Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.09.2014., 11:53   #1381
Koja je teorija spreja , da se on postiže individualno ovisno o aparatu ili postoji pisana pravila ?
Kako znamo da smo u spreju , zvuk , boja , miris(šalim se) ?
jationmivioni is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 19:32   #1382
Kad stisneš kapicu bilo koje sprej bočice onda vidiš raspršivanje na oko 5mm!
Isto vidiš kad postigneš uvjete za sprej zavarivanje. Tekuči se metal "nevidljivo" iz žice prianja za mjesto zavarivanja.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 20:01   #1383
Quote:
jationmivioni kaže: Pogledaj post
Koja je teorija spreja , da se on postiže individualno ovisno o aparatu ili postoji pisana pravila ?
Kako znamo da smo u spreju , zvuk , boja , miris(šalim se) ?
Kod MIG-MAG aparata su prisutna dva načina zavarivanja.Prvi je tehnika kratkog spoja a druga spreja.
Kratki spoj radi na slijedeći način: Žica dolazi do materijala,takne ga i poraste struja te se rastopi dio žice koje je bio kratki spoj i kad se rastopi struja pada jer nema više kontakta sa materijalom i sve kreće ispočetka.
Tehnika spreja je drugačija.Kod pogođenih uvjeta sa strujom 0.8 mm oko 135-140A,1 mm cca 230A i 1.2 mm cca 280A i plina.Mješavina je između argona sa max 20 % CO2.Najbolje sa 8 % CO2.Kod tih uvjeta žica se topi još u struji plina bez da je takla materijal i daje manje količine rastopljenog metala ali u jednaom tankom dijelu.Poput spreja i zato se tako i naziva.
Ta tehnika je ograničena na horizontalne i kutne zavare.Prednost je da su zavari dobrih karakteristika i lijepi na izgled jer nemaju prskotina i ne treba ih naknadno obrađivat.

Jasno takav režim ima i svoj karakteristični zvuk koji je konstantan a ne isprekidan (od prskanja) kao kod tehnike kratkog spoja.
Ri 71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2014., 13:18   #1384
Šta kažete na moj zavar ,inače imam 4 ili 5 sati varenja
Aparat je ovaj http://www.njuskalo.hr/strojevi-obra...-oglas-5441214

Samo ne znam šta znači ovaj prekidač za TIG

http://i60.tinypic.com/2igkrk0.jpg

http://i60.tinypic.com/24cy03l.jpg
crovranjky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2014., 14:04   #1385
TIG na engleskom Tungsten Inert Gas, na njemačkom WIG Wolfram Inert Gas znači zavarivanje putem volframove šiljaste elektrode koja uspostavlja električni luk između šiljka volframa i materijala koji treba zavarivati i tako se električnim lukom stvara visoka temperatura za taljenje, a drugom rukom dodaješ materijal u obliku štapića kojeg tališ u tom električnom luku, zato se i zove TIG lift arc zavarivanje. Znači ne tali se volframova šiljasta elektroda u pištolju, već materijal koji dodaješ luku u obliku štapića koji držiš drugom rukom.

Kod TIG postupka moraš paziti da obrneš kablove, znači štipaljku za masu ukapčaš u plus pol na uređaju, a pištolj na minus pol jer u protivnom ako to ne napraviš istopit ćeš volframovu elektrodu u pištolju.

Prednosti TIG postupka su da je zavar visokokvalitetan, estetski bolje izgleda.
Nedostaci: puno sporije zavarivanje nego MIG/MAG postupkom, materijali koji se zavaruju moraju biti jako čisti, potrebna dugotrajna vještina.

Ovo što ti imaš na aparatu je samo istosmjerno DC TIG zavarivanje tako da zaboravi zavarivanje aluminija koje traži izmjeničnu struju radi razbijanja oksida aluminija. Za aluminij ti treba TIG AC/DC uređaj sa regulacijom raznih postavki i nije baš jeftin.
Možeš aluminij zavarivati i MIG/MAG postupkom aluminijskom žicom, ali zavar izgleda očajno.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Zavarivanje_TIG_postupkom

Zadnje uređivanje PREDSJEDNIK : 20.09.2014. at 14:12.
PREDSJEDNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2014., 14:38   #1386
Quote:
crovranjky kaže: Pogledaj post
Šta kažete na moj zavar ,inače imam 4 ili 5 sati varenja
Aparat je ovaj http://www.njuskalo.hr/strojevi-obra...-oglas-5441214

