Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.11.2015., 12:48   #21
Quote:
Islay kaže: Pogledaj post
Svi drzavljani EU dobiju besplatan studij pod uvjetom da vec nisi zavrsio faks na teret ministarstva (to vrijedi i za Skote takodjer).

Ako si placao faks u Hrvatskoj, SAAS te trazi potvrdu da si sam platio skolarinu koju ti onda izdaje faks u Hrvatskoj i onda SAAS uredno placa tvoje skolarine svaku godinu.

Ako si isao npr. na visu na teret ministarstva (2 godine npr) i sada bi upisao nesto drugo, najbolje je poslati mejl SAAS-u, oni ce ti tocno reci koja su ti prava i koje godine fakulteta ti mogu oni placati a koje ces eventualno ti sam placati. Opcenito, za bilo kakve takve kombinacije, najbolje je pitati njih direktno.

(Naravno, ovo se odnosi na undergraduate courses)
Hvala. To sam i pročitao na njihovoj stranici, ali eto da se uvjerim.

Imam još jedno pitanje u vezi toga - je li moguće dobiti neki studentski kredit za pokrivanje troškova života?
Znam da je, naravno, moguće uzeti kredit iz banke, ali ja mislim na kredit koji uzimaju studenti u Engleskoj i Walesu za svoju školarinu, dakle da se kredit počne tek otplaćivati kada počinjete raditi, a ne odmah.
Bilby is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2015., 14:46   #22
Quote:
Bilby kaže: Pogledaj post
Hvala. To sam i pročitao na njihovoj stranici, ali eto da se uvjerim.

Imam još jedno pitanje u vezi toga - je li moguće dobiti neki studentski kredit za pokrivanje troškova života?
Znam da je, naravno, moguće uzeti kredit iz banke, ali ja mislim na kredit koji uzimaju studenti u Engleskoj i Walesu za svoju školarinu, dakle da se kredit počne tek otplaćivati kada počinjete raditi, a ne odmah.
Ne znam da li je telegraph pouzan izvor, ali po posljednjem pasusu ovog članka, treba bit u UK minimum 3 godine (imat službeno prebivalište) da bi mogao dobiti pomoć/kredit za pokriti i životne troškove.

http://www.telegraph.co.uk/news/ukne...urt-hears.html

EU students must be resident in the UK for at least three years to claim “maintenance” support – grants and loans to cover living expenses.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2015., 15:23   #23
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Ne znam da li je telegraph pouzan izvor, ali po posljednjem pasusu ovog članka, treba bit u UK minimum 3 godine (imat službeno prebivalište) da bi mogao dobiti pomoć/kredit za pokriti i životne troškove.

http://www.telegraph.co.uk/news/ukne...urt-hears.html

EU students must be resident in the UK for at least three years to claim “maintenance” support – grants and loans to cover living expenses.
Da, to je istina, piše na SAASu (Students Award Agency Scotland). Međutim, ja pitam općenito, ne mora taj kredit biti od strane države. Nego običan kredit, ali da se počne otplaćivati nakon što se završi fakultet/zaposli.
Bilby is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2015., 00:36   #24
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
Sto je s nama starcadi koji smo diplomirali po starome?
Joj, nasmijah se...
thaichi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2015., 11:36   #25
Quote:
kronoss kaže: Pogledaj post
Super
Proveo sam dva dana tamo... I izgleda mi simpa gradic al nisam siguran da libda trazim smjestaj tamo ili u Readingu?
Jesi ti u flatsharingu ili?
Naravno da su cijene skoro ko u Londonu lol
Yep, gradic je taman ( ni premali ni preveliki ). Meni se osobno Reading ne svidja. Istina je da mozda Reading ima vise toga za ponuditi sto se shoppinga tice (Oracle i svi oni ducancici u centru), ali to mi je nekih 25 min autom (po Bath road) pa mozemo tamo kad zelimo... ali za zivjeti... ne hvala. Koliko citam, Maidenhead se zadnjih godina nekako uzdigao i ostavio Slough i Reading iza sebe ( sto se kriminala i ugodnosti zivota tice ) te polako ide prema luksuzu.... ne znam...

