Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.10.2009., 14:40   #1
Sve boje grane moje

Budući svake godine uživam u jesenskim bojama, željela bih si posaditi nekoliko listopadnih drva čije lišće u jesen poprima prekrasne crvene boje. Koje drveće ima takvo lišće? Zar nisu ove boje prekrasne?

Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2009., 16:25   #2
ja znam za liquidambar i za onaj crveni ruj, zatim crveni javor....
Vodenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2009., 21:03   #3
Fotografija koju si postavila je fantastična!!!

I mene oduševljavaju crvene i zlatne jesenje krošnje, pa mi nije bilo teško uzeti u ruke knjigu J. Brookesa 'Dizajn vrta', jer u njoj, između ostaloga, daje pregledno savjete i o izboru biljaka po bojama i oblicima za vrt. Vidim da se waterlily dobro kuži u 'crveno' drveće . Ja sam sve morala prepisivati.



Javor (Acer palmatum var. coreanum) - Japanski javori nude čudesne jesenje boje. Sitno lišće ove sorte poprima jarkocrvenu boju i zadržava je vrlo dugo.




Cercidifilum (cercidiphyllum japonicum) - Razgranato stablo pogodno za uzgoj na travnjacima, također se može uporabiti kao stožer među većim rubnim grmljem. Ujesen se lišće oboji žuto i crveno.




Enkianthus (Enkianthus campanulatus) - Lijep japanski grm koji će vas obdariti mnoštvom zvonastih ljetnih cvjetova te jesenskim lišćem u prekrasnom izboru boja od žute do crbene.




Nisa (Nyssa sylvatica) - Nise imaju širok, čunjasti profil, a donje im se grane elegantno spauštaju do tla. Njihova narančastocrvena jesenska odora dobro se slaže s biljkama žutog lišća.




Merala (Amelanchier lamarckii) - Čudesni grm ili malo tablo s mnogo lijepih bijelih cvjetova u proljeće te svijetlozelenim listovima koji se u jesen oboje jarkocrveno i narančasto.




Liquidambar styraciflua

__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 00:26   #4
  • Crvenolisna bukva (Fagus sylvatica "atropurpurea")
  • Crvenolisna šljiva (Prunus cerasifera
  • Fotinija ima zanimljiv list (Photinia x fraseri "Red Robin")
Las Legolas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 12:32   #5
Quote:
Las Legolas kaže: Pogledaj post
  • Crvenolisna bukva (Fagus sylvatica "atropurpurea")
  • Crvenolisna šljiva (Prunus cerasifera
  • Fotinija ima zanimljiv list (Photinia x fraseri "Red Robin")
to su stabla čije je lišće uvijek crveno. tema je drveće čije lišće pocrveni na jesen.

u iščekivanju sam da moja divlja lozica pocrveni
nije stablo, al je crveno na jesen
Bocca della Verita is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 12:34   #6
Quote:
Bocca della Verita kaže: Pogledaj post
to su stabla čije je lišće uvijek crveno. tema je drveće čije lišće pocrveni na jesen.

u iščekivanju sam da moja divlja lozica pocrveni
nije stablo, al je crveno na jesen

-bukva je više ljubičasta
ja sam svoju podrezala -lozicu jer je podivljala...a ja čekam svoj javor i japansku tužnu trešnju da pocrvene
Vodenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 15:02   #7
Kako se krecu cijene tih predivnih "crvenih" stabala?
fonemf is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 15:08   #8
liquidambar je nešto skuplji, oko 1000 kuna, japanac visine 1.50 oko 500 kuna, tužne japanske trešnje su oko 500 kn, zatim ruj negdje 200-300 kuna, uglavnom nisu jeftini, ali uzmi u obzir da im treba ipak nekoliko godina da izrastu za tržište i da cijena ovisi o veličini i o dostupnosti istih, lozica se nađe do 50 kn...

