Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.08.2012., 17:10   #6481
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
...Mogu reci da ekipa u Plamenu koja je napravila DORA 10 pec je sasvim OK....Pec vruca; Kuca topla.
europe2seoul razumijem je tebe skroz kaj mi zelis reci, razumijem ja da je antracit prava roba ali kaj kad do nje ne mogu, onda tražim nešto drugo, bilo bi idealno kad bi uspio nabaviti taj antracit, da si jednom za sva vremena ublažim znatiželju kako to gori... ali zasad kak stvari 'stoje' bojim se da od toga ne bude ništa...

A što se tiče DORA 10 modela peći, ajme meni, ajme meni. Ja sam se bome jako jako ugodno iznenadio kako ta 'mala' peć rastura! zbilja, imao ju je jedan poznanik, i to dosta puno godina, ali je nazalost izgorila, a on, naravno nije isao kupiti istu, ili popravljati ovu, nego je 'žena' izabrala neku ljepšu, moderniju koja naravno grije 3 puta slabije i troši puno više drva!

Quote:
ruler kaže: Pogledaj post
...eh da, nemoj baciti 25 kila odjednom u pec da ti kuca ne zavrsi na mjesecu
Ruler, hvala na pomoći, ali mislim da se kod mene neće ništa dogoditi ako ubacim 25kg odjednom, imam 36kw kotao, imam spremnik, a bome i kuća nije da ne želi temperature, kad su ukućani u njoj navikli da šetaju u kratkim rukavima
bome ne vjerujem da bi 25 kg, konkretno kod mene, moglo napraviti takav dar-mar!
mranderson is offline  
Old 03.08.2012., 17:41   #6482
Bas sam malo isao staviti stvari na papir....apropo ogrjeva - tipa drveni briket u usporedbi sa drvetom u usporedbi za ugljenom.
Za cijene sam uzeo ovu firmu koja ih ima online:

http://www.ogrjev.hr/


Drveni briket Belisce - 4000 kcal/kg.
Cijena omota sa PDV-om - 10 kn. Omot = 7.5kg.
Cijena po kilogramu: 1.33kn.

Ugljeni briketi BRIGO - 4500 kcal/kg.
Cijena sa PDVom - 17kn. Paket = 10kg.
Cijena po kilogramu: 1.7kn.

Ugljen je za 12.5% kaloricniji od tog drvenog briketa;
Dakle moramo dodati 12.5% vise drvenog briketa.

Dakle to bi nas doslo 1.46 kn.

I u tom slucaju ugljeni briket je skuplji nacin grijanja za ~ 14%.

----

Ako gledamo ovu vrecu od 30kg ugljena LEDVICE:

55kn vreca. Vreca od 30kg. Kaloricnost 4800kcal/kg.
Cijena: 1.833 kn/kg.

Dakle on je za 20% bolji od drvenog briketa.
Tu ispada da ako dodamo vise drvenog briketa za 20% dodjemo na cijenu od 1.59kn. Dakle opet smo jeftiniji 13% od ugljena.

Ako gledamo LEDVICE cijenu po toni:

1.45kn/kg. E tu vec racunice ima. Jer je onda jeftiniji taj ugljen kupljen po toni jeftiniji po kili za 8% od drvenog briketa.

------------------

Ako gledamo da bukova drva <20%, prostorni metar je cca 460kg a ogrijevna vrijednost je cca:

% vlage toplotna vrednost kcal/kg
15% 3490
20% 3250
25% 3010
30% 2780
35% 2450
40% 2300

Sto se vlage & vremena tice:

Pocetna vlaznost: 76%
Cjepanica nakon 6mj: 28%
Cjepanica nakon 1 god: 23%
Cjepanica nakon 15 mjeseci: 20%
Cijepanica nakon 18 mjeseci: 15%
Cjepanica nakon 2 godine: 14%

Po njuskalo.hr oglasu vidim da je cijena metra drva cca 250-280kn. Ali ona cijepana i sve su cca 330kn. Dakle uzimam 330kn.

Ajmo reci da smo kupili drva na proljece pa nesto susili i ajmo reci 2900 kcal/kg.

1kg drveta je onda 0.67kn i daje 2900kcal.

Treba nam 55% vise drveta vs. ugljene brikete BRIGO. Dakle, 1.04kn. Drvo je jeftinije od ugljenih briketa.
Treba nam 38% vise drveta vs. drveni briketi. Dakle drvo je 0.92kn. Drvo je jeftinije od drvenih briketa.
Treba nam 65% vise drveta vs. ugljen ledevice 30kg vreca. Dakle drvo je 1.108kn. Drvo je jeftinije od ugljena 30kg.
Isto tako je i jeftinije od ledevice po toni.

