Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.03.2006., 22:27   #1
Unhappy GERB (gastro muka)

Ima li netko iskustva s ezofagealnim refluksom? Koje su pretrage i kako se liječi? Hvala
__________________
...i onda sam se probudila...
ivanahumpalot is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2006., 22:32   #2
zvuci zanimljivo
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2006., 23:05   #3
Znači, radi se o upali sluznice jednjaka koja je uzrokovana vraćanjem (refluksom) želučanog sadržaja u jednjak. Uzrok refluksa može biti oslabljena funkcija i tonus donjeg sfinktera jednjaka, a razvoju GERB-a mogu pogodovati i konzumiranje jako začinjene hrane, hladne ili vruće hrane, alkohola, kave, cigareta, gaziranih pića i obilnih obroka prije spavanja. Pretrage su manometrija (mjere se tlakovi u mišićima jednjaka) i pH-metrija jednjaka (+endoskopija?). Preporučuje se izbjegavati sve ovo navedeno gore i izbjegavati obilne obroke prije spavanja jer se na taj način povećava intraabdominalni tlak i veća je mogućnost za vraćanje kiselog sadržaja u jednjak. Isto tako, preporuča se spavanje na blago povišenom uzglavlju. To je koliko se sjećam s predavanja. A sad nek uleti netko stručniji.

Riječanka?

P.S. Čini mi se da je profesor na predavanju spomenuo da kod GERB-a treba izbjegavati i čokoladu, ali sam zaboravila zašto pa ako netko zna...
little wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2006., 23:09   #4
To znači da sfinkter na kardiji, na ulazu u želudac, ne "dihta" kako treba, pa se adržaj želuca vraća u jednjak, najčešće kod povećanja intraabdominalnog tlaka (prilikom kašljanja, kihanja, napinjanja trbuha) i u ležećem položaju.
Nastaje najčešće kod starijih i adipoznih ljudi koji imaju oslabljene mišiće i kod kojih slace iz trbuha stalno pritišće želučani sadržaj prema gore. Ali i kod duljeg korištenja nekih lijekova (npr.sedativi), abuzus alkohola, kod učestalog povraćanja kod alkosa i bulimičara...onda kiselina iz želuca oštećuje sluznicu jednjaka koja može maligno alterirati ili pak nastaje upalno suženje ili oštećenje jednjaka, ulkus, krvarenje, perforacija... (Barettov ezofagus, refluksni ezofagitis i strikture, sve do karcinoma gastroezofagelanog prijelaza).

Dijagnostika su kontrastna RTG snimanja i gastroskopija.
Liječenje je kod blagog oblika antacidi/inhibitori protonske pumpe, higijensko dijetetski režim (ne jesti tekuću hranu prije spavanja, na primjer), a kod težih oblika neka od antirefluksnih operacija pri čemu se laparoskopskom ili otvorenom metodom "pojača" sfinkter na način da se fundus želuca omota oko kardije (BelseyMark IV, Nissen, Hill).
__________________
Promijenila sam se...puno sam zločestija nego prije!
Bojte me se, jako me se bojte...
Riječanka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2006., 23:20   #5
Malo Čudo ima pravo - treba ležati s uzdignutim uzglavljem, i izbjegavati iritanse (kava, čaj, čokolada - sve metilizirani bromidi), koji uz već postojeći defektni sfinkter povećavaju aciditet želučanog sadržaja.
A dva zla su gora nego jedno
I veća je šansa da nagrizu jednjak...a onda eto vraga
Moja mama ima već godinama refluks bez ezofagitisa, nije bila na nikakvim pretragama (ja sam ga po anamnezi amenovala : povremeno joj se pri spavanju "vraća" kiseli sadržaj pa onda osjeća bol i pečenje, poslije jela povremeno podriguje i kada legne nakon jela nije joj dobro); sada na je Controlocu i pazi da navečer ne pije puno vode i ima dva jastuka umjesto jednog
__________________
Promijenila sam se...puno sam zločestija nego prije!
Bojte me se, jako me se bojte...
Riječanka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2006., 23:23   #6
Riječanka je moj idol.
little wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2007., 01:18   #7
cokolada i menta najvise smetaju kod gerba jer opustaju sfinkter koji je ionako insuficijentan.jednako su negativni i alkohol, te cigarete.
alter me is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 22:00   #8
Unhappy Gerb...(gastro muka)

Postavio bi pitanje o tkz. Gerbu ili jednom (ajmo reći) težem obliku gastritisa???
Naime imao sam ovdje otvoren jedan top o gastritisu ,ali u međuvremenu su mi doktori (kao) ustanovili taj Gerb!!
Simptomi su odvratni ...od bola u prsima ,u leđima,težim žgaravicama,mučninama,iskašljavanjem nekog smeđkastog sadržaja(kao u težiš pušača)...ma neznam šta sve više

obavio sam i gastroskopiju i kao lakši oblik gastritisa,probao sve moguće lijekove od Lanzola,Ortanola,CONTOLLOCKA...I DOSLOVNO NIŠTA !!


