Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Pogledaj rezultate ankete: Da li djavo postoji?
Da, i on je izvor zla. 5 27.78%
Ne, zlo je samo greska. 13 72.22%
Glasovatelji: 18. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.06.2016., 21:25   #1
Ima li zla i djavola?

Po nekima, djavo postoji kao nezavisan entitet u univerzumu, koji deluje suprotno bogu i njih dvoje se bore za prevlast, a ljudi se mogu opredeliti za jednog ili drugog. Po njima, bog zastupa dobro, a djavo zlo.
Po drugima, postoji samo bog, a sve sto se smatra zlom, predstavlja ili izazov koji ima za cilj napredak, ili je naprosto greska koja ima za svrhu razvoj. Djavo po nima ne postoji, a zlo je relativizovano.
dasivon is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2016., 23:15   #2
Postoji pozitivno i negativno. Za žarulju treba plus i minus da bi radila. Tako u ovoj priči imamo boga kao pozitivno i vraga kao negativno, i imamo čovjeka koji treba poznavati oboje od toga za početak.
Smatram da zapravo treba ostati u balansu između jednog i drugog za neometan život ili kako god nazvali normalan odnosno opčeprihvačen način življenja, da nismo pogubni za sebe i druge u fizičkom i psihičkom smislu. Previše negativnog če nas odvesti u kriminal i sposobnost gaženja drugih i hodanje preko leševa, a previše pozitivnog i glumljenje sveca u najmanju ruku može izazvati podmjehe, jer čovjek postane smiješan kad se forsira biti nešto šta zapravo nije.
Dakle treba balans, ostati na sredini, đavo je samo suprotnost boga
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2016., 00:05   #3
Znaci negativno ne dolazi od boga, vec od entiteta koji je od njega odvojen i zaseban?
dasivon is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2016., 01:17   #4
Uzrok svog zla nije djavo,vec DNK
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2016., 09:27   #5
Quote:
dasivon kaže: Pogledaj post
Znaci negativno ne dolazi od boga, vec od entiteta koji je od njega odvojen i zaseban?
Nisam baš tako napisao svoje mišljenje, napisao sam da previše previše "pobožnosti" može od nas napraviti loše ljude.
Iz stvarnog života nedavno...bio sam na sprovodu frendovoj majci.
Pop je držao propovjed a onda je počeo veličati krščanstvo i govoriti kako su svi drugi oblici vjere neispravni i da je samo život u krščanskog boga ispravan život.
Samo šta nije rekao da sve nekrščane treba pobiti.
Taj mi je svečenik totalno pao u očima, nisam se mogao načuditi šta priča.

Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Uzrok svog zla nije djavo,vec DNK
Zlu se moguče mentalno oduprijeti ako ga prepoznamo, ne znam kakve bi veze s tim trebao imati DNK.
Čovjek se odgaja...da bude čovjek.
Ako nam je nešto i zapisano u DNK ne znači da čemo se slijepo držati toga.
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2016., 11:16   #6
Ti dobri i loši bogovi su postojali i prije pa su ih ljudi ubili tako da su došli novi. Ono što je zlo za mene,možda je dobro za nekoga drugoga i obratno. Da li je savjet "prodaj sve što imaš i daj siromašnima" dobar ili loš? Za siromaka je to dobro a za bogataša loše. Sve zavisi s kojeg se kuta gleda nešto. Zlo i đavao su samo fikcije za ono što smatramo lošim po nas same. Npr. za Odinizam je zlo ako nisi borben i ne možeš u raj ako ne pogineš u borbi već lutaš kao sjena neka u suprotnom (ako sam dobro zapamtio) a za Kršćanstvo je zlo ako si borben jer u suprotnom ideš u pakao što je možda za nekoga raj isto kao što je za ove druge pakao možda neka kršćanska verzija raja tj. put do njega.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2016., 11:25   #7
Najveći vjernici u boga su i najveći vjernici u sotonu.

Jedno bez drugoga ne postoji kao i u prirodi, što je već napisano.
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2016., 12:38   #8
Quote:
VDCOTO kaže: Pogledaj post
Nisam baš tako napisao svoje mišljenje, napisao sam da previše previše "pobožnosti" može od nas napraviti loše ljude.
Iz stvarnog života nedavno...bio sam na sprovodu frendovoj majci.
Pop je držao propovjed a onda je počeo veličati krščanstvo i govoriti kako su svi drugi oblici vjere neispravni i da je samo život u krščanskog boga ispravan život.
Samo šta nije rekao da sve nekrščane treba pobiti.
Taj mi je svečenik totalno pao u očima, nisam se mogao načuditi šta priča.


