Natrag   Forum.hr > Sport > Nogomet > Navijači

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2008., 01:04   #1
Vremeplov

kaj da vam velim sve znate samo utvrdujemo gradivo od 14.2.2000god.od kada se vratilo ime Dinamo
"Bilo je to, bilo je to,
Bilo je to na Valentinovo.
Sjećam se ja, sjećaš se ti,
kad smo Dinamo mi vratili..."

Rijetki od nas su onda bili pod Maksimirskim zapadom, ali vjerojatno se svi sjećamo tog Valentinova 2000. godine, kada je vračeno sveto ime u Maksimir. Dan kada je NK Croatia otišla u povijest zajedno sa HDZ-om, Canjugom i svim njihovim "proizvodima", i dan kada se obistinila ona "Da je sloboda i demokracija, bio bi Dinamo a ne Croatia". Na to valentinovo, obilježeno sukobima sa policijom, srce svakog dinamovog navijača je zakucalo jače kda je Zajec izašao kroz vrata i uzviknuo: "Imamo Dinamo!"

Predrag Jurišić, 15.2.2000:

"Dinamo se užurbano uselio u Maksimir! Devetogodišnji prognanik vratio se doma i od ranoga se jutra u utorak na stadionu mijenjaju klupski simboli, grbovi, natpisi. Više ne postoji ploča s natpisom »Nogometni klub Croatia«, skidaju se veliki grbovi s lavovima koji su krasili plave hodnike, »malo d« opet ponosno stoji na svakom vidljivom mjestu. Kao da Croatije nikada nije ni bilo...
Glavni direktor Dinama Mirko Novosel natjerao je radnike da već u zoru čiste parkiralište ispod zapadne tribine koje je bilo poprištem sukoba Bad Blue Boysa i policije. Limenke, razbijene boce..., »kamioni« smeća ostali su u ponedjeljak navečer ispred klupskih prostorija kao svjedoci Dinamova povratka. No, u utorak do podneva Maksimir je iznova bio umiven i čist, slučajni prolaznik nikako ne bi mogao zaključiti da se samo nekoliko sati ranije tamo događala povijest.
- Imamo Dinamo!
Prema zamišljenom je scenariju Velimir Zajec tim riječima potvrdio Bad Blue Boysima da je prošlo devet dugih godina, da je Dinamo opet tu. Upaljeno je stotine baklji, orilo se iz nekoliko tisuća grla »kako je dobro vidjeti te opet«... Povratak Dinama dočekan je kao šlag svih promjena koje su nas zadesile zadnjih mjesec dana, godinama zazivano ime opet je postalo maksimirskom svetinjom. Ako je uopće ikada to i prestalo biti...
Nije promijenio ime Dinamo u HAŠK Građanski, nije promijenio HAŠK Građanski u Croatiju, ali je inicirao promjenu Croatije u Dinamo. Zlatko Canjuga, predsjednik kluba, u toj je noći bio zadovoljan poput maloga djeteta, budući da je dvostruko trijumfirao. Skupština je, naime, prihvatila njegovu inicijativu o povratku Dinama, a potom je lukavim potezom političara stavio svoj mandat na raspolaganje zastupnicima Skupštine koji su mu, pak, gotovo jednoglasno, potvrdili taj mandat! Samo je Zajecova ruka ostala spuštena, Zajec nije glasao ni za, ni protiv, niti se izjasnio kao suzdržan...
- Na ovoj je Skupštini sve bilo nevažno osim povrata imena klubu, samo je to bilo važno. Bio je to previše svečani čin i ništa drugo nije trebalo raditi osim tog povratka imena, objašnjavao je Zajec svoju nezainteresiranost za potvrdu Canjugina mandata.
Je li ovo bila Canjugina pobjeda? Teško... Iako bi faktografija mogla ponuditi zaključak o njegovu trijumfu, istina je ipak nešto drukčija. Jer, tisuće se BBB-ovaca ispod zapadne tribine, osim skandiranjem Dinamu, bavilo i vrijeđanjem Canjuge. Uobičajeni maksimirski folklor nije izostao ni na Valentinovo, pa iako se sve češće u klupskim prostorijama spominju pojmovi »jedinstvo i pomirba«, definitivno je da pomirbe između BBB-a i Canjuge neće biti. Međutim...
