Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Pogledaj rezultate ankete: Imate li u planu povratak u Hrvatsku?
Ne, ni u kojem slučaju! 49 29.17%
Možda, ali šanse nisu velike... 29 17.26%
Vjerovatno ću se vratiti ali ne ubrzo 23 13.69%
Sigurno, čim prije moguće! 31 18.45%
Ne znam u ovom trenutku 9 5.36%
Vraćam se u Hrvatsku kad odem u mirovinu 27 16.07%
Glasovatelji: 168. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.10.2015., 00:04   #61
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
To je zato što su naši ljudi emotivni. Za razliku od njih Nijemci su operirani od emocija pa im je svejedno. Sa takvim se i ne možeš posvađati. Ali nije naodmet prisjetiti kako je i Nijemcima smetao 'drugačiji' mentalitet 1941. i šta su sve napravili zbog toga.
Problem u tomu je da je evo HR stala od 41-45 uz njih. Znaci niji mi jasno kako mogu jedni znaci biti takvi jer su emotivni a drugi su takvi jer nisu emotivni?
Kao i ostala tvoje teze i objasnjenja nisu bas jasna. A inace se radi tema o provratku u HR a ne o zlom zapadu i VWu. Za to imas druge teme na forumu.

Quote:
lisaclopuza kaže: Pogledaj post
Pozivam dijasporce da ovdje napisu koliko mito traze doktori u Irskoj, Njemackoj, Engleskoj, Svedskoj, ili pak Austriji. Pa da Domoljubi vide da Sunce tudjeg Neba slabije grije. Kad vec lampamo o zdravstvu u civiliziranom svijetu...
Ne da ne traze, nego evo ne smiju primiti. Moj otac je ima restoran i kada je jednom zavrsio u bolnici je htijo ostaviti 100DM za sestre, da one to podjele. Unatoc tome da bi svaka dobila samo neki mali dio im nije dozvoljeno primiti nista u gotovini. Poklone se isto ne smije primati ako je jasna veca vridnost od 10 Eura danas. Iznimka su tu svice. Otac je pozvao njih da proslave bozicno slavlje odjela kod nas u restoranu i opet su na kraju svi ostavili nesto novaca jer je bilo "prepuno" sta je on to njih castio. A to je vec bilo krajem 80tih.

Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
kad smo kod tog povratka,samnom radi jedan turčin i pokazuje mi slike svoje kuće u turskoj što je taman evo ove godine završio...
mislim kuća je stvarno boli glava,ali kaze do sada je u nju utukao 280.000€
a već 30god ne zivi u turskoj(nema više ni tursko državljanstvo) i tamo ode jednom u 2 god...znači spizdio je sve što je zaradio u životu na tu kuću u koju će možda jednog dana otić živit kad završi u penziji..ako penziju doživi...
eto ti je ono što nikad,ali nikad neću razumjet...utuć sve pare da se vratiš negdje gdje gotovo da nikog više nakon 30 god ni nemaš,niti te itko zna...a još vamo di je trenutno je jedno 300 puta po svemu bolje nego tamo..+ sto su mu ovdje sada djeca,unučad,prijatelji.rodbina itd...
takve gluposti nikad stvarno neću razumjet...
a takvi su i pun kurac balkanaca bili...iako vidim da se i to totalno mjenja i da u današnje vrijeme ljudima od 20-40god takvo nesto napada napamet nego si stvaraju vamo (u inozemstvu) život i tu ga planiraju cijelog provest...
Opceniti Problem ili greska velikog djela Gastarbeijtera. Koji je razumljiv do nekog trenutka i to je dobivanja stalnog boravka ili evo pogotovo primanja u EU. Danas vise nema te opasnosti Koje su se nekada bojali, da ce te se izbaciti iz drzava ili da ti se nece produziti dozvola Rada ili boravka.
Problem nije sta imaju te kuce u domovini, nego je Problem da djelomicno zive ili su zivili pod losim uvjetima u njemackoj. Jer se evo sve ulagalo u te kucetine u domovini.
Isti Problem imas danas kada imas osobe Koje kukaju da jedva prezivljavaju u njemackoj jer moraju platiti veliku stanarinu i jos imaju rate kredita u HR.
Ako sebi nemozes to priustiti, moras shvatiti da nemozes sjesti na dvije stolice istodobno.
Jasnost gdje ces zivjeti je velika odluka ali bi bilo pametnije je provesti pravilno i ako selis da prodas ono u HR sta imas viska ili sta te opterecuje sa kreditima itd. Pogledajte trenutno niske kreditne kamate u njemackoj. Mozes kupiti stan sa 20% uloga za kamatnu stopu od izpod 1,5% ako uzmes Kredit na 5 godina. oko 2% na 10 godina itd.
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 00:09   #62
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Ne doktor te nije tražio mito, to bi bilo ilegalno. Doktor te tražio da prodaš kuću i imanje da bi te izliječio, to je tamo legalno.
Nema obaveze se zdravstveno osigurati ali nikome nije zabranjeno to privatno raditi. Samo evo sta se nada na bolje i ne ulaze se u to. Da dajes to pravo njemacima ili hrvatima i da imaju zato 5-8% vecu placu bi isti Problem nastao u HR. Ljudi koji nemaju osiguranja i dobiju bolest koja zdravstveni sistem dode nekoliko 100.000kn. Zasto bi to itko drugi placo?
AKo vozis sa neosigruanim Autom u prometu isto moras sam platiti stetu itd.
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 01:03   #63
Quote:
Njezna kaže: Pogledaj post
Problem u tomu je da je evo HR stala od 41-45 uz njih. Znaci niji mi jasno kako mogu jedni znaci biti takvi jer su emotivni a drugi su takvi jer nisu emotivni?
Kao i ostala tvoje teze i objasnjenja nisu bas jasna. A inace se radi tema o provratku u HR a ne o zlom zapadu i VWu. Za to imas druge teme na forumu.

