Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.01.2009., 21:27   #1
Intelektualno vlasništvo, autorska prava...

Nedavno sam zavrsio svoj drugi album. Snimio sam ga kod kuce. Sad mene zanima kako ja mogu zastititi svoje pjesme (dobiti autorsko pravo) - da mogu bez problema svoju glazbu "širiti"..
__________________
I will
lay me down
in a bunker
underground
Zrtva is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 19:50   #2
Quote:
Zrtva kaže: Pogledaj post
Nedavno sam zavrsio svoj drugi album. Snimio sam ga kod kuce. Sad mene zanima kako ja mogu zastititi svoje pjesme (dobiti autorsko pravo) - da mogu bez problema svoju glazbu "širiti"..
Pročitaj si Zakon o autorskom pravu - i plači.
Kako to misliš "bez problema širiti"?
Jesi li otkrio način kako da zaštitiš CD da ti ga nitko ne može presnimiti?
ramscrek is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 09:46   #3
Prouci Creative Commons - http://creativecommons.org/

Par mojih poznanika je sklopilo ugovore sa stranim izdavackim kucama (malim ofkours), jer su ih primjetili/slusali ljudi dok su objavljivali pod tom licencom.
Mozda je to upravo ono sto trazis.

Pozdrav i sretno.
__________________
Just look them out there all those little figures dissolving in light. Rather like fairy land, except for smell of gasoline and burning flesh.
Hmmm is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 15:58   #4
Quote:
Zrtva kaže: Pogledaj post
Nedavno sam zavrsio svoj drugi album. Snimio sam ga kod kuce. Sad mene zanima kako ja mogu zastititi svoje pjesme (dobiti autorsko pravo) - da mogu bez problema svoju glazbu "širiti"..
ajde lijepo da ti ne objašnjavam sve u detalje idi ti na stranicu od narodnih novina ( tamo su ti navedeni svi zakoni) i potraži zakon o autorskim i srodnim pravima.
ako ga tamo ne nađeš utipkaj isto u google i uživaj u čitanju...

btw, ako ćeš naići na neke probleme oko tumačenja, javi se....
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 21:03   #5
Quote:
Hmmm kaže: Pogledaj post
Prouci Creative Commons - http://creativecommons.org/

Par mojih poznanika je sklopilo ugovore sa stranim izdavackim kucama (malim ofkours), jer su ih primjetili/slusali ljudi dok su objavljivali pod tom licencom.
Mozda je to upravo ono sto trazis.

Pozdrav i sretno.
Hvala:
__________________
I will
lay me down
in a bunker
underground
Zrtva is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 00:09   #6
http://www.zamp.hr/home/home.htm
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 08:16   #7
Sto ce njemu zamp ?
__________________
Just look them out there all those little figures dissolving in light. Rather like fairy land, except for smell of gasoline and burning flesh.
Hmmm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 16:25   #8
Quote:
Hmmm kaže: Pogledaj post
Sto ce njemu zamp ?
ZAMP = zaštita autorskih prava
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2009., 19:51   #9
Ne, nego muzenje sirokih masa pod krinkom zastite autorskih prava.
__________________
Just look them out there all those little figures dissolving in light. Rather like fairy land, except for smell of gasoline and burning flesh.
Hmmm is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 02:57   #10
1.) Tko je autor?
(1) Autor djela je fizička osoba koja je autorsko djelo stvorila.
(2) Autoru pripada autorsko pravo na njegovu autorskom djelu činom samog stvaranja autorskog djela.
Znači, čim stvoriš neko djelo automatski postaješ autor i nosaic autorskog prava bez ikakvih papirologija. Papirologija je jedino za distributere gdje se obvezuju distribuirati tvoja djela po onom ugovoru kakvog ste sklopili - pri tome se misli i na objavljivanje tebe kao autora i nosioca autorskog prva. I da će snositi zakonske posljedice ne objavljivanjem tebe kao autora.
2.) Prerade
(1) Prijevodi, prilagodbe, glazbene obrade i druge prerade autorskog djela, koje su originalne intelektualne tvorevine individualnog karaktera, zaštićene su kao samostalna autorska djela.
(2) Prijevodi službenih tekstova iz područja zakonodavstva, uprave i sudstva zaštićeni su osim ako su učinjeni radi službenog informiranja javnosti i kao takvi objavljeni.
(3) Odredbe iz stavka 1. ovoga članka ne utječu na prava autora djela koja su prerađena.
Ovaj dio ja malo zeznut. To bi značilo da svatko tko bi preradio tvoje djelo - je nosioc autorskog prava na tu preradu. No, morao bi te navesti kao izvor njegove prerade i korištenja materijala.

