Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.03.2007., 13:55   #1
Mauritius

U četvrtom mjesecu putujem na Mauritius pa me zanima da li je netko od vas forumaša bio tamo i kakva su mu iskustva. A dobro bi došli i neki prijedlozi šta se ima zanimljivo vidjeti i raditi...
GrilZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2007., 14:47   #2
Bili su i El Cosmo i Indi.
Prvi će možda nešto o tome napisati vjerojatno do Božića 2027g. a druga je već neko vrijeme netragom nestala.

__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2007., 18:46   #3
Bio bi ti ja napisao nešto više o Mauriciusu ali kad sam se raspitivao za vizu , brzo sam se ohladio i promjenio destinaciju....
conan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2007., 20:25   #4
Quote:
conan kaže: Pogledaj post
Bio bi ti ja napisao nešto više o Mauriciusu ali kad sam se raspitivao za vizu , brzo sam se ohladio i promjenio destinaciju....
U čemu ti je zapravo bio problem s vizom? Najbliža/nadležna ambasada je u Rimu, treba samo kopirati putovnicu, aviokartu, rezervaciju smještaja i potvrdu uplate naknade za izdavanje vize i poslati sve to DHL-om; dobiješ faksom vizu (bilo bi bolje to nazvati "propusnicom" za ulazak u zemlju, al' da sad ne sitničarimo...).

Ako nekome treba, imam ja i mail i telefon tamošnje otpravnice poslova, šta li je već . Teta je bila sasvim OK, mada u cjelini jesu južnjački inertni i treba ih malčice podbadati da se stvar okonča na vrijeme.

A glede ostalih komentara i bilješki s Mauritiusa, već brusim guščje pero za taj Božić '27.

I btw, upravo dio vezan uz famoznu vizu možda je i najzanimljiviji dio moje priče o Mauritiusu (ali to nije ništa što bi igralo neku ulogu u Grilzovom/conanovom slučaju, okolnosti na koje se ovdje referiram su specifične). Budem vam prepričao za 20-ak godina.
El Cosmo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 09:01   #5
Viza mi uopće ne igra ulogu jer idem preko agencije, pa to onda nije moj problem...

Zanima me kako je tamo, šta se pametno ima za vidjeti, kakav je šoping, i takve "turističke" stvari...
GrilZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 12:37   #6
Početkom siječnja sam bio na Mauritiusu. Dojmovi su uglavnom odlični. Što se tiče vize, sredila ju je agencija, besplatna je i zapravo se radi o fotokopiji koja stiže faxom. Malo će ti trenirati živce sa tom vizom, jer je šalju par dana prije puta, meni samo dva dana prije polaska.

Ja sam bio smješten u hotelskom resortu u kojem u principu imaš sve što ti treba, uključujući i trgovine sa odjećom, suvenirima, satovima i ostalim sitnicama.

U hotelu se može dogovoriti razne ture po otoku na kojim turama možeš vidjeti razne otočne atrakcije. Otok je prevelik da bi se vidjelo sve u jednoj turi.

Ja sam išao na turu koja se zove Wild colours, koja je obuhvaćala vožnju središnjim i jugozapadnim dijelom otoka, i na njoj vidiš, sveto jezero , prekrasan vidikovac black river gordge, Chamerel slapove i Chamerel seven coloured earth, tzv. obojanu zemlju, koja je takva ostala nakon neobičnog procesa oksidakcije vulkanske lave. Imaš i posjet tvornici čaja u kojem ti objasne proces njegove pripreme, a kasnije imaš i degustaciju uz moguću kupnju čajeva. U izlet koji traje 8 sati je uključen ručak u restoranu koji se nalazi u lovnom rezervatu. Cijena aranžmana za odraslu osobu je 85$.

Napravio sam i izlet na krasnu plažu Ille aux cerfs, koja se nalazi na istočnoj obali otoka. Internet ima dosta slika te plaže pa vidi da li te zanima. Na plažu sam išao taxijem, koji za 80$ možeš unajmiti na vrijeme od 9 sati i vozač te vozi kuda želiš. Plaža je na drugom dijelu otoka u odnosu na moj hotel. Popularne su ture katamaranom do te plaže i to izgeda jako dobro.

Gradovi me se svojim izgledom nisu dojmili, pa tako ni glavni Port Louis. Životni standard je izuzetno nizak i radnici u tvornicama imaju plaće po 4.000 rupija, a 100$=3.200 rupija.

