Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > IT Help service

IT Help service Ovdje postavite sva vaša pitanja i probleme informatičke prirode
Podforumi: Tutorials, Security

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.02.2011., 21:50   #1
Pregrijavanje procesora.

Imam problem sa pregrijavanjem procesora AMD Athlon 64 X2 Dual core 6000+ 3.10 Ghz.

Kompjuter mi se nedavno počeo sam od sebe resetirati ili totalno ugasiti kada bi igrao neku igru, prvo kaj mi je palo napamet je to da se procesor pregrijava ili mi je napajanje preslabo.

Otišao sam vidit u Bios temperaturu CPU-a koja je varirala od 55-70 C.

Očistio sam kučište od prašine i skinuo program za mjerenje temperature komponenti CPUID Hardware monitor i pokrenuo ga.

Sve temperature su bile i granicama normale dok sam samo surfao sa kompom a kada bi upalio neku igru temperatura procesora bi skočila sa 35-47C na vrtoglavih 117C i to u roku 2-3 minute. Najviša temperatura koju sam zabilježio je bila 117C nakon koje mi se kompjuter sam ugasio.

Inaće komp je star preko 2 godine i nisam stavljao novu pastu za porcesor.

Mene zanima jel možda znate kaj bi to moglo bit? Kolko vidim hladnjak na procesoru vrti i puše. Inaće hladnjak sam dobio sa procesorom i nikada nisam overclockao komp. Također nisam se ni zezao sa postavkama u Biosu, provjerio sam danas i sve su po defaultu.

Razmišljao sam otić sutra kupit novi hladnjak za porcesor i pastu. Al opet to nemora bit uzrok problema tak da ni sam neznam kaj bi napravio.

Ima možda netko neki savjet ??

I jel zna netko neki dobar hladnjak do 250kn za procesor?
__________________
“The quieter you become, the more you can hear.”
shinobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 22:23   #2
Neznam ti reć zašto ti se to događa obzirom da nisi overclokirao, ali kako je to stock hladnjak, ni ne čudim se previše.

A dobre hladnjake ćeš nać i jeftinije. Ja imam Katanu III iz linksa, 150kn - tiho i dobro.
lico is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 22:23   #3
Ja bih prvo samo dodao pastu pa onda dalje...jer ne vidim razlog da hladnjak stvara problem ako je do sada sve radilo normalno !!
Brico_GO is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 22:41   #4
Ma sad sam gledao malo po netu kako pravilno stavit pastu na CPU. Sjetio sam se da smo frend i ja stavili hladnjak prije 2 godine dok smo slagali komp pa skidali hladnjak nakon što smo već stavili pastu pa opet stavljali hladnjak.

Možda je u tome problem čitavo vrijeme , vjerojatno su se stvorili ti balončići zbog nepravilnog stavljanja paste ali je ipak hlađenje kolko tolko radilo pošto je pasta bila još mekana.

Neki dan sam skidao hladnjak da vidim dali radi jer se procesor zagrijavao ali ne toliko koliko danas i jučer, pa mislim da je možda stvarno problem u toj pasti.

Jer mislim da ta pasta sad više nema nikakvog efekta.

Inaće od kada imam komp procesor mi radi na malo povišenoj temperaturi(60-70 tak stupnjeva).

Jel moguće da pasta toliko pomaže kod hlađenja? Jer temperature mi se sada penju do 117C. Jel moguće kad stavim novu pastu da budu temperature oko 50C-a?
__________________
“The quieter you become, the more you can hear.”
shinobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 23:03   #5
Skini cooler i dobro ga ocisti, stavi novi sloj termalne paste, pa probaj.
Mozda da dodas jos koji vent u kuciste...pomoglo bi
hipnotik is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 01:01   #6
S obzirom da ti kanta uvijek radi kako ti kazes na 60-70 °C onda bi svakako trebao razmisliti o boljem hladnjaku i naravno novoj pasti !!
Brico_GO is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 17:38   #7
Evo samo da javim da sam kupio termalnu pastu, očistio procesor i hladnjak sa alkoholom i ispuhao, izčačkao prašinu iz hladnjaka. Stavio pastu X metodom i pažljivo vratio hladnjak. Sada mi je temperatura u Biosu 43C a bila je 72C.

Kada igram igricu diže se do 57C a jučer je bila maximalna od nevjerojatnih 117C nakone čega se kompjuter sam ugasio i to se digla za 2 min sa 45 na 117C. Tako da ipak neću kupovati novi hladnjak zasada.
Jer mi se čini da je moj problem rješen!

