Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.03.2014., 15:23   #421
Mislim da ti to ima veze s tim da nakon 40 dana bolovanje ide na teret HZZO. Da si prvo iskoristio sav godišnji, onda vjerojatno poslodavac ne bi ovako kalkulirao, jer možda ne bi uočio da će bolovanje ustvari biti dugačko. Ovako ćeš biti manje od 40 dana, pa će ti naknadu plaće za vrijeme bolovanja nadoknaditi poduzeće, a onda ćeš biti malo na GO, što opet plaća firma, i onda ideš na drugi dio bolovanja koji je opet kraći od 40 dana, pa naknadu plaća poduzeće. Da si prvo iskoristio GO, pa ti je bolovanje ukupno trajalo preko 40 dana, za tebe bi naknadu bolovanja bio dužan platiti HZZO (tj. mislim da bi ti platio poslodavac, a HZZO njemu refundirao).
cici1810 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2014., 15:43   #422
Quote:
cici1810 kaže: Pogledaj post
Da si prvo iskoristio GO, pa ti je bolovanje ukupno trajalo preko 40 dana, za tebe bi naknadu bolovanja bio dužan platiti HZZO (tj. mislim da bi ti platio poslodavac, a HZZO njemu refundirao).
iskoristio on ili ne iskoristio on godišnji prije bolovanja, njemu bolovanje traje preko 42 dana... na bolovanju je godinu dana

ako je prekid bolovanja manji od 30 dana i ako je ista dijagnoza tada je nastavno bolovanje... isplaćuje se od prvog dana na teret HZZO-a

ne znam koliko ti je uopće isplativo koristiti godišnji... moglo bi ti se dogoditi da nije ista dijagnoza u nastavku bolovanja pa padneš na minimalac jer nemaš prosijek za novo bolovanje
__________________
.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2014., 20:48   #423
Quote:
RIB kaže: Pogledaj post
Molim vas, samo provjeravam. Situacija je ovakva:
Starog go vise nemam. Inace vec sam godinama u ovoj firmi.
Ako trebam 2dana go u travnju, na to imam zakonsko pravo, nece mi oni ciniti uslugu za koristenje godisnjeg prije 30.6.?
Racunam da mogu traziti godisnji u tranju za cca 6 dana, odnosno3/12 godisnjeg za 2014 godinu.
Imaš pravo tražiti godišnji, ali da li će ti odobriti - njihova stvar. Nisu dužni.

Quote:
pyrus22 kaže: Pogledaj post
lOvako na bolovanju sam od 4mj 2013, sada bi iskoristio stari godišnji pa natrag na bolovanje jer me ceka još jedna operacija.
Upravitelj je odbio jer da ću biti na teret firme.Kakav je zakon jer ako nemrem stari jer mogu novi.Radim u jednom javnom poduzeću.
Ista stvar i za tebe - poslodavac ti nije dužan omogućiti bolovanje kad tebi odgovara nego kad njemu odgovara.
U kranjoj varijanti, zatvori bolovanje do 31.05., iskoisti stari godišnji i onda se vrati na posao.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2014., 14:23   #424
Djelatniku je radni odnos prestao sa 28.02.2014. Ostalo mu je 20 dana neiskorištenog GO (16 dana iz 2013. i 4 dana iz 2014.)
Poslodavac mu je isplatio samo 15 dana (120 sati) jer tvrdi da mu je računao radne subote, ali smatram da to nije u redu, jer mu nije za navedene dane produžen radni odnos (od 01.03.-22.03.2014.) pa da mu može računati subote u GO.
Slažete li se da je trebao dobiti naknadu za svih 20 dana?
kolekt is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2014., 17:16   #425
Godišnji se računa - 5 radnih dana + 2 neradna = 1 tjedan godišnjeg.
Da, imaš pravo na 20 dana, tj. dužan je isplatiti ti još 5 dana. Ovih 15 ti je isplatio u brutto ili netto iznosu?
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2014., 17:54   #426
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Godišnji se računa - 5 radnih dana + 2 neradna = 1 tjedan godišnjeg.
Da, imaš pravo na 20 dana, tj. dužan je isplatiti ti još 5 dana. Ovih 15 ti je isplatio u brutto ili netto iznosu?
ne nužno 5 + 2

osobno sam radila u firmi (preko 4000 zaposlenih) od pon - pet po 8 sati, ali smo kao firma bili prijavljeni na 6 dnevni radni tjedan i svaka subota nam je ulazila u godišnji

radni kalendar firme je bio pon - pet 7 sati, sub 5 sati
a radno vrijeme je ovisilo o svakom radnom mjestu

i mogla sam se žalit svetom petru, poslovna politika firme je bila takva jer je više od 3/4 djelatnika stvarno i radilo po 6 dana u tjednu

ta ista politika je značila i da su se doznake morale donositi zaključno sa subotom, a ne sa petkom... u suprotnom se uzimao dan od godišnjeg

