Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.09.2013., 00:41   #1
Jodorowsky's Dune

Radi se o najboljem filmu u povijesti kinematografije... Jedini problem je što ne postoji.


Riječ je o dokumentarnom filmu Franka Pavicha koji nastoji ispričati priču, kroz niz intervjua, o značajnom događaju iz filmske povijesti koji se zapravo nikada nije dogodio. Radi se o filmu Dune pod redateljskom palicom Alejandra Jodorowskog. Jodorowsky je za one koji nisu upoznati, francusko-čileanski redatelj, glazbenik, autor stripova, pisac, duhovni guru, psihomag () itd., u filmskom svijetu možda najviše poznat po filmovima El Topo i The Holy Mountain. Uglavnom osebujna ličnost.

Ono što je manje poznato jest da je upravo Jodorowsky bio izbor za redatelja ekranizacije niza romana o pustinjskoj planeti Dune Franka Herberta, prije Lyncha. Naime, nakon što je Jodorowsky potrošio 2.5 milijuna dolara u pre-produkciji filma i gotovo se nije maknuo s početka, a scenarij po kojem je radio je bio debljine telefonskog imenika i na kraju bi rezultirao filmom od 14 sati, neslavno je smijenjen sa pozicije. Vražji ekonomisti su ponovno stali na kraj umjetnosti. Jedna od valjda 1000 zanimljivosti koja se veže za situaciju jest da je za film planirao angažirati slijedeće ljude:

muzika - Pink Floyd, Magma, Peter Gabriel
scena i dizajn - H.R. Giger, Jean Giraud
uloge - Salvador Dalí*, Orson Welles, Gloria Swanson... *Dalí je pritom navodno tražio da ga se plati 100.000 dolara po satu, a Jodorowsky je naravno pristao, ali ne bez skrivenih namjera.

Već sam ranije čuo za ovu situaciju s Dune, ali ima li nekoga da je pogledao dokumentarac s obzirom da se oni nešto manje gledaju od igranih filmova, međutim ovo se jednostavno ne propušta... Ili makar ne bi smjelo.
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 10:35   #2
Mislim da se još uvijek samo prikazuje po festivalima a DVD izdanje bi trebalo izaći sljedeće godine. Čeka se to i naravno novi film Jodorowskog nakon 23 godine
giallomovies is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 12:28   #3
Nisam znao da još snima, u svakom slučaju zanimljivo će bit pogledati što je skuhao, ali velika šteta što mu nije upalilo s Dune... Kako sad čitam još su tu trebali biti i Alain Delon, Geraldine Chaplin, Mick Jagger i sin od Jodorowskog. Iz Trailera je vidljivo s kojim žarom je svemu pristupio. Megaloman u svakom slučaju, ali s pokrićem. Dalí je navodno vrlo rano letio sa seta zbog veličanja Franca što se ovom nije svidjelo.
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 13:12   #4
Sveta planina mi se je jako svidjela, šteta što mu nije uspijelo i sa Dune.
mojo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2013., 09:32   #5
Nicolas Winding Refn i Jodorowsky govore o Dune, kao i o mogućoj suradnji u budućnosti. Kako je poznato da će Refn snimiti i jedan SF u skorašnje vrijeme, utjecaj je i više nego očit.

Alejandro Jodorowsky i Winding Refn
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2013., 12:41   #6
Šteta što film nije bio napravljen jer slike vezane za projekt izgledaju odlično, izgleda da je Jodorowsky promijenio velik dio sadržaja knjige, glavni lik je trebao biti Car koji ima robota dvojnika i živi na umjetnoj zlatnoj planeti, Linchova verzija je bila razočaravajuća.
lavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2013., 14:49   #7
Da, Jodorowsky je imao vlastiti cilj i viziju koja se razlikovala od romana. Vjerovao je da umetnik ne stvara umjetnost, nego ju prima u formi univerzalnog mita i po tome nije imao puno poštovanja za specifične događaje iz samog romana koje je htio rekreirati po svojoj viziji. Za vizualni dio je uzeo Girauda i Gigera. Evo kako je Giger zamislio pustinjskog crva i kako bi izgledao u filmu...


Jodorowsky o situaciji tvrdi slijedeće:

"I liked fighting for Dune. We won almost all the battles, but we lost the war. The project was sabotaged in Hollywood. It was French and not American. Their message was not “Hollywood enough”. There was intrigue, plunder. The storyboard was circulated amongst all the big studios. Later, the visual aspect of Star Wars strangely resembled our style. To make Alien, they called Moebius, Foss, Giger, O’Bannon, etc. The project signalled to Americans the possibility of making a big show of science-fiction films, outside of the scientific rigour of 2001: A Space Odyssey."

Možda bi mu Lucas i Scott odgovorili slično kako je on govorio o Herbertovoj ideji - univerzalni mit.
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +

Zadnje uređivanje Stronger Free : 15.09.2013. at 14:54.
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2013., 18:47   #8
Quote:
Stronger Free kaže: Pogledaj post
Da, Jodorowsky je imao vlastiti cilj i viziju koja se razlikovala od romana. Vjerovao je da umetnik ne stvara umjetnost, nego ju prima u formi univerzalnog mita i po tome nije imao puno poštovanja za specifične događaje iz samog romana koje je htio rekreirati po svojoj viziji. Za vizualni dio je uzeo Girauda i Gigera. Evo kako je Giger zamislio pustinjskog crva i kako bi izgledao u filmu...


