Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.08.2010., 21:58   #41
U najnizoj braniteljskoj mirovini sam, sa 100%-om sljepocom. Primam doplatak na tudju njegu u iznosu od 350 kn. Dali mi moze netko odgovoriti s obzirom da sam sada u braniteljskoj mirovini, Dali imam pravo na veci iznos doplatka po nekoj drugoj osnovi ??
__________________
"Kad god razmišljam o životu, shvatim da je teško u ovom čoporu vukova da besramno ne zaprljaš ruke... Kad god razmišljam o životu, prekinem tišinu, započnem s tvojim imenom. Tvoji oceani tajni kreću se u meni...ne...ne postoji drugi izlaz, jer ja sam vezan za tebe, ti to ne možeš znati...." - Attila İlhan
Jacqueline265 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 22:10   #42
Pravo invalidsku?

Imala sam šest operacija, osam puta sam uspavljivana... Između ostalog karcinom jedne dojke koja je odstranjena, dva mijeseca zračenja... na drugoj dojci papilomi koji nisu bili zločudni, al je isto dio odstranjen. Operacija hemeroida... Dvije operacije maternice i jajnika pri kojima je sve odstranjeno... i imam 14 godina radnog staža..
Da li ja imam ikakva prava???
nanchy123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 17:47   #43
Question

dobar dan! trebala bi mi pomoc oko neceg...moja teta koja ima 52 godine i 27 godina radnog staža dobila je invalidsku mirovinu (profesijonalno oboljenje). Po izračunu je dobila 413,00 kn mirovine, a ako poslodavac nema ponuditi lakse radno mjesto je li to konačna mirovina ili postoji jos kakav dodatak? hvala
astorike123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 17:52   #44
Quote:
astorike123 kaže: Pogledaj post
dobar dan! trebala bi mi pomoc oko neceg...moja teta koja ima 52 godine i 27 godina radnog staža dobila je invalidsku mirovinu (profesijonalno oboljenje). Po izračunu je dobila 413,00 kn mirovine, a ako poslodavac nema ponuditi lakse radno mjesto je li to konačna mirovina ili postoji jos kakav dodatak? hvala
minimalna mirovina je 1800,00 kn.....
Ako je dobila invalidsku mirovinu kakve veze ima poslodavac...
Nešto tu ne štima....
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 18:11   #45
ali doslo je rjesenje da je mirovina obracunata sa radnim stazom i primanjima i ispada tocno 413,00 kn..da citala sam o tom zato i meni nije jasno kako je moguće da je mirovina tako mala?
astorike123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2011., 20:24   #46
Quote:
astorike123 kaže: Pogledaj post
ali doslo je rjesenje da je mirovina obracunata sa radnim stazom i primanjima i ispada tocno 413,00 kn..da citala sam o tom zato i meni nije jasno kako je moguće da je mirovina tako mala?
Mojoj ženi je došlo rješenje da joj je utvrđena mirovina od 1005,00 kn ali pošto je to manje od zakonskog minimuma utvrđuje se mirovina u iznosu od 1525,00 kn. Kasnije se taj iznos povečao na 1800 kn...
Ali spominjali ste i poslodavca i novo radno mjesto pa je to možda samo pola radnog vremena mirovina ili nešto drugo...
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2011., 17:20   #47
bipolarni poremećaj i ostvarivanje mirovine

Bok svima!
Moj suprug boluje od bipolarnog afektivnog poremećaja...dijagnosticiran mu je u 6 mjesecu ove godine bo je 3 mjeseca na liječenju sad je doma ali još u fazi depresije... liječnik psihijatar me je pitao što mislim da li bi on mogao jednom ponovno raditi(na burzi je od prošle godine).Rekla sam da ne znam jer stanje u kojem je trenutno nije dobro ja ustvari sad u kući imam "malo dijete". Zanima me ima li netko iskustva s tom bolesti odnosno može li se na temelju te dijagnoze dobiti invalidska mirovina. Pozdrav.
latica28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2011., 00:57   #48
Mirovina!

