Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.08.2003., 16:02   #21
Quote:
S time, ako ipak neke radove radim sami i uz pomoc rodbine mogao bi i ispod 400E/m2 pa mislim da ukupna cifra nece prelaziti 75k EUR. Inace mislim graditi u Velikoj Gorici, a tamo bi ze te novce mogao dobiti maksimalno neki stari 2 i pol sobni stan
Igrom slucaja znam da su stanovi tamo prilicno jeftiniji od te svote. Par prijatelja je tamo kupilo stan unazad dvije godine a mama trazi stan tamo.

za 150 000 DM ( 75k EUR ako sam te dobro shvatila) , se nadje mnogo veci stan i to u centru grada ( ma sta god to za Goricu znacilo ) a gotove kuce prizemnice ( visoko gradnja, znaci podrum visok kao normalan stan a prizemlje zapravo na nekom polukatu) s dvoristem i garazom, kuce par godina stare za samo par tisuca eura vise.

Naravno ljudi su to mjesecima trazili, moja mama je jednom gradila kucu na balkanski nacin ( sve je onako kako penelopa opisuje) i rekla je nikad vise.

Ljudi koji su to radili znaju i zasto ( mala slicica - dosao beton za deku na katu, a tip tek na pola gotov s onim daskama na sto se beton izlije - a mikser pljunuo beton na dvoriste i otisao na sljedecu gazu )

To su bile igre zivaca.
Winona is offline  
Old 22.08.2003., 16:31   #22
OK, malo sam se preracunao sto se tice stanova. Dvo i pol sobni stan se dobije za nekih 60k EUR-a, ali to i nije bila poanta. U ostalom za nekoga tko zeli kucu, ni 5-sobni stan nije bolje rjesenje. A sto se tice gradnje s majstorima, vjerujem da je to gnjavauza, ali koje je drugo rjesenje. Eventualno montazne, ali i dalje mislim da su one preskupe. Kada recimo PDV na takve kuce nebi bio 22% ili kad bi se na kupnju prvog stana/kuce kao sto se nekad pricalo ukinulo placanje PDV-a, mislim da bi to bilo odlicno rjesenje. Ovako mi se i dalje cini preskupo.
Kod gradnje s majstorima uvijek se moze dogovoriti posao sa nadzirateljem s kojim se potpise da je odgovoran za svaki eventualni propust radnika. Buduci da ne znam kako to tocno ide, zanima me da li netko zna. Da li je netko gradio na taj nacin ili zna nekoga tko je i koliko to kosta i koliko je pouzdano?
U tom slucaju je po momom misljenju ta osoba zaduzena, a ima i interesa da se stvar od radnika napravi dobro. Zan li netko nesto o tome?
korisnik is offline  
Old 22.08.2003., 16:45   #23
da u pravu si da ni stan sa 10 soba ne bi zadovoljio osobu koja si zeli kucu.

Osim opcije da sam angaziras i ganjas majstore ima i opcija da narucis kucu tj. ne ugovaras nista s majstorima ti nego sve radi firma koja je izvodjac radova.

Onda oni naravno kasne s terminima, ali ti tuzis firmu.

Ne znam kak je to u Cro, po Njemackoj puno ljudi kupuje "gotove" kuce tj. klasicne kuce koje gradjevinska firma za njih gradi - cjenik ovisi do kojeg stupnja ovlastis firmu ( od samo zidova, ili zbuke ili sve do parketa i tepiha ).

Rokovi se postuju. A grade sve sto ti masta zamisli. No takve kuce nisu jeftine.
Winona is offline  
Old 11.09.2003., 16:28   #24
Quote:
penelop@ kaže:
Mozda ovo sto cu sada napisati i nema bas podlogu ali ne zivim u Hr pa nemojte zamjerit

Ja sam bila u par montaznih kuca ( Hanlo, ali mislim da je to u stvari Marles) i jako su lijepe.Dobar raspored, lijepe izvana, dobro izolirane ( trose jako malo na grijanje iako su u Alpskoj klimi) i ko nove a stare su preko 20 godina.
Meni bi osobno, garancija koju daju, bila odlucujuca.
Koliko se ja sjecam u Hr se gradi vecinom uradi sam ili " u fusu" bez garancije. To moze znaciti da ako nisi s majstorima 24/7 mozda uopce ne dobijes cijevi koje si platio niti ti ugrade onoliko zeljeza i cementa koliko si kupio pa kad pocne curit, sori bat jebi ga. Onda bi me izludilo ono doci cu sutra a to sutra je za dva tjedna, pa marendavanje na tvoju satnicu, piva, janje...
Moj savjet vam je da ako se odlučite na gradnju zidane kuće da obavezno platite arhitektu da vam nadzire radove. I najboljim firmama se dešava da nešto zajebu i onda su problemi.

