Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.09.2014., 21:06   #21
Quote:
NorAnn kaže: Pogledaj post
Prije godinu i nesto sam isto tako krenula s vodjenim meditacijama i prva koja se "aktivirala " je bila trece oko. Prestala sam s meditacijom nakon 3 mjeseca jer mi je bilo previse, pogotovo bi najjace reakcije bile navecer prije spavanja. No jebiga, jos par mjeseci nakon sto sam prestala pocela sam vidjati neke stvari, nimalo ugodne. No s vremenom prestane, stvari se vrate u normalu. Odluci sto zelis, ovisno o tome koliko si spremna, citaj, informiraj se i bildaj druge centre, ili probaj preusmjeriti nakupljenu energiju iz tog centra u druge. Meni je to bio problem jer imam poprilicno zakrcenu grlenu.

Mozes li ako ti nije pretraumaticno opisati sta si tocno vidjela, kakve stvari? Ako ne zelis tu moze i na pp. Hvala


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Ko ne voli životinje ne voli ni ljude!
strijelčic@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2014., 02:35   #22
Baš čudno ima li netko da se nije osjećao loše?
Čuo sam i da te reiki tuning sjebe.
U čemu je caka pa da se osjećaš loše, navodno bi ti to sve trebalo pomoći.
Gull is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2014., 14:42   #23
Quote:
Gull kaže: Pogledaj post
Baš čudno ima li netko da se nije osjećao loše?
Čuo sam i da te reiki tuning sjebe.
U čemu je caka pa da se osjećaš loše, navodno bi ti to sve trebalo pomoći.
Ako znaš unutarnji mir, bit će ti super, ako ne - odvest će te do svega čime taj mir uzurpiraš. Što je zapravo prekrasna stvar jer nam daje priliku za prihvaćanje, slobodu i mir.

Kako kršćani kažu, pomozi si sam pa će ti Bog pomoći.
Nema izvanjskih pomagala, izvanjske stvari mogu samo ponuditi iluziju pomoći (iako je i to ponekad korisno).
__________________
worldbridger is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2014., 02:34   #24
Quote:
worldbridger kaže: Pogledaj post
Ako znaš unutarnji mir, bit će ti super, ako ne - odvest će te do svega čime taj mir uzurpiraš. Što je zapravo prekrasna stvar jer nam daje priliku za prihvaćanje, slobodu i mir.

Kako kršćani kažu, pomozi si sam pa će ti Bog pomoći.
Nema izvanjskih pomagala, izvanjske stvari mogu samo ponuditi iluziju pomoći (iako je i to ponekad korisno).
Onda to nije za mene. Nikada nisam bio miran. Kad sam najumorniji opet mi treba neko vrijeme da zaspim.
Gull is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 20:21   #25
Quote:
Gull kaže: Pogledaj post
Baš čudno ima li netko da se nije osjećao loše?
Čuo sam i da te reiki tuning sjebe.
U čemu je caka pa da se osjećaš loše, navodno bi ti to sve trebalo pomoći.
Loše ti može biti jedino od tebe samog, odnosno potisnutih strahova, trauma, negativnih emocija i bla bla.
Bilo kakav duhovni rad na sebi zahtijeva čišćenje svega toga.
Astralica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2016., 21:52   #26
Treće oko

U gotovo svim religijama spominje se to Treće oko. Posebice u Istočnim religijama kao hinduizam i budizam. Neću se referirat na niti jednu religiju niti mi je svrha pričati o religijama. Već me zanima koliko je ljudi uspjelo povezati to Treće oko s epifizom ili pinealnom žlijezdom. Zanima me ako netko zna o ovome nešto malo više. Koja je svrha tog trećeg oka i zašto se spominje u religijama?

