Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.04.2008., 23:51   #1
Hrvatska, Srbija, BiH - usporedba

Referirajući se na diskusiju od prije nekoliko dana, da postavimo gdje su sada neke države. Ako ima tko zamjerke na podatke (pogotovo za Srbiju i BiH), možemo ispraviti za 2007. godinu uz naznačeni izvor, jer Srbija i BiH imaju nešto lošije statistike.

Hrvatska
BDP: 37,5 mlrd Eura
BDP per capita: 8.300 Eura
Izvoz: 9,1 mlrd Eura
Izvoz per capita: 2.020 Eura
Pokrivenost uvoza izvozom 47,9%
Prihod od turizma: 7 mlrd Eura (neto višak na uslug. sa inozem. 6,2 mlrd Eura)
Registrirana nezaposlenost: 15,1% (anketna oko 10%)
Deficit proračuna konsolidirane države: 2,3%
Vanjsko zaduženje 86% BDP-a; u apsolutnom iznosu 32 milijarde Eura (trenutno cca.)
Gospodarski rast u 2006. 4,8%, u 2007. 6%

Srbija:
BDP: cca. 30,5 milijardi Eura
BDP per capita 4.000 Eura
Izvoz: 6,43 mlrd Eura
Izvoz per capita: 857 Eura
Devizne rezerve 9,8 mlrd Eura (NBS), ukupno 10,5 mlrd Eura s komercijalnim bankama.
Pokrivenost uvoza izvozom cca. 51%
Vanjsko zaduženje: 9 mlrd Eura ili 30% BDP-a
Gospodarski rast u 2006. 5,7%, rast u 2007. 7,5%

BiH:
BDP 9,6 mlrd Eura
BDP per capita: 2.600 Eura (stanovnika 3,7 milijuna)
Izvoz: 3,07 mlrd Eura
Izvoz per capita: 830 Eura
Pokrivenost uvoza izvozom 45,2%
Vanjsko zaduženje vrlo nisko mislim da nije više od 2,5 mlrd Eura.. 26% do 27% BDP-a.
Registrirana nezaposlenost: 31,2%
Devizne rezerve 3,3 mlrd Eura sa 31.12.2007.
Gospodarski rast u 2006. je 6%, rast u 2007 je 6,5% (predviđeno od 6% do 7%),

Crna Gora
BDP: 2,3 mlrd Eura
BDP per capita: 3.370 Eura
...
Registrirana nezaposlenost: 11,85%
Vanjsko zaduženje 20,3% BDP-a; u apsolutnom iznosu 0,5 milijarde Eura (trenutno cca.)

Gospodarski rast Eurozone 2,6% u 2007. godini.
__________________
...kraj Neretve samo ti i ja
Zrinjski Mostar, Herceg-Bosna,
moja država, moja država...

Zadnje uređivanje lider30 : 09.04.2008. at 00:25. Reason: Crna Gora
lider30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 23:53   #2
Dje ti je odje "Balkanski Tigar"?
Liberal MNE is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 23:56   #3
Quote:
Liberal MNE kaže: Pogledaj post
Dje ti je odje "Balkanski Tigar"?
Postaviš po konceptu prvog posta na temu. Bilo bi mi drago.
__________________
...kraj Neretve samo ti i ja
Zrinjski Mostar, Herceg-Bosna,
moja država, moja država...
lider30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2008., 23:59   #4
Quote:
lider30 kaže: Pogledaj post
Postaviš po konceptu prvog posta na temu. Bilo bi mi drago.
Ocu, samo mi rechi dje da nadjem te informacije, samo postavljanje nije problem.
Liberal MNE is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 00:01   #5
Quote:
Liberal MNE kaže: Pogledaj post
Ocu, samo mi rechi dje da nadjem te informacije, samo postavljanje nije problem.
Mozda neki zavod za statistiku Crne Gore . Barem probaj tamo.
__________________
Boli me sjećanje na dane slavne, dane ponosne, al' borim se, i nedam se dok Dunav tiho protiče... I boli me istina što nema onih koje volim ja. Pokriva ih zastava, nek sanjaju u sjeni hrastova...
river_city is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 00:06   #6
Quote:
lider30 kaže: Pogledaj post
Referirajući se na diskusiju od prije nekoliko dana, da postavimo gdje su sada neke države. Ako ima tko zamjerke na podatke (pogotovo za Srbiju i BiH), možemo ispraviti za 2007. godinu uz naznačeni izvor, jer Srbija i BiH imaju nešto lošije statistike.

