Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.06.2016., 19:41   #1
Drugi mirovinski stup - dizanje love

dijasporo, jel netko podigao novac uplacen u 2. mirovisnki stup?
jutros sam krneula razmisljati o tome, ne znam jednostavno odakle da krenem s istrazivanjem.
informacije su totalno oprecne, od toga da se ne moze uopce, da love nema, do toga da se moze al nitko mi ne zna reci kako ni kome se obratiti.

je li netko to radio? moze li opunomocenik? odakle krenuti, od banke u kojoj je mirovinski fond, od ministarstva? kako to uopce koordinirati iz dijaspore?
TIA
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2016., 21:05   #2
Ne moze se. Nista prije uvijeta za starosnu mirovinu. Jebiga, my bad. Netko mi je pred par mj rekao da se moze i zaletih se s temom prije nego sam guglala. Sori
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2016., 22:05   #3
Pobrkala si 2 i 3 stup.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 09:41   #4
Znači ako radim u stranoj državi godinu-dvije, uplaćene doprinose u II. stup ne mogu vidjeti do starosne mirovine?
__________________
It is not fear that grips him, only restlessness. A heightened sense of things.
Supremum is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 11:21   #5
Quote:
Supremum kaže: Pogledaj post
Znači ako radim u stranoj državi godinu-dvije, uplaćene doprinose u II. stup ne mogu vidjeti do starosne mirovine?
Mislim da moraš imati i minimalno 15 godina radnog staža, odnosno da moraš 15 godina uplaćivati doprinose.
__________________
The dark side calls, I shan't resist...
Adyson is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 11:46   #6
Quote:
Adyson kaže: Pogledaj post
Mislim da moraš imati i minimalno 15 godina radnog staža, odnosno da moraš 15 godina uplaćivati doprinose.
To vjerojatno ovisi o zemlji u kojoj radiš. Mislim da je za Njemačku 5 godina.
Ali da li to znači da ako radim kraće od 5 godina, taj novac više neću vidjeti?

Prijatelj koji je radio u Švicarskoj 4 godine, rekao je kako je novac iz III. stupa dobio odmah, a novac iz II. stupa dobiva kad ode u normalnu mirovinu u HR.
__________________
It is not fear that grips him, only restlessness. A heightened sense of things.
Supremum is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 11:49   #7
I vaše mišljenje, gdje je bolje uplaćivati u III. stup, u Njemačkoj (ili nekoj drugoj zemlji) ili u HR? Jer već imam otvoren III. stup u HR kad sam još tamo radio (Raiffeisen mirovinski fondovi).
Pitam zbog stabilnosti i sigurnosti sustava.
__________________
It is not fear that grips him, only restlessness. A heightened sense of things.
Supremum is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 12:31   #8
Dobar dio firmi u de uplacuje u treci stup 50-100e jer im se to odbija od poreza ili tako nesto.

Meni se cini nekako sigurnije nesto u de nego hrv mirovinski fondovi. Ali kad vidim u papirima datum kad cu moci u mirovinu (u dvadesetima sam ), nekak si mislim da od toga nece biti nista. Ili ce biti bezvrijedno ako se ne prilagodi za inflaciju i sve gluposti koje ce se dogodit u sljedecih 30, 40 godina. I jos sljedecih 20-ak koliko planiram pozivit..



Ovo za manje od 5 god u njemackoj, racunat ce ti se to vec nekako, ali nece biti isplacivano iz njemacke, nego iz drzave u kojoj ces trazit mirovinu, obicno one gdje si najdulje radio. Isto kao sto ce ti u njemackoj racunat, tj uzet u obzir, nekako mirovinu u hrv ako budes radio dulje od 5 godina. Ali kako i po kojem "tecaju" to ti ne mogu reci
__________________
Radim da tebi bude bolje..

