Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.11.2009., 12:47   #41
Quote:
zdeba kaže: Pogledaj post
A gdje je suport?
Prretpostavio sam da će biti zabune. Ovo je prastari mini tokarski stroj dužine suporta negdje oko 600mm, to je ona prva fotografija. Da bi 'utisak' bio kompletniji, složiću sve onako kako dođe, pa će biti jasnije. Na ovom stroju nedostaju pogonske remenice, poprečni klizač i nosač za noževe ili kako kažu 'kaštelet'. Ja imam ideju da bih složio i set zupčanika da dobijem automatski posmak za uzdužno tokarenje, što i nebi bilo neki veliki problem. U biti sve ovo šta imam je jedna sasvim dobra osnova za nadogradnju, pa se zato i javljam za pomoć ukoliko, neko, nešto od svega ovog prepoznaje i ima možda neku fotku, 'nečeg' sličnog. pregledao sam ovu 'adresu', ali nisam našao ništa šta liči na ovu gomilu djelova koju ja imam:http://www.lathes.co.uk/. Možda nekom i pomogne ova adresa jer ima 'brdo' zanimljivih strojeva, pa ako ništa drugo bar ideja neće nedostajati.
zvancinov is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2009., 15:10   #42
evo slika vijka
http://www.speedyshare.com/files/19320771/vijak.JPG


pa ako netko moze to napravit bio bih zahvalan

i autocad file http://www.speedyshare.com/files/19320784/vijak.dwg
Yurko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2009., 21:43   #43
Na prvoj slici nije suport već klupa stroja. Ono što ti zoveš poprečnim klizačem, odnosno ono na što dođe ključna ploča i nosač noževa. Mislim da se ne bi trebao zamarati sa automatskim posmakom dok ne složiš suport i pogon. Imaš kakav elektromotor?
zdeba is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2009., 22:33   #44
POTREBAN 'KONJIĆ'

Rođaku mi treba za ovaj tokarski stroj 'konjić'. Sve je u funkciji i radi, 'samo' to nedostaje. Ako neko zna gdje se može nabaviti i za koju cjenu nek se javi. Zahvaljujem!

