Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.07.2015., 18:31   #81
Kortizol

Pozdrav. Utvrđen mi je visok kortizol, normalan ACTH. Već mjesecima patim od nesnosne nesanice i opadanja kose koja me i nagnala na pretrage, u međuvremenu sam počela dobijati modrice po koži, e sad da li od kortizola ili pustih sedativa i AD koje pijem, nemam pojma. Liječnici isključuju mogućnost da je hipofiza u pitanju, jer je ACTH normalan, a radila sam i magnet glave. Pored kortizola u krvi i urinu, radila sam dekstamezonski test (valjda sam dobro napisala) i sad čekam rezultate pa me zanima slijedeće:
- može li se na tom testu utvrditi ako se radi o tumoru nadbubrežne žlijezde?
- može li kortizol uzrokovati tešku nesanicu?
- kako razlučiti jeli kortizol uzrokovao anksioznost i depresiju ili je njihova posljedica?
- mogu li antidepresivi povisiti kortizol?
ZrnoNade is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2015., 18:58   #82
Quote:
ZrnoNade kaže: Pogledaj post
Pozdrav. Utvrđen mi je visok kortizol, normalan ACTH. Već mjesecima patim od nesnosne nesanice i opadanja kose koja me i nagnala na pretrage, u međuvremenu sam počela dobijati modrice po koži, e sad da li od kortizola ili pustih sedativa i AD koje pijem, nemam pojma. Liječnici isključuju mogućnost da je hipofiza u pitanju, jer je ACTH normalan, a radila sam i magnet glave. Pored kortizola u krvi i urinu, radila sam dekstamezonski test (valjda sam dobro napisala) i sad čekam rezultate pa me zanima slijedeće:
- može li se na tom testu utvrditi ako se radi o tumoru nadbubrežne žlijezde?
Ne može, taj test otkriva radi li se zaista o suficitu kortizola, ili ne... razina kortizola u danu jako varira, najviša je u 9 ujutro i ovisna o brojnim faktorima, među ostalima i o stresu.

Quote:
- može li kortizol uzrokovati tešku nesanicu?
Može.

Quote:
- kako razlučiti jeli kortizol uzrokovao anksioznost i depresiju ili je njihova posljedica?
Metodom isključivanja. Ako je dex test pozitivan onda se moze govoriti o Cushingovom sindromu. A onda se isključuju svi poznati uzroci Cushinga...
Najčešće tm hipofize, a onda bilateralna adrenalna hiperplazija (magnetskom rezonancijom abdomena)

Quote:
- mogu li antidepresivi povisiti kortizol?
Koji? Teško je ovako napamet, postoje brojni antidepresivi.
__________________
I'm not a man of too many faces.
The mask I wear is one.
Im mortal is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2015., 19:06   #83
The excess cortisol may also affect other endocrine systems and cause, for example, insomnia

Cognitive conditions, including memory and attention dysfunctions, as well as depression, are commonly associated with elevated cortisol,[17] and may be early indicators of exogenous or endogenous Cushing's. Depression and anxiety are also common.

Pretpostavljam da ovo znaci da moze uzrokovati, no nisam strucnjak. Budes valjda vidjela promjenu ako krenes s terapijom.
djz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2015., 19:12   #84
Koristim AD fevarin.

Mene cijelo vrijeme kopka - što ako nešto ne valja sa mojim nadbubrežnim žlijezdama? Kako se to može otkriti? Što ako sam počela piti antidepresiv a problem je fizički?

Usput, AD mi nije uspio vratiti san, kao niti jedna od tableta koju mi je psihijatrica prepisala. Zato i sumnjam na fizički uzrok vezan uz kortizol.
ZrnoNade is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2015., 19:15   #85
Inače, u svim člancima koje sam pročitala na ovu temu piše da je najvažnija stvar za dobar kortizol uredan san. Kako mogu imati uredan san ako mi upravo kortizol izaziva tu stravičnu nesanicu???
ZrnoNade is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2015., 19:22   #86
Quote:
ZrnoNade kaže: Pogledaj post
Koristim AD fevarin.

Mene cijelo vrijeme kopka - što ako nešto ne valja sa mojim nadbubrežnim žlijezdama? Kako se to može otkriti? Što ako sam počela piti antidepresiv a problem je fizički?
Kod fevarina se ne opisuje takav učinak, tako da uzrok vjerojatno nije u lijeku.

Pričekajte rezultate dex. testa koji će otkriti postoji li stvarni višak kortizola.
__________________
I'm not a man of too many faces.
The mask I wear is one.
Im mortal is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2015., 04:28   #87
Da li jako los san i premala kolicina istog, te stres utjecu na nalaz 24h kortizola u urinu?
Npr.ako tijekom mjerenja imam losu noc sa svega par sati sna i uznemirenost zvog privatnih problema?
Hannah 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2015., 09:48   #88
Mislim da može. Kortizol je inače hormon stresa, povisi se kad si pod stresom, snizi se kad se smiriš.

