Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2016., 14:02   #241
dylan na hrvatskom

Jel zna netko postoji li kakva zbirka pjesama prevedena na naš jezik od Boba? Hvala!
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 15:44   #242
Quote:
nvnk kaže: Pogledaj post
Čovjek si je sam nadjenuo ime po jednom velikom pjesniku.

Čovjek je krao stihove (plagirao ko Vaso) velikih pjesnika.

Ta ambicija da bude veliki pjesnik izvire iz njega oduvijek.

Ne kužim otkud onda ikome ideja da bi mogao odbiti nagradu za poeziju.
Kakvog li jalnuškog diletantizma...

Ma kome je Bob krao stihove, stručnjače?
__________________
I nerođena djeca su pederi!

Zadnje uređivanje judolino : 11.11.2016. at 15:58.
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 16:17   #243
Koen nikada neće dobiti Nobela. Možda je bolje da je on dobio.


a šta da kažem, zavolela sam vas

Šabane za Trumpa
Andreas Sam is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 17:51   #244
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Kakvog li jalnuškog diletantizma...

Ma kome je Bob krao stihove, stručnjače?
Mislim, volim Dylana ali realno postoje neke indikacije. Nisam ekspert tu pa neću lagat ljude jer nisam još zašao u Dylana tog doba, tek počinjem sa istraživanjem Dylana u osamdesetima , al evo:

http://dylanchords.info/professors/t...#x168-16600026

Dosta ima tu stvari napisanih, možda ovako sad i nebitnih za raspravu ali proskrolaš malo i primjetiš usporedbu njegovih i stihova od Henryja Timroda.

Al ako netko za kopiranje smatra folk period i šezdesete - glupost. Pa pola glazbe temeljeno na bluzu i folku se vrti oko nekih istih uzoraka, nije to kopiranje...
LeteciPrsut is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2016., 01:07   #245
Quote:
tabanšaban kaže: Pogledaj post
Dylan dobio Nobela, Cohen umro. Ironično.
Ja bih obojici dala Nobela..ali da, u iznimno kratkom vremenskom razdoblju, ne čak ni unutar godine, nego u manje od mjesec dana, ovakva 2 događaja.

Rastužilo me kad sam čula da je umro jedan od ova dva najveća barda današnjice. Odoh mu odati priznanje na Glazbu.

"I did my best, it wasn't much
I couldn't feel, so I tried to touch
I've told the truth, I didn't come to fool you
And even though it all went wrong
I'll stand before the Lord of Song
With nothing on my tongue but Hallelujah.."
__________________
[URL="https://www.youtube.com/watch?v=GGUCBOGcvz0"]Game of Thrones & Thompson - Neka ni'ko ne dira u moj mali dio svemira[/URL]
Gošća is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2016., 14:39   #246
Quote:
LeteciPrsut kaže: Pogledaj post
Mislim, volim Dylana ali realno postoje neke indikacije. Nisam ekspert tu pa neću lagat ljude jer nisam još zašao u Dylana tog doba, tek počinjem sa istraživanjem Dylana u osamdesetima , al evo:

http://dylanchords.info/professors/t...#x168-16600026

Dosta ima tu stvari napisanih, možda ovako sad i nebitnih za raspravu ali proskrolaš malo i primjetiš usporedbu njegovih i stihova od Henryja Timroda.

Al ako netko za kopiranje smatra folk period i šezdesete - glupost. Pa pola glazbe temeljeno na bluzu i folku se vrti oko nekih istih uzoraka, nije to kopiranje...
Ma bez veze, citiranje nije plagiranje, u poeziji ima citiranja na tone, ali to ne umanjuje originalnost djela u kojima se citiraju druga djela - kojima se, na kraju krajeva, time odaje počast.
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2016., 10:59   #247
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Kakvog li jalnuškog diletantizma...

Ma kome je Bob krao stihove, stručnjače?
Mojnemebatje da me nisi pitao po kome si je ime uzeo... Nije valjada da to znaš?

Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Ma bez veze, citiranje nije plagiranje, u poeziji ima citiranja na tone, ali to ne umanjuje originalnost djela u kojima se citiraju druga djela - kojima se, na kraju krajeva, time odaje počast.
Istina, nije svako citiranje plagiranje, ali svako citiranje nije niti odavanje počasti.

Vrijedi za umjetnost opčenito, ne samo za poeziju.

Quote:
LeteciPrsut kaže: Pogledaj post
Al ako netko za kopiranje smatra folk period i šezdesete - glupost. Pa pola glazbe temeljeno na bluzu i folku se vrti oko nekih istih uzoraka, nije to kopiranje...
Naravno da se tu nije radilo o kopiranju, nego o epigonstvu. Vrlo uspješnom, kvalitetnom, pa čak i nadahnutom i iskrenom, treba mu glede toga odat priznanje.

