Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja

Putovanja Gdje ljetujete, zimujete, idete na izlete? I kako vam je bilo?
Podforum: Hrvatska i turizam, Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2007., 19:48   #21
Quote:
Noemi kaže:
SAda uzme Maleron (ili Malaron) kaze da ima manje nuspojava.MOgu ga pitati konkretno cim se vrati.
Ja evo 22-i dan koristim Malarone i nikakve nuspojave nisam osjetio. Pije se jedna dnevno, pa su vjerovatno dosta "lakse" od onih sto se uzimaju jednom tjedno. Ali su i skuplje.
El Pájaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2007., 19:50   #22
Ako se iz Kenije i Tanzanije ne napušta more ne treba se piti ni cijepiti protiv ničega.
conan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2007., 23:10   #23
Quote:
mala maca kaže:
Krajem mjeseca muž i ja idemo u Keniju. Već smo kupili lariam protiv malarije, pa me zanimaju nuspojave - pročitala sam na uputstvu koje sam dobila s tabletama da mogu biti gadne - od obične mučnine i vrtoglavice, do napada depresije ili nervoze i sl.
Imate li iskustva s tim, ili je to pretjerivanje? Koliko traju ti simptomi - da li samo onaj dan kad se uzme tableta, ili za vrijeme cijele kure? Pomagajte, da znam što me čeka!
Ja sam koristila Malarone tijekom safarija u Tanzaniji bez ikakvih nuspojava, uzimaš jednu tabletu dnevno. Lariam je malo "teži", možeš imati mučninu,
vrtoglavicu ... ali sve ovisi od osobe do osobe. Moj dečko je uzimao Lariam i nije
imao nikavih problema. U svakom slučaju ako ideš na safari moraš obavezno napraviti profilaksu protiv malarije (bio to Lariam ili Malarone) jer komaraca ima,
mene je prvi upiknuo na silasku iz aviona u Arushi, na sreću bez problema.
Jedino što je Malarone znatno skuplji od Lariama, i nisam sigurna da ga možeš
nabaviti u Hrvatskoj. Btw ja sam se cijepila i protiv žute groznice.
cagliostro is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 10:01   #24
Ja sam dva puta bio u Keniji i oba puta na Lariamu ali ne sjećam se da sam imao neke nuspojave...jest da su tablete konjske i problem ih je progutati ali bolje to nego malarija. Komarca sam vidio samo jednom kad mi je uletio u sobu a kako vi idete sada kad je sušna sezona mislim da ih možda nećete ni vidjeti. Ne znam koja vam je ruta jel ona klasična u hotelu coral - Palm Beach ili nešto drugo ali svakako pogledajte na Forumu temu o Keniji ako već niste....Ugodan put i dobru zabavu...
__________________
Ako plačem lakše mi je plakati u rols rojsu nego na autobusnoj stanici.
Explorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 11:25   #25
Cak i svjetska zdravstvena organizacija vise ne preporucuje lariam.... to je halucinogena droga i prejake su te tablete, imate sad nove koje nemaju nuspojave i nemoraju se pit mjesec dana prije pa mjesec dana nakon puta.
__________________
Pain & suffering in various tempos
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 03:18   #26
Quote:
mala maca kaže:
Krajem mjeseca muž i ja idemo u Keniju. Već smo kupili lariam protiv malarije, pa me zanimaju nuspojave - pročitala sam na uputstvu koje sam dobila s tabletama da mogu biti gadne - od obične mučnine i vrtoglavice, do napada depresije ili nervoze i sl.
Imate li iskustva s tim, ili je to pretjerivanje? Koliko traju ti simptomi - da li samo onaj dan kad se uzme tableta, ili za vrijeme cijele kure? Pomagajte, da znam što me čeka!
Bjezi od Lariama koliko te noge nose! Nikako ga ne bi preporucio ako postoji zamjena. Ako Malarone odgovara rezistenciji malarije u Keniji (za afriku ne znam koji su antimalarici preporuceni, odnosno na koje antimalarike je malarija vec razvila rezistenciju) tada ga definitivno rade uzimaj nego Lariam.