Sa stranica Creative Commons citiram:
"Pravni subjekt Creative Commons nije pravna tvrtka i ne pruža pravne usluge. Distribuiranje ovog nacrta licence ne konstituira odnos odvjetnik-klijent. Creative Commons pruža ovu informaciju na osnovi “kakva jest”. Creative Commons ne jamči za pružene informacije i odriče se odgovornosti za štete koje bi mogle proizaći iz njenog korištenja."
Dakle, ne valja se previše uzdati u CC. No, nitko to ne shvaća ozbiljno i dalje misle kako će im CC pomoći u eventualnom dokazivanju i traženju pravde zbog povrede zaštite autorskog djela i pravde.

Citati 1. i 2. stavke su preuzeti i citirani sa stranice ZAMPa.
zmayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 04:00   #11
http://www.huzip.hr/
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 11:21   #12
Zarađivanje sajta na tuđim slikama bez suglasnosti vlasnika

Zanima me jedna stvar. Imam otvoren profil na jednom sajtu. Stavio sam i nekoliko slika gore. Sajt ima opciju da se slika može kupiti putem mobitela. Međutim, nitko me nije pitao za suglasnost niti je stajala ikakva obavijest u pravilima kod upisa da pristajemo na prodavanje slika jer je ta opcija naknadno uvedena nakon moje registracije.

Rekao sam adminima da se ne slažem tom opcijom pa su mi odgovorili da onda obrišem profil.

Znam da je lako skinuti nečiju sliku s kompa za sekundu i uporabiti je u dobre ili loše svrhe, ali da netko zarađuje na mojim slikama bez moje dozvole je previše.Jel tako?

Pravnici, što činiti u ovom problemu?
zmayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 02:10   #13
Moram pisati novi post jer mi treba odgovor na moje pitanje a ovak nitko ne reagira..Zato sam otvorio zasebni topic al je premješteno. Zna netko odg na moje pitanje? Pliz.
zmayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 18:11   #14
Ja nisam pravnik, ali kako kažeš da ti nitko ne odgovara:


zakoni ti jedino mogu pomoći da (A) neko prekine činiti nešto čime narušava tvoja prava i (B) da dobiješ materijalnu kompenzaciju za ono razdoblje za koje si bio iskorištavan.

Zakoni ti nikako ne mogu osigurati da vlasnici nekog porala ili sitea daju tebi nekakvu uslugu pod uvjetima pod kojima oni to ne žele ili VIŠE ne žele, ma kako tebi bilo žao tvog profila i tvoje dosadašnje emotivne investicije.

----------

Primjenjeno na tvoj konkretni slučaj, to bi išlo nekako ovako:

odgovor ti se može dati proučavanjem onog originalnog ugovora koji si sklopio s vlasnicima tog sitea kada si otvarao profil. I jedino ti onda odvjetnik po proučavanju tog ugovora može reći da li je kasnija, jednostrana, izmjena ugovora od strane vlasnika sitea povreda onog prvotnog, originalnog ugovora na koji si pristao.