Zadnje uređivanje Sprudelmeister : 05.06.2016. at 13:01.
Sprudelmeister is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 12:39   #9
Što nije teorija da je III. stup "sigurniji" od II. stupa? Tj. privatan je pa država teže može umočiti prste u to
Ali da, i to što kažeš. Djeluje daleko i ništa nije sigurno, no to ne znači da se treba prepustiti slučaju.
__________________
It is not fear that grips him, only restlessness. A heightened sense of things.
Supremum is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 12:59   #10
Privatan da, ali sto ako npr ergo u njemackoj ili raiffeisen u hrv puknu? Nitko za to nece odgovarat, eventualno drzava pokloni neki postotak, a tu opet nekak vjerujem vise njemackim institucijama nego nasima.



Ne prepustam ja nista slucaju, vidis da ovako mlad vec razmisljam o dalekoj buducnosti i svojoj starosti. Osigurati se na vise strana i sve bude ok. Nekretnine i pokretnine, djeca, poslovi koje cu moci obavljat u starosti, mirovinski fondovi i neka stednja. Pa sto bude
__________________
Radim da tebi bude bolje..
Sprudelmeister is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 13:03   #11
Quote:
Supremum kaže: Pogledaj post
To vjerojatno ovisi o zemlji u kojoj radiš. Mislim da je za Njemačku 5 godina.
Ali da li to znači da ako radim kraće od 5 godina, taj novac više neću vidjeti?

Prijatelj koji je radio u Švicarskoj 4 godine, rekao je kako je novac iz III. stupa dobio odmah, a novac iz II. stupa dobiva kad ode u normalnu mirovinu u HR.
Mislim da nemaš pravo na hrvatsku mirovinu ako nisi uplaćivao barem 15 godina u HR, barem ja tako ovo tumačim.
__________________
The dark side calls, I shan't resist...
Adyson is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 15:33   #12
Quote:
Adyson kaže: Pogledaj post
Mislim da nemaš pravo na hrvatsku mirovinu ako nisi uplaćivao barem 15 godina u HR, barem ja tako ovo tumačim.
Aha, ma nisam upućen baš u mirovinski sustav, tek sam nedavno ušao u sve to.
Ionako nisam ni računao na to da ću imati jednog dana hrvatsku "penziju"
Kao što kaže Gandalf: "Trust no one!"

I ovo što piše Sprudelmeister, osigurati se na više strana
__________________
It is not fear that grips him, only restlessness. A heightened sense of things.
Supremum is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 21:32   #13
U Njemackoj drzava daje poticaje za 3 stup ali na kraju provizije koje banke uzimaju pojedu dobit jer se dobije isplaceno manje nego sto se uplati.

Neisplativo, bolje stavljati na stednju pa koliko god kamate dođe, ipak je nekakva zarada.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2016., 11:14   #14
Quote:
Adyson kaže: Pogledaj post
Mislim da nemaš pravo na hrvatsku mirovinu ako nisi uplaćivao barem 15 godina u HR, barem ja tako ovo tumačim.
ček, niš ne kužim.
jel to znači, ako sam radila 3 godine u hrvatskoj i ostatak života negdje vani, da ne mogu do te love iz 2. stupa nikada ikada?
__________________
samo gledam!
vaglji is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2016., 15:00   #15
Quote:
Adyson kaže: Pogledaj post
Mislim da moraš imati i minimalno 15 godina radnog staža, odnosno da moraš 15 godina uplaćivati doprinose.
znaci po tome mojih 10god crnčenja u hrv odose u bunar?
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 20:37   #16
Sa svim tim shemama ti ionako plaćaš sadašnje umirovljenike ili se pouzdaješ u to da će Karamarko i Milanović donijeti dobre odluke da ti za 30 godina imaš pristojnu mirovinu. Bacio si novac u bunar kako god okreneš. Mislim da ti na lutriji daju bolje šanse.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2016., 09:10   #17
pa mirovinu 99% nit cu docekat u hrv nit cu tamo ikad vise radit..al kazem kad jednog dana odem,valjda ce biti i dodatnih 50ak € iz hrvatske....zbog tih 10god staza...
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:14.