Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.10.2017., 22:57   #761
Quote:
The Instruktor kaže: Pogledaj post
Hitler je bio radikalni ljevicar, a razlika izmedju njega i "komunista" bila je ta sto su "komunisti" imali internacionalnu politiku, a Hitler lokalno Njemacku - nacionalnu, http://liberal.hr/clanak.php?id=387

Naravno, glavni problem su mu bili Zidovi koji su zbog velikog bogatstva i privatnog vlasnistva bili nespojivi s komunizmom.
Ako je Adolf Hitler bio radikalni ljevičar - postavlja se pitanje zbog čega je NSDAP bila podržavana od povećeg kruga njemačkih industrijalaca tokom ere TR?
Schlange86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2017., 00:02   #762
Quote:
Schlange86 kaže: Pogledaj post
Ako je Adolf Hitler bio radikalni ljevičar - postavlja se pitanje zbog čega je NSDAP bila podržavana od povećeg kruga njemačkih industrijalaca tokom ere TR?
Ako je Jugoslavija imala posteni ljevicarski rezim, kako to da je od 1948. cvala mafija sa svercom cigareta, Tito se kupao u bogatstvu, Ante Todoric izgradio svoj Agrokombinat, mnogima bilo odlicno a 1,5 milijuna ljudi otislo kao sirotinja kada su se otvorile granice, ogromna lova s tajnih racuna iskoristena u pretvorbi i privatizaciji,...

Hocu reci "svo umijece ratovanja se temelji na varkama", http://izquotes.com/quote/188536, pa tako i s Hitlerom i njegovim ljevicarenjem, kao i s danasnjim nomimalno lijevim strankama.

Ljevicari koji imaju bogatstvo, kojega jako cuvaju i ne dijele, a lijeve ideje su populizam za doci na vlast.
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 18:21   #763
možda nije "prava" povjest, al ne moramo samo o kraljevima, bitkama i ratovima

jutros sam se nemalo iznenadio

Olivia Newton John (jabuka u ovom slučaju pada daleko od stabla) je unuka slavnog fizičara i nobelovca maxa borna
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 19:58   #764
Quote:
babunovich kaže: Pogledaj post
možda nije "prava" povjest, al ne moramo samo o kraljevima, bitkama i ratovima

jutros sam se nemalo iznenadio

Olivia Newton John (jabuka u ovom slučaju pada daleko od stabla) je unuka slavnog fizičara i nobelovca maxa borna
sa cime ovaj post ima veze?
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2017., 20:25   #765
Quote:
Heero kaže: Pogledaj post
sa cime ovaj post ima veze?
znao sam da će biti problema jer nema veze sa drugim svjetskim ratom , zato sam i stavio u navodnike

da stoji kako je himler ili gebels unuk slavnog fizičara e to bi bio pravi poen
babunovich is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2017., 09:40   #766
Quote:
Heero kaže: Pogledaj post
sa cime ovaj post ima veze?
Valjda sa Max Bornom? To je povijesna zanimljivost koju ja nisam znao, ali ni ime glumice nisam znao, mada lik jesam.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 16:56   #767
???
otkud im 47-e hrvatski barjak od 18 metara
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 00:13   #768
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Valjda sa Max Bornom? To je povijesna zanimljivost koju ja nisam znao, ali ni ime glumice nisam znao, mada lik jesam.
kako ne

njena 2 najpoznatija hita:

Grease- You're the one that I want

https://www.youtube.com/watch?v=7oKPYe53h78

Olivia Newton John - Physical (1981)

https://www.youtube.com/watch?v=7gINJMP297w

bila i na Eurosong 1974 i bila 4.
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2017., 11:42   #769
Tvrtka Edison Bell Penkala 4. prosinca 1927. snimila je mikrofonom spojenim telefonskim električnim kabelom s tonskim studijem u Nikolićevoj ulici 7 (danas Teslina ulica na mjestu Zagrebačkog kazališta mladih) božićne napjeve "Narodil se Kralj nebeski" i "Tebe Boga hvalimo" te ih objavila na gramofonskoj ploči promjera 25 cm s naljepnicama indigo boje. Za ovaj izuzetno inovativan pothvat trebalo je nabaviti posebne kabele i pojačala da se ton može kvalitetno prenijeti do uređaja za urezivanje na ploče u studiju tvrtke Edison Bell Penkala koja je djelovala u Zagrebu od 1926. do 1941. godine.
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 10:27   #770
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
kako ne

njena 2 najpoznatija hita:

