Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.09.2017., 09:55   #121
Quote:
Godefroy-Borna kaže: Pogledaj post


Apsolutno točno, ovo ja cijelo vrijeme pokušavam da kažem!

Wikiceha, Liudewitus, hrvat22, Horvatos i Kexx bi trebali ostaviti guslanje i mitove i suočiti sa ovom povijesnom istinom.
Veštačka nacija stvorena od Vatikana?
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 13:44   #122
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
A, Hrvati prije narodnog preporoda su valjda bili naziv za nekakvu biljku...
Ko ti govori da Hrvati prije 19. vijeka nisu postojali ? Mitomani, ocigledno ne znate sta je pojam nacija.


Naravno da su prije 19. vijeka postojali. Hrvati kao etnicka skupina, kao nacija ne.
Pojam nacije se ljavlja krajem 18. i pocetkom 19. vijeka, podpomognuti romantizmom.
Ljudi krecu shvatati da od tacke A. do tacke B. zivi isti narod koji dijeli istu kulturu, jezik, istoriju i vrijednosti.
Takodje zelja za stvaranjem drzave u kojoj ce citava jedna etnicka skupina zivjeti zajedno, stvara naciju, izmedju ostalog.
Naciju nije bilo moguce stvoriti ranije, zbog raznih razloga kao sto je feudalizam npr.
Unknown Archont is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 16:33   #123
Quote:
Unknown Archont kaže: Pogledaj post
Mitomani, ocigledno ne znate sta je pojam nacija.
Jok, ti znaš...

Quote:
Unknown Archont kaže: Pogledaj post
Naravno da su prije 19. vijeka postojali. Hrvati kao etnicka skupina, kao nacija ne.
Pojam nacije se ljavlja krajem 18. i pocetkom 19. vijeka, podpomognuti romantizmom.
Ljudi krecu shvatati da od tacke A. do tacke B. zivi isti narod koji dijeli istu kulturu, jezik, istoriju i vrijednosti.
Takodje zelja za stvaranjem drzave u kojoj ce citava jedna etnicka skupina zivjeti zajedno, stvara naciju, izmedju ostalog.
Naciju nije bilo moguce stvoriti ranije, zbog raznih razloga kao sto je feudalizam npr.
Sve pet.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 10:34   #124
Hrvati muslimanske vjeroispovijesti - postoje ili ne?

Možda bi se trebali i pitati koliko postoji Srba ili Crnogoraca muslimanske vjeroispovjesti koji žive u nezavisnim državama Srbiji i Crnoj Gori?
Dilberth is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 22:29   #125
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Hrvati muslimanske vjeroispovijesti - postoje ili ne?
U B&H ne postoje. Ako su se neki Bošnjaci tipa Fikret Abdić, Džafer Kulenovic i tko li još već izjašnjavali Hrvatima ili ako se ovaj Hasanbegovic izjašnjava Hrvatom to je njihova stvar.
Tigarx is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 13:35   #126
Quote:
Tigarx kaže: Pogledaj post
U B&H ne postoje. Ako su se neki Bošnjaci tipa Fikret Abdić, Džafer Kulenovic i tko li još već izjašnjavali Hrvatima ili ako se ovaj Hasanbegovic izjašnjava Hrvatom to je njihova stvar.
U BiH danas toga nemaš, barem ne u većim brojevima.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 13:52   #127
Quote:
Zlatna planina kaže: Pogledaj post
Mislim da muslimani u Bosni, recimo u 19. st. najvećim dijelom nisu bili svjesni ničeg osim da su iz Bosne (isključimo nešto inteligencije).

Naslov teme pita o Hrvatima muslimanima danas. Odgovor je - ima ih, barem 10 000. Druga je stvar njihov nastanak, podrijetlo, kolebanja itd.,što ne umanjuje njihovu pripadnost hrv. narodu.

Poslano sa mog Lenovo A2010-a koristeći Tapatalk
U islamu ne postoji nacija, samo se vjerski identitet gleda. Zajednica vjernika i vjernica spojenih u ljubavi prema islamu, to je ono čemu ta vjera teži.
To znači da Hasanbegović, ako želi biti muslimanom, ne samo da ne smije biti Hrvat, već ne smije biti ni Bošnjak ili Turčin.
WONG FEI HONG is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 16:38   #128
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
U BiH danas toga nemaš, barem ne u većim brojevima.
Još 1991. bilo ih je, zvuči nevjerojatno, u Goraždu naprimjer.

