Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2008., 13:19   #1
Kalifornijske gliste

Pozdrav

Da li tko zna gdje mogu nabaviti dotične životinjice.
Imao sam ih u kompostari ali kao da su isparile (možda su se povukle dublje u zemlju radi zime?).
Negdje sam čitao da ih neki čovjek uzgaja pa ako tko zna nešto o tome.
Da li itko ima iskustva sa starterima za kompost ili za pripravcima za kompost.
__________________
Masagatsu agatsu
amiketa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 15:01   #2
Evo ti broj, pa se dogovori sa čovjekom. Ja od njega uzimam gnojivo. Nalazi se 10km od Velike Gorice. 091-7947 714
__________________
Chai-nee
Cajno pecivo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2008., 16:00   #3
Hvala.Iako mi je malo daleko pokušat ću.
__________________
Masagatsu agatsu
amiketa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2008., 11:27   #4
Quote:
Imao sam ih u kompostari ali kao da su isparile (možda su se povukle dublje u zemlju radi zime?).
Negdje sam čitao da ih neki čovjek uzgaja pa ako tko zna nešto o tome.
Da li itko ima iskustva sa starterima za kompost ili za pripravcima za kompost.
Kalifornijske gliste trebaju dobro odležao kompost, ne smije biti kiseo, 'agresivan, jak..'
O kompostu predlažem pogledaj ovdje - kako doći do podataka
http://www.biovrt.hr/
__________________
ima li koji sin kojega otac stegom ne odgaja? .... a On - nama na korist, da postanemo sudionici njegove svetosti.
Isprva se doduše čini da nijedno odgajanje nije radost, nego žalost, ali onima koji su njime uvježbani poslije donosi mironosni plod pravednosti.
Elloi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2008., 12:47   #5
hvala na linku ovo već duže tražim.imam njihov kalendar od prošle godine i definitivno mislim i ove godine naručiti.
pozdrav
__________________
Masagatsu agatsu
amiketa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2008., 13:31   #6
Prekopavao sam vrt i u zemlji sam naišao (na par mjesta) na neka bijela jajašca.Stvarno su minijaturna.Da li tko zna od koga bi mogla biti?
__________________
Masagatsu agatsu
amiketa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2008., 10:35   #7
Quote:
amiketa kaže: Pogledaj post
Prekopavao sam vrt i u zemlji sam naišao (na par mjesta) na neka bijela jajašca.Stvarno su minijaturna.Da li tko zna od koga bi mogla biti?
Puževi miki moj !!!!

Gazi te beštije, dok još ne mogu bježat !
__________________
Chai-nee
Cajno pecivo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2008., 14:54   #8
odu dublje dije toplije
ja sam prije neki dan malo ceprko i naso ih jer su valjda zbog zatopljenja izasle van
uhvatio kolko sam mogo i pospremil ih na sigurno

Quote:
amiketa kaže: Pogledaj post
Prekopavao sam vrt i u zemlji sam naišao (na par mjesta) na neka bijela jajašca.Stvarno su minijaturna.Da li tko zna od koga bi mogla biti?
kolko ja znam to su jajasca glisti
i kod meneih ima na milione
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2008., 11:36   #9
Po novinskim oglasima se nađe da netko prodaje legla. Agronomi obično znaju, u poljoprivrednim ljekarnama se vjerovatno može dobiti br. tel agronoma.

Inače kup komposta s glistama ne smije biti ispod drveća četinjača. također glinovito tlo ispod nije prikladno, taloženje vode ne odgovara glistama. pH komposta 6,5-7,5 - plavi lakmus papir tko želi provjeriti je li reakcija kisela jer gliste jako stradaju zbog neprimjerenog (nezreo, nefermentiran, kiseo) stanja gnojiva/komposta.
kažu trebalo bi uvijek imati dva kupa, s različitim tretmanom. Ako u jednom stradaju ostat će ih u drugom.
Možda se može popraviti kompost dodavanjem manje količine negašenog vapna. Dobro je imati pletenu zaštitu protiv miševa i krtica.
Elloi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2008., 18:18   #10
Sretno s uzgojem
Elloi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2008., 18:25   #11
Quote:
Elloi kaže: Pogledaj post
Sretno s uzgojem
fala
danas sam ih otkril na drugom mjestu
hm malo je cudno al zavlace se u lisce oraha kod tla
e sad jel im tam toplo il ih privlaci vlaga
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2008., 20:41   #12
mozda mogu pomoci: u kompost je potrebno stalno dodavati nove kolicine usitnjenih, vlažnih, raznolikih bioostataka iz kuhinje i vrta - i gliste moraju jesti, zar ne ?
Pretpostavljam da će se gliste ponovo pojaviti ako u svježu gomilu umješate dio starog komposta u kojem je bilo glisti. trebalo je ostati dosta kokona u tom kompostu, pa će se iz njih, u dobrim uvjetima ( usitnjeno, "loker", vlažno i prekriveno polupropusnim tamnim prekrivačem - a to može biti i sloj lišća)

