Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.01.2003., 10:51   #21
daysleeper,

jako lijepi post. Hvala ti na njemu.
Evo baš sam zbog toga i postavila temu jer sam neodlučna. I jedno i drugo rješenje ima svoju dobru i lošu stranu, pa jednostavno ne mogu dokučiti što bi za maloga bilo najefikasnije a nejnetraumatičnije .
To vezano za pranje, uopće mi nije bed, jer kod mene uvijek ima veša za prati koliko hoćeš (nesputana djeca) pa samo još dodam pidžamu i posteljinu i vešmašina pere
Moram priznati da za taj aparatić nisam čula, ali mislim da ga ni ne bih željela upotrebljavati
Evo već se dvije noći nije popišao, ja sretna i on isto. Možda tamo gore netko vidi sve, pa mi se smilovao.
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2003., 11:07   #22
Samo strpljivo, stići ćete do cilja. A stvar ti je i njegove ličnosti. Iako vjerojatno sad kad je u fazi kad će početi shvaćati da drugi nemaju tih problema sigurno će željeti biti "normalno" dijete. Koliko će on kasnije moći prihvatiti da to nije ništa strašno i da će to stvarno proći ne znam. Meni je negdje oko trećeg razreda počelo biti svejedno i nisam se previše opterećivao, makar uvijek je prisutan taj osjećaj da želiš biti kao drugi. Tu zaista igra odnos majka sin veliku ulogu. A čini se da tu ulogu dobro igraš. Najvažnije je da zaista vidi da se ne ljutiš na njega kad se to desi i da te to niti najmanje ne smeta.
daysleeper is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2003., 18:01   #23
duda ako se nastavi sa nocnim mokrenjem obavezno odi kod djecjeg psihologa - sama. nakon toga jos uvijek mozes izabrati otici li sa sinom ili ne (a mozda se pokaze i nepotrebnim). za rjesavanje enureze postoje neke tehnike koje su djeci nalik igri i nimalo ne djeluju traumaticno.
na koncu od jednog razgovora (izmedju tebe i profesionalca) nema stete
nika is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2003., 14:32   #24
Re: ona,

Quote:
duda kaže:
Pedijatar mi nije napomenuo da bi to moglo biti psihičke prirode, a fizički je sve u redu. Kako to utvrditi ?
Nisam roditelj, ali recimo da znam o chemu pricham ovoga trenutka, .

Moze biti psihičke prirode, kako ne bi moglo,yebote žena se u stanju uvjeriti da je trudna, pa joj stomak raste, kako se onda iscudjavati na ovakvim manifestacijama- tipa mokrenja u krevet - kod djece?

Koliko se sjecam, rekla si da ste razvedeni ti i tvoj suprug,postoji niz razloga ,s obzirom na situaciju, koju suptilno dijete, svojim senzorima registrira i negdje to "izbaci".Tvoj sin to možda chini mokrenjem u krevet.Izbacuje strah, tjeskobu,nesigurnost, koju ti možda "prostim okom " ne vidish.
Odlazak psihologu može biti jako dobar i konstruktivan, razgovor može rijeshiti puno toga, uz stručno vodjenje,a ko, nadam se problem nije fizioloshke prirode.Sigurna sam u to.


Vera Pavladoljska is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2003., 15:35   #25
Re: Noćno mokrenje

Quote:
duda kaže:
Moj mali sada ima 6,5 godina i još uvijek ne može kontrolirati noćno mokrenje (mokrenje danju i stolicu normalno kontrolira od 3. godine)

Ima li tko takva iskustva ili prijedlog kako to riješiti ?
Dijete je hipersenzibilno i, vrlo vjerojatno, iznadprosječno inteligentno. Proći će samo od sebe, vremenom... nemojte ga samo pritiskati prije spavanja da ne smije pit vodu i sl, uvalit ćete mu (joj) samo još veće traume...

Sve je to normalno i događa se kod mnogo djece .
Orion is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2003., 16:01   #26
Moj mlađi sin je nedavno navršio 5 godina i tek je prije par tjedana prvi put noću ostao suh. I još jednom nakon desetak dana.
Njegova pedijatrica misli da ne treba ništa posebno poduzimati, nema znakova da postoji neki organski (a ni psihički) uzrok, a vrijeme kad djeca prestaju mokriti noću je vrlo individualno.

