Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2017., 11:59   #1841
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
sad me na drugoj temi nesto potaklo na razmisljanje, sto se uopce uci na informatici i kad ona dolazi kao izborni?
da li se tamonuci neato vise od onog sto informaticki pismeni roditelji mogu nauciti dijete usput?
Sad sam tek uletjela na ovaj topic: evo, npr. moja u petom razredu uči osnovne informatičke pojmove i programiranje u FMS logu.
I koliko god ja bila kao informatički pismena , nema šanse da bih se ikada sjetila učiti je neke stvari koje sam ja kroz godine jednostavno "pospremila " u neki zdravo za gotovo pretinac u glavi. Danas, kad nju slušam što uči, teoretski sve ja to znam, ali mi je to postalo toliko svakodnevno da nisam bila ni svjesna toga.
Osim toga, ja sam je davno pokušala naučiti raditi prezentacije. Završilo je jadno, ona mene nije baš doživljavala kao neki prosvjetni autoritet, nije imala strpljenja, zanimali su je jedino efekti i ništa drugo...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 12:04   #1842
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post

i meni je to ozbiljna tema koju bih htjela da dobro odrade i upiju.
Naši su dobili i neke brošure. A i ja je doma prilično pilim s tim, objašnjavam, pričam što se sve može i što se sve događalo..
Ali uopće nisam sigurna koliko se hormonima napumpanog pubertetlijskog mozga to prima. Nekad pomislim da je lakše zblokirati im pola interneta i ostaviti samo igrice za toddlere.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 12:13   #1843
ne spominji mi efekte :Očikrvare: :epilepsija:
u jednoj fazi sam im zabranila ppt, morali su ručno raditi plakate (s rukom pisanim tekstom , nek malo vježbaju rukopis ) jer sam samo čekala kad ću se od jedne od tih neonskih, šljaštećih, vrištećih prezentacija s plešućim slovima koja nestaju i pojavljuju se - ispovraćati.
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 15:00   #1844
Mad_Hatter, radiš li u srednjoj ili u osnovnoj?

Ja ne vidim problema da se učenicima kaže da rade plakate umjesto prezentacija. Zapravo, ako govorim o osnovnoj školi, mislim da se ppt prezentacije uopće ne bi po meni trebale tražiti (ne bi ni smjele jer tko kaže da svako dijete doma ima komp), plakati bi bili dovoljni. I to ručno pisani, ne vidim problem ni u tome. Ionako je smisao plakata da nema previše teksta, a da učenik mora znati plakat i prezentirati.

Za srednje škole ne znam kako s ppt prezentacijama stoje, traže li se od djece i sl.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 15:18   #1845
Ja sam neki dan mojem otvorila word pa je malo pisuckao imena prijatelja i farbao ih. I krenem mu objasniti kako da si snimi to sto je napravio - "i evo vidis, ova slicica diskete fino tu klines i....". I u tom trenutku skuzim da ne da ne zna sto je disketa, nego ju nigdje vjerojatno vise nikada nece imati prilike ni vidjeti u zivo (osim recimo u nekom muzeju). I da apsolutno ne moze povezati slicicu sa znacenjem

Ja se pomalo pribojavam kako ce nasa informatika izgledati jer znam kakvih ima kadrova. I da s informatikom veze nemaju. Voljela bih da dobije nekog "nadobudnog" koji ce biti otvoren prema novim tehnologijama, istrazivanju s ucenicima i sirenjem izvan onog klasicno propisanog programa. A ne da ima nekoga tko recimo na testu (istinit primjer) da pitanje "Sto je to Start" i jedini priznati tocan odgovor je "Start je gumb." I tu u potpunosti razumijem roditelje (programere) koji radje ispisu dijete sa skolske informatike (na kojoj ako je doma vec sve to savladao vjerojatno gubi vrijeme). Da znam da mi dijete ima nekompetentnog ucitelja na izbornoj iz informatike, radje bih odabrala da uzme i uci neki strani jezik, a ovaj informaticki dio lako ja odradim.