To nisu moje teze o zlom zapadu već realnost. A realnost je da na zapadu nije bolje osim financijski. Vani često i mnogima nije bolje kada sve zbrojiš, upravo to je i tema ovdje. Život nije samo lova i valja razmišljati o povratku.

Tko ima love može ići odavde na putovanja na zapad. Ali baš da se nekom omililo da tamo živi...prihvaćam ali ne smatram pretjerano promišljenim.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 01:13   #64
A da ne opterećujem ljude svojim pomalo bockanjem, volio bi čuti par realnih odgovora. Da li se većinom družite sa domaćinima u zemlji gdje živite. Da li su to prisni odnosi bez zadrške ili samo letimični poslovni sa radnog mjesta. Da li se posjećujete kod kuće, izlazite i slavite zajedno rođendane, krstitke itd. Da li sudjelujete u njihovim forumima i raspravljate angažirano i zaniteresirano o njihovoj nacionalnoj politici, povijesti, sportu (kao što raspravljate ovdje). Da li na vašem Facebook profilu imate više naših ili stranaca za prijatelje. Da li su vaša djeca integrirana i većinom oženjena sa strancima, ili sa domaćima.

Kada dobijemo iskrene odgovore, sve će se samo kas'ti (iako odgovor znam). Povratak ili ne.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 03:19   #65
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
To nisu moje teze o zlom zapadu već realnost. A realnost je da na zapadu nije bolje osim financijski. Vani često i mnogima nije bolje kada sve zbrojiš, upravo to je i tema ovdje. Život nije samo lova i valja razmišljati o povratku.

Tko ima love može ići odavde na putovanja na zapad. Ali baš da se nekom omililo da tamo živi...prihvaćam ali ne smatram pretjerano promišljenim.
Ja evo vidim u dosta osoba koji sada dolazu zelju za urednim i sigurim zivotom.
Nemaju puno vise jer evo u Hr su oboj skupa imali placu od 13.000kn ali nisu placali stanarinu ovdje imaju cisto oko 3.4000€ i placaju stan 1000€ znaci nije to neka razlika ako jos moras namjestiti stan itd. Tek nakon par godina ce biti na nekome novacnom plusu. Ali evo to sta cjene je da se ne izivljava na njiman sef. Da se ne radi toliko sa pritnjama oko posla kao u HR itd.
Cisto da imaju 95% sigurnost da ako uredno radu da ce taj posao imati i za godinu ili dvije. Neki vidu i bolje mogucnosti u inozemstvu i to da ih nitko ne pita za stranacku pripadnost itd.

Ako nisi zivijo izvan neznas razlike i nisu te mi u svim drzavama iste. kao sta si sam vec primjetio je bolje dati velikom dilu naroda obavezu da uplacuju u zdravstveno osiguranje.

Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
A da ne opterećujem ljude svojim pomalo bockanjem, volio bi čuti par realnih odgovora. Da li se većinom družite sa domaćinima u zemlji gdje živite. Da li su to prisni odnosi bez zadrške ili samo letimični poslovni sa radnog mjesta. Da li se posjećujete kod kuće, izlazite i slavite zajedno rođendane, krstitke itd. Da li sudjelujete u njihovim forumima i raspravljate angažirano i zaniteresirano o njihovoj nacionalnoj politici, povijesti, sportu (kao što raspravljate ovdje). Da li na vašem Facebook profilu imate više naših ili stranaca za prijatelje. Da li su vaša djeca integrirana i većinom oženjena sa strancima, ili sa domaćima.