Pričao mi je čovjek sa Sandžaka, da se jedan mali postotak izjašnjavao Hrvatima i poslije Drugog svjetskog.
Sjetih se da se dio slavonskih muslimana povukao tamo kad su Osmanlije gubile teritorije.
Poznato je da je bilo ozbiljnih nastojanja za priključenje NDH, najviše radi zaštite od četničke kame.

Poslano sa mog Lenovo A2010-a koristeći Tapatalk
Zlatna planina is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 19:59   #129
Quote:
Zlatna planina kaže: Pogledaj post
Još 1991. bilo ih je, zvuči nevjerojatno, u Goraždu naprimjer.
Pričao mi je čovjek sa Sandžaka, da se jedan mali postotak izjašnjavao Hrvatima i poslije Drugog svjetskog.
Sjetih se da se dio slavonskih muslimana povukao tamo kad su Osmanlije gubile teritorije.
Poznato je da je bilo ozbiljnih nastojanja za priključenje NDH, najviše radi zaštite od četničke kame.
Poslano sa mog Lenovo A2010-a koristeći Tapatalk
I iz Slavonije, i iz Zagore, Like, Banovine...
Pa istočno od rijeke Bosne, osim malo u Posavini, oko Tuzle i Vareša uopće nije bilo Hrvata-katolika, svi Hrvati tamo su bili muslimani....
Ali dobar dio njih je poklan u ww2, dio na Bleiburgu, a ovo kaj je ostalo je bilo šikanirano.
I srbizirano podosta...
Što se vidjelo u srednjoj Bosni.
Samo ista priča je bilo i s Muslimanima iz okolice Prijedora, Ključa, Sanskog Mosta...
Izgnali ih Srbi, a oni se krenuli razračunavati s Hrvatima.
Sandžaklije su tu gore jer je većina bošnjačkog vojnog vrha koja je potencirala sukob s Hrvatima njihova...
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2017., 21:27   #130
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
I iz Slavonije, i iz Zagore, Like, Banovine...
Pa istočno od rijeke Bosne, osim malo u Posavini, oko Tuzle i Vareša uopće nije bilo Hrvata-katolika, svi Hrvati tamo su bili muslimani....
Ali dobar dio njih je poklan u ww2, dio na Bleiburgu, a ovo kaj je ostalo je bilo šikanirano.
I srbizirano podosta...
Što se vidjelo u srednjoj Bosni.
Samo ista priča je bilo i s Muslimanima iz okolice Prijedora, Ključa, Sanskog Mosta...
Izgnali ih Srbi, a oni se krenuli razračunavati s Hrvatima.
Sandžaklije su tu gore jer je većina bošnjačkog vojnog vrha koja je potencirala sukob s Hrvatima njihova...
Upravo tako. Devedesetih su im na čelo izbili političari koji su se do tada izjašnjavali Srbima, pa je daljnji tijek povijesti bio usmjeren na sukob umjesto suradnje s Hrvatima.

Razne službe su stvari malo pogurale i eto belaja.

Poslano sa mog Lenovo A2010-a koristeći Tapatalk
Zlatna planina is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 09:31   #131
Quote:
Zlatna planina kaže: Pogledaj post
Upravo tako. Devedesetih su im na čelo izbili političari koji su se do tada izjašnjavali Srbima, pa je daljnji tijek povijesti bio usmjeren na sukob umjesto suradnje s Hrvatima.
Razne službe su stvari malo pogurale i eto belaja.
Poslano sa mog Lenovo A2010-a koristeći Tapatalk
A danas 20ak godina kasnije svi vidimo posljedice takvog stanja.
S time da će još malo i 30ak.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 16:37   #132
Quote:
Tigarx kaže: Pogledaj post
U B&H ne postoje. Ako su se neki Bošnjaci tipa Fikret Abdić, Džafer Kulenovic i tko li još već izjašnjavali Hrvatima ili ako se ovaj Hasanbegovic izjašnjava Hrvatom to je njihova stvar.
Danas je jako malo takvih. Bosnjaci su nov narod i dekretom proglaseni kao nekakvi Bosnjaci 1993. godine. I to je narod koji nema bas neku nacionalnu svjest. A uzrocnika je mnogo.

Mnogi ljudi gube iz vida da je to bio do prije 100 godina jako malobrojan narod. U BIH ih je tada bilo jedva 600 000. Zato nije ni cudno da nacionalne svijesti nije bilo. Tek kada se njihov broj 3x uvecao za 60 godina Jugoslavije oni postaju spotepeno i narod. Definitivno su postali narod 1993 kada je prglaseno da se od tada svi zitelji BIH muslimanske vjere od tada nazivaju Bosnjaci.