Ako si vec nabavila Lariam, nema veze - uzmi ga kao backup. Kada odlazim u malaricno podrucje, uvijek uzimam backup lijek uz antimalarik koji pijem. Naime, ako kojim slucajem ipak pokupis malariju (sto je malo vjerojatno, ali dogada se) iako si uzimala Malarone, tada je ocito kako si lose prosla jer malaricni tip kojeg si pokupila ima rezistenciju na Malarone. U tom slucaju, potrebno je tretirati se nekim drugim lijekom, pa ti backup (recimo Lariam) jako dobro dode. Recimo, u JI Aziji ja sam uzimao doksiciklin, a Lariam je bio rezerva-backup. U Meksiku sam uzimao klorokin, a Lariam je opet bio rezerva.

Ja nisam imao losih iskustva jer ga nikada nisam niti uzeo. No frend koji je s nama putova imao je, moglo bi se reci, poprilicno losa iskustva (iako je to sirok pojam). Naime, njega je Lariam halucinogeno drmnuo, pa je malo lebdjeo, malo bio 'high' s blazenim osmjehom, ali su mu se ponekad pricinjavali i leteci zmajevi koji ga progone.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 11:39   #27
Quote:
El Tomo kaže:
Bjezi od Lariama koliko te noge nose! Nikako ga ne bi preporucio ako postoji zamjena. Ako Malarone odgovara rezistenciji malarije u Keniji (za afriku ne znam koji su antimalarici preporuceni, odnosno na koje antimalarike je malarija vec razvila rezistenciju) tada ga definitivno rade uzimaj nego Lariam.

Ako si vec nabavila Lariam, nema veze - uzmi ga kao backup. Kada odlazim u malaricno podrucje, uvijek uzimam backup lijek uz antimalarik koji pijem. Naime, ako kojim slucajem ipak pokupis malariju (sto je malo vjerojatno, ali dogada se) iako si uzimala Malarone, tada je ocito kako si lose prosla jer malaricni tip kojeg si pokupila ima rezistenciju na Malarone. U tom slucaju, potrebno je tretirati se nekim drugim lijekom, pa ti backup (recimo Lariam) jako dobro dode. Recimo, u JI Aziji ja sam uzimao doksiciklin, a Lariam je bio rezerva-backup. U Meksiku sam uzimao klorokin, a Lariam je opet bio rezerva.
Malarone odgovara velikom dijelu malaricnih podrucja na zemlji, između ostalog i cijeloj Africi. Ako se Malarone koristi kao kemoprofilaksa onda bi SBET (Stand-by emergency treatment) trebao biti Quinine + Doxycycline ili Tetracycline, ista stvar kao i sa Lariam (samo sto tu moze ici i sam Quinine kao SBET).

El Pájaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 19:02   #28
Quote:
El Tomo kaže:
Bjezi od Lariama koliko te noge nose! Nikako ga ne bi preporucio ako postoji zamjena. Ako Malarone odgovara rezistenciji malarije u Keniji (za afriku ne znam koji su antimalarici preporuceni, odnosno na koje antimalarike je malarija vec razvila rezistenciju) tada ga definitivno rade uzimaj nego Lariam.

Ako si vec nabavila Lariam, nema veze - uzmi ga kao backup. Kada odlazim u malaricno podrucje, uvijek uzimam backup lijek uz antimalarik koji pijem. Naime, ako kojim slucajem ipak pokupis malariju (sto je malo vjerojatno, ali dogada se) iako si uzimala Malarone, tada je ocito kako si lose prosla jer malaricni tip kojeg si pokupila ima rezistenciju na Malarone. U tom slucaju, potrebno je tretirati se nekim drugim lijekom, pa ti backup (recimo Lariam) jako dobro dode. Recimo, u JI Aziji ja sam uzimao doksiciklin, a Lariam je bio rezerva-backup. U Meksiku sam uzimao klorokin, a Lariam je opet bio rezerva.

