Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2013., 15:21   #121
Quote:
Rameau kaže: Pogledaj post
Bekrut, i ja namjeravam ugraditi el. podno grijanje ispod parketa pa sam proveo noći na netu, dodijavao ovlaštenim instalaterima s pitanjima, itd. da Ti odgovorim... Laminat je dosta zahvalniji od parketa u pogledu posljedica koje mogu nastati prilikom zagrijavanja takvog materijala. (Ja sam se ipak odlučio na 3-slojni hrastov parket). Pravilo je nekakvo da se grijači kabel/mreža ugrađuju u estrih. Jedan od glavnih razloga ovakvog postavljanja je ravnomjerna raspodjela temperature u gornjem sloju estriha (4,5 - 5 cm debljine) jer je drvo jako osjetljivo kako na nagle promjene temperature i vlažnosti tako i na nepravilnu raspodjelu temperature, kažu parketari. Najveća pozornost daje se samoj podlozi - estrihu, čija vlažnost ne smije prelaziti otprilike 1,5% u trenutku postavljanja. Postoje i faze sušenja estriha, prirodna i prinudna, čiji postupak možeš pronaći na netu. Kod parketa se možeš odlučiti na "plivajuće" postavljanje i postavljanje ljepljenjem. Ovo drugo malo bolje prenosi toplinu iz estriha u parket. Što se laminata tiče mislim da je priča slična kao i s 2-slojnim ili 3-slojnim parketom. Evo ti uostalom jedan od linkova koji će ti koristiti. http://www.parketi-hrast.com/podno-grijanje/
hvala na info...
Makar ja laminat mislim postaviti na industriski pod (neka vrsta epoksi smole),koja je nakon 10 godina lagano popucala i malo izblijedila,pa bi samo na taj pod postavio taj laminat(uzorak imitacije pločica) i podno na jednom mjestu 2 kvadrata ispod njega...
__________________
Click
Berkut is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 14:21   #122
Thumbs up

Quote:
olanik kaže: Pogledaj post
nakon 24 h istina, ipak radi cijela ploha ali sad novi problem.prije kad je radilo pola termostat je došao o 4 od 5 mogućih podioka i pločice su bile užarene.sad na toj mreži i drugoj koja mi je u maloj banji termostat radi opet čitav dan i ne može više od 2 zagrijati.zašto ne može do 3 ili 4 doći?
termostat reagira na sondu koja je u ljepilu zajedno sa grijačem. Znaći ne osječa toplinu i temperaturu prostora nego poda. Ako je sonda krivo postavljena tj. ako je preblizu grijaču , onda će termostat ustvari sonda misliti karikirano rečeno da su pločice zagrijane na tu temperaturu a neće skužiti da ga ustvari grije direktno grijač jer mu je preblizu. sonde se stavljaju između dva grijaća na sredinu, moguče je da ti je sonda preblizu grijaču i prerano se isključi jer misli da je pod zagrijan.
Ante1967 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2013., 18:53   #123
Quote:
Ante1967 kaže: Pogledaj post
termostat reagira na sondu koja je u ljepilu zajedno sa grijačem. Znaći ne osječa toplinu i temperaturu prostora nego poda. Ako je sonda krivo postavljena tj. ako je preblizu grijaču , onda će termostat ustvari sonda misliti karikirano rečeno da su pločice zagrijane na tu temperaturu a neće skužiti da ga ustvari grije direktno grijač jer mu je preblizu. sonde se stavljaju između dva grijaća na sredinu, moguče je da ti je sonda preblizu grijaču i prerano se isključi jer misli da je pod zagrijan.
e to bi moglo biti jer evo 7 dana ne grije iznad 2.5 non stop je na toj cifri.
ima li sad ikakve pomoći tomu.ali kako je prije opet jedna grijala na 5 a sad kad obe rade ne ide preko 2.5
olanik is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2013., 15:45   #124
Thumbs up

