Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.04.2009., 11:12   #1
Uskrs U Vasoj Zemlji

svim ljudima dobre volje

Napišite koji su uskršnji običaji u Vašoj zemlji?
Jeli se jede šunka te jeli se nosi košarica da se blagoslovi hrana?
__________________
C'est la vie mon ami!
California is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2009., 12:02   #2
Sretan Uskrs mojim njujorcanima i njudjerzijcima
__________________
S ljudima zajedno smrdi, ali je toplo. U samocama-prazno. Znamo mi vrlo dobro, kako zapravo izgleda pod tudjim repom. Ali bez tog njuskanja ne moze se zivjeti. M.K.
Ćarli is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2009., 13:41   #3
Sretan Uskrs! Blagoslovljenje hrane se u NL mislim ne radi niti sam nesto upoznata sa obicajima: ovdje se to bas ne slavi

A tjedan prije Uskrsa postoji obicaj peci pjetla od kruha i nositi ga na stapu, za Cvjetnicu je to
__________________
"The richer you are, the richer your family is, and the richer your country is, the more likely it is that you will find life so good that you will choose to blow your brains apart."
Spot Perdita is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2009., 14:39   #4
sretan uskrs svima!

ovdje svi kupuju cokoladna jaja, kokice i zvona a klinci idu trazit cokolanda jaja po vrtovima ili parkovima (svake godine opcina organizira trazenje jaja po parku, fora je). A mi smo farbali pisanice (boja dosla is Hrvatske direkt jer je ovdje nema), btw usput sam umocila tri prsta u plavu boju da ufatim jaje mozete zamisliti moj french manicure

jutros pisanice, sunka (mladi luk nisam nasla!) i cokoladna jaja
Keya is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2009., 16:45   #5
Sretan Uskrs svima.

Ja radim janjecu plecku sa mladim krompirima u rerni i mladi lukac.
Tradicionalno farbanje jajca je obavljeno u ljusci od luka, isarane voskom. Kladim se da pola forumasa nikad nije culo za tu opciju.
Tvrtko1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2009., 16:48   #6
Cula jesam od svoje tete jer je ona tako slicno radila (bila udana za bosanca a njegovi su valjda to tako radili) kad smo bili mali.
__________________
I would rather be hated for what I am than loved for what I am not.
Het is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2009., 16:57   #7
Quote:
Tvrtko1995 kaže: Pogledaj post
Tradicionalno farbanje jajca je obavljeno u ljusci od luka, isarane voskom.
mene zanima zar jos uvijek postoje ljuske koje imaju boju? ja probala prije par godina ma nema teoretske, ovaj francuski luk je koma.
a jesi stavio djetelinu da ti ostane list???
Keya is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2009., 16:59   #8
Quote:
Het kaže: Pogledaj post
Cula jesam od svoje tete jer je ona tako slicno radila (bila udana za bosanca a njegovi su valjda to tako radili) kad smo bili mali.
tako su radile i moje bake a jedna je baka bila pravi umjetnik sto se pisanica tice pa je ostalo u obitelji.
nije da su iz bosne ali nisu ni daleko
Keya is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2009., 17:02   #9
Quote:
Keya kaže: Pogledaj post
tako su radile i moje bake a jedna je baka bila pravi umjetnik sto se pisanica tice pa je ostalo u obitelji.
nije da su iz bosne ali nisu ni daleko
meni je bilo fora vidjet svakakav 'dizajn' kad bi ona to sve napravila
__________________
I would rather be hated for what I am than loved for what I am not.

Zadnje uređivanje Het : 12.04.2009. at 17:29.
Het is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2009., 17:22   #10
Tvrtko1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2009., 18:37   #11
Sretan Uskrs svim dragim dijasporasima!

Obicaji ovdje kod nas- medjusobno se poklanja cokoladno jaje, kuha Sunday roast- janjetina i sl.
kolacici od cokolade ili sa cokolodnim jajima i malim ('plisanim') pilicima su svuda, svi kupuju cvijece - opet najcesce zuto ---sve je zuto i voila- proljece je zvanicno pocelo!