Uglavnom...mi smo iznajmili kucu (ja, zena i dvije male klinke).

Ne bih ti znao reci sto ti je bolje... ovisi gdje budes radio, kako budes odlazio na posao. Iz Maidenhead-a do London Paddingtona imas vlak sa kojim si tamo za 40 min.

Marlow je lijepo mjesto za zivjeti. High Wycombe postaje popularan ali tamo isto tako ne bih nikada zivio. Mene vise privlace mjesta poput Princes Risborough
tick-tack-toe is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2015., 15:01   #26
Quote:
tick-tack-toe kaže: Pogledaj post
...Maidenhead se zadnjih godina nekako uzdigao i ostavio Slough i Reading iza sebe...
Slough je uvijek bio i ostao rupcaga... sorry, ako netko tamo zivi. Po meni rame uz rame s Weston-super-Mud... pardon Mare
thaichi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2015., 21:47   #27
Quote:
tick-tack-toe kaže: Pogledaj post
Yep, gradic je taman ( ni premali ni preveliki ). Meni se osobno Reading ne svidja. Istina je da mozda Reading ima vise toga za ponuditi sto se shoppinga tice (Oracle i svi oni ducancici u centru), ali to mi je nekih 25 min autom (po Bath road) pa mozemo tamo kad zelimo... ali za zivjeti... ne hvala. Koliko citam, Maidenhead se zadnjih godina nekako uzdigao i ostavio Slough i Reading iza sebe ( sto se kriminala i ugodnosti zivota tice ) te polako ide prema luksuzu.... ne znam...

Uglavnom...mi smo iznajmili kucu (ja, zena i dvije male klinke).

Ne bih ti znao reci sto ti je bolje... ovisi gdje budes radio, kako budes odlazio na posao. Iz Maidenhead-a do London Paddingtona imas vlak sa kojim si tamo za 40 min.

Marlow je lijepo mjesto za zivjeti. High Wycombe postaje popularan ali tamo isto tako ne bih nikada zivio. Mene vise privlace mjesta poput Princes Risborough
Haha super, thanks na informacijama!
Sam shopping me ne zanima, iskreno, usao sam u onaj centar na High streetu i to mi je bilo previse
Drzat cu se onda Maidenheada, posao mi je tamo i ne bih si bas za početak komplicirao puno s putovanjem okolo naokolo.
Samo s obzirom da tek radim prve korake i flatsharing ce mi bit dosta, kasnije cu sanjarit o onim idilicnim kucicama
__________________
// Evil needs candy too. \\
kronoss is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2015., 14:08   #28
Quote:
kronoss kaže: Pogledaj post
Haha super, thanks na informacijama!
Sam shopping me ne zanima, iskreno, usao sam u onaj centar na High streetu i to mi je bilo previse
Drzat cu se onda Maidenheada, posao mi je tamo i ne bih si bas za početak komplicirao puno s putovanjem okolo naokolo.
Samo s obzirom da tek radim prve korake i flatsharing ce mi bit dosta, kasnije cu sanjarit o onim idilicnim kucicama
Yep, Nicholson centre ima sve kaj je potrebno

Javi ako gdje zapnes ili imas pitanja kako-kuda-gdje u Maidenhead-u.

Isto tako javi kad si tu pa da popijemo čaj / kavu ako budes od volje.
tick-tack-toe is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2015., 15:06   #29
Prije nego se uputim na put..

Što je potrebno riješiti u domovini prije odlaska? Zatražio sam EU zdravstvenu karticu i to je to...trebam li nešto odjaviti, prijaviti, skupiti bla bla

Hvala
__________________
http://goranbegonja.com/
gbegonja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2015., 16:32   #30
Quote:
gbegonja kaže: Pogledaj post
Prije nego se uputim na put..

