Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2009., 17:23   #1
Stevia

U jučerašnjem večernjaku izašao je opširan članak o biljci, koja se zove stevia i služi za zaslađivanje, umjesto šećera. U čalnku se govori i o tome da sama biljka djeluje kao pesticid.

E to je ono što me zanima.
Gdje se može nabaviti sadnica te biljke?
__________________
Nihil humane mihi alienum est!
Srrrrrdačan pozdrav iz sunčanog Poreča
Barba Branko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2009., 18:03   #2
Prebaceno na podforum Vrt.

Nex is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2009., 19:48   #3
Quote:
Barba Branko kaže: Pogledaj post
U jučerašnjem večernjaku izašao je opširan članak o biljci, koja se zove stevia i služi za zaslađivanje, umjesto šećera. U čalnku se govori i o tome da sama biljka djeluje kao pesticid.

E to je ono što me zanima.
Gdje se može nabaviti sadnica te biljke?
Ukucaj hr.kpr.sk imaš tamo sjeme 10kom-0,9 oera
__________________
tkošto

Zadnje uređivanje laella : 20.01.2009. at 00:34. Reason: popravak quote-a
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2009., 20:38   #4
Quote:
salel kaže: Pogledaj post
Quote:
Barba Branko kaže: Pogledaj post
U jučerašnjem večernjaku izašao je opširan članak o biljci, koja se zove stevia i služi za zaslađivanje, umjesto šećera. U čalnku se govori i o tome da sama biljka djeluje kao pesticid.

E to je ono što me zanima.
Gdje se može nabaviti sadnica te biljke?
Ukucaj hr.kpr.sk imaš tamo sjeme 10kom-0,9 oera
Hvala!
__________________
Nihil humane mihi alienum est!
Srrrrrdačan pozdrav iz sunčanog Poreča

Zadnje uređivanje laella : 20.01.2009. at 00:35. Reason: zbrčkani quote-ovi
Barba Branko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2009., 21:42   #5
Quote:
Barba Branko kaže: Pogledaj post

Hvala!
Ako uspije javi,a ako bude kakvih problema s uzgojem slobodno se obrati.Može na PM
__________________
tkošto

Zadnje uređivanje laella : 20.01.2009. at 00:34. Reason: zbrčkani quote-ovi
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2009., 22:19   #6
Quote:
salel kaže: Pogledaj post
Ako uspije javi,a ako bude kakvih problema s uzgojem slobodno se obrati.Može na PM
Već sam uspostavio kontakt i već su mi odgovorili, za manje od pola sata. 10 sjemenki sa poštarinom košta 3,5€ rok isporuke veljača o.g.

Puno hvala i ako bude trebalo, javit ću ti se. Hvala
__________________
Nihil humane mihi alienum est!
Srrrrrdačan pozdrav iz sunčanog Poreča

Zadnje uređivanje laella : 20.01.2009. at 00:35. Reason: zbrčkani quote-ovi
Barba Branko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2009., 17:39   #7
Quote:
salel kaže: Pogledaj post
Ako uspije javi,a ako bude kakvih problema s uzgojem slobodno se obrati.Može na PM
Sve je riješeno. Uplatio sam danas 20 sjemenki i platio, zajedno sa poštarinom 5€ odnosno 37 kuna.
Imaju fenomenalan katalog, mislim da ću ih češće posjećivati. Najtoplije preporučam

http://www.kpr.sk
__________________
Nihil humane mihi alienum est!
Srrrrrdačan pozdrav iz sunčanog Poreča
Barba Branko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2009., 11:06   #8
Stevia