Na popisu iz 1921. u BIH imamo oko 600 000 ljudi islamske vjeroispovijesti. Ljudi olako prelaze preko te cinjenice. Kako je sto i moglo biti kada su bili tako malobrojni. Ljudi imaju u glavama predstavu da ih je i tada bilo 1,7 mil ili 2 mil kao 1991 u bivsoj Jugoslaviji. Nitko im ne negira da su sad narod.

npr Hrvata je tada bilo 3 - 3,5 mil godine 1921. A danas ima jedva 4,4 mil Hrvata u RH i BIH zajedno. A Muslimana je bilo u BIH 1921. 600 000, a 1991 skoro 2 mil.

To ljudi gube iz vida. Mislim da niti prosjecan Bosnjak, pa cak niti prosjecan politicar nezna da su Bosnjaci imali uvecanje od 300% za 60-ak godina. Dok Hrvati u istom periodu jedva 30%.
Sergio80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 16:49   #133
Uz sve to mislim da time sto su postali narod i gledajuci danasnje stanje i perspektivu... da su time samo izgubili. Mogu gledati okolne narode i imati zelje i teznje a mogucnosti nikakve nemaju. Cinjenica je da su vecina na niti 30% teritorije BIH. Da nemaju nikakvog potencijala. A time sto su sada narod i sto su narod nazvali po regiji Bosni sa zeljom da njihova bude cijela... Mogu samo imati frustracije zbog toga i zbog "historije" odnosno mitomanije i nacionalizma sto im predaju njihovi ideolozi.

Ja ne vidim tu nikakvu perspektivu ili potencijal. Imati apsiracije nad cijelom BIH a biti vecina na niti 30%. Ne samo to nego perpsketive nema niti u ekonomiji, nikakav razvoj ja tu ne naslucujem. Kada se realno pogleda... nista time sto su postali narod nisu postigl.


Imali bi perspketivu da je i nakon 1945 ostalo da su to Hrvati islamske vjere. Danas nebi bili u poziciji u kakvoj su. Ali i pitanje je da li bi Hrvati prihvatili tadasnje Hrvate islamske vjere a i oni ove "prave" Hrvate. Mozda je za to bilo i kasno 40-ih godina. A mozda i nije. Neznam ni sam.

Mislim meni je to nebitno. Nista mi ne fali sto su komunisti odmakli ih od hrvatstva, proglasili ih"Muslimanima" i zasebnim narodom 1974. i sto su 1993 godine postali narod pod imenom Bosnjaci. Uz svo zlo sto su komunisti radili... ova odluka je ni vamo ni tamo. U srzi steta je nanesena upravo Bosnjacima koji toga jos izgleda nisu svjesni i koji slave sto su postali zaseban narod.
Sergio80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 19:24   #134
Quote:
Sergio80 kaže: Pogledaj post
Danas je jako malo takvih. Bosnjaci su nov narod i dekretom proglaseni kao nekakvi Bosnjaci 1993. godine. I to je narod koji nema bas neku nacionalnu svjest. A uzrocnika je mnogo.

Mnogi ljudi gube iz vida da je to bio do prije 100 godina jako malobrojan narod. U BIH ih je tada bilo jedva 600 000. Zato nije ni cudno da nacionalne svijesti nije bilo. Tek kada se njihov broj 3x uvecao za 60 godina Jugoslavije oni postaju spotepeno i narod. Definitivno su postali narod 1993 kada je prglaseno da se od tada svi zitelji BIH muslimanske vjere od tada nazivaju Bosnjaci.

Na popisu iz 1921. u BIH imamo oko 600 000 ljudi islamske vjeroispovijesti. Ljudi olako prelaze preko te cinjenice. Kako je sto i moglo biti kada su bili tako malobrojni. Ljudi imaju u glavama predstavu da ih je i tada bilo 1,7 mil ili 2 mil kao 1991 u bivsoj Jugoslaviji. Nitko im ne negira da su sad narod.

npr Hrvata je tada bilo 3 - 3,5 mil godine 1921. A danas ima jedva 4,4 mil Hrvata u RH i BIH zajedno. A Muslimana je bilo u BIH 1921. 600 000, a 1991 skoro 2 mil.

