Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2014., 12:17   #41
Quote:
crvac kaže: Pogledaj post
Pa i meni je tako nesto palo na pamet, ali ovdje se i spominju osobna iskustva tako da su sigurno istinita. Niti ja osobno nisam nigdje imao losa iskustva, ali opet ponavljam da je mozda stvar i u generacijama. Ovi ovdje izmedu 20 i 30 godina nece Jugoslaviju niti spomenut, a bas je Britanija dobro tlo ako netko nece slusati razlike. Samo Englezu kazi da je Skot ili jos gore Irac ili ako zaista zelis provocirati, kazi Skotu da je Englez. Mislim, ak smo svi njima isti, mogu oni biti i nama
I mene je ovo za Spanjolce dosta iznenadilo, ali vjerujem takvim iskustvima. Nisam bio u Spanjolskoj, ali sam upoznao dosta Spanjolaca. Osobno nisam od njih nista lose osjetio, ali medu nekima od njih se primijecuje nazvat cu to iskljucivost. Gotovo kao stav - Espana uber alles. Pogotovo se to osjeti kada se spominju latino - americke zemlje. Imaju taj stav da su toliko iznad njih. Znam da mnogi iz Latinske Amerike traze spanjolske korijene i mnogi su tako i emigrirali, pa ih to mozda smeta, ali ono sto je jos gore je stav prema latino - americkom spanjolskom. Vise puta sam primijetio kada se smiju njihovom izgovoru, koji doduse najvise cuju u juznoamerickim sapunicama koje se isto emitiraju po spanjolskim televizijama, ali zbog toga mnogi ni ne zele gledati i kvalitetnu latino - americku kinematografiju. Imaju stav - sve sto je od tamo ne valja. S druge strane nemaju bas svijest da su te zemlje drzali kao kolonije tristotinjak godina.
Ja sam im spomenuo da je ucenje spanjolskog u Hrvatskoj zadnjih godina (rekao bih vec cak i 15) postalo sve popularnije i to ponajvise zbog svih tih sapunica. Skoro da su me neki napali, da kako to jer ono sto se tamo cuje to uopce nije pravi spanjolski. Ovdje u Britaniji nisam cuo da ono sto pricaju Amerikanci da nije pravi engleski. Neki ce spomenut da im se americki engleski ne svida previse, ali daleko od toga da ce se smijati drugacijem izgovoru.
sto se tice spanjolskog,puno puno bolji i ugodniji za uho (te naravno ljepše zvuči) je španjolski iz južne amerike..španjolci samo frfljaju
također mi je i portugalski bolji iz brazila nego iz portugala...
Mortiis is offline  
Old 17.01.2014., 18:22   #42
Quote:
amstel kaže: Pogledaj post
Ljudi koji su bili u hrvatskoji ili su culi za hrvatsku, imaju 99% pozitivno misljenje o hrvatskoj i hrvatima...oni koji nisu bili imaju predrasude kao im i sami prema recimo turcima, crncima, bugarima i amerima recimo...

Hrvat koji je recimo bio u turskoj i hrvat koji nije bio nema isto misljenje o istoj...a zanimljivo je da upravo isto i sa recimo kanadjaninom/spanjolcem/norvezaninom etc u vezi nase zemlje

Oni ljudi koji nisu culi niti bili u hrv vecinom sve istocno i juzno od autrije i njemacke smatraju jednom drzavom...jer "izgledamo" i zvucimo "isto"...van europe smo jednostavno premala zemlja da bi se toliko znalo o nama, a opet iznenaduje kada ipak od 100 ljudi u sjevernoj americi 75, 80 je culo za hrvatsku..