No, evo trebamo veci volumen skadista za drvo nego za ugljen. Za ostalo drva bar po cijenama ispadaju ipak najeftinija cak i od ugljena kao klasike.

---

E sada ako bi se dovezao vlak ugljena antracita iz Rusije za 600 kuna po toni.
Onda je to cijena od 0.6 kn po kili. Drveta bi trebalo 2.5kg odnosno 1.675kn. I tu je vec racunica super.

Ako je 600kn tona + carina cca 15% + PDV 25% = 862kn/tona. 0.862kn/kg.

Dakle uvoznik ako prodaje za ispod 1.67kn/kg imao bi zaradu a korisnik bi imao ustedu. Realno ako je cijena 1-1.2kn/kg super za sve.
europe2seoul is offline  
Old 03.08.2012., 17:54   #6483
A evo sto kinez nudi - birketi od antracita (bar tako kaze da je antracit):

http://shenenergy.en.alibaba.com/pro...rmed_Coal.html

Najbolji briket $255 tona cca 1402 kune.
1.4 kn/kg.

Od toga ajmo reci carina + PDV = 2kn/kg.

----

Isto na njuskalu:

TAMNI UGLJEN kalorične vrijednosti: 4490 kcal = 18,400 kj/kg
Pakirano u JUMBO vreće cca 1000 kg
Granulacija: 30-65 mm
Cijena 1 toneBO vreći 1450,00 kn
Cijena pakiranja u PVC vreći od 30 kg 49,50 kn

TAMNI UGLJEN kalorične vrijednosti: 5250 kcal = 22.100 kj/kg
Pakirano u JUMBO vreće cca 1000 kg
Granulacija: 30-65 mm
Cijena 1 tone u JUMBO vreći 1550,00 kn
Cijena pakiranja u PVC vreći od 30 kg 55,00 kn


Dakle ovaj jaci je 1.55kn/kg. Drva za istu kalorijsku vrijednost dodju 1.21kn. Drva sa 40% vlage, dakle nakon samo par mjeseci susenja, dodju 1.52kn (2300kcal/kg).


----

Eh......daj ti pilu i sjekiru (i pivu).

Zadnje uređivanje europe2seoul : 03.08.2012. at 18:00.
europe2seoul is offline  
Old 03.08.2012., 18:12   #6484
e to ja zovem staviti na papir svaka čast europe2seoul

i ja sam isto došao do zaključka da su drva najjeftinija, a ako se ima i kvalitetan kotao, bome i najbolje rješenje, kad malo razmisliš griješ se nekoliko puta s njima (rušenje, slaganje, rezanje, kalanje, spremanje...)

nadam se da se 'kolege' neće ljutiti što sam sliku proslijedio i na ovaj forum:


Quote:
Eh......daj ti pilu i sjekiru
Pa jesmo i mi isto, da nas samo nekoliko dođe do 'kolege' koji sprema drva, pa pojeli bi ta drva potrebna za zimu, istina pojeli (i popili ) bi i mi više od drva, ali to je sasvim neka druga tema
mranderson is offline  
Old 03.08.2012., 18:16   #6485
treba pitat zvona kad bu igracka gotova da resimo onih 100 tinjak metri
zvon kak izgleda bu moj prije gotov neg tvoj

evo di ima najblize ruskog ugljena
http://www.ugalj.rs/produkti.php
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje
sasase is offline  
Old 03.08.2012., 18:22   #6486
e takva tablica postoji i na domacem site-u. ono sto svi *skrivaju* u kalkulaciji je cijena struje u nizoj tarifi 0,56 kuna, bez fizickog rada. to je cijena peleta po kwh tj . uzeo bih ja klimu da mi grije po noci umjesto loz ulja ali mi cijela kuca visi na 10 A ziherungu (legalno btw)
__________________
Luta on tako, izgubljen i pomracen i ne cuje kako sve jos od davnih vremena odjekuju Nebo-planinom starceve rijeci: - Tko ti ga je to obecao? Ti ni ne znas sto je Legen-grad!
ruler is offline  
Old 03.08.2012., 18:24   #6487
Quote:
sasase kaže: Pogledaj post
treba pitat zvona kad bu igracka gotova da resimo onih 100 tinjak metri
zvon kak izgleda bu moj prije gotov neg tvoj...
igračka, ja jako volim igračke , jel možemo konaćno saznati o kakvim je 'igračkama' riječ ??
mranderson is offline  
Old 03.08.2012., 18:28   #6488
Quote:
ruler kaže: Pogledaj post
e takva tablica postoji i na domacem site-u. ono sto svi *skrivaju* u kalkulaciji je cijena struje u nizoj tarifi 0,56 kuna, bez fizickog rada. to je cijena peleta po kwh tj . uzeo bih ja klimu da mi grije po noci umjesto loz ulja ali mi cijela kuca visi na 10 A ziherungu (legalno btw)
eh da, struja, super, i ja sam skužio da je to jeftinije, ali je pitanje čime grijati spremnik i kuću ? bojlerom na struju ? Može li on to, mislim ti grijači, jesu li oni spremni raditi nekoliko sati, nekoliko mjeseci, a da ne pregore ili što već ?
mranderson is offline  
Old 03.08.2012., 18:40   #6489
30 kW elektricni kosta 750 ojra. po danu kuris drva da nafilas spremnik za ponoci. ak slomis nogu kao ja upalis elektriku.