Ja znam lika koji je napravio prekrasnu kuću ali je problem bio napraviti stepenice za na kat jer je firma koja je radila zidove nešto zeznula. Stepenice su mu jako strme jer nije bilo dovoljno mjesta da se naprave normalne.
__________________
Wolf
wolf is offline  
Old 11.09.2003., 16:31   #25
Quote:
bankei kaže:
Molim procjenu realnosti ovog izračuna (ugrubo, jako ugrubo), čisto da se mogu orijentirati. Posebno me interesira stavka TEMELJI i KOMUNALIJE / PAP.

************************************************
Troškovnik
***********************************************

zemljište 20000 (teren u RI od 600-700m2)
iskop i temelji 10000 (tereni u RI su zeznuti)
komunalije i papirologija 10000 (mozda pretjerujem?)
montažna kuća 75m2 38000 (cca 500 EUR/m2,optimist?)
------------------------------------------------
ukupno 78000 EUR


Naravno, netko će reći da je ludo napraviti 75m2 kad već pljuneš 40000 EUR za zemljište i pripremu, ali to je isto za orijentaciju (da navučem ženu ))

Za 78000 EUR u Rijeci se može kupiti stan u novogradnji (jasno sumnjive kvalitete) od 65 m2 ili manji. Ili stari stan od 75 m2. Sve u svemu, izbor je traumatičan kad imaš 2500kn mjesečno na raspolaganju (uz nešto keša sa strane)
Vama na moru je isti problem kao i u Zagrebu. Skupa zemljišta.
__________________
Wolf
wolf is offline  
Old 11.09.2003., 16:40   #26
Quote:
korisnik kaže:
mislim da bi mogao i jeftinije proci:
koliko su zemljista u Rijeci ne znam, ali
iskop i temelji - mislim da se moze i jeftinije.
papirologija i komunalije bi za ovako malu kucu trebale biti jeftinije- mislim negdje oko 5,6k
montazna kuce se razlikuju cijene. Marles je najskuplji i on bi bio negdje ovolko kolko si napisao, ali ako ides na druge onda moze i jeftinije.
Ovo moja procjena nije previse utemeljena, pa me zanimaju i tudja misljenja.
Inace ja namjeravam graditi klasicnu kucu. Na zemljiste mislim potrositi isto oko 20k i sagraditi za slicne novce kucu od oko 130-150m2 (prizemlje i potkrovlje), a nisam gradjevinar i ne racunam previse na pomoc rodbine.
Moja racunica je:
do 20k zemljiste (oko 500 - 600 m2)
8k papiri
gradnja s majstorima oko 400E/m2 - 130 *400 = 52k
sveukupno = 80k.
S time, ako ipak neke radove radim sami i uz pomoc rodbine mogao bi i ispod 400E/m2 pa mislim da ukupna cifra nece prelaziti 75k EUR. Inace mislim graditi u Velikoj Gorici, a tamo bi ze te novce mogao dobiti maksimalno neki stari 2 i pol sobni stan.
Sto mislite na ovu racunici. Da li je realna?
Moje misljenje je da je i da je povoljnije od montazne. Naravno, ovo podrazumjeva veci utrosak vremena i visi gnjavaze sa majstorima jer se klasicna kuca dulje gradi, ali ne mora biti puno dulje, ako je dobra organizacija i ako se odmah ima dovoljno novaca.
Sto mislite o tome?
Montažnjaka moraš platiti odmah i gotov je za tjedan dana, moraš imati pripremljeno zemljište i temelje. Ako uzmeš isto takav kredit i isto imaš pripremljeno zemljište i temelje možeš napraviti istu takvu zidanu kuću za recimo 2mj (bez rodbine i janjetine).Samo plati nekog da ti bude "nadzorni" kako se to popularno zove, najbolje arhitektu koji ti je projektirao kuću da prati radove i ako nešto zajebu da naprave kako treba.
__________________
Wolf
wolf is offline  
Old 11.09.2003., 16:45   #27
Zna li netko koliko kosta da nekom arhitektu ili kome vec platis da ti nadzire gradnju. I kako to ide? Da li nadzornik preuzima odgovornost za eventualne propuste radnika?
korisnik is offline  
Old 18.09.2003., 12:53   #28
