Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.10.2013., 10:04   #181
Quote:
cickova kaže: Pogledaj post
i mene sad zanima ta naknada. ako ce netko trazit od mene da ocitavam (podrzavam inace modernizaciju, pa tako i obracun putem weba), ne zelim placat to. i tocka. Porazgovarat cu sa svojim novim operaterom kad se prebacim.

edit: ne shvacam zasto svi spominjete tu prokletu vodu i viskove?!?!?! pa mislim da je brojka oko 80% el.en. dolazi iz termoelektrana (tu ukljucene i nuklearke, jer one i jesu termo, sa drugom vrstom "goriva"). ta brojka je bar bila prije tri godine kad sam slusao kolegij na faksu (energijske tehnologije). A ako se u tri godine toliko promijenilo (sto je nemoguce) onda zanemariti moje neshvacanje
Onda si slabo slušao. U moje vrijeme to je bio relativno neozbiljan kolegij.

Govori se o udjelu u viškovima električne energije koji se moraju nekome uvaliti, bez obzira na proizvodnju u baznim elektranama.
Neće gasiti nuklearku zbog povećane proizvodnje vjetroelektrana, a moraš gasiti jedno ili drugo, samo što su proizvođači iz OIE zaštićeni.

U hidroelektranama do neke granice možeš energiju čuvati u akumulacijama, a nakon toga ista situacije kao i kod baznih elektrana.

Navedeno dovodi bazne elektrane u nezavidnu situaciju, pa čak i do apsurda da plaćaju opskrbljivaču da od njih preuzme energiju, jer je veći trošak ugasiti elektranu.

U RH je omjer proizvodnje u hiodroeletranama i termoelektranama malo drugačiji nego što navodiš, a udio proizvodnje iz OIE zanemariv, pa nemamo tih problema kao npr. Njemačka ili Danska.

Zanimljivo je da Danska ima ogroman uvoz električne energije, isto toliki izvoz (radi se o količinama), ali ima najveću cijenu električna enegije u EU (http://www.iea.org/statistics/statis...at&year=Select).
Fred123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 10:15   #182
u moje je bio gdje prva dva ispita popadalo oko 60% ljudi . i ne moras me ucit o proizvodnji (posebice hepovac, pretpostavljam energeticar, nhf), ja govorim o udjelu HE u odnosu na TE. bez obzira na viskove HE, jednostavno u velikoj vecini elen dolazi iz TE, tako da ti viskovi ne mogu utjecat na cijenu na nacin na koji se tu pravda.
__________________
spol: M
cickova is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 11:25   #183
Quote:
cickova kaže: Pogledaj post
u moje je bio gdje prva dva ispita popadalo oko 60% ljudi . i ne moras me ucit o proizvodnji (posebice hepovac, pretpostavljam energeticar, nhf), ja govorim o udjelu HE u odnosu na TE. bez obzira na viskove HE, jednostavno u velikoj vecini elen dolazi iz TE, tako da ti viskovi ne mogu utjecat na cijenu na nacin na koji se tu pravda.
Nego, reci mi tko se u RH ozbiljno bavi energetikom (vezano uz električnu energiju) osim nekolicina ljudi u HEP-u i dvije, tri institucije? U moje vrijeme je na energetici bilo dvadesetak studenata (većina u HEP, ostali na fakultet ili institut i mali postotak u privatne vode).

Nemam te namjeru učiti o proizvodnji, jer mi to i nije struka niti posao, ali ova situacija nema veze s onim što smo slušali na faksu. Opskrbljivači nemaju obvezu regulacije i vođenja sustava i proizvodnje. Više se radi o sposobnosti trgovanja i burzovnih špekulacija.

Jasno je i da će i Kupci koji će sklopiti ugovore sa novim opskrbljivaćima proći nešto povoljnije u slijedećem razdoblju.

