Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.03.2017., 23:12   #8141
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Zasto zidovsku? Pa oni su izmislili nedjelju, tj ideju koju su im krscani pokrali
Subota, u židova je neradna subota, u kršćana nedjelja, a u muslimana petak, s tim da posljednji dan u tjednu ne predstavlja odmor ljudi nego boga, bog se odmara u taj dan, a ne ljudi...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Old 28.03.2017., 23:27   #8142
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Ali kad broj ljudi postane dovoljno velik, kad imaš velike gradove, kad u njih dolaze ljudi iz raznih krajeva s različitim običajima, onda nema druge nego pisati zakone. A da bi proveo zakone trebaju policija, sudstvo, ukratko država
Pisanje zakona samo je deklarativno "utvrđivanje pravila" za slučajeve kad imaš gomilu koju tim zakonima tobože moraš organizirati, inače će biti kaos. To je nešto kao "povod", tj izgovor.
U suštini jasno je svima, a onome kome nije nikada ni neće biti, da se zakoni smišljaju i pišu kako bi zaštitili isključivo one koji ih pišu i smišljaju. Od kaosa i svega od čega se već žele zaštititi. Naravno da oni kažu da je to zato da se raja može bolje organizirati i voditi poslove i nesmetano se igrati ....
http://hr.n1info.com/a187622/Kolumne...a-Todoric.html

Quote:
Ali poanta je da država, kako se meni čini, ne mora nužno biti nešto strano, nešto što je nasuprot pojedinca, nego može biti dogovor slobodnih ljudi o pravilima igre u zajedničkim poslovima.
Može biti - u ludim libertarijanskim snovima
I u eventualnoj budućnosti kada ljudi evoluiraju dotle da svakome postane besmisleno varati i lagati i iskorištavati druge, tj kada postanu moralni sami od sebe, jer su iznutra nešto shvatili .... Drugim riječima, ovo što opisuješ ne razlikuje se puno od vizionarskog komunizma koji pripada čovjeku budućnosti
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Old 28.03.2017., 23:43   #8143
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Ali poanta je da država, kako se meni čini, ne mora nužno biti nešto strano, nešto što je nasuprot pojedinca, nego može biti dogovor slobodnih ljudi o pravilima igre u zajedničkim poslovima.
Može, ali najčešće nije.
Dalaj Sanja is offline  
Old 29.03.2017., 01:05   #8144
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Subota, u židova je neradna subota, ...
Da, za prave semitske Židove-vjernike, ... ali ne - za tvoje NEsemitske ateističke hazarske-Aškenaze (fake-jew's).
arthura is offline  
Old 29.03.2017., 09:40   #8145
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
U suštini jasno je svima, a onome kome nije nikada ni neće biti, da se zakoni smišljaju i pišu kako bi zaštitili isključivo one koji ih pišu i smišljaju.
Tako je. Zato svi kojih se zakoni tiču trebaju sudjelovati u pisanju i smišljanju zakona.
Quote:
Drugim riječima, ovo što opisuješ ne razlikuje se puno od vizionarskog komunizma koji pripada čovjeku budućnosti
Ne, to je ono što se zove republika.

Republika se razmatrala kroz ideju vrline, a manje kao oblik političke zajednice, stoga pojam republika izvorno iskazuje bit političke zajednice, a ne tek formalno (ustavom) određen oblik i ustrojstvo vlasti. Bila je shvaćena kao oličenje slobode, jer je građanima omogućivala sudjelovanje u donošenju odluka, te kao poredak vrline, koji je predstavljao duh zajedništva i spremnost da se opće dobro postavi iznad vlastitih i obiteljskih interesa. U starogrčkoj političkoj filozofiji Aristotel je od oblika političke zajednice razlikovao monarhiju (vlada jedan), aristokraciju (vlada nekolicina povlaštenih) i politeju, sadržajno istovjetnu latinskomu pojmu republike (vladaju svi građani). M. T. Ciceron prvi je rabio pojam republika i pod njim je razumijevao dobrovoljno udruženje mnogih koji su se okupili s obzirom na zajedničko shvaćanje prava i zajedničku korist. U tom smislu republika je ustavom određen oblik vlasti i uređenje političke moći.
http://enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=52516
nitko drugi is offline  
Old 29.03.2017., 14:26   #8146
Dakle, Nitko... u toj Ciceronovoj republici su i robovi imali pravo da biraju zakone, ili...?

