Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.11.2014., 15:50   #2141
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Svedjani, a isto vazi i za Dance i Norvezane, nisu nikakvu ljubitelji Balkanskog mentaliteta. Balkanski mentalitete za jednog obicnog danca je ekstremizam. Ili si najbolji prijatelj na Svijetu ili najgori neprijatelj. Nema sredine. Skandinavija temelji na mediokritetu. Niti smrdis niti mirisis. Balkanci ne znaju da lizu dupe, a to obozavaju Skandinavci, i zato dosta Turaka i sl. prolaze jako dobro, jer lizu nam dupe na svakom koraku. Balkanci nisu najbolje integrisani u Dansko drustvo. Tko god to kaze, vas laze. Izuzetci postoje ali je rijec o manjini.
Gle, kao što je već bilo riječi na onoj drugoj temi, nisu svi ljudi isti, postoje Hrvati koji nemaju ništa protiv lgbt zajednice, Roma, Srba,.. a ima i onih koji ih gađaju kamenjima. Tako i u Švedskoj, Danskoj itd.. Moja iskustva su ok, nečija nisu i to je normalno. S tim da onaj čija iskustva nisu ok, može promjeniti ime i prezime, od Senada postati Sven i vikati "ti bosanci kradu posao nama šveđanima!", ne bi bio ni prvi ni posljednji koji je to napravio.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2014., 17:14   #2142
bok svima,
jedno malo pitanje...
s koliko mjeseci( godina) se moze dijete poslati u jaslice u svedskoj te kolike su okvirno cijene stanova za iznajmiti u okolici malmea?
hvala.marin
marinalien is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2014., 20:54   #2143
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Gle, kao što je već bilo riječi na onoj drugoj temi, nisu svi ljudi isti, postoje Hrvati koji nemaju ništa protiv lgbt zajednice, Roma, Srba,.. a ima i onih koji ih gađaju kamenjima. Tako i u Švedskoj, Danskoj itd.. Moja iskustva su ok, nečija nisu i to je normalno. S tim da onaj čija iskustva nisu ok, može promjeniti ime i prezime, od Senada postati Sven i vikati "ti bosanci kradu posao nama šveđanima!", ne bi bio ni prvi ni posljednji koji je to napravio.
Nece vas nitko u Skandinaviji peglati, jer nemate simpatije prema homoseksualcima ili lezbejkama. Poznam nasih (Danaca) koji nemogu organski podnjeti lezbejke i sl. To ce vam biti najmanji problem. Problem ce vam biti ako zelite biti netko i nesto.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2014., 21:16   #2144
Quote:
marinalien kaže: Pogledaj post
bok svima,
jedno malo pitanje...
s koliko mjeseci( godina) se moze dijete poslati u jaslice u svedskoj te kolike su okvirno cijene stanova za iznajmiti u okolici malmea?
hvala.marin
Djeca mogu u vrtić od napunjenih godinu dana. Ä stanovi u Malmö zavisi naravno od velicine i položaja, od 400€ pa na dalje.
http://mobil.blocket.se/bostad/uthyres/lagenheter/skane/malmo-stad?ca=23&cg=3020&st=u&m=274
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2014., 22:39   #2145
Ako dobro vidim vrtić u Švedskoj (gledao sam za Stockholm) i nije pretjerano skup (u odnosu na plaće), plaća se 2% odnosno 3% od brutto plaće, za half time max. 840kr mjesečno. U Londonu je mnogo skuplji.

http://www.stockholm.se/ForskolaSkol...kola/Avgifter/

Nisam uspio otkriti što u slučaju kad oba roditelja studiraju (nemaju primanja).
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2014., 22:58   #2146
a-ha.e to me je zanimalo.pitam jer eto ukazala se prilika za poslom a posto je tu dijete dobro je znati.hvala vam na infu.
marinalien is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2014., 14:01   #2147
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Ako dobro vidim vrtić u Švedskoj (gledao sam za Stockholm) i nije pretjerano skup (u odnosu na plaće), plaća se 2% odnosno 3% od brutto plaće, za half time max. 840kr mjesečno. U Londonu je mnogo skuplji.

