Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.07.2003., 12:07   #1
Što znači "biti ateist"?

Čitajući dijaloge, pa i monologe, o vjeri i nevjeri, gnosticima i agnosticima, nisam nikako mogao zaključiti što akteri misle kad napišu da su ateisti.
Nadalje, jasno mi je da djeca racionalizma, u ovom slučaju ateisti, sa svakim novim korakom znanosti dobiju i argument za pobijanje nekog trivijalnog dokaza od mnogobrojnih u kojima je vjera našla uporište, ali mi nije jasno na koji način "ateisti" misle da je moguće ozbiljno pobijanje neke teorije, a da se pritom nema vlastite alternativne?

__________________
Do čitanja
slavko is offline  
Old 09.07.2003., 23:36   #2
Question ma samo ovo... pa ak skuzis pitanje dobro ako ne opet dobro

ma u cemu, u kome je to bilo koja vjera(od onih prijasnjih npr. egipatska do ovih sadasnjih) našla uporište?

kaj vidli su da je grom udario u drvo - pa su ga nazvali bog vatre, itd.
pa onda ovi noviji su skuzili - ma kaj bumo mi trosili lovu na sve one bogove i hramove, ajmo mi fino odabrati samo jednog boga/jedan hram - ipak ... manji je to trosak

vjerovanje je lijepo, "tesko" je nevjerovati - ako ti uopce mozes skuziti kaj sam ti ja sad napisala
__________________
život je lijep !
emanuela is offline  
Old 10.07.2003., 09:40   #3
Re: ma samo ovo... pa ak skuzis pitanje dobro ako ne opet dobro

Quote:
emanuela kaže:
ma u cemu, u kome je to bilo koja vjera(od onih prijasnjih npr. egipatska do ovih sadasnjih) našla uporište?

kaj vidli su da je grom udario u drvo - pa su ga nazvali bog vatre, itd.
pa onda ovi noviji su skuzili - ma kaj bumo mi trosili lovu na sve one bogove i hramove, ajmo mi fino odabrati samo jednog boga/jedan hram - ipak ... manji je to trosak

vjerovanje je lijepo, "tesko" je nevjerovati - ako ti uopce mozes skuziti kaj sam ti ja sad napisala
Emanuela, pa o uporištu si lijepo i sama odgovorila. Sve je počelo s gromom.

Nego, možda nisam bio jasan, ali nešto drugo sam pitao.

__________________
Do čitanja
slavko is offline  
Old 10.07.2003., 09:49   #4
Ateizam nije NE-VJEROVANJE u boga, nego je u stvari VJEROVANJE da bog stvoritelj ne postoji. Jer nije moguće ne-vjerovanje budući se opet radi samo o - vjerovanju! Dakle, i ateizam je jedna vrsta vjere! Vjera da se nema u što vjerovati.
djidjimidji is offline  
Old 30.08.2009., 16:37   #5
Quote:
djidjimidji kaže: Pogledaj post
Ateizam nije NE-VJEROVANJE u boga, nego je u stvari VJEROVANJE da bog stvoritelj ne postoji. Jer nije moguće ne-vjerovanje budući se opet radi samo o - vjerovanju! Dakle, i ateizam je jedna vrsta vjere! Vjera da se nema u što vjerovati.
da, u prosjeku. no iz vjere se može prijeći u "znanje", te ateizam ne mora nužno biti vjerovanje da stvoritelj ne postoji, nego osvještena činjenica da definitivno ne postoji "bog" kao ladica u koju neki tamo ostali vjeruju - tako je ustvari sa svim ateistima (usađeno u njih ko u druge vjera ili agnosticizam (+/- vjera), no neki ostaju u tom začaranom krugu anti-boga te od toga dobivamo novu religiju.
malizia is offline  
Old 19.11.2009., 09:44   #6
Quote:
djidjimidji kaže: Pogledaj post
Ateizam nije NE-VJEROVANJE u boga, nego je u stvari VJEROVANJE da bog stvoritelj ne postoji. Jer nije moguće ne-vjerovanje budući se opet radi samo o - vjerovanju! Dakle, i ateizam je jedna vrsta vjere! Vjera da se nema u što vjerovati.
Zar to nije samo po sebi kontradiktorno. Vjerovati da se nema u
što vjerovati. Ateist znači ne - vjerovati. Ne vjerovati u ništa.
Ako se vjeruje da se nema u što vjerovati onda nisi ateist jer vjeruješ
iako po definiciji ne vjeruješ u ništa.

