Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.10.2013., 02:28   #1
Kako uspostaviti autoritet u razredu?

prvi put radim u srednjoj školi i imam velki problem s autoritem, naime većina učenika me uopće ne doživljava (predajem biologiju i kemiju). kaj da radim?

neki savjeti

__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 10:04   #2
Najbolje je uspostaviti nekoliko jednostavnih i široko primjenjivih pravila (ne više od pet) koja nisu preapstraktna pa onda kažnjavati njihovo kršenje.

Npr.:
- Kad nastavnik uđe u učionicu, učenici moraju biti na svojim mjestima i imati pripremljen materijal za nastavu.
- Učionica se mora održavati čistom i urednom, što nadgledaju redari.
- Ako netko želi govoriti, treba dići ruku i čekati da mu/joj nastavnik dade odobrenje.
- Zabranjeno je korištenje mobilnih telefona i drugih uređaja na satu.
- Poštovanje prema sebi, ostalim učenicima i nastavniku.

I slično. Cilj je da svaki neposluh i inaćenje koje možeš zamisliti krše neko od tih pravila, pa tako brbljanje na satu krši treće pravilo, ismijavanje drugih krši peto, rusvaj u razredu krši prvo i drugo itd. Važna stvar: nema milosti niti odstupanja od pravila. Nekad će baš onaj najmirniji učenik nastradati, ali ako njemu oprostiš, oni najgori će vidjeti da se mogu izvući i onda pravila možeš okačiti mačku o rep. Kazne moraju biti razmjerne i primjerene. Nekad je to usmeno ispitivanje (uz namjerno teža pitanja ), nekad prekid zabavnih aktivnosti za cijeli razred i prešaltavanje na dosadne zadatke, nekad teža dodatna zadaća. Za one "tvrdokorne" učenike koji ne haju za jedinice često pali razgovor u četiri oka. Nemoj se s njima natezati na satu jer je to njihov cilj i tako si podižu "street cred" u razredu, a često će i agresivno reagirati da obrane svoju čast, nego pozovi takvog nasamo izvan učionice i objasni mu tipa da se čudiš što koristi svoju inteligenciju i prirodnu sposobnost za majmunarije umjesto da ih usmjeri na učenje i postizanje. Zatim ga pusti natrag na nastavu i daj mu neko odgovornije zaduženje poput mijenjanja slajdova na projektoru ako ga koristiš, asistiranja kod pokusa ili čuvanja reda kod korištenja mikroskopa. Ako mu pokažeš poštovanje, onda će se smiriti i više te cijeniti. Nikad nemoj ići s kontrom ili spuštanjem; oni znaju sto puta više trikova od tebe i samo će te spustiti na svoju razinu pa te propisno rasturiti.

Za najgore slučajeve, ispade agresivnosti i neukrotivo inaćenje možeš osobno odvesti učenika pedagogu ili pred njim nazvati njegove roditelje, ovisno o pravilima u tvojoj školi. Nažalost, pravilnik govori da i takav učenik ima pravo biti na nastavi.

Ima dosta dobre literature o upravljanju razredom. Preporučam knjigu Tools for Teaching Freda Jonesa ako je uspiješ naći. Meni se sviđa jer ne ulazi u idealizam koji ti neće biti od koristi i jer daje rješenja za konkretne situacije koje se svakodnevno odvijaju u razredu.

Evo, par stvari koje su mi pomogle kad sam još radio kao nastavnik. Kako konkretno izgleda tvoj tipični sat?
__________________
I will speak for you, Father. I speak for all mediocrities in the world. I am their champion. I am their patron saint.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 20:00   #3
...bez po muke....u svakom razredu....i trogodišnjem i četverogodišnjem....već 16 godina....

kako?....skoro pa ti ne bih znala ni objasniti.....jednostavno rješavam stvari u hodu.....i uvijek se muha čuje u razredu.....svakom nađem mjeru.........a istina je da te i nakon nekog vremena bije glas da si "takav i takav" pa niti ne pokušavaju....

a nemaš me šta za vidit....metar i žilet i 40 kila....