Hrvatska
Vanjsko zaduženje 86% BDP-a; u apsolutnom iznosu 32 milijarde Eura (trenutno cca.)

[/U]
asusko is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 00:08   #7
Quote:
river_city kaže: Pogledaj post
Mozda neki zavod za statistiku Crne Gore . Barem probaj tamo.
Cek, da se ljudi lijepo odmore pa mozda zavrse i statistiku iz 1867 godine
asusko is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 09.04.2008., 00:10   #8
Quote:
Liberal MNE kaže: Pogledaj post
Dje ti je odje "Balkanski Tigar"?
E nijesam se odavno ovako grohotom nasmijo
Homeini is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 00:18   #9
Mi Bosanci nismo materijalisti, tako da nas te silne cifre u eurima ne zanimaju, kao što nas nikada nisu ni zanimale.
Šukri paša is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 00:22   #10
Crna Gora
BDP: 2,3 mlrd Eura
BDP per capita: 3.370 Eura
...
Registrirana nezaposlenost: 11,85%
Vanjsko zaduženje 20,3% BDP-a; u apsolutnom iznosu 0,5 milijarde Eura (trenutno cca.)
Liberal MNE is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 00:23   #11
Quote:
asusko kaže: Pogledaj post
Cek, da se ljudi lijepo odmore pa mozda zavrse i statistiku iz 1867 godine
A sto imas ti protiv odmaranja? Najbolje se radi kad se dobro odmori.
Liberal MNE is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 00:25   #12
Podaci o zaduženju nisu točni.
bonislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 00:25   #13
Quote:
Šukri paša kaže: Pogledaj post
Mi Bosanci nismo materijalisti, tako da nas te silne cifre u eurima ne zanimaju, kao što nas nikada nisu ni zanimale.
Pa ako ti ostane sto viska (toga sto te ne zanima), ti posalji ovamo.
Liberal MNE is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 00:26   #14
Quote:
bonislav kaže: Pogledaj post
Podaci o zaduženju nisu točni.
A ja taman pomislih da ste zamalo pa u stecaj.
Liberal MNE is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 00:34   #15
propadosmo

Hrvatska nije prezadužena!?

Izvor: http://vijesti.hrt.hr/content/view/37055/13/
3. prosinca - Iako je hrvatski vanjski dug veći od 30 milijardi eura, prema stručnoj analizi koju je naručila Hrvatska udruga banaka, on ipak nije previsok i stabilizira se. Analiza pokazuje da Hrvatska nije ugrožena i polazi od zaključka da udio vanjskoga duga u BDP-u ne može pokazati je li zemlja prezadužena. Rast inozemne zaduženosti, tvrdi se u analizi, rezultat je gospodarskoga razvoja - što je zemlja razvijenija, više se zadužuje.

Analiza pod nazivom "Vanjski dug: gdje prestaje oprez i počinje strah", predstavljena je na istoimenu okruglom stolu.

Velimir Šonje, direktor Arhivanalitike, tvrtke koja je izradila analizu, istaknuo je kako usporedba Hrvatske sa 60-ak zemlja svijeta pokazuje da su neke od najrazvijenijih zemlja, poput Irske, Belgije i Velike Britanije, ujedno i najzaduženije, odnosno imaju najveći omjer duga i BDP-a. Udio vanjskog duga u BDP-u u Hrvatskoj iznosi oko 85 posto, u Irskoj je veći od 700 posto, Velikoj Britaniji gotovo je 400 posto, a u Belgiji nešto manji od 300 posto.