Što je potrebno riješiti u domovini prije odlaska? Zatražio sam EU zdravstvenu karticu i to je to...trebam li nešto odjaviti, prijaviti, skupiti bla bla

Hvala
Odjavi se na MUP-u tj. prijavi privremeno prebivaliste? Ili su ukinuli taj zakon nakon sto su nas "provozali" do konzulata prije par godina?
JTB is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2015., 17:15   #31
FYI:

Odjave u RH prije odlaska van - Forum.hr

Prebivalište - boravište - mup.hr
sanjinko is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2015., 17:18   #32
Quote:
gbegonja kaže: Pogledaj post
Prije nego se uputim na put..

Što je potrebno riješiti u domovini prije odlaska? Zatražio sam EU zdravstvenu karticu i to je to...trebam li nešto odjaviti, prijaviti, skupiti bla bla

Hvala
zalupiti vratima što bjesnije i glasnije pri odlasku
hmore85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2015., 14:57   #33
Quote:
tick-tack-toe kaže: Pogledaj post
Yep, Nicholson centre ima sve kaj je potrebno

Javi ako gdje zapnes ili imas pitanja kako-kuda-gdje u Maidenhead-u.

Isto tako javi kad si tu pa da popijemo čaj / kavu ako budes od volje.
Super, thnx na info
Dolazim iza nove godine, pa dok se svi malo aklimatiziramo, javim se svakako
__________________
// Evil needs candy too. \\
kronoss is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2015., 01:27   #34
Trebala bi mi potvrda ili opovrgavanje ove poluinformacije: ako Hrvat(ica) sakupi 5 godina radnoga staža kod poslodavca (jednog ili više njih - svejedno) tada ima pravo na nekakvu minimalnu UK penziju kada dostigne potrebnu dob za umirovljenje u UK.
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2015., 15:35   #35
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
Trebala bi mi potvrda ili opovrgavanje ove poluinformacije: ako Hrvat(ica) sakupi 5 godina radnoga staža kod poslodavca (jednog ili više njih - svejedno) tada ima pravo na nekakvu minimalnu UK penziju kada dostigne potrebnu dob za umirovljenje u UK.
Mislim da je potrebno minimum 10 godina, tako da mi se cini da je informacija netocna. Evo link sa gov.uk gdje se govori o spajanju godina radnog staza ako si radio van UK.
Nisam bas u detalje to sve proucavala, ali 5 godina je svakako prekratko vrijeme.

Imas li neki link?
thaichi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2015., 16:57   #36
A nemam nista, kvragu. Samo iskaz jedne osobe koja je odlucila radit TOCNO 5 godina u Manchesteru kako bi stekla uvjete za penziju. Svojevrsno ulaganje u buducnost
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2015., 20:16   #37
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
A nemam nista, kvragu. Samo iskaz jedne osobe koja je odlucila radit TOCNO 5 godina u Manchesteru kako bi stekla uvjete za penziju. Svojevrsno ulaganje u buducnost
Odlican plan... samo da se ne zezne, pa radi punih 6

Uzgred, cak i da je ta osoba u pravu i zna nesto sto mi ne znamo, ta penzija bi bila tolika da bi bila dovoljna za jedan osrednji speceraj.
thaichi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2015., 22:16   #38
Ha čuj, da dobije mjesečno £200, to je barem 2000kn što je, danas barem, više od penzije mog starog
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2015., 22:57   #39
Da bi se imalo pravo na UK mirovinu, treba se odraditi minimalno 10 godina. Tjedna state pension trenutno iznosi 155.65 funti.

Mozda je ta osoba mislila da nakon 5 godina zivota ima pravo na UK putovnicu.
SweetDaisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2015., 22:59   #40
Mislim da za UK državnu penziju treba barem 10 godina, ako ne i više. Osim toga iznos te državne penzije je strašno mali. No za NHS penziju je dovoljno 2 godine uplaćivati. I to što Bilobrkster kaže, da je 200 funti, super ako planirate biti u Hrvatskoj kao penzić.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:38.