- Hoće, bit će pomirbe! Sve se može! Nisam li se, uostalom, i ja pomirio s Canjugom, nisu li Zajec i Canjuga također zajedno? Samo je klub važan i sad ćemo učiniti sve da pomirimo navijače i Canjugu, idealistički je, u zanosu, na krilima entuzijazma govorio Zdravko Mamić, koji se na velika vrata vratio u klub, postao je članom Izvršnog odbora i Skupštine.
A Canjuga? Uz Enjingijevu graševinu pojašnjavao je nuđenje mandata na povjerenje...
- Bio sam spreman na sve! Danima ranije odlučio sam dati mandat na povjerenje Skupštini, razmišljao sam o svemu i shvatio da je to najpoštenije. Čovjek sam kojem možda gdjekad nedostaje dodvoravanja nekim ljudima, ali volim imati svoj stav i uvjeren sam da sam časno i pošteno radio svoj posao. Znao sam i znam da kod jednog dijela navijača nemam simpatije, to me sve više proganja i zato sam tražio neka zastupnici glasuju o meni. I već sam se unaprijed bio pomirio sa svakom odlukom. Jednostavno sam smatrao da je moralno i časno ponuditi mandat na raspolaganje...
Zanimljivo je da Canjuga potvrđivanje mandata smatra produžetkom predsjednikovanja klubom za još četiri godine i da u srpnju neće biti potrebna najavljivana Izborna skupština. No, Velimir Zajec govori suprotno:
- U srpnju bismo svi mi, sadašnji članovi Skupštine, trebali staviti svoje mandate na raspolaganje! Dakle, očekujem u srpnju Izbornu skupštinu, a ja sam svoj mandat spreman dati na provjeru već sutra! I ako vidim da neki odnosi u klubu neće »klapati«, odmah ću dati mandat na stol.
U utorak je i Marijan Vlak održao prvu konferenciju za novinare kao Dinamov trener. Vlak je u ponedjeljak imao lakši operativni zahvat na palcu, jedva hoda, međutim poučen iskustvom iz ranijeg mandata, ni ne pomišlja na dva-tri dana bolovanja. Valjda neće imati zdravstvenih posljedica... A o utjecaju povratka Dinamova imena na svoje nogometaše, trener kaže:
- Osjeća se lagana euforija u svlačionici i takvo raspoloženje moramo iskoristiti. Imat ćemo napokon navijače iza sebe, bit će nam to veliki stimulans u utrci za naslovom, za osvajanje kojeg će trebati pameti, snage i »petlje«. Već u subotnjem okršaju s Vukovarom u Borovu Naselju očekujemo gromku potporu s tribina, nadam se da ćemo pobjedom obilježiti proljetni start, veli Vlak.
I tako, Dinamo je opet došao doma. Hoće li sad sve biti idilično, hoće li Maksimirom uistinu teći »med i mlijeko«, hoće li Canjuga i Bad Blue Boysi možda zagrljeni dolaziti na utakmice? Eh, priča za naivne. Usput, klub toga imena već 18 godina nije bio prvakom države, od 1982. godine! Ima li Vlak magični »bijeli šal«?"
http://img267.imageshack.us/img267/9...odinamodo3.jpg
http://img377.imageshack.us/img377/9...adinamomr8.jpg
FKIT is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 01:14   #2
Nadasve originalno ime... (moram malo sry )
child_in_time is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 01:21   #3
DINAMO - ZAGREB 2:2 (1:1)
Zagreb, stadion u Maksimiru, 26. veljače
Gledatelja: 15 000 i ja
Sudac: Ivica Katuša (Čakovec)
1:0 Šokota (17)
1:1 Banović (30)
2:1 Tokić (46)
2:2 Lovrek (82)