Samo ne znam šta znači ovaj prekidač za TIG

http://i60.tinypic.com/2igkrk0.jpg

http://i60.tinypic.com/24cy03l.jpg

Vidiš da ide - samo tako - var je dobar, prodoran i mora izgledati onako sa rebrima
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2014., 14:48   #1387
Quote:
PREDSJEDNIK kaže: Pogledaj post
TIG na engleskom Tungsten Inert Gas, na njemačkom WIG Wolfram Inert Gas znači zavarivanje putem volframove šiljaste elektrode koja uspostavlja električni luk između šiljka volframa i materijala koji treba zavarivati i tako se električnim lukom stvara visoka temperatura za taljenje, a drugom rukom dodaješ materijal u obliku štapića kojeg tališ u tom električnom luku, zato se i zove TIG lift arc zavarivanje. Znači ne tali se volframova šiljasta elektroda u pištolju, već materijal koji dodaješ luku u obliku štapića koji držiš drugom rukom.

Kod TIG postupka moraš paziti da obrneš kablove, znači štipaljku za masu ukapčaš u plus pol na uređaju, a pištolj na minus pol jer u protivnom ako to ne napraviš istopit ćeš volframovu elektrodu u pištolju.

Prednosti TIG postupka su da je zavar visokokvalitetan, estetski bolje izgleda.
Nedostaci: puno sporije zavarivanje nego MIG/MAG postupkom, materijali koji se zavaruju moraju biti jako čisti, potrebna dugotrajna vještina.

Ovo što ti imaš na aparatu je samo istosmjerno DC TIG zavarivanje tako da zaboravi zavarivanje aluminija koje traži izmjeničnu struju radi razbijanja oksida aluminija. Za aluminij ti treba TIG AC/DC uređaj sa regulacijom raznih postavki i nije baš jeftin.
Možeš aluminij zavarivati i MIG/MAG postupkom aluminijskom žicom, ali zavar izgleda očajno.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Zavarivanje_TIG_postupkom
da ali ovaj nema priključak za plin ,tako da ne znam za šta je to
Kad prebacim prekidač na tig ne mogu tako lako zapaliti elektrodu nego moram pojačati amperažu
crovranjky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2014., 15:05   #1388
Quote:
crovranjky kaže: Pogledaj post
da ali ovaj nema priključak za plin ,tako da ne znam za šta je to
Kad prebacim prekidač na tig ne mogu tako lako zapaliti elektrodu nego moram pojačati amperažu
Prekidač na tig modu rada znači da prilikom startanja luka smanji struju da ti ne zaprlja/skuri wolframicu.
Dakle kad ostvariš kontakt s baznim materijalom struja se smanji na neko kratko vrijeme, a onda se poveća pod predpostavkom da si se odmaknuo od materijala i uspostavio luk.....tako nekako.
Što se tiče plina on dolazi direktno iz regulatora koji je zašarafljen na boci te se otvara i zatvara ventilom koji je integriran na samom tig gorioniku.

Naravno ovo sam sve govorim teoretski jer si još nisam složio tig...
__________________
nezaposlen um je vražje igralište
e@forum is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2014., 15:09   #1389
Quote:
crovranjky kaže: Pogledaj post
Šta kažete na moj zavar ,inače imam 4 ili 5 sati varenja
Aparat je ovaj http://www.njuskalo.hr/strojevi-obra...-oglas-5441214

Samo ne znam šta znači ovaj prekidač za TIG

http://i60.tinypic.com/2igkrk0.jpg

http://i60.tinypic.com/24cy03l.jpg
BTW zavari ti izgledaju vrlo dobro
Samo vježba, vježba i vježba, a kad zapne tu ti je forum
Tako sam se i ja pomalo naučio...
__________________
nezaposlen um je vražje igralište
e@forum is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2014., 18:22   #1390
Pozdrav

jel bi ovakav aparat poslužio za samogradnju aluminijskog čamca
Esab Caddy Mig C200i aparat za zavarivanje
davor0904 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2014., 18:59   #1391
Zaboravi! Ne možda zbog aparata, nego zbog "ruke". To znaju i mogu raditi samo vrhunski majstori!
Npr QUICKSILVER čamce radi zakovicama!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2014., 20:01   #1392
ma samo me zanima jel to taj aparat može odraditi a za majstora ćemo lako
davor0904 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2014., 21:10   #1393
Quote:
davor0904 kaže: Pogledaj post
ma samo me zanima jel to taj aparat može odraditi a za majstora ćemo lako
e hebem ti život što to ljudi danas olako shvaćju, ako mene pitaš, lako za 'mašinu', pravog varioca je danas jako jako teško naći...

