Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.07.2013., 14:57   #7341
Quote:
leonalea kaže: Pogledaj post
ma možeš, samo što će ti kasnije biti osjetljivi, uzmi si neku pastu za osjetljive zube.
Da, da tako sam i planirala.
Galadriel is offline  
Old 27.07.2013., 15:09   #7342
lingvalni aparatic za zube

bok!
zna netko da li u varazdinu ima ortodont koji ugradjuje lingvalni aparatic za zube? (fiksni, čije su bravice smjestene s unutrasnje strane zuba).
svaka info.je dobro dosla hvala
femme123 is offline  
Old 28.07.2013., 20:55   #7343
Quote:
Filip kaže: Pogledaj post
Ugl., podcijenio sam svoj jezik - puno je jači nego što sam mislio.
To je bila neka fuš bravica.

Cisto da ne bi ovdje dosao neki friski aparaticar i pomislio da bravice ispadaju i pucaju samo tako. Kriv je ortodont/ortodontsko ljepilo lose kvalitete.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Old 28.07.2013., 22:21   #7344
Quote:
Torma kaže: Pogledaj post
To je bila neka fuš bravica.

Cisto da ne bi ovdje dosao neki friski aparaticar i pomislio da bravice ispadaju i pucaju samo tako. Kriv je ortodont/ortodontsko ljepilo lose kvalitete.