Prosli tjedan dosao neki novi momak na posao, pricali smo svemu i prije nego sta me pitao odakle sam, sam sam odvrtio pricu o vremenu i nabacio da dolazim i vrlo tople zemlje kroejse...minutu kasnije izvali lik, yeah, its very cold in russia...nakon tog si ja kontam da kakvu poveznicu sam rekao sa rusijom osimo onog "sh" u imenu zemalja...ostalih 20-25% je takvo, najdalje stos u bili su nacionalni parkovi i eventualnon neki resort na kubi ili meksiku
Jednom sam upoznal mladog covjeka, malo stariji od mene, nikada nije bio van edmontona, cak niti u nacionalnim parkovima...naravno kad takvim ljudima spomenes nepoznanicu kao sto je croatia, iz njihovog sirotog globalnog rjecnika to spada u neki dio rusije
Ne samo da ima takvih mladjih,
nego ima i takvih staraca,
koji izgleda da ne znaju za nista osim za svoje dvoriste
zacky is offline  
Old 17.01.2014., 19:24   #43
Quote:
marijana82 kaže: Pogledaj post
a sta hrvati misle o srbima?? obzirom da moze da se desi da se iz hrvatske srbin ne vrati ziv.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Može se desit. Naročito ak ga lupi infarkt na Jadranu...
__________________
There are three kinds of men: The ones that learn by reading. The few who learn by observation. The rest of them have to pee on the electric fence.-- Will Rogers
I think human consciousness is a tragic misstep in evolution...Rust Cohle
Cicka is offline  
Old 17.01.2014., 23:07   #44
Quote:
marijana82 kaže: Pogledaj post
a sta hrvati misle o srbima?? obzirom da moze da se desi da se iz hrvatske srbin ne vrati ziv. dok obrnuta nema sanse da se desi. kod vas ne gostuje ni jedan nas pevac a kod nas ima vise vasih nego nasih. u srbiji ste slobodni ko ptice na grani a srbin u 90 posto gradova u hrvatskoj ne sme ni da se nada da idi. a sta cemo sa tim?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Evo ja sam Hrvat, i još i drsgovoljac Domovinskog rata koji se tukao sa Srbima godinu i pol za vrijeme rata u odori HVa. I što mislim o vama?

Meni ste sasvim OK. Imam jako dobre prijatelje koji su Srbi. Zaposlio sam Srbe u firmi u kojoj radim. Tu ste mi nešto kao Mađari, Rumunji, jedino kaj vas lakše razumijem. Srbi su mi sasvim OK, volim Balaševića, Čorbu, EKV... Želim opet posjetiti vašu zemlju i prijateljevati s dobrim ljudima tamo a kojih ima napretek...

No, napadnete li opet moju domovinu, eto i mene opet tamo da je branim! (jedino kaj ću taj drugi put uzet i penziju koji zadnji put nisam...).
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Old 18.01.2014., 11:42   #45
Ovdije ima hrpa off tópica , ne brisu se i ne kaznjavaju kao kad sam ja u pitanju .
antemarineitor is offline  
Old 18.01.2014., 12:57   #46
ovdje u BiH, nas ne vole i htjeli bi nas sravnit sa zemljom i da nas nestane i nijednom drugom narodu nismo simpaticni u ovoj drzavi.
__________________
hhhhhh
tosamjamimica is offline  
Old 19.01.2014., 05:00   #47
pa fora i jeste sto ti koji su ratovali nemaju lose misljenje jedni o drugima nego omladina koja nije bila ni radjena tad zna da pravi probleme


Sent from my iPhone using Tapatalk
marijana82 is offline  
Old 19.01.2014., 15:46   #48
Ja sam, do prije nekoliko godina, uspoređivao sebe sa svima u Hrvatskoj. Smatrao sam da svatko zna glavni grad Argentine, da zna navesti barem 20-ak afričkih država, da može pronaći Mongoliju na karti, da zna barem glavne gradove u Europi, da može nabrojiti neke osnovne kulturnopovijesne spomenike u zemljama Europe, da zna kojim se jezicima govori u kojim zemljama (npr. Švicarska, Brazil, Moldova)... Završio sam solidnu osnovnu, malo jaču gimnaziju, ali sam smatrao da su i drugi kapirali informacije kao i ja... i onda mi je splasnuo zanos kad sam uletio u jednu mješovitu ekipu u kojoj se raspravljalo o ovim temama - zaključio sam da smo strašno neobrazovana nacija i da se u vremenu i prostoru snalazimo kao da nam je povez na očima. To me jako ljuti; dotad sam smatrao da svaki Hrvat razumije neki kulturni, geografski i povijesni presjek svijeta i da se nigdje u svijetu ne možemo obrukati. Kad nekoga upoznam, evo npr. iz Estonije nedavno jedne drage ljude, najbolja mi je taktika da im dam do znanja da nešto znam o njima; da im je Tallinn glavni grad, da su nizinska zemlje, da imaju puno Rusa jer su bivši SSSR, da im je Tartu jako sveučilište, da im je vodka zakon i da Finci dolaze vikendom oblit se njome... I tako osvojiš ljude, oni razbijaju predrasude o tebi kao nekom brđaninu s Balkana (jer zapravo, mnogi su u svijetu i dalje neuki kao i mi po ovim pitanjima)... Mislim da puno moramo raditi na sebi kako bi se naša slika u svijetu poboljšala. Mislim, nije stvar u tome je li nas to zanima ili ne zanima, neki geopovijesnokulturni minimum mora postojati.