Stariji je skinuo noćnu pelenu prije trećeg rođendana i nikad s tim nije bilo problema, iako je baš on imao kao beba problema s upalama mjehura i "osjetljiv" urinarni trakt, što bi svi vjerojatno protumačili kao uzrok noćnog mokrenja da se to kod njega događalo.

Mislim da treba razlikovati slučaj kad dijete ponovno počne piškiti u krevet nakon što je već bilo potpuno prestalo, od slučaja kad dijete još nikad nije ni uspostavilo noćnu kontrolu mjehura.

Psihičke traume mi nekako više pašu uz ovaj prvi slučaj, dok se u drugom vjerojatnije radi o sporijem sazrijevanju mokraćnih organa.
Kada djeca prestanu s noćnim mokrenjem, to nije toliko zato što se mogu probuditi kad osjete potrebu, već zato što mogu prespavati noć bez potrebe za mokrenjem.
Nakon što se u nekom periodu naviknu biti suhi noću, eventualno javljanje potrebe u snu će biti smetnja koja remeti san i izaziva buđenje. Ali sve dok je to svakonoćna pojava na koju su od rođenja navikli, teško da će se spontano probuditi zbog toga.

Naravno, psihička napetost može biti ukomponirana u ovu priču, ali neka djeca su po prirodi vrlo osjetljiva ili "nervozna" bez nekog posebnog uzroka. Možda nije loše o svemu popričati sa psihologom, no ja bih svakako takav razgovor najprije obavila bez djeteta.

Ja ću pričekati još ovo ljeto i nakon toga ću eventualno nešto poduzeti, ako se do tada stvari ne riješe same od sebe. Važno je ne raditi oko toga paniku.
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2003., 16:15   #27
Evo ti jedan savjet od moje bivse profesorice na pedagogiji!
Ona je sa svojom curicom (mislim da je imala isto oko 6 god.) sjela i djecjim rijecnikom joj objasnila da je vrijeme da ONE rjese taj problem. Zajednicki su nacrtale na velikom hameru nekakvu tabelu sa poljima u koja je curica svako jutro crtala kisu (ako bi se popiskila) ili sunce (ako bi bila suha)..... Taj crtez moze biti i konkretniji narocito ako je sunce, livada, djeca cvijece........ Ako bi se curica i popiskila mama bi se nasmjesila i rekla kako nema veze jer ce vjerovatno sutra opet biti sunce.........Nakon nekog vremena (ako se dobro sjecam manje od mjesec dana) djevojcica je potpuno prestala mokriti u krevet........ Tada smo razgovarali i o budjenju nocu i profesorica je rekla nesto sto meni zaista ima logike..... naime ako djete nocu budis ono nema brige jer si je ti preuzeo na sebe, dakle zasto bi se djete mislilo mora li na wc ako ti na to mislis (vjerujem da je onda i pelena "greska" jer i to ih oslobadja brige).
Moja necakinja je do nekih 6 godina isto tako mokrila u krevet i budili su je svako vece, kad smo se svi nasli kod bake na nekih desetak dana ja sam ih zamolila da meni prepuste brigu o tome i primjenila sam upravo sve ovo o cemu sam pisala i mogu vam reci da je upalilo (kad smo otisli kucama zvala bi me ujutro da mi kaze da je sunce).
Eto mozda sam pomogla a mozda i ne ali nije zgorega pokusati dok razmisljas ici kod psihologa ili ne.
Sretno