Kada dobijemo iskrene odgovore, sve će se samo kas'ti (iako odgovor znam). Povratak ili ne.
Ja sam se puno druzila sa nasim, bila sam u Crkvenom odboru u MHDZu u Crkvenom zboru u Folkloru itd. . Na izbore idem redovno i meduvremeno na obe, hrvatske i njemacke jer ima oba drzavljanstva.
Danas se druzim vecinom sa osobama koji mi odgovaraju i to nema veze dali su hrvati ili bilo sto drugi. Ali evo ako nabrojim onih 10 meni najblizi osoba van obitelji su od Toga 6 hrvati/ce 3 njemci/jice i jedna irankinja. Te osobe su mi najvaznije ali ne znaci da se sa njiman najvise druzim jer neki odnosi su godinama nastali i posebni su. Znas ono sta se kaze "vidis se nakon par mjeseci i nastavis tu gdje si zadnji put prestao".
Bila sam u isto doba dok sam isla u Hrvatski Katolicki zbor i Folklor i u njemackom rukometnom klubu. U jednom njemackom forumu sam bila moderatorica godinama ali evo kao i u drugim stvarima, ponekad se uvidi da je bolje se makniti od nekih osoba ili recimo imati malo zraka izmedu tebe i njih.
Mogu ti reci da je zivot opusteniji ali i dosadniji bez nasih.
Imas vise svog Zivota i manje saznajes o drugima ako zivis manje sa i zu nase. Imati ces vise razgovora bez svade i sa tim da ucis o drugome nesto.
Mislim mogucnost da razpravis s nekim nesto tko ima po tvom misljenu cak "bolesno" ili "neljudsko" razmisljanje o necemu bez da se posvadis. Ne posaljes taku osobu iz prve u 3 PM nego ucis se o tome kako netko moze promisljati i zasto se bolje makniti od nje itd.

Veliki dio mog Zivota i Zivota meni vazni osoba nebi mogao biti takvi u HR cisto zbog njihove vjere ili seksualnih opredeljenja i to bi bio dio zivotne kvalitete koji bi mi nedostajao. Ne zelim nikoga reformirati niti zelim biti reformirana. Ali evo u HR je to nazalost tesko.
Meni odgovara vise zivot gdje svak vise gleda svoje brige i svoj uspjeh, nego tudi. Iman osobe kod kojih mogu kukati ako iman potrebu i cak one skojima mogu ogovarati ako iman potrebu ali mi nije to skoro svakodnevni dio Zivota.

Iman jos dva brata koja oba isto zive u Njemackoj, poslovne prilike su ih odvojili 200 i 330km od mjesta gdje smo odrasli.

Na Facebooku iman od 472 "frendova" ca. 1/4 hrvata ali evo ja sam rijetko na FB.
Djecu nazalost neman, ali evo djeca moje brace idu u hrvatske misije i na hrvatski vjeronauk i nastavu (90minuta u tjednu).

Sta se tice opceg svjetonazora cemo svi mi birati sebi osobe Koje nama odgovoraju tako je vecina hrvata Koje ja poznajem bolje slicnog misljenja kao ja. Znaci da se sigurno nece vratiti prija penzije. Vec samo radi djece i unucad. Jer unatoc domovini imas svoju obitelj i kakva ti je domovina ako nemas tamo drage osobe ili ako je napustas veliki dio njih zbog Toga da bi Isao tamo gdje ti je navodno domovina. Ja sam rodena u njemackoj i tako sam valjda jos manje zeljna od drugih "povratka" u domovinu. Moj otac koji je se je vratio 2003 godine je vec par godina kasnije govorio "dica ako ste pametni nemojte te se vratiti tu i unatoc tome nam je digao zgrade sa stanovima za djecu i unucad. Ali evo od kada je Majka umrla provodi on slicno puno vremena opet u njemackoj nego u HR. Druga je stvar zivjeti 3-4 tjedna sa daljnon rodbinim i susjedima itd. u godini ili cjelu sa njiman. I njega je promjenila njemacka a i te druge osobe su se promjenili vise u 40 godina u neke druge pravce a on opet u drugi. On uziva najvise posjetiti ovdje druge Gastice Koje su ostali tu zbog djece i unucadi ili evo i sa takvim se vecinski druzi u HR.

