Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.01.2017., 20:52   #421
Jedno pitanje...
Jel istina ako se trazi odgoda skole i dijete ostaje dalje tu godinu u vrticu da je tada vrtic besplatan da se ne placa?
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 10:24   #422
Quote:
OOOOOOO kaže: Pogledaj post
Jedno pitanje...
Jel istina ako se trazi odgoda skole i dijete ostaje dalje tu godinu u vrticu da je tada vrtic besplatan da se ne placa?
Prvi put cujem.....znam ih nekoliko koji su trazili i dobili odgidu ali isto tako i dalje uredno placaju vrtic....
Ne kuzim po kojem zapravo kriteriju bi bio besplatan???

Poslano sa mog NOA_E1 koristeći Tapatalk
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 10:30   #423
Quote:
Twinmama kaže: Pogledaj post
Prvi put cujem.....znam ih nekoliko koji su trazili i dobili odgidu ali isto tako i dalje uredno placaju vrtic....
Ne kuzim po kojem zapravo kriteriju bi bio besplatan???

Poslano sa mog NOA_E1 koristeći Tapatalk
Ni ja ne kuzim zato pitam.to mi rekla jedna poznanica uciteljica inace da se ima pravo na besplatan vrtic ali da to nitko ne voli reci da se raspitam dobro
Nemam pojma di ni koga bi mogla pitat
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 10:32   #424
Ja i radim u vrticu (doduse privatnom) pa jos nisam cula to....
Evo iskreno.....
Bas cu pitati frendicu koja radi u gradskom

Poslano sa mog NOA_E1 koristeći Tapatalk
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 10:35   #425
Vrtić nema veze sa školom, nije obavezan...obavezna je samo predškola... ili ''mala škola''...kako je tko zove. Mislim da se ona ne plaća ako dijete ide samo u nju...a ako dijete ide u vrtić, onda je to organizirano tako da dijete to obavi u toku dok boravi u vrtiću

Dakle, vrtić se plaća dok god dijete ide..
luna_30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 10:38   #426
Da, dobro luna piše.
Besplatno je samo ako dijete to pohađa i to samo gradskom vrtiću. Nisam sigurna za privatni.
Mala škola je obavezna i sad se dobije i potvrda za pohađanje iste.
__________________
Zlatko Vujović

We leave our legacy like dust in the sands of time
Fantasma is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 10:43   #427
Zvuci mi predobro to da bi bilo istinito
Ta koja mi je rekla radi bas sad na upisima za skolu i kaze da je to tako
Meni to prvi glas
Bas cu je malo vise o tome pitat cim ju vidim
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 10:45   #428
Quote:
OOOOOOO kaže: Pogledaj post
Zvuci mi predobro to da bi bilo istinito
Ta koja mi je rekla radi bas sad na upisima za skolu i kaze da je to tako
Meni to prvi glas
Bas cu je malo vise o tome pitat cim ju vidim
Ali ta obavezna mala škola za djecu koja ne pohađaju vrtić, ne traje cijelo radno vrijeme
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 11:12   #429
Quote:
OOOOOOO kaže: Pogledaj post
Jedno pitanje...
Jel istina ako se trazi odgoda skole i dijete ostaje dalje tu godinu u vrticu da je tada vrtic besplatan da se ne placa?
Meni bi to imalo logike jedino u nekom slučaju u kojem je procijenjeno na upisima da dijete još nije za školu, iako je obveznik.