A sad obrnuto.
Hrvatska u Južnoj Americi, konkretno u Peruu; znaju da Hrvatska postoji, znaju da su neki Hrvati dali obol u stvaranju suvremenog peruanskog društva (pilot Bielovuchich, parlamentarci, generali), a od suvremenih Hrvata znaju samo za Šukera (barem taksisti). Povezuju zemlju s Bugarskom, Rumunjskom, a neki je zajednički nazivnik paises belicos (tj. ratne zemlje). Znači. Jasnije im je kad im rečeš da smo preko puta Italije (koja im je dobro poznata). Kada se pokušavaju napraviti pametni, pitaju je li to blizu Švicarske ili Rusije (jer znaju nabrojiti do desetak europskih zemalja pa pucaju na blef.

Zadnje uređivanje Perestrojka : 19.01.2014. at 15:51.
Perestrojka is offline  
Old 19.01.2014., 21:08   #49
Quote:
tosamjamimica kaže: Pogledaj post
ovdje u BiH, nas ne vole i htjeli bi nas sravnit sa zemljom i da nas nestane i nijednom drugom narodu nismo simpaticni u ovoj drzavi.
Stvarno ne znam kaj s njima ne štima pa vas ničim izazvani ne vole
Wild heart is offline  
Old 20.01.2014., 22:56   #50
Quote:
Perestrojka kaže: Pogledaj post
Ja sam, do prije nekoliko godina, uspoređivao sebe sa svima u Hrvatskoj...
Svidio bi ti se Perko. On je sad doli u Peruu...
__________________
Nema pravde ni nasuprot
spyker22 is offline  
Old 21.01.2014., 00:42   #51
Kada idem u Hrvatsku, svaki put je u autobusu druga škvadra. I ljudi su raznorazni. ali ima Hrvata koji jednostavno su otišli iz Hrvatske u Češku i misle kako ih više ništa s njihovom Domovinom ništa ne veže. I mene to smeta. Uvijek će čovjeka vezati Domovina. Nešto. Ali oni kad je neka obljetnica ili tako nešto, kažu, da idu doma samo obitelji i ništa drugo ih ne zanima. Više gledaju novac i napuhani su strašno. Kao da su bolji jer su u dijaspori. Ja to ne volim. tako to vidim ja. Nisu više ponosni toj zemlji, nisu ponosni uspjesima te zemlje. Ja na primjer se ću sada seliti u Hrvatsku, ali sa Češkom ću ostati uvijek spojena i nikad neću zaboraviti odakle sam došla. Ali oni kao da jesu zaboravili.
Ispričavam se ako sam nekoga uvrijedila. Nije mi to bila namjera.
__________________
Acta, non verba. - Dijela ne riječi.
"Kako bi igra bila užitak, trening bi trebao biti patnja." - Dražen Petrović
Čehinja is offline  
Old 22.01.2014., 23:03   #52
Quote:
Čehinja kaže: Pogledaj post
Kada idem u Hrvatsku, svaki put je u autobusu druga škvadra. I ljudi su raznorazni. ali ima Hrvata koji jednostavno su otišli iz Hrvatske u Češku i misle kako ih više ništa s njihovom Domovinom ništa ne veže. I mene to smeta. Uvijek će čovjeka vezati Domovina. Nešto. Ali oni kad je neka obljetnica ili tako nešto, kažu, da idu doma samo obitelji i ništa drugo ih ne zanima. Više gledaju novac i napuhani su strašno. Kao da su bolji jer su u dijaspori. Ja to ne volim. tako to vidim ja. Nisu više ponosni toj zemlji, nisu ponosni uspjesima te zemlje. Ja na primjer se ću sada seliti u Hrvatsku, ali sa Češkom ću ostati uvijek spojena i nikad neću zaboraviti odakle sam došla. Ali oni kao da jesu zaboravili.
Ispričavam se ako sam nekoga uvrijedila. Nije mi to bila namjera.
nisi uvrijedila, bez brige, ali postoji puuuuno razloga zbog kojih mnogi od nas zele "pobjeci" odavde, i zelim zaboraviti sto prije. muku, strah, neizvjesnost, nesigurnost, osjecaj manje vrijednosti jer si politicki nepodobdan..
jedino, al JEDINO sto ce mi faliti su obitelj i bliski prijatelji...
sve ostalo.. onog trena kad sletim (a pogotovo sletim li na PR za sto cak i imam sanse kroz jedan program) - dovidjenja. mozda nekad skicnem nase rukometase, nase nogometase... al to ce biti vrh.
odavde bjezim s debelim razlozima. aplolutno i rezolutno odbijam da me prate -.-
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Old 23.01.2014., 00:54   #53
Quote:
antemarineitor kaže: Pogledaj post
Skoro svi Hrvati - decki koji zive u Spanjolskoj lazu da su Talijani ili Nijemci zavisno od izgleda . Isto su savjetovali i meni , ali ja ne znam i ne mogu lagati ,pa kad bi na primijer Belgijanki ili nekoj drugoj koja je mislila da sam Nizozemac rekao da sam Hrvat faca bi se naglo promijenila i razgovor je brzo zavrsen .
Isto tako sam od mnogih cuo da smo Rusi , a da Rusi jedu ljude .
Gotovo svi Spanjolci pricaju kako ljudi iz istocnih zemalja nemaju osjecaje ,nemogu voljeti,izuzetno su hladni ljudi -kao i klima
Najvise me cudilo da tako razmisljaju i visoko obrazovani ljudi , a sto se crnaca tice stotinu puta sam cuo i vidio da njih preferiraju ispred bilo koga iz bivse yuge ili bivseg istocnog bloka .
Stvarno me cudi da su ljudi tako reagovali kad su vas upoznavali. Jedino mogu da zakljucim da ste ziveli / bili u nekom zabacenijem kraju Spanije, gde su ljudi jako zatvoreni. Ja sam iz Srbije i znam pouzdano da ljudi uvek s vise blagonaklonosti gledaju na Hrvate nego na Srbe, iz prostog razloga sto im zemlja deluje privlacnije (more, obala, neotkrivene plaze itd.) Zivim u Kataloniji, udata sam za Katalonca i uopste ne primecujem neku razliku izmedju naseg i njihovog mentaliteta, cak se uprkos jezickim problemima nase porodice jako dobro razumeju.
Svi ljudi s prostora bivse Jugoslavije koje sam ikad upoznala u Barseloni su bili obrazovani i uvek sam mislila da, ako negde apsolutno nemamo problema sa predrasudama domorodaca, to je upravo ovde. Ljudi jedino sto jos i znaju o nama pored rata (koji normalni ljudi jednostavno vide kao nesto grozno i uzasno sto nije smelo da se dogodi krajem xx veka) su nasi sportisti, a njih svakako ima mnogo, i mnogi igraju upravo u Spaniji...

