Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2017., 10:44   #1
Thumbs up Simbolizam koji je spasio mnoge...ili što mi se sviđa u kršćanstvu!

Bez obzira na sve što smo vidjeli iz povijesti a vidimo i danas ima jedna stvar koja je vrlo bitna za kršćanstvo ali i za sve ostale koji ga ne žive niti mu se dive.

Kako je odvajanje religije od države, iznjedrilo prostor za slobodno mišljenje i djelovanje, tako je pojava i dominancija kršćanstva donijelo jednu veliku stvar.

No, malo je ljudi toga svjesno...

Radi se o žrtvi koja sada postaje simbolična, a ne konkretna. Više se ne dime janjci, ovnovi, krave, pjetlovi...na oltarima bogova ili boga.
Ne teće krv u potocima (osim ljudske a to je druga priča )

Tako je samo jedna žrtva iz koje nastaje kult, spasila prolijevanja krvi mnogih životinja. Po meni to je koračić dalje od magijske svijesti ali sto koraka unatrag od sazrijevanja ljudskog duha.

Vaše mišljenje?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 11:40   #2
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Radi se o žrtvi koja sada postaje simbolična, a ne konkretna. Više se ne dime janjci, ovnovi, krave, pjetlovi...na oltarima bogova ili boga.
Ne teće krv u potocima (osim ljudske a to je druga priča )

Tako je samo jedna žrtva iz koje nastaje kult, spasila prolijevanja krvi mnogih životinja. Po meni to je koračić dalje od magijske svijesti ali sto koraka unatrag od sazrijevanja ljudskog duha.

Vaše mišljenje?
Židovi su napustili žrtvovanje životinja Bogu (koja je On zahtijevao!) prije pojave kršćanstava.
Kršćanstva su nastala u toj praznini kao pokušaj popunjavanja.

Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 13:50   #3
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Bez obzira na sve što smo vidjeli iz povijesti a vidimo i danas ima jedna stvar koja je vrlo bitna za kršćanstvo ali i za sve ostale koji ga ne žive niti mu se dive.

Kako je odvajanje religije od države, iznjedrilo prostor za slobodno mišljenje i djelovanje, tako je pojava i dominancija kršćanstva donijelo jednu veliku stvar.

No, malo je ljudi toga svjesno...

Radi se o žrtvi koja sada postaje simbolična, a ne konkretna. Više se ne dime janjci, ovnovi, krave, pjetlovi...na oltarima bogova ili boga.
Ne teće krv u potocima (osim ljudske a to je druga priča )

Tako je samo jedna žrtva iz koje nastaje kult, spasila prolijevanja krvi mnogih životinja. Po meni to je koračić dalje od magijske svijesti ali sto koraka unatrag od sazrijevanja ljudskog duha.

Vaše mišljenje?
Prestali teći potoci životinjske krvi a nastavili ljudske krvi..
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 14:15   #4
Ne znam baš da su prestali teći potoci životinjske krvi, kad ljudi i dalje svaki dan jedu meso.

Što se krv krave i svinja koji su na tanjuru ne računaju?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 14:37   #5
Ne vidim neki problem. Ljudi zrtvuju sto je njima vrijedno. Kultura koja jede meso zrtvuje meso, a ono se na ovaj ili onaj nacin najcese poslije i pojede. Da nije tamo bilo bi u klaonici. Vegetarijanska zajednica/(sub)kultura ce ionako prirodom vrijednosnog sustava promjeniti objekt zrtve kao sto to vidimo kod Indijaca gdje se vec stoljecima (kako je prvo sramanski jaino-budisticki ideal uso u brahminsku kastu pa su se ostale, vecinom srednjovjekovne, novoosnovane skupine zeljele drustveno uzdizati emulirajuci brahminske standarde) agresivno supresiraju takve zrtve iako su bile sastavni dio vedske kulture i mnogih kasnijih kulteva (evo su po malo prestale i zadnji bastioni kod bengalskog tantrickog stovanja Kali).