Koliko razumijem, odgodu ne dobije jedino onaj tko je ne traži, pa koja bi onda bila logika da zbog želje roditelja vrtić bude besplatan?
CandyCane is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 12:13   #430
Predskola se ne placa ako nije u sklopu redovnog programa vrtica, ali ako dijete ide redovno i dalje u vrtic i u sklopu vrtica predskolu- vrtic se placa

Poslano sa mog NOA_E1 koristeći Tapatalk
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 17:20   #431
Hvala na odg...
ne znam koja bi bila logika ili ne bi zato sam dosla tu i pitat ako netko vise zna posto sam to cula i meni je to bio prvi glas zacudilo me
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 17:51   #432
Meni su te odgode isto ponekad malo nestvarne.. Djeca su načelno, prosječna dakle djeca, spremna za školu sa 6,5 godina...I sustav je prilagođen njima... Odgađanje pa kretanje s 7,5 skoro osam je na neki način varanje sustava, po meni. Dijete koje navrši npr. osam godina u 10-11 mjesecu je u velikoj prednosti pred redovnim školskim obveznikom koji ima jedva 6,5.Razlike kada netko bude imao 12 i skoro 14 su još veće. Po meni odgode treba dozvoliti kada postoje razlozi koji se odnose na diejte - problemi s koncentracijom, govorom, sintezom... svašta nešto. Razlozi da bi mami bilo lakše ili tako nešto su po meni zaista nepotrebno izigravanje pravila. Bez razloga. Nećete vjerovati ali netko je na temelju nečega stručnog i konkretnog odredio termine polaska u školu. Moja starija išla je redovno, rođena je u siječnju i bila je najmlađa u razredu.. Zaključujem da su svi rođeni u veljači, ožujku i travnju ishodili odgodu - ne kužim razlog. Mlađa je rođena u srpnju, i razmišljala sam o ranijem upisu, jer vjerujem da ima za to potencijala, ali psihologica uškoli je rekla da radije ne, jer postoji jako puno roditelja koji traži odgodu i da bi onda djeca u razredu bila starija od nje skoro dvije godine!?!?? Dakle, to je očito neka pomodnost, to da izbjegavamo redovnu obvezu škole bez nekog posebnog razloga. I najgore obrazloženje mi je - zato nek se ižive jer kad počinje škola sve je gotovo.
Kaj je gotovo ? TO što će učiti neke sitnice od 8 do 11,30 znači da je sve u životu gotovo? Da nema više igre? Da ih je život uzeo pod svoje? To mi jetotalno needukacijska poruka koja djeci omrzne školu još prije no što je počela, a nema razloga. Jer, iskreno - po meni ta škola je poptuno nezahtjevna i ništa zahtjevnija od one ukoju smo mi išli. A ja samnom su u razred išle cure koje su u osmom mjesecu tek napunile šest. I bile su među najboljim učenicima. I nikome to nije bilo tako čudno.
OliviaPope is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 19:58   #433
Quote:
OliviaPope kaže: Pogledaj post
Zaključujem da su svi rođeni u veljači, ožujku i travnju ishodili odgodu - ne kužim razlog.
Što nije rok za upis da je rođendan do 31.3.?
Znači da rođeni u travnju redovito, dakle BEZ odgode, počinju školovanje sa 7god i 5mj. starosti, kako je propisano po zakonu, da traže odgodu bi značilo da dijete kreće tek s više od 8 godina
Ako žele da im dijete rođeno u travnju krene u školu prije 7. rođendana onda ti roditelji ustvari moraju tražiti prijevremeni upis
the redCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 23:09   #434
Quote:
OliviaPope kaže: Pogledaj post
Zaključujem da su svi rođeni u veljači, ožujku i travnju ishodili odgodu - ne kužim razlog.
ili nisu rodjeni u tim mjesecima, jer se vec godinama zna da se ta dejca ne mogu upisati u vrtic, a roditeljima nije zgodno uzimati neplaceno/cuvalice od veljace do kolovoza
zna se kada treba praviti djecu i d ase moraju roditi do 31.08., ali ne prije 01.06.

