Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.12.2009., 12:20   #1
Zaštita prava na suđenje u razumnom roku i primjerena naknada od države

Pozdrav svima!

Nedavno je bilo na tv-u kako je netko dobio naknadu od države, jer je rješavanje njegovog spora trajalo puno duže od potrebnog ili propisanog ako to uopće postoji.

Pa ako postoji, zanima me koliko je vremena potrebno za rješavanje jednog radničkog spora?

Poslodavac mi je potpuno protupravno uskratio plaću tijekom nekoliko mjeseci. Naravno tužila sam ga. Odvjetnik mi je na početku rekao kako bi to trebalo biti brzo rješeno (max. 2 god.) budući da je to radnički spor. E pa taj isti radnički spor traje već 6 god.!!!

Je li to malo previše?
__________________
. . transcendentalna stvarnost . . .
puffed44 is offline  
Old 14.12.2009., 13:29   #2
rok za rješavanje radnih sporova je 6 mjeseci od dana podnošenja tužbe.
tako da je prošlo puno više nego dovoljno da se podnese zahtjev za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku.
Nasumica is offline  
Old 14.12.2009., 15:19   #3
i mi vodimo spor, evo već osmu godinu ... naša odvjetnica je prije par mjeseci predala zahtjev za tu naknadu (ja za to nisam niti znala da postoji) ... radi se o sporu oko nekretnine ... a zašto tako dugo? zato što se od cca 10 zakazanih ročišta suci nisu pojavili na 70% njih ...
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Old 14.12.2009., 15:23   #4
Quote:
Nasumica kaže: Pogledaj post
rok za rješavanje radnih sporova je 6 mjeseci od dana podnošenja tužbe.
tako da je prošlo puno više nego dovoljno da se podnese zahtjev za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku.
to je samo instruktivan rok (i odnosi se na prvostupanjsku odluku) cije nepostivanje nema posljedica na postupak.
Katrin is offline  
Old 14.12.2009., 19:02   #5
Quote:
puffed44 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!

Nedavno je bilo na tv-u kako je netko dobio naknadu od države, jer je rješavanje njegovog spora trajalo puno duže od potrebnog ili propisanog ako to uopće postoji.

Pa ako postoji, zanima me koliko je vremena potrebno za rješavanje jednog radničkog spora?

Poslodavac mi je potpuno protupravno uskratio plaću tijekom nekoliko mjeseci. Naravno tužila sam ga. Odvjetnik mi je na početku rekao kako bi to trebalo biti brzo rješeno (max. 2 god.) budući da je to radnički spor. E pa taj isti radnički spor traje već 6 god.!!!

Je li to malo previše?
To postoji prema Zakonu o sudovima (na temelju Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda):


"III. ZAŠTITA PRAVA NA SUĐENJE U RAZUMNOM ROKU

Članak 27.

(1) Stranka u sudskom postupku koja smatra da nadležni sud nije odlučio u razumnom roku o njezinom pravu ili obvezi ili o sumnji ili optužbi za kažnjivo djelo, može neposredno višem sudu uputiti zahtjev za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku.
(2) Ako se zahtjev odnosi na postupak koji je u tijeku pred Visokim trgovačkim sudom Republike Hrvatske, Visokim prekršajnim sudom Republike Hrvatske ili Upravnim sudom Republike Hrvatske, o zahtjevu će odlučiti Vrhovni sud Republike Hrvatske.
(3) Postupak odlučivanja o zahtjevu iz stavka 1. ovoga članka je hitan. Postupak se provodi uz odgovarajuću primjenu pravila o izvanparničnom postupku, u pravilu bez održavanja ročišta.

Članak 28.

(1) Ako sud iz članka 27. ovoga Zakona utvrdi da je zahtjev podnositelja osnovan, odredit će rok u kojem sud pred kojim je postupak u tijeku mora odlučiti o pravu ili obvezi ili o sumnji ili optužbi za kažnjivo djelo podnositelja zahtjeva, te odrediti primjerenu naknadu koja pripada podnositelju zbog povrede njegovog prava na suđenje u razumnom roku.
(2) Naknada se isplaćuje iz državnog proračuna u roku od 3 mjeseca od dana podnošenja zahtjeva stranke za njezinu isplatu.
(3) Protiv rješenja o zahtjevu za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku može se u roku od 8 dana podnijeti žalba Vrhovnom sudu Republike Hrvatske. Protiv rješenja Vrhovnog suda Republike Hrvatske žalba nije dopuštena ali se može pokrenuti ustavna tužba."


Inače, radni sporovi se rješavaju po hitnom postupku - postupak pred prvostupanjskim sudom mora se okončati u roku od 6 mjeseci od dana podnošenja tužbe, a drugostupanjski je sud dužan donijeti odluku o žalbi podnesenoj protiv odluke prvostupanjskog suda u roku od 30 dana od dana primitka žalbe. Rokovi su također kraći - rok za odgovor na tužbu, za žalbu te paricijski rok iznose 8 dana.