Jel molim vas ima netko kakva iskustva s time ...više ni doktorima ne vjerujem ,jer mi nije ništa bolje a oni se na te moje simptome onako olako odnose kao da to nije ništa

Pušim to priznajem .ne pijem ..i trenutno se trudim jesti što lakšu hranu !!

Hvala na odgovorima
Clasic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 22:09   #9
nema ti to neke veze s gastritisom, osim što povrat kiseline može izrokovati upale i čir. to ti je jedna kronična boljka, ja se toga nikad neću riješit.

al nema brige, moraš zavolit svoj gerb. ja i moj gerb smo prijatelji i ponekad odemo na čevape!
__________________
n/a
paučko is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 22:21   #10
Quote:
paučko kaže:
nema ti to neke veze s gastritisom, osim što povrat kiseline može izrokovati upale i čir. to ti je jedna kronična boljka, ja se toga nikad neću riješit.

al nema brige, moraš zavolit svoj gerb. ja i moj gerb smo prijatelji i ponekad odemo na čevape!


Ufff ma slažem se ...ali kako si pomažeš ..jer jako to dijeluje na kvalitetu života !!

Šta god da radim to me ubija ((
Clasic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2017., 16:49   #11
Quote:
paučko kaže: Pogledaj post
nema ti to neke veze s gastritisom, osim što povrat kiseline može izrokovati upale i čir. to ti je jedna kronična boljka, ja se toga nikad neću riješit.

al nema brige, moraš zavolit svoj gerb. ja i moj gerb smo prijatelji i ponekad odemo na čevape!
Moraš paziti sta jedeš a ti i tvoj gerb nemozete biti nikako prijatelji

Sent from my E5603 using Tapatalk
kunicmario49 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 22:22   #12
GERB-gastroezofagealna refluksa bolest nije baš teži oblik gastritisa...
mislim ima sličnosti....
uglavnom trebaš se liječiti, isključiti neke uzroke refluksa možda otkriju razlog popuštanja sfinktera...
obavezno se liječi, ne znam jesu li ti objasnili ali postoji rizik od tzv. Barretova jednjaka, nije šala...zato koliko god ti se činilo da nema učinka koristi lijekove
jesu li isključili komorb. infekta H.pylori?
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 22:26   #13
Quote:
ante dumbledore kaže:
isključiti neke uzroke refluksa možda otkriju razlog popuštanja sfinktera...
kod mene se radi o mehaničkoj ozljedi staroj preko 5 godina. brijem da ne postoji ništa što bi mogao napraviti. navikne se čovjek, ja se budim sa žgaravicom i idem spavat sa žgaravicom. moja žgaravica voli luk!
__________________
n/a
paučko is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 22:27   #14
Quote:
ante dumbledore kaže:
GERB-gastroezofagealna refluksa bolest nije baš teži oblik gastritisa...
mislim ima sličnosti....
uglavnom trebaš se liječiti, isključiti neke uzroke refluksa možda otkriju razlog popuštanja sfinktera...
obavezno se liječi, ne znam jesu li ti objasnili ali postoji rizik od tzv. Barretova jednjaka, nije šala...zato koliko god ti se činilo da nema učinka koristi lijekove
jesu li isključili komorb. infekta H.pylori?

Da ,Gerb nije baš isto kao i gastritis (naveo sam ga kao usporedba )zbog toga da forumaši povežu simptome koje oni imaju !!!

H.pilori -isključena
Znam i za određene posljedice ,ali šta god koristio od ljekova ništa mi ne pomaže....