A koliko sam shvatila, ti si za direktnu demokratiju?
Znaš neko mesto gde toga ima?
Ne navodi mi Švicu, Švica ima privid direktne demokratije, što je IMHO još gore od ovoga što imamo mi.
Mi barem znamo da nas jebu u mozak.
Dalaj Sanja is offline  
Old 29.03.2017., 14:46   #8147
Tim gore po činjenice, što drugo reći.

A tko mene jebe u mozak a da ja to ne znam?
nitko drugi is offline  
Old 29.03.2017., 14:58   #8148
”Niko još nije osporavao geometriju zato što nigdje ne postoji ravan bez debljine ili tačka bez dimenzija. Zato to i jesu apstrakcije. ... Građanin je, u političkoj filosofiji, sjedište onoga što je svima zajedničko, a nikome svojstveno.“

Doduše, jesu neki na ovom forumu osporavali geometriju jer nigdje ne postoji ravnina bez debljine ili točka bez dimenzija, ali pametni ljudi razumiju što je ravnina ili točka, iako toga "nigdje nema". Kad netko napravi stol, pa kad mu kažeš "neravan je", a on odgovori "što ti hoćeš, ne postoji apsolutno ravan stol", onda je jasno u čemu je problem. Dakle, radi se o idejama. Bez ideja ne možemo mjeriti realnosti, mada realnosti nikad potpuno ne ostvaruju ideje. Tim gore po činjenice, doista, kad malo ili nimalo ne ostvaruju ideje. A tim bolje po njih što bolje ostvaruju ideje.
nitko drugi is offline  
Old 29.03.2017., 15:44   #8149
.. robove si previdio ..

Quote:
M. T. Ciceron prvi je rabio pojam republika i pod njim je razumijevao dobrovoljno udruženje mnogih koji su se okupili s obzirom na zajedničko shvaćanje prava i zajedničku korist. U tom smislu republika je ustavom određen oblik vlasti i uređenje političke moći.
.. prije bilo kakvog .. zajedničkog .. svih ovih .. .. postoji jedno .. protivničko .. .. koga treba držati pod kontrolu ..
.. prije postojanja robova ni svi ti .. res publički .. zakoni .. nisu trebali postojati ..
.. sve slobode građana podrazumjevaju jednu slobodu koja se ne smije dogoditi .. slobodu robova .. .. i ostvarenje toga .. sve slobodne povezuje u jebeni mudovez .. sa ili bez zakona ..
.. svi zakoni robovlasništva za kurac su robu .. svi zakoni feudalizma za kurac kmetu .. sve današnji zakoni za kurac čovjeku ..
.. ovo sranje nastoje urediti oni koji za sebe vjeruju da su batice ..
alim is offline  
Old 29.03.2017., 15:47   #8150
.. inače .. ove kolinkačine i todoračine odavno su mrtvi ..
.. njih na aparatima drži ta robovska raja ..
.. tako je uvjek pred kraj .. ništa pozitivno u res publici nema .. .. to još živućim drži strah štakora ..
alim is offline  
Old 29.03.2017., 16:45   #8151
Uspoređivati geometriju s neizvedivim društveno-političkim uređenjem, to je kao usporediti živog čovjeka s mašinom za pranje suđa.
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Old 29.03.2017., 17:31   #8152
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. robove si previdio ..
Nisam previdio, nema robova kod Platona, ne znam kod Cicerona (pa zato nisam odgovorio), ali svejedno, ne treba ih biti u republici.
Quote:
.. prije bilo kakvog .. zajedničkog .. svih ovih .. .. postoji jedno .. protivničko .. .. koga treba držati pod kontrolu ..
Ma nije točno. Zašto, otkud? Postoji zajedničko, i postoji privatno. Granice su nejasne, i zato postoje sporovi. Budući da postoje sporovi, dogovaramo se. Ne treba ništa protivničko, izmišljaš. Zajedničko je u nama svima, i "protivničko" je u nama svima, jer nemamo samo zajedničke interese nego i suprotstavljene. Da nemamo i suprotstavljene interese ne bismo se trebali dogovarati i donositi zakone kako riješiti sporove.
Quote:
.. prije postojanja robova ni svi ti .. res publički .. zakoni .. nisu trebali postojati ..
.. sve slobode građana podrazumjevaju jednu slobodu koja se ne smije dogoditi .. slobodu robova .. .. i ostvarenje toga .. sve slobodne povezuje u jebeni mudovez .. sa ili bez zakona ..
.. svi zakoni robovlasništva za kurac su robu .. svi zakoni feudalizma za kurac kmetu .. sve današnji zakoni za kurac čovjeku ..
.. ovo sranje nastoje urediti oni koji za sebe vjeruju da su batice ..
A otkud to? Ne daješ nikakvo objašnjenje, nego je to tako. Jer ti imaš taj osjet da je tako, još odmalena, da si ti nasuprot komšiluka. Jebiga, tvoj osjet je meni za kurac.
nitko drugi is offline  
Old 29.03.2017., 17:31   #8153
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Uspoređivati geometriju s neizvedivim društveno-političkim uređenjem, to je kao usporediti živog čovjeka s mašinom za pranje suđa.
A što bi bilo neizvedivo? Postoji mnoštvo republika na svijetu.
nitko drugi is offline  
Old 29.03.2017., 18:41   #8154
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Nisam previdio, nema robova kod Platona, ne znam kod Cicerona (pa zato nisam odgovorio), ali svejedno, ne treba ih biti u republici.
.. nije čovjek uvjek bio .. društveni .. i to neće biti zauvjek ..