S.... is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2003., 16:59   #28
Imao sam tu tekicu....na jednu potrošenu žutu bojicu došle bi tri plave. Nisam protiv toga, dapače, tu zaista nema nikakve štete, ali mislim da ne pomaže. Sklon sam vjerovati da što je ova curica prestala mokrit bi se dogodilo i inače, bez te tekice, ali nekako u isto vrijeme je počela crtati u nju i sad se toj tekici pripisuju magična svojstva. Ista stvar vrijedi i za ovo:
Quote:
Kad je mali imao 10 godina (nakon 5 godina aktivnog obilaženja svih mogučih doktora) počela mu je davati svako jutro natašte u 1 dl vode 1 jušnu žlicu jabučnog oca sa 1 žlicom meda. Nakon 3 mjeseca više nije mokrio u krevet, terapiju su prekinuli i više nikad nisu imali problema.
Što se mene tiče, samo naprijed, jer zaista nema nikakve štete, samo se nemoj previše nade dati na takve stvari.
daysleeper is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2003., 20:30   #29
tek sam sad vidjela ovaj topic...moja sestra je mokrila u krevet do svoje 8 godine...imali smo u kući jako napetu situaciju, da ne objašnjavam detalje, ali jednom sam čula jednostavno objašnjenje: neka veća djeca plaču kroz mjehur...nadam se da će ti to pomoći da pomogneš svome djetetu
TaSi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2003., 10:29   #30
Još jednom, hvala svima na savjetima.
Prije 2 mjeseca uzela sam upitnicu za dječjeg psihologa, nazvala ga i naručila se sama (termin je bio 17. veljače). U međuvremenu je maleni prorijedio pišanje u krevet na 1-2 puta tjedno, pa na 1 put tjedno i do 17. veljače više nije piškio u krevet. Ipak sam otišla jer sam željela čuti zašto je piškio i da li bi mogao početi ponovno. Psiholog mi je rekao da uzroci stvarno mogu biti najrazličitije prirode i da je to potpuno individualno, te da postoji mogućnost da pri izloženosti nekom većem stresu počne ponovno piškiti. U tom slućaju neka ponovno dođem. Hvala Bogu ali to se nije dogodilo, tako da smo taj problem (nadam se) riješili.
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2003., 16:13   #31
Ovo ti je najbolji savjet.
Ne opterećuj se s onim što se može dogoditi. Te stvari su uglavnom nepredljive, a stalnim traženjem "uzroka" opterećuješ i sebe i dijete.

Svi, baš svi slučajevi, a bilo ih je dosta u mojoj rodbini i okolini završili su oko puberteta. Najblji "recept" za dijete se pokazao onaj da se "problem" ne spominje pred samim djetetom.

Ono se i samo osjeća krivo i frustrirano, pogotovo kad treba sa školom ići na višednevne izlete i slično. To im svakako treba omogućiti. Moja je nećakinja to prebrodila sa svojim sinom i ništa mu nije uskratila. Sa kćeri nije bilo nikakvih problema, a razlike u odgoju i nije moglo biti...Rođeni su u dvije godine, a ona je ta malo starija i bila je više "uskraćena" kad se on rodio...
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2003., 19:34   #32
Unhappy Noćno mokrenje djece

Je li netko ima iskustva s noćnim mokrenjem djece? Dečko ima 9 godina, ne mokri svake noći, ali eto... recimo svake treće-četvrte. Nekad je 7 dana OK, onda 3 dana zaredom itd.

Fizički je sve O.K., nema refluksa ili nekog drugog poremećaja, kod psihologa je sve bilo u redu, onda mu je liječnica opće prakse propisala neke tablete za smirenje. U uputstvima tih tableta pišu da se koriste kod noćnog mokrenja, ali... tablete za smirenje... nema šanse da mu to dajem.

Znala sam ga noću buditi oko 1, 2 sata, ali njega jednostavno ne možeš probuditi. Spava ko top.

Na Internetu pronalazim razne podatke, da čak i do 10% muške djece te dobi mokri noću u krevet (?!), samo je naša sredina takva kakva je, pa o tome ne govori.

