Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2013., 11:07   #81
pa da, kod nas je jos prevladavajuce misljenje da i u restacima treba moci pusiti, di ne u parkicima na otvorenom. lako vani di je zabranjeno, ali ne mozes nekome reci da ne pusi kad je dozvljeno i kad ti nemas nista vise prava od nejga.
jedino kaj sam ja par puta napravila, pristojno zamolila da pazi s cikom da ne opce nekoga.
nagalseno pristojno
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2013., 11:23   #82
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
pa da, kod nas je jos prevladavajuce misljenje da i u restacima treba moci pusiti, di ne u parkicima na otvorenom. lako vani di je zabranjeno, ali ne mozes nekome reci da ne pusi kad je dozvljeno i kad ti nemas nista vise prava od nejga.
jedino kaj sam ja par puta napravila, pristojno zamolila da pazi s cikom da ne opce nekoga.
nagalseno pristojno
Ja tjeram svoju bagru da baca čikove u smeće, a prvo ih poliju vodom.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2013., 11:36   #83
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
išli smo sa prijateljicom (malenom s kojom se lijepo i rado druži, al ne u parku) i ponijeli punu kesu igračaka -nadobudno sam mislila da će htjeti sa frendicom u pješčanik. prethodno smo razgovarali tko će sve tamo biti i da je sve svačije..obećala je da neće vikati.
ništa od toga. frendica brijala svoj film, a ova se fiksirala na ljulju.

ništa ne pomaže..možda kad bude starija.. tamo nemaš gdje pisati, samo su kamenčići, šljunak, ne posjedujemo vozila (za sve je još premala) ... mah, odustajem od parkiranja po parkovima..fakat nea smisla..čisto maltretiranje. očito ni moje dijete tamo ne uživa nego uzrokuje frustracije.
mi imamo sličnih situacija, ne nužno s ljuljačkom nego s bilo čim i bilo gdje, uključujući i epizode u parku nekad je to ljuljačka, nekad nečija igračka, naša igračka, nekad je u pitanju odlazak iz parka.. ili po doma, izlazimo negdje a on ne želi ustati sa bibija, oblačiti se, što god.

u svakom slučaju, ja mu objasnim, pokušala sam i sa "ajmo još jedan krug bibijem/još minutu ostati/još malo... pa onda idemo/moramo vratiti/pustiti..." ali imam dojam da on uopće ne razumije što mu ja kažem i što pod time mislim ima dvije godine, priča okej za dob rekla bih, ali nemam pojma jel ne razumije me kad mu kažem "još samo malo" ili razumije ali jednostavno nema šanse da ikad posluša, osim ako mu samome ne dopizdi

edit - a što se pušača tiče, vani mi ne smetaju. osim da baš mu pušu dim u lice, al mislim da mu netko namjerno to napravi da bih uzela čik i zgasila im ga na čelu i smeta mi što ih bacaju posvuda okolo, i onda djeca to nađu i idu stavljati u usta; mislim, pa imaš koš za smeće pet metara dalje, digni dupe i baci ga na predviđeno mjesto za to.
__________________

moj mali mačić
anonymous_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2013., 11:56   #84
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
pa da, kod nas je jos prevladavajuce misljenje da i u restacima treba moci pusiti, di ne u parkicima na otvorenom.
kompletno nevezano za parkove, ali baš sam nedavno bila u Beču, i tamo se u skoro pa svim restoranima puši (ili su potpuno za pušače, ili imaju dio za pušače), a u hotelskoj sobi npr. imaš znak "zabranjeno pušenje", a ispod malim slovima "molimo ne pušite u krevetu i ne bacajte opuške u koš s papirnatim otpadom" - dakle samo ne žele da im zapališ sobu



a OT:
nisam sve čitala, ali ovako na preskok, ja očito idem u parkove gdje se svi vole
mi više vremena provodimo po plažama, šumama i u dvorištu nego u parkovima, ali kad odem tamo, nisam imala pojma koliko problema vreba na mene i malog