mislim da je jako glupo baviti se samo datumom rodjenja, treba zaista vidjeti sposobnosti djeteta.
dijete koje je rodjeno 01.04. 2009. i nije trazilo prijevremeni upis, polaskom u skolu ima 7 godina i 5 mjeseci i starije je od djeteta rodjenog 31.03. 2010. punih godinu dana, koje je isto skolski obaveznik, a ima 6godina i 5 mjeseci

lakse je traziti (i dobiti) odgodu skole, nego prijevremeni upis.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 08:55   #435
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
mislim da je jako glupo baviti se samo datumom rodjenja, treba zaista vidjeti sposobnosti djeteta.
dijete koje je rodjeno 01.04. 2009. i nije trazilo prijevremeni upis, polaskom u skolu ima 7 godina i 5 mjeseci i starije je od djeteta rodjenog 31.03. 2010. punih godinu dana, koje je isto skolski obaveznik, a ima 6godina i 5 mjeseci

lakse je traziti (i dobiti) odgodu skole, nego prijevremeni upis.
S boldanim se slažem.
Moja mala je rođena sredinom travnja, nismo tražili (niti je itko predlagao) prijevremeni upis, smatralo se (u vrtiću) sasvim normalnim da ostane još jednu godinu u vrtiću. Krenula je u školu s 7 godina i 5 mjeseci, valjda je najstarija u razredu. Po godinama, ne po zrelosti. PO zrelosti je među mlađima .
Nismo htjeli tražiti prijevremeni upis (mada smo razišljali o tome jer mi je bilo neobično da krene tek sa 7 i pol godina), ali vidjeli smo po njoj da će joj još jedna godina u vrtiću činiti dobro, da sazrije.

Mislim da ima "pomodarstva" u traženju odgode škole, u današnje vrijeme dosta je roditelja baš gorespomenutig stava "nek se igra", no ima dosta i roditelja koji odbiju odgodu iako im (kad jednom upišu dijete) postane jasno zašto bi bilo dobro da su zaista i poslušali stručnjake. Ima djece koja zaista trebaju tu jednu godinu da emocionalno sazru, pripreme se za školu (savladaju glasovnu analizu i sintezu, pozabave logopedskim problemima), nema nipta loše u tome da djetetu damo još jednu godinu vremena prije nago da se ubaci "u žrvanj" školskog sustava.

Za dijete koje je emocionalno zrelo, s razvijenim predčitalačkim vještinama, bez nekih detektiranih problema koji bi se mogli riješiti u tu jednu godinu dobivene odgode, ja ne bih tražila odgodu.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 10:32   #436
ja bum samo dodala da i nadarena djeca često dobiju odgodu ako je prevelika navala na upisima (info od jedne psihologice).
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 17:45   #437
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
ja bum samo dodala da i nadarena djeca često dobiju odgodu ako je prevelika navala na upisima (info od jedne psihologice).
kakvu odgodu
a kaj ak je onda navala i iduce godine, onda preskoce skolovanje dok ne ponestane djece?
ili onda iduce godine, nakon upisa, odmah akceleriraju u drugi razred

znam da se nadarenima zna savjetovati da upisu neke manje napucene skole ili "projektne skole", ali da se savjetuje da odgode upis, prvi glas
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 18:08   #438
A što ako nadareni žive u gradiću gdje je samo jedna osnovna škola? Trebaju li ići udaljeniji grad?

Ovo i ja isto prvi put čujem.
__________________
Zlatko Vujović

We leave our legacy like dust in the sands of time
Fantasma is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 18:42   #439
tak mi je rekla. nisam ju pitala detalje.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 19:08   #440
Moja je rođena krajem trećega i išla je sa šest ipo. Ja sam htjela odgodu i kada je prošla sva testiranja psihologica škole da odgodu može dobiti bez problema jer je baš na granici, ali me je počela uvjeravati kako joj je riješila test od cijele grupe najbolje, izdvojila se da sama rješava, kako nije dobro da dijete stagnira u vrtiću još jednu godinu.....

I tako me uvjerila da ju upišem, joj kako nemogu prežaliti što sam ih poslušala. Zaigrana, nije shvaćala obveze ozbiljno...Gradivo odlično savladava ali sam ja s njom prvi razred doslovno izgubila tonu živaca
__________________
Uređen potpis
marija.z is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:03.