i oni kaj valjaju su u gužvi, a gdje neće 'uber klasa' !
mranderson is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2014., 22:02   #1394
Quote:
davor0904 kaže: Pogledaj post
ma samo me zanima jel to taj aparat može odraditi a za majstora ćemo lako
Prije svega moraš shvatiti da je to aparat za kučnu uporabu i naprema profi aparata tvoj se svrstava u dječju kinesku igračku

Nije da nemožeš kod kuće dosta toga napraviti, ali nemoj imati prevelika očekivanja od tog aparata

Kada je aparat loš niti majstor nemože napraviti čuda
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2014., 23:02   #1395
Quote:
PREDSJEDNIK kaže: Pogledaj post
Ovo što ti imaš na aparatu je samo istosmjerno DC TIG zavarivanje tako da zaboravi zavarivanje aluminija koje traži izmjeničnu struju radi razbijanja oksida aluminija. Za aluminij ti treba TIG AC/DC uređaj sa regulacijom raznih postavki i nije baš jeftin.
Možeš aluminij zavarivati i MIG/MAG postupkom aluminijskom žicom, ali zavar izgleda očajno.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Zavarivanje_TIG_postupkom
Postoji punjena šipka za aluminij i s njom možeš raditi sa istosmjernom strujom.Nije za tanko jer moraš puno grijat ali da se može zavarit nešto za po doma može.
Aluminij se vari sa MIG mašinama bez problema ali to nisu obične mašine nego pulsne i traže poseban transport žice poradi velikog otpora prolaza kroz bužir.

Quote:
davor0904 kaže: Pogledaj post
Pozdrav

jel bi ovakav aparat poslužio za samogradnju aluminijskog čamca
Esab Caddy Mig C200i aparat za zavarivanje
Neznam koje debljine lima su u pitanju ali za bilo kakav ozbiljniji posao treba ti MIG od 200 A sa intermitencom 100 %.U praksi to imaju mašine od 300 A i malo jače.
Ovaj ima svega 100 A na toj intermitenci i zato zaboravi u startu.Drugo je da nema pulsiranja i teško će tu bit dobrih zavara bez toga.

Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Zaboravi! Ne možda zbog aparata, nego zbog "ruke". To znaju i mogu raditi samo vrhunski majstori!
Npr QUICKSILVER čamce radi zakovicama!
Kod zavarivanja aluminija prvo ti treba aparat sa min 200 A na 100 % intermitencija sa pulsom.Drugo je da moraš imati pištolje sa motorima u ručki i teflonske bužire.Vodeno hlađenje također je dobrodošlo.Mješavina plinova ARHe ili Ar 5.0.
Postupak je da se sve popuntira i onda kreneš zavarivati po 20-25 cm i onda povučeš 2-3 cm natrag po istom zavaru.Promijeni poziciju pa tako redom dok se sve ne zavari.
Na taj način ćeš najmanje deformirati materijal ali se spremi na grijanje posle da se izravna jer neće sve bit idealno kod malih debljina materijala.Grijanjem se lijepo izravna ali ako ne znaš napravićeš da prostiš pizdariju i neće ličit na ništa.

Zakovica ne deformira metal i čvrsta je.Jedino kod malih debljina postaje problematična jer ne možeš joj oklepat rubove pa se mora ubacivati materijal koji brtvi između dva sloja metala.Nekad je to bila običa krpa natopljana bojom a danas postoje silikoni i mase.
Ri 71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2014., 12:03   #1396
Pozdrav svima na forumu, nov sam ovde ali vidim da je forum aktivan i konstruktivan pa sam odlucio i ja da se ukljucim.

Zapravo imam jedno pitanje.

Pre par dana mi se slomilo peraje na ventilatoru od Varstroj Invertorskog aparata "Varin".

I sada upravo trazim isti takav ventilator "92,92,25mm" 12V, 0.48A.

Moje pitanje je, dali bi bio problem da se stavi ventilator sa manjom amperazom ?

Hvala na odgovoru.
Goran-NS is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2014., 18:25   #1397
Quote:
Goran-NS kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima na forumu, nov sam ovde ali vidim da je forum aktivan i konstruktivan pa sam odlucio i ja da se ukljucim.

Zapravo imam jedno pitanje.