btw ne znam je li netko već spomenuo problem junka kojeg neodgovorne majke nude djeci u parkovima, ako nije, možemo i o tome
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2013., 12:03   #85
Quote:
anonymous_13 kaže: Pogledaj post
i smeta mi što ih bacaju posvuda okolo, i onda djeca to nađu i idu stavljati u usta; mislim, pa imaš koš za smeće pet metara dalje, digni dupe i baci ga na predviđeno mjesto za to.
Razmisljajuci o tim cikovima na podu, pomislila sam - pa kako to da klinci koji se navecer skupljaju po parkicima ne razmisljaju o tome i naprave takav nered. A onda sam se sjetila da je i u moje doba bio obicaj skupljati se u vrticu na vlakicu i da se pusilo....naravno, tada o tome uopce nisam razmisljala. Od njih ocekivati da misle, nema smisla.
Ali da odrasli ljudi usred bijela dana, koji u parkic dolaze sa svojom djecom bacaju cikove na pod... to mi je potpuno nerazumljivo. Ili, ako vec nisu s djecom...vide i znaju da je djecji park - za djecu. Bar bi trebali biti toga svjesni...samo izgleda da vecina misli samo na sebe i boli ih djon za bilo koga drugoga. Zato treba djecu uciti kulturnom ponasanju, da ne bi jednog dana oni bili ti koji ne mare za svijet oko sebe...(stvari, prirodu, ljude...)
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2013., 16:49   #86
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
...btw ne znam je li netko već spomenuo problem junka kojeg neodgovorne majke nude djeci u parkovima, ako nije, možemo i o tome
jao,meni je to uzasan problem..Mala mi bas voli jesti i naravno da pazim sto jede..I ja joj uvijek uzmem voce u park (ako uopce nosim hranu,jer jede prije nego izademo ili ce jesti kada se vratimo)..I ona pojede voce,nema tu problema..Ali onda krenu nutkanja drugih mama sa smokijima,cipsevima i inim s..njima...Mislim,meni je muka od toga,a jos mi je veca muka od pogleda tih mama kada im kazem da ona to ne jede..Pogledi u stilu,daj ne izigravaj kerefeke s djetetom,sta ce joj biti od toga itd....
Kada vidim cipseve s raznoraznim okusima u ponudi,ili smokije-pocela sam govoriti da je alergicna
__________________
L.D.M.
Olivera25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2013., 21:13   #87
Quote:
Olivera25 kaže: Pogledaj post
jao,meni je to uzasan problem..Mala mi bas voli jesti i naravno da pazim sto jede..I ja joj uvijek uzmem voce u park (ako uopce nosim hranu,jer jede prije nego izademo ili ce jesti kada se vratimo)..I ona pojede voce,nema tu problema..Ali onda krenu nutkanja drugih mama sa smokijima,cipsevima i inim s..njima...Mislim,meni je muka od toga,a jos mi je veca muka od pogleda tih mama kada im kazem da ona to ne jede..Pogledi u stilu,daj ne izigravaj kerefeke s djetetom,sta ce joj biti od toga itd....
Kada vidim cipseve s raznoraznim okusima u ponudi,ili smokije-pocela sam govoriti da je alergicna
Nikad, ali nikad nisam ponudila dijete bilo čime bez pitanja roditelju je li alergično i jede li to određeno jelo, a moj jede sad sve iako je bio period kad nije ni on jeo ništa, sve samo zdravo (prođe, nismo svi dosljedni do kraja ).

Mislim da je to pitanje nečije uljudnosti, jednostavno ne možeš nečijem djetetu dati nešto jer je stvarno možda alergično. Često nosim domaće proizvode tipa kiflice, lepinje ili kolače i uvijek, baš uvijek pitam smije li gluten, jede li već sve i tako to... Totalno razumijem takav bijes i mrzim kad to ljudi rade i šopaju tuđu djecu sranjima.

Svatko ima pravo odlučiti što će i kako njegovo dijete jesti. (Al zato ja uvijek imam jabuku ili nešto za takvu djecu - budu presretni kad nešto uzmu i mislim da nije problem glad ili nešto, nego je to dijeljenje isto vid socijalizacije)
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2013., 23:29   #88
Iskreno niisam citala bas sve ali vidim da sam u ocima drugih grozna mama u parku jer
- starijoj dajem da se penje na tobogan kakogod zeli (npr natraske po onom zavojitom toboganu i ostale ludorije) uz jedini uvjet da ne smeta druge u spustanju. Alergicna sam na izjave "zna se kako se..." - dok ne ugrozava druge ili sebe na njoj je da pronalazi nove nacine zabave i ispituje granice svoje spretnosti (inace, ona se penje po toboganu od svojih 16 mjeseci, imamo snimku za povijest)
- dok starija uziva naravno da je i mladja puzalica bio u parkicu i spustao se niz tobogan, i to onda kad sam procijenila da je njegov red. I on ima pravo na tobogan kao i ostali, puzao ili ne. Uostalom cim prije pocne brzece se osamostaliti. On uopce ne pokazuje interes za penjanje u kontra smjeru, vise covjek voli stepenice
- vani su parkici ogradjeni i imaju znak zabranjenog pusenja, i ljudi se toga pridrzavaju... Valjda ce i kod nas,za kojih jedno 100 godina

