Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.02.2017., 01:53   #81
Dižem temu. Nisam se mogla zaposliti sa stručnom spremom i upisala sam fakultet naknadno. Sada sam iznad 30 i imam još par ispita do kraja preddiplomskog studija. Pa što da radim? Oglasa za moje zanimanje ima, ali su većinom preko So.
kittykath is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 12:28   #82
Quote:
kittykath kaže: Pogledaj post
Dižem temu. Nisam se mogla zaposliti sa stručnom spremom i upisala sam fakultet naknadno. Sada sam iznad 30 i imam još par ispita do kraja preddiplomskog studija. Pa što da radim? Oglasa za moje zanimanje ima, ali su većinom preko So.
nažalost, sadašnja Vlada je ukinula stručno osposobljavanje za osobe starije od 30, i dovela ideju o izvanrednom studiranju za starije generacije, pred apsurd, jer nije moguće dobiti posao razine VSS bez 1. godine staža u struci, SO kojim bi se mogla dobiti ta godina je ukinuto, dakle ostaju poslovi razine SSS, za koje se prijave odbacuju jer je osoba prefvalificirana, pošto je stekla diplomu, i formalni status VSS.
Kao i mnogu toga u ovoj državi sve se radi naopaka, nestručno i s namjerom da se maksimalno zagorča život ljudima.
Bolji od tebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 14:59   #83
Studij sam upisala jer se sa sss nisam mogla zaposliti. Trebala sam sjediti i čekati?
Kako sam mogla znati da će mi mogućnosti da položim stručni ispit biti praktički onemogućena?
Shvaćam da žele pomoći mladima, ali zar je zaista moguće da to bude na ovaj način?
kittykath is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 18:43   #84
Starijima od 30 godina ostaje mogućnost da poslodavcu sam ponudi jednako novca koji bi mu država uplatila za mlađe od 30 godina. Ono, legalna uplata na račun za isporučenu uslugu osposobljavanja do stručnog ispita...
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 13:42   #85
Ovi iz EU koji sufinanciraju te programe su insistirali da granica bude 25 godina, naši su jedva nekako uspjeli pomaknit na trideset, moleći ih da uvaze naše specifičnosti.
__________________
Obrati se i vjeruj evanđelju
Ako tko misli da je mudar među vama na ovome svijetu, neka bude lud da bude mudar. Jer mudrost ovoga svijeta ludost je pred Bogom. Ta pisano je ; On hvata mudre u njihovom lukavstvu. I opet; Gospodin poznaje namisli mudrih one su isprazne.
dernakamal is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 19:54   #86
Općenito je to diskriminacija po dobi.
Što ako se netko odluči na trudnoću i formiranje obitelji prije ili u toku fakulteta (u biološki optimalnoj dobi), a studirati kasnije? Država će joj uskratiti novac koji uzme porezom od njenih roditelja, nje i oca. Cijeli sustav države i samog fakulteta je postavljen na neprijateljski način u takvom slučaju.

Inače, mjera funkcionira na način da istiskuje starije radnike s tržišta rada.
Prema rezultatima Ankete o radnoj snazi tablica 2, broj zaposlenih mladih u dobi 15 – 29 godina starosti je porastao sa 280 na 306 tisuća (+26.000), a starijih u dobi 50 – 64 se smanjio za 15.000. Očekivalo bi se porast starijih jer se produžuje dob za odlazak žena u mirovinu svake godine za 4 mjeseca, pa bi trećina ženske kohorte (oko 10.000) trebala ostati na tržištu rada.
Međutim, broj neaktivnih u dobi 50-64 se povećao za čak 34.000. To su obrisani nezaposleni?

Zadnje uređivanje zgubydan : 19.02.2017. at 20:08.
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 17:19   #87
Kad je zagrebački Agronomski fakultet raspisao natječaj za posao knjižničara, Ivana je bila uvjerena da nema bolje kandidatkinje od nje: imala je diplomu inženjerke agronomije, a u siječnju ove godine diplomirala je i na izvanrednom studiju bibliotekarstva. Međutim, nije se mogla ni prijaviti na natječaj jer je - starija od 29 godina.

Naime, Agronomski fakultet, kao i većina poslodavaca ovih dana, nije raspisao natječaj za zapošljavanje djelatnika, nego je tražio osobu za stručno osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa (SOR). Radi se o Vladinoj mjeri poticanja zapošljavanja, prema kojoj država u potpunosti snosi troškove naknade (plaće) radnika propisane u visini od 2620 kuna tijekom razdoblja do 24 mjeseca, no radnik mora biti osoba mlađa od 30 godina, piše Jutarnji list.