P.S. Horusovo oko je poprilično nalik na našu pinelanu žliijedu.

http://www.anonews.co/wp-content/upl...0951669897.jpg
__________________
“If more of us valued food and cheer and song above hoarded gold, it would be a merrier world.”
― J.R.R. Tolkien
TolkienGeek is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 26.11.2016., 22:09   #27
zar nije ovo vec obradjeno na forumu?

https://www.forum.hr/showthread.php?t=832602
__________________
Jedini način da čovjek izbjegne pogreške jest da stekne iskustvo. Jedini način da čovjek stekne iskustvo je da čini pogreške.
comewithme1717 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2016., 22:27   #28
Ma tražim poveznicu između trećeg oka (pinealne žlijezde) i religija. Znam ja čemu ono služi, no zanima me zašto sve religije o tome pričaju a nitko nije skužio da to treće oko u biti svi imamo. Ili si samo umišljam da ljudi još nisu povezali treće oko s pinelanom žlijezdom. Uglavnom, tražim samo poveznicu, a ne čemu ono služi i da li je netko uspio otvorit treće oko. Tu temu linkanu sam već cijelu pročitala.
__________________
“If more of us valued food and cheer and song above hoarded gold, it would be a merrier world.”
― J.R.R. Tolkien
TolkienGeek is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2016., 22:37   #29
A ne bi bilo loše prije postanja pročitati i pravila podforuma u kojima stoji između ostalog "Nije dopušteno duplicirati teme (otvarati nove topic-e o tematici o kojoj topic već postoji).
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2016., 22:42   #30
Quote:
TolkienGeek kaže: Pogledaj post
U gotovo svim religijama spominje se to Treće oko. Posebice u Istočnim religijama kao hinduizam i budizam. Neću se referirat na niti jednu religiju niti mi je svrha pričati o religijama. Već me zanima koliko je ljudi uspjelo povezati to Treće oko s epifizom ili pinealnom žlijezdom. Zanima me ako netko zna o ovome nešto malo više. Koja je svrha tog trećeg oka i zašto se spominje u religijama?

P.S. Horusovo oko je poprilično nalik na našu pinelanu žliijedu.

http://www.anonews.co/wp-content/upl...0951669897.jpg
Sto se budizma tice (osim donekle tantrickog/vadjrajane/Tibetanskog) to je daleko vise simbolicno nego ezotericno.

U tom smislu ne cudi, rekao bih da je kao simbol dosta arhetipski. Oci kao organ vida koji je pak glavni ljudski osjet u mnogim kulturama dobivaju simbolicku vrijedost. Trece oko slijedom toga postaje logican i ocekivan simbol otvaranja nekih novi znanja i spoznaja, vece razine uvida, mudrosti itd.

U ezotericnom smislu o kojemu je ovdje rijec gdje se povezuje sa pretpostavljenim energetskim sustavom, cakrama i u moderno vrijeme pinealnom zljezdom to je prvenstveno odlika tantre* i religijskih pravaca koji su pod takvim utjecajem, a ne istocnih religija u globalu. To su dakle najmladji tantricki budizam (prvenstveno prezivio na Tibetu, iako nesto sitno i u drugi djelovima azije) i tantricko-jogicka** tradicja kod hindusa (moguce da ima i kod neo-taoista nesto slicno buduci ima dosta povezica sa tantrom i tom linijom ezotericnih teorija, no ne poznam ih dovoljno). Sa time da se vremenom stvari mjesaju kod popularne religioznosti na vrlo razlicite i cesto konfuzne/nekonzistenne nacine pa je posebno u hinduizmu dosta elemenata tantre postalo sveprisutno i gotovo je cjeli suvremeni hinduizam (pocevsi od srednjeg vijeka i reformi u vrijeme islamske vlasti kada popularna religioznost plemenskih kulteva, mitova i samanskih tradicija spajanjem sa vedskom religijom i sramanama stvara osnove suvremenog hinduizma, pa preko neo-hindu reformi kasno-kolnoijalong doba sve do modernog jet-set guruizma) u dobroj mjeri tantriziran, no kod budista je to ipak jos uvijek manje slucaj i generalno su blizi starijim sramana kontemplativno-asketskim pristupima.