http://www.stockholm.se/ForskolaSkol...kola/Avgifter/

Nisam uspio otkriti što u slučaju kad oba roditelja studiraju (nemaju primanja).
za prvo dijete max 1260, za drugo 840. Ali to je kad imas primanja od 44.000 brutto

Studiemedel (bidrag och lån) räknas inte som inkomst
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2014., 14:08   #2148
Quote:
Septembar kaže: Pogledaj post
za prvo dijete max 1260, za drugo 840. Ali to je kad imas primanja od 44.000 brutto

Studiemedel (bidrag och lån) räknas inte som inkomst
Part time (<30h tj) je 840, Deltidsavgift gäller för barn som är mellan ett och två år och som går högst 30 timmar i veckan. Yngsta barnet: 2 % av inkomsten, max 840 kr/månad.

Mislio sam na studente koji nemaju primanja, a imaju dijete koje bi poslali u vrtić tako da mogu pratiti predavanja i polagati ispite. Koliko oni plaćaju?
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2014., 14:19   #2149
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Mislio sam na studente koji nemaju primanja, a imaju dijete koje bi poslali u vrtić tako da mogu pratiti predavanja i polagati ispite. Koliko oni plaćaju?
izgleda nista
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2014., 15:48   #2150
Quote:
gumbica kaže: Pogledaj post
Evo da i na ovo odgovorim. Razumijem da te zanimaju neke stvari, pokusat cu odgovoriti na ono sto znam, ali isto priupitati dvije stvari. Najprije, zasto mislis da ce se "drzava" pobrinuti za tebe i ponudit ti neki posao gdje se ne mora jezik znati i zasto ocekivat da tebi koja dolazis zbog muza koji ce imati posao trebaju dati socijalu zbog nezaposlenosti?
I tu isto ima ljudi koji ne rade pa ne primaju socijalu.
Drugo, Sved je tebe primio u zemlju, ne zato sto ti nemas ni jednog drugog izlaza, nego zato sto ste se vi odlucili doci, i podrazumijeva da ces se sama za sebe oko vecine stvari pobrinut. Uvijek imas kome da se obratis - ali TI se moras njima obratiti, ne oni TEBI. Jezik isto sama prijavljujes, eventualno ako se zaposlis moze te poslodavac poslati u skolu. Imas raznolike web stranice za pomoc,a vecina njih ima objasnjenja na tvom jeziku, dakle imas brosure na bosanski/srpski/hrvatski. Uhvati se toga i citaj, nemoj citati kako dobit socijalu nego kako se samostalno sto prije integrirati u novo drustvo. Za drzavne stanove (ispravite me ako grijesim) moras biti prijavljen u redu poduzeca koje te interesira, i stanovi se djele po redu, a inace se po par godina ceka. MOzda imate srece pa ga nadjete i ranije. drzim fige
Ti kao njegova obitelj papire odnosno osobni broj dobivas odmah kad dodes tu, iz prakse znam da u prosjeku traje 1 -2 tj. I nemoj mislit da je i tu sve bajno, da svi samo cekaju da dodes, jer nazalost nije tako.
Posto me napadate pocecu sa odbranom , ne bih i ja da napadam nece takva rasprava voditi nigde , prvenstveno mi je cilj da dobijem neke korisne informacije na ovom forumu i od ljudi koji ga posecuju ako je to moguce naravno .
Nisam pitala za socijalu iz razloga da dodjem da zivim na socijali , jer sam obrazovana osoba i ne zadovoljava me taj nacin zivota i primanja nigde , pa ni u Swedskoj .Zanimalo me samo da znam sta otprilike mogu da ocekujem , jer idem u neku stranu zemlju i ne poznajem propise i zakone i racunala sam da mi neko moze reci , sve isto sto ste vi vec rekli samo bez neke rezigniranosti u tonu .
Idem sa malim detetom i shodno tome postoji bojazan kako cemo i sta cemo , kako da ne lutam mnogo okolo naokolo jer nisam sama i student pa mogu da jedem i hleb i vodu deset dana nego imam malo dete kome je bitno obezbediti najosnovnije i da ono u ovom preseljenju ne izgubi nista .Suprug ima posao , pa me zanimalo da li ce nam to biti dovoljno da prezivimo dok se ja nekako ne snadjem .
U vezi diplome sam pitala jer sam se nadala da ce se mozda javiti neko ko mozda ima diplomu srednje medicinske(ili neko iz zdravstvene struke uopste ) i ko je prosao autorizaciju , pa da pitam gde se ide u skolu , da li se ide na studiranje na njihov fakultet koji mi se cini ima u geteburgu , i tako ima tu nekih stvari koje bih pitala jos tog nekog ko je to prosao ili ima nekog poznanika ko je to prosao.
Po svemu sto sam cula , onda ispada da ne mogu da se zaposlim kao medicinska sestra dok ne zavrsim taj njihov fakultet ,mislim da traje 3 godine a do tad da radim bilo gde i ucim jezik .... Svakako ne mogu na fakulet dok ne naucim jezik ..po logici stvari ...
U globalu me zanimalo sta mogu da ocekujem eto ...
Vi ste pretpostavljam tamo duze vreme i znate kako sta funkcionise , ali ono sto me uvek rastuzi je sto necemo da pomognemo jedni drugima , nego se samo ujedamo , tako sam dozivela ja Vas post nazalost , a ljudi iz istocnih zemalja vuku jedni druge i pomazu jedni drugima . Ja da sam tamo dugi niz godina , ja bi nekom ko tek dolazi rekla, slusaj stvar je takva i takva ides tamo uradis to i to ali verovatno je to previse da ocekujem da mi neko kaze na forumu kad me ionako licno i ne poznaje .
Hvala u svakom slucaju .
daleko od sunca is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2014., 12:43   #2151
na kraju nismo išli nigdje jer se moj dečko mora derati kao manijak dok gleda utakmice