- Od 12 oglasa koji su u srijedu na burzi rada bili oglašeni za radno mjesto knjižničara, 10 ih je bilo za SOR. U preostala dva tražilo se radno iskustvo od dvije i sedam godina. Vrlo je slična situacija i za radno mjesto agronoma. Naprosto ne postoji način da se u dogledno vrijeme zaposlim u struci jer sam starija od 29 godina.

Ne vidim nikakvu perspektivu osim da pokupim obitelj i selim se iz zemlje - priča Ivana, čiji je puni identitet poznat redakciji, a i nizu institucija kojima je poslala informaciju o svojem slučaju. U dopisu je istaknula kako se setom zakona o poticanju zapošljavanja osjeća omalovaženo, diskriminirano i ograničeno u mogućnostima bilo kakvog profesionalnog i osobnog napretka.

“Molim sve nadležne institucije i sve one koji su u mogućnosti izvršiti bilo kakav utjecaj na izmjenu ove diskriminirajuće mjere Zakona o zapošljavanju da se zapitaju i preispitaju koliko je ljudi starijih od 29 godina njome prisiljeno na odlazak i traženje posla izvan domovine”, napisala je. Odgovor je, kaže, dobila od nadležnog Ministarstva rada.

- Odgovorili su mi da tu mjeru ne smatraju diskriminirajućom. Također su me uputili da za mene postoje druge mjere, kao da nisu svjesni da svi poslodavci, prirodno, žele SOR jer barem godinu dana imaju praktički besplatnu radnu snagu. Zadnjih mjesec dana na HZZ-u gotovo da nema oglasa koji ne traži ljude za stručno osposobljavanje - govori Ivana, koja od stjecanja diplome Agronomskog fakulteta 2002. godine gotovo uopće nije radila u struci, a na burzi je, s prekidima, skupila gotovo 10 godina.

Zbog toga je, kaže, i upisala dodatni fakultet, kako bi si povećala šanse.

Ministarstvo rada ističe kako ne smatraju “diskriminacijom dobno ograničenje za korištenje mjere stručnog osposobljavanja jer će isto dovesti do osiguranja stvarne jednakosti”.

- Naime, mladi do 30 godina čine gotovo trećinu ukupnog broja nezaposlenih, što znači da su upravo oni skupina kojoj treba osigurati bolji pristup tržištu rada - kažu u odgovoru te nastavljaju kako smatraju da “provedba ove mjere ne smije zapriječiti redovite putove zapošljavanja pripravnika, odnosno mjera stručnog osposobljavanja predstavlja mjeru za stjecanje prvog radnog iskustva, a ne zamjenu za zapošljavanje pripravnika.

- Upravo u trenutku kad bilježimo pozitivne rezultate u gospodarskim kretanjima, kao i na tržištu rada, potrebno je promicati stvarno zapošljavanje pripravnika kod poslodavaca - ističu u Ministarstvu, ne objašnjavajući kako će ga poticati te kako će spriječiti da SOR zamijeni pripravništvo: zašto bi poslodavac uzimao pripravnika, kojem mora plaćati 70 posto plaće i doprinose, kad može dobiti radnika preko SOR-a za kojeg treba snositi samo troškove prijevoza, pita se Ivana.

Nadalje upozoravaju kako za starije od 30 godina također postoji institut stručnog osposobljavanja u skladu sa Zakonom o radu, ali tada poslodavac uzima osobu na osposobljavanje samostalno, bez korištenja blagodati mjera. Upućuju i na to da “osobe starije od 30 godina mogu koristiti sve ostale mjere aktivne politike zapošljavanja u svrhu stjecanja radnog iskustva, poput potpora za zapošljavanje kojima se sufinancira trošak plaće u iznosu od 30% do maksimalno 75%”.

Oporbeni SDP najavio je podnošenje ustavne tužbe zbog ovakvih mjera za poticanje, piše Jutarnji list.
Bolji od tebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 18:36   #88
ljudi koji su na vrijeme zavrsili fakultet imaju prednost pred onima koji to nisu


sto je tu cudno i nepravedno?
sivi svijet is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 18:42   #89
Onda čemu priče o cjeloživotnom obrazovanju kad je to samo očito floskula?
Zašto netko ne bi upisao fakultet s 30 i završio sa 34-35?