No, u prosjeku u RH radni sporovi traju oko 5 godina, zbog preopterećenosti sudova (točnije, radnih odjela sudova). Evo jedne nove presude Ustavnog suda vezano za zaštitu prava na razumno suđenje u radnom sporu:

http://sljeme.usud.hr/usud/praksaw.n...4?OpenDocument

Probajte svakako i mirenje pri sudu - besplatno je i ubrzava postupak!
Suey is offline  
Old 16.12.2009., 12:49   #6
Hvala vam!
__________________
. . transcendentalna stvarnost . . .
puffed44 is offline  
Old 17.12.2009., 23:56   #7
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
i mi vodimo spor, evo već osmu godinu ... naša odvjetnica je prije par mjeseci predala zahtjev za tu naknadu (ja za to nisam niti znala da postoji) ... radi se o sporu oko nekretnine ... a zašto tako dugo? zato što se od cca 10 zakazanih ročišta suci nisu pojavili na 70% njih ...
da ne otvaram novu temu ...

znači mi imam vodilo bitku oko iseljenja već eto osmu godinu ... dan nakon moga posta trebala je biti održana glavna rasprava ... još je naša odvjetnica zvala da pita da li će se sudac pojaviti, rečeno joj je da će doći ... naravno, nije došao ... već nam je svima puna kapa svega jer spor traje toliko koliko traje samo zato jer se sudac ne pojavljuje na zakazanim ročištima i nikome ništa !!!

narano, odjevtnik taži svoju naknadu za dolazak na ročište (istina manju nego da je ono i održano) ali mi plaćamo nešto (plus xy drugih stvari) za što i na što uopće nemamo utjecaja ....

u svezi te naknade ... naša odvjetnica je napisala i poslala taj neki zahtjev još u proljeće ( kad se sudac isto nije pojavio ) ... koliko traje "obrada" i o kojim ciframa je riječ?
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Old 18.12.2009., 02:06   #8
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
da ne otvaram novu temu ...

znači mi imam vodilo bitku oko iseljenja već eto osmu godinu ... dan nakon moga posta trebala je biti održana glavna rasprava ... još je naša odvjetnica zvala da pita da li će se sudac pojaviti, rečeno joj je da će doći ... naravno, nije došao ... već nam je svima puna kapa svega jer spor traje toliko koliko traje samo zato jer se sudac ne pojavljuje na zakazanim ročištima i nikome ništa !!!

narano, odjevtnik taži svoju naknadu za dolazak na ročište (istina manju nego da je ono i održano) ali mi plaćamo nešto (plus xy drugih stvari) za što i na što uopće nemamo utjecaja ....

u svezi te naknade ... naša odvjetnica je napisala i poslala taj neki zahtjev još u proljeće ( kad se sudac isto nije pojavio ) ... koliko traje "obrada" i o kojim ciframa je riječ?
ma nas je pravosudni sistem sprdancija... imamo vise sudaca/sudova po glavi stanovnika nego vecina zapadnoeuropskih zemalja, a nas je sistem "prenatrpan". ovo nisam ni znao da se suci ne pojavljuju. mislio samo da si uzimaju vremena, a ono... jedina pozitivna stvar da nismo amerika sto se pravosudja tice
robihr is offline  
Old 18.12.2009., 12:34   #9
ma mislim, prestrašno ... od ukupno cca 11-12 ročišta jednom se pojavila sutkinja koja je drugi puta završila na porodiljskom (to smo saznali s papira na vratima kad smo došli na drugo ročište) pa smo čekali da nam dojele novog suca ... tog novog vidjeli jednom ... evo, ove godine zakazana 2 ročišta niti jednom se nije pojavio ...

pravosuđe nam je za drek, ali glavno da kad vlatkica traži svoje gačice, odmah dobije i suca i ročište
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Old 18.12.2009., 13:30   #10
Quote:
Lavica02 kaže: Pogledaj post
u svezi te naknade ... naša odvjetnica je napisala i poslala taj neki zahtjev još u proljeće ( kad se sudac isto nije pojavio ) ... koliko traje "obrada" i o kojim ciframa je riječ?
Traje od 6 mjeseci do godinu dana od slanja zahtjeva za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku, što normalno ovisi od suda koji ga rješava.

Iznosi se kreću od 1000-1500 kn po godini trajanja spisa, po ocjeni suca koji rješava Gzp.
File is offline  
Old 18.12.2009., 18:18   #11
Quote:
file30 kaže: Pogledaj post
Traje od 6 mjeseci do godinu dana od slanja zahtjeva za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku, što normalno ovisi od suda koji ga rješava.

Iznosi se kreću od 1000-1500 kn po godini trajanja spisa, po ocjeni suca koji rješava Gzp.
hvala Ti! ... mislim da bar okvirno znamo što, kad i koliko eventulano možemo očekivati
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:33.