Evo i ja san se bojala, onda san se zviznila par puta čašon, bocon, šakon dok san spavala samu sebe i tako. Najbitnije, ima par dana plutale ja i rodica na brodiću i ona zamahnila veslon, drito priko brnjice i to otvorene, ravno u bravicu, u mozak me streslo. Odma panika daj ogledalo, sve stoji, ništa naciklo ništa iskrivljeno, sve zalipljeno koliko ja vidin. Reći ću ortodontici za svaki slučaj ako je nešto šta ja ne vidin, al ovako, bravica izgleda ko i sve druge.
Meredith Lu is offline  
Old 29.07.2013., 01:47   #7345
Quote:
Torma kaže: Pogledaj post
To je bila neka fuš bravica.
Cisto da ne bi ovdje dosao neki friski aparaticar i pomislio da bravice ispadaju i pucaju samo tako. Kriv je ortodont/ortodontsko ljepilo lose kvalitete.
A tako dakle. Hmm... Ortodontica mi je upravo postala sumnjiva.
Prošli put kad sam bio kod nje (to je posjet kojeg sam pobliže opisao u ovom postu) dao sam joj bravicu koja mi je ispala, te je ona nastavila sa svojim poslom. Nešto je črčkala po njoj, palila je upaljačem itd., itd.
Što namjeravam napisati kasnije, zahtijeva od mene da pobliže opišem kako izgleda njena ortodoncija:
Naime, u sklopu Doma zdravlja je. Prva vrata s desne strane, kada se dolazi po puteljku kojim većina dolazi s parkirališta. Vrata su od neke smeđozlatne legure, sa dva velika stakla i ručkom koja je širine vrata, isto od gore spomenute legure. Prva stvar koju onaj koji prođe kroz ta vrata vidi su narančasta vrata, koja su zapravo kupanona kojom se služe sestra i ortodontica. No, ne vjerujem da bi itko pomislio da su to vrata kroz koja valja ići, jer se nakon prolaska kroz prva vrata, s lijeve strane nalaze identična vrata koja vode u čekaonicu. Čekaonica je mala prostorija, pretpostavljam da je 2×4. U jednom kutu nalaze se vrata, pokraj kojih je prostor za odlaganje uputnica, kartona, i bilo kakvih ostalih papira koje ljudi moraju ostaviti kako bi bili zabilježeni da su došli, napravljen od dvije okomite drvene površine koji se nalaze jedna ispod druge, a konstrukciju drže još dva paralelna komada drva koja su smještena okomito u usporedbi s gore spomenutim. Ali ne vjerujem da se tom konstrukcijom itko koristi, jer doktorica koja sad radi u ortodonciji ima puno manje pacijenata nego doktorica prije. Možda samo bolje raspoređuje pacijente, a možda ih doista ima manje. Uglavnom, sada sam uvijek prvi na redu, i uvijek kad izlazim ne vidim ikoga u čekaonici.
S druge strane čekaonice nalazi se blok stolaca, koji su povezani metalnom šipkom koja je zavarena ispod sjedišta; uz koji se nalazi stolac sa drvenom podlogom za sjedenje, i metalnom konstrukcijom; na kraju reda jedan, vrlo vjerojatno najjeftiniji model uredskog stolca koji se okreće.
Obično, kada ljudi ulaze u čekaonicu za sobom zalupe drugim vratima (neki uz to i prvim!), ali neki uopće ne lupaju, već se uredno sjednu i pročiste grlo, upale mobitel, razgovaraju ako su s kime i sl. kako bi ovi unutra znali da je netko uistinu došao i čeka. Ja obično odaberem ovo drugo, ali nekad i zalupim vratima - zavisi o raspoloženju, stvarno.
Kada primijete da si ušao, sestra je ta koja obično izađe, pozove te unutra i kaže da joj dadeš karton na koji ona upisuje kad si sljedeći put naručen.
Sad ću se vratiti prošlom posjetu, da uštedim riječi.
Kako to obično bude, sestra me pozvala unutra. Uđoh, dadoh joj karton i uputih se prema stolcu koji se nalazi negdje na sredini prostorije. Prije toga sam primijetio kako mi ortodontica na kraju prostorije, odmah desno nakon što se uđe sjedi sa stopalima na jednom malom stolcu i igra igricu na kakvom mobilnom uređaju.
Kad sam na stolcu, slijeva mogu vidjeti ormariće sa staklenim vratima u kojima su izložene keramičke replike zubiju pacijenata napravljene pomoću otisaka zubiju koje su pacijenti dali za prvi mobilni aparatić, bar pretpostavljam da je tako, jer su neki od zubiju doista grozni (Jesu, gospođe i gospodo porotnici! Uistinu jesu!).
Zdesna se nalaze ormarići u kojima stoje ortodontske potrepštine koje koristi doktorica (rukavice, upaljači, dijelovi aparatića i sl.). Uz njih je jedan umivaonik.
I tako, sjedim ja na stolcu i doktorica radi nešto na bravici koju joj dadoh. Najednom se okrene (pritom nisam vidio što je bilo sa bravicom), te krene u popravljanje mojega aparatića. Sve standardno, stavi mi vatu u usta (prošli je put uz to koristila i one komade plastike koji ti prošire usni otvor te primijetila da imam "vrlo mala usta"), primijeni ljepilo, stavi bravicu, sestra posvijetli, ova uzme žicu, provede je kroz bravice, stavi gumice, odreže viška žice i otpusti me.
Ja se dignem i krenem prema sestrinu stolu, koji se nalazi odmah nasuprot doktoričinom tako se da kada obje sjede gledaju oči u oči.
Ovo je dio zbog kojeg mi je sumnja porasla:
Sestra priupita doktoricu, na neki neprirodno službeni način, kakav inače čovjek ne bi koristio u razgovoru sa osobom kojoj se najviše divi, ili koje se najviše boji, da je li reciklirala bravicu. To je bilo ovim riječima:
"Jeste li reciklirali bravicu, doktorice?"
"Ne, nisam mogla. A ti", napravi veliki pokret vratom i pogleda u mene, kao da želi da sestra vidi da me gleda, "sljedeći put kad ti se ovo dogodi, morat ćeš dati 85 kuna za popravak. Da, 90 kuna."
Čudno je pogledah jer na papiru kojeg sam dobio kad su mi stavili aparatić piše da je popravak 80 kuna. "Da odmah platim?" Priupitah jer imam osjećaj da misli da sam kakav siromah neznalica koji ne zna da se plača i da mislim da sljedeći put moram dati novce za ovaj popravak.
"Ne, ovo danas ti je bilo na poklon."
"Oh, puno hvala."
"Ali sljedeći put 100 kuna."
Primijetite, gospodo porotnici, kako se cijena povećava svaki put kad doktorica otvori usta. Cijelo to vrijeme sestra gleda u stol i nešto piše, kao da ju je stid.
Čudno pogledah doktoricu, pozdravih prisutne i uputih se van.