zapravo ne znam čega se boje....
__________________
I lost my mind, sold my soul, to those demons eyes, I have no faith and hope is gone, since long, long time.....
dichy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 20:07   #4
Quote:
dichy kaže: Pogledaj post
...bez po muke....u svakom razredu....i trogodišnjem i četverogodišnjem....već 16 godina....

kako?....skoro pa ti ne bih znala ni objasniti.....
Mislim da nisi od velike pomoći autoru teme. To što ti opisuješ je nekakva mistična karizma autoriteta. Nema veze s fizičkom pojavom – učenici znaju da ih ne smiješ tući pa sve da imaš 120 kg na 190 cm visine; ne vidim zašto bi se takvog nastavnika više bojali od sitnog i slabašnog. Ja uz svo svoje znanje o predmetu koji predajem nisam uspijevao zračiti karizmom pa sam morao pribjegavati metodama iz literature.

Aj ti nabaci neke tipične situacije i kako ih rješavaš pa te autor možda može kopirati.
__________________
I will speak for you, Father. I speak for all mediocrities in the world. I am their champion. I am their patron saint.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 20:13   #5
Quote:
Sepulchrave kaže: Pogledaj post
Mislim da nisi od velike pomoći autoru teme. To što ti opisuješ je nekakva mistična karizma autoriteta. Nema veze s fizičkom pojavom – učenici znaju da ih ne smiješ tući pa sve da imaš 120 kg na 190 cm visine; ne vidim zašto bi se takvog nastavnika više bojali od sitnog i slabašnog. Ja uz svo svoje znanje o predmetu koji predajem nisam uspijevao zračiti karizmom pa sam morao pribjegavati metodama iz literature.

Aj ti nabaci neke tipične situacije i kako ih rješavaš pa te autor možda može kopirati.
eo....na primjer.....meni osobno jako smeta kad ja pričam da mi se netko došaptava, šuška, priča......kad se netko i usudi.....ja trenutno zašutim....jednostavno prestanem usred riječi ono šta sam govorila.....i isti tren prestane i došaptavanje i šuškanje.....zašto???.....e pa ne znam da me ubiješ....

sad sam opet dobila razredništvo prvih razreda.....oni šta su otišli lani....u 4 godine....možda sam sve zajedno 3 puta zagalamila na njih.....a ta 3 puta su oči iskolačili od straha.....sve drugo smo rješavali na tiho.....ta 3 puta su pretjerali.....ne meni....čini mi se da su radili probleme drugim nastavnicima pa sam ja morala intervenirati....

ovi novi šta su došli su nemogući...svi se žale na njih....na kraju 1. tjedna mi je došlo da im zavrnem vratom ko pilićima.....i onda je počeo teror.....s moje strane, naravno....što sa ispitivanjima, što sa zadaćama....što sa sve tišim i tišim predavanjima.....i onda traženjem da ponove šta sam rekla....ovo je sad sredina 10. mjeseca.....muha se čuje u razredu....svi oni imaju svoju mjeru....
__________________
I lost my mind, sold my soul, to those demons eyes, I have no faith and hope is gone, since long, long time.....
dichy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 19:46   #6
Quote:
Sepulchrave kaže: Pogledaj post
Najbolje je uspostaviti nekoliko jednostavnih i široko primjenjivih pravila (ne više od pet) koja nisu preapstraktna pa onda kažnjavati njihovo kršenje.

Npr.:
- Kad nastavnik uđe u učionicu, učenici moraju biti na svojim mjestima i imati pripremljen materijal za nastavu.
- Učionica se mora održavati čistom i urednom, što nadgledaju redari.
- Ako netko želi govoriti, treba dići ruku i čekati da mu/joj nastavnik dade odobrenje.
- Zabranjeno je korištenje mobilnih telefona i drugih uređaja na satu.
- Poštovanje prema sebi, ostalim učenicima i nastavniku.
Kuku i lele
Ja prva ne bih poštovala nastavnika koji očekuje a priori poštovanje, a da ga nije zaslužio

Poštovanje se zaslužuje. Nastavnik koji ovako frekventno koristi reč "mora" je neko koga učenici mogu možda slušati iz straha, ali ga svakako ne poštuju i nije im autoritet.
Učionica se ne mora držati čistom - ali je dobro i korisno za sve da bude čista.

