Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.06.2014., 21:47   #621
Jesu li borbe životinja sport?

Molim za pomoć,

zna li itko gdje mogu naći bilo što vezano za borbe životinja (pasa, pijetlova, a može i korida) s filozofskog stajališta, odnosno, mogu li se borbe životinja smatrati sportom?
Treba mi za seminar iz Filozofije sporta.
Bila sam danas u knjižnici al mi tete nisu znale pomoći
Unaprijed hvala!
__________________
Don’t argue with Idiots. They will bring you down to their level and beat you with experience.
tipfeler is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2014., 13:24   #622
Obzirom da u lokalnim knjižnicama (izvan ZG) ne mogu naći knjigu, a ni na netu, trebam pomoć. Ima li neko u pdf-u, prikaz ili slično- udžbenik: Enes Kulenović, Moderna politička teorija 2013. Pomozite, zahvaljujem.
Nosonja is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2015., 02:29   #623
Mozete li mi preporuciti neku knjigu tj. pocetak, knjigu sa kojom bih trebao da pocnem ulaziti u filozofiju i slicno.. Zeleo bih da studiram filozofiju pa ono da se polako spremam.. Tek sam 1. srednje i eto, ako moze par knjiga sa svojim autorima koje bi mi pomogle za dalje ucenje i shvatanja filozofije i slicno..?
Hvala unapred.
bnjmN is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2015., 12:02   #624
Rano ti je za filosofiju, uči matematiku. Može i fiziku. I njemački, to svakako. Ako baš ne možeš izdržati, onda Nagel, Što sve to znači: https://www.scribd.com/doc/130884302...d-u-filozofiju
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2015., 17:14   #625
treba mi knjifa

Hitno mi treba knjiga Willard Van Orman Quinea "Riječ i predmet", na Hrvatskom, u pdf!!! Hvala unaprijed!
Miroslav Filozo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2015., 20:30   #626
Quote:
bnjmN kaže: Pogledaj post
Mozete li mi preporuciti neku knjigu tj. pocetak, knjigu sa kojom bih trebao da pocnem ulaziti u filozofiju i slicno.. Zeleo bih da studiram filozofiju pa ono da se polako spremam.. Tek sam 1. srednje i eto, ako moze par knjiga sa svojim autorima koje bi mi pomogle za dalje ucenje i shvatanja filozofije i slicno..?
Hvala unapred.
Postoje udžbenici filozofije.
ZaneE is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2015., 17:21   #627
Školsko natjecanje iz filozofije 2015

Pozdrav!
Ima li koga ovdje da ide na natjecanje ove godine iz filozofije?

Ako bi mi tko mogao pomoći malo objasniti neke stvari.. Literatura nam je Platon: Država, Aristotel: Nikomahova etika, Plotin: Eneade.
Ne, naravno, sva djela, već samo određeni ulomci.

Dakle, iz Države imam ulomak o pravednosti i nepravednosti, te o samom formiranju države, kod Aristotela nam je dan ulomak koji govori o uzdržnosti i neuzdržnosti..
Mislim da svatko ko je malo upoznat s inim filozofima zna o čemu govorim. Tema samog natjecanja je ZLO. Stoga bih htjela zamoliti ako neko zna i hoće, te uhvati malo vremena da mi na jednostavniji način prepriča navedene ulomke. Također ako je moguće povezati ih s glavnom temom.

Hval svima
__________________
Prazna i besadržajna kao ploča prije učiteljeva ulaska u razred.
Lost one is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2015., 19:54   #628
pomoć molim

kako pravilno prevesti “universal and distant cause”
i
“particular and near cause”
na hrvatski jezik?
(radi se o tekstu iz 14. st)

hvala unaprijed!!
Red Lea is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2015., 21:55   #629
Opći(univerzalni) i pojedinačni (partikularni) uzrok

near - je bliži
distant - je daljnji
__________________
There are only wrong choices. I’m finally seeing it for the first time. Nothing good can happen in this fucked-up world that we’ve made for ourselves. Can it?

AQUArium
inflame is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2015., 22:03   #630
Quote:
inflame kaže: Pogledaj post
Opći(univerzalni) i pojedinačni (partikularni) uzrok

near - je bliži
distant - je daljnji
Pojedinačno nije partikularno. Individualno=pojedinačno, a partikularno=posebno.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2015., 23:06   #631
Ja samo pišem ono što su me učili.
Iz skripte Metafizika o uzrocima:

2.2. Opći i pojedinačni uzroci (univerzalni i partikularni)
U ovom je slučaju riječ o opsegu uzročne moći, o skupini međusobno različitih
učinaka na koje se proteže. Naziva se opći (univerzalni) uzrok onaj koji doseže čitav niz
rezultata (učinaka), različitih sa specifične točke gledišta; dok je pojedinačni
(partikularni) uzrok ograničen samo na jednu vrstu učinaka.
__________________
There are only wrong choices. I’m finally seeing it for the first time. Nothing good can happen in this fucked-up world that we’ve made for ourselves. Can it?

