Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2012., 11:01   #1
J.K.Rowling - Prijevremeni izbori

jel cita netko? izasla je prije par dana ? nadam se da je upola dobra kao prvih njezinih 7 knjiga

knjiga je za odrasle o politici s elementima crnog humora bas me zanima
Lopsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2012., 16:26   #2
Nikako da je se dokopam u biblioteci, a u knjižarama prvi tiraž bukvalno planuo. Inače, kod nas je prevedena kao "Upražnjeno mesto". Čim je se dokopam, pišem utiske.

Samo, ne razumem po čemu to spada u knjige "za odrasle" kada se ni HP ne može baš nazvati dečijom literaturom, pošto priča sa svakom knjigom postaje sve mračnija i mračnija...?
__________________
I svitli, svitli jedan prozor kraj đardina...
Artemiana is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 18:14   #3
Zna li netko tko prevodi hrvatsko izdanje?
gost na forumu is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 18:45   #4
tkogod to prevodio, imat će težak posao zbog puno specifično britanskih izraza i slenga. doista jest za odrasle, utoliko što nije ni najmanje bajkovita, fantastična niti išta slično. bolno je realistično napisana, smještena u sadašnjost bez ikakvih ukrasa. nema neobičnih ubojstava, nema junaka, nema vještica... nema sasvim pozitivnih ni sasvim negativnih likova. emocionalni dojam pročitanog meni je bio blago rečeno deprimirajući. racionalno gledano, J.K.R. bez sumnje odlično piše, ali ovo nije bilo lako pročitati do kraja.

btw. lajk za prijevod naslova ovdje - The Casual Vacancy - doista jesu prijevremeni izbori

...
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 22:43   #5
Quote:
gost na forumu kaže: Pogledaj post
Zna li netko tko prevodi hrvatsko izdanje?
Mozaik.
Najavili su da izlazi sljedeci mjesec.
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2012., 06:06   #6
e, ovo je jedan komentar taman za : ako knjigicu naručite online, dobijete i šalicu usput. ozbiljno. kjut

a to da je JKR sad kod Mozaika a ne Algoritma... nije uobičajeno. izdavačke kuće obično drže svoje autore.

...
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2012., 12:45   #7
Quote:
tanveer kaže: Pogledaj post
a to da je JKR sad kod Mozaika a ne Algoritma... nije uobičajeno. izdavačke kuće obično drže svoje autore.

...
Algoritam je imao pravo na objavu serijala.
Možda im je bilo preskupo otkupljivati ovaj roman za odrasle. Pisalo se po novinama kako je u odnosu na druge autore i naslove, ovaj koštao višestruko više, jedan od skupljih

I gle npr Nesboa. 3 naslova mu je izdalo Znanje, pa 2 Profil, sad zadnji opet Znanje, tko će znati koja je to fora s nakladnicima.

E i da budem malo ontopic, počela sam čitati ovu knjigu, nisam baš puno, možda nekih prvih 50 strana. Meni se to čini dosta solidno. Ozbiljna je, čini mi se i kvalitetno napisana. Bar u ovom malom dijelu, vidit ću još kako će mi sjest do kraja. Moram završiti jednu drugu knjigu, pa ću pročitati ovu do kraja.
Ruralna is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2013., 17:30   #8
Poceo citati knjigu prije nekoliko dana i jako je zanimljiva. Iako cu tek na jesen krenuti u srednju, ne vidim nikakav razlog zasto bi ovo knjiga bila samo za odrasle. Brzo se cita i nema puno dosadnih opisa kao u lektirama.
miki2209 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2013., 12:13   #9
Quote:
miki2209 kaže: Pogledaj post
Poceo citati knjigu prije nekoliko dana i jako je zanimljiva. Iako cu tek na jesen krenuti u srednju, ne vidim nikakav razlog zasto bi ovo knjiga bila samo za odrasle. Brzo se cita i nema puno dosadnih opisa kao u lektirama.
Možda zato kaj je brutalnija od Harry Pottera koji je prema toj knjizi čista dječja knjiga.
__________________
"Katkad te život tako preoptereti da ne znaš tko si bio na početku.'' ( Ramiz Karaeski )
LoisKent is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 22:11   #10
Da malo ''osvježim'' temu.

Velik sam fan J.K. Rowling. I kao spisateljice, kao i osobe. Obožavam njen smisao za humor. Njen twitter profil je pravo malo blago.
Prijevremeni izbori su, po meni, odlična knjiga. Jako čitljiva (je li ovo dobar termin?). Kao što je bio slučaj s Harry Potterom, ne možeš ispustiti knjigu dok je ne pročitaš.
Tematski je u potpunosti drukčija od Harry Pottera. Jedina povezanost je što se radnja odvija u UK-u.
Rowling nije štedjela. Nije bila pristojna.
Silovanje, maloljetnički seks, droga, prostitucija, incest, prevara, mito, homofobija, ksenofobija itd. itd. Neovisno što se ne radi o ''malom čarobnjaku'', ipak se prepoznaje njen stil pisanja. Ona je odličan pisac. Možemo krizirati priču. Možemo kazati da možda nije dobro razradila neke likove ili da je neke stvari previše klišejasto predstavila ili da nam se sama priča ne sviđa, ali ona kao pisac je izvrsna (izvrstan stil pisanja!). Ima žicu da potakne čitatelja da se njeno djelo pročita do kraja.
__________________
volume3d: "Zvuči kao neki recept 'jeftina torta za 12-15min' koji bi uploadala neka bosanka na youtube (obavezno mora ići puding ili šlag iz vrećice ili biljni šlag)"
Ja,Lucifer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:10.