Ono sto treba istaci je da u mnogim unutrasnjim delovima Spanije muskarci cesto imaju jako mnogo kompleksa (cesto su niski, jako tamni, znaju da ih svi vide kao neradnike, a i ne pretrzu se mnogo od posla), pa to nadomescuju nekim naduvanim ponosom sto su oni boze vatrene prirode i slicno.

Tako da stvarno ne znam kako moze neki Spanac imati predrasude prema nama.. da ne navodim da su svi nasi (Hrvati, Bosanci, Srbi) koje sam ikad upoznala u Barseloni bili jako vredni, govorili jezike, lako nalazili poslove i bili cenjeni kao dobri radnici na njima...
columna is offline  
Old 23.01.2014., 01:25   #54
Quote:
Inter_shupen kaže: Pogledaj post
Mogu potvrditi rečeno za Talijane. Ne vole nas...
Svasta cu ovde procitati Italijani se ovde (opet kazem, radi se o Barseloni, gde ih ima previse) kace mnogo na nase devojke, cak bih rekla da treba gledati kako izbeci dosadne italijane smarace. Devojke italijanke su uvek dobre i prijemcive, ali malo povrsne za moj ukus, pa sam se uvek mnogo vise druzila s katalonkama ili nasima - nekako su mi katalonci kao mi, ako vec generalizujemo - tipicno, dok se ne upoznamo makar malo - pomalo hladno, ali posle toga i ako se pogodimo, prijateljstvo za ceo zivot. Italijani su mozda prijatniji na prvu loptu, ali i dooosta povrsniji, lako ostvare prvu komunikaciju, uvek su raspolozeni za kafu, zurku, setnju, ali nema neke dubine...