* tantra ovdje u smislu sire ezotericne ne-vedske i ne-sramanske tradicije prisutne u vecini Indijskih religija od srednjeg vijeka na dalje (tj tada ulaze u meinstream i dobivaju kodificiranu teolosku/pisanu formu, tekstove i sustav), ne nuzno vamacare (lijevog puta) i posebno ne seksualnih praksi sa kojima se kolokvijalno danas na zapadu najcesce poistovjecuje iako su te prakse vise vezane uz americku seksualnu revoluciju i humanisticku psihologiju nego tradicionalnu maithunu cak i u onim tantrickim pravcima koji ju koriste. Cisto da ne bude zabune zbog hrpe razlicitih znacenja koje taj termin nosi u razlicitim kontekstima i krugovima.

**jogicki ovdje vise u smisu hata-joge koja je deritualizirani izolat tantre nego (Patandjalijeve) joge kao jedne od darshana (ortodoksnih filosofskih sustava - btw glede univerzalnosti simbolike vida i ociju darshana dolazi od pogleda - kao i kod nas u simboicnoj metaforicnoj kolokvijalnoj jezicnoj upotrebi, uostalom kada imamo svoj pogled na stvari, uvid u nesto itd ) koja je bliza shramanskim (budizam/jainizam) tradicijama i prije svega sankji.

Zadnje uređivanje Beljki : 26.11.2016. at 23:14.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2016., 23:05   #31
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Sto se Budizma tice (osim donekle tantrickog/vadjrajane/Tibetanskog) to je daleko vise simbolicno nego ezotericno.

U tom smislu ne cudi, rekao bih da je kao simbol dosta arhetipski. Oci kao organ vida koji je pak glavni ljudski osjet u mnogim kulturama dobivaju simbolicku vrijedost. Trece oko slijedom toga postaje logican i ocekivan simbol otvaranja nekih novi znanja i spoznaja, vece razine uvida, mudrosti itd.

U ezotericnom smislu o kojemu je ovdje rijec gdje se povezuje sa pretpostavljenim energetskim sustavom, cakrama i u moderno vrijeme pinealnom zljezdom to je prvenstveno odlika tantre i religijskih pravaca koji su pod takvim utjecajem, a ne istocnih religija u globalu. To su dakle najmladji tantricki budizam (prvenstveno prezivio na Tibetu, iako nesto sitno i u drugi djelovima azije) i tantricko-jogicka* tradicja kod Hindusa (moguce da ima i kod neo-taoista nesto slicno buduci ima dosta povezica sa tantrom i tom linijom ezotericnih teorija, no ne poznam ih dovoljno). Sa time da se vremenom stvari mjesaju kod popularne religioznosti na vrlo razlicite i cesto konfuzne/nekonzistenne nacine pa je posebno u Hinduizmu dosta elemenata tantre postalo sveprisutno i gotovo je cjeli suvremeni hinduizam (pocevsi od srednjeg vijeka preko neo-hindu reformi kasno-koloijalong doba do modernog jet-set guruizma) u dobroj mjeri antriziran, no kod Budista je to iipak jos uvijek manje slucaj.

*jogicki ovdje vise u smisu hata-joge koja je deritualizirani izolat tantre nego (Patandjalijeve) joge kao jedne od darshana (ortodoksnih filosofskih sustava - btw glede univerzalnosti simbolike vida i ociju darshana dolazi od pogleda - kao i kod nas u simboicnoj metaforicnoj kolokvijalnoj jezicnoj upotrebi, uostalom kada imamo svoj pogled na stvari, uvid u nesto itd ) koja je bliza shramanskim (budizam/jainizam) tradicijama i prije svega sankji.
Ne znam, mišljenja sam da je i ezoterično i simbolično. Iskusila sam ponešto od toga pa zato i smatram da su očito osim istočnjačkih religije, drevne religije znale, a i prakticirale otvaranje trećeg oka. Ovdje je zanimljiv članak o onom o čemu zapravo želim raspravit.