Pre par dana mi se slomilo peraje na ventilatoru od Varstroj Invertorskog aparata "Varin".

I sada upravo trazim isti takav ventilator "92,92,25mm" 12V, 0.48A.

Moje pitanje je, dali bi bio problem da se stavi ventilator sa manjom amperazom ?

Hvala na odgovoru.
Taj ventilator je predviđen da hladi u okviru datih parametara aparata.
Zavaruješ li sa graničnim strujama onda se ne bi igrao jer ventilator u ukupnoj cijeni aparata ne igra značaju ulogu i teško da bude skuplji od 5-10 € ako i toliko.
Ako si ispod graničnih parametara slobodno stavi jedan manje amperaže jer time budeš samo smanjio protok zraka i neće bit većih problema.Termička kontrola bude odradila kad pretjeraš i isključila struju.
Za neki duži period takva improvizacija nije dobra.
Ri 71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2014., 09:09   #1398
Pozdrav svima,
imam problema sa zavarivanjem kutnog željeza.
Dakle, spajam kutno željezo pod kutem od 45 stupnjeva(dva kraka čine pravi kut) i sve ide ok dok ne krenem zavarivati onaj unutarnji uski spoj gdje praktički elektroda ne može dotaknuti sami spoj nego mi el. luk vrluda malo vamo malo tamo i rezultat izgleda užasno.
Da li da se zamaram s unutarnjim zavarom?
Ako da, na koji način da ga izvedem?
Ili da povarim sve naokolo i taj unutarnji ostavim bez zavara.....
Ali opet negdje će konstrukcijski biti potreban takav zavar
Kako ga izvesti?
__________________
nezaposlen um je vražje igralište
e@forum is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2014., 10:08   #1399
Quote:
e@forum kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,
imam problema sa zavarivanjem kutnog željeza.
Dakle, spajam kutno željezo pod kutem od 45 stupnjeva(dva kraka čine pravi kut) i sve ide ok dok ne krenem zavarivati onaj unutarnji uski spoj gdje praktički elektroda ne može dotaknuti sami spoj nego mi el. luk vrluda malo vamo malo tamo i rezultat izgleda užasno.
Da li da se zamaram s unutarnjim zavarom?
Ako da, na koji način da ga izvedem?
Ili da povarim sve naokolo i taj unutarnji ostavim bez zavara.....
Ali opet negdje će konstrukcijski biti potreban takav zavar
Kako ga izvesti?
Elektrodom 2,0
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2014., 13:15   #1400
Quote:
e@forum kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,
imam problema sa zavarivanjem kutnog željeza.
Dakle, spajam kutno željezo pod kutem od 45 stupnjeva(dva kraka čine pravi kut) i sve ide ok dok ne krenem zavarivati onaj unutarnji uski spoj gdje praktički elektroda ne može dotaknuti sami spoj nego mi el. luk vrluda malo vamo malo tamo i rezultat izgleda užasno.
Da li da se zamaram s unutarnjim zavarom?
Ako da, na koji način da ga izvedem?
Ili da povarim sve naokolo i taj unutarnji ostavim bez zavara.....
Ali opet negdje će konstrukcijski biti potreban takav zavar
Kako ga izvesti?

Izbrusi stranice za V šav ali iznutra,popuntiraj sve izvana u tri točke.Krajevi i spoj na sredini(vrh), napravi gap te kreni svarivat gurajuć elektrodu izvana na unutra.Znači prvo horizontalni zavar pa odmah nastaviš u vertikalni i završiš na vrhu.Ovo je moguće sa bazičnom elektrodom dok rutilna traži prekidanje na vertikali.
Poslije okreneš i napravš jedan prolaz izvana ako je potrebno.Kad uhvatiš ruku onda isto napraviš izvana ali lijepo izbrusiš stranice za V (izvana) šav i kad se zavri i okrene mora bit lijepo pounjeno pa ti nije potrebno zavarivat iznutra.Sve je samo stvar prakse.

Bit zavarivanja je da ne nanosiš materijal u debelom sloju izvana nego da isti prodire unutra do samog kraja metala i onda on drži kako treba.Jedino kod većih debljina ideš u više prolaza.Ne poradi nanosa jer se može nanosit jako puno po horizontali a posebno po vertikali nego da ne pregrijavaš materijal time te da se deformacija smanji na minimum.
Idealni zavar je kad napraviš gap i skošenje pa ti se var razlije taman do druge strane i malo viri izvana.Sigurno drži i lijepo izgleda.
Ri 71 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:36.