Molim Vas, podijelite svoja iskustva sa mnom. Neke ideje? Hvala
Amalthea is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2003., 23:08   #33
ne znam tocno kaj da ti velim,ja ima kcer doduse ona ima tek 5 godina ali ima isti problem,spava ko top i ne mozes ju probudit i isto joj se zna dogodit da 3-4 noci je krevet suh i onda isto tako 3-4 mokar.Ja obavezno na vecer kad idem spavati je idem pogledat to je oko pola 1-1 u noci i jednostavno je dignem i odnesem na wc.A to zna potrajat,ali na kraju ipak se ona popiski i dalje na spavanje.Ali ako se slucajno popiskila prije nego sam ju ja odnjela na wc,onda se place,to su krokodilske suze i urlici,pa je onda smirivanje pola sata i preskidanje.Obicno se popiski u krevet onih noci kad je preko dana bilo jako puno dogadjanja,ili ako je bila neka stresna situacija il nesto takvo.Moram priznati da sam ja imala jako dugo taj problem,ali je on bio zbog nekih drugih razloga s psihicke strane na koje je utjecala moja mama,mada to ona nikad nije priznala.To je trajalo dok se nisam odselila i jednostavno je prestalo.Tako da zbilja ne znam iskreno sto da ti velim i gdje je rjesenje,ne znam probaj nesto promjenit.Rekla si da ima 9 godina,mozda ga u skoli nesto muci ili neko od prijatelja.Probaj razgovarat s njim o tome.
__________________
Prijateljstvo je naveci dar,bilo bice veliko il' malo
Lumo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2003., 07:15   #34
A ne vjerujem da ti mogu mnogo pomoci.Ali mogu podijeliti s tobom(vama) svoje iskustvo,i nadam se malo te nasmijati.
Ja sam imala takav problem vrlo dugo.Provlacio se cak i kroz pubertet.Nisam ja imala nesrecno djetinjstvo.Niko me nije maltretirao.Nije to bilo povezano ni sa kakvim losim danom ili prezivljenim strahovima.Po nekoliko sati prije spavanja nista ne bih pila.A neposredno prije bih i otisla u wc da se uvjerim da mi je mokracna besika prazna.A onda.... zaspala bih kao beba,i pocela sanjati.U tom snu bih bila negdje vani i strasno bi mi se piskilo.Ali ne bih imala kuda.A onda bih ipak nasla mjesto,trceci sjela na wc skoljku i ....hmmmmm... ...kakvo blazeno olaksanje!!!A onda bih se naravno probudila ,mokra i "popisana" izvana i iznutra.Blagi boze,pa kako cu se udat jednog dana ,brinula se baby IlBo!!!
Nije tu bilo pravila.Jednostavno,nekad se taj san pojavio,a nekad ne.Vremenom su se nezgode prorijedile,i onda nekako same od sebe i nestale.Ne sjecam se ni kad ni zasto.
Ja nisam neka bog zna ekstrovertna osoba,ali sam vrlo direktna,otvorena i iskrena kad se odlucim na druzenje.I moje je iskustvo da je vecina ljudi nakon sto cuju moju pricicu priznala da su i sami imali nekad,ili cak imali i do skoro ili imaju slican problem.A ako ne o sebi,ispricali bi mi nesto slicno o bratu ,sestri,rodaku...
Dakle niste sami!Jest da mami svejedno ostaje prljavo rublje za jutro,ali...ako je kakva utjeha,mnogo mama ce raditi isto tog istog jutra.
Kao i sa svim zivotnim nedacama,vazno je najprije prepoznati i priznati problem.A tu ste vec,i to je veliki korak.Onda naci uzrok.A problem moze i nestati prije nego sto se uzrok nade.Kao u mom slucaju.Uzrok vjerovatno jeste psiholoski.Iako u mom slucaju jeste u pitanju i mala mokracna besika,ali je bila i samokriticnost i nemogucnost da se opustim u strahu od novih nezgoda.Dakle kombinacija.Ali to eto ne mora znaciti veliko crveno svjetlo,ozbiljnan poremecaj.Moze biti nesto glupavo i smijesno kao u mom slucaju.
A znas sta jos,u moje vrijeme nije bilo,ali ja bih pokusala takticno nagovoriti djecaka na nocne pelene za odrasle(tj,za njegovu kilazu).Mislim,nekako ih "neprimijetno" ostaviti u kupatilu recimo,ili nakon razgovora o tome kako ih oni proizvode za nekoga i kako ljudi imaju raznih problema,od pravih bolesti do obicnih nocnih mokrenja.Jer ni njemu sigurno nije prijatno da se probudi mokar,a mami je jos gore sa gomilom rublja i stalnom brigom.Mozda je i on pod stresom vise zato sto ga je bilo sramota,kao sto se to meni dogodalo,pa ga to jos vise potice podsvjesno na vise nezgoda.
U svakom slucaju,puno srece i glavu gore.Ako nista drugo,vrijeme lijeci sve.
IlBo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2003., 10:24   #35
Hvala na podršci. Stvarno to cijenim. Stvarno mi je puno lakše, vidim da ipak nije usamljeni problem, iako se mnogi toliko iščuđavaju kao da jest.