Quote:
olanik kaže: Pogledaj post
e to bi moglo biti jer evo 7 dana ne grije iznad 2.5 non stop je na toj cifri.
ima li sad ikakve pomoći tomu.ali kako je prije opet jedna grijala na 5 a sad kad obe rade ne ide preko 2.5
Sta to znaci jedna ili obadve. Dali je jedan grijac koji ti u tekstu dijelis kao dva ili su to dva grijaca na jednom termostatu. Sto se tice popravka moras skinut plocicu di je sonda i provjeriti je i nazad zaljepiti plocicu. Sondu kad mi radimo uguramo u cijev od struje u pod da ude nekih 30 cm od zida sa kojeg se spusta . Ne znam di su je oni montiri. Grijac kao takav nemoze jace ili slabije grijati on ili radi ili ne radi ali uvjek istu temperaturu isijava znaci nemoze oslabiti ili slabije grijat nego prije. Moze negdje nesto prekidat termostat sonda ili spoj pa da malo radi malo ne radi pa ti se cini da slabije grije. Mozda termostat ili sonda dobro ne
Citaju temperaturu. Ja bi to sve otpojio za probu i grijac direktno spojio na struju i pustio da vidim dali ce se cijeli pod zagrijati . Ako se obadva dijela zagriju znaci grijac dobar greska u termostatu ili sondi. Uh valjda nisam pretjerao sa informacijama . Pozdrav
Ante1967 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 22:18   #125
Quote:
Ante1967 kaže: Pogledaj post
Sta to znaci jedna ili obadve. Dali je jedan grijac koji ti u tekstu dijelis kao dva ili su to dva grijaca na jednom termostatu. Sto se tice popravka moras skinut plocicu di je sonda i provjeriti je i nazad zaljepiti plocicu. Sondu kad mi radimo uguramo u cijev od struje u pod da ude nekih 30 cm od zida sa kojeg se spusta . Ne znam di su je oni montiri. Grijac kao takav nemoze jace ili slabije grijati on ili radi ili ne radi ali uvjek istu temperaturu isijava znaci nemoze oslabiti ili slabije grijat nego prije. Moze negdje nesto prekidat termostat sonda ili spoj pa da malo radi malo ne radi pa ti se cini da slabije grije. Mozda termostat ili sonda dobro ne
Citaju temperaturu. Ja bi to sve otpojio za probu i grijac direktno spojio na struju i pustio da vidim dali ce se cijeli pod zagrijati . Ako se obadva dijela zagriju znaci grijac dobar greska u termostatu ili sondi. Uh valjda nisam pretjerao sa informacijama . Pozdrav
Jedan grijač.Naime u većem kupatilu je ploča 2 m2. 4 je duga standardno 0.5 široka.Na drugom metru je okrenuta tako da grije 2 m u jednom a 2 u drugom pravcu 5 cm je između njih.Imam 4 mreže u stanu neovisne, i upalio sam ih i 2 dana sve rade oko 3.je li moguće da ne mogu jače jer je stan u izgradnji pa se vrata ulazna otvaraju i još nema sobnih vrata pa je temperatura niža.bi li one ipak za 2 dana mogle postići onu 5 na termostatu ako je u stanu hladno ima li to veze.
olanik is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 09:57   #126
Thumbs up

Quote:
olanik kaže: Pogledaj post
Jedan grijač.Naime u većem kupatilu je ploča 2 m2. 4 je duga standardno 0.5 široka.Na drugom metru je okrenuta tako da grije 2 m u jednom a 2 u drugom pravcu 5 cm je između njih.Imam 4 mreže u stanu neovisne, i upalio sam ih i 2 dana sve rade oko 3.je li moguće da ne mogu jače jer je stan u izgradnji pa se vrata ulazna otvaraju i još nema sobnih vrata pa je temperatura niža.bi li one ipak za 2 dana mogle postići onu 5 na termostatu ako je u stanu hladno ima li to veze.
nema smisla da se čeka dva dana da se zagrije , pa to treba biti puno brže u tome i je svrha. Može se desiti da konstantno negdje dolazi hladan zrak na pod ali to je samo teoretski. u svom stažu izvođenja radova od 25 godina samo mi teorija hoda oko toga. Rekao sam ti šta da ti električar napravi. Ponoviću ti jedini test. Spojite grijač direktno bez termostata i sonde na 220V i popite kavu , za 30 minuta mora zagrijati i biti vrući pod , ako nije onda grijaći nevaljaju, ili su neki loši sa premalo wata , ako griju i super je onda tražite grešku u neispravnom termostatu, krivo spojenom termostatu ili loše postavljenoj sondi , to je jedini način da provjeriš.
Ante1967 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 11:16   #127
Quote:
Ante1967 kaže: Pogledaj post
nema smisla da se čeka dva dana da se zagrije , pa to treba biti puno brže u tome i je svrha. Može se desiti da konstantno negdje dolazi hladan zrak na pod ali to je samo teoretski. u svom stažu izvođenja radova od 25 godina samo mi teorija hoda oko toga. Rekao sam ti šta da ti električar napravi. Ponoviću ti jedini test. Spojite grijač direktno bez termostata i sonde na 220V i popite kavu , za 30 minuta mora zagrijati i biti vrući pod , ako nije onda grijaći nevaljaju, ili su neki loši sa premalo wata , ako griju i super je onda tražite grešku u neispravnom termostatu, krivo spojenom termostatu ili loše postavljenoj sondi , to je jedini način da provjeriš.
je li grijac cio u podu ili ga ima i bocno?zasto pitam jer je uradjena i keramika i hidroizolacija,pa ne znam je li pametno sad do razvaljivati.model je danfos 130.mislim da je termostat pogresno spojen.
olanik is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2013., 15:54   #128
Molim za pomoc, kupio sam dvije mreze za el. podno grijanje 2x0.5m i prodavac me je uvjerio da se bez problema one mogu spojiti na isti termostat. Sada dolazi majstor i kaze da to ne moze i da cijela mreza mora biti u komadu.
Jel to istina i jel netko spajao mozda vec ovako?
Batina is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2013., 12:20   #129
Quote:
Batina kaže: Pogledaj post
Molim za pomoc, kupio sam dvije mreze za el. podno grijanje 2x0.5m i prodavac me je uvjerio da se bez problema one mogu spojiti na isti termostat. Sada dolazi majstor i kaze da to ne moze i da cijela mreza mora biti u komadu.
Jel to istina i jel netko spajao mozda vec ovako?
Naravno da može. Samo ih treba spojiti paralelno. Znači plava žica na plavu i smeđa na smeđu ili koje su već boje u igri.
Na jedan termostat se može spojiti onoliko mrežica ukupne jakosti koliko podnosi termostat. Obično 16A tj. do 3600W mrežica. To može biti 10kom od 360W ili 2kom od 1800W.
U praksi to znači maksimalno 3 jer toliko žica stane na klemu kod termostata.