pozdrav,
Imam jedno pitanje. Nigdje na području Rijeke i okolice ne mogu doći do Stevie. Niti u prahu niti u tekućem obliku. Zna li netko gdje bi je mogla nabaviti ili eventualno naručiti preko interneta? Naišla sam na stranicu www.stevia-hrvatska.com na kojoj je dan mail preko kojeg se naručuje stevia, te me zanima da li je netko već preko nje naručivao?
Hvala unaprijed
nevena24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2009., 22:04   #9
Quote:
nevena24 kaže: Pogledaj post
pozdrav,
Imam jedno pitanje. Nigdje na području Rijeke i okolice ne mogu doći do Stevie. Niti u prahu niti u tekućem obliku. Zna li netko gdje bi je mogla nabaviti ili eventualno naručiti preko interneta? Naišla sam na stranicu www.stevia-hrvatska.com na kojoj je dan mail preko kojeg se naručuje stevia, te me zanima da li je netko već preko nje naručivao?
Hvala unaprijed
U današnjem Večernjaku, u podlistku Vrt, opširan članak o steviji. Vrlo intreresantno!
__________________
Nihil humane mihi alienum est!
Srrrrrdačan pozdrav iz sunčanog Poreča
Barba Branko is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 13:38   #10
ima netko taj članak iz vrt-a, večernji da mi pošalje na e-mail ili fax - jel to uspijeva u sjeverozapadnom dijelu Hrvatske, vrše otkup
Nata07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 20:24   #11
Quote:
Nata07 kaže: Pogledaj post
ima netko taj članak iz vrt-a, večernji da mi pošalje na e-mail ili fax - jel to uspijeva u sjeverozapadnom dijelu Hrvatske, vrše otkup
Članak imaš na Večernjakovoj web stranici. Takođe, ako pročitaš šta piše na www.stevia-hrvatska.com imat ćeš dovoljno podataka.
__________________
Nihil humane mihi alienum est!
Srrrrrdačan pozdrav iz sunčanog Poreča
Barba Branko is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 07:43   #12
nemogu to na ečernjakovoj web stranici pronaći ! Može link?
Nata07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2009., 10:55   #13
KPR - Stevia

Quote:
salel kaže: Pogledaj post
Ako uspije javi,a ako bude kakvih problema s uzgojem slobodno se obrati.Može na PM
E, moj salel! Da problema? Nema ni problema, nema ni rezultata, nema ni odgovora od KPR!

21.01.2009 uplatio sam za 20 sjemenki, oni mi 26.02.2009 poslali sjemenke stevije. Ja to pisado u klijalište 12.03.2009 u prostoriji zagrijanoj na21°C. Ništa se nije pojavilo. 13.05.2009 šaljem upit na KPR. Nema odgovora. Ponovo šaljem upit sa slikom jedne biljke, koja je iznikla. Nema odgovora. Ponovo urgiram nema odgovora.

KPR Slovakia, možeš zaboraviti. To sam čuo još od nekim forumaša, sa kojima sam kontaktirao. Prema tome:

Zaboravi KPR Slovakia! Neozbiljna firma!
__________________
Nihil humane mihi alienum est!
Srrrrrdačan pozdrav iz sunčanog Poreča
Barba Branko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2009., 07:28   #14
Quote:
Barba Branko kaže: Pogledaj post
E, moj salel! Da problema? Nema ni problema, nema ni rezultata, nema ni odgovora od KPR!

21.01.2009 uplatio sam za 20 sjemenki, oni mi 26.02.2009 poslali sjemenke stevije. Ja to pisado u klijalište 12.03.2009 u prostoriji zagrijanoj na21°C. Ništa se nije pojavilo. 13.05.2009 šaljem upit na KPR. Nema odgovora. Ponovo šaljem upit sa slikom jedne biljke, koja je iznikla. Nema odgovora. Ponovo urgiram nema odgovora.