Dodatni problem za kojeg ni sama nisam pametna kako postupiti je taj sto mi doma vise nemamo niti jedno PC racunalo, vec smo presli kompletno na Macove. Jest da ima dosta slicnosti i ako znas koristiti jedno, znat ces i drugo. Ima i dosta programa koji rade paralelno na obje platforme, al vec vidim da bi mogli tu imati problema
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 15:19   #1846
osnovna, viši razredi, strani jezik. kad kažem da mi trebaju neku temu prezentirati, odmah kreće pitanje: a može li ppt, umjesto plakata? jedno vrijeme sam im davala na izbor koju varijantu hoće, pa sam jedno vrijeme zabranila ppt iz gore navedenih razloga, onda sam, kada nisam imala opremu u učionici, zločesto dala byod opciju (bring your own device - odnosno, meni ne pada na pamet tegliti svoj laptop da vi možete prezentirati, ako radiš prezentaciju, ponesi uređaj koji se može spojiti na projektor taj sat - odjednom je opao entuzijazam ).
uglavnom su mi plakati draži, nekako mi se čini da ih više promisle i više truda ulože, pogotovo što znaju da ću svaki plakat izložiti na pano u učionici bar na 2 tjedna, pa cijela škola vidi koliko truda (ni)su uložili u izradu. kod ppt, vidio ga je razred i kraj priče. a plakat ili ppt kao takve ionako ne ocjenjujem, on je pomagalo - a ono što ocjenjujem je samo izlaganje teme.
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 15:25   #1847
Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
uglavnom su mi plakati draži, nekako mi se čini da ih više promisle i više truda ulože, pogotovo što znaju da ću svaki plakat izložiti na pano u učionici bar na 2 tjedna, pa cijela škola vidi koliko truda (ni)su uložili u izradu. kod ppt, vidio ga je razred i kraj priče. a plakat ili ppt kao takve ionako ne ocjenjujem, on je pomagalo - a ono što ocjenjujem je samo izlaganje teme.
Aha, shvatila sam. Oni zapravo sami traže mogu li prezentaciju napraviti, ne traži se od njih. Ne znam puno o tome, ja sam u nižim razredima gdje nam je to strano (osim što ih mi učitelji koristimo, ne traži se od djece niti nam koje dijete to nudi u zamjenu za plakat).

Meni je logično da se ocjenjuje izlaganje tema, a ne plakat.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2017., 16:20   #1848
Sad sam se sjetila, prije nekoliko tjedana su im odnekud dovukli 3D printer i pokazali im kako radi. Ona moja tri dana nije mogla zatvoriti usta koliko joj je to bilo kuuuuul. 😀

A što se tiče prezentacija i plakata, nekako mislim da se oko plakata kvalitetnije angažiraju. Na prezentacije uglavnom kopipejstaju slike, fotke, tekstove, a pogledaju ih onoliko koliko baš moraju. Neizbježne efekte neću ni spominjati. 😁 Na plakat bar moraju prepisati i nacrtati nešto, nekako mislim da im se to bolje primi pameti.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 13:34   #1849
Quote:
Lei kaže: Pogledaj post
Ja I u tom trenutku skuzim da ne da ne zna sto je disketa
Ja još imam nekih disketa (premda nemam ni najmanju ideju u što bi ih stavila da ih očitam ), pa sam mojoj izvukla disketu i pokazala - eto ta slika za sejv ti je slika ovoga


Ista fora mi je ikona telefona sa slušalicom. WTF slušalica i ona kanta od telefona ??? Tko to ima još?
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 14:21   #1850
Quote:
8472 kaže: Pogledaj post
Ja još imam nekih disketa (premda nemam ni najmanju ideju u što bi ih stavila da ih očitam ), pa sam mojoj izvukla disketu i pokazala - eto ta slika za sejv ti je slika ovoga


Ista fora mi je ikona telefona sa slušalicom. WTF slušalica i ona kanta od telefona ??? Tko to ima još?
"Floppy disks are like Jesus. They died to become the icon of saving.".

btw, dugo te nije bilo u alfa kvadrantu
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 17:28   #1851
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
"Floppy disks are like Jesus. They died to become the icon of saving.".

btw, dugo te nije bilo u alfa kvadrantu
Još uvijek sam u fluidnom subspejsu
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 18:52   #1852
cuvaj se borgova

nego, za informatiku, ocito se treba raspitati kod starijih klinaca, ocito zavisi od profesora isplati li se ili ne. imam jos 3 g vremena, ali streber sam sta cu
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 21:08   #1853
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Ja ne vidim problema da se učenicima kaže da rade plakate umjesto prezentacija. Zapravo, ako govorim o osnovnoj školi, mislim da se ppt prezentacije uopće ne bi po meni trebale tražiti (ne bi ni smjele jer tko kaže da svako dijete doma ima komp), plakati bi bili dovoljni. I to ručno pisani, ne vidim problem ni u tome. Ionako je smisao plakata da nema previše teksta, a da učenik mora znati plakat i prezentirati.
slazem se, boldanim pogotovo.
ne samo kaj neka djeca nemaju doma komp (iako, mogu i u knjiznici ili kod frenda raditi), nego ak na informatiic tek u 6. razredu uce pptove, a neki niti tada, ak ne uzmu izbornu informatiku, onda mi je to blesavo trazit.

ili mi je blesavo na informatii po predavat, ak se podrazumijeva da svi to znaju.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 11:07   #1854
Klinka mi je drugi osnovne. I negdje je na youtube vidjela kako se rade oni crtani filmići na papirima i sad mi troši sve postit papire crtajući gluparije.
Tako da sam joj sad našla online cartoon animator i šefica si sad sama crta crtiće, exportiramo ih kao gif animacije. Dobila je zadatak da osmisli priču koja će se odvijati, mora to nacrtati i još nacrtati 100x jer program sadrži 100 frejmova. Poanta je da nauči procesno razmišljati. Crtala na papiru ili mišem na kompu, je samo sredstvo korištenja.
Po meni sasvim ok edukacija za drugi osnovne. (Premda je već naučila osnove Corel-a)

Mislim da bi joj u drugom osnovne bilo preteško učiti programske jezike, nego početi sa ovako lakšim stvarima, pa kad dođu u neko smislenije razvojno doba neka uče bazu.
Nadam se da će u skoro vrijeme klinci u 7-8 učiti php i javaskript, a kako se služiti wordom i pptom da će biti osnova od prvog razreda.
Nadam se da ne sanjam.
Danas mi je to normalno kao i znati pisati rukom po papiru.