Ja nisam imao losih iskustva jer ga nikada nisam niti uzeo. No frend koji je s nama putova imao je, moglo bi se reci, poprilicno losa iskustva (iako je to sirok pojam). Naime, njega je Lariam halucinogeno drmnuo, pa je malo lebdjeo, malo bio 'high' s blazenim osmjehom, ali su mu se ponekad pricinjavali i leteci zmajevi koji ga progone.
Meni su rekli da je najbolje uzimati doksiciklin dok si u malaričnom područiju, i malo prije i poslije. Da je doksiciklin najbolji i zbog navodno sasvim male toksičnosti, i zbog efikasnosti. Nadam se da je sve to istina. (Zna li tko?)
Hlebyn is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 22:56   #29
Quote:
Hlebyn kaže:
Meni su rekli da je najbolje uzimati doksiciklin dok si u malaričnom područiju, i malo prije i poslije. Da je doksiciklin najbolji i zbog navodno sasvim male toksičnosti, i zbog efikasnosti. Nadam se da je sve to istina. (Zna li tko?)
Nije. Doksiciklin bih ja uvijek drzao kao 'backup' antimalarik (SBET, kako strucno kaze El Pajaro) i koristio Malarone. Naravno, pri tome treba provjeriti podrucje na koje se odlazi, jer malarija je na nekim podrucjima razvila rezistenciju na neke antimalaricne lijekove (npr klorokin je bezvrijedan u JI Aziji jer se prije 40-ak godina masovno koristio i malarija je razvila rezistenciju na njega). Kako rekoh, Afrika je specificna jer se tamo razvila najgora 'verzija' malarije i s tim kontinentom nemam iskustva (za razliku od Azije i obiju Amerika).

Sto se tice doksiciklina, ja bih ipak dao prednost malaronu i uzimaju taj preparat. Doksiciklin je problematican iz vise razloga, a najvazniji je taj sto lijek treba uzimati redovno svaki dan po jednu tabletu za cijelo vrijeme boravka u malaricnom podrucju, te isto tako tjedan dana prije ulaska i dva tjedna nakon izlaska iz rizicnog podrucja. To bi ti znacilo da zbog 15 dana boravka u rizicnom podrucju trebas popiti 45 tableta doksiciklina i to kontinuirano kroz 45 dana. Kako se radi o antibiotiku, mozes zamisliti sto ce on napraviti tvojim crijevima. Doksiciklin cesto zbog produljenog uzimanja stvara vece probavne probleme nego sto je to rizik od obolijevanja od malarije, pa ti se moze dogoditi da svih 15 dana odmora provedes sa proljevima i mucninom. Osim toga, doksiciklin stvara povecanu osjetljivost organizma na sunce i alkohola, tako da vrlo lako mozes dobiti opekline od sunca, a alkohol ti se jednostavno zgadi.

Malarone je ipak lijek sintetiziran kao antimalarik, i nije ga potrebno uzimati svaki dan i kljukati se njime kao sa doksiciklinom. Koliko se sjecam (nisam siguran, pa to treba provjeriti) Malarone se uzima jednom tjedno, pa ti je to 5 tableta za 15-dnevni boravak u rizicnom podrucju. A doksiciklin je ipak samo antibiotik koji je nasao primjenu i kao antimalarik.

Svakako najbolji lijek, sa najmanje nuspojava (gotovo su nepostojece), a koji se isto tako uzima jednom tjedno je klorokin (to je u principu derivat kinina, starog lijeka protiv malarije). Na zalost, samo jos srednja i dio juzne amerike nisu razvili potpunu rezistenciju na taj antimalarik.

Ako odlazis u Afriku, skrenuo bi ti popzornost na dengue groznicu. Ne znam kako stvari stoje s njom u Africi, no u Aziji ona trenutno predstavlja veci problem za turiste nego malarija. Za dengue nema profilakse lijekovima, i jedina zastita je sprijecavanje uboda komarca. Uostalom, najbolja zastita protiv malarije je upravo zastita od uboda komarca. Naime, niti jedan antimalarik ne stiti 100% od malarije, i sto je jos gore, on ne stiti od dobijanja malarije, vec onemogucuje razmnozavanje parazite kada se vec nalazi u nasemu tijelu. Dakle, autan, dugi rukavi i nogavice, izbjegavanje parfema i sarenih boja, izbjegavanje boravka u blizini rijeka, bara, jezera i mocvara rano ujutro ili pred zalazak sunca - to su pravila za 'borbu' protiv malarije.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 16:11   #30
Quote:
El Tomo kaže:
Malarone je ipak lijek sintetiziran kao antimalarik, i nije ga potrebno uzimati svaki dan i kljukati se njime kao sa doksiciklinom. Koliko se sjecam (nisam siguran, pa to treba provjeriti) Malarone se uzima jednom tjedno, pa ti je to 5 tableta za 15-dnevni boravak u rizicnom podrucju. A doksiciklin je ipak samo antibiotik koji je nasao primjenu i kao antimalarik.