Nadam se da nije komplicirano, pokušao sam skroz pojednostavit.
Ne vrijeđam nikoga ali oduvijek su me ateisti kao ljudi fascinirali pa
eto. AKo može tko objasniti na normalnom ljudskog nivou svoj stav!

Danke!
House M.D. is offline  
Old 19.11.2009., 13:12   #7
Quote:
House M.D. kaže: Pogledaj post
Zar to nije samo po sebi kontradiktorno. Vjerovati da se nema u
što vjerovati. Ateist znači ne - vjerovati. Ne vjerovati u ništa.
Ako se vjeruje da se nema u što vjerovati onda nisi ateist jer vjeruješ
iako po definiciji ne vjeruješ u ništa.

Nadam se da nije komplicirano, pokušao sam skroz pojednostavit.
Ne vrijeđam nikoga ali oduvijek su me ateisti kao ljudi fascinirali pa
eto. AKo može tko objasniti na normalnom ljudskog nivou svoj stav!

Danke!

Biti ateist znači ne vjerovati u postojanje Boga, a ne da ni u što ne vjeruješ. Je li to tako teško shvatiti? Izgleda da su sami debili ovdje (ne mislim na tebe osobno, da se to ne shvati kao vrijeđanje, nego općenito).
__________________
Somewhere in the gray wood by the river is the huntsman and in the brooming corn and in the castellated press of cities. His work lies all wheres and his hounds tire not. I have seen them in a dream, slaverous and wild and their eyes crazed with ravening for souls in this world. Fly them.
Davor000 is offline  
Old 10.07.2003., 10:12   #8
Quote:
djidjimidji kaže:

...
Dakle, i ateizam je jedna vrsta vjere! Vjera da se nema u što vjerovati.
Djidjimidji, iz ovog tvog zaključka nekako ispada da su ateisti depresivci. Naime, nemoguće je naprijedovati s negativnim predznakom. Zar ne?

__________________
Do čitanja
slavko is offline  
Old 10.11.2009., 01:41   #9
Quote:
slavko kaže: Pogledaj post
Djidjimidji, iz ovog tvog zaključka nekako ispada da su ateisti depresivci. Naime, nemoguće je naprijedovati s negativnim predznakom. Zar ne?

Nije. Vecina znanstvenika su ateisti, i ja sam ateist. Ako gledas znanstvenike kao ateiste, ne mozes reci da ne napreduju, a negativnog predznaka nema. Mi samo vjerujemo da nema Boga koji ce na kraju tvog zivota odluciti jesi bio dobar ili los, nama ne treba taj poticaj da cinimo dobro i da se po nekom ravnamo i zivimo u granicama zacrtanim prije 2 000 godina. Zivot je sam po sebi lijep, u ovih 4,5 milijarde godina, ti si dobio sansu da zivis 70 godina na ovom svijetu. Zar nije to samo po sebi zapanjujuce i vrijedno zivljenja i pozitivnog predznaka? Kakva smo mi lijepa slucajnost.
Bubazg is offline  
Old 12.11.2009., 17:57   #10
Quote:
Bubazg kaže: Pogledaj post
Nije. Vecina znanstvenika su ateisti, i ja sam ateist. Ako gledas znanstvenike kao ateiste, ne mozes reci da ne napreduju, a negativnog predznaka nema. Mi samo vjerujemo da nema Boga koji ce na kraju tvog zivota odluciti jesi bio dobar ili los, nama ne treba taj poticaj da cinimo dobro i da se po nekom ravnamo i zivimo u granicama zacrtanim prije 2 000 godina. Zivot je sam po sebi lijep, u ovih 4,5 milijarde godina, ti si dobio sansu da zivis 70 godina na ovom svijetu. Zar nije to samo po sebi zapanjujuce i vrijedno zivljenja i pozitivnog predznaka? Kakva smo mi lijepa slucajnost.
Volis Carl Sagana, zar ne ?
I ja.
haram is offline  
Old 15.11.2009., 04:40   #11
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
Volis Carl Sagana, zar ne ?
I ja.
hmmm...Carl Sagan? Vjerojatno bi se trebala crvenit sad jer ne znam ko je to, pogledat cu sad..