Quote:
Ma nije točno. Zašto, otkud? Postoji zajedničko, i postoji privatno. Granice su nejasne, i zato postoje sporovi. Budući da postoje sporovi, dogovaramo se. Ne treba ništa protivničko, izmišljaš. Zajedničko je u nama svima, i "protivničko" je u nama svima, jer nemamo samo zajedničke interese nego i suprotstavljene. Da nemamo i suprotstavljene interese ne bismo se trebali dogovarati i donositi zakone kako riješiti sporove.
.. stvar je u tome kako se suprotstavljati ..
.. možeš li preživjeti ako protiv sebe nađeš živog čovjeka .. ili ti treba režim da bi to uredio ..
.. jednom sam išao vlakom zajedno sa jednim .. robijašem .. koji je čovjeku odgizao jezik .. .. i koji je malog bosanca htio baciti preko prozora .. .. život ..

Quote:
A otkud to? Ne daješ nikakvo objašnjenje, nego je to tako. Jer ti imaš taj osjet da je tako, još odmalena, da si ti nasuprot komšiluka. Jebiga, tvoj osjet je meni za kurac.
.. ja sam komunista .. zajednoštvo je sudbina mojih otaca ..
alim is offline  
Old 30.03.2017., 01:02   #8155
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post

A tko mene jebe u mozak a da ja to ne znam?
zar si ti u švici?
Dalaj Sanja is offline  
Old 30.03.2017., 10:13   #8156
A, krivo sam razumio.
nitko drugi is offline  
Old 30.03.2017., 13:37   #8157
Najgore u cijeloj priči oko Agrokora, ako porezni obveznici budu vadili iz blata Agrogor...mislim ljudi to je apsurd nad apsurdima...

To je privatna tvrtka i ne vidim razloga da porezni obveznici spašavaju tajkuna.

Žao mi je stvarno radnika Agrokora, ali oni su tu nagrabusili kako god okreneš...rade već godinama za 2500 kuna, nemaju skoro nikako odmora, a da ne govorim o nekim drugim pravima...to su robovi...žalosno ali je tako...
__________________
logika je da nema logike
felga is offline  
Old 30.03.2017., 21:17   #8158
Quote:
Bunjac: Nemamo za dizanje minimalne plaće, ali zato spašavamo tajkuna - toliko o prioritetima

SABORSKI zastupnik SDP-a Branimir Bunjac
.. kako ovaj ništa ne razumije .. .. ali ne vjerujem da je gluplji od prosjeka sabora ..

.. neko je zatražio naplatu 12 milijona kuna od agrokora .. mislim da ako krenu svi tako to onda znači kolaps ..
.. kaže jedan .. jedino se ruje ponašaju normalno ..

.. a kolinka .. ? .. šta ona veli ..
.. boli nju kurac .. ona se bavi odlikovanjima .. i sprema novi front .. kontrarujanski ..
alim is offline  
Old 31.03.2017., 01:11   #8159
A tko jebe Švicarce u mozak, a da to ne znaju?
Bijeli-Druid is offline  
Old 31.03.2017., 10:39   #8160
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
A tko jebe Švicarce u mozak, a da to ne znaju?
Njihove supruge.
arthura is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:01.