Grease- You're the one that I want

https://www.youtube.com/watch?v=7oKPYe53h78

Olivia Newton John - Physical (1981)

https://www.youtube.com/watch?v=7gINJMP297w

bila i na Eurosong 1974 i bila 4.
Hvala, jasno sve, ali samo ime mi ništa posebno nije značilo, iako lik mi je poznat.

Gledao preksinoć The Great Wall, kinesko-američki film, Matt Damon glumi. I rekoh, aj malo da pročitam nešto o tom čuvenom Kineskom zidu - "valjda jedinoj građevini koja se vidi sa Meseca," pomislih. Kad ono, gle čuda, Kineski zid se uopšte ne vidi sa Meseca, a možda čak ni iz mnogo bliže razdaljine. Mogao sam se kladiti u velike pare da sam bio u pravu do preksinoć, toliko sam puta čuo i pročitao, čak i u školi na času geografije, ovo ali po svemu sudeći - jedan lep urban mit.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2017., 19:10   #771
Malo gledam digitalizirane Matice umrlih i rođenih s početka 19. st. za svoje selo (Babina Greda) i primjećujem nagli porast umrlih u razdoblju 1811.-1819.
https://docs.google.com/spreadsheets...frA/edit#gid=0

Pomislio sam da je u pitanju kakova epidemija karakteristična za ta vremena, međutim u povijesnim izvorima ne vidim ništo istaknutije u vezi toga.
Naime, u to vrijeme je taj prostor bio pod upravom vlasti Vojne krajine koja je bila temeljita u evidentiranju svega.

Meni se čini da je trag uzroka navedenih demografskih anomalija u slijedećim zapisima K. Tkalca (Zapovidi Babogredske kompanije):
U gladnoj 1816. godini kompanija upozorava pa kaže: "Svakom graničaru dobro je poznato kako je teško kada mora hranu kupovati. Ima već dvije tri godine kako graničar mora gladan sjediti kod kuće. Kompanija preporuča svakom graničaru posijati dosta kukuruza, te neka ne čeka da se zemlja osuši tj. da bude tako tvrda da se ne može orati". U proljeće 1817. god. Brodska regimenta i Šesta babogredska kompanija posvećuju mnogo riječi i imaju mnoge brige oko sjetve kukuruza te preporučuju graničarima sijanje, pravilnu i pravovremenu obradu. Time žele izbjeći samo ponovnu glad.

Najpoznatiji babogredski intelektualac tog vremena (Mijat Stojanović) pak piše:
Oskudne, skupe, gladne godine bijahu u nas 1816. i 1817. godina. Jedva se 1818. god. dade na bolje; prestade nerođica. Tako je bilo u Slavoniji. Bio sam diete, te se kao kroz san sjećam, da smo, djeca, dobivši od majke pečena u pepelu ili kuhana u loncu krumpira, često po veliku križku ili gvaljicu sira, a po maljušni komadić prohe, pak bi nam majka rekla:
„Djeco! jedite po više krumpira i sira, nego prohe; neimamo više brašna, dok otac ne dodje s’ puta, otišo je tražili po Bačkoj i Banatu kukuruza.“
Od oca sam poslije čuo, da je za one dvie gladne godine kupovao raži kilu (120 oki) po 100—110 i 116 fr. šajnu kukuruza kilu po 80 — 85 fr.


Erupcija vulkana Mount Tambora 1815. je dodatno pogoršala stanje jer poznato je da je tada čak i u našim krajevima snijeg padao i u ljeto...

