Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.02.2004., 00:32   #1
Lightbulb Sveti gral

Sta mislite o teoriji iz knjige Sveta krv, sveti gral (i dosta drugih), da je Isus bio ozenjen i da je imao potomke, te da je tajna njegovog potomstva ustvari sveti gral. Tu tajnu navodno cuva tajno drustvo Sionski mudraci. Citava teorija je izlozena takodjer u romanu DaVincijev kod Dan Browna (tip ustvari nije rekao nista novo tako da bi po meni trebao platiti proviziju autorima Svete krvi). Mislim, koga je briga danas za to, kada ni sama katolicka crkava nema vise ni priblizan ugled kao nekad, ali prica je u svakom slucaju zanimljiva i zvuci istinitije od onog sto se moze procitati u Bibliji.
DaVinci is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2004., 02:24   #2
je je, to se cita bolje od krimica, ima citav niz tih knjigica, meni su uz Da Vinci Code bile jako zanimljive The Templar Revelation- Secret Guardians of True Identity of Christ (svakako citati, takodjer se radi o Da Vinciju - konkretno, pocinje s "prstom sv. Ivana", te Magdalenom kraj Isusa na Posljednjoj veceri...etc), zatim cijela serija Hiramov kljuc, Drugi Mesija, Hiramova knjiga...a ima ih jos...

puno teorija, puno vrlo mastovitih teorija, rekla bih, cak i premastovitih, no sigurno i puno istine... za pocetak vec sama cinjenica koliko je Biblija koja se danas cita "prekrojena", te koliko su gnosticka evandjelja odbacivana i nepriznata, do zaista velikih "rupa" u povijesti koje nisu objasnjene...

ako naletis na jos koju dobru knjigu, svakako postaj naslov..
__________________
Quote:
Wine is strong, the King is stronger, women are strongest, but Truth conquers all.
march equinox is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2004., 02:59   #3
Knjiga je zanimljiva i pročitao sam je u jednom dahu (Sveta krv i sveti gral), kao i brdo knjiga vezanih uz cijelu tematiku otkrivanja istine u Bibliji.
Laž u Bibliji počela je jako davno, na njenom početku u Genesis-u. Zašto je nastala, stvar je tadašnje politike. Sve je puno rupi i nelogičnosti, a cijelu stvar spašavaju univerzalne poruke tipa - ljubi bližnjega svoga, ne ubij, ne ukradi itd.
Većina strastvenih pobornika Biblije nije je nikada pročitala od početka do kraja i zapitala se, zar je to uopće moguće. Radije šute i lamaću izvađenim djelovima kao dokazima. Pa nije Biblija kompletno lažna. Tko ju je mogao prije 1700 godina osporiti. Pa nitko je nije znao cijelu.

Teorija u Svetoj krvi nije loša, ali sukobljava se sa brojnim drugim teorijama, tako da više neznamo što je istina.

Ali doći do istine je dug put, na nivou forenzičara.
Nikola alokiN is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2004., 01:24   #4
teorija o 'Bozanskoj krvi' je neciji pokusaj opravdavanja svoje zelje za vlascu nekim pravom 'odozgo'. zgodna ideja u okruzenju srednjevjekovne politicke scene i sukoba oko svjetovne i duhovne vlasti.

na zalost, i danas postoje ljudi koji to shvacaju ozbiljno i smatraju kako imaju pravo na europsko prijestolje na temelju svoga porijekla. pa ako vec ne kraljevsku titulu, a onda barem polozaj predsjednika, glavnog tajnika ili nekog mjesta u europskom parlamentu s kojega ce se odlucivati o izboru za vodece polozaje u europi.

cak i kad bi teorija bila tocna, ispravno tumacenje s teoloske strane bi bilo kako je Isus na zemlju dosao sluziti ljudima, a ne biti sluzen, pa bi i stav njegovih nasljednika trebao biti stav poniznosti i pokore, a ne zahtijevanje casti i vlasti na temelju svoga porijekla.