Hvala još jednom.
Amalthea is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2003., 11:23   #36
Amalthea

Ovo što Vam se dešava je čest problem kod djece, ali kao što kažete o tome se ne govori pa čovjek ima osjećaj da je usamljen u problemu koji ima...
Djeca često imaju tvrd san i ne mogu se probuditi kad im je sila na WC i desi se da se popiške ( i meni se dešavalo kad sam bila djevojčica da sam znala sanjati da sam na WC-u i da se popiškim u krevet )
Ono što Vam želim posebno naglasiti je slijedeće: Nemojte nipošto djetetu prigovarati zbog toga jer će početi osječati sram i nelagodnost zbog toga i problem će tada biti još i veči. Pokušajte djetetu reči da se to svima povremeno dešava i pokušajte mu dati manje tekučine prije spavanja...
__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!
Romantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2003., 13:08   #37
Amalthea,
sin od moje prijateljice je imao isti problem,pokusavali su sve, isli su doktoru koji je rekao da to nije nista,desava se ...razgovarali s njim o problemima u skoli, o strahu itd.jer su mislili da je psihicki problem.budila ga je nocu da ide na wc .....manje tekucine prije spavanja..sve je pokusala ali rezultat = 0
na kraju je otisla kod nekog specijaliste, gdje je napravljen test....mali je cijeli dan proveo u klinici , pio je ogromne kolicine neke tekucine a oni su zapisivali vrijeme kada ide na wc .....na kraju se ispostavilo da ima manji mokracni mjehur (kaze li se tako) dobio je nekakve tabletice i sada je sve ok.

puno srece
eska is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2003., 10:27   #38
mokrenje

moj stariji sin je imao isti problem i mi smo zivjeli cetiri godine u paklu sta sve nismo probali .....
palene ,grdnje ,lijepe rijeci ali nista nije pomagalo .stavljali smo svako jutro (ako se njie upiskio )-smajlic
pokusali smo sa malim djeparcem na kraju sedam dana ako ima sve smajlice ...
na kraju sam nabavila neki satic koji se stav na ruku, a drugi dio u gacice ,ako se popiski on pravi veliku buku ..to je valjda i psiholoski djelovalo na njega da ce mu od tog biti bolje
Za nevjerovati, odjednom je prestao mokriti nakon svih tih godina u poku od sedmice dana
dolma is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2003., 13:21   #39
i ja sam kao mala znala kao IlBo zaista sanjati da sam negdje, i da se pojavila wc skoljka i da se u nju popiskim... i onda ujutro vidim da je to bio san. nekoliko puta sam cak bila nekako polusvjesna sta se dogadja, ali ne znam, kao da se nisam mogla trgnut iz sna... ne znam sada tocno s koliko godina je to prestalo, ali mislim prije 9e, ne znam, nije mi mama tu da ju pitam, ako se sjetim, pitat cu...

ja nisam isla kod nijednog psihologa koliko se sjecam, ali sad vidim da sam trebala. jer bi tada mozda doslo na vidjelo ono sto me zapravo mucilo, a to je bila trauma povezana sa zlostavljanjem. obzirom da mi je studij povezan s temom djece, nekoliko puta sam u knjiznici trazila knjige povezane sa zlostavljanjem... i naisla na podatak da djeca cesto mokre u krevet kao posljedica neke traume. e sad, ne mora znaciti da ti je sin zlostavljan, nego kao sto je vec receno, da ga jednostavno nesto muci... djeca znaju mnogo toga drzati u sebi sto ih muci, i to se na ovaj ili onaj nacin ispolji... sjecam se kako mi je neugodno bilo cak i pred mamom kad bi se upiskila, uzas... a jednom sam spavala kod tete i tako me bilo strah zaspat po noci, da se ne upiskim...

nadam se da ce se sve srediti, drzim fige...
Luv2Bounce is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2003., 23:05   #40
E, moram priznati da sam i ja dosta dugo piskila u krevet (do 6-e godine). Nitko nije mogao dokuciti sta je. Jedno vrime su mislili da me nije netko od familije udarija (baka bi me znala pricuvati) jer obicno to bude zbog neke traume ili nekakvog oblika zlostavljanja (ne mora biti samo fizicki). A moja mater je sa mnom pricala, izvlacila iz mene rijec po rijec u cemu bi mogao biti problem, dok nije skuzila da 1. ne smijem piti nista prije spavanja, a ja sam imala naviku popiti casu toplog mlijeka, i 2. da se zapravo bojim mraka, pa kad zaspem cak i ako osjetim da moram ici na wc jednostavno napravim u krevetu. Od tada sam spavala sa upaljenim svijetlom i bez mlijeka i stvar rijesena.
splicanka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:13.