Starosna struktura umrlih 1818. g.

dob(godina)-broj umrlih
0-4--------84
5-9--------53
10-19----- 33
20-29-------5
30-49------17
50-59------13
60+--------16
nepoznato---4

ps
Nemam pedigre niti stručnost da imam nekakove pretenzije u smislu da moje pretpostavke budu nekakova povijesna činjenica, ali eto, možda neko vudreniji nekad izgugla ovaj tekst pa obradi demografske anomalije tog vremena/prostora.

Hvala na pažnji
__________________
AGmath - Android app. Kalkukativna pomagala za poljoprivrednike i one koji se bave srodnim djelatnostima.
Agrometar - besplatna desktop aplikacija za evidenciju, pregled i statističku obradu poslovnih događanja na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima
babkonj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 00:51   #772
Quote:
babkonj5 kaže: Pogledaj post
Nemam pedigre niti stručnost da imam nekakove pretenzije u smislu da moje pretpostavke budu nekakova povijesna činjenica, ali eto, možda neko vudreniji nekad izgugla ovaj tekst pa obradi demografske anomalije tog vremena/prostora.
Vrlo zanimljivo! Vjerujem da bi se ovo moglo doraditi i pripraviti kao stručni rad. Poznaš valjda nekog povjesničara, koji bi ti mogao pomoći oko toga? Amateri mogu, kad se malo potrude i uz savjete eksperata, dati solidne prinose historiji, kao i drugim znanostima. "Citizen Science" je danas primjenjivana metoda i popularna tema.

A baš ovakve vrlo konkretne, specifične teme su najbolje za rad marljivih amatera. Za razliku od uobičajenog forumašanja koje lijevom rukom objašnajva uzroke i značaj globalnih događanja.

Evo uz jedno guglanje, zanimljiv tekst: People power: how citizen science could change historical research
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2018., 03:09   #773
Jedan od brodova danas slabo poznate Austrijske istočno-indijske kompanije zvao se "Hrvat":

Quote:
Attempting to seize the opportunity to make good profits, the Proli group sent five ships to Canton: the Croate, the Kollowrath, the Zinzendorff, the Archiduc Maximilien, and the Autrichien.
Kompanija je imala sjedište u Antwerpu i Trstu.
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2018., 07:23   #774
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
Jedan od brodova danas slabo poznate Austrijske istočno-indijske kompanije zvao se "Hrvat":



Kompanija je imala sjedište u Antwerpu i Trstu.
Zanimljivo između 1775 i 1785 osnovali su par faktorija na Malabarskoj obali, upravo u vrijeme kada tamo kao misionar i generalni vikar djeluje Filip Vezdin tj Paulinus a Sancto Bartholomaeo od 1773-1789 inače gradiščanski Hrvat.
Paulinus će tiskati prvu gramatiku sanskrta Sidharubam seu grammatica samscrdamica, 1790 te za kralja Travancora ((Malabara) Ramavarmu I (1758-1798) napisati gramatike malayalama, engleskog i portugalskog jezika. Još i danas u kraljevskoj palači u Thiruvananthapuramu se nalazi portret Paulinusa zajedno sa portretima maharaja.
http://www.enciklopedija.hr/natuknica.aspx?ID=64383

Inače još nešto povezuje Malabar, Kanton (Guangdong) i Hrvatsku Samo 120 godina ranije prvo u Malabaru, pa Japanu te onda Kantonu će misionarit Sv. Franjo Ksaverski, 1552 iskrcat će se u Kini noseći sa sobom samo dvije knjige, jedna je Biblija, a druga od Marulića De institutione bene vivendi per exempla sanctorum.

Marcus Marulus u prvim isusovačkim misijama u Aziji

Jesús López-Gay
https://hrcak.srce.hr/9818

A da ironija bude veća u tom djelu Marulić kao primjere uzoritog kršćanskog života iznosi priču o 'kršćanskim svecima' Barlaam et Josaphat, što je zapravo izvorna priča o životu Buddhe koja kroz srednji vijek prodire u europsku književnost.