http://2012-transformacijasvijesti.c...sterij-epifize

Napominjem, ne zanima me kako se otvara treće oko, već da li ono stvarno ima svoju svrhu. Zašto, ako ima svoju svrhu, se ne prakticira otvaranje trećeg oka? Jer znamo da fluorid štetno djeluje na epifizu. S godinama se ta epifiza smanjuje, dok je u osoba koje izbjegavaju raznu hranu ona dosta veća.
__________________
“If more of us valued food and cheer and song above hoarded gold, it would be a merrier world.”
― J.R.R. Tolkien
TolkienGeek is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2016., 23:30   #32
Quote:
TolkienGeek kaže: Pogledaj post
Ne znam, mišljenja sam da je i ezoterično i simbolično. Iskusila sam ponešto od toga pa zato i smatram da su očito osim istočnjačkih religije, drevne religije znale, a i prakticirale otvaranje trećeg oka. Ovdje je zanimljiv članak o onom o čemu zapravo želim raspravit.

http://2012-transformacijasvijesti.c...sterij-epifize

Napominjem, ne zanima me kako se otvara treće oko, već da li ono stvarno ima svoju svrhu. Zašto, ako ima svoju svrhu, se ne prakticira otvaranje trećeg oka? Jer znamo da fluorid štetno djeluje na epifizu. S godinama se ta epifiza smanjuje, dok je u osoba koje izbjegavaju raznu hranu ona dosta veća.
U theravadskoj pali nikaji ili mahajana agamama, u vedama, a koliko mi je poznato niti u samkji i inim ranim asketskim pravcima koji su usli u hindu ortodoksiju nema bas prica o ezotericnom trecem oku i njegovom otvaranju pa ne vidim dovojno osnove da se vjeruje da su drevne istocnjacke religije to znale i pakticirale. Tantricki tekstovi takovrsnih sadrzaja se pocinju pojavljivati tek u srednjem vijeku. Moguce da su neko vrijeme prije toga egzistirali kao usmena kultura u plemenskim okvirima, ali ne bih rekao da je tantricka ezoterija dominirala asketsko-kontemplativnim tadicijama prije tog vremena.

Svasta ljudi posvuda pisu to ne znaci da je tocno, ne bih se previse pouzdao u clanke na alternativackim portalima.

Je li tu nesto stvarno ili nije ipak ne bih komentirao, ezotericna teorija i iskustvo nije nesto faktoidno pa se ne moze previse toga sa sigurnoscu niti utvrditi, samo se osvrnuh na povijesno-religijski dio price.

Osbna iskustva pak ljudi imaju svakakva. Da nije tako svi bi imali iste sustave uvjerenja, a ispada da svaka religija nekako ima misticne dozivljaje koji bas nju potvrdjuju.
Ako bih bas morao pretpostavljati rekao bih da se najcesce radi o nekoj mjesavini univezalnih/arhetipskih elemenata inherentnih ljudskoj vrsti kao takvoj; lokalne socialne, kulturne, klimatske i druge uvjetovanosti te uvjerenja/indoktrinacije/sugestije/placeba.
U ovo arhetipsko/univerzalno onda mozda mozemo ubrojati i moguce fabriciranje kompleksnih simblicnih i duhovnih prica koje su posljedica fizioloskih dogadjaja u vremenima kada anatomija nije bila dovoljno razvijena.

Pitanje je samo da li otvaranja treceg oka ista "dekalcificiraju" ili se radi samo o induciranim iskustvima u transu/akutnoj psihozi/deealizaciji i slicno kao i kod drugih kontemplativnih praksi.