@ parsifal - oh well....ne znam jesu oni u vecini il ne, al mi se ne cini logicno npr. istrazivat postanak svijeta, a u isto vrijeme bit Krscanin. Ne kuzim ja te ljude koji dosljedno prate Bibliju, to treba uzet kao metaforu na sve, ne doslovno. OK je to da se postuje Biblija kao metafora (sto vjerujem da je slucaj s tim ljudima) koja ti daje razlog, nadu i potporu u svemu, al doslovno...ja sam misla da ljudi to i uzimaju kao metaforu, al onda sam pitala jako puno ljudi koji vjeruju...pravi raj i pakao...adam i eva....give me a break.
Bubazg is offline  
Old 15.11.2009., 06:31   #12
jooj kak volim duga rastezanja.evo ovak cu reci-za mene je ateizam koristenje logike. ne treba mi nikakva vjera da znam da se treba ponasati prema ljudima onako kako ocekujem da ce i oni prema meni.ako useres dobis packe i to je to.na silu akcije djeluje sila reakcije i tako je u svim sferama postojanja i svemira.nimalo mi nije logicki da ce mi se na nedeljnoj misi (npr) izbrisati moji grijesi pa do iduceg oprosta mogu dalje nastavit s istim "sranjima" jer mi je garantiran oprost a vidim da puno ljudi zivi bas po takvom principu
ryana is offline  
Old 15.11.2009., 11:30   #13
Quote:
Bubazg kaže: Pogledaj post
ne znam jesu oni u vecini il ne, al mi se ne cini logicno npr. istrazivat postanak svijeta, a u isto vrijeme bit Krscanin. Ne kuzim ja te ljude koji dosljedno prate Bibliju, to treba uzet kao metaforu na sve, ne doslovno.
Ne čini ti se logično, jer ti nije jasno što znači biti kršćanin, isto kao što ne znaš tko je bio Carl Sagan. No, još si mlada, ima vremena da shvatiš neke stvari.

Neke denominacije kršćana zaista Bibliju uzimaju doslovno, no mnoge (npr. KC) je uzimaju metaforički i povijesno. I nema ništa nelogično u tome da 'kršćanin' istražuje postanak svijeta. Mene bi zapravo zanimalo gdje si čula za tu logiku, po kojoj je to nelogično. Kako si uspjela naletjeti na tu logiku, a nisi naletjela na ime Carla Sagana? Zbilja začudno.
Apemant is offline  
Old 12.11.2009., 23:05   #14
Quote:
Bubazg kaže: Pogledaj post
Nije. Vecina znanstvenika su ateisti,
Otkad to ? Poznaješ li živote i djelo i svjetonazor newtona ,leibnitza,maxwella ,plancka ....

Nisu li utemeljitelji gotovi SVIH grana znanosti vjerovali u Boga ?

Evo liste za tebe i za sve ostale koji šire lažnu samozavaravajuću propagandu tipa
''ja sam ateist a i znanstvenici su ateisti pa sam u dobrom društvu
----

Utemeljitelji moderne znanosti ( 16-21 stoljeće)koji su vjerovali u Boga ( tj nisu bili niti agnostici niti ateisti )