S kim sam imala losa iskustva: jedan kreten iz neke musl. zemlje tipa maroka ni ne secam se vise, na nekom kursu me je pitao jel OSTALO muslimana u srbiji, zlobno, podrazumevajuci da smo ih valjda sve pojeli za dorucak. Taj me bas iznervirao, cak i uplasio, prestala sam da idem na taj kurs (lik je bio psiho i skoro se rasplakao jer je umislio da ga je grupa ignorisala u nekom grupnom radu).

Znam da je ovde pitanje kako ljudi dozivljavaju Hrvate, a ne Srbe, ali sam morala da podelim ova iskustva prosto zato sto je moje iskustvo potpuno drugacije od nekih navedenih, a sigurna sam da ljudi imaju jos manje predrasuda prema Hr nego prema Sr.

Ovako generalno, ljudi misle da smo mi iz bivse yu dobri sportisti (apsolutno nije moj slucaj ), pomalo drcni, vredni, da dobro govorimo strane jezike, posteni, vredni poverenja i slicno.

Izuzetak od toga su albano-kosovares (koji ne znam da li spadaju u bivsu yu, s obzirom da su kulturoloski potpuno drugaciji), koji svako malo upadnu u neku vilu da bi pokupili 3-4 hiljade evra i narocito sam zadovoljna sto nekom u medijima nije palo na pamet da ih slucajno zovu ex-yu ili nesto slicno, vec onim sto i jesu: albano-kosovares...
columna is offline  
Old 23.01.2014., 03:20   #55
Quote:
columna kaže: Pogledaj post
Svasta cu ovde procitati Italijani se ovde (opet kazem, radi se o Barseloni, gde ih ima previse) kace mnogo na nase devojke, cak bih rekla da treba gledati kako izbeci dosadne italijane smarace. Devojke italijanke su uvek dobre i prijemcive, ali malo povrsne za moj ukus, pa sam se uvek mnogo vise druzila s katalonkama ili nasima - nekako su mi katalonci kao mi, ako vec generalizujemo - tipicno, dok se ne upoznamo makar malo - pomalo hladno, ali posle toga i ako se pogodimo, prijateljstvo za ceo zivot. Italijani su mozda prijatniji na prvu loptu, ali i dooosta povrsniji, lako ostvare prvu komunikaciju, uvek su raspolozeni za kafu, zurku, setnju, ali nema neke dubine...
A kaj se ti tu cerekaš? Koji i kakvi Talijani u Barceloni? Pričaš bedastoće. Tema je, da te podsjetim: "Što misle o Hrvatima u zemlji u kojoj živite". Naravno da se radi o osobnim dojmovima koje smo stekli, a ja sam takve dojmove dobio i u Italiji i ovdje u SAD-u. I iz direktnih komentara od samih Talijana i od drugih mojih sunarodnjaka koji su imali isti dojam.

Cerekaj se negdje drugdje, na krivoj si temi...
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Old 23.01.2014., 06:50   #56
Quote:
columna kaže: Pogledaj post
Stvarno me cudi da su ljudi tako reagovali kad su vas upoznavali. Jedino mogu da zakljucim da ste ziveli / bili u nekom zabacenijem kraju Spanije, gde su ljudi jako zatvoreni. Ja sam iz Srbije i znam pouzdano da ljudi uvek s vise blagonaklonosti gledaju na Hrvate nego na Srbe, iz prostog razloga sto im zemlja deluje privlacnije (more, obala, neotkrivene plaze itd.) Zivim u Kataloniji, udata sam za Katalonca i uopste ne primecujem neku razliku izmedju naseg i njihovog mentaliteta, cak se uprkos jezickim problemima nase porodice jako dobro razumeju.
Svi ljudi s prostora bivse Jugoslavije koje sam ikad upoznala u Barseloni su bili obrazovani i uvek sam mislila da, ako negde apsolutno nemamo problema sa predrasudama domorodaca, to je upravo ovde. Ljudi jedino sto jos i znaju o nama pored rata (koji normalni ljudi jednostavno vide kao nesto grozno i uzasno sto nije smelo da se dogodi krajem xx veka) su nasi sportisti, a njih svakako ima mnogo, i mnogi igraju upravo u Spaniji...

