Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Pogledaj rezultate ankete: Imate li u planu povratak u Hrvatsku?
Ne, ni u kojem slučaju! 49 29.17%
Možda, ali šanse nisu velike... 29 17.26%
Vjerovatno ću se vratiti ali ne ubrzo 23 13.69%
Sigurno, čim prije moguće! 31 18.45%
Ne znam u ovom trenutku 9 5.36%
Vraćam se u Hrvatsku kad odem u mirovinu 27 16.07%
Glasovatelji: 168. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.09.2015., 09:42   #1
Imate li u planu povratak u Hrvatsku?

Zanima me kako danas ljudi koji su novopridošli,već neko vrijeme ili dugi niz godina gledaju na mogćnost povratka u Hr u starijim godinama...

Vjerovatno je većina gastarbajtera to radila zbog malih penzija,nikad raskinutim vezama,djecom ovdje...

Je li danas drugačija priča,pogotovo ljudi iz blizine...Njemačka,Austrija..

Kupujute li stanove,kuće u Hr ili ste se pomirili da je vani bolje i kasnije.?
mgrci43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2015., 12:15   #2
Quote:
mgrci43 kaže: Pogledaj post
Zanima me kako danas ljudi koji su novopridošli,već neko vrijeme ili dugi niz godina gledaju na mogćnost povratka u Hr u starijim godinama...

Vjerovatno je većina gastarbajtera to radila zbog malih penzija,nikad raskinutim vezama,djecom ovdje...

Je li danas drugačija priča,pogotovo ljudi iz blizine...Njemačka,Austrija..

Kupujute li stanove,kuće u Hr ili ste se pomirili da je vani bolje i kasnije.?
vidio takav primjer nedavno, razlog je bio vise sentimentalni ... predvidam da ce im dopizdit za godinu dana i vratit se van.
maliburek is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2015., 12:27   #3
nema sanse da se ikad vratim...uostalom i vecina prijatelja mi je odselila van ili barem 300km dalje u zagreb...tako da nema ama bas nista zbog cega bi ikad pozelio da se vratim....
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2015., 12:31   #4
Quote:
mgrci43 kaže: Pogledaj post
Zanima me kako danas ljudi koji su novopridošli,već neko vrijeme ili dugi niz godina gledaju na mogćnost povratka u Hr u starijim godinama...
tko moze predvidjeti sto ce biti za 30 ili vise godina?

nikada ne reci nikad uzeci u obzir da je lakse razmisljati o povratku ako imas sigurna primanja ( sto se mene tice ja bi se i danas vratila u Hrvatsku da imam primanja koja su mi dovoljna za solidan zivot).

Takodjer i nekretnina nije problem, u svatko doba se mozes prodati ako zelis negdje drugdije zivjeti, ali posto vecina mladih ljudi bez obitelji u inozemstvu ionako zivi kao podstanar to bas i nije neki problem.

Eto jedino obitelj ima vaznu ulogu, u koliko imas djecu onda ipak volim biti blizu njih.

Meni bi se najvise svidjalo da povremeno boravim u Hrvatskoj a ostatak vremena negdje drugdje ( tamo gdje su mi djeca), onako opusteni mobilni umirovljenik. Ja svoju mirovinu ne vidim samo vezanu u jednom gradu, dok god mogu putovati.

Ali sigurno svoj povratak (bio on djelomican ili potpuno) nebi organizirala dali mi rodbina/ prijatelji tu borave; jer tu dode prebrzo do razocarenja (razni stavovi, nacin zivota), to vec i sada vidim jer kada dodem u HR zivim po Njemackom.......
Sigurna sam da sam i u HR vec neka vrsta "stranca".

Zadnje uređivanje novaugradu : 03.09.2015. at 13:06.
novaugradu is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2015., 13:39   #5
Ne vjerujem da ću se ikad vratiti i živjeti u Hrvatskoj, samo ću ponekad turistički posjetiti.