Parkici za bebe su mi out jer nit ih ima u mom kvartu nit se mogu raspoloviti pa nju u velki a njega u mali. No najtuznije je da zbog radnig vremena skoro uopce i ne idem u parkic nego ih bake vode, to me puo vise nervira od cikova i deda koji previse brinu o unucadi... No to je za jednu drugu temu.
proab is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 01:45   #89
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Iskreno niisam citala bas sve ali vidim da sam u ocima drugih grozna mama u parku jer
- starijoj dajem da se penje na tobogan kakogod zeli (npr natraske po onom zavojitom toboganu i ostale ludorije) uz jedini uvjet da ne smeta druge u spustanju.
Znaci li to da se tako penje kad nema bas nikog na toboganu, tj. sami ste...jer inace ne vidim kako ne smeta nekome tko se kani spustiti, ako je na mjestu na kojem doticni treba proci da bi se spustio
Quote:
Alergicna sam na izjave "zna se kako se..." - dok ne ugrozava druge ili sebe na njoj je da pronalazi nove nacine zabave i ispituje granice svoje spretnosti (inace, ona se penje po toboganu od svojih 16 mjeseci, imamo snimku za povijest)
Sad mi je jos manje jasno...navodno se ne smije penjati naopacke ukoliko nije zadovoljen uvjet da nikome ne smeta (a imo taj uvjet je zadovljen tek ako nema nikoga tko se zeli spustiti) ili ipak smije raditi sve sto hoce ...nevezano s tim da li nekome smeta...bitno je samo to da ne ugrozava sebe ili druge.
Prvo napises da ne dozvoljavas da nekome smeta (a ako se djeca zele spustati a jedno od njih se penje naopacke, onda to ne mogu...znaci smeta) a onda da dozvoljavas da radi sto hoce ...da pronalazi zabavu koja joj pase, preispituje svoje granice...i nista nije bitno dok nitko nije ugrozen.
Nije li "ugrozeno" ono strpljivo, introvertirano, plaho, odgojeno dijete koje bi se rado spustilo a ne moze jer neki isprobavaju svoje granice i pronalaze nove nacine zabave ...tamo gdje bi se i drugi htjeli zabaviti jednostavnim spustanjem s tobogana...penjes se, popnes, pa spustis...a ne mozes jer eto neki roditelji zaboravljaju da se "zna kako se..." i onda jos zamjeraju sto netko stoji uz tobogan i pokusa izboriti malo prostora za svoje dijete u dzungli neodgojenih.
Svatko ima svoju neku alergiju...ja sam alergicna na roditelje kojima je ok da njihovo dijete pronalazi nove nacine zabave i ispituje granice svoje spretnosti...na nacin da smeta drugima. Problem je sto mnogi nemaju predodjbu o tome sto drugima smeta...i dozvoljavaju previse, jer misle ...pa to nikome ne smeta. Svaki prostor ima svoje neke norme ponasanja, mislim da ih vecina nije svjesna i da se drzi svojih nekih normi, neprilagodjenih parku/drustvu/drugima. Pa se desava da neki isprobavaju svoje granice i penju na tobogan kakogod zele...a drugi cekaju, cekaju....pa odustanu. Tesko je poticati takvo dijete i graditi mu samopuzdanje kad ga ga ovi okolo ne dozivljavaju. Oni rade sto hoce, roditeljima to odgovara, ne stoje uz njega da ga upozore...ne smeta ih sto se penje naopacke...ali ih smetaju roditleji u blizini.
Znaci onaj tko je pristojan, spor, manje prodoran, ...moze cekati do sutra da se ovi drugi maknu....
Quote:
(inace, ona se penje po toboganu od svojih 16 mjeseci, imamo snimku za povijest)
Super. A je'l mogla reci otorinolaringolog, skroz cisto ...sa 2 godine? Jel znala skoro sva slova sa 2 godine?
Nije ovo prepucavanje sto je cija znala/mogla...vec samo naputak da preseravanje s tim sto je tko mogao sa kolko mjeseci nema nikakvog smisla...netko nesto moze....nesto ne...netko drugi moze nesto drugo prije...nesto drugo kasnije.
Ako su djeca zdrava ...sa 6-7 godina ce svi i trcati i govoriti i sve ostalo....tako da ovakva isticanja nekakvih posebnosti nemaju bas smisla.
Je'l ti vjerujem da se sa 16 mjeseci penjao na tobogan. Nije da ne vjerujem, ali zanimalo bi me na kakav tobogan. Ali ...u biti vjerujem. Moja sa 16 nije ni hodala kako spada, ali je znala neke druge stvari.