Eto, tek tolko da znate ubuduće ako budete imali sličnih problema da znate da termalnapasta drastično smanjuje temperaturu procesora. I treba ju mjenjat barem svake druge godine

Hvala svima na odgovorima i pomoći!
__________________
“The quieter you become, the more you can hear.”
shinobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 22:27   #8
Da ne otvaram novu temu ..

Imam problema sa pregrijavanjem procesora nešto manje od godinu dana,

riječ je Athlonu 64 X2 2.41 GHz , na njemu je stock hladnjak od phenoma, matična mi je am2

zadnji put mi se to pojavilo negdje 2 mjesec ove godine, i sve sam očisito, promijenio pastu i temperatura je bila normalna 47-52
sve do danas, 80 C mi je bila, i opet sam svu tu proceduru napravio i evo opet je OK, ali me brine to -.-
čišćenje i zamjena paste mi svaki put produži nepregrijavanje 2-3 mjeseca i onda se iznova pregrijava

da nije možda problem u ovom hladnjaku od phenoma, iako ne bi rekao, može na am2 socket i sve dobro sjedne, nigdje se ne miče ..
lik kod kojeg sam kupio ovaj procesor prije godinu dana na njuškalu, me uvjeravao da nije overklokan, ali sve više sumnjam da je,
jer impulsi oko procesora mi se nekad znaju čuti ..

najduže vremenski što mi je normalno radilo bilo je nekih 8 mjeseci, znači temperature ok i sve ostalo, a sad moram svakih 2 mjeseca
mjenjati pastu da mi ne bude 70-80 C nego 45-52 C ...

imam još onaj jedan običan amd hladnjak, ali ne vjerujem da je on u pitanju, jer sa ovim hladnjakom od phenomom je kao što sam rekao
radilo bez greške 8 -9 mjeseci! ... ne znam zašto se sad pregrijava

termalna pasta nije ona najeftinija .. neka srednja klasa.
__________________
Things end but memories last forever

Zadnje uređivanje Stranger FX : 11.05.2015. at 22:39.
Stranger FX is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 22:58   #9
Koliko paste staviš i kako je nanosiš?
__________________
Don't shoot the messenger
The New Guy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 23:43   #10
Quote:
The New Guy kaže: Pogledaj post
Koliko paste staviš i kako je nanosiš?
malo paste, kao zrno riže na sredinu, pritisak hladnjaka ju ravnomjerno rasporedi, ček mislim da sam davno bio baš tako pročitao i
na bugovom forumu pa sam upamtio,

evo

http://www.bug.hr/forum/topic/proces...ri/115462.aspx

na prošlom procesoru ne bi po 3 godine mjenjao pastu i ok bi radilo, na ovome najduže 8 mjeseci hmm

__________________
Things end but memories last forever
Stranger FX is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 00:04   #11
Onda OK

Imaš par opcija za velike promjene u temperaturi

1. softver s kojim očitavaš nije istinit tj. ne voli se sa tvojom matičnom
2. Ako su očitovanja točna - nešto do ambijentalne temperature (pregrijavanje ako je blizu nekom jakom izvoru topline - recimo zimi kod peći, odnosno ljeti ako raste temperatura zbog žege).
3. nešto nije uredu sa pastom ili cooleorm
4. senzor mu je otišao:

Quote:
Van jamstva najviše krepavaju C2D serije E4xxx te Athlon 64 X2 5600+/6000+.
(neispravni senzor te jedna jezgra prijavljuje nenormalnu temperaturu, i radi nestabilno)
__________________
Don't shoot the messenger
The New Guy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 00:13   #12
to pod 1 nije, jer sam provjerio sa više programa, te u biosu

pojavi se neovisno o godišnjem dobu, zadnji put u 2 mjesecu samo se zaledio komp, ni ctrl +alt+delete ništa ... znači zima, hladnije u sobi,
ne više od 19- 20, i nikakav izvor topline nije preblizu, a kad je bilo ljeto nije se pregrijavao, iako je ventilator od hladnjaka tada vrtio kao lud ako bi komp bio dugo upaljen, bilo mi je u sobi 30 C , ali je izdržao cijelo ljeto da se ne pregrijava, temperature inače imam naviku skoro svaki dan provjeriti

nemam pojma, sumnjiv mi je ovaj procesor od prvog dana

sa drugim procesorima nisam imao nikad probleme, isto na taj način bi stavio pastu i hladnjak, i sve ok ..