Ne trebaš biti detektiv da shvatiš da se nešto čudno događa, čitaoče. Neka neobično pretjerana formalnost, nepoznata cijena koja raste iz sekunde u sekundu i pokušaj zbunjivanja nekim čudnim poklonima.

Pitam se što će biti sljedeći put kad odem tamo dvadesetoga kolovoza. Pitam se, pitam.

Zadnje uređivanje Filip : 29.07.2013. at 03:09.
Filip is offline  
Old 29.07.2013., 16:51   #7346
Umrijet cu

Ko da citam Adriana Molea.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Old 30.07.2013., 22:40   #7347
Može li netko podijeliti iskustva sa d.r Domina Reljanović Protega, ovdje ili na PM. Zahvaljujem:-)
__________________
dramacrazy
mililica is offline  
Old 30.07.2013., 23:19   #7348
Quote:
mililica kaže: Pogledaj post
Može li netko podijeliti iskustva sa d.r Domina Reljanović Protega, ovdje ili na PM. Zahvaljujem:-)
Već sam pisala o spomenutoj dr. na ovoj temi pa možeš potražit
Ukratko, dr. Reljanović Protega je super
Ivana2711 is offline  
Old 30.07.2013., 23:46   #7349
Mislim da vidim neku sitnu bijelu (ili bjelju od mojih zubiju) mrljicu na jedinici. Što mi je činiti? Higijena mi je skroz OK, barem tako mislim. Možda da uzmem i vodicu za ispiranje usta?
Filip is offline  
Old 31.07.2013., 02:10   #7350
Quote:
Filip kaže: Pogledaj post
Mislim da vidim neku sitnu bijelu (ili bjelju od mojih zubiju) mrljicu na jedinici. Što mi je činiti? Higijena mi je skroz OK, barem tako mislim. Možda da uzmem i vodicu za ispiranje usta?
kupi si listerin, imas u viki dentalu litru za 60 kn, to ti je demineralizacija cakline gugalj pa vidi nista strasno imam je i ja na par mjesta jer sam nosio aparatic dosta dugo...
luka249 is offline  
Old 31.07.2013., 21:25   #7351
Listerin je preagresivan ako je sa alkoholom.
Bolje neku nježniju varijantu. ..tipa Elmex ili Curasept
I za demineralizaciju ne služe te vodice...treba koristiti paste za zube koje remineraliziraju
ribica0603 is offline  
Old 31.07.2013., 22:42   #7352
Ja sam si sa Listerinom spržila usta. Nikad više.

Otpala mi je već treći put bravica sa zuba na kojem je plomba, samo što je ovaj put i žica izvirila. Ne bode, ali smeta a ortodontica je na godišnjem do 18.8. Jel ju mogu ikako sama vratit u tubicu? Bravicu sam izvadila i spremila
Rekla je da će mi nakon godišnjeg stavit prstenove, jel to boli? Ili da radije mjenjam plombu?
Tillea is offline  
Old 01.08.2013., 10:27   #7353
Quote:
Tillea kaže: Pogledaj post
Ja sam si sa Listerinom spržila usta. Nikad više.