btw znam da možda padam s marsa, ali stvarno sam očekivala niže cijene u štokholmu, pogotovo jer svi pričaju da su plaće dosta niže nego u norveškoj.
Aiko22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2014., 18:40   #2152
Koji švedski portal s poslovima preporučujete? Radila bih doslovno bilo kakav NKV posao (legalno) koji mi je unutar fizičkih mogućnosti, dok mi god iznad pokrivenih osnovnih životnih troškova nešto ostane. Kakve su mi šanse s poznavanjem engleskog na razini A1? Jesu li veće šanse na sjeveru zemlje? Bilo kakve informacije cijenim.
liuskekivi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2014., 23:54   #2153
I za rad u njihovoj ''cistoci'' na krajnjem Sjeveru traze dobro znanje svedskog.
Austrheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2014., 21:28   #2154
Cudno mi je zasto Svedska zaostaje toliko za standardom u odnosu na Norvesku,
svedski doktori i med. sestre masovno napustaju Svedsku i odlaze za Norvesku
jer je placa duplo veca, a satnica dvaput manja...


odnos placa i cijena npr.
Tromsø i Umeå, dva grada u slicnoj regiji:


http://www.numbeo.com/cost-of-living...mso&city2=Umea
Quote:
Local Purchasing Power in Umea is 24.32% lower than in Tromso
Cujem da se imigranti u Svedskoj zale zbog nedostatka ''housinga'',
navodno postoje liste cekanja za iznajmljivanje stana,
to je Norveska bolje sredila.