A svaki novi takav posjet ionako mi sve više ubije iluziju o bilo kakvom povratku...
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2015., 21:40   #6
Vec sam vise puta pisao, da u HR mogu sigurno zaraditi pola place koju imam u Njemackoj vratio bih se iste sekunde, jeste da je moj moto "nije bitno gdje si nego kako ti je" ali u Hrvatskoj mi je ipak najbolje i nema teorije da bih ostao u inozemstvu i kad jednom odem u mirovinu.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2015., 22:14   #7
Nemam nikakve planove, ne razmisljam o starijim danima, ne razmisljam o Hrvatskoj. Zeljela bih ju turisticki jos malo bolje obici, stvarno krasna zemlja ali to je zasad to.
daria25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 00:39   #8
Ja ne živim vani ali sam znao biti odsutan preko pola godine iz Domovine u više navrata. Radio sa puno stranaca i obišao puno država. I uvijek govorim - da sam milijunaš uvijek bi imao kuću doma ( Dalmacija ) i kuću u Californiji. Pa bi to vrijeme dijelio pola - pola. E, to je meni super.

Iskreno, kad mi netko kaže da nema šanse da se ikad vrati doma to mi zvuči tužno. To znači da ti ljudi ili nemaju više nikog tu ili ih ništa više ne veže. No, i da nije tako ja doma uvijek znam gdje su mi moji generacijama pokopani i odakle potječem ( nisam nacionalist nikakav ali sam etnički čist Hrvat - Dalmatinac - i znam lozu sa majčine i očeve strane već bar 300 godina unatrag. )

Sve razumijem ali mi to zvuči tužno. Jer, i da sve propade mene bi opet veselilo sutra "sist' u kaić i otić na lignje i bit u svom miru".
Galaktik is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 01:57   #9
Jel to normalno da je meni svejedno gdje sam? Domovine se za nista nebi odrekla..nikada nisam ni otisla iz te emocije nit zelim..al. meni je fakat svagdje ok
wanda101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 02:16   #10
Rodena sam u njemackoj cili odgoj je bio vise manje "nekada se vracamo" roditelji su odmah cim je bila hrvatska ulozili doli u par stvari. I vise manje se srento izvukli, na 2-3 stvari su izgubili ili bili prevareni, na 2-3 su isli plus/minus nulla i na 2-3 su ipak dobili nesto. Ali su se nekada povukli sa skoro svego cisto iz iskustva da je tesko suradivati ako si navikao na drugi tempo i drugi odnos.

Moj povratak je upitan.
Neman djece i unucad koja me vezu za njemacku i koji su dosta osoba koji su uvijek se mislili vratiti glavni razlog zasto ipak ostaju u njemackoj ili zive 6 mjeseci u Hr i 6 u njemackoj.
Ono sta me najvise smeta se vratiti 100% u stare dane je moje iskustvo sa stanjem bolnica i zdravstva u HR. Nadam se da necu trebai ali je normalno da cemo u stare dane vise trebati doktore itd. I tu za sada vidim velike razlike. Ali Imam do penzije jos vise od 20 godina i mozda se i tu nesto popravi.
Stanovi na cekaju i zamisljam ipak ljepo ako bi u jednoj kuci zivila skupa sa bracom itd.
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 10:22   #11
Quote:
Galaktik kaže: Pogledaj post
Ja ne živim vani ali sam znao biti odsutan preko pola godine iz Domovine u više navrata. Radio sa puno stranaca i obišao puno država. I uvijek govorim - da sam milijunaš uvijek bi imao kuću doma ( Dalmacija ) i kuću u Californiji. Pa bi to vrijeme dijelio pola - pola. E, to je meni super.