Došao ti je loš nalaz? Napomeni doktorima da si bila pod stresom, vjerojatno ćeš ponavljati pretragu ili će ti dati još dodatno neke pretrage da obaviš.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2015., 15:17   #89
Fala ti. Tek me ocekuje pretraga, ali ranije kad god sam ga radila je bio povisen, kao i noradrenalin.
A nije tada bio nadjen organski uzrok.
Hannah 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2016., 12:42   #90
Ako netko zna, molila bih info.
Trebam obaviti pretragu kortizola nakon 1 mg deksametazona.
Deksametazon sam dobila od LOM-ice. Mislim ga popiti navečer (oko 11h) i onda ujutro (oko 8h) s uputnicom na Rebro (endokrinologija). Tako sam i posljednji put.
Međutim, zaboravila sam - da li ujutro moram doći natašte i smijem li popiti prije antihipertenzija terapiju (lizinopril+concor)? Da li netko zna?
Pigsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2018., 13:11   #91
Pozdrav.

Da li netko zna je li testiranje kortizola iz krvi dovoljno pouzdano? Ne trebam raditi iz urina ako radim iz krvi?

I da li ako se sumnja na poremecaj nadbubreznih zlijezdi, trebam vaditi i ACTH hormon uz kortizol?
little gypsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2018., 15:48   #92
Pozdrav!

Ispričavam se ako je slična tema već raspravljana,nisam pronašla.
U zadnjih par mjeseci bila sam na niz pretraga radi više nespecifičnih simptoma.

Simptomi: umor,iscrpljenost,nervoza,česte glavobolje,ponešto raštiman menstrualni ciklus (21-33 dana),gubitak na kilaži,gubitak apetita,preskakanje i lupanje srca,vrtoglavice,nizak tlak (90/60),krv u urinu,krvarenje/smeđi iscjedak van menstruacije (između ovulacije i 1.dana menstruacije).

Pretrage i nalazi:
- ginekolog - izrazita erozija i ektropija vrata maternice (rađena kolposkopija) + upala liječena antibioticima per os i lokalno,papa ok,svi cervikalni brisevi ok,svi spolni hormoni ok;trenutno je upala pod kontrolom
- kardiolog - uzv srca relativno ok (blaga insuficijencija zalistaka,trenutno bez kliničkog značaja),EKG holter također relativno ok (registrirano nekoliko supraventrikularnih i ventrikularnih ekstrasistola,s jednim tripletom)
- urin - urinokultura ok,krv prisutna samo u prvom mlazu,b ubrezi ok (glomerularna filtracija ok,uzv ok)
- štitnjača - inače imam Hashimoto,antitijela anti TPO i Tg poprilično iznad ref.intervala (nemam sad konkretne nalaze pred sobom),uzv ok (netipičan za hashimoto),pijem 50 mikrog eutiroksa,TSH,ft3 i ft4 su trenutno pod kontrolom
- željezo - dokazana sideropenična anemija,neki treći stupanj - feritin ok ali pri donjoj granici,hemoglobin 118 (ref. iznad 119),slobodno željezo 5 (ref.8-30), TIBC i UIBC ok - popila sam turu heferola,željezo se diglo na 16,ali je u mjesec i pol palo na 10 i sad sam dobila još jednu turu heferola za popiti
- šećer - na tašte 5.4,HBA1C pri gornjoj granici - HBA1C udjel 5.7 (ref. do 5.99),HBA1C 39 (ref.do 42);inače sam imala gestacijski dijabetes (1.trudnoća s inzulinom,2. trudnoća samo ADA)
- ostalo - LDH norm.,ACTH u 8 h snižen (0.8, ref. 1.6-13.9),kortizol u krvi u 8 h ok,ali pri donjoj granici (180, ref. 101.7-535.7).

Može li netko komentirati sve ovo?
Možda najviše u oko upadaju ACTH i kortizol,zato sam post pisala ovdje.

Inače čekam kontrolu kod endokrinologa s ovim nalazima,ali blagdani su,pa traje,a ja od umora jedva da funkcioniram.Da paniku oko potencijalnog problema s hipofizom ne spominjem.

Zaboravih spomenuti da imam 36 godina i dvoje djece (dakle,dvije su trudnoće iza mene,rizične i održavane mirovanjem i tokolizom,radi gestacijskog dijabetesa,kontrakcija i ranog otvaranja - ali obje završene uspješno,u terminu).

Hvala unaprijed na svakom savjetu.