1. Isaac NEWTON – founder of Classical Physics and Infinitesimal Calculus
2. Galileo GALILEI – founder of Experimental Physics
3. Nicolaus COPERNICUS – founder of Heliocentric Cosmology
4. Johannes KEPLER – founder of Physical Astronomy and Modern Optics
5. Francis BACON – founder of the scientific inductive method
6. Rene DESCARTES – founder of Analytical Geometry and Modern Philosophy
7. Blaise PASCAL – founder of Hydrostatics, Hydrodynamics, and the Theory of
Probabilities
8. Michael FARADAY – founder of Electronics and Electro-magnetics
9. James Clerk MAXWELL – founder of Statistical Thermodynamics
10. Lord KELVIN – founder of Thermodynamics and Energetics
11. Robert BOYLE – founder of Modern Chemistry
12. William HARVEY – founder of Modern Medicine
13. John RAY – founder of Modern Biology and Natural History
14. Gottfried Wilhelm LEIBNIZ – German mathematician and philosopher, founder of
Infinitesimal Calculus
15. Charles DARWIN – founder of the Theory of Evolution
16. Ernst HAECKEL – German biologist, the most influential evolutionist in continental
Europe
17. Thomas H. HUXLEY – English biologist and evolutionist, famous as “Darwin’s
bulldog”
18. Joseph J. THOMSON – Nobel Laureate in Physics, discoverer of the electron, founder
of atomic physics
19. Louis PASTEUR – founder of Microbiology and Immunology
20. Wernher von BRAUN – rocket engineer, founder of Astronautics

21. Francis COLLINS – Director of the National Human Genome Research Institute

koji su kako on sam kaže dekodirali digitalni Božji potpis u DNK
Autor čuvene knjige preveden kod nas BOŽJI JEZIK .
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Old 12.11.2009., 23:39   #15
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Evo liste za tebe i za sve ostale koji šire lažnu samozavaravajuću propagandu tipa
''ja sam ateist a i znanstvenici su ateisti pa sam u dobrom društvu
----
Sumnjam da jedna 16-godisnjakinja moze siriti bilo kakvu propagandu (vidi profil). Moze se mozda malo zaletjeti, sto je sasvim prirodno za te godine.

Ljudima koje si naveo skidam kapu i ljubim zemlju po kojoj gaze, iskreno, ali i oni su bili samo ljudi, sa svim svojim vrlinama i mozebiti nedostacima, pa i predrasudama. A cini mi se da ni oni nisu usvojim radovima iznijeli znanstveni dokaz o postojanju ili nepostojanju Boga.
A, bez ikakve primisli i insinuacije, spomenuo bih jos jednog uvjerenog teistu : Adolf Hitler.
haram is offline  
Old 12.11.2009., 23:11   #16
27 nobelovaca iz 20 stoljeća

Quote:
Bubazg kaže: Pogledaj post
Nije. Vecina znanstvenika su ateisti,
A ako ne voliš ''stare dobre znastvenike'' evo ti 27 nobelovaca iz 20 stoljeća koji su vjerovali u gosn Boga tj niti su bili agnostici ,niti negacionisti ..-ateisti ,

1. Albert EINSTEIN – Nobel Laureate in Physics
2. Max PLANCK – Nobel Laureate in Physics
3. Erwin SCHROEDINGER – Nobel Laureate in Physics
4. Werner HEISENBERG – Nobel Laureate in Physics
5. Robert MILLIKAN – Nobel Laureate in Physics
6. Charles TOWNES – Nobel Laureate in Physics
7. Arthur SCHAWLOW – Nobel Laureate in Physics
8. William PHILLIPS – Nobel Laureate in Physics
9. William BRAGG – Nobel Laureate in Physics
10. Guglielmo MARCONI – Nobel Laureate in Physics
11. Arthur COMPTON – Nobel Laureate in Physics
12. Arno PENZIAS – Nobel Laureate in Physics
13. Nevill MOTT – Nobel Laureate in Physics
14. Isidor Isaac RABI – Nobel Laureate in Physics
15. Abdus SALAM – Nobel Laureate in Physics
16. Antony HEWISH – Nobel Laureate in Physics
17. Joseph H. TAYLOR, Jr. – Nobel Laureate in Physics
18. Alexis CARREL – Nobel Laureate in Medicine and Physiology
19. John ECCLES – Nobel Laureate in Medicine and Physiology
20. Joseph MURRAY – Nobel Laureate in Medicine and Physiology
21. Ernst CHAIN – Nobel Laureate in Medicine and Physiology
22. George WALD – Nobel Laureate in Medicine and Physiology
23. Ronald ROSS – Nobel Laureate in Medicine and Physiology
24. Derek BARTON – Nobel Laureate in Chemistry
25. Christian ANFINSEN – Nobel Laureate in Chemistry
26. Walter KOHN – Nobel Laureate in Chemistry
27. Richard SMALLEY – Nobel Laureate in Chemistry
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Old 12.11.2009., 23:13   #17
Quote:
Bubazg kaže: Pogledaj post
Nije. Vecina znanstvenika su ateisti, i ja sam ateist.
Hmmm vidi što ti kaže jedan nobelovac na to :