U Danskoj je udio konvencionalnih termoelektrana u proizvodnji 57%, U Njemačkoj 77%. U RH su HE proizvele 36% ukupne električne energije (uključujući i NE Krško), što nije mali udio (podaci su za 2011). Isto tako zanimljiv je i podatak u RH gdje je udio kućanstava u ukupnoj potrošnji 41,5%, a industrije 20,8% (Njemačka 24,7/44,2%).

Istina da je većina proizvodnje iz termoelektrana, ali je njihova zarada manja (osim nuklearnih i TE-TO koje uspiju prodati toplinu po realnoj cijeni). Također viškovi pomažu opskrbljivačima da rade pritisak na proizvođače iz konvencionalnih izvora da spuste cijenu (npr. plinske elektrane su postale neisplative, http://www.energetika-net.com/vijest...lektrana-17308)

Ovdje se radi o cijeni viškova, koje je najlakše prodati malom broju kućanstvima (u odnosu na ukupan broj) i ne utječu na dnevni dijagram opterećenja.

Uvališ u sustav malo više/manje, ovisno o cijeni, energije nego što potroše tvoji Kupci u to vrijeme, a unutar dozvoljenih granica, i na maloj količini ostvariš postotno veliku zaradu.

Zadnje uređivanje Fred123 : 08.10.2013. at 11:36.
Fred123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 11:39   #184
Quote:
hitno11 kaže: Pogledaj post
HI!

5.10 sam saznao za tu HEP web aplikaciju dostave brojila,odmah sam se registrirao,upisao višu i nižu tarifu,i po tome platiio račun od 5.9 do 5.10

sad mi tamo sastrane stoji crvena točkica i pište NEOBRAČUNATO a kraj svih dolje stoji zelena i piše obračunato.

zanima me kada ce oni registrirati da sam ja upisao novo stanje brojila i po tome platio račun?

i još me zanima dali mogu onda one račune od pretplate tj njihove procjene koju uopce nemam namjeru plaćati baciti u smeće jer namjervam ovako stalo na 5. u mjesecu plaćati stanje ?

hvala
Nisi baš pratio temu jelda?!

Moraš do blagajne u najbliži HEP i tražiti ugovor o samoočitanju. I onda ćeš moći plaćati tako putem weba. Tj. Zadnji dan u mjesecu ćeš ukucati stanje i onda će ti oni za 10-ak dana poslati račun.

Ja to pokušavam napraviti ali za sada su moji u HEP Bjelovar jako zbunjeni.
__________________
I've never been confronted with my own thoughts
They don't bother me when I'm alone...
Lex Luthor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 11:46   #185
Quote:
Lex Luthor kaže: Pogledaj post
Nisi baš pratio temu jelda?!

Moraš do blagajne u najbliži HEP i tražiti ugovor o samoočitanju. I onda ćeš moći plaćati tako putem weba. Tj. Zadnji dan u mjesecu ćeš ukucati stanje i onda će ti oni za 10-ak dana poslati račun.

Ja to pokušavam napraviti ali za sada su moji u HEP Bjelovar jako zbunjeni.
Baš me zanima kako su to zbunjeni i kako ti to pokušavaš.

Podneseš pismeni zahtjev za sklapanje Ugovora o samoočitanju i ne vidim niti jedan razlog zašto bi netko zbog toga bio zbunjen.
Fred123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 11:49   #186
Dođeš na blagajnu/e i kažeš da bi želio ugovor o samoočitanju, dostavu stanja preko njihove web aplikacije. I onda te svi od reda gledaju kao da si ih tražio recept od Coca-cole i govore ti da oni ne znaju ništa o tome.
__________________
I've never been confronted with my own thoughts
They don't bother me when I'm alone...
Lex Luthor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 12:02   #187
Quote:
Fred123 kaže: Pogledaj post
Nego, reci mi tko se u RH ozbiljno bavi energetikom (vezano uz električnu energiju) osim nekolicina ljudi u HEP-u i dvije, tri institucije? U moje vrijeme je na energetici bilo dvadesetak studenata (većina u HEP, ostali na fakultet ili institut i mali postotak u privatne vode).

