Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.12.2005., 16:05   #1
Eternit ploče - AZBEST

Gledao sam jučer Otvoreno i govorilo se o azbestu i pogubnom djelovanju po zdravlje čovjeka. Meni je kuca pokrivena tim jebenim eternit pločama koje se rade od azbesta. Jel je ugroženo zdravlje meni i mojoj obitelji radi tih ploča ??
Jel zna tko šta o tome ??
strom is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2005., 18:00   #2
Kao, štetne su samo ako se oštete,ali se one s godinama oštećuju. Ne znam, na žalost, imala sam kontakta s tom prašinom i mogu jedino reći da se bojim nečeg takvog. Ima svakakvih priča i sigurno je bolje ne imati ih u blizini, a ako ih i ne diraš ti ima ih koji tvoj susjed...ako je još glup da ih reže u istoj si opasnosti ko da ih i ti režeš. Ima toga previše,a premalo znanja o štetnosti i uvijek ima onih koje jednostavno nije briga.
kiOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2005., 23:34   #3
U principu azbestne ploce nisu stetne kad su vec jednom ugradjene.
Ali , vremenom vezivo koje je na njima smanjuje adeziju i azbest se lagano ljusti .
Sad je pitanje koliko i gdje to pada .
Po mom misljenju , ako se azbestna ploca oboja sa neki lakom , koji je zaljepi i izolira , onda je bez opasna .
Ovo bi tribalo napraviti sa obe strane .
Jos je i 1 faktor , nisu svi jednako osijetljivi na to.
Vilko ti o ovom zna u praksi najvise .
__________________
bodul: <samo dva put se zivi>
bodul is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2005., 23:46   #4
Katastrofa, pitao sam starog u vezi tih ploča i rekao mi je da ih je postavljao sa mojim dedom.Rezali su te jebene ploče
Prije par godina sam s starim farbao te ploče jel nisu farbane tvornički nego ih mi farbamo svakih 5godina. Inače pola moga naselja je pokriveno eternit i salonit pločama.
strom is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2005., 01:30   #5
Ovdje (u Kanadi) ako se rade renovacije na objektima na kojima ima azbesta cak i u tragovima, dolazi ekipa u svemirskim odijelima, folijama zapecati sve zivo i uklanja kontaminat.

Ima vjerojatno na internetu puno toga o azbestu i azbestozi...
georgeWtheNuclear is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2005., 01:49   #6
Asbestos poses health risks only when fibres are in the air that people breathe. Asbestos fibres lodge in the lungs, causing scarring that can ultimately lead to severely impaired lung function (asbestosis) and cancers of the lungs or lung cavity.




Citaj o problemu i nemoj ici dirati te ploce ako ne moras.
georgeWtheNuclear is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2005., 17:53   #7
da ih ne diram. kad smo bili klinci igrali smo se s tim pločama, lomili ih, upotrebljavali ko frizbi, bacali u vatru jel su pucale.....
pas mater kretenima koji nisu zabranili proizvodnju tog smeca u Hrvatskoj.:2up:
strom is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2005., 19:37   #8
dali se to (tzv. salonit ploče za krov) i dalje proizvodi s azbestom?

znam da i dalje proizvode i ugrađuju cijevi s azbestnim vlaknima, naravno samo kod nas.
__________________
Liberté, Égalité, Fraternité, ou la mort!
Amater is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2005., 19:55   #9
Proizvode i prodaju ,posjetite koji lokalni pevec i uvjerite se,nigdje ne upozoravaju i ljudi vode malu djecu na takva mjesta...govno od države
kiOne is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2005., 23:04   #10
Quote:
strom kaže:
da ih ne diram. kad smo bili klinci igrali smo se s tim pločama, lomili ih, upotrebljavali ko frizbi, bacali u vatru jel su pucale.....
pas mater kretenima koji nisu zabranili proizvodnju tog smeca u Hrvatskoj.:2up:
U principu azbest se u Kanadi siroko koristio u razne primjene sve do kraja osamdesetih. Od tada je upotreba regulirana zestoko. Tome su pridonjele velike sudske tuzbe proizvodjacima. Moj ti je savjet ako si se vec igrao s time da odes tu i tamo kod doktora na kontrolu, zlu ne trebalo, nek ti pogleda pluca. Ne bih te volio plasiti, ali budi on a safe side. Inace, treba oko dvadesetak godina da bi se vidjele posljedice doticaja s tim materijalom.
georgeWtheNuclear is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2005., 23:33   #11
Quote:
Amater kaže:
dali se to (tzv. salonit ploče za krov) i dalje proizvodi s azbestom?