Što je zemlja veća omjer vanjskog duga i BDP-a je manji, dok je taj omjer veći što je veći stupanj razvoja zemlje, pojasnio je Šonje. Prema indikatorima financijske ranjivosti, postotnom udjelu kratkoročnog duga u ukupnim deviznim likvidnim sredstvima središnje banke i poslovnih banaka, Hrvatska ima najmanju kratkoročnu ranjivost u regiji. Prema postotnom udjelu kratkoročnog duga u neto međunarodnim rezervama, Hrvatska je sa 56-postotnim udjelom na pola puta do kritičnog praga.

Prema omjeru vanjskog duga u odnosu na izvoz, Hrvatska je natprosječno zadužena, iako je to više problem slabosti izvoza hrvatskoga gospodarstva, nedostatnih "greenfield" izravnih stranih ulaganja i kašnjenja u integracijskim procesima, zbog kojih hrvatske tvrtke nisu na vrijeme imale pristup na integrirano europsko tržište.

Prošle godine rekordnih 3,6 milijardi eura stranih ulaganja
Autor/izvor: SEEbiz / Hina
ZAGREB - Od gotovo 2,6 milijardi eura vlasničkih ulaganja i zadržane dobiti više od 61 posto, ili iznos od gotovo 1,6 milijardi eura, odnosi se na ulaganja u financijsko posredovanje.

Stranci su prošle godine u Hrvatsku uložili 3,6 milijardi eura, što je najveći godišnji iznos izravnih stranih ulaganja od 1993. godine, pokazuju najnoviji podaci Hrvatske narodne banke (HNB). Ukupno su u razdoblju od 1993. stranici u Hrvatsku uložili 17,6 milijardi eura, od čega je nešto više od 36 posto uloženo samo u protekle dvije godine - 2006. izravna su inozemna ulaganja iznosila 2,7 milijardi, a prošle su porasla za 32,4 posto, na 3,6 milijardi eura. Od toga se iznosa najveći dio, oko 2,1 milijardu eura odnosio na vlasnička ulaganja, na zadržane zarade 494,7 milijuna, te na ostala ulaganja (obuhvaćaju kredite, trgovinske kredite, te gotovinu i depozite) više od milijardu eura.

U strukturi izravnih vlasničkih ulaganja i zadržanih zarada i u prošloj godini dominira financijsko posredovanje, osim osiguravajućih i mirovinskih fondova, odnosno većina tih se ulaganja odnosila na dokapitalizacije pojedinih banaka u stranom vlasništvu. Naime, od ukupno gotovo 2,6 milijardi eura vlasničkih ulaganja i zadržane dobiti više od 61 posto, ili iznos od gotovo 1,6 milijardi eura, odnosio se upravo na ulaganja u financijsko posredovanje. Po iznosima slijede djelatnosti trgovine na veliko i posredovanja u trgovini sa 208,8 milijuna eura, prateće i pomoćne djelatnosti u prijevozu sa 156,9 milijuna, vađenje nafte i plina, uslužne djelatnosti sa 149,6 milijuna eura te poslovanje nekretninama sa 121,1 milijunom eura.

Bankarstvo je djelatnost koja dominira i u izravnim vlasničkim ulaganjima u proteklih 15 godina - od ukupno 14,1 milijardu tih ulaganja na bankarstvo se odnosi više od trećine, točnije 35,5 posto, ili iznos od gotovo 5 milijardi eura. Slijede proizvodnja kemikalija i kemijskih proizvoda s iznosom od 1,7 milijardi eura izravnih vlasničkih ulaganja i zadržanih zarada od takvih ulaganja, te pošta i telekomunikacije u koje su stranci u proteklih 15 godina uložili više od 1,4 milijarde eura.

Statistika središnje banke za prošlu godinu pokazuju da su prema zemljama podrijetla prednjačili ulagači iz Austrije izravnim ulaganjima od gotovo 2,2 milijarde eura. Sijede ulagači iz Belgije s iznosom od 344,3 milijuna eura, Nizozemske sa 257,7 milijuna, Mađarske 173,2 milijuna, Njemačke 160,4 milijuna te Slovenije sa 145,8 milijuna eura.

Statistika kod nekoliko zemalja bilježi odljev, znači povlačenje zarade ili prodaju, najviše, 176,6 milijuna kod Švicarske.