U Berlitzovom vodiču samo pročitao kako je gradić Gran Bay mjesto za ludi noćni provod, pa sam se jednu večer uputio tamo i grdno se razočarao. Ni N od noćnog života. Par kafića i par restorana, a ulice gotovo potpuno prazne. Objašnjeno mi je da noćni život postoji subotom navečer a u ostalo vrijeme ništa. Ja bio u četvrtak. U 9 sati su bile zatvorene i sve trgovine u kojima sam tražio figurice dodo-a koji je simbol Mauriciusa. Mauritius zapravo nema noćnog života i tamo na tome nije naglasak.

Ono u čemu najviše možeš tamo uživati su prirodne ljepote, fenomenalne pješčane plaže sa nevjerojatno toplim morem (Indijski ocean je najtopliji ocean), izležavanje pod palmama na kojima rastu kokosi, prašume za koje ti se čini da u njih ljudska noga nije stupila isl.

Imaju krasan botanički vrt sa vrlo atraktivnim vodenim ljiljanima većim od metra u promjeru. Uz botanički vrt je lijepa katolička crkva, prva takva građevina na otoku, računajući sve religije. Inače na otoku je zatupljenost vjera otprilike ovakva; 45% hindu, 26% kršćani (ugl. katolici), 13 % islam.

Uglavnom, uzmi dobro sredstvo za zaštitu od sunca jer opako dere.
One & only is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2007., 11:32   #7
Quote:
GrilZ kaže: Pogledaj post
Zanima me kako je tamo, šta se pametno ima za vidjeti, kakav je šoping, i takve "turističke" stvari...
U neposrednoj blizini botaničkog vrta Pamplemousse (onaj s vodenim ljiljanima, koji je spomenuo One&only) imaš i muzej L'Aventure de Sucre, a otvoren je u napuštenoj šećerani. Naravno, središnja tema je proizvodnja šećera, kao srca lokalne ekonomije, ali osim svih mogućih i nemogućih tehnoloških detalja, daje i jako puno podataka o povijesti otoka uopće. Toplo preporučujem, muzeja je stvarno vrhunski.

I preporuku posjete spomenutom Otoku jelena (Ille aux Cerfs) podržavam, ponajviše zbog nezaboravne trominutne vožnje s obale (u nekakvoj džunki s 300 konja na repu, a kroz plićake u kojima je plovni put širine par metara označen motkama zabodenim u dno) – tako nekako zamišljam slalom s Valentinom Rossijem na njegovoj Yamahi, ili što već vozi.

Plaža na samom jelenskom otoku nije ništa bolja od brojnih ostalih na velikom otoku (ne zato što nije dobra, nego zato što su sve kao s razglednica), ali kad te odmah po iskrcavanju salete lokalci koji nude slobodne aktivnosti itd., uzmi combo snorkelinga (moraju te odvesti malo dalje od plaže, do ljepših grebena) i parasailinga; pogled s visine je također nezaboravan.

Kao što već znaš, država je ravnopravno dvojezična, ali u stvarnom životu radije govore francuski (no golema većina nema većih problema ni s engleskim). Vozi se lijevom stranom, što je razlog više da uzmeš rent-a-car bez vozača.

Grand Baie ima ponešto solidnih restorana, souvenir-shopova i kafića, iako stoji da noćni život nije nimalo nalik onome na što smo navikli na Jadranu/Mediteranu. Zapravo, moj je dojam da Mauritius nije baš tipično odredište raskalašene mladeži, tako da se najviše "akcije" (vjerojatno bingo, i slični oblici razuzdane zabave ) odvija unutar zidina bezbrojnih resorta, gdje obitavaju obitelji srednje ili još starije dobi. Nisam baš primijetio puno turista koji navečer briju po barovima jer ni samih tih barova nema baš puno (izvan resorta, jelte).

Najsličnije nekakvom javnom mjestu za izlazak na cugu itd. možda bi bio waterfront u Port Louisu, gdje postoji nešto veći niz restorana/birtija, kino-kompleks itd. - uglavnom, uređenje nalik šoping-centru, ali na otvorenom, i s naglaskom na ugostiteljstvo, a ne na šoping.

