Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.07.2010., 09:55   #2421
..kod isplate naknade od 3000,00 kn ( zaposleniku umro član obitelji), to se knjiži sa izvoda direktno na njegov tekući..a knjiži se na konto..??!
kakodane is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 10:16   #2422
Quote:
kakodane kaže: Pogledaj post
..kod isplate naknade od 3000,00 kn ( zaposleniku umro član obitelji), to se knjiži sa izvoda direktno na njegov tekući..a knjiži se na konto..??!


zašto ne na 4202?
ne zaboraviti priložiti..osmrtnicu ili štogod takvo, te poveznicu člana obitelji (rodni list ili takvo što) u podlozi knjiženju..
uraira is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 10:46   #2423
ok,fala..ma zanima me to jer je direktorica uplatila njemu sa svojeg privatnog računa na njegov tekući i sad bi ja to trebala njoj vratit..pa sam se pomotala

ček kaj zbilja moram takvo nešto priložit?
kakodane is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 11:25   #2424
Quote:
kakodane kaže: Pogledaj post
ok,fala..ma zanima me to jer je direktorica uplatila njemu sa svojeg privatnog računa na njegov tekući i sad bi ja to trebala njoj vratit..pa sam se pomotala

ček kaj zbilja moram takvo nešto priložit?


a kako ćeš dokazati da je isplata bila upravo radniku za smrt člana obitelji?
mogla je biti i bilo što drugo. nedajbože oporezivo!!
nego..što je sad uplela i taj svoj tekući???
sad priloži i izvod (promet) s njenog tekućeg kojim ćeš dokazati da je prijenos izvršen dalje radniku..ja bih to dobro potkrijepila papirima..
ovako, samo knjiženjem isplate sa žr na direktoricin tekući...ne čini mi se baš pametno..
a.. čudo jedno kaj direktori mogu napraviti taj čas nered!
uraira is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 11:43   #2425
Quote:
uraira kaže: Pogledaj post
a kako ćeš dokazati da je isplata bila upravo radniku za smrt člana obitelji?
mogla je biti i bilo što drugo. nedajbože oporezivo!!
nego..što je sad uplela i taj svoj tekući???
sad priloži i izvod (promet) s njenog tekućeg kojim ćeš dokazati da je prijenos izvršen dalje radniku..ja bih to dobro potkrijepila papirima..
ovako, samo knjiženjem isplate sa žr na direktoricin tekući...ne čini mi se baš pametno..
a.. čudo jedno kaj direktori mogu napraviti taj čas nered!
s tim da me nije ni pitala šta treba napravit, nego je napravila i rekla ja sam to napravila

e sad..

1. mislim da mi je najtočnije da ja preko žira uplatim djelatniku na tekući, a on na ruke vrati direktorici novce, jer ih je već dobio, a uz izvod priložim svu dodatnu papirologiju koja potkrepljuje da je novac stvarno išao za navedeni slučaj..se može tak?
kakodane is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 11:54   #2426
Angry

Quote:
kakodane kaže: Pogledaj post
s tim da me nije ni pitala šta treba napravit, nego je napravila i rekla ja sam to napravila

e sad..

1. mislim da mi je najtočnije da ja preko žira uplatim djelatniku na tekući, a on na ruke vrati direktorici novce, jer ih je već dobio, a uz izvod priložim svu dodatnu papirologiju koja potkrepljuje da je novac stvarno išao za navedeni slučaj..se može tak?


najbolje bi bilo tako, ako se možeš dogovoriti s djelatnikom.
a naravno, kaj bi ona pitala..
ni moji ne pitaju, samo donesu situacije koje treba čupat iz ..da ne kažem..
uraira is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 13:02   #2427
društo želi prijaviti obavljanje djelatnosti u stambenom prostoru člana društva (tu je i prijavljeno sjedište - područje posebne državne skrbi ),obzirom da se taj prostor nalazi na jako udaljenoj lokaciji od centra - selo i taj prostor je doslovno koliba...e sad kolika bi trebala biti najamnina? Direktor želi staviti što veću najamninu (lupa cifre kao da je prostor u centru grada ) a po meni to nema logike jer to nije tržišna cijena i troškovi su porezno priznati i umanjuju osnovicu poreza na dohodak,dali se treba konzultirati sa poreznom ili mi možemo stavljati najamninu koliku hoćemo?
leony is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 13:46   #2428
Quote:
kakodane kaže: Pogledaj post
s tim da me nije ni pitala šta treba napravit, nego je napravila i rekla ja sam to napravila

e sad..