Jodorowsky o situaciji tvrdi slijedeće:

"I liked fighting for Dune. We won almost all the battles, but we lost the war. The project was sabotaged in Hollywood. It was French and not American. Their message was not “Hollywood enough”. There was intrigue, plunder. The storyboard was circulated amongst all the big studios. Later, the visual aspect of Star Wars strangely resembled our style. To make Alien, they called Moebius, Foss, Giger, O’Bannon, etc. The project signalled to Americans the possibility of making a big show of science-fiction films, outside of the scientific rigour of 2001: A Space Odyssey."

Možda bi mu Lucas i Scott odgovorili slično kako je on govorio o Herbertovoj ideji - univerzalni mit.
Po njemu film je trebao trajati 14 sati, i već je potrošio 2.5 millijuna $ od 9 koliko je bio budžet, više bi funkcionirao kao neka mini-serija, ima previše materijala u knjizi da se sve to strpa u 2-3 sata, čak je Paramount odustao od nove verzije, a koliko vidim Ridley Scott je koristio Gigerov dizajn u Prometeju.
lavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2013., 20:04   #9
Pa je, radi se o seriji knjiga i vremenskim rasponima odvijanja radnje u razdobljima od po 10.000 godina, iako same knjige nisam čitao, međutim u izradi filma redatelja ništa ne sprečava da izabere jedan period ili događaj te napravi film o tome. Makar su romani svejedno dosta zahtjevni i ni jednom redatelju nije bilo lako u ekranizaciji tog čudovišta. Lynch, za kojeg btw ne mislim da je napravio loš posao je jednom zjavio da je doista znao što ga čeka, nikad se ne bi uhvatio tog filma.
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2013., 20:45   #10
Quote:
Stronger Free kaže: Pogledaj post
Pa je, radi se o seriji knjiga i vremenskim rasponima odvijanja radnje u razdobljima od po 10.000 godina, iako same knjige nisam čitao, međutim u izradi filma redatelja ništa ne sprečava da izabere jedan period ili događaj te napravi film o tome. Makar su romani svejedno dosta zahtjevni i ni jednom redatelju nije bilo lako u ekranizaciji tog čudovišta. Lynch, za kojeg btw ne mislim da je napravio loš posao je jednom zjavio da je doista znao što ga čeka, nikad se ne bi uhvatio tog filma.
Jodorowsky's Dune kao i od Lynch-a se odnosila na prvu knjigu koja ima preko 400 stranica, uglavnom gledajući poster, lik u crnome je Darth Vader.
lavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2013., 10:50   #11
Bolje bi bilo da naprave mini seriju.
__________________
Jsi2i2828eudhxbdbjsjwjwnwn2b2bjwiwiwj
Gilmour is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2013., 11:13   #12
serija je jedino rješenje ili da prave nešto kao gospodar prstenova...

što se jode tiče mislim da bi se toliko udaljio od dine da to ne bi više bila ona pješčana planeta... tako da je možda bolje što nije snimljeno
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2013., 13:25   #13
Postoji mini serija o Dune, ali ne od Jodorowskog, što se trajanja filma tiče, ne znam je li Jodorowsky razmišljao da bi film od 10+ sati možda ipak bio malo previše ili ga jednostavno nije bilo briga.

Više o svemu tome, kako su željeli snimati u pustinjama Alžira i dobili interes tamošnjih vlasti, kako je Pink Floyd zamalo nadopunio svoj katalog dvostrukim albumom koji bi se zvao, pogodili ste - Dune te kako je mladi O'Bannon doživio psihički slom nakon propasti projekta, a dvanaest scenarija poslije napisao - Aliena:

Unseen Dune
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2013., 15:36   #14
ma čim piše In my version of Dune... mislim ono
ne interesuje me
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2013., 23:23   #15
Ljudima koji su čitali i zavolili knjige to se najvjerojatnije ne bi pretjerano svidjelo, međutim riječ je o redatelju koji ostavlja snažan osobni pečat na sve što radi, tako da mi je teško zamisliti da bi vjerno pratio Herbertovu viziju.
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2014., 23:20   #16
Ovo je stiglo! Ima li netko da je gledao?
stumper is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2014., 15:48   #17
obožavam ovog čovjeka
holy mountain i santa sangre su bolesno dobri, u životu nisam vidila tolko simbolike, boja, ma svega.

čekam La danza de la realidad da iziđe
Mallory K is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2014., 18:44   #18
super je, film bi bio čudo da je tad snimljen
__________________
I used to do drugs. I still do, but I used to, too.
eek is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2014., 19:09   #19
Još nisam pogledao dokumentarac, čekam da mi naleti na servis za gledanje...

edit: Normalno, već je stigao, ali našao sam ga tek pretragom po abecedi. :bump:
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2014., 20:51   #20
Ima li gdje titlova za ovo? Mislim, mogao bih i bez njih, ali puno mi je lakše gledat s titlovima.
mojo27 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:25.