Nemam te namjeru učiti o proizvodnji, jer mi to i nije struka niti posao, ali ova situacija nema veze s onim što smo slušali na faksu. Opskrbljivači nemaju obvezu regulacije i vođenja sustava i proizvodnje. Više se radi o sposobnosti trgovanja i burzovnih špekulacija.

Jasno je i da će i Kupci koji će sklopiti ugovore sa novim opskrbljivaćima proći nešto povoljnije u slijedećem razdoblju.

U Danskoj je udio konvencionalnih termoelektrana u proizvodnji 57%, U Njemačkoj 77%. U RH su HE proizvele 36% ukupne električne energije (uključujući i NE Krško), što nije mali udio (podaci su za 2011). Isto tako zanimljiv je i podatak u RH gdje je udio kućanstava u ukupnoj potrošnji 41,5%, a industrije 20,8% (Njemačka 24,7/44,2%).

Istina da je većina proizvodnje iz termoelektrana, ali je njihova zarada manja (osim nuklearnih i TE-TO koje uspiju prodati toplinu po realnoj cijeni). Također viškovi pomažu opskrbljivačima da rade pritisak na proizvođače iz konvencionalnih izvora da spuste cijenu (npr. plinske elektrane su postale neisplative, http://www.energetika-net.com/vijest...lektrana-17308)

Ovdje se radi o cijeni viškova, koje je najlakše prodati malom broju kućanstvima (u odnosu na ukupan broj) i ne utječu na dnevni dijagram opterećenja.

Uvališ u sustav malo više/manje, ovisno o cijeni, energije nego što potroše tvoji Kupci u to vrijeme, a unutar dozvoljenih granica, i na maloj količini ostvariš postotno veliku zaradu.
ako je u tvoje vrijeme na ene bilo 20 ljudi onda je tvoje vrijeme bilo jako jako davno

Sent from my LG-P880 using Tapatalk 2
__________________
spol: M
cickova is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 12:05   #188
Quote:
Lex Luthor kaže: Pogledaj post
Dođeš na blagajnu/e i kažeš da bi želio ugovor o samoočitanju, dostavu stanja preko njihove web aplikacije. I onda te svi od reda gledaju kao da si ih tražio recept od Coca-cole i govore ti da oni ne znaju ništa o tome.
U manjim distribucijskim područjima, "svi od reda" su jedan ili dva šalterska radnika.

Napiši zahtjev (sa svim podacima o obračunskom mjernom mjestu) i pošalji na adresu svog distribucijskog područja, pa će to sigurno doći do nekoga tko je manje zbunjen od šalterskog radnika.


Obrazac Zahtjeva i predložak Ugovora dostupan je na stranicama HEP-ODS-a.

Zahtjev: http://www.hep.hr/ods/kupci/novo2/Za...jelatnosti.pdf

Predložak ugovora: http://www.hep.hr/ods/kupci/obrasci/...moocitanju.pdf
Fred123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 12:06   #189
Smile

Quote:
cickova kaže: Pogledaj post
ako je u tvoje vrijeme na ene bilo 20 ljudi onda je tvoje vrijeme bilo jako jako davno

Sent from my LG-P880 using Tapatalk 2
Davno je relativan pojam. Ali prošlo je godina.
Fred123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 12:25   #190
a zasto nemogu ocitati brojilo putem weba ili telefona svejedno,i sam plaćati općom uplatnicom?
hitno11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 12:43   #191
Quote:
hitno11 kaže: Pogledaj post
a zasto nemogu ocitati brojilo putem weba ili telefona svejedno,i sam plaćati općom uplatnicom?
Možeš, ali to neće promjeniti tvoje zaduženje po mjesečnim novčanim obvezama. Obračun je i dalje svakih šest mjeseci.

Obračun na aplikaciji je informativan i upravo služi da Kupac provjeri svoju potrošnju u odnosu na procijenjenu.