Naime, čisto hipotetski, moguće je da u originalnom ugovoru stoji da vlasnici imaju pravo mijenjati uvjete svojeg poslovanja bez najave, uz evt. kakvu obavijest, pri čemu ti pristaješ na nove uvjete ukoliko nastaviš koristiti njihov site. Ovakva formulacija je čak i tipična.

No, sve to na stranu, kod povrede autorskih prava se sve svodi (koliko JA razumijem, a nisam odvjetnik!) na ove stvari:

A) Ako si ti i dao vlasnicima portala pravo da prodaju tvoje slike (ovo "dao" tumači kako je gore rečeno - moguće da je originalni ugovor takav da ga oni mogu mijenjati, a da ti pristaješ na promjene ako ostaneš član), ti u svakom slučaju to pravo možeš bilo kada povući. Oni su ti to osigurali opcijom brisanja profila. Eventualno možeš zatražiti da ti obrišu stavljene slike, a ostave profil.

B) Ako bi oni nastavili prodavati tvoje slike nakon što si ti to pravo povukao (na način na koji specificira ugovor), ti možeš od suda zatražiti da te zaštiti, tj. da njima naloži da prestanu dalje prodavati tvoje slike.

C) Ukoliko iz ugovora NE proizlazi navedeno pod (A), tj. da si ti njima dao pravo da prodaju tvoje slike, onda za onaj period u kojem JESU prodavali tvoje slike ti možeš tražiti i odštetu, ali SAMO i JEDINO ukoliko je uz te slike bilo jasno istaknuto da zadržavaš sva prava, odn. ukoliko možeš dokazati da su oni ZNALI da TI imaš autorska prava. Ukoliko tako nešto nije jasno dokazivo, onda i dalje vrijedi (B) - možeš tražiti da oni prestanu narušavati tvoje autorsko pravo, ali ne možeš tražiti odštetu za period u kojem jesu narušavali tvoje pravo. To je razlog zašto se uvijek na knjige, slike i sl. piše ono "Copyright" ili "Sva prava zadržana": samo autorsko pravo IMAŠ i BEZ toga, ali u slučaju da netko povrijedi to tvoje pravo, najlakše ćeš dokazati da je optuženi ZNAO da krši autorkso pravo ako na svakoj kopiji svog dijela staviš upozorenje. U tvome slučaju je moguće da vlasnici tog sitea u svom ugovoru ili negdje drugdje navode neku izjavu iz koje proizlazi da su oni morali znati da si ti nositelj autorskih prava svojih slika, ali za to znati treba vidjeti ugovor (npr. u uvjetima stoji da ne smiješ uploadati nikakve druge slike osim onih na koje nosiš prava na distribuciju i sl.).

Uglavnom, ovako načelno govoreći, vjerujem da su oni OK pokriveni što se tiče Zakona o autorskom pravu.

Ono gdje možda njihov NOVI ugovor pada bi mogao biti Zakon o obveznim odnosima. Naime, koliko sam shvatio, ugovor je takav da oni imaju pravo prodavati tvoje slike BEZ da tebi daju bilo kakvu nadoknadu. ZOO takav odnos ne dopušta, tj. ZOO ne dopušta da se sklapa ugovor u kojoj bilo koja strana smije dobiti više nego što daje (efektivno, ne možeš sklopiti robovlasnički ugovor, čak i da hoćeš). No, ovdje se nvj. radi o tako malenoj zaradi da oni mogu komotno tvrditi da su ti dali uslugu svog sitea, portala ili čega već ne u toj protuvrijednosti s njihove strane, pa se moguće ne može govoriti da si stvarno oštećen.

Sada se vrati na prvi pasus ovog posta, ono iznad crtica.

Zadnje uređivanje tome : 05.03.2009. at 18:24.
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2009., 12:18   #15
Zaštita autorskih prava

Muzičar sam i želio bih zaštititi neke pjesme kako bih ih mogao bezbrižno uploadati i dijeliti okolo. Upoznat sam s ZAMP-om, ali neke stvari mi nisu baš jasne. Ima li tko tu da je upoznat sa cijelom procedurom?