Barlaam and Josaphat
https://en.wikipedia.org/wiki/Barlaam_and_Josaphat
Shiletian is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2018., 12:17   #775
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
Jedan od brodova danas slabo poznate Austrijske istočno-indijske kompanije zvao se "Hrvat":
Kompanija je imala sjedište u Antwerpu i Trstu.
Kompanija je djelovala u okviru napora njemačkih merkantilista 17. i 18. stoljeća, da razvijaju suvremenu ekonomiju naporima države po načelima da država treba povećavati zalihe plemenitih metala, kontrolirati vanjsku trgovinu i osiguravati prevlast izvoza nad uvozom (osim ako država kontrolira velika domaća nalazišta plemenitih metala - što je bio slučaj Španjolske i Portugala, ali su oni to bogatstvo zadivljujuće brzo proćerdali i njihove države su u 16. st. ekonomski nazadovale, a zlato i srebro iz Amerike je poticalo razvoj kapitalizma u Engleskoj i Nizozemskoj te otjecalo u Kinu) te taj višak koristiti za održavanje snažne vojske i razvoj ekonomije (poljoprivreda, rudarstvo, promet, obrti, manufaktura i osobito trgovina; poticaji da se uvoze sirovine, a izvoze proizvodi višeg stupnja obrade), što vodi do povećanja broja stanovnika, koji onda daju vojnike i radnike i država jača). O tome Zrinka Blažević u uvodnom dijelu knjige "Vitezovićeva Hrvatska između stvarnosti i utopije", Zagreb: Barbat, 2002.. Državno uređenje treba biti apsolutna monarhija, vladar treba brinuti o blagostanju svojih podanika (dapače, iz tog doba potječe pojam Wohlfahrtstaat, narod treba imati osjećaj nacionalnog jedinstva, uključujući i jedinstvenu religiju (u slučaju habsburških nasljednih zemalja, to je značilo suzbijanje protestantizma - što u Carstvu nije moglo biti provedeno nakon što ga je opustošio Tridesetogodišnji rat 1618.-1648. i završen kompromisom).

»Ekonomski segment habsburške "državne" ideologije tijekom čitave druge polovice 17. stoljeća nedvojbeno je predstavljao merkantilizam. Početkom 60-ih 17. stoljeća u europskim su okvirima vodeće ekonomske sile bile Engleska i Holandija, a sve im je više konkurirala i Francuska, gdje su već bili vidljivi prvi rezultati političkih, ekonomskih, administrativnih i vojnih reformi koje su pod egidom Luja XIV. provodili Colbert, Mazarin i Fouquet.6 Tada se i u okviru Svetog Rimskog Carstva počinju javljati prvi glasovi koji ukazuju na potrebu da se i Reich uključi u suvremene europske ekonomske tokove.
Prvi u nizu autora velikih merkantilističkih projekata bio je Cri-stobal Rojas y Spinola (1626.-1695.), franjevac podrijetlom iz Kastilje i štićenik cara Leopolda I.. Pod dojmom iskustva nedavno okončanog tridesetogodišnjeg rata bio je svjestan opasnosti religijskih polarizacija unutar Reicha, pa je glavna tema njegovih memoranduma potreba za reunifikacijom crkve i ekonomskom integracijom zemalja u sastavu Svetog Rimskog Carstva, čime se, smatrao je, jedino može uspješno konkurirati Francuskoj i stvoriti nova unutarnjopolitička kohezivna snaga. Spinola pritom često balansira na granici nemogućeg, pa se tako, primjerice, 1660. godine na bečkom dvoru svim silama zalaže za osnivanje austrijsko-bavarske Istočnoindijske trgovačke kompanije. No njegova je najveća zasluga što je u Beč doveo Johanna Joachima Bechera (1635.-1682.) i njegova šurjaka Philippa Wilhelma von Hor-nigka (1640.-1714.), koji su svojom teorijskom djelatnošću, uz dakako Wilhelma von Schrodera (1640.-1688.), u pravom smislu bili začetnici austrijskog merkantilizma.
Premda se u ranoj fazi djelovanja i Becher zanosio planovima o austrijsko-bavarskoj ekonomskoj suradnji i stvaranju njemačkih kolonija u Indiji, težište njegove ekonomske teorije, cjelovito formulirane u djelu Politische Discurs (Frankfurt, 1688.), počiva na analizi uvjeta unutrašnjeg ekonomskog razvoja neke zemlje kako bi postala idealna societas civilis odnosno "volkreiche nahrhaffte Gemeind, mit Einigkeit in Religion, in der Nation, Sprach und Gemuther". [Z.O.: "gusto naseljena, uhranjena zajednica, jedinstvena u religiji, naciji, jeziku i mislima"] (…)«