Zlu se moguče mentalno oduprijeti ako ga prepoznamo, ne znam kakve bi veze s tim trebao imati DNK.
Čovjek se odgaja...da bude čovjek.
Ako nam je nešto i zapisano u DNK ne znači da čemo se slijepo držati toga.
Kako je moguce mentalno se odupreti zlu? Recimo zlo je kad patis zbog toga sto ti je prirodna katastrofa unistila kucu ili sto imas neki teski poremecaj koji te sputava u mnogo cemu.Sva iskustva zla poticu od zivota,da nema zivota ne bi bilo zla,jer samo zivot moze iskusiti zlo,a zlo je iskustvo neceg negativnog.DNK je osnova zivota,da ga nema ne bi bilo ni zivota,pa zato kazem.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2016., 13:19   #9
Quote:
Recimo zlo je kad patis zbog toga sto ti je prirodna katastrofa unistila kucu ili sto imas neki teski poremecaj koji te sputava u mnogo cemu
Ne sviđa mi se usporedba jer dolazi od prirode. Priroda također nastoji biti u ravnoteži. Ako je nekom oluja uništila kuću, znači da je ta ista oluja nekog zaobišla i da je tamo sunce.
Oduprijeti zlu bi se moglo usporediti s tim da ako hodaš iza nekog i njemu ispadne novčanik zlo te "uzelo" ako ga spremiš u svoje hlače umjesto da ovom naprijed rečeš da mu je ispao. A taj kome vratiš novčanik ako je razuman i u "ravnoteži" nagradit če te i zahvaliti se, a zar ima nešto ljepše od toga kad se stvari tako poslože, prirodno reklo bi se.
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2016., 15:43   #10
Quote:
VDCOTO kaže: Pogledaj post
Ne sviđa mi se usporedba jer dolazi od prirode. Priroda također nastoji biti u ravnoteži. Ako je nekom oluja uništila kuću, znači da je ta ista oluja nekog zaobišla i da je tamo sunce.
Oduprijeti zlu bi se moglo usporediti s tim da ako hodaš iza nekog i njemu ispadne novčanik zlo te "uzelo" ako ga spremiš u svoje hlače umjesto da ovom naprijed rečeš da mu je ispao. A taj kome vratiš novčanik ako je razuman i u "ravnoteži" nagradit če te i zahvaliti se, a zar ima nešto ljepše od toga kad se stvari tako poslože, prirodno reklo bi se.
Naravno da oluja nekog zaobidje,a nekog ne,ali nanosi stetu uvek,dakle oluja ne moze biti i dobro i zlo dok god neko strada zbog nje i pati,dakle ona je iskljucivo zlo.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2016., 15:57   #11
Zlo tj. ajmo personalizirati pa reći big đavao naravno da postoji ali to nije samo lik kao staroslavensko šumsko božanstvo Pan (kopita i roge) već su stvari puno kompleksije i gore. Uzima li ljudski oblik ? Da ali sam đavao nije čovjek.
Đavao je esencija zla, centar energije tame, mržnje, pakosti i kaosa, smrti i nasilja, egoizma i besćutnosti, svega antičovječnog i antihumanog itd.
On je uništenje.
Sve kontra čovjeka i Boga. On je mrzitelj svega božanskog i naravno da su mu kroz povijest služili mnogi.
Obično i ma svoje sluge među ljudima.
Neki su toga svjesni i u toj namjeri odlučni jer misle da će time biti nagrađeni drugi ni ne znaju da mu služe. Ovako ili onako ništa čovjek time ne dobiva. Zlo ne nagrađuje, to je osobina dobrote i ljudskosti. Bedasti su mi ljudi koji misle da će im zlo kakti zahvaliti u onom životu jer mu služe, da za njih nema Božjeg suda i Istine. Koncentriraju se na sve zemaljsko, svjetovno, tu grade kule u egu ili nečemu sličnom a zapravo stoje na mostu... kak' bi rekli kinezi. Na mostu se ne gradi. Ovdje građenje ima samo preneseno značenje.
Zahvalnost je osobina dobra a ne zla. Đavao uništava i izvire iz mržnje. On je mržnja. Služiš li pravilima svijeta, pravilima zla ne očekuj nagradu.
Nema tu nagrada ni za koga. Osim možda dobrog a praznog materijalnog iživota, zabave, uredotočenosti na seksualnost, na ono use-nase-podase i egoizam koji proizlazi kada čovjek u želji za ugodnošću i u sebičnosti počinje služiti svojim nagonima i onome... ja pa ja.
Nitko tko mu služi i sa kim se on služi nije se time usrećio.
Zato npr. iame (ajmo banalizirati ) bogate kojima je bogatstvo blagoslovljeno ali većini onih pohlepnih ono to nije. Zato sam često sretala jako materijalno bogate ljude užasno nesretne, prazne, bijesne sa kaosima od života ako malo zagrebemo. Kaosom i praznini u njima i oko njih. No to je već druga tema. Plus kaj vrag uvijek dojde po svoje i naplatzi si uslugu. To ne bi trebalo zanemariti.
Zato pazite čemu služite. Ne može se služiti Bogu i bogatstvu, egu i čovjeku.
Veli mi jedan "Pa ja pomažem svojima doma, radim, dajem novce, uskačem, dobar sam muž i otac " To nije to. To je ionako staleška dužnost a osim toga uvijek velim da i vrag pomaže samo svojima