ima i različitih vrsta drijena, sad cijene im ne znam, ja tražim jedan posebni....
Vodenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 15:20   #9
ja bih kupovala manje sadnice pa neka same rastu. nadam se da ih nije tesko odrzavati, pa onda nema potrebe da ih rasadnik za mene uzgaja do visine 1.5m i proda mi ih za masne pare, zar ne?
bas cu se ici raspitati.

inace nemam vrt nego sadim oko zgrade. sustanari odusevljeni palmom. razmisljam o maslinama i necem crvenom da bude kontrast.
fonemf is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 16:17   #10
Quote:
fonemf kaže: Pogledaj post
ja bih kupovala manje sadnice pa neka same rastu. nadam se da ih nije tesko odrzavati, pa onda nema potrebe da ih rasadnik za mene uzgaja do visine 1.5m i proda mi ih za masne pare, zar ne?
bas cu se ici raspitati.

inace nemam vrt nego sadim oko zgrade. sustanari odusevljeni palmom. razmisljam o maslinama i necem crvenom da bude kontrast.
Ako je za oko zgrade gdje baš i nema prostora, onda ti preporučujem crveni ruj, a njega se može naći izraslog oko većih stabala, na površinama koje nisu redovito košene...npr...ima ga oko Nove bolnice koliko hoćeš...
Ako imaš neku neuglednu ogradu ili nešto što treba sakriti, onda si posadi lozicu, a od ostaloga možda javor ali malo manji naravno.....

Ja bih se više na tvome mjestu fokusirala oko grmolikih skupina biljaka, koje čine prekrasno mjesto za kakvu klupu ili dvije, a poneke od njih obavezno mirisne.....kao ljetni jorgovani, cvatu cijelo ljeto i mirišu....imaš nekoliko boja, onda forzicija, cvate među prvima na proljeće, zatim razne vrste jasmina i pajasmina, također za sjenovita mjesta-hortenzije-cvatu cijele godine, pa poneki čempres u kombinaciji sa klematisom da se penje po njemu, grmolike ruže, a posebno obožavam kozokrvinu mirisnu, neka vrsta grmolike penjačice, njoj treba neki potporanj, ali zato miriši božanstveno...i suručicu, ako imaš zaklonicu možeš posaditi smokvu-efektna je i daje malo hladovine, kao i magnoliju. Od trajnica-cvijeća visine do 1 m mogu ti preporučiti plamenac visoki koji cvate od proljeća do jeseni i ima poseban miris.
sad sam otišla malo predaleko od teme, bok
Vodenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 17:33   #11
Quote:
waterlily kaže: Pogledaj post
...Ja bih se više na tvome mjestu fokusirala oko grmolikih skupina biljaka, koje čine prekrasno mjesto za kakvu klupu ili dvije, a poneke od njih obavezno mirisne.....kao ljetni jorgovani, cvatu cijelo ljeto i mirišu....imaš nekoliko boja, onda forzicija, cvate među prvima na proljeće, zatim razne vrste jasmina i pajasmina, također za sjenovita mjesta-hortenzije-cvatu cijele godine, pa poneki čempres u kombinaciji sa klematisom da se penje po njemu, grmolike ruže, a posebno obožavam kozokrvinu mirisnu, neka vrsta grmolike penjačice, njoj treba neki potporanj, ali zato miriši božanstveno...i suručicu, ako imaš zaklonicu možeš posaditi smokvu-efektna je i daje malo hladovine, kao i magnoliju. Od trajnica-cvijeća visine do 1 m mogu ti preporučiti plamenac visoki koji cvate od proljeća do jeseni i ima poseban miris.
sad sam otišla malo predaleko od teme, bok
nisi nisi... mene baš zanijelo ovo tvoje pisanje, onako romantično, kao u starim filmovima, kada se dvoje zaljubljenih nalaze u nekom mirisnom vrtu pa negdje u sjenici pod grozdovima cvjetića neka sakrivena klupa



OT: Savjetovala bih Renati da svakako posadi i neko žuto drvo, koje bi onda s crvenim i zelenim davalo baš onu bogatu jesensku paletu boja
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2009., 00:18   #12
Tema je super

Slike su prekrasne i baš sam se i ja zapalila za te jesenske boje.