Od ukupnih inozemnih izravnih ulaganja u razdoblju od 1993. do kraja prošle godine od 17,6 milijardi eura gotovo 71 posto odnosi se na ulagače uz pet zemalja - Austrije (4,97 milijardi), Nizozemske (2,8 milijardi), Njemačke (gotovo 2,3 milijarde), Francuske (1,3 milijarde) i Mađarske (1,1 milijarda eura).

Prema podacima HNB-a, hrvatske su tvrtke u prošloj godini u inozemstvo uložile 206,5 milijuna eura, a ukupna od 1993. godine 2,1 milijardu eura.
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 01:05   #16
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
Prošle godine rekordnih 3,6 milijardi eura stranih ulaganja
Autor/izvor: SEEbiz / Hina
ZAGREB - Od gotovo 2,6 milijardi eura vlasničkih ulaganja i zadržane dobiti više od 61 posto, ili iznos od gotovo 1,6 milijardi eura, odnosi se na ulaganja u financijsko posredovanje.

Stranci su prošle godine u Hrvatsku uložili 3,6 milijardi eura, što je najveći godišnji iznos izravnih stranih ulaganja od 1993. godine, pokazuju najnoviji podaci Hrvatske narodne banke (HNB). Ukupno su u razdoblju od 1993. stranici u Hrvatsku uložili 17,6 milijardi eura, od čega je nešto više od 36 posto uloženo samo u protekle dvije godine - 2006. izravna su inozemna ulaganja iznosila 2,7 milijardi, a prošle su porasla za 32,4 posto, na 3,6 milijardi eura. Od toga se iznosa najveći dio, oko 2,1 milijardu eura odnosio na vlasnička ulaganja, na zadržane zarade 494,7 milijuna, te na ostala ulaganja (obuhvaćaju kredite, trgovinske kredite, te gotovinu i depozite) više od milijardu eura.

U strukturi izravnih vlasničkih ulaganja i zadržanih zarada i u prošloj godini dominira financijsko posredovanje, osim osiguravajućih i mirovinskih fondova, odnosno većina tih se ulaganja odnosila na dokapitalizacije pojedinih banaka u stranom vlasništvu. Naime, od ukupno gotovo 2,6 milijardi eura vlasničkih ulaganja i zadržane dobiti više od 61 posto, ili iznos od gotovo 1,6 milijardi eura, odnosio se upravo na ulaganja u financijsko posredovanje. Po iznosima slijede djelatnosti trgovine na veliko i posredovanja u trgovini sa 208,8 milijuna eura, prateće i pomoćne djelatnosti u prijevozu sa 156,9 milijuna, vađenje nafte i plina, uslužne djelatnosti sa 149,6 milijuna eura te poslovanje nekretninama sa 121,1 milijunom eura.

Bankarstvo je djelatnost koja dominira i u izravnim vlasničkim ulaganjima u proteklih 15 godina - od ukupno 14,1 milijardu tih ulaganja na bankarstvo se odnosi više od trećine, točnije 35,5 posto, ili iznos od gotovo 5 milijardi eura. Slijede proizvodnja kemikalija i kemijskih proizvoda s iznosom od 1,7 milijardi eura izravnih vlasničkih ulaganja i zadržanih zarada od takvih ulaganja, te pošta i telekomunikacije u koje su stranci u proteklih 15 godina uložili više od 1,4 milijarde eura.

Statistika središnje banke za prošlu godinu pokazuju da su prema zemljama podrijetla prednjačili ulagači iz Austrije izravnim ulaganjima od gotovo 2,2 milijarde eura. Sijede ulagači iz Belgije s iznosom od 344,3 milijuna eura, Nizozemske sa 257,7 milijuna, Mađarske 173,2 milijuna, Njemačke 160,4 milijuna te Slovenije sa 145,8 milijuna eura.

Statistika kod nekoliko zemalja bilježi odljev, znači povlačenje zarade ili prodaju, najviše, 176,6 milijuna kod Švicarske.