Mi smo upravo u toku s pregovorima za montažnu kuću. Pogledali smo sve proizvođače i Cheming iz Zaboka je najpovoljniji. Bili smo u njihovoj kući u kojoj ljudi žive već 4 godine i oni su superzadovoljni. Termoizolacija i zvučna izolcija su puno bolje od klasične gradnje, a da ne govorim o zezanciji sa klasičnom gadnjom i majstorima svake vrste. Pa ovaj još nije završio, pa onaj nije došao na vrijeme, pa ovaj treba nešto popraviti. Uglavnom montažne kuće ti se nude u fazi dovršenja koju ti želiš - od grube izgradnje do ključa u ruke. Istina bolje je da ti oni naprave što više, jer je tako i to bolje izgrađeno. Svakako posjeti njihovu stranicu, kontaktiraj ih - uopće im nije problem javiti se i sve ti rastumačiti (za razliku od nekih drugih: Marles smo za povratnu inf. čekali 2 mjeseca, a iz Domprojekta nam se uopće nisu udostojali javiti).
Upravo su tu na mojem području gradili jednu kuću i mi smo i to otišli pogledati. Stvarno nemam primjedbe. I mislim da te u svakom slučaju montažna kuća na kraju dođe jeftitije, i što je najvažnije cijena je konačna. Nema poslije: pa još bi trebalo ovo, pa ono, pa promjenila se cijena materijala itd.
poslid is offline  
Old 18.09.2003., 12:55   #29
Ah da. Projekt košta 10 eur/m2, posebno plaćaš prijevoz i dizalicu (oko 300-500 Eur), nadzorni uključen.
poslid is offline  
Old 18.09.2003., 13:26   #30
Od Cheminga je povoljnija bosanska Krivaja. Cijena m2 (ključ u ruke, montaža u Hrvatskoj) je oko 380 EUR (uključena carina i PDV). Kod Cheminga je 440 EUR/m2. Naravno, trebali bi konkretno vidjeti što su jedni i drugi uračunali u "KLJUČ U RUKE", tipa kvalitete pločica, laminata, kakvi prozori....
Bankei is offline  
Old 19.09.2003., 12:29   #31
Pa evo konkretno. Kuća 150 m2, prizemnica, kuhinja, dnevna s blagavaonom, kupaona,WC, špajz i 4 sobe. Chemingova ponuda je 410.000 kn. U to spada: zidovi, podne glazure, vanjska PVC stolarija, vanjska fasada u bijeloj boji, električne i vodovodne instalacije, krovište, limarija, unutarnja stolarija, centralno grijanje s radijatorima i peći.
Trenutno se mi još dvoumimo oko unutrašnjeg rasporeda prostorija.
poslid is offline  
Old 22.09.2003., 09:45   #32
Quote:
Pa evo konkretno. Kuća 150 m2, prizemnica, kuhinja, dnevna s blagavaonom, kupaona,WC, špajz i 4 sobe. Chemingova ponuda je 410.000 kn.
Vauu, to je dobra cijena, puno niža od 440 EUR/m2 koja im piše na Netu. Možda si dobio kakav popust?? Možda im Net nije ažuran? Možda ti mama radi tamo Što još moraš platiti osim tih 410.000 kn?
Bankei is offline  
Old 22.09.2003., 15:01   #33
Quote:
bankei_ri kaže:
Vauu, to je dobra cijena, puno niža od 440 EUR/m2 koja im piše na Netu. Možda si dobio kakav popust?? Možda im Net nije ažuran? Možda ti mama radi tamo Što još moraš platiti osim tih 410.000 kn?
Ofarbati iznutra, postaviti pločice i parkete, staviti utičnice, prekidače i rasvjetu, postaviti sanitarije, useliti namještaj, useliti stvari i to je to. Za 2 mjeseca možeš biti unutra.
Ono što piše na netu ti je okvirna cijena na temelju već rađenog. Kuću ti npr. dosta poskupljuj raznorazni uglovi, kutovi, niše itd. i jako je bitna veličina i razvedenost krova. Što je krov jednostavniji to je jeftiniji. Ako imaš samo malu natstrešnicu iznad ulaza, to ti npr. dosta poskupi. Ili, zanš one peterokute što se stavljaju obično za blagavaone: nepotrebno, a skupo.
Ova kuća za koju smo mi dobili predračun ti je čisti četverokut (jedan kut tvori terasu), bez potkrovlja, s četverokapnim krovom bez nekih prelamanja.
poslid is offline  
Old 22.09.2003., 16:52   #34
Quote:
Ofarbati iznutra, postaviti pločice i parkete, staviti utičnice, prekidače i rasvjetu, postaviti sanitarije, useliti namještaj, useliti stvari i to je to
Hej. čekaj malo... Kakav je to "ključ u ruke" kad moraš sam stavljat (ili platit trećoj strani) pločice, laminate, sanitarije i ostalo???? Meni to više zvuči kao "rohbau"