ljetopisac is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2004., 01:29   #5
Možda su ti tipovi i nasljednici Isusa i Davida, ali nisu nasljednici nikakvog božjeg sina, jer se taj najvjerojatnije još nije niti rodio.
Nikola alokiN is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2004., 01:39   #6
Quote:
Nikola alokiN kaže:
Možda su ti tipovi i nasljednici Isusa i Davida, ali nisu nasljednici nikakvog božjeg sina, jer se taj najvjerojatnije još nije niti rodio.
e, to je vec stvar vjere.

buduci da se stvar ne moze ni dokazati niti pobiti, na svakome je da donese svoju odluku i zivi u skladu s njom. jer istinitost Isusove bozanske prirode nema nikakve veze s naravi danasnjeg svijeta, ali ima s osobnim stavom prema zivotu, nacinom zivota koji svatko od nas smatra ispravnim i moralnim nacelima na kojima ce svatko od nas sagraditi svoj sustav zivotnih vrijednosti.

ljetopisac is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2004., 13:29   #7
Da, ali to je razlika izmedju Isusa osobe i Isusa vjere. Ne moze se medjutim poreci da je sve pocelo sa tom nekom stvarnom povjesnom osobom, i da njegove poruke danas imaju manje znacenja od toga tko je on bio. Barem se meni cini. Nitko se stvarno ne pokusava ponasati u skladu sa time, jer je to totalno neprakticno u danasnjem svijetu, ali zato idu u crkvu, slave Bozic i Uskrs, zbog "povijesnog Isusa" i "dogadjaja" koje ima je usadila crkva. Da se vise isticu Isusove poruke, a ne sama "prica" oko Isusa, njegove smrti i uskrsnuca, onda istina o tome ne bi bila vazna, ali ona je vazna da se razotkrije licemjerje i lazi katolicke crkve i time potakne njena nuzna reformacija.
DaVinci is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2004., 06:35   #8
Re: Sveti gral

Quote:
DaVinci kaže:
Sta mislite o teoriji iz knjige Sveta krv, sveti gral (i dosta drugih), da je Isus bio ozenjen i da je imao potomke, te da je tajna njegovog potomstva ustvari sveti gral. Tu tajnu navodno cuva tajno drustvo Sionski mudraci. Citava teorija je izlozena takodjer u romanu DaVincijev kod Dan Browna (tip ustvari nije rekao nista novo tako da bi po meni trebao platiti proviziju autorima Svete krvi). Mislim, koga je briga danas za to, kada ni sama katolicka crkava nema vise ni priblizan ugled kao nekad, ali prica je u svakom slucaju zanimljiva i zvuci istinitije od onog sto se moze procitati u Bibliji.


Prijatelju dragi, ti, po svoj prilici ne znas ili ne zelis da znas o cemu govori Biblija! Bez smisla je porediti bilo koje delo sa Biblijom koja je stampana na vise od 4 milijarde primeraka i koju, 98% stanovnika na zemlji moze citati na maternjem jeziku!

Ni jedno drugo knjizevno delo nije niti priblizno dostiglo cifru od 1 miliona izdatih primeraka, a gde je cifra od 4 milijarde?

Samo je ovaj podatak podstrek za sve ljude da temeljito ispitaju Bibliju, a o drugima i da ne govorimo!



Pozdrav!
__________________
Dragutin
Dragutin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2004., 18:35   #9
To što je naštampana u toliko primjeraka, ne znači da je i pročitana. Malo tko ju je pročitao od početka do kraja, a pogotovo još razumio. Dajte Harry Potteru 2000 godina i sigurno će ga pročitati više ljudi. Raspitaj se kolika je danas prodaja Biblije naprimjer u Hrvatskoj, pa ćeš vidjeti koliko je mali. A izdanja poput Biblije za mlade su dokaz koliko je ona preteška literatura da bi je i prosječni čitalac uopće shvatio.

Osim toga, cifre kojima barataš uopće nisu točne.
Nikola alokiN is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2004., 19:56   #10
Quote:
Nikola alokiN kaže:
To što je naštampana u toliko primjeraka, ne znači da je i pročitana. Malo tko ju je pročitao od početka do kraja, a pogotovo još razumio. Dajte Harry Potteru 2000 godina i sigurno će ga pročitati više ljudi. Raspitaj se kolika je danas prodaja Biblije naprimjer u Hrvatskoj, pa ćeš vidjeti koliko je mali. A izdanja poput Biblije za mlade su dokaz koliko je ona preteška literatura da bi je i prosječni čitalac uopće shvatio.