igracke, moram.. LEGO ima NXT komplet za automatiku kuce
__________________
Luta on tako, izgubljen i pomracen i ne cuje kako sve jos od davnih vremena odjekuju Nebo-planinom starceve rijeci: - Tko ti ga je to obecao? Ti ni ne znas sto je Legen-grad!
ruler is offline  
Old 03.08.2012., 18:45   #6490
Quote:
mranderson kaže: Pogledaj post
eh da, struja, super, i ja sam skužio da je to jeftinije, ali je pitanje čime grijati spremnik i kuću ? bojlerom na struju ? Može li on to, mislim ti grijači, jesu li oni spremni raditi nekoliko sati, nekoliko mjeseci, a da ne pregore ili što već ?
Pa ima i elektricnih kotlova za centralno grijanje. Posto je nocu struja jeftinija a i temperatura prostora koju hoces je vjerojatno manja, to i nije losa opcija za pogledati; sa nekim pametnim kontrolerom koji pali elektriku tek kada dodje nocna tarifa i adekvatno je gasi. Doduse, ako imas spremnik onda ti voda iz njega grije kucu dok ti spavas, pa je pitanje da li se to isplati...A ako nemas spremnik mozda mozes kupiti za cijenu elektricnog bojlera + potrebnih preinaka na sustavu.

No kada stavim matematiku hm....nece to biti neka usteda cak i sa tom jeftinom strujom. Npr stan od 60 kvadrata recimo da se grijes po noci na struju ne na ful gasu ali kada radi je to 6kw * recimo 4h = 13.44kn * 30 dana = 403kn za utrosenih 720 kw struje. Malo previse po meni....jos gore da imas kucu od 100-150 kvadrata onda duplo.
europe2seoul is offline  
Old 03.08.2012., 19:03   #6491
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
...No kada stavim matematiku hm....nece to biti neka usteda cak i sa tom jeftinom strujom. Npr stan od 60 kvadrata recimo da se grijes po noci na struju ne na ful gasu ali kada radi je to 6kw * recimo 4h = 13.44kn * 30 dana = 403kn za utrosenih 720 kw struje. Malo previse po meni....jos gore da imas kucu od 100-150 kvadrata onda duplo.
khm, khm, sad na drva, grijem cca 230 kvadrata, kroz 3 kata, stoga, struja nije za mene
mranderson is offline  
Old 03.08.2012., 22:38   #6492
Quote:
ruler kaže: Pogledaj post
30 kW elektricni kosta 750 ojra. po danu kuris drva da nafilas spremnik za ponoci. ak slomis nogu kao ja upalis elektriku.

igracke, moram.. LEGO ima NXT komplet za automatiku kuce
j...ga braco neko na more neko primi se varenje i braun boja je tu ko da sam bil na moru ( nije bas tak ipak je kombinezon u igri al pri ovim temperaturama je to jako ugodno srecom pa ima hladnog gemista )

no kaj se igracki tice kopiram ovu igracku
http://www.youtube.com/watch?v=usk0cV0nD1g
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje
sasase is offline  
Old 03.08.2012., 23:06   #6493
ufffff
ramzay is offline  
Old 03.08.2012., 23:40   #6494
Quote:
sasase kaže: Pogledaj post
j...ga braco neko na more neko primi se varenje i braun boja je tu ko da sam bil na moru ( nije bas tak ipak je kombinezon u igri al pri ovim temperaturama je to jako ugodno srecom pa ima hladnog gemista )

no kaj se igracki tice kopiram ovu igracku
http://www.youtube.com/watch?v=usk0cV0nD1g
Svaka čast sasase, ali iskreno, meni se od takvih vrsti 'igrački' jos najviše sviđa ova:
http://www.youtube.com/watch?v=N1HZztie5ac
ustvari kad malo bolje razmislim, ova mi je još bolja
http://www.youtube.com/watch?feature...&v=EnKtlTXF2Rc
mranderson is offline  
Old 04.08.2012., 08:17   #6495
Dečki ne treba se puno oslanjati na struju, dobro je imati neki grijač od 6-10 kilowata u spremniku ili neku termoakumulacionu peć ali više kao rezervu i za pokrivanje vršnog opterečenja .Planirati nešto na bazi 80 kilowatsati jeftine energije dnevno može biti samo dopuna, ali ne i osnovni sustav.