Sto se kalcifikacije tice poznavanje fiziologije mi je previse ograniceno da to komentiram sa imalo suvislosti, ali generalno tjelo od rodjenja do smrti stalno prolazi neke promjene u skladu sa razlicitim potrebama razlicitih razvojnih faza. Daleko je to od jedine koja se desava u tijelu pa ne znam je li uopce nesto na sto treba gledati tako negativno (pod uslovom da je cijela prica oko kalcifikacije i inog tocna, nemam pojma)
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2016., 00:40   #33
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
U theravadskoj pali nikaji ili mahajana agamama, u vedama, a koliko mi je poznato niti u samkji i inim ranim asketskim pravcima koji su usli u hindu ortodoksiju nema bas prica o ezotericnom trecem oku i njegovom otvaranju pa ne vidim dovojno osnove da se vjeruje da su drevne istocnjacke religije to znale i pakticirale. Tantricki tekstovi takovrsnih sadrzaja se pocinju pojavljivati tek u srednjem vijeku. Moguce da su neko vrijeme prije toga egzistirali kao usmena kultura u plemenskim okvirima, ali ne bih rekao da je tantricka ezoterija dominirala asketsko-kontemplativnim tadicijama prije tog vremena.

Svasta ljudi posvuda pisu to ne znaci da je tocno, ne bih se previse pouzdao u clanke na alternativackim portalima.

Je li tu nesto stvarno ili nije ipak ne bih komentirao, ezotericna teorija i iskustvo nije nesto faktoidno pa se ne moze previse toga sa sigurnoscu niti utvrditi, samo se osvrnuh na povijesno-religijski dio price.

Osbna iskustva pak ljudi imaju svakakva. Da nije tako svi bi imali iste sustave uvjerenja, a ispada da svaka religija nekako ima misticne dozivljaje koji bas nju potvrdjuju.
Ako bih bas morao pretpostavljati rekao bih da se najcesce radi o nekoj mjesavini univezalnih/arhetipskih elemenata inherentnih ljudskoj vrsti kao takvoj; lokalne socialne, kulturne, klimatske i druge uvjetovanosti te uvjerenja/indoktrinacije/sugestije/placeba.
U ovo arhetipsko/univerzalno onda mozda mozemo ubrojati i moguce fabriciranje kompleksnih simblicnih i duhovnih prica koje su posljedica fizioloskih dogadjaja u vremenima kada anatomija nije bila dovoljno razvijena.

Pitanje je samo da li otvaranja treceg oka ista "dekalcificiraju" ili se radi samo o induciranim iskustvima u transu/akutnoj psihozi/deealizaciji i slicno kao i kod drugih kontemplativnih praksi.

Sto se kalcifikacije tice poznavanje fiziologije mi je previse ograniceno da to komentiram sa imalo suvislosti, ali generalno tjelo od rodjenja do smrti stalno prolazi neke promjene u skladu sa razlicitim potrebama razlicitih razvojnih faza. Daleko je to od jedine koja se desava u tijelu pa ne znam je li uopce nesto na sto treba gledati tako negativno (pod uslovom da je cijela prica oko kalcifikacije i inog tocna, nemam pojma)
Sve mi je jasno. No, jedno me pitanje i dalje muči. Zašto bi netko dovodio epifizu s trećim okom ako ne zna nešto više o samoj fiziologiji i anatomiji ljudskog tijela? Recimo, saznala sam da epifiza predstavlja muški organ duhovnosti a hipofiza ženski. Struktura jedne i druge žlijezde neodoljivo podsjeća na

http://static7.depositphotos.com/100...women-sign.jpg

usporedba

http://files.differencebetween.com/w...land-Image.png

Kraj epifize ide prema gore baš kao i muški simbol, a hipofiza ide prema dolje baš kao i ženski simbol. Zašto je to tako, ako je rečeno da žlijezde predstavljaju duhovne organe?
__________________
“If more of us valued food and cheer and song above hoarded gold, it would be a merrier world.”
― J.R.R. Tolkien
TolkienGeek is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2016., 00:48   #34
prica o zljezdama je modernizam, traze se neke analogijie da bi bilo smislenije u suvremenom kontekstu i oni koji to rade sigurno da znaju za te zljezde, nisam siguran da je prije 400 godina na himalaji netko toliko razmisljao o hipofizama i epifizama

