Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.11.2003., 19:23   #61
Quote:
Njen otac je: 'Imran sin Masana a on sin El-Azera a on sin El-Juda a on sin Ahneza a on sin Saduka a on sin Ajazuza a on sin El-Jekima a on sin Ebjuda a on sin Zerbabila a on sin Shaltala a on sin Juhina a on sin Bersha a on sin Emona a on sin Misha a on sin Hizkija a on sin Ahaza a on sin Musama a on sin Azrija a on sin Jurama a on sin Jushafata a on sin Ejsha a on sin Ejba a on sin Ruhbu'ama a on sin Sulejmana (Solomona) a on sin Dawuda (Davida).
El-Kaleme, moze li neka spojnica o tome?? Imran i Joakim doista zvuce dosta razlicito, Hannah (sv. Ana) vec slicnije.

Dakle, molim spojnicu za izvor da su Imran i Hannah otac i majka BDM. Jer, ocigledno se radi o Miriam a ne Mariji koja ima oca Imrana, a to je takodjer i Mojsijev otac.

Jos jedno pitanje: jeli Marija imala bracu i sestre (po vasoj predaji)?
novamama is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2003., 19:29   #62
El Kalem pise:

Quote:
Znaci u semitskim jezicima postoji gramaticko pravilo persiranja prvog lica ; Ja-Mi .Upotrebom ovog gramatickog pravila Allah u Kur'anu istice svoju Uzvisenost.
Jeli, dakle, svaki put kada stoji rijec Mi u Kuranu, onda se to odnosi na uzvisenost Allaha, na njega osobno???

Meni se to cini kako ti je to jedna jeftina izreka; kako bi se preskocilo da Allah dopusta prepravljanje od covjeka, tj. ljudi, nekih Mi.

Ili mi objasni tko je ovdje sad Allah, a tko netko drugi??!!



10.64. za njih su dobre vijesti i na ovome i na onome svijetu - Allahove riječi niko ne može izmijeniti - to će, zaista, velik uspjeh biti.

tko su ovdje njih??

16:101
Kada Mi ajet dokinemo drugim - a Allah najbolje zna što objavljuje, - oni govore: "Ti samo izmišljaš!" A nije tako, nego većina njih ne zna.

Kako ovdje MI i oni a tko je onda njih???


18.27 Kazuju iz Knjige Gospodara svoga ono što ti se objavljuje, niko ne može izmijeniti riječi Njegove, pa ni ti; osim kod Njega, nećeš naći utočišta nikakva.


2.106 Mi nijedan propis ne promijenimo, niti ga u zaborav potisnemo, a da bolji od njega ili sličan njemu ne donesemo. Zar ti ne znaš da Allah sve može?

Ovdje se jasno radi o covjecjoj ruci koja mijenja i potiskuje!


Ako kod vas svako Mi znaci Allah himself, onda cu bas pogledati sta to Allah sve veli


Kad smo vec kod jezicnih kontradikcija, smatras li El Kaleme, da je arapski kojeg je Allah sam izdiktirao Muhammedu, savrsen? Jer, naime, kazete arapski je najsavrseniji u Kuranu!!??
novamama is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2003., 19:34   #63
Re: S imenom Allaha Svemoguceg, Dobrocinitelja, Milostivog

Quote:
El-Kalem kaže:
[B]<<Allah ( Elloh, Bog Jedan Jedini)*
*Batice, a zasto se ti onda ne zoves al-kalem, kao al-dzazira, nego el-......? al, ....ah.
P.S. Eloah, Elohim, ...
PRAVDA is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2003., 19:41   #64
ma, nova, jasno je da su "oni" alahici demoncici na visokim mestima, pa to imas kod apostola Pavla.

Gospod Bog je jednini iznad svih nebesa, jedini, a ne neka mnozina? Pazi demona, oni mnozinom (pluralom ) dokazuju uzvisenost!?
PRAVDA is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2003., 19:43   #65
El Kaleme, Harun itd.

niste mi jos odgovorili na povijesne kontradikcije (tri sure potvrdjuju da se Kuran kosi sa povijesnim cinjenicama), takodjer niste obrazlozili zasto Allah priznaje Evandjelje i kako je doslo onda do izmjena ako ga je on objavio. Takodjer mi i fali El Kaleme odlomak iz Novog Zavjeta, gdje se ocekiva prorok Muhamed (sto si ti tvrdio El Kaleme) pa bih te molila da nam i to napises.