No, velika većina onoga što je nakon toga radio bio je čisti biznis. Uključujući i "odavanje počasti" HT-u.

Zadnje uređivanje nvnk : 28.11.2016. at 11:16.
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 20:56   #248
Quote:
rejoflajt kaže: Pogledaj post
Jel zna netko postoji li kakva zbirka pjesama prevedena na naš jezik od Boba? Hvala!
Nisam siguran dal postoji.

Ali, običaj je kad netko postane nobelovac da se njegove knjige prevode na druge jezike - pa se možda naši
prevoditelji angažiraju oko toga.

D. Andrić je 1983. objavio knjigu prepjeva Stereo stihovi u kojoj ima pet-šest Dylanovih pjesama, npr.:

Bob Dylan - U vetru huči
/Blowin' In The Wind/

Koliko li je teških puteva suđeno nekom
Da bi se zvao čovekom?
Koliko puta galeb mora da pobegne valu
Dok ne zaspi na žalu?
Koliko li bombi mora svet da podnese
Dok ih se ne otrese?
Odgovor, prijatelju, na sve što te muči-
Odgovor u vetru huči.

Da vidiš trun plaveti,koliko puta treba
Da digneš pogled put neba?
Koliko se ušiju mora imati da se čuje
Tuđ vapaj usred oluje?
Koliko smrti treba-da počne da te brine
Što odveć ljudi gine?
Odgovor, prijatelju, na sve što te muči-
Odgovor u vetru huči.

Koliko godina treba planina nebo da dere
Pa da je more spere?
Koliko godina treba ljudima otkad se rode
Da im se daju slobode?
Koliko puta čovek mora da okrene glavu
Da ne bi video javu?
Odgovor, prijatelju, na sve što te muči-
Odgovor u vetru huči.


Pjesma

Moj favorit bi ipak bila My Back Pages

My Back Pages
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...

Zadnje uređivanje FeetF1 : 15.12.2016. at 21:48.
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 17:07   #249
Quote:
FeetF1 kaže: Pogledaj post
Nisam siguran dal postoji.

Ali, običaj je kad netko postane nobelovac da se njegove knjige prevode na druge jezike - pa se možda naši
prevoditelji angažiraju oko toga.

D. Andrić je 1983. objavio knjigu prepjeva Stereo stihovi u kojoj ima pet-šest Dylanovih pjesama, npr.:

Bob Dylan - U vetru huči
/Blowin' In The Wind/

Koliko li je teških puteva suđeno nekom
Da bi se zvao čovekom?
Koliko puta galeb mora da pobegne valu
Dok ne zaspi na žalu?
Koliko li bombi mora svet da podnese
Dok ih se ne otrese?
Odgovor, prijatelju, na sve što te muči-
Odgovor u vetru huči.

Da vidiš trun plaveti,koliko puta treba
Da digneš pogled put neba?
Koliko se ušiju mora imati da se čuje
Tuđ vapaj usred oluje?
Koliko smrti treba-da počne da te brine
Što odveć ljudi gine?
Odgovor, prijatelju, na sve što te muči-
Odgovor u vetru huči.

Koliko godina treba planina nebo da dere
Pa da je more spere?
Koliko godina treba ljudima otkad se rode
Da im se daju slobode?
Koliko puta čovek mora da okrene glavu
Da ne bi video javu?
Odgovor, prijatelju, na sve što te muči-
Odgovor u vetru huči.


Pjesma

Moj favorit bi ipak bila My Back Pages

My Back Pages

previše sladunjavo i šablonski za moj ukus.. trećerazredno. kao nekakav sastavak za osnovnu školu.
Doduše u poeziji ne postoji nekekva apsolutna istina, pa ne tvrdim da sam apslutni autoritet.

Čak i u rocku 60'tih postoje poetski puno puno bolji (Jeff.Airplane-White rabbit, Velvet Undergroud-Venus in furs, P.Smith- Horses, Doors-The end itd..) ili bar društveno-reformski-značajniji (Sex Pistols, kasnije Štulić , RATM itd.. ) tekstovi od ovog, ali svi oni nemaju ono nešto dodatno što čovjeku treba kad se želi prodati prosječnom norveškom snobu iz komisije za dodjelu kao "veliki umjetnik", tj. ne padaju u kolektivni arhetip umjetnika kao promuklog zamišljenog vizionara maglenih očiju od dima cigarete tako dobro kao Dylan , dapače često su suprotnost tome i nemaju stoga nikakve šanse kod te ekipe napuhanih dokonih snobova. Naravno "nadrogiranoj hipijevskoj kurvi" Grace Slick ili polupijanom Štuliću nitkom od tih likova ne pada na pamet dat nobela bez obzira kolko bile puta bolje njihove pjesme od dilanovih.