Zakon o limitatorima je davno donešen , i tu se nema kam , a Linić i ekipa na vlasti če ga sprovesti u ovom mandatu to je sigurno, i samo da ponovim neke stavke iz zakona :

-Kučanstva koja nemaju limitator dobit će ga besplatno do 10 A cca 6 kilowata , a uz nadoplatu razlike kučanstvo može doboti do 10 kilovata, ta nadoplata je cca 1000 Eura.

-na jednoj kući mogu biti dva takva brojila do 10 kilowata

-na kućanstvu nemože biti više od 10 kilowata , a ako treba veća snaga za obrt to je druga tarifa i onda može biti maksimalna snaga 35 kilowata , ali sa drugim tipom brojila ,i drugom cijenom i jalovom energijiom i ostalim kerefekama .

Za očekivati je i porez na klime , kako će ga sprovesti pojma nemam , ali ja bih ga uveo kad na to gledam kao energetičar , a kao građanin imam svoje mišljenje o tome.

Svjedoci smo frke koja se digla oko Plomina , ali je to samo vrh ledenog brega , koji se vidi , a hrpa mjera i zakona u pripremi se nevidi tako javno ali je tu pred vratima.

Vratimo se mi u našu lijepu šumicu i nasjecimo drva .
ramzay is offline  
Old 04.08.2012., 10:05   #6496
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
-Kučanstva koja nemaju limitator dobit će ga besplatno do 10 A cca 6 kilowata , a uz nadoplatu razlike kučanstvo može doboti do 10 kilovata, ta nadoplata je cca 1000 Eura.
A kaj da ja radim sa 6kw? Npr peces nedeljnu pecenku cca 2kw pecnica. U isto vrijeme peres ves 1kw. Onda jos nabacis frizider, TV, kompjuter i mozda usisavac u isto vrijeme kao i klimu vec si opasno blizu 6kw ako ne i preko.

6kw je puno premalo. Da je 15-20 onda ajde.

No ja sam siguran da su nasi strucnjaci napravili dubinske analize potrosnje elektricne energije i na osnovu toga donjeli limit od 6kw koji bi zadovoljavao vecinu kucanstva LOL Pogotovo kada ti isti i njima slicni pricaju kako 2012 je klima i dalje luksuz; auto je i dalje luksuz; mobitel je i dalje luksuz i slicno.

Zadnje uređivanje europe2seoul : 04.08.2012. at 10:13.
europe2seoul is offline  
Old 04.08.2012., 10:39   #6497
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Zakon o limitatorima je davno donešen , i tu se nema kam , a Linić i ekipa na vlasti če ga sprovesti u ovom mandatu to je sigurno, i samo da ponovim neke stavke iz zakona :
Nemam limitator a stan je kupljen, i u cijeni stana je i priključak na el. mrežu plaćen za snagu od 17kW.
Nek mi dođu samo stavljati limitator od 10A pa če se pojaviti neke bombice zaostale iz ovog zadnjeg rata.
Dosta je meni izgravanja ovce koju samo šišaju.
Preporučujem i drugim ovcama da izbruse malo očnjake i pređu u mod oponašanja vukova.
__________________
Poluznanje je opasnije od neznanja /// Pekari =>Oni što prže kompresore
nike321 is offline  
Old 04.08.2012., 10:44   #6498
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post

Za očekivati je i porez na klime , kako će ga sprovesti pojma nemam , ali ja bih ga uveo kad na to gledam kao energetičar , a kao građanin imam svoje mišljenje o tome.
Klima u grijanju je obnovljivi izvor energije za 2/3 dobivene topline i više. Uvođenje poreza na takvo nešto je idiotarija van svake pameti specifična za naše balkanske genije pa mi nekako ta ideja sa vaše strane nije baš logična.