ono što je kolekt pitao je u svakom slučaju krivo izračunato, ni po jednoj računici se ne dolazi da RO prestaje 22.03.
__________________
.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2014., 21:35   #427
I kod mene se radi 6+1, ali se godišnji računa 5+2.
Ako ima 20 dana godišnjeg, onda poslodavac tako i mora računati - ZOR propisuje minimum 4 tjedna godišnjeg i nema tog Kolektivnog koji smije ići ispod toga.
Protuzakonito je.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2014., 21:48   #428
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
I kod mene se radi 6+1, ali se godišnji računa 5+2.
Ako ima 20 dana godišnjeg, onda poslodavac tako i mora računati - ZOR propisuje minimum 4 tjedna godišnjeg i nema tog Kolektivnog koji smije ići ispod toga.
Protuzakonito je.
priznajem, van toga sam već tri godine... i drago mi je ako je napokon tako (iako više nemam od toga nikakve koristi)


baš ću se raspitat u bivšoj firmi da li se napokon drže toga ili su opet našli neku rupu u zakonu
__________________
.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2014., 09:32   #429
Nije uopće po meni bitno da li se računaju subote ili ne, bitno je da je čovjeku nakon otkaza ostalo neiskorišteno 20 dana godišnjeg odmora i da mislim da se 20 dana treba isplatit, jer kako god da uzimaju radne dane, radi se o radnim danima prethodnog perioda i neiskorišteno je 20 radnih dana.
Poslodavac je u ovom slučaju računao sljedeće dane, kada je ovaj već bio van radnog odnosa i u tim danima uzeo u obzir subote, dakle, kao eto, da je radio do 22.03. tu bi mu upale 2 radne subote ili već tako nešto....
kolekt is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2014., 14:32   #430
Quote:
Opal Zg kaže: Pogledaj post
baš ću se raspitat u bivšoj firmi da li se napokon drže toga ili su opet našli neku rupu u zakonu
Ako daju samo 20 dana godišnjeg - nema rupe

Quote:
kolekt kaže: Pogledaj post
Nije uopće po meni bitno.... i da mislim da se...
Bez uvrede, ali ne računa se po onom što je tebi bitno i što ti misliš - računa se po zakonskim propisima.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2014., 09:07   #431
Pa ja tako shvaćam zakonske propise :-P
kolekt is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2014., 12:04   #432
Bravo za tebe?
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2014., 17:42   #433
dobri ljudi molim vas pomoć
radim kao pripravnik od 7 mjeseca 2013,ugovor mi je na godinu dana
poslodavac mi daje pravo na go u ukupnom trajanju od 22 dana ( 11 za 2013 i 11 dana za 2014 godinu)
je li to tako?
perogulikoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2014., 18:50   #434
Quote:
perogulikoza kaže: Pogledaj post
dobri ljudi molim vas pomoć
radim kao pripravnik od 7 mjeseca 2013,ugovor mi je na godinu dana
poslodavac mi daje pravo na go u ukupnom trajanju od 22 dana ( 11 za 2013 i 11 dana za 2014 godinu)
je li to tako?
od kojeg do kojeg datuma imaš ugovor?
__________________
.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2014., 19:16   #435
Quote:
Opal Zg kaže: Pogledaj post
od kojeg do kojeg datuma imaš ugovor?
od 15.07. do 15.07.
perogulikoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2014., 21:47   #436
Quote:
perogulikoza kaže: Pogledaj post
od 15.07. do 15.07.
Imaš pravo na cijeli godišnje od ove godine i na razmjerni dio za prošlu.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2014., 15:27   #437
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Imaš pravo na cijeli godišnje od ove godine i na razmjerni dio za prošlu.
hvala puno
perogulikoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2014., 00:09   #438
Nema na čemu
Stari godišnji moraš iskoristiti do 30.06., pretpostavljam da znaš?
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2014., 19:20   #439
Pozdrav, imam jedno pitanje,pa bi molio ako mi itko moze pomoci.
Supruga mi se vratila na posao nakon sto je iskoristila rodiljni dopust. Pocela je raditi 12.4. I trazila je godisnji, ali joj sef ne dozvoljava koristiti godisnji (firma dozvoljava koristenje godisnjeg),ali sef ne dozvoljava jer "svi sad koriste godisnje") i uz to on tvrdi da po novom zakonu ima pravo samo na 12 dana godisnjeg i da ga ima pravo iskoristiti do 30.6.
Kako sad postupiti, koja su njezina prava i kako doci do godisnjeg?
gorangggg is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2014., 20:13   #440
Quote:
gorangggg kaže: Pogledaj post
Pozdrav, imam jedno pitanje,pa bi molio ako mi itko moze pomoci.
Supruga mi se vratila na posao nakon sto je iskoristila rodiljni dopust. Pocela je raditi 12.4. I trazila je godisnji, ali joj sef ne dozvoljava koristiti godisnji (firma dozvoljava koristenje godisnjeg),ali sef ne dozvoljava jer "svi sad koriste godisnje") i uz to on tvrdi da po novom zakonu ima pravo samo na 12 dana godisnjeg i da ga ima pravo iskoristiti do 30.6.
Kako sad postupiti, koja su njezina prava i kako doci do godisnjeg?
Šta to znači "firma dozvoljava, ali šef ne"?
Tko odobrava, tj. potpisuje korištenje godišnjeg - taj šef ili netko iznad njega? Ako je šef, onda mora dobiti njegovo pismeno odobrenje - znači kad on kaže da može
Ali da, stari godišnji mora iskoristiti do 30.06., ali ima pravo na puni godišnji! Nema nikakvog novog zakona, šef lupeta...
A naravno, onda ima pravo i na GO od ove godine.
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:03.