Ono sto treba istaci je da u mnogim unutrasnjim delovima Spanije muskarci cesto imaju jako mnogo kompleksa (cesto su niski, jako tamni, znaju da ih svi vide kao neradnike, a i ne pretrzu se mnogo od posla), pa to nadomescuju nekim naduvanim ponosom sto su oni boze vatrene prirode i slicno.

Tako da stvarno ne znam kako moze neki Spanac imati predrasude prema nama.. da ne navodim da su svi nasi (Hrvati, Bosanci, Srbi) koje sam ikad upoznala u Barseloni bili jako vredni, govorili jezike, lako nalazili poslove i bili cenjeni kao dobri radnici na njima...
Slazem se , sve sto ste napisali je tocno osim da sam zivio u nekom zabacenom dijelu Spanjolske . Moja iskustva su iz najelitnijeg dijela Madrida . U Cataluñi sam zivio pola godine i iskustva su bila puno bolja , isto tako najbolje su me prihvacali Baskijci , ali ja sam pisao o Spanjolcima , a Katalonci i Baskijci se takvima ne smatraju . Spanjolci o svima sa Balkana imaju sasvim isto misljenje , jedina je razlika sto misle o zenama , a sto o muskarcima .
Upoznao sam desetak Spanjolaca i nekoliko Katalonaca koji su cak naucili nesto od naseg preteskog jezika , neki su bili u Mostaru u mirovnoj misiji , drugi su nas pripremali za ulazak u europsku uniju , neki su bili osobni prijatelji od Davora Sukera , ali njihova razmisljanja o nama su identicna onima sto sam vec prije naveo , nimalo pozitavna .
Isto tako nije bas uobicajeno da ti u facu kazu sto misle , iako ima cak i onih koji se ne ustrucavaju namjerno glasno tako da ih cujes u razgovoru sa trecim osobama . Cak sam jednom dozivio da su na veceri u kuci jedne ugledne Spanjolke iz visokog drustva njene gosce izravno u mom prisustvu drsko osudile njen prijedlog da njena kcerka i ja izadjemo u disko . Rekle su joj da kaj je ona normalna da bi "con un balkaniko " pustila svoju kcer . Zeni je bilo jako neugodno i poslije mi se ispricavala da nije znala kak joj frendice nemaju nimalo postovanja prema njenim gostima i prijateljima .
antemarineitor is offline  
Old 23.01.2014., 10:28   #57
Ako su bili prijatelji Sukera uopce me ne cudi da tako misle o nama.
__________________
prinudna dijaspora...
Rajnus is offline  
Old 23.01.2014., 11:29   #58
Quote:
Inter_shupen kaže: Pogledaj post
A kaj se ti tu cerekaš? Koji i kakvi Talijani u Barceloni? Pričaš bedastoće. Tema je, da te podsjetim: "Što misle o Hrvatima u zemlji u kojoj živite". Naravno da se radi o osobnim dojmovima koje smo stekli, a ja sam takve dojmove dobio i u Italiji i ovdje u SAD-u. I iz direktnih komentara od samih Talijana i od drugih mojih sunarodnjaka koji su imali isti dojam.

Cerekaj se negdje drugdje, na krivoj si temi...
Hola Sunshine State Cerekam se jer mi se cereka. Italijani su bili treca inostrana etnicka grupa u Bcn jedno vreme (posle Pakistanaca i ne znam koga jos), cesto dolaze ovde da zive neko vreme, dok su mladi i slicno, tako da mislim da mogu makar da izrazim svoje misljenje. Poznajem 5 Hrvata (bolje receno Hrvatica) ovde, i niko nikad mi nije rekao da su ga Italijani gledali na taj nacin koji se opisuje. Fakat, te drugarice Hrvatice su sve fine devojke, lepo vaspitane, vredne i obrazovane.

Druga stvar je ako postoje delovi Spanije (jug - konkretno Marbelja, zatim Valensija) gde odlaze ljudi iz ex-yu koji imaju neke druge namere i niti su obrazovani i pristojni, niti sluze na cast kao ambasadori svoje zemlje. A plus su Spanci u tim delovima mnogo manje kosmopoliti, a mnogo vise "kolonizatorskog" mentaliteta.