Nadalje mi fali obrazlozenje za Allahovo pogresno objasnjenje nastanka covjeka u majcinoj utrobi (clot of blood, tj. ugrusak krvi umjesto zenskog jajasca) .

Takodjer mi fali objasnjenje, da Kuran tvrdi, kako planine sprjecavaju zemljotrese, sto se kosi sa znanosti i svatko zna.

I naravno, molim odgovore na moje maloprije gore napisane postove.
novamama is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2003., 19:50   #66
Jos jedna kontradikcija u Kuranu, ovog puta na racun Zidova:

Sura 9.30:

Jevreji govore: "Uzejr je - Allahov sin", a kršćani kažu: "Mesih je - Allahov sin."* To su riječi njihove, iz usta njihovih, oponašaju riječi nevjernika prijašnjih - ubio ih Allah! Kuda se odmeću?


Nikad i nigdje Zidovi nisu rekli niti stoji u SZ napisano, da je Uzejr Allahov sin, odnosno Jahvin sin. Dakle, izmisljotina ala Kuran.
novamama is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2003., 20:13   #67
"Nikad i nigdje Zidovi nisu rekli niti stoji u SZ napisano, da je Uzejr Allahov sin, odnosno Jahvin sin. Dakle, izmisljotina ala Kuran"


/ ma nemoj , ti ces mi reci, jesili ti zivjela za vrijeme 600 u medini gdje su zidovi bili, i slusala sta oni govore




nisi mi odgovorila na kontradikcije u bibliji , barem ja sam odgovorio na tvoje kontradikcije u kuranu
Harun is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2003., 20:28   #68
Quote:
novamama kaže:
El Kaleme, Harun itd.

niste mi jos odgovorili na povijesne kontradikcije (tri sure potvrdjuju da se Kuran kosi sa povijesnim cinjenicama), takodjer niste obrazlozili zasto Allah priznaje Evandjelje i kako je doslo onda do izmjena ako ga je on objavio. Takodjer mi i fali El Kaleme odlomak iz Novog Zavjeta, gdje se ocekiva prorok Muhamed (sto si ti tvrdio El Kaleme) pa bih te molila da nam i to napises.

Nadalje mi fali obrazlozenje za Allahovo pogresno objasnjenje nastanka covjeka u majcinoj utrobi (clot of blood, tj. ugrusak krvi umjesto zenskog jajasca) .

Takodjer mi fali objasnjenje, da Kuran tvrdi, kako planine sprjecavaju zemljotrese, sto se kosi sa znanosti i svatko zna.

I naravno, molim odgovore na moje maloprije gore napisane postove.
kako to alah priznaje Evandjelje ako ne priznaje da Krist bio raspet a to je okosnica istog?
to da u Evandjelju se ocekiva prorok muhamed je neoprostiva hula buduci da znam na koje stihove se pozivaju.
dalje se pozivaju na Isaiju, ali ocito je da znaju da bi bili raskrinkani kad bi zaustili.
sto se tice planina i ugruska, bez komentara.
PRAVDA is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2003., 20:32   #69
Quote:
Jevreji govore: "Uzejr je - Allahov sin", a kršćani kažu: "Mesih je - Allahov sin."* To su riječi njihove, iz usta njihovih, oponašaju riječi nevjernika prijašnjih - ubio ih Allah! Kuda se odmeću?

odgovor Haruna:


ma nemoj , ti ces mi reci, jesili ti zivjela za vrijeme 600 u medini gdje su zidovi bili, i slusala sta oni govore


Ali si ti tada zivio!!!

Hajde, ba, izvore, spojnice, i slicno(narvano, osim izvrnutih kuranskih kao one gore)!!
"Ma nemoj i bla bla" kod mene ne prolazi.