Nadam se da ovaj pogled u moj zivot ili moj pogled na zivot ti pomaze malo razumiti moju odluku.
I meni je jasno a nadam se i tebi da svatko ima svoje gledanje i pravo na svoje misljenje i odluku.
Koliko je bolje ili losije gdje i u cemu na zapadu neces moci 100% ocjeniti dok ne zivis tamo.
Nije sve u novcu, jer da je svi bi se kurvali i prodavali droge u bogatin zemljama.
Ja se evo nebi u HR vratila da mi se nudi ista zarada.
A da mi se Firma seli bi, ali ta Firma je meni kao druga obitelj jer sam je i ja digla tu gdje je a i ima udio u njoj i glavni sef je moj najbolji frend vec iz doba kada Firma nije postojala.
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 06:35   #66
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Nakon ovako tragikomičnog upisa pitam se u kakvim to iluzijama neki žive vani (bez uvrede).

Balkan je mila majka prema gadostima koje se rade na tom 'vrlom' zapadu. Sve gadosti koje postoje nastale su na tom 'razvijenom' zapadu. Mi ovdje sporo od njih učimo ali nije mi žao. Dok naši naivci dječje otvoreno upropaste dobivenu firmu i smuljaju malo poreza, strane banke naprave zgradu u staklu, obuku odijela i cere ti se u brk dok te varaju na sve načine, od katastrofalno visokih kamata, preko izvlačenja dobiti do prijevara sa CHF.

Amerika, Francuska ili Njemačka ne da su centralizirane nego su napola diktature a narod ne smije niti pisnuti. Amerika smisli neku gadariju, a Britanija ide svjesno narodu lagati i pazi ovo, uđe u rat radi obrane te laži a ljudi imaju slobodu da masovno šute. Ostale zemlje također. Naravno sve je to obavijeno plaštom tobože demokracije i medijskim ispiranjem mozga. Njemačka se pravi demokratska a muljaju na veliko na sve strane. Još i prije WWII vršili su masovne eksperimente Mengele tipa na ljudima u Africi. Zadnja muljaža sa VW, prije toga zabrana prodaje jeftinijih VW automobila proizvedenih u Južnoj Americi, ali naravno rade to sami ispod stola preko Paname. Ili dodju ovdje i pljačkaju nas uredno bezobraznim kamatama. Dobiju firme budzašto i ne ulože ništa, dignu cijene više nego kod kuće i nikom ništa, deri. Itd itd koliko hoćeš.

Kada god sam ljut na Balkan pogledam šta se sve radi na zapadu i postane mi odmah lakše. Ipak mi još imamo obraz, svi skupa koliko god da smo se sukobljavali. Zlo mi dođe od tog 'uljuđenog' zapada, ali i onih kojima je vrh života činjenica da kao najamni radnici prime plaćicu uredno prvoga u mjesecu. Vidi čuda, prime plaću. Je li to sve što imaju od života?

Naravno da nije. Imaju bogate mogućnosti, npr da uredno ne odlučuju baš o ničemu niti da ih se išta pita. Da uredno budu zaglupljivani ponižavajućim TV emisijama (koje smo i mi nažalost od njih preuzeli da nas truju). Da gledaju kako se jadna djeca tresu od droge sklupčana na ulicama a nitko ih i ne pogleda. A imaju i mogućnost da preko medija gledaju kakve sve psine njihove države rade a oni ne mogu baš ništa nego pognuti glavu i šutjeti.

Neš ti raja na zapadu. Plaćicu prvoga, i da pogledamo malo retardirane u Big Brotheru. Kao, dobro je vidiš ima i gorih od 'mene'. Kada se toga svega sjetim dođe mi ipak drago gdje živim, usprkos svim problemima. Mi smo još uvijek ljudi.
jel tebi plaća netko da pišeš ovakve gluposti ili koji kurac?
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 08:07   #67
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
jel tebi plaća netko da pišeš ovakve gluposti ili koji kurac?
Ja sam nedavno takoder razmisljao da su neki od forumasa placeni od necije strane da plase ljude.

Ili to, ili je lik mentalno zaostao. Ili psihicki poremecen.
The_Kid is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 08:21   #68
I izgleda da nisu lose za to placeni, ako mogu ostati u HR.
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 08:24   #69
Quote:
Njezna kaže: Pogledaj post
I izgleda da nisu lose za to placeni, ako mogu ostati u HR.
Ja sam ovdje procitao da ljudi koji odlaze iz Hrvatske nisu lose placeni nego pohlepni tuzni ljudi ispranog mozga.

Ontopic, da ne spammam! Volio bih se jdnog dana vratiti u Hrvatsku, ali za sada nisam u mogucnosti.
The_Kid is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 08:30   #70
Quote:
The_Kid kaže: Pogledaj post
Ja sam ovdje procitao da ljudi koji odlaze iz Hrvatske nisu lose placeni nego pohlepni tuzni ljudi ispranog mozga.