Đavlu (zvuči malo narodski) tj. the zlu cilj je uništenje i pobjeda nad Stvoriteljem a služi se ljudskim egoizmom na svim razinama. Pobjeda nad životom.
On se služi svijetom i djeluje kroz svijet i naš egoizam.Često baš kroz snažan ljudski ego i mane čovjeka kao oholost, uskogrudnost, neznanje, materijalizam, mržnju, bahatost te svaku vrstu egoizma koja uvijek ugađa svijetu i ima veze sa pravilima svijeta na svim razinama čovječnosti a bez Boga.
Zlo djeluje kroz ljude i organizacije, kroz sisteme, događaje, kroz mržnju i egoizam kroz pohlepšu i strah.
Zlo je lukavo ali niej mudro. Zato je mudrost najvažnija i najdragocjenija stvar koju čovjek može imati.
Evo mislim da je ludi Hitler služio zlu, da je taj mali soboslikar imao pakt sa njim i svima koji koriste zlu iz interesa. Kao što se zlo služi ljudima koji sebe i druge uništavaju iz potrebe npr. profitom i novcem.
Mislim da se zlo poslužilo njime. Po meni to se prepoznaje sa kolikom su željom i tvrdoćom nacističke strukture ubijale ljude židovske vjere i naroda. Božjeg naroda.Uništenjem Božjeg naroda, donositelja vjere u svijet, naroda iz kojega je potekao i sam Gospodin. Do samoga kraja i tada kada je nacizam već umirao i bio na putu uništenja.
Inače Isus Krist je taj kojega the zlo ne podnosi. Njemu zavidi, Njega blati, od Njega i Boga nas odvaja a moram reći da mu mi ljudi nažalost tu pomažemo. Njega želi pokoriti i tu Riječ izbrisati kaj je ustvari nemoguće. Mrzi Krista i sve koji Ga ljube..pa im često podmeće kajle pod noge a onda je važno ostati snažan u vjeri u Boga i u Božje milosrđe.
Kršenjem ili ignoriranjem 10 Božjih bum rekla milosrdnih savjeta (Zapovijedi) a posebno kroz ignoriranje dviju Zapovijedi ljubavi, ljudi služe zlu i svom samouništenju duše ili tijela a često oboje.
Samo Ljubav i Milosrđe poništavaju zlo pa zato to pišem velikim slovima. Ljubav i Milosrđe kao Bog, kao Stvoritelj i kao akt, djelo čovjeka.
Zlo, Đavao dakle uništava ali ne može uništiti Dobro, ne može uništiti Božje jer je tama samo odsutsvo svijetla a ne svijetlo odsutstvo tame. Ako upetljamo tu neku metafiziku ili kamo se to već može svrstati.

Kompleksno je to objasniti. Preamaterski od mene i nemam potpuno znanje o tome. Ne čitam o tome. Pokušavam sama dokučiti. Pa zato se bum spetljala jer bi o tome mogla pisati knjige toliko je to kompleksno. Sve te zamke i laži zla.
Ima za to srećom dosta debelih knjiga pa kupite i saznajte. Čitajte Evanđelje jer Krist je Put , Istina i Život a Istina oslobađa kaj ne ? To se može shvatiti doslovno ali i preneseno na mnoge aspekte.

Zato smatrajte sve ovo samo osobnim mišljenjem a ne nekim ozbiljnim tekstom teologa kao iz Glasa Koncila.
Koga zanima što je zlo neka slobodno pita kojega teologa, neka traži informacije , otvori oči i srce.