Jelena
jelena2609982 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2018., 16:03   #93
Dakle,nisam napomenula što me najviše zanima - na što sve može upućivati snižen ACTH uz relativno ok kortizol?Ima koga sa sličnim simptomima i nalazima ili sam Pale sam na svijetu?
jelena2609982 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2019., 16:56   #94
Drago mi je pronaći ovu temu na forumu. Naime 2015. mi je u urinu utvrđen kortizol 1638. Zavrsila sam prvo kod kardiologa jer bolujem od tahikardije te upućena nefrologu zbog visokog tlaka. Kortizol je ponavljan nekoliko puta jer su mislili da je greška ali svaki puta su vrijednosti bile slične. Ostavljena sam u bolnici tri tjedna i cijelu su me obradili pa čak i MR mozga. Sve je bilo uredno osim tog kortizola koji je i dan danas preko 1400. Endokrinolog mi je savjetovao s obzirom da radim stresan posao da popijem helex tokom dana a navečer normabel 2mg jer je to sve stres. On je okidač kortizola. Sama doktorica je izvadila helex iz svog đepa i rekla kako i ona ima isti problem i popije helex sto nije sramota. Evo tri godine pijem helex danju normabel noću i ne želim ga vise kontrolirat. Jedino sto kontroliram to je stres pokušavam ga izbjeći pogotovo na poslu koliko mogu. Zato nemojte odmah paničariti ako imate visok kortizol jer ce vam još vise narast.
renata0707 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2019., 17:14   #95
Quote:
Pigsy kaže: Pogledaj post
Ako netko zna, molila bih info.
Trebam obaviti pretragu kortizola nakon 1 mg deksametazona.
Deksametazon sam dobila od LOM-ice. Mislim ga popiti navečer (oko 11h) i onda ujutro (oko 8h) s uputnicom na Rebro (endokrinologija). Tako sam i posljednji put.
Međutim, zaboravila sam - da li ujutro moram doći natašte i smijem li popiti prije antihipertenzija terapiju (lizinopril+concor)? Da li netko zna?
Poštovana ja sam greškom popila svoju terapiju Byol cor 5mg i vratili su me kuci nisu mi htjeli vaditi krv. Morala sam ponovno doći drugi dan natašte. Nisam iz Zagreba.
renata0707 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2019., 23:13   #96
Quote:
little gypsy kaže: Pogledaj post
Pozdrav.

Da li netko zna je li testiranje kortizola iz krvi dovoljno pouzdano? Ne trebam raditi iz urina ako radim iz krvi?

I da li ako se sumnja na poremecaj nadbubreznih zlijezdi, trebam vaditi i ACTH hormon uz kortizol?
Da li mi netko moze molim vas odgovoriti na ovo - je li pretraga kortizola iz urina stvarno pouzdanija od one iz krvi, ili se trebaju obje napraviti za tocne rezultate?

Na intetnetu ima svakakvih uputa, savjeta, ne znam vise.. doktorica jedna mi je savjetovala da si to prekontroliram, ali nije rekla koju petragu da radim, iz krvi, iz urina.. sad vidim da ima i test iz sline
little gypsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2019., 17:51   #97
Da li se mozda netko razumije u djelovanje tableta Corti-cut na kortizol li organizam općenito? Meni je kortizol povišen ,kosa opada abnormlano,...nesto moram učitni po pitanju kortizola pa sam naišla na te tablete koje se mogu samo online vani naručiti...Mozda neka iskustva? Savjet?
__________________
sutra je novi dan...misliti cu o tome sutra!
Tintinila79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2019., 18:02   #98
Quote:
Tintinila79 kaže: Pogledaj post
Da li se mozda netko razumije u djelovanje tableta Corti-cut na kortizol li organizam općenito? Meni je kortizol povišen ,kosa opada abnormlano,...nesto moram učitni po pitanju kortizola pa sam naišla na te tablete koje se mogu samo online vani naručiti...Mozda neka iskustva? Savjet?
Papilova. To ne djeluje direktno na smanjenje kortizola, nego na posljedice koje povšen kortizol donosi. Jeftinija verzija je bijeli čaj navečer, zeleni čaj po danu, joga/pilates, aerobni trening u manjim količinama uz korištenje L-karnitina (za ovo obavezno pitati endokrinologa!).
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2019., 14:15   #99
Hvala na komentaru..Bijeli čaj sam imala namjeru piti,ali 100 gr je 110 kn u ljekarni, meni preskupo..A zeleni mi djeluje kao kava,jako me uznemiri...RAzmisliti cu jos malo..Najbolje prvo neki savjet sa doktorom i jos jednom vaditi hormone,nalaz koji imam star je 2 godine..Najgore je što kosa odlazi ,a nisam ni sigurna je li kortozol uzrok. Hvala na odgovoru!
__________________
sutra je novi dan...misliti cu o tome sutra!
Tintinila79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2019., 18:25   #100
Quote:
Tintinila79 kaže: Pogledaj post
Hvala na komentaru..Bijeli čaj sam imala namjeru piti,ali 100 gr je 110 kn u ljekarni, meni preskupo..A zeleni mi djeluje kao kava,jako me uznemiri...RAzmisliti cu jos malo..Najbolje prvo neki savjet sa doktorom i jos jednom vaditi hormone,nalaz koji imam star je 2 godine..Najgore je što kosa odlazi ,a nisam ni sigurna je li kortozol uzrok. Hvala na odgovoru!
Kod endokrinologa obavezno i provjeriti hormone kako da dr. naputak.
Zeleni čaj samo za dan, ni slučajno navečer jer on ima puno teina. Bijeli se da kupiti u kući čaja za manji iznos.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:12.