znam da i dalje proizvode i ugrađuju cijevi s azbestnim vlaknima, naravno samo kod nas.
Legalno još 14 dana: http://www.vjesnik.hr/html/2005/12/1....asp?r=unu&c=6
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2005., 00:14   #12
Susjed ima bunar od azbestnih cevi

Nego, nije mi jasno šta se svi najedamput tolko tog boje, a u zadnjih 20 let ih je bolio xxxx, makar se znalo da je otrovno još tam od sredine 80-ih
SETRA Samoborček is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2005., 00:28   #13
Quote:
SETRA Samoborček kaže:
Susjed ima bunar od azbestnih cevi

Nego, nije mi jasno šta se svi najedamput tolko tog boje, a u zadnjih 20 let ih je bolio xxxx, makar se znalo da je otrovno još tam od sredine 80-ih
Pa pokazalo se da je opasnije nego što se pretpostavljalo (a i zataškavalo se, kako bi se sačuvala industrija).

U biti, nije opasno samo po sebi - već ako dospije u zrak.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2005., 13:23   #14
Quote:
SETRA Samoborček kaže:
Susjed ima bunar od azbestnih cevi

Nego, nije mi jasno šta se svi najedamput tolko tog boje, a u zadnjih 20 let ih je bolio xxxx, makar se znalo da je otrovno još tam od sredine 80-ih
čini mi se da je danas azbest koji je ugrađen u zgrade ili instalacije opasniji nego kaj je prije bio, jer opasnost se javlja kad se ti isti elementi počnu oštećivat, okrhivat itd. onda taj azbest završi u zraku ili vodi.
kod novih npr. ploča za krov taj azbest se još uvijek dosta dobro drži na krovu i nije štetan dok se čestice ne odvoje i počnu letit uokolo.
__________________
Liberté, Égalité, Fraternité, ou la mort!
Amater is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2006., 12:08   #15
izvlačim ovu temu na početak, jer nakon što je vlada početkom godine odlučila zabraniti azbest, sada je ponovno (onako mukte) odobrena njegova proizvodnja.
znači da će se on i dalje ugrađivati i da nas je naša vlada odlučila POTROVAT!
__________________
Liberté, Égalité, Fraternité, ou la mort!
Amater is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2006., 22:12   #16
Dižem opet i ja ovu temu i kopiram sa zdravlja di sam postavila temu o ovome:



Budući su one stare termoakumulacione peći izolirane staklenom vunom od azbesta, zanima me koliko je opasnost od azbesne prašine, tj. je li se pojavljuje samo ako su uključi ispuhivanje ili je sasvim svejedno.

Od kad sam slučajno saznala da je azbest u peći, imam osjećaj kao da držim atomsku u kući i čekam da eksplodira.

Razmišljamo o tome da je izbacimo iz kuće, mada, većina nas je odrasla uz te peći i nisu imali problema. Nisam pametna, ne da mi se ugrožavati zdravlje ni za jedan postotak, pa me zanima kolika je realna opasnost. Npr. ako je azbest u zidovima dobro izoliran, onda je sve u redu. Postoji li u TA peći takva nekakava izolacija?
__________________
Getting there is writing because you can´t stop writing.
Being here is not being able to start writing.
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 07:46   #17
što je na kraju s tim valovitim azbestnim pločama po krovovima, npr. onima postavljenima 60-ih godina?

koliko su opasne?