Glavna poanta montažne kuće je da se ne natežeš s majstorima. Ako opet moram ganjat električara, stolara, vodoinstalatera, keramičara... onda stvar gubi na privlačnosti. Za te pare možeš onda i zidati, čak ne bi ni puuno duže potrajalo (ako imaš sreće s majstorima i spremnu lovu)

Tip koji mi služi kao inspiracija za ovakav poduhvat imao je goli teren (bez ičega) i NIŠTA VIŠE. Prodao je stan, preselio se starcima, usput ganjao priključke, dozvole i dogovarao se s Krivajom... Uglavnom, tri mjeseca kasnije uselio je u svoju kuću bez da je prstom mrdnuo u njoj. Krivaja je napravila SVE osim papirologije, priključaka i temelja. To ja zovem "ključ u ruke".
Bankei is offline  
Old 22.09.2003., 17:06   #35
Zbog ovog gore navedenog sam ja odustao od montazne. Svugdje kazu cijenu, a onda jos treba ovo, ono i ovo. Tako sam dosao do zakljucka da se vise isplati graditi klasicnu, ako ti nije neki problem jos strpit se malo dulje do useljenja.
korisnik is offline  
Old 23.09.2003., 12:40   #36
Ja uopće nisam rekla da je to ključ u ruke. Lijepo sam sve nabrojila što spada u cijenu koju su nama ponudili. Oni, naravno, mogu napraviti i ključ u ruke - ti se moraš samo useliti. A to te vjerojatno košta nešto manje nego da sam tražiš sve te majstore, jer oni imaju povoljnije ugovore. Što se tiče materijala i kvaliteta pločica, parketa, sanitarija i ostalog, to sve ti kao investitor sam izabireš. Oni ti ništa ne nameću - naravno biraš između njihovih kooperanata.
poslid is offline  
Old 23.09.2003., 14:51   #37
Quote:
Ja uopće nisam rekla da je to ključ u ruke. Lijepo sam sve nabrojila što spada u cijenu koju su nama ponudili. Oni, naravno, mogu napraviti i ključ u ruke - ti se moraš samo useliti
OK, moj previd.

Quote:
Pogledali smo sve proizvođače i Cheming iz Zaboka je najpovoljniji

Nisu povoljniji od Krivaje. Rohbau Krivaja dodje (cijena za Hrvatsku) reda veličine 260 EUR/m2 (bez centralnog, jasno). Domprojekt se kreće oko 300 EUR/m2. Oni imaju i njemački certifikat XYZ. Btw, meni su iz Domprojekta odgovorili na mail u roku dva dana, Krivaja za 3 dana, do Marlesa nisam došao jer su malčice preskupi.

Ako na Domprojetovu cijenu dodaš i ugradnju centralnog, ispali bi jeftiniji od Cheminga (ne vjerujem da centralno dodje 80 EUR/m2).
Bankei is offline  
Old 23.09.2003., 15:25   #38
Gdje se može vidjet kuća? Ima negdje slika?
korisnik is offline  
Old 24.09.2003., 14:34   #39
Gledaj, ne možeš se oslanjati na te cijene po m2. To su ti neke prosječne cijene i obično su ti vrlo različite od kuće do kuće. Tebi treba netko napraviti ponudu za konkretnu kuću, pa da onda vidiš. Kad smo mi prvi put kontaktirali s njima dobili smo ponudu za 2 kuće u toj roh-bau izvedbi na po 297.000 kuna. No ta kuća nama izvedbeno nije odgovarala i odlučili smo se za nešto drugo. Razlika u cijeni po m2 je bila između 30 i 40 eur/m2. Sve ovisi o izvedbi, razvedenosti kuće, krova, broju vratiju, prozora, balkona itd.
Ja moram priznati da nisam kontaktirala s Krivajom o konkretnom projektu, već samo o općim uvjetima, ali nije mi se baš sviđala njihova izvedba, a i iz Cheminga su mi bili pristupačniji za pogledati gradnju, gotovu kuću i sve ostalo.
poslid is offline  
Old 24.09.2003., 15:04   #40
Kad to krene kod vaz, obavijesti nas kako ide. Uvijek je dobro cuti tudja iskustva. Tko zna, mozda se na kraju predomislim i odlucim za montaznu.
Jel se neka njihova kuća može negdje vidjeti uživo, ući u nju, malo pokucati po zidovima, osjetiti kako sve to izgleda...
korisnik is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:14.