KPR Slovakia, možeš zaboraviti. To sam čuo još od nekim forumaša, sa kojima sam kontaktirao. Prema tome:

Zaboravi KPR Slovakia! Neozbiljna firma!
ne mogu vjerovati da su tako neozbiljni... nisam nista preko njih narucivao, ali mi je to malo za vjerovati... uglavnom, ne znam u cemu je problem, ali sam procitao na nekoliko lokacija da je klijavost same biljke dosta losa, te da se u biti "razmnozava" (mozda bolje reci rasijava) putem glancica, a rjedje preko sjemena... mozda je to uzrokom sto ti nista nije niknulo..

i ja si planiram nabaviti istu biljkicu pa me zanima, jer netko uspio iz sjemena dobiti steviu?
karatas_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2009., 09:15   #15
Moja teta me, nakon članka u Vrtu, uputila na Zavod za povrtlarstvo Agronomskog fakulteta u Zagrebu, gdje su zimus prodavali sjeme stevije (30 sjemenki za 20 kuna). Uspjela sam kupiti 2 paketića, jedan za tetu, a drugi za drugog člana familije 'kojem uvijek sve izraste što god da posadi'. Prilikom kupnje sjemena, upozorili su me na izrazito nisku klijavost sjemena.
Rezultat: 0:0. Ni mojoj teti ni drugom članu familije sa magičnim povrtlarskim rukama nije uspjelo ništa.
Slijedeći korak koji planiram poduzeti je da se obratim ponovo Zavodu za povrtlarstvo, pa da probam ishoditi flance za sadnju, jer ovo iz sjemena je koma. Dok sam uzimala sjeme, pokazali su mi svoje staklenike u kojima je bujala stevija, pa se sad stvarno nadam da imaju sadnice za prodaju.
Calvin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2009., 11:07   #16
Quote:
Calvin kaže: Pogledaj post
Moja teta me, nakon članka u Vrtu, uputila na Zavod za povrtlarstvo Agronomskog fakulteta u Zagrebu, gdje su zimus prodavali sjeme stevije (30 sjemenki za 20 kuna). Uspjela sam kupiti 2 paketića, jedan za tetu, a drugi za drugog člana familije 'kojem uvijek sve izraste što god da posadi'. Prilikom kupnje sjemena, upozorili su me na izrazito nisku klijavost sjemena.
Rezultat: 0:0. Ni mojoj teti ni drugom članu familije sa magičnim povrtlarskim rukama nije uspjelo ništa.
Slijedeći korak koji planiram poduzeti je da se obratim ponovo Zavodu za povrtlarstvo, pa da probam ishoditi flance za sadnju, jer ovo iz sjemena je koma. Dok sam uzimala sjeme, pokazali su mi svoje staklenike u kojima je bujala stevija, pa se sad stvarno nadam da imaju sadnice za prodaju.
na poljoprivrednom forumu ima jako dobar topic o stevii ->

http://poljoprivredni-forum.com/osta...ljka-tema1061/

negdje pred kraj je covjek napisao najcesce greske koje se rade, pa se to treba pogledati. kaze da su najcesce greske te da se sjeme stavi u zemlju, a treba na zemlju, da mora biti sunca i topline i puno vlage i tako... uglavnom, niska klijavost sjemena je ocita, ali i izgleda da ljudi ni ne znaju sve informacije prije nego sto krenu u ovu avanturu..

uglavnom, ako netko nabavi sadnice ili sjeme neka se javi - zainteresiran sam, samo nisam siguran da li je sada najbolje vrijeme za sijanje/sadnju... nisam proucio sve sto su ljudi pisali oko po internetu