Quote:
Nekad će baš onaj najmirniji učenik nastradati, ali ako njemu oprostiš, oni najgori će vidjeti da se mogu izvući i onda pravila možeš okačiti mačku o rep. Kazne moraju biti razmjerne i primjerene. Nekad je to usmeno ispitivanje (uz namjerno teža pitanja ), nekad prekid zabavnih aktivnosti za cijeli razred i prešaltavanje na dosadne zadatke, nekad teža dodatna zadaća.
Dakle, škola kao kazna.
Zadaci kao kazna.
Zloupotreba pozicije nadmoći (namerno teža pitanja, isl.)


Profesor stiče autoritet upravo onda kada znanje uspe učenicima da približi kao nešto što je njihova prirodna potreba, a ne kao kaznu.
Kada boravak u školi uspe da učini prijatnim, a ne zastrašujućim, šabloniziranim i dosadnim.

Nastavnik stiče poštovanje učenika onda kada ih razume i poštuje njihov stav.
nastavnik stiče poštovanje onda kad je fleskibilan (ne popustljiv!), kada ima bolji pregled situacije od dece što mu omogućava da ih usmerava na način da oni to prepoznaju kao korisno usmeravanje.

Nastavnik koji nije konformista uvek će biti više poštovan od nastavnika konformiste.

Nastavnik kome su važniji učenici će uvek biti više poštovan od nastavnika kome je važniji nastavni plan i program.

Deca poštuju hrabrost, poštuju duhovitost, poštuju kreativnost, poštuju svestranost.
Deca, u suštini, poštuju znanje.

Ima toga dosta.

Rekao si da predaješ fiziku i hemiju - to nije dovoljno informacija.
Ono što je bitno je - kojoj deci predaješ? Koja je to škola?
Nije isto ako se radi o nekoj gimnaziji prirodnjačkog smera i umetničkoj srednjoj školi.

Kako vidiš svoju ulogu u školstvu, manchild? Zašto si u učionici?
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 19:58   #7
Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
Kuku i lele
Ja prva ne bih poštovala nastavnika koji očekuje a priori poštovanje, a da ga nije zaslužio

Poštovanje se zaslužuje. Nastavnik koji ovako frekventno koristi reč "mora" je neko koga učenici mogu možda slušati iz straha, ali ga svakako ne poštuju i nije im autoritet.
Da te pitam prvo, tražiš li i od policajca da ti se dokaže prije nego se zaustaviš kad upali rotirku s namjerom da te zaustavi? Hoćeš li i od suca tražiti dokazivanje prije nego ti može izreći presudu? Hipotetske situacije. Hoću reći, a to možda na ovoj temi vjerojatno jesam istaknuo, da ljudsko društvo funkcionira na temelju pozicija prema kojima moramo imati barem minimum poštovanja da bi one funkcionirale. Kako nastavnik može raditi ako učenici ne žele izvršavati zadatke koje im on zadaje? Najbolje da najprije skače kroz plamene obruče ne bi li najprije stekao njihovo poštovanje.

Nastavnik ima da radi svoj posao, djeca ima da slušaju što im se kaže. Poštovanje je tu sporedno. Imao sam i ja nastavnike koje nisam poštovao, ali sam ih svejedno slušao, inače mi badava odlazak u školu. I šablonizirani nastavnik ima autoritet a priori time jer je završio fakultet i ispunjava druge uvjete za to radno mjesto. Ili ćemo poštovati samo 5% najkvalitetnijih nastavnika, a ostale odbijati slušati?
__________________
I will speak for you, Father. I speak for all mediocrities in the world. I am their champion. I am their patron saint.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 20:28   #8
Quote:
Sepulchrave kaže: Pogledaj post
Da te pitam prvo, tražiš li i od policajca da ti se dokaže prije nego se zaustaviš kad upali rotirku s namjerom da te zaustavi?
Ne poštujem autoritet policajca
To što se zaustavljam je zbog izbegavanja mogućih negativnih posledica.

Postavljač teme je postavio pitanje vezano za autoritet.
Autoritet koji se bazira na strahu je lažni autoritet.
To znači da te zaista ne poštuju - plaše te se. To nije isto.