»Ideološko-politički profil habsburške apsolutističke doktrine15 u drugoj polovici 17. stoljeća mogao bi se najbolje opisati kao barokni eklekticistički konglomerat tradicionalne srednjovjekovne teološke monarhijske paradigme, kasnohumanističkog neostoicizma i učenja o Staatsrason prilagođenog duhu refbrmnokatoličke kršćanske etike, te konačno, političko-filozofskih koncepcija Huga Grocija (Hugo Grotius, 1583.-1645.) i osobito Samuela Puffendorfa (1632.-1694.) s izvorištem u prirodnom pravu.«

Austrijska istočnoindijska kompanija (odnosno nekoliko kompanija koje se sumarno tako nazivaju) bila je osnovana tek stoljeće kasnije, 1775. (ima članak na eng. Wikipediji Austrian East India Company). Prije toga, od 1719., postojala "Kaiserliche privilegierte orientalische Kompagnie" (Imperial Privileged Oriental Company; u tom članku dobro je prikazan "Backgraund" o austrijskom imperijalizmu; njemačka wikipedija: Orientalische Kompanie), koja je međutim ubrzo bankrotirala (ali članak prikazuje i korisno nasljeđe: »Nevertheless, the company fostered the development of the first manufactures in Austria, as many of its suppliers survived its bankruptcy. The new empress Maria Theresia did not give up and in a profoundly changed environment founded in Vienna a new Commercien Ober-Directorium in 1749, upon which all the commercial affairs of the empire is centred (…)«

Hrvatska enciklopedija o "istočnoindijskim kompanijama" generalno:

»istočnoindijske kompanije, povlaštena trgovačka društva koja su tijekom XVII. i XVIII. st. osnivana u više europskih zemalja (Engleska, Nizozemska, Francuska, Španjolska, Danska, Škotska, Austrija, Švedska) radi razvoja trgovine s Indijom, Malajskim otocima, Japanom i sa zemljama istočno od Rta dobre nade i zapadno od Magellanova prolaza. S obzirom na specifičnosti te trgovine (velika ulaganja, visoki rizik i dr.), društva su imala posebna prava, veća od uobičajenih trgovačkih povlastica. Mogla su imati vlastitu vojsku, voditi rat i sklapati mir, graditi utvrde, kovati novac, uspostavljati upravnu, sudsku i zakonodavnu vlast nad pojedinim područjima, bila su preteče uspostave kolonijalnih uprava europskih zemalja. Najznačajnije među njima bile su engleska i nizozemska Istočnoindijska kompanija, a neko im je vrijeme snažan suparnik bila i francuska Istočnoindijska kompanija.«

A postojale su također i zapadnoindijske kompanije.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2018., 17:21   #776
Domaća filologija uskoro će biti bogatija.