A što se krajolika tiče... prema unutrašnjosti, kamo god se okreneš vidjet ćeš samo trsku, trsku i trsku (šećernu, naravno). A prema moru... plaže jesu idilične, ali više za gledanje, odnosno sunčanje, nego za kupanje, jer treba biti oprezan s koraljnim stijenama.
El Cosmo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 14:06   #8
Puno hvala na ovim jako korisnim informacijama....
GrilZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 15:03   #9
i koliko kosta jedan takavo putovanje....

koja agencija
alabrale is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2007., 12:34   #10
Quote:
GrilZ kaže: Pogledaj post
U četvrtom mjesecu putujem na Mauritius pa me zanima da li je netko od vas forumaša bio tamo i kakva su mu iskustva. A dobro bi došli i neki prijedlozi šta se ima zanimljivo vidjeti i raditi...
i, jesi bio?
kakva su iskustva, kako si isao, koliko kosta...? :znatizeljna:
macka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2009., 08:53   #11
Podižem ovo jer mi trebaju informacije vezane uz Mauritius.
Planiram negdje u rujnu se zaputiti na ovo mjesto pa me zanima više
vezano uz vizu.
Nekakav kontakt, koliko košta i procedura vezana uz to.
Ne znam dal je kakav problem to što planiram tamo ići u vlastitom aranžmanu
(imam privatno osiguran smještaj) a ne preko agencije za izdavanje vize?
Svaka informacija je dobrodošla.
Gandalf_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 21:27   #12
Što je ova tema zamrla?... ali nitko od forumaša nije bio na Mauritiusu od 2007....

Zna li netko, ide li se na Mauritius u 7 ili 8 mjesecu, ili je tad možda neka kišna sezona...
kakvo je vrime tada doli...
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 17:02   #13
Quote:
Gandalf_Zg kaže: Pogledaj post
Podižem ovo jer mi trebaju informacije vezane uz Mauritius.
Planiram negdje u rujnu se zaputiti na ovo mjesto pa me zanima više
vezano uz vizu.
Nekakav kontakt, koliko košta i procedura vezana uz to.
Ne znam dal je kakav problem to što planiram tamo ići u vlastitom aranžmanu
(imam privatno osiguran smještaj) a ne preko agencije za izdavanje vize?
Svaka informacija je dobrodošla.
Ja sam vizu dizao preko agencije koja mi je sređivala aranžman. Možda da preko agencije kupiš avio-karte, pa ti oni srede i visu? Viza je zapravo nekakvo pisamce u kojem te oni obavještavaju u kojem vremenu možeš posjetiti otok. Znam da su mi počupali živce jer je stigla tek 5 dana prije putovanja i to su je poslali faxom u turističku agenciju.
One & only is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 17:09   #14
Quote:
file30 kaže: Pogledaj post
Što je ova tema zamrla?... ali nitko od forumaša nije bio na Mauritiusu od 2007....

Zna li netko, ide li se na Mauritius u 7 ili 8 mjesecu, ili je tad možda neka kišna sezona...
kakvo je vrime tada doli...
Ako putuješ u tom vremenu sigurno ćeš dobiti dobru cijenu smještaja jer to definitivno nije udarni termin. Najjača sezona im je prosinac do ožujka, kada sam i ja bio. Srpanj i kolovoz je vrijeme njihove zime i najhladnije doba godine. 24 C dnevna temp. 16 C noćna.
One & only is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 19:25   #15
Uf..
To sam i mislio... već sam izgubio volju sada ić doli..
Bez obzira koliko je jeftino, neda mi se ići u zimski period.. više sam za tropsku klimu..

Morat ću razmislit o nekoj drugoj destinaciji za ovo lito..
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2009., 12:59   #16
Evo malo vezano uz ovu temu..
Ja upravo ovih dana sredjujem pitanje avionskih karata te se onda bacam
na probleme sa vizom.Koliko sam cuo rijesava se direktno sa ambasadom u Berlinu (imam doma i obrasce koje sam skinuo s neta) te je sve vrlo brzo gotovo (cca 2 tjedna).
Planiram ici pocetkom 9.mjeseca i vrijeme bi trebalo biti ok. Tu informaciju sam dobio od ljudi koji zive tamo tj. kod njih i idemo.
Mene recimo zanima da netko tko je vec bio napise koju o putovanju i savjetima za taj otok.
U kojoj valuti uzimati novce zbog mijenjanja (USD ili EUR)?
Inace sama zima nije bauk jer su prosjecne temperature zimi debelo preko 20 C i ima manje kise nego ljeti..bitnije je ne uletjeti u sezonu ciklona.
Gandalf_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2009., 13:33   #17
Quote:
Gandalf_Zg kaže: Pogledaj post
Koliko sam cuo rijesava se direktno sa ambasadom u Berlinu (imam doma i obrasce koje sam skinuo s neta) te je sve vrlo brzo gotovo (cca 2 tjedna).
Nije li za to zadužena ambasada u Rimu? Mislim da je El Cosmo preko njih dobio vizu.
__________________
p-u-t-o-p-i-s-i
aaston is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2009., 08:46   #18
[QUOTE=aaston;20936861]Nije li za to zadužena ambasada u Rimu? Mislim da je El Cosmo preko njih dobio vizu.