Grijanje na drva i slični izvori toplinske energije uveliko doprinose emisiji stakleničkih plinova tako da nam ubrzo neće uopće trebati grijanje.
__________________
Poluznanje je opasnije od neznanja /// Pekari =>Oni što prže kompresore
nike321 is offline  
Old 04.08.2012., 10:46   #6499
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
A kaj da ja radim sa 6kw? Npr peces nedeljnu pecenku cca 2kw pecnica. U isto vrijeme peres ves 1kw. Onda jos nabacis frizider, TV, kompjuter i mozda usisavac u isto vrijeme kao i klimu vec si opasno blizu 6kw ako ne i preko.

6kw je puno premalo. Da je 15-20 onda ajde.

No ja sam siguran da su nasi strucnjaci napravili dubinske analize potrosnje elektricne energije i na osnovu toga donjeli limit od 6kw koji bi zadovoljavao vecinu kucanstva LOL Pogotovo kada ti isti i njima slicni pricaju kako 2012 je klima i dalje luksuz; auto je i dalje luksuz; mobitel je i dalje luksuz i slicno.
Da budem precizniji vezano za taj zakon .

Stara kučanstva koja su dobila struju za vrijeme jugoslavije i negdje u ratnim godinama imaju tih 6 kilovata kao neku stečevinu , znači tu snagu ne treba posebno platiti .

Nova kućanstva od 1995 ( nemojte me sad držati za rijeć moram pogledati točan datum ) moraju snagu limitatora kupiti i to cca 1800 kuna po kilowatu ali maksimalno 10 kilowata.

Ja sam to uredno platio i sad ču biti sretan da mi daju energetsku suglasnost na još 10 kilowata , jer su me prije odbili sa obrazloženjem da je mreža u selu slaba , sad su selo podijelili na dva trafoa i sad mogu dobiti traženih 2 x 10 , ali naglašavam to nije 20 kW .

To kako ču se ja unutar kuće spojiti na ta dva odvojena sustava , se njih ne tiče i kako ču pokrenuti elektromotor od 7,5 kilowata.

Ali ako osjete da pokrećem takav motor ili me susjedi prijave izgubit ču oba priključka jer bih trebao motor pokretati sa industrijskog brojila .

Mogu zamisliti u perspektivi seosko gospodarstvo a ispred njega trafo stanica ili trokrilni ormar sa brojilima , sklopkama ukapčalicama limitatorima maxigrafima i slično.

Hrvatska je najveći uvoznik struje u svijetu po glavi stanovnika i druga u svijetu po apsolutnoj vrijednosti uvoza struje, nije mi taj podatak baš lego , ali je to iz nekog zvaničnog izvješća .

Nebih dalje žilavio ovu temu , vjerojatno postoji neki podforum o tome , ali neka iskustva sa elektro grijanjem i akumulacijom mogu ovdje izložiti .
ramzay is offline  
Old 04.08.2012., 11:06   #6500
Pozdravljam sve na forumu a posebno gosp. ramzay po čijem sam tragu i stigao na ovaj forum (sa forume bele rade) kako reče ramzay.Duže vrijeme pratim vaše postove pasivno pa sam konačno uhvatio vremena da se uključim aktivno u sva ova lijepa razmišljanja i sprovođenja u djela svih mogućnosti: Na koji način se lijepo konforno a jeftino ogrijati. Pristalica sam samogradnje za sve što mislim da mogu dovesti do kraja a to možete pogledati na mom kanalu 25joks (na youTube) Moj sledeći projekat nije nije baš u ovoj temi ali su ovdje prisutni ljudi koji imaju ideju, znanje i volju da to drugima prenesu. Do sledeće zime sam riješio da rekonstruišem kotao i prilagodim ga svojim potrebama a zamisao je sledeća: Imam kotao (trajnožareći koso ložište) 39 kw i od njega ću da iskoristim vanjsku oblogu sa vratima a ložište da bude bez kanala i promaja sa samo jednim cijevnim izmjenjivačem u plafonu (stim da sa strane bude otvor za lako čišćenje cijevi) Dimnjača bi bila sa strane i ulazila bi u drugi kotao (bio je sa gorionikom na ložu snaga 29-32 kw zapremina vode 100 litara cilindričnog je oblika a ložište izgleda ovako:). Ako ideja bude opravdana o pojedinostima drugi put. Rezime: Kotao 2u1 ložište dostupno za čišćenje i bez džepova za kondez, zapremina 150-180 litara sa strane ugrađen gorionik na pelet, prioritetna goriva - pelet, sječka, drvo (sve iz moje proizvodnje) ugalj ISKLJUČEN U sistemu predviđen i spremnik od 1200 l. ali vjerovatno neću stići za ovu sezonu. Izvinjavam se na preopširnosti a svaki savjet i sugestija dobro će doći. Svima se zahvaljujem i svima sam na raspolaganju
dusanmijat is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:35.