@Fonemf - kad se raspitaš za cijene manjih sadnica, napiši ih, budući da i mene zanimaju manje sadnice
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2009., 01:36   #13
Quote:
waterlily kaže: Pogledaj post
Ako je za oko zgrade gdje baš i nema prostora, onda ti preporučujem crveni ruj, a njega se može naći izraslog oko većih stabala, na površinama koje nisu redovito košene...npr...ima ga oko Nove bolnice koliko hoćeš...
Ako imaš neku neuglednu ogradu ili nešto što treba sakriti, onda si posadi lozicu, a od ostaloga možda javor ali malo manji naravno.....

Ja bih se više na tvome mjestu fokusirala oko grmolikih skupina biljaka, koje čine prekrasno mjesto za kakvu klupu ili dvije, a poneke od njih obavezno mirisne.....kao ljetni jorgovani, cvatu cijelo ljeto i mirišu....imaš nekoliko boja, onda forzicija, cvate među prvima na proljeće, zatim razne vrste jasmina i pajasmina, također za sjenovita mjesta-hortenzije-cvatu cijele godine, pa poneki čempres u kombinaciji sa klematisom da se penje po njemu, grmolike ruže, a posebno obožavam kozokrvinu mirisnu, neka vrsta grmolike penjačice, njoj treba neki potporanj, ali zato miriši božanstveno...i suručicu, ako imaš zaklonicu možeš posaditi smokvu-efektna je i daje malo hladovine, kao i magnoliju. Od trajnica-cvijeća visine do 1 m mogu ti preporučiti plamenac visoki koji cvate od proljeća do jeseni i ima poseban miris.
sad sam otišla malo predaleko od teme, bok
hvala na savjetima. ali imamo dosta mjesta oko zgrada i ne preferiram grmice, a cemprese je posadio grad. ja bih malo boje i malo mirisa primorja (jer sam na moru) tako da definitivno sadim masline bez obzira sto ih nitko nece pobirati i nesto jesensko. palma je vec zasadjena, a i ljubicasti jorgovan ali je sav nikakav. bila je malena sadnica i vjerojatno ce mu trebati dok se razvije.

ta.ja, kad saznam cijene, javim
fonemf is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2009., 09:45   #14
nemojte zaboraviti i na crveni hrast (Quercus rubra), jednako je veličanstven!
samo pazite gdje sadite sadnice jap.javora, crv. hrasta pa i likvidambar jer su to visoka stabla s velikim krošnjama. ok, može ih se orezivanjem donekle držati pod kontrolom, ali im je i korijen velik pa im treba mjesta. ali su zato u jesen stvarno prekrasni!
kad dođem doma malo ću prolistati svoju literaturu pa vidim što bi još bilo zgodno.
@fonefm, sad si me zainteresirala jer mi ne pada niti jedna baš mediteranska biljka na pamet, a da joj lišće mijenja boju u jesen... domaća zadaća
mrs. kaby is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2009., 11:25   #15
Quote:
mrs. kaby kaže: Pogledaj post
nemojte zaboraviti i na crveni hrast (Quercus rubra), jednako je veličanstven!...

Crveni hrast (Quercus rubra) - "... Listopadno drvo koje na prirodnim staništima dostigne visinu 30-45 m. i promjer do 2 m. Krošnja mu je široko zaobljena, u jesen lijepe narančaste ili grimizno crvene boje .... Pošto pripada brzorastućim vrstama, a izrazito je dekorativan s veoma povoljnim uzgojnim osobinama ovo je jedan od najčešćih stranih hrastova u našim vrtovima i parkovima." (izvor)





__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2009., 16:10   #16
@fermina-daza-ginko ima prekrasne zlatne listove u jesen
Vodenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2009., 17:19   #17
Quote:
waterlily kaže: Pogledaj post
@fermina-daza-ginko ima prekrasne zlatne listove u jesen
Evo, trčim!!!