Kao prvo, je li se to plaća? Nadalje, vidio sam onaj obrazac, međutim zanima me je li potrebna i audio snimka. Isto tako, piše da je potrebno napisati četiri takta skladbe ili osnovnu ideju. Kako je na temelju toga moguće zaštititi cijelu skladbu?

Isto tako, zanima me je li se to odnosi na melodiju, jer postoji niz pjesama koje koriste potpuno iste akorde tako da nema smisla pisati npr. Am, F, G.

Osim toga, koji su kriteriji da se neka skladba proglasi autorskim djelom, tko to radi i jeli moguće da se to ne dogodi?

Toliko za sada, hvala

Zadnje uređivanje Dejan3 : 09.03.2009. at 12:24.
Dejan3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 12:47   #16
Zar nitko ne pozna ovu problematiku?
Dejan3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 21:33   #17
Ja ti mogu odgovoriti na posljednje pitanje: skladba je autorsko djelo samim činom svog nastanka - naprosto zato što nije mogla nastati nego kao djelo nekog autora (osim, pretpostavljam, onih skladbi što ih skladaju zadarske morske orgulje). Stoga je nitko ne treba proglašavati, nitko to ne radi i nije moguće da se to ne dogodi.

Na ostalo ne znam odgovore, zašto ne kontaktiraš ZAMP izravno?
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 02:46   #18
Quote:
tome kaže: Pogledaj post
Ja ti mogu odgovoriti na posljednje pitanje: skladba je autorsko djelo samim činom svog nastanka - naprosto zato što nije mogla nastati nego kao djelo nekog autora (osim, pretpostavljam, onih skladbi što ih skladaju zadarske morske orgulje). Stoga je nitko ne treba proglašavati, nitko to ne radi i nije moguće da se to ne dogodi.

Na ostalo ne znam odgovore, zašto ne kontaktiraš ZAMP izravno?
Hvala na trudu. Što se tiće ZAMP-a slao sam mail, ali nitko ne odgovara, a na stranici ovi detalji nisu baš najjasnije objašnjeni.

Što se tiće ovog zadnjeg, što ako netko želi zaštiti skladbu koja je evidentno plagijat? U tom slučaju ipak netko reagira, jel?
Dejan3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 19:51   #19
Jer te debose iz ZAMP-a boli spolni organ za neke no-name autore.
Oni ce ti ponudit nista. Jedino ako postanes slavan i prat pare, onda ce ti izaci u susret, zbog tebe i - sebe.

Ma tko je taj 'netko' ovdje u Hrvatskoj ?
Eto, izvjesti mi bas, jeli ti ZAMP pomogao imalo u cilju koji si zacrtao za sebe i svoju glazbu.
__________________
Just look them out there all those little figures dissolving in light. Rather like fairy land, except for smell of gasoline and burning flesh.
Hmmm is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 11.03.2009., 20:27   #20
Quote:
Hmmm kaže: Pogledaj post
Jer te debose iz ZAMP-a boli spolni organ za neke no-name autore.
Oni ce ti ponudit nista. Jedino ako postanes slavan i prat pare, onda ce ti izaci u susret, zbog tebe i - sebe.

Ma tko je taj 'netko' ovdje u Hrvatskoj ?
Eto, izvjesti mi bas, jeli ti ZAMP pomogao imalo u cilju koji si zacrtao za sebe i svoju glazbu.
Dobro, možda jesam no name, ali danas sutra mogu postat name i cilj mi je zaštit to da netko ne pokrade prije nego se to dogodi.

Dok ne zaštitim ne želim slat okolo, pa se očito niti ne mogu proslavit.
Postoje primjeri no name izvođača čije stvari su pokradene i iskoštene za neke slavne izvođače, a da ovi to nisu mogli dokazat.

Zadnje uređivanje Dejan3 : 11.03.2009. at 20:33.
Dejan3 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:58.