Iskreno, kad mi netko kaže da nema šanse da se ikad vrati doma to mi zvuči tužno. To znači da ti ljudi ili nemaju više nikog tu ili ih ništa više ne veže. No, i da nije tako ja doma uvijek znam gdje su mi moji generacijama pokopani i odakle potječem ( nisam nacionalist nikakav ali sam etnički čist Hrvat - Dalmatinac - i znam lozu sa majčine i očeve strane već bar 300 godina unatrag. )

Sve razumijem ali mi to zvuči tužno. Jer, i da sve propade mene bi opet veselilo sutra "sist' u kaić i otić na lignje i bit u svom miru".
Gle,pričao sam s čovjekom koji je bio cca. 40 godina u DE i koji je,iako su djeca bila gore,odlučio doći ovdje-naravno,imao je kuću,bolja primanja za super život is...

međutim,to nije to...on je STRANAC

on sam kaže-ja sam radio,al stvarno radio gore,dolazio sam tu doma kao turist,ako sam uhvatio vremena dolazio na sprovode,svadbe....ALI ja nisam živio s svojim bratom,sestrom...

ja kada nje pozovoem na roštilj to je prilika dobrostojećg čovjeka da se pokaže,ali ja sam čak i za nje stranac...

i to mene brine,ne možeš ti doći za 30-40 godina nazad i praviti se kao da ništa nije bilo,oni su stekli nove ljude oko sebe,bili u drugoj okolini i sl...


Quote:
Njezna kaže: Pogledaj post
Rodena sam u njemackoj cili odgoj je bio vise manje "nekada se vracamo" roditelji su odmah cim je bila hrvatska ulozili doli u par stvari. I vise manje se srento izvukli, na 2-3 stvari su izgubili ili bili prevareni, na 2-3 su isli plus/minus nulla i na 2-3 su ipak dobili nesto. Ali su se nekada povukli sa skoro svego cisto iz iskustva da je tesko suradivati ako si navikao na drugi tempo i drugi odnos.

Moj povratak je upitan.
Neman djece i unucad koja me vezu za njemacku i koji su dosta osoba koji su uvijek se mislili vratiti glavni razlog zasto ipak ostaju u njemackoj ili zive 6 mjeseci u Hr i 6 u njemackoj.
Ono sta me najvise smeta se vratiti 100% u stare dane je moje iskustvo sa stanjem bolnica i zdravstva u HR. Nadam se da necu trebai ali je normalno da cemo u stare dane vise trebati doktore itd. I tu za sada vidim velike razlike. Ali Imam do penzije jos vise od 20 godina i mozda se i tu nesto popravi.
Stanovi na cekaju i zamisljam ipak ljepo ako bi u jednoj kuci zivila skupa sa bracom itd.
Ako sam dobro skužio po čitanju,tvoje su iz hercegovine ili blizu,mislim da su dosta dobro prošli u privatizaciji i sl....

nije ništa osobno.

što se tiče starosti....

definitivno,ako hoćeš dobru uslugu (a što si stariji veću je potreba) trebat će i ovdje dosta love...tako da nije ni to neka "pogodnost" naspram Njemačke u cijeni i sl..
mgrci43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 10:42   #12
Quote:
mgrci43 kaže: Pogledaj post
i to mene brine,ne možeš ti doći za 30-40 godina nazad i praviti se kao da ništa nije bilo,oni su stekli nove ljude oko sebe,bili u drugoj okolini i sl...

..
slazem se, zato sto vrijeme nije onda stalo kada sam ja otisla (unatoc tome sto to ljudi u Hrvatskoj tvrde )

Tesko mi je sada vec kad dodem u Hrvatsku i svi kazu " Lako je tebi" ( da lako mi je tih par dana kada sam u Hrvatskoj na godisnjem ali nitko ne pita sto je sa ostalim vremenom).


I tako vec krecu razilazenja, ljudi ne razumiju zasto sam se pozeljela bijelog hrvatskog kruha, stenji po djedovini (sta ces u toj vuko****ni?) i mnogo ostalih stvari.