http://lh5.ggpht.com/_cdewo_N-IlI/Sw...0/DSC00123.JPG

http://lh3.ggpht.com/_cdewo_N-IlI/Sw...0/DSC00122.JPG

http://lh3.ggpht.com/_cdewo_N-IlI/Sw...0/DSC00121.JPG

Zadnje uređivanje Majstor : 07.04.2015. at 09:54. Reason: Postavljanje linka umjesto slike
zvancinov is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2009., 22:50   #45
Čisto sumnjam, ali vredi pokušati na antikvarnim stranicama - proguglati. U najgorem slučaju može se napraviti drugi konjić.
zdeba is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2009., 22:59   #46
Quote:
zdeba kaže: Pogledaj post
Na prvoj slici nije suport već klupa stroja. Ono što ti zoveš poprečnim klizačem, odnosno ono na što dođe ključna ploča i nosač noževa. Mislim da se ne bi trebao zamarati sa automatskim posmakom dok ne složiš suport i pogon. Imaš kakav elektromotor?
OK. Vidim da me malo 'zeza' terminologija. Nastojaću koliko sutra da sve pofotkam onako na 'gomili' mislim složeno, tako da se vidi sve šta imam. Pretpostavljam da bi 'suport' trebao da znači 'postolje'. E to će se rješavati u hodu, mada je to osnova, ali pošto rješim prjenos i pogon budem i to smislio. Imam dva elektromotora, jedan je 1,1 kw, a drugi nešto manji, pa s obzirom na veličinu stroja, mislim da je sasvim dovoljno. Listajući one stranice za koje sam poslao adresu na forum, došao sam na ideju o automatskom posmaku, jer tamo ima solidnih rješenja i to skoro pa na nivou 'na palentu'. Hvala na pažnji i nadam se da će biti i nekih konkretnih i korisnih savjeta.
zvancinov is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 06:42   #47
Quote:
zdeba kaže: Pogledaj post
Čisto sumnjam, ali vredi pokušati na antikvarnim stranicama - proguglati. U najgorem slučaju može se napraviti drugi konjić.
neka proba Nedjeljom ili Srijedom (čak prije Srijedom) na Hreliću.
Ima ih koji se bave takvim stvarima, nije na odmet ponijeti i slike, pa pokazati tamošnjim dilerima....
Mazarin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 16:28   #48
zvancinov;
nema problema ući ćeš u štos s vremenom. Dokle god priložiš fotku, sve se može riješiti i nema zabune. Pogledaj koji je broj okretaja na motorima (i snaga onog drugog - možeš i pofotkati stopala motora tj. prihvat kojim se pričvršćuju) pa izmjeri vanjske promjere remenica a ja mogu pogledati koje bi bile izlazne brzine odnosno brojevi okretaja vretena. Mazarin dobro govori, na Hreliću bi mogao nešto i naći od djelova. Prije toga si na isprint fotki upiši mjere pojedinih djelova da ti bude lakše. Preporučam ti da sa sobom uzmeš vreteno jer ti je ono uzorak za steznu glavu (amerikaner) jer je nisam vidio na slikama.
zdeba is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 21:03   #49
Quote:
zdeba kaže: Pogledaj post
zvancinov;
nema problema ući ćeš u štos s vremenom. Dokle god priložiš fotku, sve se može riješiti i nema zabune. Pogledaj koji je broj okretaja na motorima (i snaga onog drugog - možeš i pofotkati stopala motora tj. prihvat kojim se pričvršćuju) pa izmjeri vanjske promjere remenica a ja mogu pogledati koje bi bile izlazne brzine odnosno brojevi okretaja vretena. Mazarin dobro govori, na Hreliću bi mogao nešto i naći od djelova. Prije toga si na isprint fotki upiši mjere pojedinih djelova da ti bude lakše. Preporučam ti da sa sobom uzmeš vreteno jer ti je ono uzorak za steznu glavu (amerikaner) jer je nisam vidio na slikama.
Hvala na informacijama! Nažalost, malo sam 'dislociran' od 'Hreljića', ali informacija je korisna. Nebi smetao jedan mali izlet do 'metropole'. Znači srjeda...
Sve ostale detalje ću pripremiti pa ću poslati na forum, kao i fotke. Nažalost nisam stigao danas pa neću u buduće ni samog sebe obavezivati, a ni obećavati u prazno. Obaveze, život, problemi... Hvala na pažnji i pozdrav!
zvancinov is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2010., 12:52   #50
Dali neko može da mi pomogne? Čuo sam da postoje tablice za namotavanje opruga. Pa ako ih neko ima, ili zna gdje bih mogao da ih pronađem neka mi odgovori. Problem je u potrebnom promjeru 'osnove' na koju treba namotavati oprugu da bi se dobila opruga odgovarajuće debljine, odnosno promjera. Hvala !
zvancinov is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2010., 16:27   #51
Quote:
zvancinov kaže: Pogledaj post
Dali neko može da mi pomogne? Čuo sam da postoje tablice za namotavanje opruga. Pa ako ih neko ima, ili zna gdje bih mogao da ih pronađem neka mi odgovori. Problem je u potrebnom promjeru 'osnove' na koju treba namotavati oprugu da bi se dobila opruga odgovarajuće debljine, odnosno promjera. Hvala !
opruga se pravi od žice koja je mekana i teka nakon namatanja se termički obradi što će reći da žica u takovom mekanom stanju zadržava oblik šipke na koji se mota i ne trebaju ti nikakove tablice
davljenik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2010., 12:31   #52
Quote:
davljenik kaže: Pogledaj post
opruga se pravi od žice koja je mekana i teka nakon namatanja se termički obradi što će reći da žica u takovom mekanom stanju zadržava oblik šipke na koji se mota i ne trebaju ti nikakove tablice
Ne bi išlo
To možda vrijedi za deblju žicu i veći fifi
Za tanju postoje tabele ili gotovi alati na koje se mota i kojim korakom.
Ako trebaš samo nekoliko opruga, ostaje ti - praksa (šipka na koju motaš između dvije dašćice u škripcu).
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2010., 12:59   #53
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Ne bi išlo
To možda vrijedi za deblju žicu i veći fifi
Za tanju postoje tabele ili gotovi alati na koje se mota i kojim korakom.
Ako trebaš samo nekoliko opruga, ostaje ti - praksa (šipka na koju motaš između dvije dašćice u škripcu).