Navedi iz bilo kojeg zidovskog izvora da je Uzejr Allahov sin, tj. Jahvin sin. Ajde ili hoces da ti postam jos vise kontradikcija iz Kurana???
novamama is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2003., 21:08   #70
Joooooooj,

kako vam se vise da mlatiti praznu slamu i dokazivati jedni drugima sta je proturjecno u vasim svetim knjigama.

Od ovih vasih diskusija samo ateisti i new ageri profitiraju. I neka profitiraju.

Samo odvracate narod i od Islama, i od Krscanstva, i od Hriscanstva, i od Judaizma.

Vidim ja, vi se dobro zabavljate zajebavajuc jedni druge u zdrav mozak.

Nemam kad sve citat. Samo dvije leksicke napomene:

Adura

Misterije nema. "Thumma" na arapskom zanci "zatim". Prevod postoji i u nasem jeziku. Izvini, jaro, ali Harun je bio uvjerljiviji u svojim matematickim objasnjenjima, nego ti u lingvistickim.

velika mama
Nemas pojma o semitskim jezicima i lupetas, a vidim da ti nije poznat ni srednjevjekovni latinski stil pisanja i tzv. kraljevska (majestic) forma u kojoj se Velikani obracaju puku sa

Mi, Kralj Bosne Srebrene i Hercegovine, te Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Slavonije i Dalmacije, Damir Polucafiric, saljemo

Pozdrave, Selame i Mirove

Svim nafajtanim stranama u nepotrebnom sukobu.


Sve kanonizirane religije imaju nelogicnosti. Ali, dragi moji vi treba da vjerujete kao vjernici. Racionalne argumente koriste filozofi, ne teolozi i vase svete knjige nisu udzbenici astronomije, geologije, fizike, biologije, povjesti, nego lijepa, vjersko-knjizevna djela kroz koja se moze historijski studirati kako su ljudi nekad poimali svijet. Toliko o nauci. Ostalo je vjera. Dakle, svaka slicnost vasih vjerskih knjiga s naucnim cinjenicama je potpuno slucajna i stvar aposterironog tumacenja, tj. opet stvar maste i imaginacije, vjerskog odusevljenja i vjerovanja.

Damir
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2003., 21:16   #71
Eeee Damire Damire...

To ti je ko reći gluvom dobrojutro.

Forumi valjda zato i postoje, da se na jednom mjestu vidi da nitko nikoga ni u šta ne može uvjeriti.

Jer baš svi misle, da je dovoljno samo onim "drugima" ukazati na "kriva" mjesta i čas posla...
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2003., 21:29   #72
Aloooo Damire, prijatelju pedofila....

Sjecas li se jos sto ti je Mort napisao??

Quote:
Damire kažeš:
"Aisha se u islamskoj istoriji definitivno ne pojavljuje kao zena koja je imala ikakvih trauma iz djetinjstva. Aisha je na mnoge nacine okrenula istoriju islamskog svijeta i ja sam u istoriji sreo vrlo mali broj tako promucurnih zena koje bogami nisu imale dlake na jeziku."
-----
Šta ti to znaći? Da ako nije imala trauma onda je uredu to što je spavala sa starcem?

Bravo junacino! Za tebe je sasvim o.k. da je pedesetikusurgodisnji "prorok" Muhamed spavao sa devetogodisnjom curicom imenom Aisha. A komu je se Aisha i mogla obratiti sa traumama tada???
Psihologu?? Policiji?

Damire, ehm Samire, umjesto da pametujes bolji pomozi Aduri i El Kalemu odgovorati na mnoga gore navedena pitanja. A kako je Al Ghazali rekao i naredio, i laz je dozvoljena u diskursu protiv nevjernika, pa znam sto me ocekiva. Pa izvoli objasni mi ti sva ta pitanja, na koja su El Kalem i Harun usutili.


Ili je moguce da je Allah toliko puno nebuloza uveo u Kuran?
novamama is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2003., 21:44   #73
Quote:
novamama kaže:
Bravo junacino! Za tebe je sasvim o.k. da je pedesetikusurgodisnji spavao sa devetogodisnjom curicom. A komu je se Aisha i mogla obratiti sa traumama???
Psihologu?? Policiji?
Nemam vremena za šupljarenje i zajebanciju s tobom. Ti se očigledno lijepo zabavljaš pljujući po Muhamedu, a istovremeno se nadaš da će te Bog nagraditi za širenje tvoje verzije Istine. Baš fino. Spoji zajebanciju i osobne niske potrebe za pljuvanjem s ostvarenjem sna o raju.