To ljudi gube iz vida. Mislim da niti prosjecan Bosnjak, pa cak niti prosjecan politicar nezna da su Bosnjaci imali uvecanje od 300% za 60-ak godina. Dok Hrvati u istom periodu jedva 30%.
Opet o 1993. Muslimani su 1921. i 1948. činili isti postotak ukupnog stanovništva B&H, pa čovjek može zaključiti da je njihova zajednička svijest ili što li već ta svijest bila postojala i prije 1993. i da nije toliko bitno koliki ih je broj bio prije, a koliki 1993. godine. 1948. se jedan dio naroda B&H izjasnio Hrvatima i Srbima (od kojih su možda neki bili muslimani), a jedan dio kao neopredijeljeni (muslimani). Pet godina kasnije 1953. se muslimani izjašnjavaju kao Jugoslaveni uključujući i one koji su se prije izjašnjavali Srbima ili Hrvatima jer su prije bili primorani nekako se izjašnjavati ako se nisu htjeli izjašnjavati kao etnički neopredijeljeni. 1961. se muslimani izjašnjavaju kao Muslimani (sa velikim M) i dio kao Jugoslaveni, a 1971. se izjašnjvaju kao Muslimani (+ oni muslimani koji su se prije izjašnjavali Jugoslavenima se sada izjašnjavaju kao Muslimani, a oni su bili većina onih koji su se tada izjašnjavali kao Jugoslaveni).
Tigarx is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 23:40   #135
1948. se oko 50 tisuća muslimana izjasnilo Srbima, a 20 tisuća Hrvatima.
To je negdje oko 4% pučanstva.
Što bi značilo da su skočili s 30% (prije rata su se popisi radili samo po religiji i jeziku), na trećinu.
1993. ih je bilo 45%. Što je oko rast za 50%.
Samo što su BiH Srbi korišteni za kolonizaciju Vojvodine, a Hrvati su "kolonizirali" Njemačku...
Inače ispada da je preko polovica RH Srba doseljena iz Srbije i BiH za vrijeme Juge (a s toliko HR Srba se kolonizirao Beograd, Vojvodina i slična mjesta).
https://www.rastko.rs/istorija/srbi-.../croatia4b.jpg
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/i...z32Zq3aYg1-19A
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2017., 07:47   #136
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Čovjek je porijeklom iz BiH (koliko sam shvatio) gdje su pokušavali posrbiti Hrvate i to iz nekog većeg grada, a ne iz etnički čistih područja poput Lašve ili zapadne Hercegovine, zato je pun takvih priča.
Srbohrvati
Jedini "srbohrvati" su posrbljeni Hrvati ili etnički miješani Jugoslaveni, drugih nema, nikad ih nije moglo ni biti.
Zbog obveza se nisam stigao ponovo ukljuciti u ovu diskusiju, ali izgleda da nisam nista fulao. Nakon par procitanih komentara vidim da bi sve to zavrsilo prepucavanjem i za to nemam vremena kao cijenjeni intelektualaca kojima tata i mama placaju internet da ovdje prosipaju pamet.

Citirani komentar gore je najbolji dokaz da je diskusija sa forumskim lolama cisto trosenje vremena i zivaca. Posrbljeni Hrvati, etnicki cista podrucja, etnicki mijesani Jugoslaveni kao zli mutanti... Ja tebi savjetujem da se malo ostavis foruma i pocnes nesto guziti. Bit ce ti bolje.

Nigdje nisam spominjao nekakve Srbohrvate nego srpskohrvatski govorni prostor ili dijalektalni kontinuum. I kada ces vec jednom shvatiti da etnicku pripadnost jednog naroda ne mozes odrediti dijalektom koji govore i da etnicki identiteti, jezik i kultura nisu staticne i vjecne kategorije? Ne pamtim da li sam ikada sreo osobu koja tako proizvoljno tumaci povijest i njezine kategorije.

Mrsko mi je sada ponovo listati temu, ali da se osvrnem i na intelektualca koji mi zamjeri nekakve srbizme. Za takve ljude postoje jasni nazivi.

I da, ja sam iz BiH, tocnije iz Posavine kao i mnogi drugi Hrvati. Sa oceve strane sam porijeklom iz Varesa, sa majcine iz Slavonije. Jesam li za tebe dovoljno Hrvat ili pak samo posrbljeni untermensch?