Za mesojednu zajednicu je prirodno prinosenje zrtava onoga sto najvise cijene u rehrani pa je situacija gdje se zrtvovanje odbacuje pomalo dvolicna i neprirodna

Iako kontam da je do toga kod zidova moglo doci i iz drugih razloga, zbog narusavanja starog svecenickog sustava, sirenja novih religijskih pokreta i mileniaristickih skupine, potom i nestanak tradicionalnog svecenstva i razvoj rabinata... A krscanstvo je vjerojatno djelom inspirirano tim novoreligijskim milenaristickim pokretima, mozda i ne zidovskima kako u startu u nekoj mjeri tako i sa sirenjem na zapad gdje su operirali i drugi njima (tada) srodni misterijski kultevi

Al enivej ne vidim sto je tu tako znacajno kad se ionako kolju janjci za peku na dnevnoj bazi
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 14:43   #6
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ne vidim neki problem. Ljudi zrtvuju sto je njima vrijedno. Kultura koja jede meso zrtvuje meso, a ono se na ovaj ili onaj nacin najcese poslije i pojede.
Istina. Najbolji komadi mesa "posvećena Jahvi", završavali su u proždrljivim neradničkim želucima svećenstva.

Quote:
Da nije tamo bilo bi u klaonici.
Da. Barem je životinja imala pompozni ritual prije klanja.
Danas se kolju na traci...

Quote:
Al enivej ne vidim sto je tu tako znacajno kad se ionako kolju janjci za peku na dnevnoj bazi
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 15:18   #7
Pa i nije to neki revolucionarni izum.

https://en.wikisource.org/wiki/The_G...Eating_the_God
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 20:33   #8
Ali se spasitelj samožrtvovao, odnosno i ostali pravi vjernici, one koji prate..
put istinui život..e i oni bi trebali tako.
Čega je i bilo u ranom kršćanstvu, a imamo i danas kod baš pravih vjernika.
Ista stvar i u ostalim religijama.
Vjera je žrtva sebe.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 21:12   #9
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Ali se spasitelj samožrtvovao, odnosno i ostali pravi vjernici, one koji prate..
put istinui život..e i oni bi trebali tako.
Čega je i bilo u ranom kršćanstvu, a imamo i danas kod baš pravih vjernika.
Ista stvar i u ostalim religijama.
Vjera je žrtva sebe.
Možda sam primitivna, ali meni je Odin triput veća faca. Čisto matematički gledano.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 21:24   #10
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Možda sam primitivna, ali meni je Odin triput veća faca. Čisto matematički gledano.
Navodno je to ista matrica u mitologijama i vjerama, dakle nakon smrti je oživljen...uskrsnuo zapravo, kao Bog.
Gledaš Vikinge seriu, a ? ;D
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 22:01   #11
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Navodno je to ista matrica u mitologijama i vjerama, dakle nakon smrti je oživljen...uskrsnuo zapravo, kao Bog.
Gledaš Vikinge seriu, a ? ;D
Slične priče se često pojavljuju u različitim kulturama. Kršćansku simboliku nisam nikad uspjela odgonetnuti, a sjevernjačka mi je nekako legla na prvu - slušam neka predavanja o runama na jubitou i već nakon četvrte sam osjetila simptome informacijskog overloada pa sad malo pauziram i škiljim na treće oko dok se sve ne slegne. Eto, Odin je bar dovukao nešto korisno (pismo) a ne samo predizborno obećanje raja.

Serije ne gledam, ali drago mi je da si spomenuo - znaš li možda zašto onaj tip ima tako malo kose? Da privuče desničare mlade ili postoji neko povijesno opravdanje?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 10:57   #12
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Vjera je žrtva sebe.
Pa da. Tako bi trebalo biti.
No, lakše je kad netko žrtvu odradi za tebe.