Ako razlika nije značajna, ništa se neće dogoditi. Ako je značajna zatraži korekciju mjesečnih novčanih obveza (izvanredni obračun, jednom u obračunskom razdoblju).

Zvuči nelogično da HEP ne izradi obračun po tvom unesenom stanju (ili na drugi način dostavljenog stanja), ali zamisli kad bi to učinili svi Kupci svaki mjesec (preko dva milijuna)!

Ukoliko bi mjesečni obračun preko web-a bio dostupan samo nekim Kupcima, ne misliš li da bi drugi bili diskriminirani. Ako bi takav obračun bio još i "besplatan", tada bi trošak izrade obračuna bio u cijeni kWh (što sada nije slučaj), što znači da bi ga koristili neki, a plaćali svi Kupci ovisno o količini potrošene energije.
Fred123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 12:52   #192
moj stari tako radi godinama...očita brojilo i sam izračuna(za mene to izračuna aplikacija) i plati općom uplatnicom.ono sto mu ovi iz hepa salju uopce ne placa...s vremena na vrijeme posalju opomenu i to je sve...zna se kome se plaća unaprijed
hitno11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 13:02   #193
Quote:
hitno11 kaže: Pogledaj post
moj stari tako radi godinama...očita brojilo i sam izračuna(za mene to izračuna aplikacija) i plati općom uplatnicom.ono sto mu ovi iz hepa salju uopce ne placa...s vremena na vrijeme posalju opomenu i to je sve...zna se kome se plaća unaprijed
Zašto postavljaš pitanja na koja ne želiš odgovor?
Fred123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 18:19   #194
oke fred i jesi prešo na gen-i?
__________________
spol: M
cickova is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 20:40   #195
Quote:
cickova kaže: Pogledaj post
oke fred i jesi prešo na gen-i?
Ne, nisam, ali kad bi morao vjerojatno bi odabrao RWE temeljem svih do sada dostupnih informacija.

Nego, ima puno pametnijih načina uštede od promjene opskrbljivača.

Neki od razloga zašto ja osobno ne prelazim:

- ne da mi se mijenjati obrazac naloga za plaćanje
- znam sve propise o reguliranoj opskrbi električnom enegijom
- ne čita mi se ponuđene ugovore od ostalih opskrbljivača (HEP u ugovor mora staviti ono što je propisano i svi su potpuno isti)
- kompliciranije je pratiti račune u kojima se pojavljuju popusti, nešto besplatno, cijene ovisne o trajanju ugovora i slično
- kod kuće imam dva kontrolna brojila (za dvije etaže) pa mi se ne mijenja dokument kojim računam iznos za svaku pojedinu etažu
- ne želim za običnu za bilo kakvu informaciju 15 minuta birati 1 pa 3 pa 0 pa... i onda saznati da su svi operateri zauzeti i da sam prvi na redu
- ne želim automatske odgovore na e-mail tipa: "Vaš problem rješavamo svim raspolaoživim i neraspoloživim snagama, zahvljujemo na Vašem upitu. Srdačno Vaši ..."

Također ne traba zanemariti i mogući odnos zaposlenika HEP-a prema Kupcima koji su prešli drugom opskrbljivaču, jer nitko nije apsolutno objektivan, bez obzira što takvih pojava ne bi smjelo biti. Medijski napisi o tome kako će svi ostati bez posla, kao i komentari po forumima koje neću ni navoditi, još će to pospješiti.

Jeste li kad dobili odgovor u call centrima ostalih opskrbljivača koji operaterima nije bio unaprijed napisan ili objavljen na njihovim stranicama?