Znamo i koja dodatna pol.pravila treba zadovoljiti za nobela obično, običaj kaže da je potrebno biti disident u nekoj zemlji koja je pol. protivnik zapadnog establišmenta; Ove godine će je dobiti vj. neki protivnik Trumpa, moguće Hitlary Clinton, ona još jedina nije dobila od svih am. ratnih zločinaca.

Dakle nagrada ne govori apsolutno ništa o autoru, nego samo o onima koji je dodjeljuju i onima koji su dovoljno medijski preparirani da je uopće ozbiljno uzimaju kao relevantnu.

Moje je inače mišljenje da je Dilan time što se nije jasno ogradio, ne samo ignoriranjem ceremonije nego eksplicitno, da se time sam derogirao ispod svoje razine, ipak čovjeka koji je značajno doprinijeo borbi za mir 60'tih , protiv vijetnama, da bi sad bio stavljen u isti koš s ratnim zločincima i korporatističkim marionetama, ljudima protiv kojih se cijeli život borio.
Ovako je sad za šaku norveških kruna upleten u njihov odvratni korporatokracijski snobistički cirkus kao klaun kojim će sad paradirati neko vrijeme do sljedeće snobovske priredbe u izravnom prijenosu iz helsinkija
__________________
Never believe anything until it has been officially denied.

Zadnje uređivanje sirovina : 01.02.2017. at 18:34.
sirovina is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 17:32   #250
Quote:
sirovina kaže: Pogledaj post
previše sladunjavo i šablonski za moj ukus.. trećerazredno.
Doduše u poeziji ne postoji nekekva apsolutna istina, nego nešto što ti odgovara ili ne, pa ne tvrdim da sam apslutni autoritet.

šta, po tebi, znači taj stih...odgovor u vetru huči?
Andreas Sam is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 18:14   #251
Quote:
Andreas Sam kaže: Pogledaj post
šta, po tebi, znači taj stih...odgovor u vetru huči?
šta nije dovoljno ljigavo i osnovnoškolski u originalu, nego treba i traljavi prijevod za imbecile?
i trebam pogađat šta je pisac htio reć, jer sam imbecil pa nemogu kao obični smrtnik ni u bunilu svatit pjesnikov istančani um?

sori jebiga, nismo svi mi tako istančani kao ti i dilan.
__________________
Never believe anything until it has been officially denied.
sirovina is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 18:16   #252
Quote:
sirovina kaže: Pogledaj post
previše sladunjavo i šablonski za moj ukus.. trećerazredno. kao nekakav sastavak za osnovnu školu.
Doduše u poeziji ne postoji nekekva apsolutna istina, pa ne tvrdim da sam apslutni autoritet.

Čak i u rocku 60'tih postoje poetski puno puno bolji (Jeff.Airplane-White rabbit, Velvet Undergroud-Venus in furs, P.Smith- Horses itd..) ili bar društveno-reformski-značajniji (Sex Pistols, kasnije Štulić , RATM itd.. ) tekstovi od ovog, ali svi oni nemaju ono nešto dodatno što čovjeku treba kad se želi prodati prosječnom norveškom snobu iz komisije za dodjelu kao "veliki umjetnik", tj. ne padaju u kolektivni arhetip umjetnika kao promuklog zamišljenog vizionara maglenih očiju od dima cigarete tako dobro kao Dylan , dapače često su suprotnost tome i nemaju stoga nikakve šanse kod te ekipe napuhanih dokonih snobova. Naravno "nadrogiranoj hipijevskoj kurvi" Grace Slick ili polupijanom Štuliću nitkom od tih likova ne pada na pamet dat nobela bez obzira kolko bile dobre njihove pjesme.

Znamo i koja dodatna pol.pravila treba zadovoljiti za nobela obično, običaj kaže da je potrebno biti disident u nekoj zemlji koja je pol. protivnik zapadnog establišmenta; Ove godine će je dobiti vj. neki protivnik Trumpa, moguće Hitlary Clinton, ona još jedina nije dobila od svih am. ratnih zločinaca.

Dakle nagrada ne govori apsolutno ništa o autoru, nego samo o onima koji je dodjeljuju i onima koji su dovoljno medijski preparirani da je uopće ozbiljno uzimaju kao relevantnu.