Osim toga, cifre kojima barataš uopće nisu točne.


Prijatelju, nemam nameru da se prepucavam u vezi podataka. Konsultuj malo statistiku koja govori o tome, a ne ja! I ja sam, citajuci statisticke izvestaje dosao do navedenih podataka! Na osnovu cega ti tvrdis da navedeni podaci nisu tacni, koji je izvor tvojih tvrdnji?


Pozdrav!
__________________
Dragutin
Dragutin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2005., 02:25   #11
Ja sam ove teorije i na faxu slusao, moji je profesor Politicke teorije povijesno (s dokumentima) predavao o nastanku hristijanstva (kao drzavna religija) i politickih motiva.

Tak da pri citanja Davincijevoga Koda, sve mi je to otprilike bilo poznato. (U sto i vjerujem)
__________________
It's the legendary Black Beast of Aaauugh!
spalevski is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2005., 03:12   #12
Quote:
Nikola alokiN kaže:
. Pa nije Biblija kompletno lažna.
nije, samo su nekidan priznali da su poneki dijelovi Biblije izmijenjeni tijekom stoljeća. kao uostalom i Deset Bozjih zapovijedi: S obzirom da se deseta sukobila s onim da svecenici nemaju npr. kaleze od zlata, fino su je izbacili i devetu podijelili na dvije.
Čitala sam brdo raznih teorija, brdo proturjecnih teorija i zaista NE znam više u sto da vjerujem

Samo ne vjerujem u bezgrešno začeće pa da me jebete. Ali vjerujem da je isus postojao. Međutim, vjerojatno su mu pripisivana mnoga djela koja sigurno nije radio tako kako je radio ( isto kao što ni Zeus nije radio što je radio). Pobogu, vjere i čuda su tu da drze masu na okupu i u strahu.

ma jebe mi se kad bolej razmislim
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2005., 09:45   #13
Quote:
march equinox kaže:
je je, to se cita bolje od krimica
Slažem se...čitala sam knjigu...upitno je samo je li joj vrijednost dostiže i razinu krimića.
Isus nije došao radi svjetovne vlasti...pa se slijedom toga ne može očekivati niti bilo kakvo svjetovno nasljedno pravo.
Ako je život čovjeka ...samo materijalno življenje...teže mu je nego bilo kojoj životinji jer ima znanje o prolaznosti i smrti,te manju mogućnost radosti i uživanja u životu.
Ako misao smrti uspješno sakriva...ona proviri kad tad...i onda udari strahovitom snagom.
Mene osobno što se tiče...ne bih voljela živjeti život...koji ne bi imao mogućnost duhovnog rasta...i cilja tog duhovnog napretka.
Onda bi mi bili plodovi zemlje...koje ona ubere...hrani se njima...a oni nadolaze obilno.
Ma ako se čitanjem Biblije može podstaknuti duhovni rast...a može...zar tu Bibliju ne treba grčevito čitati i tražiti...zar nije šansa podići se iznad zemlje...zar nije mogućnost duhovnog rasta ostvarenje prave prirode čovjeka.
Tu treba tražiti.
Često gledam smrt...nitko o njoj ne voli ni misliti ni pričati...ma gdje to materijalizam priča o smrti...pa kaže....glupo je ulagati godine života i rada u novi automobil...jer je metal koji prolazi..
.Kad bi samo mali dio tog vremena uložili u duhovni rast koji ne prolazi...
Meni je pomoglo čitanje Biblije...Radosna vijest je obnovila moj život.
I znam...neće me zemlja progutati.Idem Onome koji je iznad nje.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2005., 13:12   #14
Kad nastade taj famozni Sionski Priorat? Pre nekih 50 (pedeset) godina!!!