Ako odlazis u Afriku, skrenuo bi ti popzornost na dengue groznicu. Ne znam kako stvari stoje s njom u Africi, no u Aziji ona trenutno predstavlja veci problem za turiste nego malarija. Za dengue nema profilakse lijekovima, i jedina zastita je sprijecavanje uboda komarca. Uostalom, najbolja zastita protiv malarije je upravo zastita od uboda komarca. Naime, niti jedan antimalarik ne stiti 100% od malarije, i sto je jos gore, on ne stiti od dobijanja malarije, vec onemogucuje razmnozavanje parazite kada se vec nalazi u nasemu tijelu. Dakle, autan, dugi rukavi i nogavice, izbjegavanje parfema i sarenih boja, izbjegavanje boravka u blizini rijeka, bara, jezera i mocvara rano ujutro ili pred zalazak sunca - to su pravila za 'borbu' protiv malarije.
Malaron se uzima svaki dan uz obrok ili barem casu mlijeka, dan prije ulaska, za vrijeme boravka i tjedan dana nakon izlaska iz malarcinog podrucja.

Slazem se da je najbolja zastita protiv malarije zastita protiv uboda komaraca. Ali mislim da se je nemoguce i od toga potpuno zastitit. Sad za svog boravka na Madagascaru sam u 25 dana zaradio sigurno 100-tinjak uboda, a redovno sam nanosio repelente i spavao pod mrezama ili u klimatiziranim prostorijama. Jedino nisam nosio duge rukave i nogavice, a onaj zglob stopala uvijek najvise nastrada. A nekako mi mrsko bilo nosit carape na +30.
El Pájaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 19:35   #31
Hvala na odgovoru, El Tomo! Na uputama za doksoklicin doduse piše samo 1-2 dana prije dolaska na malarično područje, ali čak još mjesec dana poslije izlaska s njega, tako da i po tome zbilja ispadne 45 dana doksiciklina za 2 tjedna boravka na malaričnom području. Ali zašto si u JI Aziji ipak pio doksiciklin? Zar Malarone tamo ne djeluje?
Hlebyn is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 20:26   #32
Quote:
Hlebyn kaže:
Zar Malarone tamo ne djeluje?
Gdje odgovara doksiciklin, odgovara i Malarone. Na ovoj slici ti je sve oznaceno
El Pájaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 21:11   #33
ja sam gutao Lariam skoro 2 mjeseca. Uglavnom svaku noc kad sam isao spavati je bilo kao da idem u kino-luudi snovi kojih se sjecas ujutro.

mala mucnina samo na dan kad sam ga uzeo. i nemres piti alkohol taj dan.....

inace znam ljude koji su dobili malariu i pili lariam.

ne bi ga vise uzimao.

sad mi je draza prevencija deet,dugi rukavi navecer i uz mene kura ljekova (neki kineski genericki)protiv malarie.

inace svi ti ljekovi su puno jeftiniji u samoj Africi.

Genericki naravno.


I da ako i dobijete malariu imajte vise povjerenja u Africke doktore nego u nase jer nasi se s time skoro nikad ne susrecu i sve sto znaju je teorija a Malariu nikad vidjeli nisu
Roko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 21:27   #34
Quote:
Roko kaže:
ja sam gutao Lariam skoro 2 mjeseca. Uglavnom svaku noc kad sam isao spavati je bilo kao da idem u kino-luudi snovi kojih se sjecas ujutro.

mala mucnina samo na dan kad sam ga uzeo. i nemres piti alkohol taj dan...
Eto, i ja ga gutam skoro dva mjeseca i stvarno nisam primijetio bas nikakav ucinak ni na psihu ni na zeludac, osim mozda 15-ak minuta neobicnog lightheadedness osjecaja neposredno nakon uzimanja.

Sto se tice alkohola, nisu mi nista spomenuli pa nisam ni pazio na to... zapravo, jednom sam Lariam popio s par gutljaja vode u pauzi izmedju dva piva - opet bez ikakvih uocljivih efekata.

A sto se tice opcenitog da ili ne uzimati Lariam, ipak bih preporucio svim zainteresiranima da se za detaljne informacije obrate HZJZ-u, odnosno lijecnicima u njihovoj stanici za cijepljenje - oni su specijalizirani upravo za ovakva pitanja.