Ali mi je zanimljivo kako se porediš s policajcem, jer mi je to upravo bila prva asocijacija - ovo je policajac, islednik, sudija - a ne učitelj (nastavnik, profesor)


Quote:
Hoću reći, a to možda na ovoj temi vjerojatno jesam istaknuo, da ljudsko društvo funkcionira na temelju pozicija prema kojima moramo imati barem minimum poštovanja da bi one funkcionirale.
Ili kojima upravo trebamo odbiti poštovanje da bismo ih mogli menjati.
I robovlasništvo je funkcionisalo na temelju pozicija koje su za sebe zahtevale poštovanje, i Hitlerova Nemačka je tako funkcionisala


Quote:
Kako nastavnik može raditi ako učenici ne žele izvršavati zadatke koje im on zadaje?
Nastavnik može raditi na tome da oni shvate da to u stvari žele, a ne na prisiljavanju da rade ono što ne žele.
Drugo - nastavnik nekad može prihvatiti da su učenici u pravu, i da neke stvari koje je on zamislio učenici ne moraju raditi - ako za to imaju dobre argumente.
To znači biti fleksibilan.
Fleksibilnost je suprotna dogmatizmu.
Time što sami nismo dogmate, podstičemo decu da i sami ne razmišljaju dogmatski, šablonski.
Time što tražimo argumente za odstupanje od predviđenog, učimo ih argumentaciji.
Time što poštujemo valjane argumente, učimo i njih takvom poštovanju.

Deca poštuju nastavnike koji ih neprestano uče i tim stvarima, pored predmeta koji predaju.

Quote:
Najbolje da najprije skače kroz plamene obruče ne bi li najprije stekao njihovo poštovanje.
To je zabava.
Učenike treba motivisati.
Motivisati i zabavljati nije isto.

Recimo, ovo je zabavljač.
S druge strane, ovo je motivator. To je autoritet.

Quote:
Nastavnik ima da radi svoj posao, djeca ima da slušaju što im se kaže.
To onda nije nastavnik, nego robot, deca nisu deca nego psi, a proces nije učenje nego dresura

Quote:
Poštovanje je tu sporedno.
Poštovanje nije ni ključno ni sporedno, ono je redovan produkt kvalitetnog i profesionalnog rada s decom

Quote:
I šablonizirani nastavnik ima autoritet a priori time jer je završio fakultet i ispunjava druge uvjete za to radno mjesto.


Quote:
Ili ćemo poštovati samo 5% najkvalitetnijih nastavnika, a ostale odbijati slušati?
Da.
To je prvi korak ka reformi društva.
Poštovati kvalitet, odbiti poslušnost škartu.
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 20:50   #9
Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
Ne poštujem autoritet policajca
To što se zaustavljam je zbog izbegavanja mogućih negativnih posledica.
Mislim da je svakom policajcu to dovoljno dobro. Posao obavljen, što ćeš još. Tako i nastavnik. Cilj je obaviti posao, zaraditi plaću i otići doma na kraju radnog vremena. Pritom sačuvati psihičko zdravlje. Ako ga učenici vole, to mu čini posao ugodnijim. Ali da se i bez toga.

Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
Ili kojima upravo trebamo odbiti poštovanje da bismo ih mogli menjati.
I robovlasništvo je funkcionisalo na temelju pozicija koje su za sebe zahtevale poštovanje, i Hitlerova Nemačka je tako funkcionisala
Zanimljiv primjer, jer upravo je Hitler svojim djelima zaslužio poštovanje njemačkoga naroda. Ako je legitimnost njegovog dolaska na vlast sumnjiva, mase nisu imale ništa protiv. Zapravo su ga mase voljele, a njegovi suradnici u svojim memoarima dizali u nebesa. Mislim da bi bio uspješan nastavnik; prema onom što sam o njemu pročitao, znao je kako ljude navesti da rade ono što on želi, pa i cijele države su mu predavali u nekim slučajevima bez vojnog otpora.

Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
Nastavnik može raditi na tome da oni shvate da to u stvari žele, a ne na prisiljavanju da rade ono što ne žele.
Drugo - nastavnik nekad može prihvatiti da su učenici u pravu, i da neke stvari koje je on zamislio učenici ne moraju raditi - ako za to imaju dobre argumente.
Da pitaš učenike, oni ne bi ništa radili i išli bi doma.