DINAMO: Ladić, Jurić, Tokić, Tomas, Šarić, Pavlović, Šabić, Bišćan, Mujčin, Mumlek, M. Cvitanović, Šokota, Šimić, I. Cvitanović
Trener: Marijan Vlak
ZAGREB: Mihačić, Biškup, Stavrevski, Osibov, Verhas, Banović, Surać, Perić, Kosić, Ilečić,
Rendulić, Bule, Popović, Lovrek
Trener: Ivo Šušak
Žuti kartoni: Biškup (12- prekršaj), Bišćan (20- prekršaj), Perić (32- prekršaj), Šimić (59- prekršaj), Jurić (60- prigovor), Mujčin (62- simuliranje)
Crveni karton: /
Igrač utakmice: Ivica Banović
fortaleza is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 01:26   #4
E pa sritno vam valentinovo
MEP is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 03:15   #5
97 godina hajduka,8 godina od vracanja imena Dinamo.......bas sam happy.......(vise zbog Dinama ali cestitam i Hajduku....)
stef_mrcina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 09:45   #6
Bio

Pobjeda nad bandom

Ostalo je povijest

Al eto da nekaj i napišem, onaj trenutak kad je zeko izašo na balkon i reko "imamo Dinamo", to je bila onak banalna izjava al to je bio trijumf nad diktatorom i njegovim potrčkom (čitaj tuđman i canjuga) i pobjeda nad svim ponižavanjem u zadnjih 10ak godina - od oduzimanja Dinamovih šalova, zabrane transa "Dinamo svetinja", maltretiranja murjaka iz Ličkog petrovog sela po autobusu do skidanja u gaće pred stadionom.
Sjećam se da sam pomislio kak bi bilo lijepo pljunut onom šupku canjugi u facu i reć "Di si sad cezare, mamu ti krvavu u usta mutava jebem" al dobro šupak je poslije ispo demokrat koji nije znao kaj radi jer je samo pratio zapovijedi od tuđmana
A kaj se sukoba s murjom tiče - to je tog dana bila uglavnom naša krivica, al bolio nas kuratz, da nisu vratili ime već na toj sjednici bio bi krš i lom dole.

Uglavnom pobjeda - čista ko suza
__________________
sto koraka tu od Save
edge79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 10:11   #7
http://www.prisoje.pondi.hr/small_images/dinamo.jpg

bio sam

sjećam se kak smo se zajebavali da sad kad imamo dinamo nemožemo pobijedit, pa nevjerica kad sam prvi put nakon dugo vremena vidio dinamov grb na telki u prijenosu utakmice, gledao sam tekmu s kumom(tad nismo bili kumovi, samo najbolji frendovi), mislim da je bila tekma protiv vukovar '91 u vukovaru, planirali smo ić, al tad mi je to bilo ko da trebam ić na drugi kontinent. mislim da je čak vukovar bila prva tekma pod imenom dinamo, a da je zagreb bila prva domaća. napili smo se ko guzice kad su vratili ime i cijelu noć se po kvartu derali iziđite na terase pozdravite naše prase,ajmo dinamo, ajmo dinamo........ neznam zašto smo se to derali, al nas je totalno zabavljalo. usput smo upalili koju baklju, ne puno, možda 4-5, jebiga nismo imali više.

ma sve u svemu jeben osjećaj, ono iako ti ništa ne donosi, neku korist i nešto tak, ipak je baš bio ono feeling kao eto borili smo se za to i sad smo pobjedili, ono imaš feeling pobjede nas običnih smrtnika nad canjugom i ostalim raznim poglavarima. ma neopisivo, žao mi je mlađih generacija koji nisu osjetili taj gušt. taj dan ću pamtit dok sam živ.

ovak je nekak išlo
http://img140.imageshack.us/img140/3145/grbovi11lg.gif

Zadnje uređivanje Veko32 : 14.02.2008. at 14:22.
Veko32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 13:46   #8
Jedan od brojnih primjera mračne strane prvih godina samostalne Hrvatske... iskrene čestitke BBB-ima za ustrajnu i pomalo romantičnu borbu uz podsjećanje na jedan grafit u Rijeci koji se na kraju pokazao i više nego istinitim, a išao je: "Dok je kemoterapije, bit' će i Croatije"