I naravno da sam se i kao osoba promjenila, prihvatila sam neke Njemacke vrednote (doci na vrijeme, drzati se dogovorenih sastanaka i planova itd.).
A i ljudi su se u Hrvatskoj promjenili, rat je ucinio svoje a ova neimastina da ne govorim. Prije su se u cijeloj ulici djeca igrala po cesti, sad jedva da vidis koje dijete.

Pa eto nada se da cu se u mirovini moci barem povemeno moci uklopiti u taj novim ritam.

Poznajem dosta ljudi koji su se u mirovinu vratili u Hrvatsku, ali ne u svoje rodno mjesto, mnogo njih zivi na moru (kao nekad bogati rimljani) u potpunoj anonimnoj atmosferi
novaugradu is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 11:50   #13
Quote:
Njezna kaže: Pogledaj post
...

Moj povratak je upitan.
Neman djece i unucad koja me vezu za njemacku i koji su dosta osoba koji su uvijek se mislili vratiti glavni razlog zasto ipak ostaju u njemackoj ili zive 6 mjeseci u Hr i 6 u njemackoj.
Ono sta me najvise smeta se vratiti 100% u stare dane je moje iskustvo sa stanjem bolnica i zdravstva u HR. Nadam se da necu trebai ali je normalno da cemo u stare dane vise trebati doktore itd. I tu za sada vidim velike razlike. Ali Imam do penzije jos vise od 20 godina i mozda se i tu nesto popravi.
Stanovi na cekaju i zamisljam ipak ljepo ako bi u jednoj kuci zivila skupa sa bracom itd.
Njezna imam osjecaj da ti i razmisljas barem na pola kao njemica ako ne i vise tj. mislim da ne bi mogla dole preziviti tijekom cijele godine non stop, ne bi bila sretna, svasta bi te zderalo, jednostvno je mentalni sklop dole drugaciji... na kraju rodjena si u Njemackoj i ta prica o povratku je prica roditelja...povratak za tebe bi bio odlazak...

Ja osobno sto sam stariji mislim na povratak tj. mogu se zamisliti da kada budem u mirovini imam stan u BiH (negdje u prirodi sa vrtom ) i RH (negdje na otoku ) i jedan u NJemackoj i da se saltam na tim relacijama kako mi odgovora ovisno o dobu godine tipa ljeti dole zimi gore...
kuroishijin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2015., 19:03   #14
Nema šanse da penziju provedem u Švabistanu. Ako ne prije, onda povratak najkasnije u starosti.
__________________
Texture like sun
lettow is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2015., 01:55   #15
Nikad ne reci nikad, ali ne planiramo povratak. Kome i cemu? Roditelji ce vjerojatno biti pokojni, prijatelji (su vec i sada) rasuti posvuda, a ovdje ce (najvjerojatnije) biti djeca i unuci, nova poznanstva.
Nismo otisli (samo) zbog ekonomskih razloga, a tesko da ce se mentalitet i sve drugo u hr drasticno promijeniti do nase penzije.
Ako odemo, otici cemo tipa na Belizee il tak nes. U Hr (niti u Europu) ne.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 14:06   #16
sumnjam da cemo se vracati, iako nismo bas tako daleko za sada
ipak planovi su za ici jos dalje, djeca ce (nadam se) u skole po europi/svijetu

a jednog dana kad dode penzija, nekako me vuce juzna amerika ili neko otocje, sve ce ovisiti gdje ce se klinci skrasiti pa da ne budemo bas pol svijeta udaljeni
Padrone is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2015., 01:17   #17
Quote:
mgrci43 kaže: Pogledaj post


Ako sam dobro skužio po čitanju,tvoje su iz hercegovine ili blizu,mislim da su dosta dobro prošli u privatizaciji i sl....

nije ništa osobno.