Ljudi bog. Imam par pitanja vezano za stanje u koje sam dospio. Imam 47 godina i sudionik sam domovinskog rata. Prije 5 godina sam čudom preživio infarkt, praktički me vratili iz mrtvih, nakon operacije u Krapini sam relativno OK, međutim cijelo tijelo mi se ponaša kao stari akumulator. Nešto kratko i odradi ok al se teško i dugo puni, testovi provođeni više puta (ergometrija i ostalo). Sam događaj nisam baš podnio kako je trebalo !??? i postajem jako nervozan i nekako nerazuman (nebih sad do kojih granica jer bi možda i za ovaj forum bilo previše). Uz sve to dobijam dijadnozu postoperativni stres iliti PTSP. Smanjena aktivnost je dovela do malo veće tjelesne težine što mi nakon 2 godine donosi novi problem, vertigo, smanjen protok krvi prema mozgu pa se često osjećam polupijan ( lagana vrtoglavica). Razlog , liječnici kažu, lom kralježnih prstenova u mladosti (5 komada )!???? Ima dana kad sam ko malo stariji tarzan a ima dana kad se sam sebi zgadim.
Pokušavam skupiti hrabrost i otići na operaciju, NEMOŽE, kažu doktori, radi operacije prsnog koša imam metalne kopče u tijelu i nemogu naći način da mi naprave magnetsku, trpi i pij pilule za ravnotežu cijeli život. Hebiga.
Pomirim se sa nastalom situacijom, znajući stavrnost u našoj radinosti, odlučujem prikupiti što više papira da me što teže odbiju za mirovinu. Negdje oko 10-11 kilograma! Uspijevam. Mislim da sam skupio i više od 11 kila kartušine. Penzija manja 3-4 puta nego plaća ali ko ga šiša. Samo bježi iz ove kapitalističko izrabljivačke radne sredine. I nakon ove moje rapsodije došlo vrijeme da mi stručni kadar izračuna visinu mirovine, i nikako da ga bogu davaš, traje li ga traje a ja jedva skupio 16-17 godina rada. Sad me neki dan zovu i pitaju "oćeš li ti "UZET" samo invalidsku ili invalidsku sa sudjelovanjem u ratu "!!?????????? Kad sam to čuo puko sam ko kokica jer nemam veze što me čovjek pita, što ja to "uzimam", što to oni meni "daju". Ja sam mislio da je to po zakonu meni odobrena invalidska mirovina i bog. U našoj lijepoj ako rečeš da si sudionik domovinskog rata, odma si za Haag a ako rečeš da imaš bilo koji PTSP odma si za ludnicu.
Ima li itko ko mi može dat savjet koju ja da "UZMEM" pemziju? Jerbo mi neki govoru da ako uzmem "samo" invalidsku da će mi bit malo manja al da imam status invalida a ako uzmem "obje" da ću imat malo više kuna al da ću izgubit invalidne "prednosti"! Na mirovinskom mi nitko nije našao vremena za savjet iako sam svu svoju nervozu i nerazumnost ostavio s velikom mukom doma, i bio nadljudski "normalan"!
Neznam o čemu se tu radi i što mi je raditi za dugotrajniji mir, jer je to ,uz zdravlje moje djece i obitelji, jedino za što je vrijedno još se boriti i ponešto raditi. Nekako nemam vjere u te naše zakone koji se mogu promijeniti za jednu jedinu noć po volji jednog jedinog čovjeka, pa da nedođem u situaciju da "sutra" moram skrivati da sam bio sudionik domovinskog rata ili da sam bio kardiovaskularno operiran!
Canelis is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 09:30   #49
Uzet ćeš invalidsku po zakonu o hrvatskim braniteljima.
Sve što trebaš pitaj ovog stručnjaka
http://esadnuhic.blog.hr/
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2011., 10:10   #50
LJudi bok!