Prvo trebaš vjerovati da je Aiši bilo 6 godina kad se udala za Muhameda i da je imala seks s njim s 9 godina da bi Muhameda proglasila pedofilom. Masa muslimana ne vjeruje da je Ajši bilo toliko godina. Masa muslimana ne vjeruje u one hadise koji govore o lutkicama. Opet, masa muslimana iz slijepe bogobojaznosti, bas kao i ti, vjeruju da su ti hadisi autenticni tacni, pa onda pokusavaju da to pojasne kojekakvim naucnim izvrnutim tumačenjima.

Ja koliko sam studirao arapsku povijest i psihologiju, čini mi se da se Aiša ne bi mogla razviti u onako mentalno stabilnu i promućurnu ženu da je bila kao dijete seksualno zlostavljana. Seksualno zlostavljana djeca cijeli zivot ostaju manje vise istraumatizirana i nepoznato mi je da je ijedno postalo svjetski leader tipa Aiše.

Quote:
Semargl kaže:
Damire, ehm Samire, umjesto da pametujes bolji pomozi Aduri i El Kalemu odgovoriti, jer kako je Al Ghazali rekao i naredio, i laz je dozvoljena u diskursu protiv nevjernika. Pa izvoli objasni mi ti sva ta pitanja, na koja su El Kalem i Harun usutili.
O kojem ti Ghazzaliju govoris? Ahmedu ili Muhamedu? Opet se petljas u stvari koje si samo nacula.

Uostalom, ako vec mislis da se Muslimani samo sluze lazima, pa zasto onda uopce diskutiras s njima. Mozda da zadovoljis svoju sujetu? Nije lijepo da laskas sebi i da mislis da ti sad nesto vodis krizarske ratove u borbi za Krscanstvo, a protiv Islama. Papa se tako ne ponasa. On siri mir i razumijevanje. Ne znam koji tebe djavo tjera da se stalno nesto inatis? Ili bi sad i muslimani trebali misliti da postoji tajna agenda u Katolickoj crkvi da Papa govori jedno, a da vjernici rade drugo?

Quote:
Semargl kaže:
Ili je moguce da je Allah toliko puno nebuloza uveo u Kuran?
Meni se cini da je Allah uveo u Qur'an onoliko nebuloza koliko i u Bibliju i Talmud. Sve nebuloze su od ljudi.

Selam, pozdrav i mir

Tvoj polukatolik

Damir
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2003., 21:51   #74
S imenom Allaha Svemoguceg, Dobrocinitelja, Milostivog

Quote:
novamama kaže:
El Kalem pise:




2.106 Mi nijedan propis ne promijenimo, niti ga u zaborav potisnemo, a da bolji od njega ili sličan njemu ne donesemo. Zar ti ne znaš da Allah sve može?

Ovdje se jasno radi o covjecjoj ruci koja mijenja i potiskuje!

Allah, Elloh, Bog ili Jahwe Jedan je Jedini Gospodar svih svjetova.
A zar Svevishnji po Tori (tewratu) nije dopushtao zenidbu brata i sestre? Nijeli nam danas taj zakon odvratan, i nijeli nam Gospodar donio bolji propis? To ti je samo jedna primjer novamama.


Ako kod vas svako Mi znaci Allah himself, onda cu bas pogledati sta to Allah sve veli


Kad smo vec kod jezicnih kontradikcija, smatras li El Kaleme, da je arapski kojeg je Allah sam izdiktirao Muhammedu, savrsen? Jer, naime, kazete arapski je najsavrseniji u Kuranu!!??
Da, stilizacija koja je izrazena u Kur'anu je nadcovjecje djelo. Pa pogledaj toliki arapski svijet, a svi govore arapskim jezikom, zahvaljujuci Kur'anu. Uzmimo recimo Germane, koji imaju engleski, danski, svedski, norveshki, njemacki itd....Toliko Arapa, a svi govore jedan jezik.
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2003., 21:55   #75
bismillah

Quote:
novamama kaže:
El-Kaleme, moze li neka spojnica o tome?? Imran i Joakim doista zvuce dosta razlicito, Hannah (sv. Ana) vec slicnije.