Hoću reći da mislim da smo mi malo zapeli u ovom "prelaznom" vremenu.
Kao klinci bavili smo se DIY aktivnostima jer drugih nije bilo i sada mislimo kako je to jedini način da se ispolji djetetova kreativnost.

Davno na faksu nam je jedan prof (u začetcima informatike) rekao, kada smo trebali predati nacrtan rad, a neki su imali kompjutere i crtali na kompu, a oni koji su se dičili vlastitim crtačkim umjećem bunili da je ovima sa kompjuterima lakše, da ako želimo glumiti printere samo neka izvolimo crtati rukom. Njemu je bio bitan koncept-rad-ideja, a ne način kako do toga da dođemo.

Mislim ako je predmet i zadatak: napraviti plakat od PAPIRA, onda je bitno napraviti plakat od papira.
Ali ako je zadatak: napraviti prezentaciju odlaska na srednjevjekovni sajam i što smo tamo vidjeli i doživjeli, za kreativno izražavanje je sasvim svejedno hoće li biti napravljeno na papiru ili u ppt-u.
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2017., 12:56   #1855
Ne znam dal sam pogodila temu, ali javljam se s jednim problemom, ako to možemo tako nazvati.

Radi se o prijetnji jedne učiteljice da će ako ne naprave zadaću dobiti jedinicu i neopravdan sat. Dakle, neopravdan sat. Znam da to ne može napraviti, barem sam dosad bila uvjerena u to, ali me smeta ta metoda "motivacije". Žena očito ne zna s djecom, a to znam po tome jer joj je i izderavanje sastavni dio "motivacijskog plana".

Moje pitanje za vas je da li šutjeti na to ili ne? Bili se zadovoljili s time da djetetu samo objasnite da ona time želi zastrašiti neke učenike i potaknuti ih na rad i da ne zna drugačije?
bluskye is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2017., 14:05   #1856
Quote:
bluskye kaže: Pogledaj post
Ne znam dal sam pogodila temu, ali javljam se s jednim problemom, ako to možemo tako nazvati.

Radi se o prijetnji jedne učiteljice da će ako ne naprave zadaću dobiti jedinicu i neopravdan sat. Dakle, neopravdan sat. Znam da to ne može napraviti, barem sam dosad bila uvjerena u to, ali me smeta ta metoda "motivacije". Žena očito ne zna s djecom, a to znam po tome jer joj je i izderavanje sastavni dio "motivacijskog plana".

Moje pitanje za vas je da li šutjeti na to ili ne? Bili se zadovoljili s time da djetetu samo objasnite da ona time želi zastrašiti neke učenike i potaknuti ih na rad i da ne zna drugačije?
škola bi trebala biti mjesto nulte stope tolerancije prema nasilju i svakako da bi reagirala na ovakvu stvar jer, moje dijete ne ide u školu da bi neka frustrirana uciteljica lijecila svoje komplekse vec da tamo nešto nauci.

na tvom mjestu, otišla bi u školu najprije porazgovarati sa doticnom a, kasnije ako treba i, dalje... ovo je inace super nacin da klinci najprije pocnu ici u školu s grcem u želucu a, kasnije da zamrze školu.
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2017., 22:20   #1857
http://www.tportal.hr/vijesti/hrvats...oj-olovci.html

Zašto bi ja, vi ili itko trebao poštovati osobu koja prvašiću govori da misli? Meni je to veoma bezobrazno i okrutno. Pa i da je napisala najgluplje odgovore na svijetu, a odgovori jesu bez smisla, zar nije mogla jednostavno dati 1, bez komentara, i svi bi bili mirni.
Uostalom, vrlo je indikativno da je pola razreda isto dobilo loše ocjene, a neki roditelji čak i žele promjeniti razred.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2017., 22:58   #1858
Komentar učiteljice je nepotreban, ali otkad je zaboga uvreda reći djetetu da misli i razmišlja? Wtf?
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2017., 22:59   #1859
samo što se na originalnu raspravu javila još jedna mama iz istog razreda, čije dijete je dobilo peticu, i kaže da je četvoro od 18 učenika dobilo negativnu.
ako je 4 pola od 18... da.
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2017., 23:01   #1860
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
Komentar učiteljice je nepotreban, ali otkad je zaboga uvreda reći djetetu da misli i razmišlja? Wtf?
pa kako ne znaš, uvreda je reći i da uči.
trebaš cvijećedugejednoroge crtati po testu.
jer to su sve indigo i kristalići i ostale boje i materijali.
mene fascinira što svi drame i vrište kako sustav traži štrebanje i ne potiče razmišljanje, ali kada se nađe netko tko će actually tražiti razmišljanje, onda se jave roditelji djece koja za to nisu sposobna (jer, jeb'ga, nisu svi za sve), i rade hajku
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:57.