Nije li čudno što aplikacija za izradu računa GEN-I-a još uvijek izrađena (prošlo je nekoliko mjeseci), a RWE je niti ne najavljuje. Samo možete dobiti neke predefinirane obračune u kojima je svaki jeftiniji od ostalih. Ako je to kilavi HEP uspio napraviti za preko dva milijuna Kupaca, ovi bi to trebali moći u dva dana.
Fred123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 20:51   #196
Quote:
hitno11 kaže: Pogledaj post
moj stari tako radi godinama...očita brojilo i sam izračuna(za mene to izračuna aplikacija) i plati općom uplatnicom.ono sto mu ovi iz hepa salju uopce ne placa...s vremena na vrijeme posalju opomenu i to je sve...zna se kome se plaća unaprijed
Na temi "HEP - brojilo, obračun struje i sl." https://www.forum.hr/showthread.php?t=347037&page=18

Quote:
hitno11 kaže: Pogledaj post
HI!

5.10 sam saznao za tu HEP web aplikaciju dostave brojila,odmah sam se registrirao,upisao višu i nižu tarifu,i po tome platiio račun od 5.9 do 5.10

sad mi tamo sastrane stoji crvena točkica i pište NEOBRAČUNATO a kraj svih dolje stoji zelena i piše obračunato.

zanima me kada ce oni registrirati da sam ja upisao novo stanje brojila i po tome platio račun?

znaci ja upisem stanje brojila(visa,niza) u aplikaciju,odem da mi izračuna račun,i prepišem sve na opću uplatnicu i tako platim

i još me zanima dali mogu onda one račune od pretplate tj njihove procjene koju uopce nemam namjeru plaćati baciti u smeće jer namjervam ovako stalo na 5. u mjesecu plaćati stanje ?

hvala

Quote:
Littlefoot kaže: Pogledaj post
hitno11,

upisano stanje je "neobračunato" zato što nije uzeto u obračun koji se radi u HEP-u (svakih 6 mjeseci). To će stanje ostati takvo sve do obračuna (ili, eventualno, odlaska na šalter gdje treba zatražiti izradu računa, a to može ali i ne mora biti besplatno). Stanje je, inače, registrirano. Uplata vjerojatno također - banke izvode šalju "danas" za uplate nastale "jučer", tako da bi se ta uplata već trebala vidjeti na stranicama "Moj račun".

Što se plaćanja po vlastitom očitanju tiče: to je OK ali može dovesti do problema zvanog "opomena" u slučaju da sada trošite manje nego prije godinu dana (jer na temelju te, prošlogodišnje potrošnje, izračunate su akontacijske rate). Elektra u sustavu ima izdane rate i svaki mjesec, na datum dospijeća, sjedaju na vašu dugovnu stranu. Potražnu čine uplate. E sad, ako su te uplate (po vašim očitanjima) značajno manje od zaduženih rata, postoji dobra šansa da dobijete opomenu iako uredno plaćate po potrošnji. U takvom slučaju, dvije su varijante: ili sklopite ugovor o samoočitanju (kao što je već Lake rekao; po meni, neisplativo) ili od Elektre tražite korekciju akontacijskih rata prema sadašnjoj, smanjenoj potrošnji. U tom slučaju se izdane akontacijske rate (čije uplatnice imate kod kuće) storniraju (pa ih možete baciti), a na šalteru će vam izdati nove.

U pravilu, to što radite je OK u smislu praćenja potrošnje ("trošim li sada puno više nego prije?", "da li se oba brojača vrte?" (ako je brojilo dvotarifno) i sl.), ali mislim da - uslijed činjenice da se obračun ionako radi svakih 6 mjeseci - nećete osobito profitirati a ni izgubiti ako plaćate prema uplatnicama koje ste dobili uz račun.
Quote:
hitno11 kaže: Pogledaj post
e to je odgovor svaka čast hvala
Samo za usporedbu, da vidiš kako ti je mišljenje varijabilno!
Fred123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2013., 02:19   #197
Quote:
Fred123 kaže: Pogledaj post
- ne želim za običnu za bilo kakvu informaciju 15 minuta birati 1 pa 3 pa 0 pa... i onda saznati da su svi operateri zauzeti i da sam prvi na redu
Naravno, ovako je puno bolje.
C-blok is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2013., 16:23   #198
Quote:
Fred123 kaže: Pogledaj post
- ne čita mi se ponuđene ugovore od ostalih opskrbljivača (HEP u ugovor mora staviti ono što je propisano i svi su potpuno isti)
- kompliciranije je pratiti račune u kojima se pojavljuju popusti, nešto besplatno, cijene ovisne o trajanju ugovora i slično
- ne želim za običnu za bilo kakvu informaciju 15 minuta birati 1 pa 3 pa 0 pa... i onda saznati da su svi operateri zauzeti i da sam prvi na redu
- ne želim automatske odgovore na e-mail tipa: "Vaš problem rješavamo svim raspolaoživim i neraspoloživim snagama, zahvljujemo na Vašem upitu. Srdačno Vaši ..."
Fred, korektno govoriš, ali dopusti da te kao bivši korisnik Hep-a, a sad već treći mjesec kod zlovenaca, ispravim. Pišeš stručno, ali nemaš iskustvo "s obje strane"