Više nije..sad ide preko Berlina.
Ima na njihovim stranicama sve vezano uz to
Gandalf_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2009., 19:32   #19
Quote:
Gandalf_Zg kaže: Pogledaj post
Evo malo vezano uz ovu temu..
Ja upravo ovih dana sredjujem pitanje avionskih karata te se onda bacam
na probleme sa vizom.Koliko sam cuo rijesava se direktno sa ambasadom u Berlinu (imam doma i obrasce koje sam skinuo s neta) te je sve vrlo brzo gotovo (cca 2 tjedna).
Planiram ici pocetkom 9.mjeseca i vrijeme bi trebalo biti ok. Tu informaciju sam dobio od ljudi koji zive tamo tj. kod njih i idemo.
Mene recimo zanima da netko tko je vec bio napise koju o putovanju i savjetima za taj otok.
U kojoj valuti uzimati novce zbog mijenjanja (USD ili EUR)?
Inace sama zima nije bauk jer su prosjecne temperature zimi debelo preko 20 C i ima manje kise nego ljeti..bitnije je ne uletjeti u sezonu ciklona.
Pa vjerojatno ti mogu najbolji savjet dati ljudi kod kojih ideš. Ja sam bio 2007. god. Nosio USD i to je dobro hodalo. Ni Euro nije problem jer ima puno europljana.

Bio sam smješten u odličnom resortu. Resorti su jedan svijet, a ono izvan njih nešto sasvim drugo. Siromašna zemlja, živi se u priličnoj bijedi. Na trenutke čak i šokantno u čemu sve ljudi žive. Glavni grad Port Louis je jedan od najružnijih koje sam u životu vidio, ali se isplati otići na tržnicu.

Bez obzira na sve meni je Mauritius ostao u predivnom sijećanju. Priroda krasna, plaže super, more toplo, opuštanje do kraja. Preporučam izlet po otoku, svaki hotel organizira ture. Zanimljiv mi je bio 7 colour earth, šarena zemlja koja je nastala nujednačenim hlađenjem vulkanske lave.
Ako si ljubitelj noćnog živora i zabave, to tamo zaboravi.
One & only is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2009., 08:49   #20
Quote:
One & only kaže: Pogledaj post
Bio sam smješten u odličnom resortu. Resorti su jedan svijet, a ono izvan njih nešto sasvim drugo. Siromašna zemlja, živi se u priličnoj bijedi. Na trenutke čak i šokantno u čemu sve ljudi žive. Glavni grad Port Louis je jedan od najružnijih koje sam u životu vidio, ali se isplati otići na tržnicu.

Bez obzira na sve meni je Mauritius ostao u predivnom sijećanju. Priroda krasna, plaže super, more toplo, opuštanje do kraja. Preporučam izlet po otoku, svaki hotel organizira ture. Zanimljiv mi je bio 7 colour earth, šarena zemlja koja je nastala nujednačenim hlađenjem vulkanske lave.
Ako si ljubitelj noćnog živora i zabave, to tamo zaboravi.
Ma zanimalo me je zbog omjera prilikom mijenjanja valuta kad vec mogu birati
da prodjem povoljnije..
E da..ne zelim u resortu biti vec vidjeti otok onakvim kakav je.
Ne zanima me nocna zabava..dapace mogu i bez toga u potpunosti
S obzirom na velicinu otoka planiram ga obici u potpunosti biciklom.
Kakav je tamo promet?
Kakva je klopa tamo s obzirom da ipak mi vjerovatno imamo potpuno drugaciju?
Gandalf_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:11.