Ok,jedna mi je doktorica rekla da smjesta prestanem pušiti ,a ja to i dalje činim ...mada s ovakvim simptomima sve sam bliže odluci da prestanem ((
Clasic is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 23:58   #15
ja imam GERB vec par godina..istina,od tad zadane dijagnoze nisam isla ponovno na gastroskopiju,al dok ne boli,dobro je
postoje sveta pravila kao i za gastritis,cir i slicne boljke: sto dalje od kisele,ljute,preslatke i premasne hrane,pa ko voli neg izvoli..ja se tog drzim jeedino kad zagusti da od muke nemrem nis jest,heh
jedino sta definitivno ne pijem nikakav alkohol vise,osim u posebnim prilikama malo vina,pivo,tak to.ljuto i papreno niti ne volim.
kod gerba je problem dizanja kiseline u jednjak pa ti preporucujem da spavas s 2-3 jastuka,jer je slabiji refluks,meni to pomaze.nastoj navecer ne jesti nesto "lose" i uzmi koji gastal prije spavanja makar ne osjetis kiselinu,jer dok spavas ne boli,heh,al najvise grize.
ja se kad zagusti,a to je obicno proljece ili jesen,karakteristicno za cirase, lijecim controlocom,pocnem onim od 40mg,a nakon mjesec dana predjem na 20mg,jednom dnevno.i tako pijem to 2,pa ako treba i 3 mj. nemres ocekivati rezultat u brzom roku,ipak je to kronicno i ako se ne lijeci moze biti samo gore.
Anee is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 00:22   #16
Quote:
Anee kaže: Pogledaj post
ja imam GERB vec par godina..istina,od tad zadane dijagnoze nisam isla ponovno na gastroskopiju,al dok ne boli,dobro je
Točno tako je i kod mene....otkrili su mi to na jesen.....a mislila sam da mi srce šteka ..... dobila sam controloc(na cca 2 mj.),koji je super.....i trebala sam na kontrolu,ali nekako mi se neda ...i do sad ništa....sad me već strah ići,jer bude se liječnica ljutila na mene...
Ja inače jedem sve(sad sam na UN-u).....pijem i pušim....
Mislim da je najbitnije izbjegavati stres i ne se nažderati do kraja....meni najviše smeta kava...zato pijem samo kapučino i to jako rijetki...
Vi koristite cijelo vrijeme nekakve lijekove?
__________________
tzv.blog:-D
Ida Bauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 03:07   #17
savjetovao bih ti što prije kod liječnika na pregled jer je ključno u liječenju GERB-a kontrola,redovna, samo da ti napomenem, malčice te zastrašima da je posljedica GERB-a Barettova metaplazija jednjaka koja vodi u rak!!!!!!! koji je pravo zajeban,ispričavam se na izrazu , za liječit
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 21:01   #18
Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
savjetovao bih ti što prije kod liječnika na pregled jer je ključno u liječenju GERB-a kontrola,redovna, samo da ti napomenem, malčice te zastrašima da je posljedica GERB-a Barettova metaplazija jednjaka koja vodi u rak!!!!!!! koji je pravo zajeban,ispričavam se na izrazu , za liječit
...fakat me plašiš.....
Znam ja sve to za jednjak(koji mi je bio onda za vrijeme pregleda jako upaljen )....i za grkljan je sranje ....
Strah me gastroskopije.....i ne znam da li se i kako se to uopće liječi....inače...
Da....baš sam neodgovorna....evo ići ću.....sigurno...
__________________
tzv.blog:-D
Ida Bauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 01:24   #19
Quote:
Ida Bauer kaže: Pogledaj post
...fakat me plašiš.....
Znam ja sve to za jednjak(koji mi je bio onda za vrijeme pregleda jako upaljen )....i za grkljan je sranje ....
Strah me gastroskopije.....i ne znam da li se i kako se to uopće liječi....inače...
Da....baš sam neodgovorna....evo ići ću.....sigurno...
ne lijeci se, samo se ublazavaju simptomi - znaci ne pusit, ne kava (moze slaba i rijetko), alkohol (lagana piva ili jaaaaaaako razrijedjeno vino), masno, zacinjeno, ne se nervirat i to je to, to je sve sto mozes uciniti, tako su bar meni rekli. a dovraga, sta se moze.


mene ne muci tolko zgaravica u smislu da me boli il nes, samo mi zeludac plese tango i to je gadan osjecaj
tjeskobna pastrva is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 16:47   #20
Izlječenje gastritisa i GERB-a

Mene zanima je li se netko zaista do kraja izliječio od gastritisa i GERB-a?
Ili kada to jednom dobiješ ili ti iste bolesti dijagnosticiraju, to je kronično i doživotno?

Mislim pa je li moguće da nema trajnog ozdravljenja, kao što kaže većina liječnika uz sva čuda suvremene medicine?
Kažu treba se držati propisane terapije s odgovarajućim lijekovima, biti trajno na dijeti, držati se nekih pravila ponašanja i odlaziti na kontrole kod gastroenterologa. Bit će ti bolje, ali nikada do kraja dobro, kao što je bilo prije pojave bolesti.

Jasno da se s tim problemima može živjeti, ali ipak to utječe na kvalitetu života.

Ja sam čuo za dvoje ljudi koji su se nakon terapije (ne dugogodišnje) izliječili/ozdravili trajno od gastritisa.

Čini mi se po raznim postovima da ovdje pišu i pojedini liječnici ili barem oni koji dosta prate medicinu, pa sam zahvalan na svakom odgovoru.
bob10 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:04.