Sunku ne jedem za Easter jer nisam iz Slavonije tek jucer cula kod frendice da se kod njih sprema sunka i hren (i pituraju jaja u ljuske od kapule).

cula sam za to odavno, (to farbanje 'lukom') ali nisam znala kako se radi- ali evo ovaj put ih i ja radim tako (tocnije: moja mama).... aww bless! ... ali gotove farbe za to ovdje i ne postoje i to je jedina opcija ionako.

p.s kod nas nema katolickih crkvi osim Irskih naravno i svi Katolici odu tamo blagosivljati jaja i sirnice. ako idu.

mislim da Anglikanci (tzv. Church of England - zvanicna religija u UK) to isto rade...

(U Hr Katolicku brale ne idem za Uskrs, daleko mi to... ako idem onda odem u svome kvatru ili negdje na ovu bandu Londre...)
__________________
over and out!

Zadnje uređivanje Grazia : 12.04.2009. at 19:22.
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2009., 18:55   #12
Quote:
Keya kaže: Pogledaj post
mene zanima zar jos uvijek postoje ljuske koje imaju boju? ja probala prije par godina ma nema teoretske, ovaj francuski luk je koma.
mozes izmjesati sa onom crvenom kapulom, mi je zovemo Spanish onion + normalna kapula. trebalo bi bit OK...
i kuhaj malo duze u vodi jer nece odmah zatangat...
__________________
over and out!
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2009., 19:10   #13
podsjetio me danas na misi nas HR svecenik za WA, father Cabraja (bosanac iz posavine - legenda covjek), da se Uskrs kaze Vazam ..

puno ljudi donese korpe s jajima i sunkom na blagoslov ... mi u slavoniji to nikada nismo radili ... meni to odvec orthodox tj istocno-obredno (i poljaci to isto imaju)

inace skuhala sam jucer dimljenu sunku, ofarbala jaja farbom za kolace i nalijepila uskrsnje naljepnice koje mi mama poslala iz HR

HINT: namazi gotova jaja korom od speka (slanine) za bolji sjaj

hren sam kupila ovdje Thomy i neki poljski - poljski bio bas onako kako je moja mama obicavala praviti: kremast

Keya, kako nisi nasla mladi luk


moj sin obozava tucanje s jajima - kad njegovo jaje tuce sve ostale ostajuci citavo (jer zna da ga drzi i upravi na siljati dio)




hej, a u crkvi danas lijepoga svijeta
dalmatinci i bosanci
(inace sin i ja idemo u OZ kat crkvu, a samo blagdanima u HR crkvu)

na oltaru pjevala i svirala lokalna klapa Galeb (osam muskardinja i 5 zenskih: ljudi moji, kakvi komadi! muskarcine svi ko stijene, a zenske ko sirene - sve plavuse, nogate u minicama, na stiklama, full makeup...)
(slijedece nedjelje na Bijelu tj Mladu Nedjelju ce isto biti u HR crkvi sv Ane u Freu u 10 sati)

lijepo je bilo vidjeti mladi svijet, pretezno bosanci (prepoznajes ih po usesima i po nosevima ... i po mindjusi u lijevom uhu, po pacjim repicima, po sicusnim vragolastim okicama; dalmatince prepoznajes po zlatnim debelim lancima oko vrata, prstenju, dugim nogama; a zenske, bez obzira odakle - sve ljepotice, prave manekenke!)

Zadnje uređivanje todaytonight : 12.04.2009. at 19:26.
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2009., 19:11   #14
Quote:
Spot Perdita kaže: Pogledaj post
Sretan Uskrs! Blagoslovljenje hrane se u NL mislim ne radi niti sam nesto upoznata sa obicajima: ovdje se to bas ne slavi
A tjedan prije Uskrsa postoji obicaj peci pjetla od kruha i nositi ga na stapu, za Cvjetnicu je to
Sretan i tebi P.
stvarno?? a odavde dosta njih putuje u Amsterdam za Uskrs.

valjda idu onda brat tulipane ili stogod.
__________________
over and out!
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2009., 19:38   #15
kad je rekla da se to "ovdje ne slavi" - vjerojatno je mislila na nosenje hrane u crkvu na blagoslov
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2009., 19:41   #16
Quote:
Osim onih boja što se kupe (i ništa im ne fali) možeš jaja bojiti još na približno preko nekolko nacina. Najpoznatija prirodna boja za jaja (i najbolja i najljepša) je luk.