Meni je stvarno smesno da od svih, bas Italijani imaju negativno misljenje o Hrvatima, sta da ti kazem. Imam firmu koja se bavi turizmom i nagledala sam se ljudi iz celog sveta, i mogu ti reci da je svaki turista iz Hrvatske bar dvaput pristojniji od turiste istog socijalnog nivoa iz Italije (osim mozda sa strogog Severa, gde su negde slicni). Italijani su mnogo glasni, svi pricaju u istom trenutku, prilicno su neuredni sa prostorom oko sebe - osim kad se radi o glancanju licnog izgleda, itd. Znam da tema nisu Italijani, ali kako neko takav moze da ima lose misljenje o Hrvatima, to mi nije jasno...
columna is offline  
Old 23.01.2014., 11:40   #59
Quote:
antemarineitor kaže: Pogledaj post
Slazem se , sve sto ste napisali je tocno osim da sam zivio u nekom zabacenom dijelu Spanjolske . Moja iskustva su iz najelitnijeg dijela Madrida . U Cataluñi sam zivio pola godine i iskustva su bila puno bolja , isto tako najbolje su me prihvacali Baskijci , ali ja sam pisao o Spanjolcima , a Katalonci i Baskijci se takvima ne smatraju . Spanjolci o svima sa Balkana imaju sasvim isto misljenje , jedina je razlika sto misle o zenama , a sto o muskarcima .
Cak sam jednom dozivio da su na veceri u kuci jedne ugledne Spanjolke iz visokog drustva njene gosce izravno u mom prisustvu drsko osudile njen prijedlog da njena kcerka i ja izadjemo u disko . Rekle su joj da kaj je ona normalna da bi "con un balkaniko " pustila svoju kcer . Zeni je bilo jako neugodno i poslije mi se ispricavala da nije znala kak joj frendice nemaju nimalo postovanja prema njenim gostima i prijateljima .
U pravu ste, stoji da su Baskijci genijalni ljudi (ono malo sto sam upoznala) a i Katalonci su neuporedivo otvoreniji prema svetu nego Spanci.
A Spanci ce moci da se slikaju kad im se otcepe i Katalonija i Baskija. Ako se izuzme Madrid, svi drugi samo znaju da trose javne pare i da se busaju u grudi za svoju slavnu proslost.

Ta zena iz visokog drustva je stvarno kreten - mogu samo da zamislim kakve su Spanjolke iz visokog drustva ne poznajem ih licno, ali ako su imali takav komentar prema vama, onda mi je jasno da su beskonacno ograniceni.

Opet stvarno je da Spanci dizu nos na bilo koga, a ne na ljude s nasih prostora koji su uprkos svemu sto smo prosli, sacuvali mnoge vrednosti... izvinjavam se, moje iskustvo je uglavnom samo iz Katalonije, u ostalim delovima sam bila samo kao turista.
columna is offline  
Old 23.01.2014., 11:52   #60
Quote:
Rajnus kaže: Pogledaj post
Ako su bili prijatelji Sukera uopce me ne cudi da tako misle o nama.
Evo to je onaj paradoks koji uvijek spomenem kad sa Spanjolcima pricam o sportu . Dakle oni , pogotovo u Sevilji , a i u ostatku Spanjolske obozavaju Sukera , i dan danas cesto gostuje na Spanjolskim tv koje redovito pratim i kad im kazem da ga u HR malo tko voli , jednostavno im to neide u glavu i ne vjeruju . Onda im spomenem kako u Zagrebu vise vole Julio Iglesiasa negó u Andaluziji , a to im vec zvuci vjerovatnije .
Da nebi pomislili kako bas svi Spanjolci misle lose o nama , osim vec navedenih koji su turisticki posjetili HR i potpuno promijene stavove koje su prije imali , postoje i oni ljubitelji nasih sportasa kojima smo automatski simpa jer dolazimo iz zemlje njihovih idola . Na primjer 1985 kad sam sa djevojkom turisticki posjetio Spanjolsku i ukrali su mi iz auta svu lovu, odjecu i pasose , gazda jednog diskaca kad je cuo da smo zemljaci Drazena Petrovica odveo nas je u najbolji butik , kupio nam odjecu i zaposlio nas u svom disku .
Kad smo 1998 bili 3.na svjetskom nogometnom prvenstvu , ljudi su mi masovno prilazili i cestitali vidjevsi me u Hr dresu , ali na telki nas ni tad nisu hvalili , cak je bilo i komentara da smo losom igrom dosli do tog 3.mjesta
antemarineitor is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:56.