Inace, meni su tamo za Lariam rekli da moze imati nuspojave u rangu od depresije do psihoze, ali iskljucivo kod osoba kojima je depresija (ili nesto gore) vec dijagnosticirana, kao i da se za drzave koje su me zanimale preporucuje upravo on jer drugi lijekovi nisu tako pouzdani za taj dio svijeta (ovisi o lokalnoj podvrsti parazita koji uzrokuje malariju).

Sve u svemu, ja bih i drugi put za misljenje prvo upitao lijecnike, osobito one koji su specijalizirani za epidemiologiju...
El Cosmo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 12:18   #35
Ja Malarone nisam uspjela nabaviti u Hrvatskoj, ne znam jel se sad može?

Inače, Lariam nisam uzimala, bio mi je back up terapija. 330 kn kutija od nekih 8 tableta, to sam poslije prodala u pola cijene nekome tko je išao na put.
Uzimala sam doksicikline, nuspojave nisu bile skoro nikakve, ali alkohol ne podnosiš nikako, zlo ti je. Inače, i ja sam naišla na podatak da se piju 1-2 dana prije ulaska i do 28 dana nakon izlaska iz područja i toga sam se pridržala makar su mi u hzjz rekli da ih uzimam kraće. Meni je bilo draže jetru još malo mučit, nego da koji plazmodij preživi i napravi mi sranje. Inače, jedan poznanik je baš nedavno popušio malariju, naravno - nije pio doksiće dovoljno dugo. Tko zna, možda mu ne bi bilo ništa da je.
Inače, prije sam često patila od infekcija mokraćnih puteva, ali poslije ove parade od preko mjesec dana "tabletiranja" s doksiciklinom već godinama nemam problema. Pobila sam sve
Proljev nisam imala, niti jednom.

Inače, niti jedne tablete ne garantiraju da nećete pokupiti malariju, zato uvijek zaštita od uboda, oprez i back up tablete protiv malarije. I kad se vratite ako imate bilo kakve simptome malarije, čudne temperature i sl. odmah u zaraznu na testiranje. Ona se može razviti i mjesecima nakon puta.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 21:34   #36
@El Pajaro: Super karta, hvala!

@lahor: "Uzimala sam doksicikline, nuspojave nisu bile skoro nikakve, ... ... Proljev nisam imala, niti jednom."
- Izvrsno! Ali to valjda ipak uz posebnu prehranu - mislim puno jogurta ili slično?
Hlebyn is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 00:04   #37
Ne znam samo di bi našla jogurte u Tajlandu
Uz prehranu po uličnim štandovima, nisam ništa pazila.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 00:06   #38
Evo jučer smo uzeli prvu tabletu lariama i nismo osjetili NIKAKVE nuspojave!
mala maca is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2007., 00:04   #39
Quote:
mala maca kaže: Pogledaj post
Evo jučer smo uzeli prvu tabletu lariama i nismo osjetili NIKAKVE nuspojave!

Super!
Moje iskustvo s Afrikom: pila Lariam, nije mi bas dobro padao na zeludac, blago receno.. Slijedeca 2,3 dana tezina u trbuhu i to + lagana vrtoglavica..

Kako su ljudi vec pisali, izbjegavat Lariam, Malarone je bolji izbor, moze se kupiti/naruciti u Zg (Dolac)..

I radje piti Malarone nego Doksiciklin, iz razloga koje je naveo El Tomo.

I takodjer cjepivo protiv zute groznice, naravno.. traje 10 god.
sunny56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 17:14   #40
Molim pomoć oko Malaronea. Koliko ste plaćali kutiju lijeka i di ste ga kupovali? U Rijeci se mora naručit i kutija od samo 12 tableta dođe oko 590 kn. A budući se uzima 1 tbl. na dan, nekome tko ide na nekoliko mjeseci treba jako puno kutijica što znači i mnogo tisuća kuna samo na kemoprofilaksu. Da li netko zna ima li veće pakiranje i cijene? Slovenija, Italija? Isplati li se tamo kupovati?
Lariam se da lakše nabaviti, ali me iskreno strah nuspojava, prvenstveno psihičkih iako nema kontraindikacija za uzimanje. Kutija Lariama s 8 tableta (8 tjedana) dođe oko 300kn, nije tako strašno. Zašto Malarone mora biti tako skup??? (Znam, glupo retoričko pitanje, ali ne mogu si pomoći.)
Puno hvala na odgovorima!
__________________
...imamo naše najdraže...
zrnce soli is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:19.