Na pitanje iz cuvene knjige COSMOS,BIOS THEOS ''

''Mnogi znanstvenici ukljucujuci ,Darwina,Plancka i Einsteina bili su ozbiljno zaokupljeni konceptom Boga.Kakva su vasa razmisljanja o konceptu i postojanju Boga?''

dobitnik nobelove nagrade za kemiju norveško- američki znanstvenik Christian Anfinsen odgovorio je


''Mislim da samo idiot moze biti ateist!
Moramo priznati da postoji neshvatljiva moc ili sila beskrajne providnosti i znanja koja je pokrenula cijeli univerzum.''
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Old 14.11.2009., 01:45   #18
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post

dobitnik nobelove nagrade za kemiju norveško- američki znanstvenik Christian Anfinsen odgovorio je


''Mislim da samo idiot moze biti ateist!
Moramo priznati da postoji neshvatljiva moc ili sila beskrajne providnosti i znanja koja je pokrenula cijeli univerzum.''
ERGO kršćanski zombi bog koji je ozivljavao mrtve al mu je teško spasiti nevinu djecu od svinjske gripe je jedini pravi bog.

općenito smatram da je promasaj raspravljati s religijskim vjernikom o postojanju boga prije nego on objasni (u raspravi) da postoje realne osnove za elemente iz njegove religijske vjere.

BTW

netko je napisao ''ja sam ateist a i znanstvenici su ateisti..."
time naravno nije mislio na to da su svi znanstvenici ateisti.

no uoči da velika većina tih koje navodiš nisu znanstvenici, oni su bili znanstvenici. oni su mrtvi i živjeli su u davna doba doba kada je (između ostalog) bilo jako jako teško (zbog društvenih okolnosti (zaostalosti)) priznati ateizam.
slično kao i s homoseksualizmom.

Dakle umjesto baljezgarija oko ateizma i silnih nesuglasica oko toga što se podrazumijeva pod pojmom bog, radije bih da se zanemari svaki oblik rasprava ateizam - teizam, dok se raspravlja sa religijskom osobom.

Pri raspravi sa religijskom osobom, prvo treba raspravljati sa ateistom ne kao da je on ateist, već kao da je ireligiozan. Nadam se da shvaćaš i uviđaš važnost ovoga.

Ne znam što si ti ali pretpostavljam da si religiozni vjernik.
Jacob. is offline  
Old 10.07.2003., 10:18   #19
Quote:
slavko kaže:
Djidjimidji, iz ovog tvog zaključka nekako ispada da su ateisti depresivci. Naime, nemoguće je naprijedovati s negativnim predznakom. Zar ne?

Ne znam. Ne gledam na ateiste kao na depresivce niti kao na nihiliste. Jednostavno - njihova vjera počiva na nečem drugom, nikako na bogu stvoritelji niti na nekim svetim knjigama, obredima i slično... ali siguran sam da je i to što oni imaju - opet samo vjera. Neki polažu vjeru u znanost, neki u neke opće humane vrijednosti i slično. To su njihovi "bogovi", i to je njihova vjera... ne nužno depresivna...
djidjimidji is offline  
Old 10.07.2003., 11:02   #20
Ja ne bih sebe svrstala u ateiste iako mi se njihov svjetonazor čini bliži pravom stanju stvari.

Ali zašto ljudi koji imaju potrebu vjerovati kad ne znaju, misle da svi imaju istu takvu potrebu?

Ljudi mogu sasvim normalno funkcionirati i bez vjerovanja u konačne odgovore.
Dovoljno je vjerovati u male i svakodnevne stvari, a teška pitanja mogu ostati otvorena dok nešto ne iskrsne, neki novi vidici. Smrt na primjer. Onda vidiš, ako već imaš što za vidjeti.

Samo treba biti strpljiv, čemu srljati?
VelmaX is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:34.