Dakle, molim spojnicu za izvor da su Imran i Hannah otac i majka BDM. Jer, ocigledno se radi o Miriam a ne Mariji koja ima oca Imrana, a to je takodjer i Mojsijev otac.

Jos jedno pitanje: jeli Marija imala bracu i sestre (po vasoj predaji)?
Spojnica izmedu nashih i vashih izvora.
Kao sto sam rekao, Marija (Merjem), neka je na nju Boziji mir, je imala sestru Eshja', zashto ne citash?
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2003., 22:00   #76
bismillah

Quote:
novamama kaže:
El-Kaleme, moze li neka spojnica o tome?? Imran i Joakim doista zvuce dosta razlicito, Hannah (sv. Ana) vec slicnije.

Dakle, molim spojnicu za izvor da su Imran i Hannah otac i majka BDM. Jer, ocigledno se radi o Miriam a ne Mariji koja ima oca Imrana, a to je takodjer i Mojsijev otac.

Jos jedno pitanje: jeli Marija imala bracu i sestre (po vasoj predaji)?
Tamo gdje se razilazimo spojnice izmedju nashih i vashih izvora nema.
Kao sto sam rekao, Marija (Merjem), neka je na nju Boziji mir, je imala sestru Eshja', s kojom je bio ozenjen poslanik Zaharija (Zekerijja) neka je na njega Boziji mir. Zashto ne citash?
Zaista je smijeshno na osnovu Biblije reci za Kur'an da je kontradiktoran, kad sama znash da muslimani vjeruju da je ona iskrivljenja poshto je data na cuvanje ljudima. Kur'an je objava nad kojom Bog bdije i ni danas dan nije izmjenjena. Koliko je ono Biblija od svojih 'cuvara' bila brisana i korigovana u razne verzije?
Pa kako da nadjemo spojnicu Trebal' da te podsjetim?
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2003., 22:04   #77
Re: S imenom Allaha Svemoguceg, Dobrocinitelja, Milostivog

Quote:
El-Kalem kaže:
Da, stilizacija koja je izrazena u Kur'anu je nadcovjecje djelo. Pa pogledaj toliki arapski svijet, a svi govore arapskim jezikom, zahvaljujuci Kur'anu. Uzmimo recimo Germane, koji imaju engleski, danski, svedski, norveshki, njemacki itd....Toliko Arapa, a svi govore jedan jezik.
Kaleme,

Ovo sto si izjavio je cisto romanticarsko pretjerivanje. Diglosija je glavna karakteristika arapskog. Sta znaci diglosija? Dva jezika - ukratko receno. Postoji knjizevni arapski (al-fusha), koji svi uce u skoli, a malo ko ili niko ne govori, ali se njime pisu knjige i novine. (ovo je klasicni arapski ili jezik Qur'ana.)

S druge strane imas nekoliko dijalekata, lokalnih govora (al-'amiyyah), koji se toliko razlikuju od knjizevnog jezika da ih ne mozes nekad razumjeti ako si ucio knjizevni jezik. Tako, jedan Alzirac, Egipcanin i Iracanin govore toliko razlicitim dijalektima kao sto bi bio kajkavski, otocni ikavski dalmatinski (s puno italijanizama) i bosnjacki dijalekt (s puno turcizama).

Dakle, i nash jezik, te jos i grcki, je karakteristican po tolikoj diglosiji, razlikama izmedju knjizevnog jezika i dijalekata.

Pa sad, vidi koliko ti razumijes kajkavski i otocni dalmatinski, tj. koliko svi Arapi govore jednim jezikom.