Tebali bi vašu pomoć i savjete. Već smo pisali na jednoj temi vezano za ovaj slučaj (ozljede na radu). naime,osoba je stradala na radu nema više četiri prsta desne ruke i pola šake za istu tu ruku. Osoba je puštena iz bolnice i sad slijedi dug i bolan oporavak, previjanja i slično...

Kakva prava ima ta osoba?
kućica mala is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2011., 11:28   #51
Na radu bi trebala bit osigurana pa ima pravo na odštetu i na invalidsku mirovinu ukoliko ispunjava određene uvjete.
Pravna služba poslodavca (polica osiguranja) i HZMO (invalidska mirovina).
http://www.mirovinsko.hr/default.asp?ID=69#2
http://www.mirovinsko.hr/default.asp?id=72
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2011., 11:38   #52
da to smo našli nešto na netu...

ali koja je recimo sad procedura... kao prvo trebali bi dobiti riješenje od HZZO -a da je to ozljeda na radu. onda bi s tim dokumentom trebali osporiti račune koje su došli od bolnice jer prema riješenju o ozljedi na radu ne plaćaju se bolnički troškovi bez obzira na to ima li ozljeđena osoba dopunsko ili samo osnovno zdravstveno... jel to možemo uopće?

nakon što se to riješi trebalo bi pokrenuti postupak za tu naknadu i invalidninu. čitali smo na internetu o tome, da to podnaša obiteljski liječnik (ili liječnik medicine rada to mi isto nije jasno) i da to traje. Kad to podnijeti??

Nije mi jasno puno toga, sve je to zbrkano nekak... Koliku invalidnost bi mogla ta osoba dobiti bez četiri prsta i skoro cijele šake? dali je to opća nesposobnost za rad?

sori ljudi ali zaista nam trebaju informacije, bilo kakve informacije i iskustva dobro došli su. hvala još jednom
kućica mala is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2011., 13:21   #53
Tu ti je postupak i rokovi za utvrđivanje i priznavanje ozljede
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s..._125_3588.html
http://www.hzzo-net.hr/11_01_02.php

Prvo ozljedu treba prijavit HZZO-u pa će oni odlučit.Što prije ako to poslodavac već nije učinio ili liječnik.

Za neplaćanje bolnice ne znam.

Za invalidnost ti je tu jedna tablica jednog osiguranja a da li HZZO ima drugu tko zna
http://www.allianz.hr/media/14038/os...ozemstvo_2.pdf
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2011., 21:58   #54
Hvala puuuno, vidjet ćemo kaj će s tim biti ja ću pitati ako se još čega sjetim... hvala puno
kućica mala is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2011., 01:23   #55
Question SAVJET

Pozdrav...potreban mi je savjet...čisto vaše mišljenje, da mi napišete koji je bolji izbor....

Dali je bolja opcija invalidska mirovina zbog opće nesposobnosti za rad, ili profesionalne nesposobnosti za rad?
Koja je bolja opcija u praksi, što se tiče otpremnine, i kasnije visine mirovine?
Naime, 31.8.2011. operirana je vratna kralježnica, do tada je osoba radila 30 godina ( radnog staža) na poslovima vozača, osoba ima 53 godine.Još uvijek se oporavlja od operacije, na bolovanju je već više od 6mj...
Sada me zanima, dali je bolje ići na opću nesposobnost za rad, i nedobiti otpremninu (jer po zakonu kako sam upoznata nije propisana),ili je bolja opcija ići na profesionalnu nesposobnost za rad, pa ići na profesionalnu rehabilitaciju i procjenu preostale radne sposobnosti, pa raditi još par godina,pa možda dobiti veću mirovinu?
Unaprijed se zahvaljujem svima koji će svoje mišljenje i savjet dati...i možda i pomoći...(ovdje se čisto radi o izboru , iskreno vezanim uz financije i što je bolje s gledišta financijske isplativosti u budućnosti)?
Daniela4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2011., 15:46   #56
Ne mogu se sad sjetiti koje su mirovine veće(po općoj ili prof. nesposbonosti=.
Mirovina je veća što dulje radiš, pogotoovo ako imaš dobar 2. stup, ali s obzirom na godine, mislim da osoba ni ne sudjeluje u njemu.
Otpremnina također ide po godinama staža kod istog poslodavca, dakle što dulje radiš više ti je godina staža i s više se množi prosječna plaća.
Realno, ima li ikakve šanse da je netko voljan primiti osobu od 53 godine na prof. rehabilitaciju? I za koje poslove bi se osposobljavao s takvom vratnom kralježnico?