Zaboravljaš da se radi o državnoj školi, a tu treba poštovati kurikulum i nastavni plan. Nema puno prostora za promjenu sadržaja, bar ne službeno, inspekcija za to nema puno sluha. Uostalom, sustav mora biti posložen tako da je prosjek dovoljan. Ne može samo 5% najboljih raditi jer ih onda nema dovoljno i onda nema obrazovanja. Trebamo tisuće i tisuće nastavnika, teško da će baš svi biti izvrsni. Ja ne kažem da je kreativna nastava koja izaziva poštovanje loša stvar, samo kažem da je teško ostvariva jer ovisi o puno kriterija. Nisu svi za to sposobni. Moram malo braniti mediokritete u skladu sa svojim potpisom.

Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
Čekaj, hajmo samo na ovo.

Šta je posao nastavnika?
Najsuhoparnija moguća definicija – uloga neposrednog odgojno-obrazovnog rada jest provesti nastavni plan i program kroz školsku godinu i vrednovati učenike na temelju njihovog naučenog znanja i odnosa prema radu. Pravilnici o školstvu ne kažu ništa o stjecanju poštovanja i zanimljivoj nastavi. To je bonus i nadgradnja.

Hej, ipak smo se poboljšali od vremena kad je obrazovanje bilo jednako prepisivanju Biblije po čitav dan.
__________________
I will speak for you, Father. I speak for all mediocrities in the world. I am their champion. I am their patron saint.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 20:38   #10
Quote:
Sepulchrave kaže: Pogledaj post
Nastavnik ima da radi svoj posao
Čekaj, hajmo samo na ovo.

Šta je posao nastavnika?
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 20:23   #11
Šutnja sa strogim pogledom bila je prva stvar koju sam probao, na prijedlog iskusne mentorice. Neuspješno: ili bi počelo smijuljenje ili bi se buka još pojačala, kao da me nema u učionici. Valjda ovisi od osobe do osobe. Ali sviđa mi se ideja s tihim predavanjima pa da kasnije detaljno propitaš one koji nisu čuli.
__________________
I will speak for you, Father. I speak for all mediocrities in the world. I am their champion. I am their patron saint.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 20:28   #12
Quote:
Sepulchrave kaže: Pogledaj post
Šutnja sa strogim pogledom bila je prva stvar koju sam probao, na prijedlog iskusne mentorice. Neuspješno: ili bi počelo smijuljenje ili bi se buka još pojačala, kao da me nema u učionici. Valjda ovisi od osobe do osobe. Ali sviđa mi se ideja s tihim predavanjima pa da kasnije detaljno propitaš one koji nisu čuli.
oooo da.....uvijek pali....ali ide i ocjena u ono sudjelovanje u nastavnom procesu....pa ako je kolac....a ja pišem kolac...bio on odlikaš ili ne bio....a i tu ocjenu računam kad zaključujem na kraju....pa si oni ipak odvagnu da im se to baš i ne isplati....i ne moraš ne znam koliko kasnije.....nakon 2-3 bitne rečenice koje si rekao digneš onog za kojeg znaš da te nije čuo.....i odmah opali ocjenu...tako jednom...tako drugi put....pa da vidiš tišine
__________________
I lost my mind, sold my soul, to those demons eyes, I have no faith and hope is gone, since long, long time.....
dichy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2014., 16:12   #13
Quote:
Sepulchrave kaže: Pogledaj post
Šutnja sa strogim pogledom bila je prva stvar koju sam probao, na prijedlog iskusne mentorice. Neuspješno: ili bi počelo smijuljenje ili bi se buka još pojačala, kao da me nema u učionici. Valjda ovisi od osobe do osobe. Ali sviđa mi se ideja s tihim predavanjima pa da kasnije detaljno propitaš one koji nisu čuli.
Ne samo šutnja sa strogim pogledom; izoliraj baš najglasnijega ili onoga koji je započeo

Dichyni postovi s početka su


Generalno, par stvari će imati pozitivan utjecaj -
- dosljednost
- kvalitetno postavljen sustav, na način da odgovorni snosi posljedice
- i, generalno, pozitivna selekcija kod nastavničkog kadra.