tnx
__________________
"Nothing is always absolutely so".
deep in the sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 00:51   #18
Koliko su opasne? Dovoljno da se vani npr. u Milanu i njemačkoj, u slučaju skidanja azbestnog pokrova (salonit ploče - valovite, eternit - ravne, kaštelanke, azbest je korišten i kao zaštita metalnih konstrukcija od vatre....) angažiraju specijalne postrojbe (mislim da su vatrogasci) u kontaminacijskim odijelima i čak se šiša i vegetacija na širem području te zatrpava. Uglavnom mi smo na balkanu pa se kod nas tek sad javlja svijest o posljedicama. Tvorica Salonita kod nas u Vranjicu proizvodila je te stvari pa se o štetnostima nije govorilo...
Salonit je materijal koji je podložan krhanju, lako puca jer je krut i pri tome nastaje prašina odnosno sitne čestice. One su KANCEROGENE, jer pri krhanju za razliku od obične toplinske izolacije (za koju neki mudraci isto pričaju svašta) azbestna prašina nastaje uzdužnim kalanjem, dok normalna T.I. puca na poprečne čestice i to je dječja bolest u usporedbi s azbestozom koja uzrokuje teške posljedice u respiratornom sustavu. Nije samo udisanje čestica problem nego i dodir. Udisanjem te prašine čestice se zabijaju u tkivo jer imaju strukturu poput malih nazubljenih "špranja" koje se zabijaju u meko tkivo te uz mehanička oštećenja tkiva uzrokuju rak. Svima koji imaju azbestni pokrov preporučio bih da ga se riješe. Na neki od gornjih postova koji pita od čega se sastoje ove nove valovite ploče ne mogu dati odgovor ali mislim da nisu od salonita već neke bitumenske baze jer se na suncu saviju (govorim iz iskustva, možda jer je dosta tamna boja) ako nisu postavljene na daščanu oplatu nego na letve, a salonitke su krute i ne savijaju se nego pucaju.
E sad u zadnje vrijeme su se osnovale firme koje se bave uklanjanjem salonitnih pokrova i koliko sam čuo to papreno naplaćuju po 1kg salonita 30 kn, s tim da jedna salonitka ima cca 4 kg + koliko ih ima na krovu = skupo.
U manjim mjestima se može jeftino proći jer si ljudi sa sela žele uzeti taj materijal za gospodarske zgrade....
Najviše me čudi odnos majstora-krovopokrivača. Čak dok im i kupiš maske pri skidanju vele...ma kaj gospon, nije to niš.
Treba se čuvati nepotrebnih rizika za zdravlje. Lijep pozdrav
Marko13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 05:07   #19
hvala puno!

ali ako je to baš toliko opasno, zar ne bi trebala ljudima koji nemaju (minimalno) 25.000 kn viška za novi krov država to maknuti? mislim, ako to leti posvuda i špranjasto se zabija u pluća posjedovateljima istih, od male djece nadalje.

ja, recimo, živim u okruženju cca 20 takvih krovova (kuće građene 60-ih). nitko te ploče ne dira i ne lomi, ali ljudi nemaju novaca za mijenjati ih.

ako je procjena da su one sada toliko stare da se počinju same lomiti (jel to točno?), i ako je tako kao što kažeš, vani pristup tome ko černobilu, nije li dužnost grada/države/fondazazaštituokoliša/kogaveć da to makne?
__________________
"Nothing is always absolutely so".
deep in the sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2009., 00:35   #20
Kod nas se ti poticaji bar u skorije vrijeme neće dobiti, ta ipak smo na balkanu. Nema poticaje ni za solarne kolektore iako smo na zemljopisno puno povoljnijem položaju od npr. Njemačke. Znam da je u SADu bilo slučajeva da su koristili azbestcement za izolaciju čeličnih dijelova konstrukcije od požara u neboderima pa su to morali zamijeniti. Na nekim se zgradama trošak investicije nije isplatio pa su ih rušili....
Mene živcira što svi mudro šute o tome i javno se ne govori, a to je zdravstveni rizik za sve... Ima jako malo stručne literature, uf sve nekako iz druge ruke saznaješ, a dok neki estradnjak prdne, s oproštenjem, svi to odmah znaju...
Ja sam za pravo na informaciju o riziku i potencijalnim opasnostima.

Zadnje uređivanje Marko13 : 16.09.2009. at 00:43.
Marko13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:32.