Zadnje uređivanje kajpa : 26.04.2013. at 01:51.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 03:01   #90
Quote:
MAJAMAMA kaže: Pogledaj post
Živim u zajednici, tako se i ponašam, iako sam u dubini duše duboko asocijalan tip čovjeka Za taj dio ima vremena poslije(...)
Također.

"Žrtvujem se" za dijete svakodnevno po par sati na dječjem igralištu, a svoju asocijalnu prirodu čuvam za kasnije.

Iako je mogu voditi na igralište u bilo koje doba dana (i najradije bih je vodila kad nema nikoga), vodim je upravo u vrijeme kad igralište vrvi djecom (i roditeljima) jer je njoj tako zabavnije i ljepše (iako ide i u vrtić pa joj nije neophodno zadovoljavati svoju potrebu za socijalizacijom na igralištu). Svoje potrebe za mirom, tišinom, kontemplacijom, neometanjem, nenaklapanjem o vremenu, smatram manje važnima od potrebe djeteta za igrom s drugom djecom. Da, otimaju joj igračke, gurnu je, dobije i ružnu riječ ponekad, ali sve je to dio odrastanja i života u zajednici.

Da ne ispadne da sam previše tolerantna , živciraju me mame kojima se "ne da nositi kantice/lopatice/etc. jer ih poslije treba skupljati uokolo" i zbog kojih moje dijete ne može doći ni do jedne od svojih igračaka koje je ponijelo sa sobom (i koje se meni nadasve da skupljati i žicati uokolo kad krenemo doma).

I danas su nam ukrali lopaticu :šajnihepipiplholdinghends:
Fleur Delacour is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 04:09   #91
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
kompletno nevezano za parkove, ali baš sam nedavno bila u Beču, i tamo se u skoro pa svim restoranima puši (ili su potpuno za pušače, ili imaju dio za pušače), a u hotelskoj sobi npr. imaš znak "zabranjeno pušenje", a ispod malim slovima "molimo ne pušite u krevetu i ne bacajte opuške u koš s papirnatim otpadom" - dakle samo ne žele da im zapališ sobu
A nasla si primjer
Beč (koji volim i u kojem sam živjela) je grad u kojem se valja najviše puši od sviju većih svjetskih gradova u kojima sam bila.
Ali Balkan ne da počinje na Landstrasse, nego mu je Landstrasse prijestolnica
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 04:58   #92
Quote:
Fleur Delacour kaže: Pogledaj post
Da ne ispadne da sam previše tolerantna , živciraju me mame kojima se "ne da nositi kantice/lopatice/etc. jer ih poslije treba skupljati uokolo" i zbog kojih moje dijete ne može doći ni do jedne od svojih igračaka koje je ponijelo sa sobom (i koje se meni nadasve da skupljati i žicati uokolo kad krenemo doma).

I danas su nam ukrali lopaticu :šajnihepipiplholdinghends:
Ubaci nekad neku: Sutra ponesi svoju pa ćete se mijenjati, ili otvoreno reci roditeljima da bi mogli ponijeti neku igračku...

Rekla sam da ću kupiti prikolicu za bicikl da mogu ponijeti sve u park, od kave, po novom dekice, do igračaka, a uskoro i malac dolazi pa ću biti ko ciganče

Al ok za igračke, one krede koštaju 20 kn, a ima za sve... Ali ne ponijeti VODU?! I bar nešto za jelo, bar neku sitnicu! Djeca ogladne od gibanja, a i vide drugu da jedu...
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 08:02   #93
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Znaci li to da se tako penje kad nema bas nikog na toboganu, tj. sami ste...jer inace ne vidim kako ne smeta nekome tko se kani spustiti, ako je na mjestu na kojem doticni treba proci da bi se spustio

Sad mi je jos manje jasno...navodno se ne smije penjati naopacke ukoliko nije zadovoljen uvjet da nikome ne smeta (a imo taj uvjet je zadovljen tek ako nema nikoga tko se zeli spustiti)...
Uopce se nemam namjeru prepucavati seciranjem postova i filozofiranjem u sto recenica na savrseno jasne recenice. To sto ti ne razumijes da je moguce i jedno i drugo istovremeno nije moj problem... Srecom, dijete mi ide u parkc gdje su obicno njeni prijatelji iz vritica i svi obozavaju ludirat na toboganu a roditelji im nisu ovako nadobudni.