1. mislim da mi je najtočnije da ja preko žira uplatim djelatniku na tekući, a on na ruke vrati direktorici novce, jer ih je već dobio, a uz izvod priložim svu dodatnu papirologiju koja potkrepljuje da je novac stvarno išao za navedeni slučaj..se može tak?
možda je bolje da on vrati odmah sa tekućeg na tekući kako je i dobio... i da u opisu plaćanja napiše "povrat pogrešne uplate"

I onda nakon što vrati, uplatit pare sa žiro računa firme na njegov račun...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 14:19   #2429
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
možda je bolje da on vrati odmah sa tekućeg na tekući kako je i dobio... i da u opisu plaćanja napiše "povrat pogrešne uplate"

I onda nakon što vrati, uplatit pare sa žiro računa firme na njegov račun...
e fala puno, mislim da ću tako i napravit..
kakodane is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 20:59   #2430
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
zanimljivo razmišljanje....
zamisli da ti dobavljač odobri naturalni rabat, tj. da ti umjesto 100 kg jabuka isporuči 105 kg...tj. rabat 5%...
i to ne proknjižiš....dođe kontrola i nađe robu na crno, jer nije proknjižena...

odličan savjet...
dakle, tih 5 kg jabuka je ušlo po nula kuna, a kad ih prodaš imaš prodajnu cijenu i PDV i onda još i porez na dobit, a troškova nema... isplati li se to?
Veranda is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 21:10   #2431
Nikako se ne isplati.
Nešto dobiješ i prodaš i imaš čisti profit, bez troška.... Razmisli malo
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2010., 21:58   #2432
Quote:
leony kaže: Pogledaj post
društo želi prijaviti obavljanje djelatnosti u stambenom prostoru člana društva (tu je i prijavljeno sjedište - područje posebne državne skrbi ),obzirom da se taj prostor nalazi na jako udaljenoj lokaciji od centra - selo i taj prostor je doslovno koliba...e sad kolika bi trebala biti najamnina? Direktor želi staviti što veću najamninu (lupa cifre kao da je prostor u centru grada ) a po meni to nema logike jer to nije tržišna cijena i troškovi su porezno priznati i umanjuju osnovicu poreza na dohodak,dali se treba konzultirati sa poreznom ili mi možemo stavljati najamninu koliku hoćemo?
savjet ...?
leony is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 07:53   #2433
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
možda je bolje da on vrati odmah sa tekućeg na tekući kako je i dobio... i da u opisu plaćanja napiše "povrat pogrešne uplate"

I onda nakon što vrati, uplatit pare sa žiro računa firme na njegov račun...


nije viška, ali vjerujem, nepotrebno kompliciranje..
promet po tekućima porezna još uvijek ne evidentira (dakle, ne vjerujem da će mu netko "prepoznati" u tome ikakav dohodak), a pogotovo promet s tekućeg na tekući (privatni, osobni računi). mogla mu je žena (bez obzira što je direktorica) i posuditi tu lovu..dati, pokloniti..nevezano uz bilo što..
uraira is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 07:58   #2434
Quote:
Veranda kaže: Pogledaj post
dakle, tih 5 kg jabuka je ušlo po nula kuna, a kad ih prodaš imaš prodajnu cijenu i PDV i onda još i porez na dobit, a troškova nema... isplati li se to?

jako bi se bunio da prodam jabuka za 1.000.000,00 kn s nabavnom cijenom 0,00 kn .......

prodam ih s pdv-om koji plati kupac i uplatim ga državi...

čak i da platim porez na dobit 200.000,00 kn...kolika mi je dobit??

premalo za neke, izgleda...
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 08:01   #2435
Quote:
leony kaže: Pogledaj post
društo želi prijaviti obavljanje djelatnosti u stambenom prostoru člana društva (tu je i prijavljeno sjedište - područje posebne državne skrbi ),obzirom da se taj prostor nalazi na jako udaljenoj lokaciji od centra - selo i taj prostor je doslovno koliba...e sad kolika bi trebala biti najamnina? Direktor želi staviti što veću najamninu (lupa cifre kao da je prostor u centru grada ) a po meni to nema logike jer to nije tržišna cijena i troškovi su porezno priznati i umanjuju osnovicu poreza na dohodak,dali se treba konzultirati sa poreznom ili mi možemo stavljati najamninu koliku hoćemo?