Mislite da ce ova nova lijeva vlada poboljsati standard Svedske ili ne?
Austrheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2014., 22:05   #2155
Quote:
Austrheim kaže: Pogledaj post
I za rad u njihovoj ''cistoci'' na krajnjem Sjeveru traze dobro znanje svedskog.
Nije bas tako. Ok ta drzavna čistoća jeste, to drze samo svedi jer je sträva placebo. Ali Ove firme za čišćenje npr poslovnih prostora i zgrafa 90% su stranci i to neintegriranih
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2014., 23:22   #2156
Quote:
Septembar kaže: Pogledaj post
Nije bas tako. Ok ta drzavna čistoća jeste, to drze samo svedi jer je sträva placebo. Ali Ove firme za čišćenje npr poslovnih prostora i zgrafa 90% su stranci i to neintegriranih
A šanse da im povrh životnih troškova (stan, hrana) ostane neki višak?
liuskekivi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2014., 00:14   #2157
Quote:
Austrheim kaže: Pogledaj post
Cudno mi je zasto Svedska zaostaje toliko za standardom u odnosu na Norvesku,
svedski doktori i med. sestre masovno napustaju Svedsku i odlaze za Norvesku
jer je placa duplo veca, a satnica dvaput manja...


odnos placa i cijena npr.
Tromsø i Umeå, dva grada u slicnoj regiji:


http://www.numbeo.com/cost-of-living...mso&city2=Umea


Cujem da se imigranti u Svedskoj zale zbog nedostatka ''housinga'',
navodno postoje liste cekanja za iznajmljivanje stana,
to je Norveska bolje sredila.


Mislite da ce ova nova lijeva vlada poboljsati standard Svedske ili ne?
Ne znam, zato pitam, vjeruješ da imigrant u Tromsu zarađuje u prosjeku 35.000 kr? :/

Cijene stanarine u tromsu su 60% više, to je ok ako netko dođe na siguran posao i plaćen stan, ali ako nema siguran posao već ga planira tražiti, a dok ga ne nađe mora sam plaćati stan i ostale troškove.. jasno na kraju je najbitnije gdje će lakše naći posao i gdje će imati bolju plaću.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2014., 12:56   #2158
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Ne znam, zato pitam, vjeruješ da imigrant u Tromsu zarađuje u prosjeku 35.000 kr? :/

Cijene stanarine u tromsu su 60% više, to je ok ako netko dođe na siguran posao i plaćen stan, ali ako nema siguran posao već ga planira tražiti, a dok ga ne nađe mora sam plaćati stan i ostale troškove.. jasno na kraju je najbitnije gdje će lakše naći posao i gdje će imati bolju plaću.
Svedska ima najnizi standard u Skandinaviji.

Norveska je bogata zbog nafte koju je nekim glupim sporazumom dobila od Danske.

Razlika je sto su Svedjani "otvoreniji" do strane radne snage nego i Danci i Norvezani skupa.

Ziviti u Norveskoj pa isto i u Danskoj bez posla tj. dok pronadjete posao je skupa zabava. No tko ima financija za tako nesto sigurno ima i dobre uslove u HR.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2014., 14:39   #2159
Quote:
liuskekivi kaže: Pogledaj post
A šanse da im povrh životnih troškova (stan, hrana) ostane neki višak?
Sve naravno zavisi gdje živiš i koliko plaćas smještaj, Ali recimo Ovako. Minimum zakonski Place je c:a 15000 netto. Stan + hrana za jedno je 10000. Eto racunaj.
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2014., 19:15   #2160
Quote:
Septembar kaže: Pogledaj post
Sve naravno zavisi gdje živiš i koliko plaćas smještaj, Ali recimo Ovako. Minimum zakonski Place je c:a 15000 netto. Stan + hrana za jedno je 10000. Eto racunaj.
Mislila sam da Švedska nema zakonski minimalac... Pogotovo jer znam osobu koji tamo radi za malo više od 10000 kn (plus smještaj). Ali opet, ne znam detalje.

Postoje li neke agencije koje imigrantima nalaze NKV poslove? Jer guglam na engleskom i ne mogu naći ništa.
liuskekivi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:13.