Ontopic, da ne spammam! Volio bih se jdnog dana vratiti u Hrvatsku, ali za sada nisam u mogucnosti.
ja na ovakvim temama vidim koliko u hrvatskoj ne valjaju osobe drugog misljenja i to je nesto sto izvan cjenim. Znaci da mozes biti drugaciji ali isto biti nekome frend ili drustvo.
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 23:42   #71
Quote:
The_Kid kaže: Pogledaj post
Ja sam nedavno takoder razmisljao da su neki od forumasa placeni od necije strane da plase ljude.

Ili to, ili je lik mentalno zaostao. Ili psihicki poremecen.
Izgleda da su nekima vani temeljito isprali mozgove. Takve baš trebaju, jer na tome i počiva vlast na zapadu. Na poslušnim ovcama ispranog mozga bez vlastitog razmišljanja. Tipična zemlja: Njemačka https://www.youtube.com/watch?v=Hu_V-8jxYJQ

Ali nemoj da te puca paranoja. Ti si vani, kod vas valjda ne vjerujete u te balkanske teorije zavjere Mene nitko ne plaća već promatram, promišljam i donosim vlastite zaključke (koje vidim neki osobno doživljavaju). Od naših komentatora ovdje pritom doživljavam puno manje osobnih uvreda nego od vas sa zapada (koji branite zapad više nego vaši domaćini), što me dovodi do zaključka da kod nas ovdje vlada veća demokracija i tolerancija nego na zapadu
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2015., 00:31   #72
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
jel tebi plaća netko da pišeš ovakve gluposti ili koji kurac?
Ma jok,sto narod kaze-besposlen pop jarice krsti..
VingTsun is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2015., 08:46   #73
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Ne doktor te nije tražio mito, to bi bilo ilegalno. Doktor te tražio da prodaš kuću i imanje da bi te izliječio, to je tamo legalno.
Treba imati samo jako dobro osiguranje I nema straha za kucu I imanje... No nemojmo dalje o tome, nije tema.

Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
A da ne opterećujem ljude svojim pomalo bockanjem, volio bi čuti par realnih odgovora. Da li se većinom družite sa domaćinima u zemlji gdje živite. Da li su to prisni odnosi bez zadrške ili samo letimični poslovni sa radnog mjesta. Da li se posjećujete kod kuće, izlazite i slavite zajedno rođendane, krstitke itd. Da li sudjelujete u njihovim forumima i raspravljate angažirano i zaniteresirano o njihovoj nacionalnoj politici, povijesti, sportu (kao što raspravljate ovdje). Da li na vašem Facebook profilu imate više naših ili stranaca za prijatelje. Da li su vaša djeca integrirana i većinom oženjena sa strancima, ili sa domaćima.

Kada dobijemo iskrene odgovore, sve će se samo kas'ti (iako odgovor znam). Povratak ili ne.
Evo mojih odvovora:
Da, vecinom se druzim s domacima u zemlji u kojoj zivim. Mada je definicija domacih u SAD drugacija od drugih zemalja.
I prisni I manje prisni. Kako s kojom osobom.
Da, posjecujemo se kod kuce, slavimo rodjendane, bozice, nove godine...
Da, sudjelujem na americkim forumima, ali I medjunarodnima, na jednom strukovnom sam I administrator.
Na Facebooku (kojeg ne koristim puno) od oko blizu 600 "friendova", oko 30 ih je iz Hrvatske.
Djeca... Sasvim integrirana, premladi jos za zenidbe, udaje... Doduse, supruga nije iz nasih krajeva tak da integracija nikad nije bila neki problem.

Povratak...? Ipak ne.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2015., 09:00   #74
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Izgleda da su nekima vani temeljito isprali mozgove. Takve baš trebaju, jer na tome i počiva vlast na zapadu. Na poslušnim ovcama ispranog mozga bez vlastitog razmišljanja. Tipična zemlja: Njemačka https://www.youtube.com/watch?v=Hu_V-8jxYJQ

Ali nemoj da te puca paranoja. Ti si vani, kod vas valjda ne vjerujete u te balkanske teorije zavjere Mene nitko ne plaća već promatram, promišljam i donosim vlastite zaključke (koje vidim neki osobno doživljavaju). Od naših komentatora ovdje pritom doživljavam puno manje osobnih uvreda nego od vas sa zapada (koji branite zapad više nego vaši domaćini), što me dovodi do zaključka da kod nas ovdje vlada veća demokracija i tolerancija nego na zapadu
ah taj blaženi balkan,najpoštenije,najdemokratskije,najtolerantni je mjesto gdje mito,korupcija,lopovluk i iskorištavanje radne snage još nije kročilo ...jedva čekam da se vratim
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2015., 10:57   #75
Quote:
Njezna kaže: Pogledaj post
ja na ovakvim temama vidim koliko u hrvatskoj ne valjaju osobe drugog misljenja i to je nesto sto izvan cjenim. Znaci da mozes biti drugaciji ali isto biti nekome frend ili drustvo.