mogao bih zamislit da je oblik anatomije vidjen u lesevima isl simbolicki asocirao, ali detalje o djelovanju zljezdi sumnjam da se shvacalo, to je novija stvar.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2016., 12:19   #35
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
prica o zljezdama je modernizam, traze se neke analogijie da bi bilo smislenije u suvremenom kontekstu i oni koji to rade sigurno da znaju za te zljezde, nisam siguran da je prije 400 godina na himalaji netko toliko razmisljao o hipofizama i epifizama

mogao bih zamislit da je oblik anatomije vidjen u lesevima isl simbolicki asocirao, ali detalje o djelovanju zljezdi sumnjam da se shvacalo, to je novija stvar.
Baš zato što nitko o tome prije 400 i više godine nije razmišljao me fascinira koliko se podudara s muškim i ženskim simbolima. Da li je to puka slučajnost ili ne, ne znam, ali je malo vjerojatno ako nisu o tome znali i sami nešto više.
Mislim, mogu nagađat do sutra kako i zašto, ali ništa od toga ako ne pročešljam malo dublje u samu materiju.Ti simboli datiraju još od doba Grka pa čak i ranije. Grci su to povezali s bogom Marsa i Venerom. Pa se opet ponavlja isto pitanje, kako su oni to znali ako nisu znali nešto više o samoj fiziologiji i anatomiji čovjeka.
__________________
“If more of us valued food and cheer and song above hoarded gold, it would be a merrier world.”
― J.R.R. Tolkien
TolkienGeek is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2016., 19:34   #36
Ne znam bas da se trece oko posebno povezivalo sa muskim simbolom. Klasicno u tantri kundalini u muladari(bazi kicme) je povezivana sa zenskim bozanstvom, a dizanje u sahasraru (vrh glave) povezivano sa Siva-Sakti simbolikom )shakti kao djetaltna energija/kundalini/zenski princip, Siva kao svjest i spoznaja). Dok je otprilike ajna bliska fizicki pinealnoj hipofiza mi je malo nategnuta. Znaju povezivati sa sahasrarom ali ona je na vrhu glave, a ne dnu. Moglo bi se sa nesto opskurnijom bindu, ali ne vidim neku posebno musko-zensku pricu u svemu tome
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2016., 07:57   #37
Quote:
TolkienGeek kaže: Pogledaj post
fiziologiji i anatomiji čovjeka.
Sto se anatomije tice, cakre se u novije vrijeme povezuju sa endokrinim sustavom;
  • Muladhar- Spolne zlijezde
  • Swadhisthan- Adrenalne zlijezde
  • Manipur- Pankreas
  • Anahat- Timus
  • Vishuddha- Stitnjaca
  • Ajna- Epifiza i hipofiza(to je valjda na 'rvackom pineal&pituary.. )
__________________
Something ends,something begins...
VingTsun is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2016., 17:34   #38
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ne znam bas da se trece oko posebno povezivalo sa muskim simbolom. Klasicno u tantri kundalini u muladari(bazi kicme) je povezivana sa zenskim bozanstvom, a dizanje u sahasraru (vrh glave) povezivano sa Siva-Sakti simbolikom )shakti kao djetaltna energija/kundalini/zenski princip, Siva kao svjest i spoznaja). Dok je otprilike ajna bliska fizicki pinealnoj hipofiza mi je malo nategnuta. Znaju povezivati sa sahasrarom ali ona je na vrhu glave, a ne dnu. Moglo bi se sa nesto opskurnijom bindu, ali ne vidim neku posebno musko-zensku pricu u svemu tome

Beljki moj, ostaje na ovome. Nemam vremena odgovarat, pa kad pročačkam po internetu javim se da nastavimo gdje smo stali.
__________________
“If more of us valued food and cheer and song above hoarded gold, it would be a merrier world.”
― J.R.R. Tolkien
TolkienGeek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 17:50   #39
Sudeći po forumu, čini mi se da svatko i njegova baba ima otvoreno treće oko. Ili ga bar pokušava otvoriti.

Da ne zaostajem za trendovima... može li mi netko u par riječi objasniti koja je svrha svega toga?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 17:54   #40
Da imas vise prostora za maskaru?
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:09.