toga pod 4 se bojim ^^

a ništa dok radi, kad sve ode u k.... onda ćemo vidjeti kako dalje xD
__________________
Things end but memories last forever

Zadnje uređivanje Stranger FX : 12.05.2015. at 00:39.
Stranger FX is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2015., 12:33   #13
ljeto dolazi, temperature su vise... ako ti kuciste nema adekvatno hladenje ( barem jedan usisni, i jedan ispusni ventilator ), a sto vidim da si na stock hladnjaku, sve to pridonosi porastu temperature.
Fl@Tron is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 18:25   #14
Mene zafrkavala temp cpua i chipseta...stavio mrcinu od hladnjaka na cpu...skinuo onaj obicni...i stavio mali plasticni na hladnjak chipseta...otad sve super
Neno Svemirac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2015., 13:28   #15
Quote:
nenad asonja kaže: Pogledaj post
Mene zafrkavala temp cpua i chipseta...stavio mrcinu od hladnjaka na cpu...skinuo onaj obicni...i stavio mali plasticni na hladnjak chipseta...otad sve super
Aha, e evo zadnjih 3 tjedna su mi ok temperature cpu-a , gore sam sve objasnio da mi se to dogodi u nekoliko mjeseci .. možda mi se
malo pomakne ovaj hladnjak od phenoma hmm, iako ne bi rekao :/

možda stavim ovaj hladnjak ..

http://www.links.hr/?naziv=cooler-lc...kl=050.903.231

vidim da može na am2 socket .. i za tu cijenu mi se čini super

ali ne želim puno ulagati u ovaj komp, jer prvom prilikom ću mjenjati i matičnu te ostalo.
__________________
Things end but memories last forever
Stranger FX is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2015., 13:45   #16
Ipak sam kupio alpine 64 pro rev2 , onaj LC mi je malo skup bio, ali ovome ništa ne fali, sinoć mi je temperatura bila 92 C , i da mi se ne bi opet pojavio BSOD ugasio sam komp, i jutros kupio taj alpine u linksa .. evo slike montirao sam ga ..

http://s21.postimg.org/f2lt4asjr/Photo0658.jpg

temperatura mi je pala na 50 C , ajme samo da tako i ostane , još uvijek mi se mrvicu čuju impulsi oko procesora ali tako mi je od
prvog dana kad sam ga kupio sa njuške ..
__________________
Things end but memories last forever
Stranger FX is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2015., 14:15   #17
Ako ti je takva temp sad dok su vrucine nemas problema. Po zimi bi to trebalo pasti na oko 30-35 sto je ok.
Neno Svemirac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2015., 14:18   #18
Quote:
Stranger kaže: Pogledaj post
još uvijek mi se mrvicu čuju impulsi oko procesora ali tako mi je od prvog dana kad sam ga kupio sa njuške ..
?
__________________
Don't shoot the messenger
The New Guy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2015., 19:40   #19
Quote:
The New Guy kaže: Pogledaj post
?
aha , bila je moja tema prošle godine o tome, full opširno, dosta rijedak problem i miljon odgovara na njoj .. da čuju se kad vuće struju ..

ma mene najviše temperatura brine, i sa onim amd najobičnijim mi je bilo 90 C , a sa tim stock od phenoma je cijelo ljeto + 5 mjeseci izdržalo ok temperaturu i dobro radilo, a sad koji god stock stavim bude 90 C , eno ga u smeću taj stock, nije mi žao što sam
ovaj alpine uzeo, poslužit će i za neku buduću nadogradnju, možda od frenda am3+ matična i phenom X4 te jače napajanje, vidjet ćemo ..

nego ako mi za nekoliko dana bude opet 90 C , znači da je procesor vjerojatno klokan i otišao je u vječna lovišta!? xD , pa ću morati
nabaviti drugi proc.

56-57 C je sad dok miruje na Core Temp i CPUID HW monitor te u biosu.
__________________
Things end but memories last forever

Zadnje uređivanje Stranger FX : 05.06.2015. at 19:51.
Stranger FX is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2015., 19:57   #20
Quote:
Stranger kaže: Pogledaj post
56-57 C je sad dok miruje na Core Temp i CPUID HW monitor te u biosu.
puno je to za idle
__________________
You don't know what you got until it's gone.
hifilofi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:32.