potpisujem........


bas to je najveca prednost, nemoram se nikome pravdati za svoje postupke, nema nekog cudnog natjecanja (ja Imam ovo, imam ono...). Mogu biti onakva kakva jesam i opet Imam drustvo i prijatelje (iako s njima Imam samo dijelomicno zajednicke interese)
Ovake izjave me vise plase i zapravo bi mi otezale povratak (bilo bi me strah da se vratim u Hrvatsku i tamo zivim potpuno usamljena jer nitko nemoze prihvatit moj nacin Zivota / da volim svoj mir; sto podrazumjeva da ocekivam da se nitko ne plete u moje stvari / odluke i da se druzimo iako mozda Imam razlicite stavove.)
Kada pricam svojim njemackim prijateljima kako izgleda jedan posjet rodbini u Hrvatskoj redovito mi postave pitanje : "zasto si to radis? Posjete njima su samo napor, kakav ti je to godisnji, zasto ti njima kazes kolika ti je placa........"
Eto to je ono sto odbija.
Da nam se na zapadu ispire mozak nebi bas rekla, pogotovo zato sto nevoli svatko biti poduzetnik.
Zasto da ja Imam svoj obrt , dano nocnu odgovornost i stah za opstanak? Meni je radje da nemam preveliku odgovornost, da Imam ograniceno radno vrijeme i jos dosta slobodnog vremena i kada Imam godisnji mogu sve zaboraviti i opustiti se. Vikend mi je vikend i nemoram se zamarati sa temama sa posla. Imam urednu i redovnu placu. Meni je to dosta. Da se razumijemo mogla bi i ovdije otvorit odma svoj obrt jer Imam vec x godina radnog iskustva.

Da smo poslusne ovce isto nebi rekla, cak bi se usudila reci da imamo vise "izgreda" nego u HR. (Nemoram si mislit sta ce selo reci zato sto imam recimo Piercing na jeziku...) ipak je ovcinjak malo veci kada ima 85 miliona i ima vise sarenih ovaca koje se uklapaju u sliku i imaju svoje misljenje.
U HR se smije imati samo onda vlastito misljenje ako se uklapa u misljenje okoline u kojoj zivite, inace ste nepozeljni.
I da ima jos onaj posebni slucaj: muskarac hrvat, zena makedonka (nije katolkinja) u Njemackoj lijepo zive, u Hrvatskoj je takva mlada svjeze nakon rata bila neprikladna (oni se sigurno nece vise vratit).
Bila sam nedavno pozvana na krstenje djeteta (pravoslavno!!!), da to nekome ispicam u Hrvatskoj pitao bi me ozbiljno zasto sam bila u pravoslavnoj crkvi i kako sam samo mogla....

Zadnje uređivanje novaugradu : 21.10.2015. at 11:44.
novaugradu is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2015., 12:46   #76
Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
ah taj blaženi balkan,najpoštenije,najdemokratskije,najtolerantni je mjesto gdje mito,korupcija,lopovluk i iskorištavanje radne snage još nije kročilo ...jedva čekam da se vratim
Balkan je emotivan a zapad je operiran od emocija. Biti emotivan znači imati svoje ja, svoje mišljenje i svoju slobodu. Biti operiran od emocija znači biti kao zombi, amorfna masa podložna da koristi vladajućoj kliki i korporativnom kapitalu za njegove ciljeve. Zamislite da radite gluposti i obitelj vas uljudno distancirano podržava ili im je svejedno, nije ih briga što radite a u sebi si misle svoje. Takav odnos vlada u društvu na zapadu, potpuno operiran od prisnosti i ljudskih osobina koje odvajaju čovjeka od nižih vrsta. Zapad ljude koji pogriješe kažnjava vrlo drastično, kdo nas ima puno više humanosti u tom sustavu kažnjavanja. Zapad svoje narode laže u 95% slučajeva, kod nas je toga dosta manje iako smo i mi bili kroz medije prisiljeni preuzeti te loše osobine zapada (koje su nam se prodavale pod 'demokraciju'). Kod nas imamo medije tipa Index koji je masovno popularan jer ide protiv establismenta. Na zapadu je to sasvim nemoguće, uništili bi ih u korijenu.