Moje je inače mišljenje da je Dilan time što se nije jasno ogradio, ne samo ignoriranjem ceremonije nego eksplicitno, da se time sam derogirao ispod svoje razine, ipak čovjeka koji je značajno doprinijeo borbi za mir 60'tih , protiv vijetnama, da bi sad bio stavljen u isti koš s ratnim zločincima i korporatističkim marionetama, ljudima protiv kojih se cijeli život borio.
Ovako je sad za šaku norveških kruna upleten u njihov odvratni korporatokracijski snobistički cirkus kao klaun kojim će sad paradirati neko vrijeme do sljedeće snobovske priredbe u izravnom prijenosu iz helsinkija
E jesi i ti našao pjesme za uspoređivat. Blowin' in the wind je sladunjava i trećerazredna, a eto Venus in furs je vrhunac poezije Šta mora svaka pjesma govorit o, ne znam, BDSM, drogama, smrti itd. da bi bila kao bolja? Vidiš, to meni ide na živce. To je meni obrnuti snobizam. A preferiram rokerskijeg Dylana i draža mi je nerafiniranost i pankerski pristup nego ovo što ti opisuješ.

It's alright ma, I'm only bleeding samo za sebe zaslužuje istaknuto mjesto što se tekstova tiče.

Guštam čitat ovo "on se trebao ogradit, on je trebao ovo". Jedina opća konstanta kod Dylana je to da radi što hoće Koliko puta smo to vidjeli, odlazak na struju, country, kršćanski period, božićni album... i još ljudi to govore. Pffff
LeteciPrsut is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 18:47   #253
Quote:
sirovina kaže: Pogledaj post
šta nije dovoljno ljigavo i osnovnoškolski u originalu, nego treba i traljavi prijevod za imbecile?
i trebam pogađat šta je pisac htio reć, jer sam imbecil pa nemogu kao obični smrtnik ni u bunilu svatit pjesnikov istančani um?

sori jebiga, nismo svi mi tako istančani kao ti i dilan.
kakva je ovo komunikacija?

lepo sam te pitala šta po tebi znači stih ...odgovor u vetru huči...
nisam vrednovala, donosila zaključke, dovodila u pitanje tvoju istančanost. tražila da odgovoriš ako ne želiš.

samo jednostavno pitanje...šta u kontekstu ostalih stihova pesme tebi znači stih...odgovor u vetru huči.

ne znam da li sam sada bila dovoljno jasna...
Andreas Sam is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 18:53   #254
Quote:
LeteciPrsut kaže: Pogledaj post
E jesi i ti našao pjesme za uspoređivat. Blowin' in the wind je sladunjava i trećerazredna, a eto Venus in furs je vrhunac poezije Šta mora svaka pjesma govorit o, ne znam, BDSM, drogama, smrti itd. da bi bila kao bolja? Vidiš, to meni ide na živce. To je meni obrnuti snobizam. A preferiram rokerskijeg Dylana i draža mi je nerafiniranost i pankerski pristup nego ovo što ti opisuješ.

It's alright ma, I'm only bleeding samo za sebe zaslužuje istaknuto mjesto što se tekstova tiče.

Guštam čitat ovo "on se trebao ogradit, on je trebao ovo". Jedina opća konstanta kod Dylana je to da radi što hoće Koliko puta smo to vidjeli, odlazak na struju, country, kršćanski period, božićni album... i još ljudi to govore. Pffff
jga vj. sam i ja subjektivan, meni je to zanimljivije od dilanovog biblijsko-moralističkog rakursa... "strike dear mistress and cure his heart" - ima li išta strašnije od psihičkog sloma u toj pjesmi ..
a šta imate u dilanovom stihu blowing in the wind? ništa. lament o idealnom biću kako ga mali ivica zamišlja u 1.razredu osnovne i moraliziranje o tome kako dostići taj ideal. Zato je i dobio nagradu on a ne luRid.

ok, nije dilan za bacit komplet, priznajem, ove nepoznatije pjesme su mu bolje od "uspješnica";
Highway 61 sam često slušao obradu od PJ Harvey, izvrsan tekst, a obrada Dilana što je rijedak fenomen, obično zvuči bolje od originala.:-)
__________________
Never believe anything until it has been officially denied.