Otpala mi je već treći put bravica sa zuba na kojem je plomba, samo što je ovaj put i žica izvirila. Ne bode, ali smeta a ortodontica je na godišnjem do 18.8. Jel ju mogu ikako sama vratit u tubicu? Bravicu sam izvadila i spremila
Rekla je da će mi nakon godišnjeg stavit prstenove, jel to boli? Ili da radije mjenjam plombu?
poucen visegodisnjim iskustvom nosenja fiksnog aparatica kod ortodotnice koja nema pojma o svom poslu iskusio sam sve i svasta, sto se tice listerina nemoj uzeti cep kao sto pise jer onda stvarno pali uzmi mali gutljaj i muckaj ali dobro vazno je da se ispire necim sta god to bilo za mene je listerin najbolji mozda preagresivan mrvicu ali za one koje nose aparatic mislim da je najbolji i za sve buduce narastaje koji ce nositi ili nose neka flosaju zube svaki dan , sto se tice prstenova ja sam imao 4n postavljanje nista ne boli ali pazi to ti je nesto kao kruna na zubu, kada ti stavi taj prsten on ce biti u doticaju sa gingivom i sama ces vidjeti ako te ne iritira sto ni mene nije onda je u redu ali ako vidis i najmanju promjenu na mesu kod zuba gdje je prsten reci da ti skida jer ce ti doci do recesija mesa i ko zna cega, ja da idem ponovo prstenove ne bi stavljao ni mrtav tako su i meni padale bravice pa mi prsten stavila uglavnom ako se stave dobro nema problema ako ti ih ne stavi dobro mozes imati puno problema, prati narucito stanje mesa oko tih zubi i cisti dbro ako vidis ikakvu promjenu na mesu odma ih skidaj sta da ti kazem pun sam iskustva moj slucaj je za knjige evo ne rado se hvalim koliko sam nosio,ali potrebne su mi skoro dvije ruke da vam pokazem i jos nakon toga ce mi svaki ortodont reci da trebam opet nositi aparatic zbog zagriza, jebiga

Zadnje uređivanje luka249 : 01.08.2013. at 10:37.
luka249 is offline  
Old 02.08.2013., 01:19   #7354
Quote:
luka249 kaže: Pogledaj post
poucen visegodisnjim iskustvom nosenja fiksnog aparatica kod ortodotnice koja nema pojma o svom poslu iskusio sam sve i svasta, sto se tice listerina nemoj uzeti cep kao sto pise jer onda stvarno pali uzmi mali gutljaj i muckaj ali dobro vazno je da se ispire necim sta god to bilo za mene je listerin najbolji mozda preagresivan mrvicu ali za one koje nose aparatic mislim da je najbolji i za sve buduce narastaje koji ce nositi ili nose neka flosaju zube svaki dan , sto se tice prstenova ja sam imao 4n postavljanje nista ne boli ali pazi to ti je nesto kao kruna na zubu, kada ti stavi taj prsten on ce biti u doticaju sa gingivom i sama ces vidjeti ako te ne iritira sto ni mene nije onda je u redu ali ako vidis i najmanju promjenu na mesu kod zuba gdje je prsten reci da ti skida jer ce ti doci do recesija mesa i ko zna cega, ja da idem ponovo prstenove ne bi stavljao ni mrtav tako su i meni padale bravice pa mi prsten stavila uglavnom ako se stave dobro nema problema ako ti ih ne stavi dobro mozes imati puno problema, prati narucito stanje mesa oko tih zubi i cisti dbro ako vidis ikakvu promjenu na mesu odma ih skidaj sta da ti kazem pun sam iskustva moj slucaj je za knjige evo ne rado se hvalim koliko sam nosio,ali potrebne su mi skoro dvije ruke da vam pokazem i jos nakon toga ce mi svaki ortodont reci da trebam opet nositi aparatic zbog zagriza, jebiga
Ma prebacila sam se kompletno na elmex i curasept, ostale ne dolaze u obzir za mene.
Mislim da ću ipak mjenjat plombu
Tillea is offline  
Old 02.08.2013., 12:47   #7355
Quote:
Tillea kaže: Pogledaj post
Ma prebacila sam se kompletno na elmex i curasept, ostale ne dolaze u obzir za mene.
Mislim da ću ipak mjenjat plombu
ja mislim da nema veze da li imas plombu ili ne na tom zubu, kod mene su isto padale bravice masovno dok mi nije na sve cetvorke stavila prstenove i onda su mi prestale padati, valjda zbog zagriza su mi padale...ali ne znam moguce da je i od toga