Selam, pozdrav i mir

Damir
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2003., 22:25   #78
Re: Re: S imenom Allaha Svemoguceg, Dobrocinitelja, Milostivog

Quote:
Damir kaže:
Kaleme,


S druge strane imas nekoliko dijalekata, lokalnih govora (al-'amiyyah), koji se toliko razlikuju od knjizevnog jezika da ih ne mozes nekad razumjeti ako si ucio knjizevni jezik. Tako, jedan Alzirac, Egipcanin i Iracanin govore toliko razlicitim dijalektima kao sto bi bio kajkavski, otocni ikavski dalmatinski (s puno italijanizama) i bosnjacki dijalekt (s puno turcizama).
Da tacno.
Ali, kada se taj Alzirac, Egipcanin i Iracanin vrate Kur'anu, tj. izvornom arapskom ili kao shto ti to rece klasicnom, e onda tu nema frke. Narodnih dijalekata ima u svakim jezicima, i to je neizbjezno kad svaki covjek voli da ima neshto svoje. No, ono shto sam htio reci je to, da arapi zahvaljujuci Kur'anu koji im jednostavno prociscava jezik su zadrzali jezik kojim se svi mogu sporazumjeti. To shto postoje narodne verzije, je neshto sasvim drugo. Knjizevni arapski se takodje napaja Kur'anom. Josh uvijek mozemo naci beduine koji govore najcistijim arapskim jezikom. Stoga oni koji ne poznaju izvorni arapski jezik moraju se koristiti komentatorima Kur'ana, jer ga ne razumiju poput ove novemame.
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/

Zadnje uređivanje El-Kalem : 03.11.2003. at 00:08.
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2003., 22:37   #79
Re: Re: S imenom Allaha Svemoguceg, Dobrocinitelja, Milostivog

Quote:
PRAVDA kaže:
*Batice, a zasto se ti onda ne zoves al-kalem, kao al-dzazira, nego el-......? al, ....ah.
P.S. Eloah, Elohim, ...
Pa nick mi i jeste Al-Qalam, koje u transkripciji pishemo kao El-Kalem, poshto nemamo tvrdo (K) tj. (Qaf) َا

PS. Allah = Eloah
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2003., 22:41   #80
Re: Re: Re: S imenom Allaha Svemoguceg, Dobrocinitelja, Milostivog

Quote:
El-Kalem kaže:
Da tacno.
Ali kada se taj Alzirac, Egipcanin i Iracanin vrate Kur'anu, tj izvornom arapskom ili kao ti to rece klasicnom, e onda tu nema frke. Josh uvijek beduini govore najcistijim arapskim jezikom. Stoga oni koji ne poznaju izvorni arapski jezik moraju se koristiti komentatorima Kur'ana, jer ga ne razumiju poput ove novemame.
Znas kad ce se oni u svakodnevnom govoru vratiti izvornom (klasicnom) arapskom? Kad se ti vratis staroslavenskom, tj. nikad. Ja sam sretao uglavnom gradske Arape i "fusha" im je bila losija od moje, a ja kad bih progovorio, smjesklai su mi se i pitali me:

Khadarta min al-Kitab?

Jesi li to izisao iz Qur'ana?

Mene to nije vrijedjalo, jer sam znao da je knjizevni arapski tezi od kolokvijalnog. A i oni su me cijenili, jer su bili svjesni istog. Samo su se ljudi salili kao sto bi se i ti smijao kad bi neko s tobom poceo pricati crkveni staroslavenski.

Sto se tice razumijevanja Qur'ana, cak i oni koji savrseno govore knjizevni arapski kao maternji jezik, ne razumijevaju bas sve na isti nacin, jer su neke stvari u Qur'anu fragmentirane ili apstraktne. Onda se oslanjaju na "tefsire" (tumacenja), a tumacenja opet ima raznih, ovisno kojoj teoloskoj skoli tumac pripada.

Ibn Kathir zna nekad navuc tumacenje tako da bude totalno providan. I on je tumacio neke stvari naknadno shodno historijskim zbivanjima svoga vremena. Nista cudno. Da napomenem, covjek se rodio jedno 700 godina poslije Muhameda (hidzre).

Svaka cast svakom alimu (ucenjaku), ali ja se sluzim i svojom glavom i ne uzimam njihova misljenja kao Bogom dana.

Selam, pozdrav i mir

Damir
Damir is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:49.