Za one koji znaju ćirilicu:

http://www.geocities.com/byzantion2001/DaVincijevKod
__________________
brat Vasa (Potražiti Aurora Aurea blog ...)
Aurora Aurea is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2005., 13:26   #15
Quote:
brezovka kaže:
Ma ako se čitanjem Biblije može podstaknuti duhovni rast...a može...zar tu Bibliju ne treba grčevito čitati i tražiti...zar nije šansa podići se iznad zemlje...zar nije mogućnost duhovnog rasta ostvarenje prave prirode čovjeka.
Niti jedna knjiga nije potakla nikog na duhovni rast ako u nama samima ne postoji klica. No klicu trebaq zalijevati i njegovati....
Zato i ima raznih duhovnih puteva, a nitko ne zna dok njime hoda da li je na dobrom ili lošem putu i da li je sam put cilj ili svrha. Putevi su komplemetarni onima koji koračaju njime.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2005., 13:32   #16
Wink Tko ne voli krimiće ?

Quote:
brezovka kaže:
Slažem se...čitala sam knjigu...upitno je samo je li joj vrijednost dostiže i razinu krimića.
Rekao bih da je ovo čista zloba. Nisam baš neki ljubitelj krimića (bio sam nekad kada sam puno više čitao), ali ovo je sigurno jedan od najboljih ikad napisanih.

Glede crkvene doktrine i prakse, te priče o Isusu i Magdaleni, nisam doznao ništa novo, a o Crkvi sam i prije imao puno gore mišljenje od autora ovog djela.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2005., 10:58   #17
Kako ste naivni...

Pročitali ste jednu knjigu i mislite da sve znate? Reče netko: čuvaj se ljudi koji su pročitali samo jednu knjigu...

Ajmo, par činjenica:

Sionski priorat je bio katolički red koji je ukinut u 17. stoljeću. "Uskrsnuo" ga je Pierre Plantard 1956. podmetnuvši lažne dokumente u pariškoj nacionalnoj biblioteci.

Legenda o dolasku Marije Magdalene u Francusku ne postoji do 11. stoljeća. Starija i vjerodostojnija tradicija govori da je zadnje dane života provela s evanđelistarom Ivanom u Efezu. Ideja da je došla s djetetom u Francusku, javlja se tek u 19. stoljeću.

Na Leonardovoj Posljednjoj večeri nema kaleža jer kalež nije tema njegove freske, već jedan specifični trenutak kad Isus kaže "kažem vam, jedan od vas će me izdati". Tek poslije kad Juda izađe, Krist ustanovljava euharistiju s kruhom i vinom.

Navodna Marija Magdalena koja sjedi kraj Isusa nije Marija Magdalena već apostol Ivan. Istina je da više sliči ženi nego muškarcu, ali to je bio srednjevjekovni kanon i način slikanja mladog muškarca, sljedbenika i učenika. Meni samome je ovo zvučalo nevjerojatno, ali sam se sam uvjerio u to kad sam kasnije vidio nekoliko slika muškaraca koji frapantno sliče Ivanu u Posljednjoj večeri.

Ako je Konstantin Isusa postavio kao Boga 325. godine na koncilu, zašto su kršćani bili progonjeni i ubijani skoro 300 godina prije toga? Samo zato jer su štovali mudrog učitelja? Ta takvih filozofskih škola je u Carstvu bilo na tisuće. Bili su ubijani jer nisu htjeli žrtvovati rimskim državnim bogovima čime bi zanijekali Krista. Koncil u Nikeji je samo kodificirao postojeće stanje i osudio arijanizam.

Sam naslov romana "DaVinci code" pokazuje dubinu, provaliju Brownova neznanja. Da Vinci nije prezime, već samo oznaka porijekla, znači da je netko iz mjesta zvanog Vinci. Ja sam Basta iz Splita, i da je o meni Brown pisao roman, nazvao bi ga "izSplita kod" Leonardo nije imao prezimena, Leonardo je jednostavno Leonardo.

Što se tiče izbora Evanđelja, Crkva je jednostavno uzela najpopularnija i najvjerodostojnija u to vrijeme. Nema nikakve zavjere ni paljevine. Četiri su jer je četiri božanski broj. Njih prvi put spominje sveti Irenej davno prije nego je Konstantin "izmislio kršćanstvo i Katoličku Crkvu".