U normalnim europskim državama ljudi upisuju fakultete i s 50.
drumforce is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 19:50   #90
Quote:
sivi svijet kaže: Pogledaj post
ljudi koji su na vrijeme zavrsili fakultet imaju prednost pred onima koji to nisu


sto je tu cudno i nepravedno?
onaj tko je sa 19 upisao, recimo, dvi-tri godine bio na prvoj koristeći sve blagodati studentskog života ili se provlačio do zadnje godine kroz iglene uši, i sa 27 završio, ima prednost pred onim koji je sa 26 upisao i predanim i ozbiljnim radom sa 31 završio.
Možda se do 25 godine taj potonji bavio sportom i osvajao medalje po svijetu, ili je podigao tvrtku i stekao nekakav kapital, pa se sa 26 odlučio baviti socijalnim radom ili psihologijom, npr.

mjera je totalno debilno postavljena, birokratski neracionalno, i ne vidim razliku zašto bi netko sa 28 bio pogodan za osposobljavanje i konkurirao u natječajima, a netko sa 30 neperspektivan i potpuno van igre.
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 20:05   #91
Ta mjera jedino može biti hrvatski proizvod, svi zaposleni sa tom mjerom dolaze sa ekonomskih, pravnih i sl. fakulteta za koje jednostavno nema posla, barem u RH, i to uglavnom obavljaju SO u javnom sektoru, gdje ne rade ništa, osim nepotrebne papirologije, i sa tim završenim SO ionako ne mogu kasnije naći posao u struci.
lavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 20:24   #92
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
onaj tko je sa 19 upisao, recimo, dvi-tri godine bio na prvoj koristeći sve blagodati studentskog života ili se provlačio do zadnje godine kroz iglene uši, i sa 27 završio, ima prednost pred onim koji je sa 26 upisao i predanim i ozbiljnim radom sa 31 završio.
Možda se do 25 godine taj potonji bavio sportom i osvajao medalje po svijetu, ili je podigao tvrtku i stekao nekakav kapital, pa se sa 26 odlučio baviti socijalnim radom ili psihologijom, npr.

mjera je totalno debilno postavljena, birokratski neracionalno, i ne vidim razliku zašto bi netko sa 28 bio pogodan za osposobljavanje i konkurirao u natječajima, a netko sa 30 neperspektivan i potpuno van igre.
kao prvo zestoki sam protivnik ovakvih mjera zaposljavanja (citaj rada na teret drzave i zadovoljstvo poslodavaca)


drugo
onaj tko je s 26 krenuo na studiranje ili kasnije zakasnio je s tom fazom u zivotu kao sto bi zakasnio netko tko bi krenuo s osnovnoskolskim obrazovanjem u 10 godini
pisanje i racunanje bili bi nedostatak kao i njihovo savladavanje tek u kasnijem periodu zivota
kao sto su stipendije i besplatno studiranje uvjetovani godinama zivota nije nista senazacionalno kako je uvjetovana i ova mjera

oni u zakasnjenju mogu i dalje studirati i zaposliti se nakon studija, pogodnosti koje dobivaju mladi ljudi ipak ostaju rezervirane
ponavljam nista neobicno niti nepravedno
sivi svijet is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 21:32   #93
Ne možeš se zaposliti ako nemaš godinu dana iskustva u struci, a iskustvo možeš steći samo na stručnom jer su pripravništva i volontiranja praktički ukinuta (zbog tog istog stručnog)
drumforce is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 21:36   #94
Quote:
drumforce kaže: Pogledaj post
Ne možeš se zaposliti ako nemaš godinu dana iskustva u struci, a iskustvo možeš steći samo na stručnom jer su pripravništva i volontiranja praktički ukinuta (zbog tog istog stručnog)
odraduj praksu dok studiras i evo ti iskustva u struci

ne radi preko student servisa za telefonskom sekretaricom u HT-u ili VIP-u
raznoseci kutije u Agrokoru


jbg treba se i potruditi u zivot i ne cekati sve servirano, pogotovo kada sa zakasnjenjem odradujes bitne stvari

ps. veci je problem to kaj pred poslodavca dode covjek s 31 godinom zivota i bez dana radnog iskustva pitajuci se kaj je ta osoba radila do sada u svom zivotu nego to kaj te jedne godine iskustva nema
pitanje cemu je toliko dugo trebalo je vaznije, takvom covjeku nedostaje puno vise od te 1 godine
sivi svijet is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 21:55   #95
Studentska praksa i rad preko student servisa se ne računa pod formalno radno iskustvo, računa se ono što se evidentira u HZMO zapisu.