Tako da za tvoju informaciju moze se sasvim lijepo penjati na tobogan u suprotnom smjeru bez da je park posve bez druge djece, to sto ti ne mozes u svojoj glavi si zamisliti drugaciji nacin zajednicke igre na toboganu srecom nije nas problem.

PS - jel mozda si od onih koji brane djeci da stoje na rubu mreze za ljuljanje i ljuljaju se iz sve snage, jako se vrte na vrtuljku, skacu u dalj s ljuljacki, sjede na krovicu od tobogana itd..? E kak meni idu na zivce ti roditelji koji prave reda tudjoj djeci koja ne smetaju drugima ali njima smeta sto njihova djeca vide da ima djece kojima roditelji ne brane sve sto nije po PS-u... Takve uvijek eksplicitno otkantam s izjavom da moje dijete to smije
proab is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 10:54   #94
ja sa svojih dvoje idem skoro svaki dan u park, u sklopu kojega je igraliste. ljulje, klackalice, tobogan, pjescanik i tako, sve sto uz to ide. trenutno mi je to totalan stres jer mali od 2 godine voli kopat u pjescaniku, a mala od 4 se voli ljuljat (ali ju treba zaljuljat), ili se pentrat. fali mi jos jedna par ociju na zatiljku, stalno gledam gdje su. ali oni s etako vesele tom parku, prvo slajo, onda igraliste. taj jedan park-igraliste je blizu vrtica, blizu slaje, uvijek bude netko poznat. i jako je napucen, sinoc je tek oko 7 pala guzva. no ono sto koliko-toliko olaksava je solidarnost roditelja. cak i oni nepoznati uskoce pomoc tvom djetetu ako je zapelo na toboganu, ili ga upozore ako radi nesto opasno, ja radim to isto. ukljucim nekog malisu ako ja s malim nesto kopam, podijelim nase lopatice (vec smo xy tih plasticnih stvari pogubili). dijeljenje hrane i pica nisam nikad dozivila, znamo jedino sa susjedima podijelit pecivo.
__________________
And I'm floating in a most peculiar way
aniano is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 11:00   #95
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
PS - jel mozda si od onih koji brane djeci da stoje na rubu mreze za ljuljanje i ljuljaju se iz sve snage, jako se vrte na vrtuljku, skacu u dalj s ljuljacki, sjede na krovicu od tobogana itd..? E kak meni idu na zivce ti roditelji koji prave reda tudjoj djeci koja ne smetaju drugima ali njima smeta sto njihova djeca vide da ima djece kojima roditelji ne brane sve sto nije po PS-u... Takve uvijek eksplicitno otkantam s izjavom da moje dijete to smije
Ne, ne petljam se u to sto tudja djeca smiju ili ne smiju i ne obracam se tudjoj djeci. Nisam ta koja misli da je zaduzena za raditi red.
Ako tvoje dijete nesto smije...to se mene ne tice. Naravno, o tom nekom ponasanju mozda pomislim nesto tipa , ali zadrzim to za sebe.
To da moje dijete vidi da druga djeca mozda smiju, a ono ne, ni najmanje mi ne smeta. To je sasvim normalno, ne smiju svi sve...na meni ja da svom djetetu razgovorom objasnim zasto je to tako..zasto nesto ne smije, a da to sto rade drugi se nas ne tice. I obratno. Da je ok da ono nesto smije, a recimo neko drugo dijete ne.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 11:12   #96
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Nije li "ugrozeno" ono strpljivo, introvertirano, plaho, odgojeno dijete koje bi se rado spustilo a ne moze jer neki isprobavaju svoje granice i pronalaze nove nacine zabave ...tamo gdje bi se i drugi htjeli zabaviti jednostavnim spustanjem s tobogana...penjes se, popnes, pa spustis...a ne mozes jer eto neki roditelji zaboravljaju da se "zna kako se..." i onda jos zamjeraju sto netko stoji uz tobogan i pokusa izboriti malo prostora za svoje dijete u dzungli neodgojenih.
djece se medju djecom mogu vrlo lako izboriti za sebe.
problem i nastaje kada su tu drugi odrasli i kada prave reda.
zbunjeni su i oni sigurni u sebe i oni plahi.