što se tiče starosti....

definitivno,ako hoćeš dobru uslugu (a što si stariji veću je potreba) trebat će i ovdje dosta love...tako da nije ni to neka "pogodnost" naspram Njemačke u cijeni i sl..
Ne moji nisu iz hercegovine niti su nesto znacanjo dobili ili ulagali za vrime privatizacije.

ne mislim na cjene niti na dom, mislim cisto na "obicno" zdravstvo!
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2015., 01:28   #18
Quote:
kuroishijin kaže: Pogledaj post
Njezna imam osjecaj da ti i razmisljas barem na pola kao njemica ako ne i vise tj. mislim da ne bi mogla dole preziviti tijekom cijele godine non stop, ne bi bila sretna, svasta bi te zderalo, jednostvno je mentalni sklop dole drugaciji... na kraju rodjena si u Njemackoj i ta prica o povratku je prica roditelja...povratak za tebe bi bio odlazak...

Ja osobno sto sam stariji mislim na povratak tj. mogu se zamisliti da kada budem u mirovini imam stan u BiH (negdje u prirodi sa vrtom ) i RH (negdje na otoku ) i jedan u NJemackoj i da se saltam na tim relacijama kako mi odgovora ovisno o dobu godine tipa ljeti dole zimi gore...
Pa naravno da dosta razmisljam ka njemica, kada sam tu rodena i uvijek zivjela. I da ima s time i dosta sta me smeta u HR. Najvise me smeta da ljudi nisu toleratni i to veliki dio nimalo. Nemozes mirno pozvati osobe iz raznih stranaka, pokrajina, vjera, rasa ili samo razliciti nogometni klubova da nemas u HR rizik da se netko ne posvadi. Sve je us smislu "ili si s menon ili si bez mene" i ljudi te kasnije pitaju "kako mozes imati poznanike Koje navijaju za dinamo" ili "pa sta si morala zvati Slavonce" itd. to mi je nesto najgore, jer volim opusteno drustvo i evo u Hr iman kada sam na ljeto doli punu kucu 2-3 tjedno, cisto jer iman dosta osoba Koje volim viditi i za Koje cjelu godinu u njemackoj nemam toliko vremena. Pa boli mene briga dali osoba ima neke male mane, kao da glasuje za SDP ili navija za Dinamo, ako je covjek ja je cjenin. Svi koji ste duze u njemackoj znate da se njemci sale na takve stvari ali da nece pasti glupe rijeci ili opasnost da se nakon sta nesto popiju potuku. Evo meni najbolji frend je peder i hercegovac i jos bogat s time kada je u splitu uvijek malo trn u oku drugima koji ga vide kod mene. Zalosno ali tako je, i da mi netko kaze nesto prepuno protiv njega bi stala zu frenda i rekla bi ovima da nemoraju vise doci. Ali evo ljudi znaju moj stav, ali ono cujes ponekad ipak kada mislu da nisi tu ili da ne cujes uvijek im nesto smeta. Pa jebiga, ja pozvala njih da budem sa njiman i druge osobe i oni bi sada odredili tko bi dosao itd. To mi je ono sta me najvise smeta u HR.

Umnatoc tome ima isto stvari Koje mi se svidaju u HR i kod hrvata.
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2015., 21:28   #19
Za sada nemam, ali ja sam imigrant početnik i tko zna šta život nosi.
The_Kid is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2015., 02:39   #20
Niti ja.kad razmisljam o tome nevidim se u hrvatskoj.zbog iskustva sa birokracijom,losim zdravstvon,nepostojecim sudstvom...ono imam osjecaj kako bi sama sebi bila glupa i sebe sama posrala da nakon trajnog odlaska za 30god kupim nekretninu u rh koja bi mi bila u pocetku valjda kao viksa u koju se namheravam nakon stupanja u mirovinu preseliti.a tada situacija u rh jos gora,skupe rezije i hrana,zdravstvo u komi bas kad mi je najpotrebnije pod starost;mogucnost da me netko opljacka...
Vise se vidim u nekoj zemlji gdje je zivit jeftiniji a i sigurniji

carpe diem
megran is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:57.