bilo bi super kada bi se ljudi s konkretnim primjerom uspjesne sadnje javili i opisali kako su oni radili...
karatas_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2009., 14:57   #17
Quote:
karatas_os kaže: Pogledaj post
[...] najcesce greske koje se rade, pa se to treba pogledati. kaze da su najcesce greske te da se sjeme stavi u zemlju, a treba na zemlju, da mora biti sunca i topline i puno vlage i tako... uglavnom, niska klijavost sjemena je ocita, ali i izgleda da ljudi ni ne znaju sve informacije prije nego sto krenu u ovu avanturu..
Na to su me upozorili na Fakultetu dok sam kupovala sjeme, tako da se teta toga držala, al nije pomoglo. Ona je i sama po izgledu sjemenja zaključila (izgleda kao da ima 'padobran') da se to sjeme treba samo 'posoliti' po zemlji. Nakon prvog neuspjeha, za sve okrivljuje lošu zemlju koju je koristila za to. Idući put joj kupujem lopatu zemlje za 500 eura, ako misli da će joj to pomoć
Drugi dio obitelji se suočio sa drugačijim problemom: njima su uspjele 2 ili 3 biljke do veličine flanca. A onda su se odjednom sasušile i uginule
U svakom slučaju, hvala na linku, treba to proučit!
Calvin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 17:57   #18
Mogu vam za steviu preporučiti prodavača sa e-baya "andeanseeds", dućan AndeanCropSeeds iz Bolivije. Brzi su, pouzdani i jeftini. Bolje je uzeti malo veću količinu s obzirom na malu klijavost sjemena stevie. Od 100 sjemena koje sam platio 3$ + troškovi dostave dobio sam 10 biljki.
zelenoprstic is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 20:39   #19
Lijepi pozdrav svima!

Pozdrav svim poljoprivrednicima, vrtlarima, zemljoradnicima i ljubiteljima biljaka!
Nažalost, moram Vas sve razočarati. Stevia je fantastična biljka i sve oko nje je točno, međutim ona jednostavno na našem prostoru ne uspijeva. Ne kažem da je nemoguće uzgojiti stabljiku stevie u RH. Može se uzgojiti, ali lako uvene i njen slad koji se dobije je znatno manji nego npr. u Paragvaju(domovini stevie) ili nekoj drugoj Južnoameričkoj zemlji, a klijavost dobivenog sjemena bude oko 1%. Jedna tvrtka u Hrvatskoj je pokušala sa plantažnim uzgojem stevie u plastenicima, ali biljka jednostavno nije uspijevala i nisu dobili potrebnu slatkoću da bi takav proizvod mogli plasirati na tržište. Sad tamo sade rajčice i slično.

Ništa od ovoga nisam izmislio nego mi je to sve ispričao vlasnik stranice stevia-hrvatska.com s kojim sam se sastao i dao mi je nešto sjemenki stevie(iz Paragvaja) koje su mi skoro sve isklijale, ali su brzo uvenule. Čovjek mi je rekao da biljci vjerojatno ne odgovara geografska širina na ovom prostoru, jer se u Kini naprimjer intenzivno sadi(s tim da je slatkoća upola manja nego u Paragvaju!) i da ju je on pokušao uzgojiti po cijelom Jadranu od Istre do Dubrovnika. Kod Dubrovnika su mu izrasli najveći grmići(Tamo je vlaga u zraku najveća u RH, a to pogoduje steviji). Međutim, plantažni uzgoj stevie u Hrvatskoj je nemoguć.
Žao mi je što sam vas razočarao, ali to Vam je prava istina oko stevie!
Pozdrav svima!
Rado-Agro is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 21:00   #20
U večernjakomom podlistku Vrt od 5.02.2009 izašao je članak od nazivom: Stevia - čudesna biljka. Na velikoj slici je doc.dr.sc.Bruno Novak i u ruci drže lijepe, uznapredovale sadnice stevie. Kako reče Rado Agro i kod mene je bio Davorin iz Oprtlja i dao mi je par sjemenki stevie, te objasnio, da svaka sjemenka mora imati "kandže" inače neće proklijati. Te sjemenke sam posadio, ali na zalost na krivom mjestu. Sve su proklijale ali su i uvenule.

Zato, ja mislim, najbolje je naručiti gotove sadnice iz Zavoda za povrćarstvo, Agronomskog fakulteta u Zagrebu. www.agr.hr

Za broj telefona javite se na PP!
__________________
Nihil humane mihi alienum est!
Srrrrrdačan pozdrav iz sunčanog Poreča

Zadnje uređivanje fonemf : 29.06.2009. at 16:53. Reason: dodan link + info na PP
Barba Branko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:22.