Što se tiče mita tu smo mi mala djeca. Kod nas se zove mito i kažnjivo je a na zapadu lobiranje (ljepše zvuči) i prihvatljivo je ponašanje. Kod nas za 1000 EUR završe u zatovru,a na zapadu su lobisti (oni koji podmićuju) odlično plaćeno zanimanje. Kod nas potkupe doktora sa 500 EUR da bolje liječi a vani VW na korporativnom nivou napravi cijelu infrastukturu ne bi li masovno varao korisnike.

Lopovluk: kod nas pokradu firmicu i odu u zatvor. Na zapadu pokradu državu i narod za stotine milijardi USD i još dobiju bonus (a i država im pokradeno sanira narodnim novcem). Ili država pokreće ratove ne bi li povlaštenima omogućila novu rundu financiranja biznisa narodnim novcem.

Tolerancija: na zapadu nema ni t od tolerancije, mi smo tu mila majka. U Americi još donedavno crnci su bili niža bića. I danas imaju problem. Još pred 50 godina drugačiji su bivali masovno kažnjeni smrću u Njemačkoj. Još i danas niti u Njemačkoj niti Francuskoj nema ni u tragovima direktora velikih korporacija ili visokog managementa koji nisu domaći. U Francuskoj većina neće htjeti niti odgovoriti vam ako ih nešto upitate na engleskom, prave se da ne znaju (moje iskustvo).

Na Balkanu sve je iskrenije, pa i svađa i netolerancija. Na zapadu sve je to lažno, zamotano u plašt uljuđenog ponašanja, a u sebi svatko si misli svoje. Vidim da je dosta gastarbajtera izgubilo životnost stapajući se sa zapadnim pravilima (što oni očito smatraju prednošću). Ustvari oni malo pomalo gube sebe, jer čovjek nije biljka koja vegetira već ima dušu i emocije. Izjava 'Pustite me na miru' početak je polaganog umiranja.

Zaključak: Balkan treba puno manje stvari promijeniti da postane lijepo mjesto za život. Zapad je vrlo daleko od tog cilja (i sve je dalje).

Zadnje uređivanje rolandus : 21.10.2015. at 13:02.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2015., 13:08   #77
Rolandus, u nekim stvarima si u pravu, no generalno receno previse generaliziras, na vise razina.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2015., 13:32   #78
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Rolandus, u nekim stvarima si u pravu, no generalno receno previse generaliziras, na vise razina.
To je zato da plastičnije opišem suštinu i bit, koja je jedina važna za shvatiti.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2015., 21:14   #79
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Balkan je emotivan a zapad je operiran od emocija. Biti emotivan znači imati svoje ja, svoje mišljenje i svoju slobodu. ....
Vecina onoga sto si napisao nije istina, ako si zivio na zapadu onda je to mozda tvoj dozivljaj zapada ali nikako generaliziranje da je svuda tako i da su na zapadu samo kapitalisticki crni vragovi. Glupost.

Kazes "Balkan je emotivan a zapad je operiran od emocija", totalna neistina. Bilo gdje na zapadu ces sresti ljude pune emocija ali ces isto tako sresti i one koji ih nemaju, kao i na Balkanu. Uzmi velike korporaicije od Agrokora pa na dalje, sve su "pune" emocija i oni koji ne isplacuju place, maltretiraju radnike, ucjenjuju ih, do onih koje bas briga sto velika vecina nasih umirovljenika ruje po kontejnerima za otpad. Zato nemojmo o emocijama, ovdje sam vidio i ucestvovao u vise humanitarnih i volonterskih akcija nego sto ih se sveukupno desava na "Balkanu".

Kazes "Zapad svoje narode laže u 95% slučajeva, kod nas je toga dosta manje". Ja neznam gdje ti zivis? U HR? Pa nas lazu od kad smo "dobili" drzavu, od razloga zasto je poklonjen Vukovar 90tih do nedavnih osuda i sudjenja nasim vrlim politicarima, prodaje INA-e itd. Mi smo izmislili lazi i makinacije, ovdje cak i ako se sazna za tako nesto onda mozes vidjeti bar neke konsekvence, kod nas? Guljenje krumpira za nekoliko ukradenih miliona kuna???

Kazes "Što se tiče mita tu smo mi mala djeca.". Ako su milioni mita koji su dani nasim politicarima od Mesica do Sanadera tebi sitnica onda imas doista poremecen osjecaj vrijednosti. U odnosu na prosjecnu placu trgovkinje u Konzumu od 3000Kn to su enormni iznosi. Prema tome ni to ti ne stoji, o onome sto se nezna da recimo se pojedinim lijecnicima, politicarima kupuju stanovi, vile, placaju im se skolovanje djece po Oxfordima i SADu, ulaze se u njihove privatne klinike itd. se nezna jer se ne pise. Nemoj o tome, i tu smo daaaaleko od tog zapada.