A što se tiče gnostičkih "evanđelja" i spisa, oni jednostavno vrve glupostima. Naprimjer, jedno tvrdi da je Isus dok je bio dijete koristio božanske moći da usmrti prijatelje ako nije u igri pobijedio. U drugome, na Petrovo pitanje kako će Marija Magdalena ući u Nebo kao žena (žene navodno ne ulaze u Nebo ), Isus odgovara: jednostavno, pretvorit ću je u muškarca.

I za kraj, netko je spomenuo kako su Deset zapovijedi promijenjene. No, taj ne zna da mi kršćani nismo dužni slijediti Toru, Petoknjižje, pa ni židovskih Deset zapovijedi. Čudno, a? Čitajte Pavlove poslanice, sve tamo piše, da su Židovi po Zakonu, a kršćani po Vjeri i Ljubavi. Sam Isus je rekao da Crkva ima pravo donositi vlastita pravila i zakone. Stoga je Crkva vidjela da su židovskih Deset zapovijedi dobra stvar i usvojila ih je u promijenjenoj formi.

Što da vam kažem... čitajte... budite mudri... otvorite oči... ne budite plijen raznoraznih lešinara koji žele samo vaš novac, a za to vam nude tlapnje.

 
Odgovori s citatom
Old 27.10.2005., 11:09   #18
Re: Tko ne voli krimiće ?

Quote:
adriatic kaže:
Rekao bih da je ovo čista zloba. Nisam baš neki ljubitelj krimića (bio sam nekad kada sam puno više čitao), ali ovo je sigurno jedan od najboljih ikad napisanih.
Zar je zloba ako ne mislim kao ti?Nisi jedini čitao...
Po meni je jeftin način skupljanja novaca od onih koji ...
Quote:
Glede crkvene doktrine i prakse, te priče o Isusu i Magdaleni, nisam doznao ništa novo, a o Crkvi sam i prije imao puno gore mišljenje od autora ovog djela.
...o Crkvi već imaju puno gore mišljenje....
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2005., 11:28   #19
Re: Re: Tko ne voli krimiće ?

Quote:
brezovka kaže:
Zar je zloba ako ne mislim kao ti?Nisi jedini čitao...
Po meni je jeftin način skupljanja novaca od onih koji ...

...o Crkvi već imaju puno gore mišljenje....
Ajoj.....ma sve je to točno, ali...knjiga, zapravo njen uspijeh pokazuje koliko su ljudi gladni takvog štiva.
Ljudi vole misteriju, pogotovo onu koja zadire u crkvene dogme, kao mali ukusni zalogajčić zabranjenog voća.

Svako djelo je svojevrsna manipulacija, ali kupujući knjigu i čitajući je čitatelj nesvjesno prihvaća ali se ne mora složiti sa idejom koju pisac zeli proturiti.

Zato što Brown ima dobar nos za to, postao je bogat.
Dal će dobiti Nobelovu nagradu za to,
manje ga zabrinjava kad broji novčanice.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2005., 11:36   #20
Re: Re: Re: Tko ne voli krimiće ?

Quote:
Nemruth Dagi kažeAjoj.....ma sve je to točno, ali...knjiga, zapravo njen uspijeh pokazuje koliko su ljudi gladni takvog štiva.
Ljudi vole misteriju, pogotovo onu koja zadire u crkvene dogme, kao mali ukusni zalogajčić zabranjenog voća.

Svako djelo je svojevrsna manipulacija, ali kupujući knjigu i čitajući je čitatelj nesvjesno prihvaća ali se ne mora složiti sa idejom koju pisac zeli proturiti.

Pametno kažeš Nemruth...imam samo jednu opasku...nisam vidjela da novčanice broje oni... koji putuju na svoje zadnje odredište.........

Quote:
Zato što Brown ima dobar nos za to, postao je bogat.
Dal će dobiti Nobelovu nagradu za to,
manje ga zabrinjava kad broji novčanice.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:33.