AQUArium
inflame is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2015., 13:36   #632
Quote:
inflame kaže: Pogledaj post
Ja samo pišem ono što su me učili.
Iz skripte Metafizika o uzrocima:

2.2. Opći i pojedinačni uzroci (univerzalni i partikularni)
U ovom je slučaju riječ o opsegu uzročne moći, o skupini međusobno različitih
učinaka na koje se proteže. Naziva se opći (univerzalni) uzrok onaj koji doseže čitav niz
rezultata (učinaka), različitih sa specifične točke gledišta; dok je pojedinačni
(partikularni) uzrok ograničen samo na jednu vrstu učinaka.
Krivo su te učili. Nemoguće je konstruirati pojam bez općeg (univerzalnog), posebnog (partikularnog) i pojedinačnog (individualnog).
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2015., 13:38   #633
Pozdrav,

trebam za ispit clanak, poglavlje u knjizi, bilo sto da nije bas cijela knjiga - na temu Psihologizam. Moze na hrvatskom/srpskom/engleskom. Clanak u Stanford enciklopediji vec imam ali potreban je jos jedan izvor na temu. Nasla sam i sama neke ali nisu dostupni online, niti u nasim knjiznicama (zagreb).

Pa eto, svaka pomoc je dobrodosla
__________________
just smile :)))
blueblackgreen is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2015., 22:07   #634
Počeh s učenjem logike (srednjoškolski program) i imam pitanje

Tek sam na početku gradiva, točnije prošao uvod i zanima me da li postoji razlika između termina "premisa" i "pretpostavka" ? Po mojoj početničkoj "logici" premisa bi bila misao (sud) s kojeg zaključujemo na konkluziju, a termin "pretpostavka" ne označava misao već nešto u stvarnosti, a što je preduvjet nečeg drugog, mora nužno biti, da bi bilo ovo drugo.

S obzirom na vlastitu razinu (ne)znanja molio bih pojednostavljen odgovor, ako je uopće moguć.
__________________
Veljanov - Nie mehr
astifan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2015., 21:37   #635
Ne znam da li sam pogodio temu, ali imam jednu misao

Profesor je neki dan u motivacijskom govoru rekao "da se uvijek rugamo debljini nečijeg novčanika".

I sad mi nije jasno kako netko može biti tako u krivu? Koja je poanta i misao te "poslovice"?
Jel to trebala biti neka netrpeljivost prema onima koji imaju? Jel to treba biti misao vodilja da nekog ko ima novaca mrzim u životu?
Zbunjen sam i ne znam kako to protumačiti. Alergičan sam na ljude koji mrze/ne vole bogate ljude.

Unatoč činjenici da se svake godine smanjuje srednji sloj i da se svijet sve više djeli na bogate i siromašne, ipak je i dalje ogroman postotak onih koji "imaju" zahvaljujući svom obrazovanju, trudu i znanju, a ne lopovlukom.
Da li ta poslovica insinuira da svatko tko ima je lopov pa bi se toga trebao sramiti?
Na kraju krajeva, i da je pokrao, zašto bi se rugao njegovom bogatstvu?

Obično poslovice imaju nekog smisla, al ova njegova mi baš i nema

Zadnje uređivanje animator0 : 15.10.2015. at 21:57.
animator0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2015., 21:58   #636
mislim da je to više na foru - da je novčanik debeo, a u njemu ništa. tj. što deblji novčanik, tim manje novaca ima.

ta fraza i nije baš poslovica.

no, gledajući sa stajališta običnog radnog čovjeka,
uvijek će postojati predrasude prema onima koji su bogati,
jer zavist je, eto, ljudska karakteristika. (i jedan od glavnih grijeha).
__________________
There are only wrong choices. I’m finally seeing it for the first time. Nothing good can happen in this fucked-up world that we’ve made for ourselves. Can it?

AQUArium
inflame is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2015., 22:02   #637


Znaš da se, imao ti dva metra ili metar i pol, dimenzija svejedno zove "visina"? Može "nizina", ali u šali. Niska sam 153 cm.

Tako i debljina novčanika. Mora da je mislio općenito, jer zna se da mi Hrvati rado virimo u tuđi novčanik i sve što uz to ide. A moguće da je ciljao prije svega na upravo suprotno od onoga što si ti shvatio - ruganje "sirotinji". Trebalo bi znati kontekst ili, još bolje, čitav govor da točno utvrdimo što je u pitanju.
__________________
किं तु पूर्वं पराजैषीरात्मानमथवा नु माम्।
.
bhavatarini is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2015., 22:17   #638
Quote:
inflame kaže: Pogledaj post
mislim da je to više na foru - da je novčanik debeo, a u njemu ništa. tj. što deblji novčanik, tim manje novaca ima.
Možda... ali to je još nelogičniji zaključak, jer se tada insinuira da onaj tko ima novaca je nesretan, da mu ti novci, što ih više ima, sve manje znače.

Al ajde, mogu shvatit da je misao "dešifrirana". Ali kada dešifriram što je time mislio, s tom tezom se ne slažem, jer realno, naivno je zaključiti da deblji novčanik čovjeka čini nesretnijim.
A ako ga i čini nesretnim, onda mu se ne bi trebao rugati, nego bi ga trebao žaliti.
animator0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2015., 19:06   #639
Koji su najpoznatiji filozofi ikada? i gdje se mogu posuditi ili kupiti knjige?
Mr Igor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2015., 22:16   #640
Arrow

Quote:
Mr Igor kaže: Pogledaj post
Koji su najpoznatiji filozofi ikada? i gdje se mogu posuditi ili kupiti knjige?
Sokrat, Platon, Aristotel, Kant, Descartes, Hegel, Nietzsche...

Mnogi su poznati. Uzmi si neki od uvoda u filozofiju i čitaj.

Preporučio bih ti da si posudiš Atlas filozofije.

U knjižnici ili knjižari?
__________________
There are only wrong choices. I’m finally seeing it for the first time. Nothing good can happen in this fucked-up world that we’ve made for ourselves. Can it?

AQUArium
inflame is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:21.