želiš reći da da se opruga pravi od zakaljene žice ??
davljenik is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2010., 15:13   #54
NAMATANJE OPRUGA

Pošto mi 'snalaženje' ide od ruke i nije mi strano, potrebnu oprugu sam napravio, ali pošto sam čuo da postoje tablice za taj 'zahvat' i postavio sam pitanje u svrhu pribavljanja takve tablice. Od podataka 'glava' ne boli. Pa ako neko zna za takve tablice ili gdje bi se mogle pronaći, 'blagodarim' na informaciji.
zvancinov is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2010., 11:50   #55
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Ne bi išlo
To možda vrijedi za deblju žicu i veći fifi
Za tanju postoje tabele ili gotovi alati na koje se mota i kojim korakom.
Ako trebaš samo nekoliko opruga, ostaje ti - praksa (šipka na koju motaš između dvije dašćice u škripcu).



provjerio kod susjeda majstora za opruge, u pravu si ali samo za opruge do fi 16 i ako se rade na sofisticiranim strojevima , on osobno gotovo sve radi od nežarene žice jer je izrada mnogo lakša a nakon izrade u peć
davljenik is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 01:33   #56
Prvomajska STG 100/3A,

pozdrav!

kupio sam solidan stolni tokarski stroj Prvomajska STG 100/3A,.
nedostaju mi dodatni zupčanici za mogućnost narezivanja navoja.
dali netko ima ili zna gdje to pronaći?

hvala na odgovorima.
magwin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 15:31   #57
Pretpostavljam da je to mali stroj. Zupčanici se nalaze lijevo od vreteništa? Imaš li kakvu shemu slaganja za uspone? Trebala bi imati na sebi i popis broja zubaca za svaki pojedini zupčanik.
zdeba is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 22:06   #58
Ako si iz Zg-a, možeš pitati u pogonu Prvomajske u Vukovini (odmah iza mosta na ulazu u Vukovinu se skreće desno) možda imaju ili znaju gdje ima tih zupčanika
totejapitam is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 01:00   #59
da mali je stroj ali vrlo precizan. ima šemu s tablicama.ravni zupčanici.debljine 8 mm. imam 4 kojima s kojima mogu raditi a fali mi još osam komada za navoje.broj zuba:54,84,32,48,36,56,72,124..
iz Siska sam.u Vukovini nemaju i ne znaju gdje ih ima.a nemaju ni tehničke podatke tog stroja a znaju da postoji takav................
magwin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 14:05   #60
Počeo sam izradu malog tokarskog stroja za drvo. Nedostaju mi neke informacije kako bi mogao nastaviti. Nadam se da mi netko može pomoći.
Radi se o visini oslonca za dlijeto, da li u zamišljenoj sredini " osovine " treba biti oštrica dlijeta ili držač.
Koliki je najveći mogući preporučljivi razmak između oslonca i predmeta obrade.
Da li netko ima takav stroj sa dva različita oslonca - izmjenjiva ( namjeravam i staviti brusnu ploču ) i kako je rješena izmjena.
__________________
ciljevi su snovi sa rokom ispunjenja
MBSK is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:28.