Od ukupnih inozemnih izravnih ulaganja u razdoblju od 1993. do kraja prošle godine od 17,6 milijardi eura gotovo 71 posto odnosi se na ulagače uz pet zemalja - Austrije (4,97 milijardi), Nizozemske (2,8 milijardi), Njemačke (gotovo 2,3 milijarde), Francuske (1,3 milijarde) i Mađarske (1,1 milijarda eura).

Prema podacima HNB-a, hrvatske su tvrtke u prošloj godini u inozemstvo uložile 206,5 milijuna eura, a ukupna od 1993. godine 2,1 milijardu eura.
Bih je na nivou od 500 milijuna Eura do 600 milijuna Eura izravnih stranih ulaganja (FDI) na godišnjem nivou u zadnje tri godine.

Zanimljiv sam podatak da se cca. 52% svih investicija u zadnjih 12 godina odnosi na RS, koji ima upola manje stanovnika.
Inače RS ima povoljniju pokrivenost uvoza izvozom (preko 50%).
__________________
...kraj Neretve samo ti i ja
Zrinjski Mostar, Herceg-Bosna,
moja država, moja država...
lider30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 01:09   #17
mislim da je GDP per capita pretjeran za RH u ovom prvom postu.

evo još nekih podataka:

u RH na sivu ekonomiju otpada 30% GDP-a
U BIH na sivu ekonomiju otpada oko 40% GDP-a
markozzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 01:17   #18
Čemu poređenje kad je opštepoznata stvar da je Hrvatska najrazvijenija država na Balkanu, oprostite nije više na Balkanu, znate kako oni mogu biti na Balkanu kada im je mesto u Evropi (povraćam)...
Mi u Srbiji smo još u kamenom dobu jer pišemo klinastim pismom-ćirilicom, a možda i u srednjem, jebem li ga, šta je od ova dva tačno.
Bosna, ma to su sve Hrvati koji ne priznaju, ali jesu, i kad tad će se ostvariti povijesni cilj da Hrvati izbiju na Drinu, kada se ovi Hrvati muslimanske veroispovesti vrate u zagrljaj majke...
ja more is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 01:19   #19
Quote:
markozzz kaže: Pogledaj post
mislim da je GDP per capita pretjeran za RH u ovom prvom postu.

evo još nekih podataka:

u RH na sivu ekonomiju otpada 30% GDP-a
U BIH na sivu ekonomiju otpada oko 40% GDP-a
Mozes dat mozda izvor za sivu ekonomiju? I da li je tih 30% u BDP-u ili se na BDP dodaje tih 30%?
__________________
Boli me sjećanje na dane slavne, dane ponosne, al' borim se, i nedam se dok Dunav tiho protiče... I boli me istina što nema onih koje volim ja. Pokriva ih zastava, nek sanjaju u sjeni hrastova...
river_city is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 01:20   #20
Quote:
markozzz kaže: Pogledaj post
mislim da je GDP per capita pretjeran za RH u ovom prvom postu.

evo još nekih podataka:

u RH na sivu ekonomiju otpada 30% GDP-a
U BIH na sivu ekonomiju otpada oko 40% GDP-a
Daj mi izvor za tvrdnje.

Quote:
ja more kaže: Pogledaj post
Čemu poređenje kad je opštepoznata stvar da je Hrvatska najrazvijenija država na Balkanu, oprostite nije više na Balkanu, znate kako oni mogu biti na Balkanu kada im je mesto u Evropi ( ovraćam...
Mi u Srbiji smo još u kamenom dobu jer pišemo klinastim pismom-ćirilicom, a možda i u srednjem, jebem li ga, šta je od ova dva tačno.
Bosna, ma to su sve Hrvati koji ne priznaju, ali jesu, i kad tad će se ostvariti povijesni cilj da Hrvati izbiju na Drinu, kada se ovi Hrvati muslimanske veroispovesti vrate u zagrljaj majke...

Stvarno nas ne interesiraju tvoje ljubomorne frustracije. Ako imaš što dodati, dodaj uz linkanje izvora.
__________________
...kraj Neretve samo ti i ja
Zrinjski Mostar, Herceg-Bosna,
moja država, moja država...
lider30 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:46.