Pa onda bi većina ljudi imala i više od godinu dana iskustva završetkom faksa.
drumforce is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 21:59   #96
Quote:
drumforce kaže: Pogledaj post
Studentska praksa i rad preko student servisa se ne računa pod formalno radno iskustvo, računa se ono što se evidentira u HZMO zapisu.

Pa onda bi većina ljudi imala i više od godinu dana iskustva završetkom faksa.
ne znam kako je tebi bilo u prvim koracima pronalaska posla ali kod mojih poslodavaca uvijek je bilo bitno iskustvo, ne kako je ono steceno
kako je ono evidentirano je nebitno

probni rok 1-3 mjeseca i nogica ako ne zadovoljis, jednostavno
rekao sam sto je bitno kod +30 ljudi bez radnog iskustva (bilo kakvog), skepsa poslodavca kako taj covjek icemu vrijedi kad je usao u trece desetljeci ne odradivsi nista
sivi svijet is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 22:05   #97
Vidi se da nisi sudionik aktualnog tržišta rada, nezaposlenih i javljanja na oglase.
Nije danas više kao nekad. Često je forma i formalnost bitnija od suštine i pragmatičnosti.
drumforce is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 23:01   #98
Quote:
sivi svijet kaže: Pogledaj post
drugo
onaj tko je s 26 krenuo na studiranje ili kasnije zakasnio je s tom fazom u zivotu kao sto bi zakasnio netko tko bi krenuo s osnovnoskolskim obrazovanjem u 10 godini
pisanje i racunanje bili bi nedostatak kao i njihovo savladavanje tek u kasnijem periodu zivota
kao sto su stipendije i besplatno studiranje uvjetovani godinama zivota nije nista senazacionalno kako je uvjetovana i ova mjera

oni u zakasnjenju mogu i dalje studirati i zaposliti se nakon studija, pogodnosti koje dobivaju mladi ljudi ipak ostaju rezervirane
ponavljam nista neobicno niti nepravedno
mogu se zaposliti ali jako teško ako mu kao preduvjet stoji godina iskustva, koju ne može steći.

argument o zakašnjenju se može provlačiti ako je riječ o kadrovima za kojima nema urgentne potražnje, i u tom slučaju se može olako otkantati čovjeka tvrdnjom da je prestar, ali što ako je riječ o deficitarnoj struci, gdje se svaki diplomant računa.

ako čovjek može na doktorat u 26. ili 30. onda bi mogao i mjenjati karijeru u tim istim godinama, i početi studirati. Ne vidim da u 30-oj bitno gubi sposobnosti učenja.
I kad sa 30 dođe na tržite rada, ispred sebe ima još 40 godina rintanja.

naš se sustav ponaša kao da živimo u 1950ima i društvene promjene i mobilnost su na razini idiličnog pastirskog života iz bajke, gdje je sve pravocrtno predodređeno i nema cik-cak, samo pravo.
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 03:27   #99
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
mogu se zaposliti ali jako teško ako mu kao preduvjet stoji godina iskustva, koju ne može steći.

argument o zakašnjenju se može provlačiti ako je riječ o kadrovima za kojima nema urgentne potražnje, i u tom slučaju se može olako otkantati čovjeka tvrdnjom da je prestar, ali što ako je riječ o deficitarnoj struci, gdje se svaki diplomant računa.

ako čovjek može na doktorat u 26. ili 30. onda bi mogao i mjenjati karijeru u tim istim godinama, i početi studirati. Ne vidim da u 30-oj bitno gubi sposobnosti učenja.
I kad sa 30 dođe na tržite rada, ispred sebe ima još 40 godina rintanja.

naš se sustav ponaša kao da živimo u 1950ima i društvene promjene i mobilnost su na razini idiličnog pastirskog života iz bajke, gdje je sve pravocrtno predodređeno i nema cik-cak, samo pravo.
Iskoristite školovanje i otiđite iz tog vukojebistana. Barem po radno iskustvo. Amerike su obje krcate ponudama.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 04:28   #100
Quote:
zgubydan kaže: Pogledaj post
Starijima od 30 godina ostaje mogućnost da poslodavcu sam ponudi jednako novca koji bi mu država uplatila za mlađe od 30 godina. Ono, legalna uplata na račun za isporučenu uslugu osposobljavanja do stručnog ispita...
Države u kojima je to moguće treba srokat bombama kao Kambodžu. To je civilizacijska sramota u 21. stoljeću. I uopće tako nešto predložiti i ostati živ.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:26.