Canjuga, pederu
__________________
zvuk jednog života
B52 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 13:49   #9
Quote:
VEKO32 kaže: Pogledaj post
napili smo se ko guzice kad su vratili ime i cijelu noć se po kvartu derali iziđite na terase pozdravite naše prase,ajmo dinamo, ajmo dinamo........ neznam zašto smo se to derali, al nas je totalno zabavljalo.
Možda zato jer je stvar bila: izađite na terase, pozdravite ružno prase - zlatko canjuga, zlatko canjuga
__________________
zvuk jednog života
B52 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 14:13   #10
Quote:
FKIT kaže: Pogledaj post
klub toga imena već 18 godina nije bio prvakom države, od 1982. godine!

Te 2000g Dinamo je postao prvak države

Dinamo 75
Hajduk 61
Osijek 53
Rijeka 49
Beetlejuice is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 14:29   #11
Dinamo je bio simbol Hrvatstva u Jugoslaviji tako da je bilo idiotski mjenjati mu ime...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 21:15   #12
Ae, sjećam se glasanja za ime Dinamo. Bila je šema da je bilo oko 69 glasova bilo za Dinamo, a točno se sjećam da je bio 1 za Croatiu.
Luyindula is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 21:34   #13
i dalje vam ime nije nestooriginalno..... mislim ima masu dinaam?jel ko znaci sta dinamo znaci?

da ne zaboravim cestitam..
ST! is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 21:38   #14
sveto ime
__________________
"Fight and you may die. Run and you will live at least awhile. And dying in your bed many years from now,
would you be willing to trade all the days from this day to that for one chance, just one chance, to come back here as young men and tell our enemies that they may take our lives but they will never take our freedom!"
soulcrew is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 21:41   #15
Quote:
ST! kaže: Pogledaj post
i dalje vam ime nije nestooriginalno..... mislim ima masu dinaam?jel ko znaci sta dinamo znaci?
kakve veze ima šta Dinamo znači i koliko ih ima???ima jebote i Hajduk Kula u srbiji pa šta?

inače imaš jako puno ljudi i dokaza koji tvrde da je Dinamo oduvijek u jugi bio naglašavan kao nacionalistički klub,tj. Hrvatski...
nomadi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 21:50   #16
Quote:
ST! kaže: Pogledaj post
i mislim ima masu dinaam?jel ko znaci sta dinamo znaci?
Samo je jedan pravi Dinamo. Ovo ostalo su Kyev, Tirana, Tbilisi, Batumi...

BTW. mislim da je dinamo ruska riječ, a znači sttroj ili nešt sl.
Luyindula is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 22:21   #17
riječ "dinamo" je internacionalizam (po naški međunarodnica) i naziv je za neke izvedbe električnih generatora - električnih strojeva koji mehaničku energiju pretvaraju u električnu energiju..
pr. dinamo na biciklu je generator izmjenične struje sa permanentnim magnetom, dok dinamo iz starijih automobila pomoću komutatora proizvodi istosmjernu struju..
riječ "dinamo" dolazi od grčke riječi dynamis - snaga te latinske riječi motio - pokret..

a originalni Dinamo je onaj ruski, nastao 1923. godine..
Ferdibrand is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 22:48   #18
sportske su onda bile 5 kuna
__________________
Ida Scott Taylor once wrote: Do not look back and grieve over the past, for it is gone; and do not be troubled about the future, for it has not yet come. Live in the present, and make it so beautiful that it will be worth remembering.
barca fan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 23:15   #19
sretno valentinovo
_garo_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2008., 01:46   #20
Quote:
nomadi kaže: Pogledaj post
kakve veze ima šta Dinamo znači i koliko ih ima???ima jebote i Hajduk Kula u srbiji pa šta?

inače imaš jako puno ljudi i dokaza koji tvrde da je Dinamo oduvijek u jugi bio naglašavan kao nacionalistički klub,tj. Hrvatski...
...a jedan od najjačih je 12 drugih mjesta u prvenstvu. Ma ne, nije se politika uplitala...
__________________
Lajte kere varošanke, odlično vas znam, lajte samo znajte da vas ne slušam!
Greener is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:44.