Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.02.2008., 16:31   #41
slika dijela vrta pod sijenom




dolje je lijepo formirana trava na "slobodnom" dijelu



mokro sijeno ispod povrsinskog sloja




osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2008., 18:04   #42
Ma nije uopce ruzno! Jos kad dodje povrce i zeleno gore
vikica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2008., 18:39   #43
meni se uopce ne svidja i totalno nepraktično
__________________
Who wants a world where a kid can be safe? I do
boxer-kai is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2008., 18:47   #44
super
ja cu skupljat pokosenu travu i skupljat lisce iz sume
pa sve to prostrt po vrtu
a onda dobro zaorat
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2008., 19:58   #45
boxer kai sta ti ne pase ovdje?
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2008., 20:13   #46
Super izgleda. Svaka čast. Ove godine neću imati baš vremena za vrt (to svake godine kažem a onda se ubijem u vrt ipak jače je od mene ) ali ću zato uzeti sijeno da drži vlagu.
__________________
Masagatsu agatsu
amiketa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2008., 21:08   #47
pardon tek sam sada skuzio da se rijec "vrt" upotrebljava za povrtnjak a ne za cvijetni vrt.Ja sam malcirao cvijetni vrt s korom nekom posebnom za malc i mogu reci da je neprakticno i zemlja nema zraka.A ovo mi se vizualno ne svidja pa ne bi to medju cvijece stavljao.ako se radi o povrtnjaku onda OK.Mea culpa!
__________________
Who wants a world where a kid can be safe? I do
boxer-kai is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2008., 17:16   #48
povrtnjak je u pitanju

čitam knjigu Bio-vrt i ona preporučuje tanke slojeve malča od pokošene trave, jer za razgradnju treba dosta kisika ....

kako zalijevaš?
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2008., 21:44   #49
uglavnom nikako jer ne treba a ako i ustreba razmaknem sijeno i zalijem te ga vratim (sijeno ne zaljevam jer je to bacanje vode koja ceionako sihlapit) dok ce ona ispod sijena ostat
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2008., 13:50   #50
imam cijevi s rupicama na 33cm, pa razmišljam da li da stavim na slamu ili ispod ... dakle bolje je ispod
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2008., 17:43   #51
ako vec ids to radit ispod ali to nije potrebno
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2008., 18:15   #52
Šibenik, ljeti idemo do 34-35°, kiše ne bude po mjesec dana... želim biti sigurna
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2008., 18:19   #53
to bi spojila na spinu ili neki kanister?
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2008., 21:20   #54
imala sam prošle godine 100m cijevi+timer+špina
crka timer, bio neki jeftinjaka, sad kupujem samo Gardner
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 11:48   #55
osbourne
to kod tebe je jako debel sloj malča
mislim da neću ići na to, jer ne znam osim: rajčice, paprike, graha, krumpira, kupusa šta bih još mogla posaditi

budem nešto kombinirala, čitam sad Bio-vrt pa kad vratim knjigu onda ću uzeti Vrt bez motike - MM komentirao naslov: "šta, samo freza?"
moja favoriti su ti: blitva, špinat, tikvice, krastavci (uz navedene), a nisam sigurna da bi tolika debljina odgovarala
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 13:25   #56
malč

Moje iskustvo :
1. moj prvi vrt - pjeskovito tlo - strašno sipko, na temelju kem. analiza odličan omjer NPK , humus super, izrađivala vlastiti kompost, gnojila stajskim samo za rajčicu i kupusnjače - prvih 6 mjeseci biljke odlične, u ljeti biljke zaostajale u rastu - PJESKOVITO tlo jednostavno je propuštalo vodu - koliko god mi zalijevali voda je jednost. prolazila --> ZA TAKVO TLO (PJESKOVITO) MALČIRANJE FENOMENALNA STVAR - doista sprečavalo nagla isparavanja , biljke sam zalijevala uz sam korijen
2. moj drugi vrt - glina, nabita, masna - odlična zemlja u smislu ljetnih pržiona - u dubokim slojevima uvijek dovoljno hranjiva, vlage- ali tu mi se malčiranje pokazalo BLJAK - tu imam užasno puno PUŽEVA kojima je ovo tlo vrlo DOBRO, a sloj malča dodatno JOŠ DRAŽI - tu moram biti vrlo pažljiva - tek kad se biljke dignu u zrak onda MALO malčiram - inače puževi POjEdU i mladu biljku i malč i ispod njega spavaju i gnijezde se

Znači ovo su dva ekstrema u smislu strukture tla - valjda je sredina u smislu strukture i sredina u smislu upotrebe malča.
Malč kao prirodan pokrivač ispod koga se humizacija (normalno bez dubokog preokretanja slojeva) odvija u prirodnom okruženju - SVAKAKO pametan razlog - ali svakako uzeti u obzir specifičnosti zemlje!!!
suzaks is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 18:22   #57
ja imam običnu crvenu zemlju
nije pjeskovita
ne isparava lako
puževe golaće baš i nemamo
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2008., 23:33   #58
osbourne, da li ikad ovakav vrt preoravaš ili prekapaš?

u blizini kuće su rušili šumu pa imam priliku napraviti malč mljevenjem od sasječenih grana,
zanima me da li se smije bilo koje drvo upotrijebiti za malčiranje ili za kompost, šuma je hrast, bukva, grab
osica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2008., 09:18   #59
vrt pod steljom se ne preorava

evo čitam tu knjigu
dakle:
1. godinu se teren preore i pognjoji, stavi stelja (slama, sijeno..)
nakon toga samo siješ i sadiš
poanta je u tome što po gredici ne gaziš pa nečeš ubetonirati tlo, a kako se stelja raspada tako se non-stop stvara rahli sloj pun hranjiva
stajski gnjoj je slabiji jer su iz njega krave/ovce izvukle veliki dio minerala i vitamina za sebe

pogledaj Amazonske prašume, koja stabla, koliko biljaka, koja đungla
i onda dođu ljudi posječu, izoru i za par godine klasične poljoprivrede dobiju pustinju. zašto?
jer su uklonili stelju - izvor hranjiva i života onakve đungle

tako je logično i jednostavno .... divota
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2008., 09:18   #60
kiselost

Quote:
osica kaže: Pogledaj post
osbourne, da li ikad ovakav vrt preoravaš ili prekapaš?

u blizini kuće su rušili šumu pa imam priliku napraviti malč mljevenjem od sasječenih grana,
zanima me da li se smije bilo koje drvo upotrijebiti za malčiranje ili za kompost, šuma je hrast, bukva, grab
Treba biti dosta oprezan u smislu kemijskog sastava - mislim da su ove vrste dosta neutralne u smislu ph pa ne bi trebalo biti problema (još ću pogledati u knjizi - nije isti sastav lišća , grana i kore - a i nije jednako u različito doba godine)!!!!
Nestvarno mi je kako npr. na tv gledam prilog u smislu kompostiranja crnogoričnih vrsta (Zgb. odvoz novogodišnjih drvca) - to je po kemizmu izuzetno ph KISELO i ne pogoduje svim vrstama, a u procesu humifikacije (raspadanja) smolavost i ta kiselost nisu najpovoljniji!

Sijeno je najidealnije za malčiranje (neutralani ph)!
Ovi gotovi malčevi također imaju obično kiselu reakciju - pa treba vrlo pažljivo doziranje u smislu zahtjeva biljke prema kiselosti, trenutnoj kiselosti tla i malča!!!
suzaks is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:35.