savjetovala bih ipak tržišnu cijenu..
jedno zbog toga što bi u protivnom, za nenormalno veliki najam članu društva, to bilo definitivno pranje love..izvlačenje gotovine iz društva.
a drugo..čemu bi član plaćao toliki porez na najam (jer porezna razrezuje porez na najam po svojoj tablici-zona puta kvadrat puta njihova cijena istog, OSIM ako on u ugovoru nije naveden veći od njihove procjene, tada oporezuje taj veći, naravno..) osim..ako je na PPS drugačije..to baš ne znam.
nazoveš poreznu, daš im zonu (kvart) i kvadrate, pa će ti oni reći cijenu najma na tom području.
uraira is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 08:18   #2436
nedoumica..
d.o.o. evidentira uredno promet po mp računima, zaduži blagajnu, obračuna pdv, prihode knjiži u prihode, po isplatnici evidentira izlaz novca IZ BLAGAJNE, no..taj novac nikad (ili bar ne skoro) ne završi na žircu..dakle, nije položen.
kako da objasnim evtl nadzoru tako "dug put novca od blagajne do žira" (u vlasnikovom džepu) i gdje da ga to cijelo vrijeme ja držim (knjižim)?
uraira is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 08:42   #2437
Quote:
uraira kaže: Pogledaj post
nije viška, ali vjerujem, nepotrebno kompliciranje..
promet po tekućima porezna još uvijek ne evidentira (dakle, ne vjerujem da će mu netko "prepoznati" u tome ikakav dohodak), a pogotovo promet s tekućeg na tekući (privatni, osobni računi). mogla mu je žena (bez obzira što je direktorica) i posuditi tu lovu..dati, pokloniti..nevezano uz bilo što..
Sigurno je sigurno...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 08:52   #2438
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
Sigurno je sigurno...


a istina..kažu ljudi da od viška glava ne boli
uraira is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 09:08   #2439
Quote:
uraira kaže: Pogledaj post
nedoumica..
d.o.o. evidentira uredno promet po mp računima, zaduži blagajnu, obračuna pdv, prihode knjiži u prihode, po isplatnici evidentira izlaz novca IZ BLAGAJNE, no..taj novac nikad (ili bar ne skoro) ne završi na žircu..dakle, nije položen.
kako da objasnim evtl nadzoru tako "dug put novca od blagajne do žira" (u vlasnikovom džepu) i gdje da ga to cijelo vrijeme ja držim (knjižim)?

kak to misliš evidentira izlaz novca? knjižiš na 1009 i kumuliraš iznos na tom kontu?

pa najbolje ti je da se u Odluci o blagajničkom maksimumu napiše da je dozvoljen maksimalan iznosu u blagajni od npr. 2.000.000,00 kn..
i onda saldo može biti velik...kad dođe kontrola, dok oni skuže da je saldo velik, prikupiš lovu i pokažeš ili jednostavno položiš na ž.r
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 09:18   #2440
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
kak to misliš evidentira izlaz novca? knjižiš na 1009 i kumuliraš iznos na tom kontu?

pa najbolje ti je da se u Odluci o blagajničkom maksimumu napiše da je dozvoljen maksimalan iznosu u blagajni od npr. 2.000.000,00 kn..
i onda saldo može biti velik...kad dođe kontrola, dok oni skuže da je saldo velik, prikupiš lovu i pokažeš ili jednostavno položiš na ž.r


tako je..tu varijantu znam..samo ne znam kako JEDNOSTAVNO položiti istog časa 120.000 kn
na 1009 kumuliram i čekam protuknjiženje sa žira da zatvorim 1009.
no, sa žira na 1009 ne stiže baš...
odluku imam o visokom maksimumu, mada ona i nije više obavezna, ukinuta davnih dana, ali novca nema...i diša će se jako iznenaditi (zamisli!) kad mu smsnem : POLAŽI 120.000 kn ISTOG ČASA NA ŽIRAC, KAKO ZNAŠ..
ima li opcija da taj novac negdje ..zadržim..ili prikrijem kao..isplatu dobiti, čak možda samo privremenu (dok se diša ne sjeti gdje ih je pospremio ), pa onda kad on položi, pobrišem to knjiženje..
ili stvarnu isplatu dobiti, ako nikad ne položi..iako nije izašlo sa žira..
mogu li mi to proglasiti skrivenim izuzimanjem..ili ne daj bože štogod gore..?

Zadnje uređivanje uraira : 23.07.2010. at 09:27. Reason: ispravak
uraira is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:48.