Zadnje uređivanje Termozona : 19.12.2013. at 12:22. Reason: pravopis
Termozona is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2013., 08:58   #130
Bok svima, molim savjet.

Zelio bi staviti podno grijanje, stan je na drugom katu. Nemam dovoljno visine da stavim stiropor pa majstor predlaze odma na podlogu ici sa 1cm etafon, pa alu reflektirajuca folija, pa gradjevinski najlon (nebitno) pa na to podno grijanje (kabeli) pa 5 cm betona.

Ispod moje prostorije jedan je stan grijan a drugi je garaza. Podloga je debela samo par centimetara, ispod ide trstika (stara gradnja).

Molim za misljenje
oceanSpirit is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2013., 17:53   #131
nešto mi to ne izgleda kao nešto što bih preporučio,bez tvrđe podloge, ja to nikad sebi nebih tako radio
TRD1111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2013., 19:36   #132
Quote:
TRD1111 kaže: Pogledaj post
nešto mi to ne izgleda kao nešto što bih preporučio,bez tvrđe podloge, ja to nikad sebi nebih tako radio
KAko mislite tvrdje podloge, ima cca 5-6 cm betona. Ispod je trstika, pa donji kat
oceanSpirit is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2013., 20:11   #133
onda ok,nisam skužio da ima beton
,
TRD1111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2014., 19:23   #134
Bok svima

Došli smo na ideju postaviti vanjsko podno grijanje na balkon i ulazne stepenice.
Podno grijanje bi išlo ispod kamene debljine 1cm.
Zanima nas da li ima netko iskustva kako bi se takvo podno grijanje ponašalo, prvenstveno kod poledice.... Bojimo se da si ne napravimo klizalište na ulazu u kuću!?
Dodatno u prethodnim postovima sam vidjela da postoji mogućnost krivog postavljanja ili prekida mreže, pa cijela stvar ne funkcionira a nije bas da je jeftina?!
Svaki komentar, sugestija ili iskustvo je dobrodošlo, osim one o razbacivanju s novcem...

Hvala
hopsalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2015., 05:30   #135
Elektricno podno grijanje i njegova potrosnja!
__________________________________________________ __

U novom stanu smo stavili el. podno grijanje, i sve u stanu je iskljucivo na struju. Posto sve zanima koliko stvarno kosta grijanje na struje na ovaj nacin, ukljucujuci i mene, dao sam si truda i pratio potrosnju.

Da bih dao kontekst svemu tome, evo prvo par bitnih podataka:

57,53m2 grijanog prostora na temperaturu od 25C.
A kategorija energetske ucinkovitosti stana ( OSIJEK )
Stan se nalazi u prizemlju, između dva stana , okrenut prema južnoj strani.
Nova PVC stolarija i nova protuprovalna vrata (odlicna izolacija)
Svi podovi u stanu su "plivajuci"(izolirani ispod sa nekoliko cm stiropora i izmedju zidova 1cm stiropora, u toj 12-15cm betonskoj ploci stoje grijaci elementi, odnosno 2,5 - 3,5cm ispod povrsine po kojoj se hoda.
Na podu je Vinil, a u kupatilu i kuhinji plocice.
150W/m2 kuhinja i kupatilo i 110W/m2 ostatak stana.