Zadnje uređivanje sirovina : 01.02.2017. at 19:35.
sirovina is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 19:48   #255
Quote:
sirovina kaže: Pogledaj post
jga vj. sam i ja subjektivan, meni je to zanimljivije od dilanovog biblijsko-moralističkog rakursa... "strike dear mistress and cure his heart" - ima li išta strašnije od psihičkog sloma u toj pjesmi .. čovjek se pomirio s tim da je "nenormalan".
a šta imate u dilanovom stihu blowing in the wind? ništa. lament o idealnom biću kako ga mali ivica zamišlja u 1.razredu osnovne i moraliziranje o tome kako dostići taj ideal.

ok, nije dilan za bacit komplet, priznajem, ove nepoznatije pjesme su mu bolje od "uspješnica";
Highway 61 sam često slušao obradu od PJ Harvey, isto je izvrsan tekst, obrada Dilana obično zvuči bolje od originala.:-)
Obrade Dylana su gotovo uvijek gore. Nitko ne pjeva Dylana ko Dylan

Meni taj stih od Reeda uopće nije niti strašan niti je cjelokupna pjesma neki vrhunac poezije. Blowing in the wind je dosta izravna i jednostavna u sadržaju i izražaju, no opet, sudimo li nečiji opus po najgorim ili najboljim momentima?

Vidim da spominješ samo period šezdesetih. Po mom mišljenju, bio je dosta "impersonalan" sve do 66-e na Blonde on Blonde. Barem mu je takva tematika pjesama bila, izuzevši naravno neke tipične pjesme ljubavne tematike. Pisao je više o svijetu oko sebe (zbog čega ga je i folk društvo zamrzilo tijekom prelaska na struju) a svi znamo, kako čovjek biva stariji i percepcija svijeta se mijenja
LeteciPrsut is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 20:37   #256
Quote:
sirovina kaže: Pogledaj post
a šta imate u dilanovom stihu blowing in the wind? ništa. lament o idealnom biću kako ga mali ivica zamišlja u 1.razredu osnovne i moraliziranje o tome kako dostići taj ideal.
koji stihovi konkretno ukazuju na prisustvo značenja koja se mogu definisati kao ideja o idealnom biću?
Andreas Sam is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 14:44   #257
Quote:
sirovina kaže: Pogledaj post
previše sladunjavo i šablonski za moj ukus.. trećerazredno. kao nekakav sastavak za osnovnu školu.
Doduše u poeziji ne postoji nekekva apsolutna istina, pa ne tvrdim da sam apslutni autoritet.

Čak i u rocku 60'tih postoje poetski puno puno bolji (Jeff.Airplane-White rabbit, Velvet Undergroud-Venus in furs, P.Smith- Horses, Doors-The end itd..) ili bar društveno-reformski-značajniji (Sex Pistols, kasnije Štulić , RATM itd.. ) tekstovi od ovog, ali svi oni nemaju ono nešto dodatno što čovjeku treba kad se želi prodati prosječnom norveškom snobu iz komisije za dodjelu kao "veliki umjetnik", tj. ne padaju u kolektivni arhetip umjetnika kao promuklog zamišljenog vizionara maglenih očiju od dima cigarete tako dobro kao Dylan , dapače često su suprotnost tome i nemaju stoga nikakve šanse kod te ekipe napuhanih dokonih snobova. Naravno "nadrogiranoj hipijevskoj kurvi" Grace Slick ili polupijanom Štuliću nitkom od tih likova ne pada na pamet dat nobela bez obzira kolko bile puta bolje njihove pjesme od dilanovih.

Znamo i koja dodatna pol.pravila treba zadovoljiti za nobela obično, običaj kaže da je potrebno biti disident u nekoj zemlji koja je pol. protivnik zapadnog establišmenta; Ove godine će je dobiti vj. neki protivnik Trumpa, moguće Hitlary Clinton, ona još jedina nije dobila od svih am. ratnih zločinaca.

Dakle nagrada ne govori apsolutno ništa o autoru, nego samo o onima koji je dodjeljuju i onima koji su dovoljno medijski preparirani da je uopće ozbiljno uzimaju kao relevantnu.

Moje je inače mišljenje da je Dilan time što se nije jasno ogradio, ne samo ignoriranjem ceremonije nego eksplicitno, da se time sam derogirao ispod svoje razine, ipak čovjeka koji je značajno doprinijeo borbi za mir 60'tih , protiv vijetnama, da bi sad bio stavljen u isti koš s ratnim zločincima i korporatističkim marionetama, ljudima protiv kojih se cijeli život borio.
Ovako je sad za šaku norveških kruna upleten u njihov odvratni korporatokracijski snobistički cirkus kao klaun kojim će sad paradirati neko vrijeme do sljedeće snobovske priredbe u izravnom prijenosu iz helsinkija
U moru istosti naletit na istomišljenika.
tabanšaban is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:56.