Ginko (Ginkgo biloba) - "Listopadno drvo koje naraste do 30 m u visinu i 9 m u širinu. ... Kod sadnje je dobro odlučiti se da li ćete posaditi mušku ili žensku biljku, jer ženske biljke (ukoliko imaju mušku biljku u blizini) stvaraju plodove koji smrde poputa kanalizacije u vruće sparne dane. pladovi sadržavaju kiselinu koja ima okus poput pokvarenog (užegnutog) putra.

Ginko je vrlo upečatljivo drvo. Jedina je preživjela vrsta drveća za koje se smatralo da su izumrli još iz doba dinosaura (pa i prije). Ginko je ostao nepromjenjen barem 150 milijuna godina i njime su se hranili dinosauri biljojedi. ...."




Drvored koji vodi ravno u ushit!




Renata, sorry, nije crveno u jesen, ali kako se još nisi javila, mi se malčicu razbaškarile u biranju raznobojnog drveća za tvoj vrt
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2009., 14:33   #18
što se ginka tiče, da, plodovi mu stvarno smrde, ali samo kad ih se dira ili ih se recimo nagazi imali smo na faksu raznih ispada s tim hehehehehe
mrs. kaby is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2009., 20:42   #19
Pohvale Fermini na izvještavanju u vidu slika + tekst

Jel taj format vrijedi samo za ova drvca ili daješ takve informacije na svakoj temi? našlo bi se par pitanjca i o drugim biljkama
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2009., 22:56   #20
Quote:
ta.ja kaže: Pogledaj post
Pohvale Fermini na izvještavanju u vidu slika + tekst

Jel taj format vrijedi samo za ova drvca ili daješ takve informacije na svakoj temi? našlo bi se par pitanjca i o drugim biljkama

Hvala! Hvala!

Vrt nemam, ali sve više sanjarim o njemu. U biljke se uopće ne kužim, a tako bih rado da da. Obožavam lijepe slikice. I kada me neki naslov inspirira, ja se počnem igrati. I tada uživam u tome k'o i oni malci koji sanjaju da jednoga dana postanu tenisači, a sada s velikim veseljem nosaju loptice pravim igračima.

Tako i ja vama s velikim veseljem donosim ove slikice, a uz to ponešto i naučim.


Dakle, ta.ja, tvoje je samo da otvoriš zanimljivu temu i ja odmah utrčavam u teren



OT. Jeste li znali da lišće, kako bi se obranilo od nametnika, u Sjevernoj Americi i Istočnoj Aziji ima crvenu boju tijekom jeseni dok je u Europi žute boje? Evo, ja pronašla!



Nego, sad mi nešto pada na pamet. Možda bi Renata mogla negdje u vrtu posaditi ovu dolje lozicu, pa je obmotati oko nekakvih držača, da glumi, ako ne crveno drvo u jesen, ono neku zanimljivu vrtnu instalaciju dok joj pravo drveće ne poodraste.


Lozica (parthenocissus quinquefolia) - Parthenocisus je listopadna penjacica, zbog svojih svojstava cesta je iu našim krajevima. Razgrana se i do 20 metara, a njezini listovi jednostavnog oblika u jesen, prije opadanja poprime prekrasnu crvenkastu boju. Ukoliko želite brzo postici efekt i pokriti neugledne vizure u što kracem roku, pravi izbor su lozice (Parthenocisus sp.). Te listopadne vrste s tri ili pet liski na listu imaju brz i neobuzdan rast i prekrivaju u kratkom roku zidove, ograde i sl. Penju se i ucvršcuju pomocu vitica. U lipnju cvatu zelenkasto bijelim cvatovima, a u rujnu se javljaju okruglasti tamnoplavi plodovi. Dobro uspijevaju i u sjeni stabala, a prekrasnom narancasto-crvenom bojom lista uveseljavaju
tmurne jesenje dane. (izvor se daunlodira, pa ako nemate vremena, ne pritiskajte)

__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:09.