Žrtvovanje na razini krvne žrtve da bi bogu mio bio, lako je prepoznati kao transmisija magijske svijesti.
Kasnije žrtvovanje postaje simbolično.

ovdje ima zanimljivih stvari
http://scindeks-clanci.ceon.rs/data/...380701049O.pdf
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 14:59   #13
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Pa da. Tako bi trebalo biti.
No, lakše je kad netko žrtvu odradi za tebe.

Žrtvovanje na razini krvne žrtve da bi bogu mio bio, lako je prepoznati kao transmisija magijske svijesti.
Kasnije žrtvovanje postaje simbolično.

ovdje ima zanimljivih stvari
http://scindeks-clanci.ceon.rs/data/...380701049O.pdf
Pa ja od početka govorim da je sve to teža psihijatrija.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 17:21   #14
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Vjera je žrtva sebe.
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Pa da. Tako bi trebalo biti.
Nego... zbog čega bi čovjek trebao žrtvovati sebe? Komu ili čemu?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 20:12   #15
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Nego... zbog čega bi čovjek trebao žrtvovati sebe? Komu ili čemu?
Za dobro zajednice kojoj pripada... do potpune identifikacije s njom, jer ona nadilazi malu česticu prašine, individuu.

Samo podsjećam... ne govorim što i kako bi trebalo biti.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 20:57   #16
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Nego... zbog čega bi čovjek trebao žrtvovati sebe? Komu ili čemu?
Bogu.

Ali Božji sluga to ne vidi kao žrtvu, nego kao nešto prirodno i normalno
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 21:11   #17
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Ali se spasitelj samožrtvovao, odnosno i ostali pravi vjernici, one koji prate..
put istinui život..e i oni bi trebali tako.
Čega je i bilo u ranom kršćanstvu, a imamo i danas kod baš pravih vjernika.
Ista stvar i u ostalim religijama.
Vjera je žrtva sebe.
A neš ti žrtve kad si besmrtan...
Evo, ja ću se večeras ubit od alkohola, a sutra bum trezan...

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Možda sam primitivna, ali meni je Odin triput veća faca. Čisto matematički gledano.
E, jebiga, samoraspetluk je ipak veća fora...

Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Navodno je to ista matrica u mitologijama i vjerama, dakle nakon smrti je oživljen...uskrsnuo zapravo, kao Bog.
Gledaš Vikinge seriu, a ? ;D
Kaj ti briješ? Ta je vještica prije znala koliko Odin ima picajzli u bradi nego što je doznala da je Tito kuho svinjsku glavu...
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 21:23   #18
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
...........

Serije ne gledam, ali drago mi je da si spomenuo - znaš li možda zašto onaj tip ima tako malo kose? Da privuče desničare mlade ili postoji neko povijesno opravdanje?
Svi manje više imaju obrijane glave tako da izgledaju strašno, a i jesu pošto su bili krvoločni, ne samo muškarci već i žene. Zanimljivo im je to pismo, jednostavno ali svodi se na isto kao i karte ili iching ili bilo što sa simbolima koji ti daju ascijacije...(smatram da je budućnost nemoguće predvidjeti, tek vjerojatbnost)
Meni je Floki najbolji, on ima vizije. (ustvari on je Loki)
Ako si gledala (a kažeš nisi ili jesi) onda je u predzadonjoj bilo samožrtvovanje, lik se dao ubiti da bi ratni pohod bio uspješan. Izgleda su i zapravo to radili, nešto čitam knjigu 'tajna učenje svih epoha', tamo imaš o tim starim kulturama, i Druidi su vrlo slični, i Kelti su isto bili vrlo mistični, dakle realnost i svijet bogova i duhova se njima isprepliću. Dakle to je psiha nama teška i za pojmiti, možemo pretpostavljati.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 21:40   #19
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Pa da. Tako bi trebalo biti.
No, lakše je kad netko žrtvu odradi za tebe.