Zadnje uređivanje Katrin : 17.10.2011. at 16:13.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 11:51   #57
Quote:
Daniela4 kaže: Pogledaj post
Sada me zanima, dali je bolje ići na opću nesposobnost za rad, i nedobiti otpremninu (jer po zakonu kako sam upoznata nije propisana),ili je bolja opcija ići na profesionalnu nesposobnost za rad, pa ići na profesionalnu rehabilitaciju i procjenu preostale radne sposobnosti, pa raditi još par godina,pa možda dobiti veću mirovinu?
Mislim da kakva će bit invalidska odlučuje HZZO ili HZMO a ne onaj koji traži mirovinu.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 16:32   #58
Quote:
Daniela4 kaže: Pogledaj post
Pozdrav...potreban mi je savjet...čisto vaše mišljenje, da mi napišete koji je bolji izbor....

Dali je bolja opcija invalidska mirovina zbog opće nesposobnosti za rad, ili profesionalne nesposobnosti za rad?
Koja je bolja opcija u praksi, što se tiče otpremnine, i kasnije visine mirovine?
Opca mirovina je nesto veca:

POSEBNOSTI IZRAČUNA INVALIDSKE MIROVINE

Izračun je isti kao i kod starosne mirovine s tim da mirovinski faktor za:

- invalidsku mirovinu zbog opće nesposobnosti za rad iznosi 1,0

- invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad koja se isplaćuje osiguraniku za vrijeme zaposlenja, odnosno obavljanja samostalne djelatnosti iznosi 0,5.

- invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad uzrokovane ozljedom na radu ili profesionalnom bolešću koja se isplaćuje osiguraniku za vrijeme zaposlenja ili obavljanja samostalne djelatnosti iznosi 0,6667.

- invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad iznosi 0,8.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2011., 01:09   #59
Bratić mi na bolovanju 6 mj. te mu po zakonu šalju papire u Tvrtkovu, valjda, za invalidsku mirovinu. 58 mu je god. ima 26 god. i 5 mj staža, radio kao zaštitar. Moli da ovdje priupitam kakvi su mu izgledi da dobije mirovinu s ovim dijagnozama:

Pluća ; KOPB

Srce ; Stabilna angina pektoris (CCS I)
Koronarna bolest - dužepotezna stenoza periferne CK
Arterijska hipertenzija
Ventrikularna ekstrasistolija
Sekundarna hipertrofijska kardiomiopatija (hipertenzija)
Teška hipertrofija LV (IV septum do 22 mm)

Koljena: Osteoarthritisgenus bill incip
Ishilagi alat sin chr
Pedes plani
Sy varicosum cruris bill + int dg

Uzima 6 vrsta tableta i ima dvije pumpice, za disanje i za pod jezik. Ima uputnicu za psihijatra jer ga hvata panika od pomisli da će morati na posao opet ići čuvati banke ( koje su već po tri put pljačkane), hrvati se s ruljom na koncertima i utakmicama ...

Možda netko stručan ili iskusan da odgovori? Hvala !

Zadnje uređivanje br-oz : 05.11.2011. at 01:15.
br-oz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 21:00   #60
invalidska mirovina

Može li osoba koja ima ostvarne 32 godine staža i navršeneu 61 godinu života ostvariti invalidsku mirovinu ako mu je utvrđen invaliditet 12 % i to trajno.Kome se obratiti . Molila bi ako mi može netko pomoći.
enke is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:22.