U tijeku su istraživanja jezika biblijskih tekstova u izdanjima naših protestanata sredinom 16.st. u Urachu kraj Tubingena, čije je istraživanje ključno za nove spoznaje.
Istraživanje provodi FF u Zagrebu.
__________________
Što misliš da Aleksandar pustošeći svijet traži usred užasa, lomljave i rata? Moren dosadom koju ne može da ukroti boji se da ostane sam sa sobom i teži da izbjegne sebe - Neoantigona
E-Absynthe is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2018., 16:25   #777
Evo kako je Hitler podsticao natalitet (zanimljivo i za današnju Hrvatsku):

u-nemackoj-zene-nisu-smele-da-budu-mrsave-neverovatno-kako-su-podigli-natalitet
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2018., 22:41   #778
UGLEDNI povjesničar Michael McCormick tvrdi da je najgora godina u povijesti čovječanstva bila 536., piše magazin Science.

Te je godine misteriozna magla (za koju se danas zna da je posljedica erupcije vulkana) prekrila Europu, Bliski istok i dijelove Azije, nakon čega je uslijedilo 18 mjeseci tame.

"Sunce je bilo bez sjaja, cijelu je godinu svijetlilo mutno, poput mjeseca", zabilježio je bizantinski povjesničar iz tog vremena, Procopius.

Temperatura je u ljeto te godine pala na 1,5 do 2,5 stupnjeva Celzijusa, nakon čega je započelo najhladnije desetljeće zabilježeno u posljednjih 2300 godina. U Kini je tog ljeta padao snijeg, propadali su usjevi i ljudi su umirali od gladi.

541. istočnim dijelom Rimskog Carstva proširila se kuga koja je izbrisala jednu trećinu njegove populacije i ubrzala njegov pad.

"536. godina bila je početak najgoreg perioda za čovječanstvo, to je bila najgora godina", tvrdi McCormick, povjesničar i arheolog s Harvarda.

Te je godine došlo do erupcije vulkana na Islandu nakon koje se pepeo počeo širiti cijelom sjevernom hemisferom, a uslijedile su još dvije erupcije 540. i 547., nakon čega je stigla kuga.

Europa je nakon toga ušla u period velikog siromaštva i ekonomske propasti koji je trajao sve od 640. godine.
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2018., 03:36   #779
Lujza Mišić (rodj. Krikner),

žena jednog od najvećih srpskih vojskovođa vojvode Živojina Mišića, sa kojim je imala šestoro dece.

Lujzin sin Aleksandar priključio se, po kapitulaciji Jugoslavije, pokretu otpora Draže Mihajlovića, pa se tako u njihovoj kući do decembra 1941. godine nalazio i Draža sa štabom. Pri pokušaju njegovog hapšenja, 6. decembra iste godine, Nemci su uspeli da uhapse samo Aleksandra, koji nije uspeo da pobegne zbog bolesti srca i majora Ivana Fregla, koji nije želeo da se odvoji od svog komandanta. Lujza Mišić rastrčala se po nemačkim komandama u pokušaju da izvuče sina, ali bez uspeha. Obojica su izvedena pred vojni sud. Streljani su već 17. decembra na brdu Krušik pored Valjeva. Revoltirana zbog sinovljevog ubistva Lujza je prešla u pravoslavnu veru i promenila ime u Magdalena. Govorila je da je streljanjem sina Ace iz njenih vena istekla nemačka polovina krvi.

Dok je pokušavala da spasi sina Aleksandra, dobila je vest da je najmlađi sin Vojislav uhapšen kao simpatizer partizana. Kad je to čula, Lujza je uzela memoare Augusta fon Makenzena, komandanta svih neprijateljskih snaga koje su 1915. godine napale Srbiju, u kojima on veliča hrabrost srpskih vojnika i vojničku veštinu, strategiju i čovečnost vojvode Mišića u ime tih memora se obratila nemačkom komandantu Bemeu. Posle nekoliko dana Beme je poslao automobil po Lujzu. U njegovom kabinetu čekao ju je sin Vojislav. Vojislav je, 1943. godine otišao u partizane, odakle se vratio kao kapetan.
MilosBg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2018., 07:48   #780
Quote:
MilosBg kaže: Pogledaj post
Revoltirana zbog sinovljevog ubistva Lujza je prešla u pravoslavnu veru i promenila ime u Magdalena.
Koje je vjere bila prije toga?
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:31.