Ugovor je na jednoj ipo stranici, te svatko sa srednjom školom(a kamoli fakultetskom diplomom) će ga prokužiti, nema tu nikakvih caka.

Nema kod gen-ija nikakvih popusta, imaš lijepo cijenu struje.

Ne znam jesi li imao koji njihov račun u rukama, ali meni je sve puno preglednije nego na hepovom. Pogotovo adresa očitanja nije odiza, nego je sve jasno vidljivo.
Ovo je najveća razlika:

DOBIJEM IH u radno vrijeme za cca 20 sekundi, zaposlili su stotine ljudi u call centru. Kužiš motivaciju? Hepu je call centar samo trošak, dok je novin opskrbljivačima to izvor zarade, svako javljanje donese novog kupca. ONI SI NE MOGU DOPUSTITI NEODGOVORENI POZIV. a Hep ko država, nema ih pola radnog vremena(koje je do 17h a ne 20 h kao kod konkurencije), ne javljaju se.

TELEFONISTICE NA HEPU NEMAJU POJMA kad ih nešto pitam, sve pozapošljavane, tj uhljebljene preko veze.

Ima i cca 1/3 u gen iju da su kokoši zelene, al onda te ljubazno zamoli da pričekaš i da ode pitat šefa, koji zna znanje. U Hepu nema nikog osim babe uz telefon.

CUSTOMERS SERVICE: je bolji, normalno preko maila kad nešto treba. vrlo brzo, isti dan. Nazovu me na mobitel kad treba nešto srediti.

REZULTAT:

bar 20 kuća prešlo njima preko mene, 10ak mojih lokacija(sa rodbinom) i 10ak prijatelja
Kad su vidjeli uplatnicu od 20 kn to je bio okidač. Taj mjesec je to bilo cca 8 kg mesa za roštilj i tri gajbe pive uštede meni osobno.

A dalje idem po inerciji i cca 50 kn uštede(nije za baciti)

P.S.

kao i većina građana, mrzim Hep jer je dizao cijene, ubirao vrhnje i kupovao audije direktorima, prelamao gubitke u javni dug (time i tvoj i moj), a kad je došla konkurencija, odjednom može niža cijena?
__________________
"If Chuck Norris were to be reincarnated as a car, he would be the Land Rover Defender."
Volvo 850 R. Bork Bork Bork
Felicius is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2013., 16:43   #199
Quote:
Fred123 kaže: Pogledaj post

"javno su se obavezali .."
obvezali su se i ugovorom, clanak 9

uz to, koliko hep uvozi struje? u postocima
emilioti is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2013., 22:09   #200
zasto se na pretplati uplatnica koriste različiti brojevi primatelja...

npr. na uplatnici za 10/13 je xxxxxxxxx-xxxxxx-x onda za 11 mjesec zadnji broj je drukčiji pa za 12 isto drukčiji itd..uvijek 1 broj vise u pravilu...

ikoji sad broj primatelja da upišem kad plaćam općom uplatnicom?
hitno11 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:22.