Mozda je Freud bio u pravu. Mozda je seks stvarno korijen svega.
Freidenker is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2017., 21:55   #137
Quote:
Freidenker kaže: Pogledaj post
Zbog obveza se nisam stigao ponovo ukljuciti u ovu diskusiju, ali izgleda da nisam nista fulao. Nakon par procitanih komentara vidim da bi sve to zavrsilo prepucavanjem i za to nemam vremena kao cijenjeni intelektualaca kojima tata i mama placaju internet da ovdje prosipaju pamet.
Zašto preslikavaš sebe na druge?
Quote:
Freidenker kaže: Pogledaj post
Citirani komentar gore je najbolji dokaz da je diskusija sa forumskim lolama cisto trosenje vremena i zivaca. Posrbljeni Hrvati, etnicki cista podrucja, etnicki mijesani Jugoslaveni kao zli mutanti... Ja tebi savjetujem da se malo ostavis foruma i pocnes nesto guziti. Bit ce ti bolje.
Oženjen sam, nemam problema sa seksom
Ti si točno ona kategorija o kojoj sam pričao.
Netko s ruba.
Zato ti i nisu jasne etničke kategorije.
Quote:
Freidenker kaže: Pogledaj post
Nigdje nisam spominjao nekakve Srbohrvate nego srpskohrvatski govorni prostor ili dijalektalni kontinuum.
Koji se realno nalazi u samo jednom dijalektu, odnosno u njegovom poddijalektu?
Za sve ostalo nema previše govornika "krivih govora".
Quote:
Freidenker kaže: Pogledaj post
I kada ces vec jednom shvatiti da etnicku pripadnost jednog naroda ne mozes odrediti dijalektom koji govore i da etnicki identiteti, jezik i kultura nisu staticne i vjecne kategorije? Ne pamtim da li sam ikada sreo osobu koja tako proizvoljno tumaci povijest i njezine kategorije.
Nisu statični, zato i jesu u 20. (i djelom 19.) pričali o ovim stvarima kao i ti.
Kod tebe je problem kao s curom iz one poslovice; Možeš curu otjerati sa sela, ali ne možeš selo iz nje.
Dogmatski ponavljaš stvari koje si naučio u osnovnoj.
Sve zahtjeva kontekst.
A ti dijalekti ga daju.
Quote:
Freidenker kaže: Pogledaj post
Mrsko mi je sada ponovo listati temu, ali da se osvrnem i na intelektualca koji mi zamjeri nekakve srbizme. Za takve ljude postoje jasni nazivi.
Grammar naziji?
Quote:
Freidenker kaže: Pogledaj post
I da, ja sam iz BiH, tocnije iz Posavine kao i mnogi drugi Hrvati. Sa oceve strane sam porijeklom iz Varesa, sa majcine iz Slavonije. Jesam li za tebe dovoljno Hrvat ili pak samo posrbljeni untermensch?
Posavina je realno miješano područje (bila prije rata).
Kraj zapadno od rijeke Bosne je više doseljenički (novoštokavski, bio ikavski, bio jekavski), a kraj istočno od nje je više starosjediočki (Orašje i kraju odmah uz Savu su dio slavonske starošćakavske ikavice, Posavskog poddijalekta, a južnije su starošćakavski jekavci, iako je i tu bilo seoba, pogotovo Muslimana).
Nekako mi se činiš da si iz općine gdje je bilo malo više Srba, tipa Modriča ili Doboj?
Slavonija je odmah preko puta Save, a Vareš mjesto gdje je bilježnica (zato što nije sveska) bila "ustaška" riječ.

Ne nalazim ja untermensche tu, ne vjerujem u nadrase i podrase, da je netko vilenjak, a netko ork.
U konačnici, većinu ljudi koje znam su Hrvati, što znači da je i debela većina budala koje sam ikad upoznao iz redova "mog" naroda.
Tebe kritiziram jer si se sam isključio iz nekog kolektiva, no to je ok, imaš pravo na svoje mišljenje.
Problem je što ga pokušavaš "prodati" meni kao objektivnu činjenicu.

Quote:
Freidenker kaže: Pogledaj post
Mozda je Freud bio u pravu. Mozda je seks stvarno korijen svega.
Onda poševi nešto, bit će ti lakše.
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 09:20   #138
Quote:
Tigarx kaže: Pogledaj post
Kako neki Abulah može biti Hrvat? Recimo da on porijeklovno zbilja i jest Hrvat, etnicitet podrazumijeva porijeklo, povijest pa i kulturu.

Je li ti ovo liči na pripadnost hrvatskom narodu?
A sta ako je doticni Abdulah bio Ante, koji je presao na islam iz ko zna kojih razloga?

Eto, rodio se u krscanskoj porodici, odrastao kao krscanin, Hrvat, i onda mu odjednom "doslo u glavu" da hoce da promijeni religiju?
Usput je, kao sto to red nalaze, promijenio i ime...
Je li sad on Hrvat, musliman? Ako nije, sta je?
Roodonja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:51.