ja sam masu puta vidla da se neko dijete penje naopacke i da mu ovaj odgozgora kaze da se makne ili da ovaj koji se krenuo penjati, odustane jer vidi da je netko na vrhu.
nisu djeca glupa.

ono sto treba razlikovati je, kada je nesto zasita ugrozavajuce i kada je nesto necija fiks ideja da bi moglo biti ugrozavajuce.
i jbg, ti si (ako ti smeta penjanje u krivom smjeru) zapravo u jako losoj poziciji ko autoritet jer ako krenes pametovati kako je to opasno djetetu koji se vec 600 puta tako popeo i spustio i nis mu nije bilo, nece te dozivjeti. uz to, vrlo je lako moguce da te shvati bedastom i da ti bas zato prkosi.


Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Pa se desava da neki isprobavaju svoje granice i penju na tobogan kakogod zele...a drugi cekaju, cekaju....pa odustanu. Tesko je poticati takvo dijete i graditi mu samopuzdanje kad ga ga ovi okolo ne dozivljavaju. Oni rade sto hoce, roditeljima to odgovara, ne stoje uz njega da ga upozore...ne smeta ih sto se penje naopacke...ali ih smetaju roditleji u blizini.
Znaci onaj tko je pristojan, spor, manje prodoran, ...moze cekati do sutra da se ovi drugi maknu....
ja ne znam kakvo se to samopuzdanje gradi i na koji nacin, ako mama/tata zica drugo dijete da propusti njegovo
ne mogu zamisliti koju korist bi moja imala da ja dodjem na tobogan i kazem klincima maknite se da se moje zlato moze spustati
moje je da ju naucim da se izbori sama za sebe, da se makne kada su malo "robusniji" klinci oko nje, da se makne kada je previse ljudi jer ne mogu svi na malo prostora i tako...i to mogu samo tako da ju pustim u situaciju njoj ravnopravnih da se bori sama i da me dodje pitat za savjet.
i da ju ne pustam na sprave za koje nema dovoljno razvijene vjestine, bar ne kada je guzva na tim istim spravama.

uostalom, druga djeca manje dozivljavaju djecu kada su ta djeca u drustvu roditelja, nego kada su sama i manje su im spremna pomoci.
i da, rugaju im se kad im roditelji pomazu, a cak i kad im se ne rugaju, djeca to mogu dozivjeti ko odbacivanje/procjenjivanje jer je dob od 2-3 godine dob kada "mogu sama"/"moram sama"/"nemoj mi pomagati" - pa zapravo pomaganjem, djetetu vise sjebavamo samopouzdanje nego gradimo.



Quote:
proab kaže: Pogledaj post
E kak meni idu na zivce ti roditelji koji prave reda tudjoj djeci koja ne smetaju drugima ali njima smeta sto njihova djeca vide da ima djece kojima roditelji ne brane sve sto nije po PS-u...
e, i mene ti ziviciraju
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 11:26   #97
Quote:
Fleur Delacour kaže: Pogledaj post
Također.

"Žrtvujem se" za dijete svakodnevno po par sati na dječjem igralištu, a svoju asocijalnu prirodu čuvam za kasnije.

Iako je mogu voditi na igralište u bilo koje doba dana (i najradije bih je vodila kad nema nikoga), vodim je upravo u vrijeme kad igralište vrvi djecom (i roditeljima) jer je njoj tako zabavnije i ljepše (iako ide i u vrtić pa joj nije neophodno zadovoljavati svoju potrebu za socijalizacijom na igralištu). Svoje potrebe za mirom, tišinom, kontemplacijom, neometanjem, nenaklapanjem o vremenu, smatram manje važnima od potrebe djeteta za igrom s drugom djecom. Da, otimaju joj igračke, gurnu je, dobije i ružnu riječ ponekad, ali sve je to dio odrastanja i života u zajednici.

:
Uf, ovako i ja.
Ja sam prilično nedruštven tip, a vidim da mala voli društvo, voli ići u vrtić, ali je sramežljiva i tiha pa je treba "gurati" u takve situacije da se socijalizira. Tako da isto u park idemo kad ima dosta djece, ali ja zasjednem na klupicu i ne mičem (jer moram malu naviknuti da se igra s drugom djecom, a ne da se samnom igra u parku). Malu pustim da se igra, penje...

Prije me je smetalo kad bi se neko dijete penjalo u krivom smjeru po toboganu jer je mala bila manja i nisam očekivala od nje da se izbori za sebe.