Više:

www.kompost.hr

http://www.mojkvart.hr/184/kvart.idnx

http://razlicak2.blog
kompost is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2008., 20:47   #13
starter

Quote:
amiketa kaže: Pogledaj post
Pozdrav

Da li tko zna gdje mogu nabaviti dotične životinjice.
Imao sam ih u kompostari ali kao da su isparile (možda su se povukle dublje u zemlju radi zime?).
Negdje sam čitao da ih neki čovjek uzgaja pa ako tko zna nešto o tome.
Da li itko ima iskustva sa starterima za kompost ili za pripravcima za kompost.
Najbolji starter za kompost je - lopata starog komposta! Djeluje i juhica od koprive - kopriva se namoći u vodi , odleži nekoliko dana i pripravak se ulije u rupe koje se izbuše u kompost. Pažnja : pripravak ima vrlo intenzivan miris!!
Ukoliko ipak želite pokušati s kupovnim starterima, javite mi se .
kompost is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2008., 14:57   #14
Evo malo sam preokrenuo kompost i bome ugledao sam njeno visočanstvo Glistu.
Ima ih i vesele su. Dodao sam lopatu komposta, malo pitičijeg gnoja od prošle godine te malo sa kompostne hrpe koju sam napravio prije jeseni. Nravno još sam nabacao zelenja sa vrta (otpale listove sa brokule i raštike, nedozreli kelj pupčar ) i suhih ostataka od nevena i kadifica. Prekrio sam sa nekom polupuzacivom koja mi prekriva vrta a ima neke plave male cvjetiće (ako tko zna koja je to biljčica neka mi javi). Malo sam kopao po vrtu i imam dosta glista u zemlji. Već dvije godine kada pokosim (onaj dio koji nije bio vrt ali sada će i on to postati) ne kupim travu nego je ostavim neka truli na zemlji (mislim da je to privuklo gliste). Taj di vrta nije godinama obrađivan (možda i nikada) ali zemlja se jako dobro štiha.
__________________
Masagatsu agatsu
amiketa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2008., 13:23   #15
Da li šta pomaže čaj od koprive jer sada baš i nema svježe koprive.
Negdje sam čuo da se može kuhati čaj (mislim od preslice, gaveza, koprive i još nekih biljaka) pa se to koristit kao starter.
Također i ovi kupljeni starteri ne mislim da su loši (u Bio vrtu ga čak i preporučuju).
__________________
Masagatsu agatsu
amiketa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 19:55   #16
starter za kompost

Vrečice čaja svakako idu u kompost. Ako imate sušenu koprivu i od nje pravite čaj, onda ostatcima (nakon cijeđenja,) dodajte pople vode i sipajte u kompostnu hrpu.
kompost is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 21:13   #17
i kak napreduju vase
ja sam svoje zetekel kak rade one stvari
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2008., 21:24   #18
da li se glistama može bacati ostaci skuhane hrane (zeljasto povrče, tjestenina, riža...)?
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2008., 21:29   #19
ja dajem
kao i zos od kave
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2009., 14:45   #20
Ovako... nedavno sam nabavio kalifornijske gliste. Nisam im za stanište pravio nikakav sanduk, nego sam iskoristio jednu ozidanu rupu u vrt. Bacio sa im na dno nesta suhe trave dobro zalio vodom te na to stavio glije. Preko njih iskidanoga kartona, starog gnoja i otpadaka iz kužine. Redovno iz zalivam vodom i provjeravam kako se ponašaju. Međutim sam na tim otpadcima uočio puno bijelih crva... Nisam napisao da sam kompostište pokrio velikim kartonom, starom dekom i preko toga stavio stare škure od prozora... Dali je to nekakav velik problem or vat?????
__________________
...vatre će se pojaviti oko pet otprilike...
Thor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:28.