Žrtvovanje na razini krvne žrtve da bi bogu mio bio, lako je prepoznati kao transmisija magijske svijesti.
Kasnije žrtvovanje postaje simbolično.

ovdje ima zanimljivih stvari
http://scindeks-clanci.ceon.rs/data/...380701049O.pdf
Zapravo nemožemo sigurno znati što je autentično kršćanstvo odnosno Isusov ili Kristova riječ i učenje...vjerojatno je vrlo autentično (evanđelja) ali sigurno da tu ima dopisivanja..(sveti duh kao argument, nadahnuće, da i ne, nekako mi to nije argument za autentični dogmatizam koji je kasnije nastao)
Ljudi se spašavaju samo ako vjeruju u njega, i po njemu koliko sam ja upoznat a nisam nešto pošto nisam u kršćanstvu već u duhovnosti.
Ako je on bio neki revolucionar a je, samo je djelomično uspio. Ljudi i društvo funkcioniraju kao i prije njegova dolaska i žrtve i uskrsnuća. Izgovor je slabost ljudska. Od jedan do pet, dva eventualno što se tiče stada..a malobrojni su na petici u kršćanstvu, dakle to su oni koji žive taj put..

što se tiče linka nekako psihiće ne smatram kompetentnima oko religije ili misticizma...čak i Junga. (stalno se opravdavaju da ne ispadnu iracionalni, a upravo to i treba -naravno da to onda nije u dosegu znanosti..upravo je to ono što i sam kažeš oko prvotnih vjerovanja odnosno magijskog... animizma ili zapravo svijesti)
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 23:02   #20
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Svi manje više imaju obrijane glave tako da izgledaju strašno, a i jesu pošto su bili krvoločni, ne samo muškarci već i žene. Zanimljivo im je to pismo, jednostavno ali svodi se na isto kao i karte ili iching ili bilo što sa simbolima koji ti daju ascijacije...(smatram da je budućnost nemoguće predvidjeti, tek vjerojatbnost)
Meni je Floki najbolji, on ima vizije. (ustvari on je Loki)
Ako si gledala (a kažeš nisi ili jesi) onda je u predzadonjoj bilo samožrtvovanje, lik se dao ubiti da bi ratni pohod bio uspješan. Izgleda su i zapravo to radili, nešto čitam knjigu 'tajna učenje svih epoha', tamo imaš o tim starim kulturama, i Druidi su vrlo slični, i Kelti su isto bili vrlo mistični, dakle realnost i svijet bogova i duhova se njima isprepliću. Dakle to je psiha nama teška i za pojmiti, možemo pretpostavljati.
Floki. E sad ću se i ja samorazapet.

Ne, ne nisam pogledala ni jednu epizodu ali slušam Wardrunu i slične etno-bendove, a jubito zna na to natandrčit kadrove iz serije pa sam vidjela tog ćelavog bildera. Vikinge sam uvijek zamišljala čupavima ili prirodno ćelavima, to brijanje mi se učinilo jako čudnim. Za žene znam da su se bavile copranjem i da su žderale puno mesine, barem te stare vještice.

U proricanje ne vjerujem, ali proučavam razne sustave simbola. I ching i rune se jako razlikuju, ne samo izgledom nego i po opisima pojedinih simbola. I ching je neki miks taoizma i makijavelizma, nema funkciju pisma, a najinteresantniji mi je po tome jer predstavlja primitivnu verziju binarnog koda - pune i prekinute linije su isti kurac kao jedinice i nule.

Rune su dizajnerski jednostavne i efektne jer su se urezivale u drvo, a tumačenja su vrlo uvrnuta. Opet, puno su mi bliža od istočnjačkih brija, bit će da je to zbog krvnih zrnaca. Ili zatrovanosti mitologijom. Ili sam pala u kazanče.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:42.