Sad je pustim i potičem da sama kaže klincu da se makne (ili ako netko zasjedne na vrh tobogana pa ne mrda). Maloj se još uvijek teško izborit za sebe, popusti prva pa se ona makne, ali treba vježbati komuniciranje.
Ne smetaju me odrasli kraj tobogana, ako je gužva pa ne vidim malu s klupe, a šljivi ga, ustanem i namjestim se tak da vidim dijete. Uglavnom pazim da ne smetam, klopu ne nosim u parkić, ali vodu obavezno. Moja ni neće ništa uzeti od drugih (realno, tih sat dva joj ne treba jest, a grickalice ne jedemo ni doma).

Ono kaj mene smeta u parku su roditelji koji uz dijete dovedu i psa pa kao pas "spava" kraj njih, ali zapravo pas najčešće ravnopravno sudjeluje u nogometu, mota se oko sprava...To sam par puta doživjela i zamolila da maknu psa ali su me ljudi tako blijedo pogledali jer kao "pas neće ništa" i "djeca ga već sva tu znaju" (na stranu da se moja nelagodno osjeća kad je pas u blizini a i psu nije mjestu u dječjem parku).

Meni nekad dođe da organiziram akciju čišćenje lokalnog parka jer zna bit pun smeća i opušaka (što od roditelja, što od klinaca koji se tu skupljaju), razbijenog stakla i čega sve ne. Možda jednom i organiziram pa ljudi postanu svjesniji da je glupo bacat opuške tamo gdje će za pet minuta njihova djeca sjest
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 12:13   #98
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
ono sto treba razlikovati je, kada je nesto zasita ugrozavajuce i kada je nesto necija fiks ideja da bi moglo biti ugrozavajuce.
i jbg, ti si (ako ti smeta penjanje u krivom smjeru) zapravo u jako losoj poziciji ko autoritet jer ako krenes pametovati kako je to opasno djetetu koji se vec 600 puta tako popeo i spustio i nis mu nije bilo, nece te dozivjeti. uz to, vrlo je lako moguce da te shvati bedastom i da ti bas zato prkosi.
Cini se da sam lose srocila napisano. Ne, ne pada mi na pamet nekome pametovati. Niti govoriti drugoj djeci ono sto ne mislim.
Pod "izboriti malo prostora" nisam mislila na neku fizicku borbu ili pametovanje. Krivo sam se izrazila.
Prisustvo roditelja i odobravanje (pogledom/kimanjem) je pomoc koju neko dijete treba.
A ..u nekim situacijama, mozda ipak i obracanje drugom djetetu, ako ono stvarno pretjeruje s nekim ponasanjem, a njegov roditelje to "ne vidi" ili ne vidi. Naravno, ne nacin da se pametuje, nego drugacije. Koji put moras i tudjem djetetu oteti svoju lopaticu, tako i ovo. S djecom se moze razgovarati i dogovarati.
Quote:
ja ne znam kakvo se to samopuzdanje gradi i na koji nacin, ako mama/tata zica drugo dijete da propusti njegovo
ne mogu zamisliti koju korist bi moja imala da ja dodjem na tobogan i kazem klincima maknite se da se moje zlato moze spustati
Jasno da nitko nece maknuti drugu djecu da se njegovo zlato spusta.
I slazem se da od takvih akcija dijete nema puno koristi.
Ali mislim da ipak ima i tako nekih situacija, kada nije tako strasno zamoliti djecu koja ne primjecuju dijete koje ceka strpljivo na red (stoje gore, ili se penju naopacke i ne micu se) da puste i to dijete da se spusti. Moze se naknadno o tome porazgovarati, pricati o tome kako
drugi put moze samo traziti da se malo pomaknu...itd.
Ima djece koja jednostavno ne uspijevaju u toj borbi za sebe. Pustiti ih da probaju, pa ne uspiju, nego samo stoje...i tako stalno isto nije imo dobro. Ovako, bar vide kako to nije tako tesko, sto treba reci ...i da su druga djeca dobra i da ce se maknuti i propustiti...ako ih se zamoli, pa ce mozda drugi put imati vise hrabrosti pokusati isto. Samo nagovaranje i objasnjavanje kako ...koji put jednostavno nije dovoljno.
Quote:
moje je da ju naucim da se izbori sama za sebe, da se makne kada su malo "robusniji" klinci oko nje, da se makne kada je previse ljudi jer ne mogu svi na malo prostora i tako...i to mogu samo tako da ju pustim u situaciju njoj ravnopravnih da se bori sama i da me dodje pitat za savjet.