Ovo zadnje više ide u širinu i dubinu problematike. Znači veće plaće, znači veći respekt spram onih koji nam obrazuju djecu, znači veći odljev sposobnijih u tu branšu.
Nema direktnijeg ulaganja u budućnost.



I lol @ "nije ostavljen pisani trag" da je roditelj obaviješten


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 21:52   #14
Hvala na idejama!

ma problem su maturanti i 1. razred. 2. i 3. su ok.

ovi prvi opće ništa ne radi tj. ne želi raditi

a kod maturanata mogu ja urlati kolo god hoću! smire se na 1 minutu i onda opet počinje smijanje, slanje aviona preko učionice i sl.

ma grozno

ali evo ideja, hvala vam

ak ima još netko neku ideju neka slobodno napiše

na kraju sata neka ponove što smo radili pa da podijelim jedinice
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 22:16   #15
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
Hvala na idejama!

ma problem su maturanti i 1. razred. 2. i 3. su ok.

ovi prvi opće ništa ne radi tj. ne želi raditi

a kod maturanata mogu ja urlati kolo god hoću! smire se na 1 minutu i onda opet počinje smijanje, slanje aviona preko učionice i sl.

ma grozno

ali evo ideja, hvala vam

ak ima još netko neku ideju neka slobodno napiše

na kraju sata neka ponove što smo radili pa da podijelim jedinice

nemoj čekat kraj sata.....

kad kažeš par bitnih stvari.....digni onog koji ti stvara najviše problema...nek ponovi....neće znati, naravno....piši jedan....iza njega još dvoje troje....svima upiši jedan....ne galami....ne nerviraj se....i onda nastavi dalje sa satom kao da se ništa nije dogodilo....
__________________
I lost my mind, sold my soul, to those demons eyes, I have no faith and hope is gone, since long, long time.....
dichy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 22:42   #16
Quote:
dichy kaže: Pogledaj post
nemoj čekat kraj sata.....

kad kažeš par bitnih stvari.....digni onog koji ti stvara najviše problema...nek ponovi....neće znati, naravno....piši jedan....iza njega još dvoje troje....svima upiši jedan....ne galami....ne nerviraj se....i onda nastavi dalje sa satom kao da se ništa nije dogodilo....
hvala ti
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 22:44   #17
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
hvala ti
i pazi gdje upisuješ....nikako u usvojenost sadržaja....obavezno u suradnju u nastavnom procesu....onda ti nitko ništa ne može....
__________________
I lost my mind, sold my soul, to those demons eyes, I have no faith and hope is gone, since long, long time.....
dichy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 22:45   #18
Quote:
dichy kaže: Pogledaj post
i pazi gdje upisuješ....nikako u usvojenost sadržaja....obavezno u suradnju u nastavnom procesu....onda ti nitko ništa ne može....
tj. aktivnost

e da, dobro da si mi to rekla
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2013., 02:59   #19
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
a kod maturanata mogu ja urlati kolo god hoću! smire se na 1 minutu i onda opet počinje smijanje, slanje aviona preko učionice i sl.
Urlanje čini da djeluješ jadno, nemoćno i gubiš poštovanje. Imala sam takve profesore, vjerojatno i ti, i šta da ti kažem, nijedna histerična krava koja ne zna što da radi i ne zna se kontrolirati nije baš imala ugodnu atmosferu u razredu.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2013., 09:49   #20
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Urlanje čini da djeluješ jadno, nemoćno i gubiš poštovanje. Imala sam takve profesore, vjerojatno i ti, i šta da ti kažem, nijedna histerična krava koja ne zna što da radi i ne zna se kontrolirati nije baš imala ugodnu atmosferu u razredu.
Ovo je istina. Kad ti urlaš, učenici u sebi likuju jer su te izbacili iz takta. Ako počneš vikati, učenici će samo još glasnije brbljati jer neće čuti jedan drugoga. Čuvaj svoje živce, zdravlje ti mora biti važnije od posla. Probaj ostati kul i hladno primijeniti neku metodu kažnjavanja koju imaš na raspolaganju. Znam nekad proći kraj osnovne škole i čuti histerično urlanje koje probija zidove. Takvi učitelji neće baš doživjeti zdravu starost.
__________________
I will speak for you, Father. I speak for all mediocrities in the world. I am their champion. I am their patron saint.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:05.