Kazes "Lopovluk: kod nas pokradu firmicu i odu u zatvor", lopovluka ima i kod nas ali je doista u manjim iznosima nego na svjetskom nivou koji ti spominjes, tu bi se mogao sloziti s tobom, ali tad pricamo o globalnom kriminalu koji se zbog nepostojecih kontrolnih mehanizama i desavao, sad se uvode puno drasticnije mjere osiguranja. Sta su uveli ono nasi u HR da sprijece kradje i prodaje firmi?

Kazes "Tolerancija: na zapadu nema ni t od tolerancije, mi smo tu mila majka. " Ja sad stvarno neznam gdje ti zivis, ali ja recimo imam sasvim drugacija iskustva od onoga sto ti tvrdis, Bas dijametralno suprotna, ovoliko tolerancije i strpljenja nisam vidio nigdje kao sto sam vidio ovdje. (UK) Od multikulturalnosti, do ljudskih prava, potrosackih prava, prava religijskih zajednica, prava homoseksualnih osoba, prava invalida, ratnih veterana, pasa....neznam vjerujem da sam jos dobar dio izostavio. HR je jos uvijek jedna vrlo netolerantna sredina, od ljudskih prava, religijskih, nacionalnih pa na dalje. To ti jednostavno ne stoji.

Kazes "Na Balkanu sve je iskrenije, pa i svađa i netolerancija." Je, pogotovo "Vendeta" iliti krvna osveta, ovdje sam vidio da se posvadjaju , ispsuju na pasja kola da bi zavrsili sa "thank you" i pivom u prvom pubu. Kod nas obicno nakon svadje faca se vraca sa dugom devetkom i dvije bombe i onda najebe i onaj koji je kriv i onaj koji nije. Sto se tice iskrenosti toliko zakulisnih igara i igrica, lazi i neiskrenosti nisam vidio nigdje kao u HR. Opet, neznam gdje ti zivis.

I za kraj "Zaključak: Balkan treba puno manje stvari promijeniti da postane lijepo mjesto za život. Zapad je vrlo daleko od tog cilja (i sve je dalje)."
Balkan mora proci jos 50 godina ove djecje demokracije, moraju prvo umrijeti sve ove zatucane i primitivne generacije koje svjet jos uvijek dozivljavaju po boji koze, vrsi religije, seksualne opredjeljenosti da bi stigao tamo gdje je dobar dio zapada sada.
Mogu shvatiti da ti imas svoje misljenje ali bih da sam na tvom mjestu ogradio se i suzdrzao od ovakvih generaliziranja jer su notorne lazi.

P.S. Iskreno se nadam se da Index.hr ne smatras doista relevantnim medijem??????????
__________________
Opinions are like farts --- just because you have one, does not mean you have to let it out!
franko_35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2015., 23:36   #80
Quote:
franko_35 kaže: Pogledaj post
Vecina onoga sto si napisao nije istina, ako si zivio na zapadu onda je to mozda tvoj dozivljaj zapada ali nikako generaliziranje da je svuda tako i da su na zapadu samo kapitalisticki crni vragovi. Glupost.
...
Mislim da si žestoko u krivu ali to je moje privatno mišljenje.

Možemo krajnje ogoliti usporedbu i reći da zapad ima organiziranije društvo od nas i zato su im plaće i život općenito uredniji. To je jedina suštinska razlika između 'njih' i 'nas'.

Samo društvo je kvarno i 'tamo' i 'vamo', nema sumnje. No mi smo emotivniji dok su oni racionalniji i hladniji. Kada bismo bolje organizirali društvo, ja biram ovo naše emotivnije. 'Robotizacija' društva me ne privlači naročito, čovjek se mora razlikovati od ostalih bića i 'strojeva'.

To tvoje 'demokratsko i slobodno' UK društvo radi sve vrste psina po svijetu a vlastite građane špijunira tisućama kamera po Londonu, sve pod izlikom terorizma, izlikom u koju nitko ne vjeruje ali svi šute. No još je tužnije da se narod uopće ne buni jer su istrenirani da budu krdo poslušnih ovaca.

Što se tiče Indexa, on je takav kakav je ali ipak 'laje' na establishment što je vani nezamislivo jer takve sasijeku u korijenu, usprkos 'velikoj demokratskoj tradiciji'. Sjetimo se slučaja Tolstoj koji je izdao knjigu o Bleiburgu i britanskoj umiješanosti. Usprkos 'tisuću godina demokracije' ekspresno su ga uništili i nedemokratski ušutkali. Naše društvo je možda još uvijek srpska komedija, ali britansko društvo je tragedija.

Stoga, uz dužno poštovanje uvažavam tvoj stav ali mene nisi uvjerio.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:03.