i da ju ne pustam na sprave za koje nema dovoljno razvijene vjestine, bar ne kada je guzva na tim istim spravama.
Tocno.
Quote:
uostalom, druga djeca manje dozivljavaju djecu kada su ta djeca u drustvu roditelja, nego kada su sama i manje su im spremna pomoci.
i da, rugaju im se kad im roditelji pomazu, a cak i kad im se ne rugaju, djeca to mogu dozivjeti ko odbacivanje/procjenjivanje jer je dob od 2-3 godine dob kada "mogu sama"/"moram sama"/"nemoj mi pomagati" - pa zapravo pomaganjem, djetetu vise sjebavamo samopouzdanje nego gradimo.
Mislim da to ovisi i o situaciji i o djetetu. Neko (manje) dijete trazi i treba mozda neku pomoc pri penjanju jer se zeli popeti, a nije jos sigurno u sebe pa se bolje osjeca ako je netko u blizini.
Nikada nisam dozivjela da se zbog toga netko ruga.
Slazem se da se s pretjeranim pomaganjem ne cini dobro djetetu.
Quote:
e, i mene ti ziviciraju
Pridruzujem se..i mene smetaju oni koji u parku (ili bilo gdje) glume policajca svoj djeci u parku.
E sad...to da li njima smeta ili ne smeta to sto njihova djeca vide da ima djece kojima roditelje neke stvari ne brane, to ne bih znala...
Vec sam napisala, mene osobno to ne smeta, pa nemam razloga pretpostaviti da sve druge smeta.
To sto netko mozda urgira i...ili zamoli drugu djecu da nesto ne rade....ili im pametuje ...imo ne znaci automatski da im smeta ovo drugo. Dapace, to bas moze biti povod za neki razgovor o tome kako se ne treba ruzno ponasati...kako se treba ponasati...ili sto je opasno, sto nije...i sl.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 12:18   #99
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Ono kaj mene smeta u parku su roditelji koji uz dijete dovedu i psa pa kao pas "spava" kraj njih, ali zapravo pas najčešće ravnopravno sudjeluje u nogometu, mota se oko sprava...To sam par puta doživjela i zamolila da maknu psa ali su me ljudi tako blijedo pogledali jer kao "pas neće ništa" i "djeca ga već sva tu znaju" (na stranu da se moja nelagodno osjeća kad je pas u blizini a i psu nije mjestu u dječjem parku).
Sorry na offu...samo kratka upadica: A sto reci na ljude koji pustaju psvoje pse na skolsko igraliste - a kad im nesto kazes pocnu se derati i opsuju ti sve po spisku ...tako da si sretan sto batina nisi dobio.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2013., 12:43   #100
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Mislim da to ovisi i o situaciji i o djetetu. Neko (manje) dijete trazi i treba mozda neku pomoc pri penjanju jer se zeli popeti, a nije jos sigurno u sebe pa se bolje osjeca ako je netko u blizini.
Nikada nisam dozivjela da se zbog toga netko ruga.
Slazem se da se s pretjeranim pomaganjem ne cini dobro djetetu.
i onda se vracamo na pocetak....mene i dalje smeta previse roditelja oko tobogana, kada se na njemu najvise nalaze djeca 3+ koja po meni moraju razvijati i njegovati samostalnost, a uz to, vecina i je samostalna kad im se pusti da su samostalni
ja sam te komentirala, uz dodatak da me smeta kad je guzva, guranje sa puzacima i djecom kojoj treba ocita asistencija, jer to nije okolina poticajna za razvoj.
nije.


uostalom, jucer promatram u vrticu, djece na toboganu 20 (barem)
dve tete na udaljenosti od cca 2 metra, s time da jedna okom trazi moje dijete i prica samnom kako je dan prosao, a druga sipa vodu drugom djetetu.
imaju svijest o toboganu, al ne strazare. uostalom, ima jos par penjajucih sprava okolo, i svasta nesto drugo.

djeca u dobi od 3-7 godina (jer su sve mjesane grupe)
i nek me La_luna ispravi (ili bilo koja druga teta):
kak je moguce da u vrticu "nema opasnosti" i ne treba se strazariti,pomagati da se penju/pregovaraju/bore se za sebe, a onda u parkicu treba?
sto su po parkicima samo nevrticka djeca?
ne bih rekla.
rekla bih da je sve u glavama odraslih.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:45.