Zadnje uređivanje pozitivax : 23.06.2016. at 17:09.
pozitivax is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2016., 18:36   #12
Bog je stvorio sve, dakle i vraga, ali nije odgovoran sto je ovaj postao zloca.
Bog je stvorio ljubavlju, harmonican svet, ali nije odgovoran sto u njemu postoje mrznja i disharmonija.
Bog je za sve ljude predvideo raj, ali sticajem okolnosti mnogi ce zavrsiti u paklu.
Bog je stvorio savrsen svet, samo smo mi ljudi sa falinkom.
Bog je vecan, neogranicen, nematerijalan, ali je stvorio prolazan, ograniceni, materijalni svet.
Bog je neograniceno dobar i oprasta grehe, ali samo ako poverujes da je poslao sina da koriguje savrseni svet koji je stvorio
(koji ce uskoro jos jednom doci).
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2016., 19:24   #13
Bog je stvorio gladno djete u africi, al nema veze sotona je kriv šta je gladan... jebem mu sve hhahhahaha crkni sotonska slugo... (neee strvinar leti oko tjela čeka da crkne da se gozbi) glođi ga kidaj sotonsko meso jedi mu oči... Ajde Bože pomogni kako sotonske sluge mogu biti gladne na ovoj planeti, to je djelo sotone... (Ps: dok sam pisao ovu glupost na nevažnom forumu gladna djeca diljem svijeta su udahnula posljednji dah... hvala ti Bože)
Igor0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2016., 19:49   #14
U Namibiji je žena upravo rodila dete bre a GDP im je samo 11,786$ drolja sotonska... tko će financirati Vatikan?
Igor0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2016., 22:13   #15
Quote:
Igor0 kaže: Pogledaj post
(Ps: dok sam pisao ovu glupost na nevažnom forumu gladna djeca diljem svijeta su udahnula posljednji dah... hvala ti Bože)
Milenijumima ljudi pokusavaju da shvate uporedno postojanje boga i velike patnje, odnosno zapitani su kako je moguce da on to dozvoljava. Pretpostavke su razne, a poslednjih godina, javljaju se tvrdnje da je svaka patnja izbor samog bica koje pati, ali tesko uspeva da spozna sopstveni izbor.
dasivon is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2016., 22:47   #16
Ja bih voleo da mi neko od religioznih odgovori zasto bi Bog stvorio amebu Naegleria Fowleri npr,koja je uzrok zla.Dakle ta ameba recimo jede mozak ljudi pomocu posebnih enzima i inficirani umiru u bolovima.Dakle kakav je to sadista mogao da stvori nesto takvo?
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2016., 23:35   #17
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Ja bih voleo da mi neko od religioznih odgovori zasto bi Bog stvorio amebu Naegleria Fowleri npr,koja je uzrok zla.Dakle ta ameba recimo jede mozak ljudi pomocu posebnih enzima i inficirani umiru u bolovima.Dakle kakav je to sadista mogao da stvori nesto takvo?
Sve to ovisi koju ćeš "školu" prihvatiti. Recimo ako prihvatiš panteizam:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...&postcount=111


„Dragi Bog spava u stijenama i mineralima, dragi Bog sanja u biljkama i cvijeću, dragi se Bog budi u životinjama, a dragi Bog živi u čovjeku.“

Da bi se čovjek probudio i da u njemu živi Bog, mora se jako dobro potruditi.

Takva ameba ga tjera da se probudi. Da ga ne tjera , čovjek bi i dalje spavao budnih očiju.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2016., 23:42   #18
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Sve to ovisi koju ćeš "školu" prihvatiti. Recimo ako prihvatiš panteizam:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...&postcount=111


„Dragi Bog spava u stijenama i mineralima, dragi Bog sanja u biljkama i cvijeću, dragi se Bog budi u životinjama, a dragi Bog živi u čovjeku.“

Da bi se čovjek probudio i da u njemu živi Bog, mora se jako dobro potruditi.

Takva ameba ga tjera da se probudi. Da ga ne tjera , čovjek bi i dalje spavao budnih očiju.
Tera ga da umre a ne da se probudi.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2016., 11:00   #19
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Bog je stvorio sve, dakle i vraga, ali nije odgovoran sto je ovaj postao zloca.
Bog je stvorio ljubavlju, harmonican svet, ali nije odgovoran sto u njemu postoje mrznja i disharmonija.
Bog je za sve ljude predvideo raj, ali sticajem okolnosti mnogi ce zavrsiti u paklu.
Bog je stvorio savrsen svet, samo smo mi ljudi sa falinkom.
Bog je vecan, neogranicen, nematerijalan, ali je stvorio prolazan, ograniceni, materijalni svet.
Bog je neograniceno dobar i oprasta grehe, ali samo ako poverujes da je poslao sina da koriguje savrseni svet koji je stvorio
(koji ce uskoro jos jednom doci).
Bog i vrag sastavni su dijelovi igre; jednog nema bez drugog. Kako mi ne možemo objasniti postanak zla a trudimo se, bog je pak dobar pa nam treba bad guy
koji objašnjava priču.
Odlično je pri tome koristiti otpor anđela prema dobrom bogu jer tako nastaje vrag.

Jedan bez drugoga ne djeluju u našem religijskom-mitološkom svijetu.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2016., 12:25   #20
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Jedan bez drugoga ne djeluju u našem religijskom-mitološkom svijetu.
Dakle, ili djavo postoji i odgovoran je za patnju, ili ne postoji, a ljudi nisu sposobni da shvate smisao patnje. Mozda postoji i treca opcija.
dasivon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:15.