Programirano je grijanje tako da od 21h - 7h ujutro grije plocu na 25-26 stupnjeva (ovisno o prostoriji) i onda od 7h do 21h da se pali ako temperatura poda padne ispod 22-23 C (ovisno o prostoriji).
S tim da temperatura zraka nikad ne padne ispod 24C.

Svakih 5 - 10 dana sam slikao potrosnju, i ovo je izracun za zadnjih 39 dana.
Prva slika je napravljena 16.12.2014 oko 19h

Zadnja slika je napravljena danas 24.01.2015 oko 03:00h.
I posto dani postaju topliji, mislim da bih tu trebao stati za neki objektivan rezultat.

U cca 39 dana, potroseno je
489kw VT (skupe struje 07:00h - 21:00h - 1.06kn / kw (po HEP-u)
1163kw NT (jeftine struje 21:00h - 07:00h - 0,53kn / kw (po HEP-u)
Odnosno sa svim troskovima koji ulaze u el. racun po HEP-ovom obracunu iznos je 1224kn za 39 dana.

Sto ugrubo iznosi oko 31,38kn po danu za svu potrosnju el. energije u stanu.

Sto iznosi 941,4 kn mjesecna potrosnja struje po HEP-ovom obracunu.
Posto moj dobavljac nije HEP vec HT , moj racun je oko 50ak kn manji po mjesecu, sto ispada oko

890kn +- par kuna za sve u mjesecima kada su temperature bile ispod 0.

Po mom misljenju, oko 550kn je potrosnja koja odlazi na grijanje stana.
Ostalo je na grijanje vode, kuhanje i ostale el. potrosace.
Sto je vise nego prihvatljivo.

Uz to morate uzeti u obzir da je garancija na grijanje dozivotna, da nema odrzavanja i servisa, nema dimljacara i nikakve opasnosti koje dolaze sa plinom koliko god one bile male.

Posto sam nisam mogo naci na netu da je netko tocno napisao sta i kako u vezi el. podnog grijanja i njegove potrosnje, nadam se da je ovo pomoglo onima koji su htjeli nesto vise saznati iz prve ruke.

D.C. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2015., 10:48   #136
Koji model grijanja tocno imas i koliko si ga platio?

Postavljao si podno sam ili su ti majstori?

Iskreno za dobro izolirani objekt poput tvoga rekao bi da je cak i skupo te doslo grijanje, jer za A kategoriju to ispada daleko manje za potrosnju.

Dakle nesto mi ne stima u svemu tomu, pa te molim za malo vise detalja.
The unforgiven is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2015., 11:44   #137
po meni je to isto velika cifra za A kategoriju
tominjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2015., 12:41   #138
Imam električno podno grijanje u kupaonici. Ispred kupaonice je postavljen termostat koji se u određenom vremenskom razdoblju počinje gasiti i paliti u intervalima od 1-2 sekunde i tako traje recimo 1h dok temperatura ponovo ne padne ispod razine.

Je li ovo normalno ponašanje, dosta je iritantno slušati klik-klak cijelo vrijeme.

Hvala!
laki47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2015., 17:57   #139
Quote:
laki47 kaže: Pogledaj post
Imam električno podno grijanje u kupaonici. Ispred kupaonice je postavljen termostat koji se u određenom vremenskom razdoblju počinje gasiti i paliti u intervalima od 1-2 sekunde i tako traje recimo 1h dok temperatura ponovo ne padne ispod razine.

Je li ovo normalno ponašanje, dosta je iritantno slušati klik-klak cijelo vrijeme.

Hvala!
Nije normlano, nesto ne stima.
D.C. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2015., 18:05   #140
Quote:
The unforgiven kaže: Pogledaj post
Koji model grijanja tocno imas i koliko si ga platio?

Postavljao si podno sam ili su ti majstori?

Iskreno za dobro izolirani objekt poput tvoga rekao bi da je cak i skupo te doslo grijanje, jer za A kategoriju to ispada daleko manje za potrosnju.

Dakle nesto mi ne stima u svemu tomu, pa te molim za malo vise detalja.
Warmup

Majstori su postavljali, i cijena je zapravo odlicna.
kako moze biti skupu kad se sve prostorij griju i u stano je 25C stalno?

Stanar pored mene ima plinske peci i skuplje mu je nego meni.
Doduse ja imam PVC prozore i nova vrata.
D.C. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:26.