Staviš vodu u ranliku, staviš unutra šaku-dvije oljupine od luka, jaja i kašiku sirceta (octa). Onda staviš na šporet i kuhaš duže nego što je potrebno za tvrdo kuhana jaja, ali na laganoj vatri (jedno pola sata) da se lijepo oboje. Ako hoceš jacu ili tamniju boju, onda kuhaj prvo samu oljupinu, pa kad pusti boju, povadi je, pa stavi još šaku-dvije friške oljupine (ako imaš onog tamnocrvenog luka isto je super) i jaja i sirce (ocat).

Na slican naèin možeš eksperimentisati sa drugim prirodnim bojama:
- plava - crveni kupus
- smedja - kava
- zelena - špinata
- narandžasta - crvena paprika
- crvena - sok od šipka (nara)
- lila - brusnice
- žuta - šafran
- itd.


Idemo na ukrašavanje i crtanje.
Najcešci i u Varešu najpoznatiji nacin je crtanje voskom po jajetu prije bojenja. Za to ti je potrebna "specijalna" naprava - drvena drška sa metalnim lijevcicem u koji se stavi vosak, grije se na svijecu i crta se time po jajetu.
Imam i ja tu napravu, ali ne uspijeva mi onako lijepo crtati kao što su naše Vareške (odabrane) znale, a možda još znaju. Zato probavam sa nekim svojim motivima, pa opet bude lijepo. U ovom slucaju otpada ona boja sa lukom, jer bi se vosak istopio.

Slijedeci nacin je dopunjen onaj prvi - nacrtaš na primjer cvijet, pa obojiš jaje u crveno. Onda voskom prekriješ latice, pa obojiš u plavo. Kad skineš vosak, dobiješ onoliko lijepu sliku, koliko se potrudiš crtajuci i to u dvije boje.

Treci nacin je struganje boje. Napraviš obojak, pa oštrim predmetom "stružeš" sliku, motiv, ornament, ...

Cetvrti nacin je za malo bolje umjetnike. Nacrtaš tušem sliku prije bojenja ili umjesto bojenja. Znam jednog majstora u Zagrebu, što je nacrtao Vareš na jajetu - super je.

Peti nacin je da prisloniš listic peršuna ili djeteline ili slicno na jaje, pa sve skupa zavežeš u najlon carapu, pa onda u boju (i to ide i u dvije boje).

Šesti nacin je da obojiš jaja u luku, pa ih staviš na koji dan u mravinjak. Mravi cuda ucine.
Evo to sam nasao na jednom bosanskon forumu
Tvrtko1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2009., 19:47   #17
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post




hej, a u crkvi danas lijepoga svijeta
dalmatinci i bosanci
(inace sin i ja idemo u OZ kat crkvu, a samo blagdanima u HR crkvu)

na oltaru pjevala i svirala lokalna klapa Galeb (osam muskardinja i 5 zenskih: ljudi moji, kakvi komadi! muskarcine svi ko stijene, a zenske ko sirene - sve plavuse, nogate u minicama, na stiklama, full makeup...)
(slijedece nedjelje na Bijelu tj Mladu Nedjelju ce isto biti u HR crkvi sv Ane u Freu u 10 sati)

lijepo je bilo vidjeti mladi svijet, pretezno bosanci (prepoznajes ih po usesima i po nosevima ... i po mindjusi u lijevom uhu, po pacjim repicima, po sicusnim vragolastim okicama; dalmatince prepoznajes po zlatnim debelim lancima oko vrata, prstenju, dugim nogama; a zenske, bez obzira odakle - sve ljepotice, prave manekenke!)

da nisu to hercegovci by any chance? jesi gledala kakve bicve nose?

ali stvarno, ja 'dalmatince sa debelim lancima' nisam vidjala nigdi. ..a ako su klinci to je zato jer je tako trendy sada.
__________________
over and out!
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2009., 19:47   #18
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
moj sin obozava tucanje s jajima
A mama kao izbjegava.....
Tvrtko1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2009., 19:48   #19
Quote:
Grazia kaže: Pogledaj post

da nisu to hercegovci by any chance? jesi gledala kave bicve nose?

ali stvarno, ja 'dalmatince sa debelim lancima' nisam vidjala nigdi...a ako su klinci to je zato jer je tako trendy sada.
Oni u trenerkama su Hercegovci. To se jasno raspoznaje....
Tvrtko1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2009., 19:53   #20
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
kad je rekla da se to "ovdje ne slavi" - vjerojatno je mislila na nosenje hrane u crkvu na blagoslov
aha, valjda to...
__________________
over and out!
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:23.