glavno da se mucka meni je curasept odvratan, zato je najvjerovatnije najbolji
luka249 is offline  
Old 03.08.2013., 00:28   #7356
Malu pomoc molim. Trenutno nosim intermaksilarne gumice, ali nedavno mi se od njih ukocila vilica i boli me kad zvacem. Ortodont mi rekao neka uzmem pauzu i evo vec tjedan dana ne nosim i bol je manja, ali je i dalje tu i vilica mi je i dalje bolna. Da li se to i drugima dogodilo? Da li da se brinem? Ne razumijem kako pauza moze pomoci. Ako je bol jednom od gumica nastala, nastat ce i opet.

Nije valjda da mi se neki zivac uklijestio.
__________________
People are like stained- glass windows. They sparkle and shine when the sun is out, but when the darkness sets in, their true beauty is revealed only if there is a light from within~Elizabeth Kubler Ross
Lilyrose is offline  
Old 03.08.2013., 10:39   #7357
Quote:
Lilyrose kaže: Pogledaj post
Malu pomoc molim. Trenutno nosim intermaksilarne gumice, ali nedavno mi se od njih ukocila vilica i boli me kad zvacem. Ortodont mi rekao neka uzmem pauzu i evo vec tjedan dana ne nosim i bol je manja, ali je i dalje tu i vilica mi je i dalje bolna. Da li se to i drugima dogodilo? Da li da se brinem? Ne razumijem kako pauza moze pomoci. Ako je bol jednom od gumica nastala, nastat ce i opet.

Nije valjda da mi se neki zivac uklijestio.
hmm ne znam sto se tice zivca ali kod mene je isto bila velika bol, skoro pa me svaku noc probudi ali kad skinem nakon sat-dva me prestane eventualno me zub boli gdje sam je prikacio i to je to ...
luka249 is offline  
Old 08.08.2013., 10:39   #7358
Quote:
Tillea kaže: Pogledaj post
Ja sam si sa Listerinom spržila usta. Nikad više.

Otpala mi je već treći put bravica sa zuba na kojem je plomba, samo što je ovaj put i žica izvirila. Ne bode, ali smeta a ortodontica je na godišnjem do 18.8. Jel ju mogu ikako sama vratit u tubicu? Bravicu sam izvadila i spremila
Rekla je da će mi nakon godišnjeg stavit prstenove, jel to boli? Ili da radije mjenjam plombu?
meni je nedavno otpala tubica na 6ici, žica je još koji dan bila zalijepljena za zub al kad se odlijepila smetalo mi je to grozno. nisam u Zg-u 2 mjeseca pa do jeseni preskačem i kontrolu, ali otišla sam do prvog ortodonta u okolici koji postavlja aparate i zalijepio je bravicu natrag. platila sam 100 kn. u Zg-u su mi rekli da je tubica kod svih aparata ista, pa ako ti se ne da čekati, možda da probaš tako.
__________________
"Perfection is achieved, not when there is nothing more to add, but when there is nothing left to take away." Antoine de Saint-Exupery
Anna Freud is offline  
Old 09.08.2013., 17:42   #7359
Quote:
mililica kaže: Pogledaj post
Može li netko podijeliti iskustva sa d.r Domina Reljanović Protega, ovdje ili na PM. Zahvaljujem:-)
Ona je u đorđičevoj? sve najbolje sam o toj stomatologici cula
mari_2011 is offline  
Old 09.08.2013., 21:31   #7360
kome sam ja obećao slike,a nisam stavio?
josip krizan is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:57.